Caesar steekt Rubico over Ode aan krachtige vrouw PZC Scheldetheater heeft gewenst aantal bezoekers al binnen lezers schrijven Therese Repkes gaat vliegen Willemijn Ekkebus: Gent Milieu Delta V Optreden Moss kunst Lichaamskunst Arno Neeleman in Sint Anna Op het Goese Sint Willibrordcollege worden de opgaven uitgedeeld, foto Willem Mieras donderdag 27 mei 2004 10 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge- weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. door Emile Calon Tegen het eind van de veer tiende eeuw vingen de Zeeuwse vissers nauwelijks nog haring op hun traditionele vis gronden in het Kattegat, voor de Zweedse kust. Daardoor wa ren ze gedwongen op zoek te gaan naar nieuwe stekken. Die vonden ze ver uit de kust; mid den op de Noordzee en ten noor den van Schotland. Van die nood maakten ze een deugd en gingen de haring di rect na het binnenhalen kaken waardoor de vis niet meer aan wal bewerkt moest worden. De vissers konden nu met een volle lading, zo van de visgronden, doorvaren naar hun afzetmark ten rond de Oostzee. Het haringkaken, waarbij bijna alle organen uit de vis wordt ge haald, met uitzondering van de alvleesklier, vormde gisteren de start van het biologie-examen voor de vmbo'ers. Het was vol gens docent Erwin Paauwe goed te doen. Wel merkte hij op dat er veel gelezen moest wor den waardoor het gevaar van tijdnood om de hoek kwam kij ken. Dat is trouwens iets waar eindexamenleerlingen in de vol le breedte over klagen. Te veel (lees)stof voor het beperkte aan tal uren examen waardoor ze zelfs complete vragen moeten laten schieten. In de ochtend uren stond er voor de vmbo'ers (Basisberoepsgerichte leerweg) aardrijkskunde op het program ma. Zij kregen allerlei vragen over natuurlijke hulpbronnen en transport infrastructuur. Ook hier gingen de vragen over zaken die ver weg en dicht bij huis spelen. Van drinkwaterpro blemen in Ethiopië en overstro mingsgevaar rondom het Dong- tingmeer in China tot de aanleg van de Tweede Maasvlakte bij Rotterdam en de waterhuishou ding in Nederland. Het examen was volgens docent Ron Pelgrom makkelijk. Veel van zijn leerlingen waren al snel klaar. Dat kon niet gezegd worden van het vwo-examen la- tijn gisterochtend. Dat was drie uur buffelen op vooral enkele teksten van de Romeinse advo caat, politicus, filosoof en litera tor Marcus Tullius Cicero. De vwo'ers kregen onder meer een brief van hem onder ogen die ge schreven is nadat Julius Caesar de Rubico was overgestoken. Dat riviertje nabij Rimini over steken met een legermacht was in die tijd een daad van oorlog. Geen enkele Romeinse generaal had het recht, zonder toestem ming van de Senaat, met zijn troepen deze te overschrijden. Maar Caesar trok zich in 49 v. Chr. niets aan van dat verbod. Hij vond dat de Senaat hem on recht had aangedaan door hem geen triomftocht te gunnen na een succesvol verlopen veld tocht. Met die daad veroorzaakte hij niet alleen een burgeroorlog. Ook zette hij Cicero aan tot het schrijven van een brief aan zijn vrouw Terentia en dochter Tul- lia waarover twintig eeuwen na dato nog steeds wordt gespro ken. Therese Repkes vliegt straks de wereld rond als stewar dess. Vooral op verre bestem mingen in andere continenten. Ze hoopt daar het een en ander op te pikken van andere cultu ren. Voor het zover is maakt de Veerse havo-leerlinge van de Ne- halennia-scholengemeenschap in Middelburg een tussenstop en begint na de zomer aan de op leiding Reizen en Toerisme aan het ROC Zeeland. Dat doet ze vooral om haar Frans wat op te vijzelen en ook Spaans te leren. Als ze die twee talen eenmaal goed beheerst verwacht ze een mooie baan te vinden bij een van de grote vliegtuigmaat schappijen. Maar eerst het havo-examen. Met een gemiddelde van 6.5 voor de vakke?i van het profiel cultuur en maatschappij is ze niet echt bevreesd voor de toe komst. Ze zal wel blij zijn dat ze straks verlost is van geschie denis. Te veel feitelijkheden, luidt haar oordeel over dat vak. Geef haar maar wat lekkere wis- kundeopdrachten. Die voert ze Willemijn Ekkenbus gaat zo goed als zeker studeren in Gent. Ze wil dierenarts worden, maar haar cijferlijst is niet goed genoeg om direct geplaatst te worden aan de Universiteit Utrecht. Om die reden kiest ze voor een studie in het nabije bui tenland. Gent is trouwens een hele leuke studentenstad, weet ze. Daar komt ook nog eens bij dat een studie daar volgen financieel voordeliger is en het ook veel makkelijker is daar een kamer te vinden, aldus de achttienjari ge inwoonster van Philippine. Ze wil zich daar in Gent speciali seren in het behandelen van ge zelschapsdieren. „Kleine dieren, die trekken mij." Haar cijferlijst is heus niet slecht, met een acht voor scheikunde, zevens voor biologie en natuurkunde en rui me zessen voor Nederlands en Engels. Alleen het heel kleine vijfje voor iviskunde misstaat. Gisteren werd haar kennis van natuurkunde getest. Dat exa menonderdeel was niet echt moeilijk, aldus Willemijn. Een met plezier uit. Ze vermoedt dat ze een-5,5 voor haar wiskun de heeft gehaald. Het was rede lijk te doen. Om wat bij te ver dienen werkt ze in een pannen koekenrestaurant in Veere. Vindt ze heel gezellig. Vooral het contact met andere nationa liteiten. Ze praat niet altijd Duits tegen Duitse klanten. Als ze snauwerig doen, doet ze alsof ze geen Duits spreekt. Zijn ze aardig, dan spreekt ze hen aan in hun landstaal. vraag, over een schakeling, was echter onduidelijk. Ze voegt daar aan toe dat biologie, afgelo pen maandag, wemelde van de onduidelijk vragen. „En een he leboel van de leerstof werd niet gevraagd. Na het examen gaat ze bij Neckermann werken als telefo niste. En in de m,aand augustus maakt ze vakantiehuisjes in Nieuwvliet-Bad schoon. Tussen door gaat ze nog een week wan delen in Schotland. Naar aanleiding van het milieu verslag van Dow Chemical, wil ik U vragen of er iemand duide lijkheid wil en kan verschaffen over de effecten van de volksge zondheid? Er wordt vermeld, dat de verspreiding van de ge zondheidsbedreigende stoffen in 2003 beperkt is tot 1.373.000 kilogram. Nu is het .verplicht ge steld, op een pakje tabak of siga retten te vermelden dat het ro ken daarvan schadelijk, dode lijk enzovoort is, toch gaat het dan veelal om milligrammen. Wanneer we ons dan weer eens realiseren, dat er per dag plus minus 4000 kilogram het levens- ruim in geblazen wordt, lijkt mij dat niet bepaald gezond. Nu lees ik geregeld bij 'bedrijfsonge- lukjes' dat er geen gevaar was voor de volksgezondheid, maar is dat wel zo? Komt hetgeen ver diend wordt bij/aan de basische- mie echt het ganse volk ten goe de? Nu wordt vaak de kwakkel ende economie als reden geno men om het maar niet al te zwaar te nemen bij het naleven van milieuregels. Het doel hei ligt toch vaak de middelen niet waar? Het jammerlijke is dat de min derheid die een ongeneeslijke ziekte blijkt te hebben, vaak niet weet waardoor dat komt 'maar graag een gezond leven in een hutje op de hei' zou verkie zen, boven de allesoverheersen de economische noodzaak om de ze gezondheidsbedreigende stof fen voor lief te nemen en daar mee het materiële 'hebben en willen' te financieren. G. Calon Oud Vlissingen 28 Hoek Sinds onze verhuizing in novem ber 2003 heb ik nog altijd geen afrekening ontvangen van de oude woning en nog niets maan delijks betaald voor de nieuwe woning. Meer dan een half jaar dus geen zichtbare actie van Del ta NV. Begin 2004 komt dan de j brief dat door een nieuw compu- I tersysteem een paar procent van de klanten nog even moet wach- I ten op nieuwe voorschotten of afrekeningen. Voor eind maart komt alles goed! Deze weel maar eens geprobeerd te bellen j welk jaar bedoeld wordt met eind maart want nu eind mei nog altijd geen bericht! Dat bel- I len valt niet mee want na 2 da- I gen en 38 pogingen kom ik inde wacht en hoor dan via de compu terstem dat ik voor eind mei be- i richt krijg. Dat wordt dus aftel- len met nog 3 werkdagen te gaan in mei Wat me wel op- I valt is dat een miljoenenbedrijf (waar veel geld van de klant naar de aandeelhouder gaat) niet kan inschatten welke pro blemen er zich kunnen voor doen bij de aanschaf van een nieuw computersysteem en daar maanden vertraging bij oploopt. Je moet toch wel heel veel lef I hebben in zee te gaan met Delta NV voor langere tijd als je ziet dat ze er nu al meer dan een half jaar over doen de zaken op orde te krijgen onder het excuus van een nieuw computersysteem. Ik moet zeggen dat dit erg amateu ristisch overkomt. Delta NV straalt voor mij absoluut gene vertrouwen uit. Peter van den Berg Dwarsewei9 Goes MIDDELBURG - De Amster damse band Moss (voorheen Nimbus) onder aanvoering van Marien Dorleijn treedt 5 juni bn de 4 Windekes aan de Lange Delft 90 op. Finglas, de Zeeuw se formatie van fluitist Jules Bit ter, wisselt Moss af met Iers/Keltische muziek. Het in loopconcert wordt zaterdag 5 juni van 13.00 tot 17.00 uur ge houden. Het optreden vindt plaats in het kader van het 50-jarig bestaan van de 4 Windekes. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Pippi Lang kous, Piet Piraat, Kabouter Plop en Kloontje uit het Land van Ooit. Javier Guzman, Jörgen Raymann, Veldhuis Kemper. Bert Visscher, Brigitte Kaandorp en Seth Gaaikema. Robert Long, Frank Boeijen, Golden Earring, Cuby the Blizzards en Boudewijn de Groot. De Jostiband en Piet Brakman. De lijst rijzende en gearriveerde sterren die het komende theater seizoen het Terneuzense Schel- SINT ANNA TER MUIDEN - Arno Neeleman exposeert tot en met 31 mei zijn werk in het stad huisje van Sint Anna ter Mui den. De kunstenaar is zelf ter plekke en kan de vragen beant woorden die worden opgeroe pen bij het zien van zijn kunst zinnige objecten ofwel eigenzin nige uitvindingen, gerelateerd aan de medische wetenschap. Het bizarre werk, dat een mix vormt van instrumentaria, siera den en kleding is vastgelegd op foto's. Er is onder andere een grote kunstfoto met de afbeel ding van een vrouw, die een sie raad doorboord op haar borst draagt in plaats van een halsket ting. Deze en andere foto's zijn, naast kleine objecten, zoals een gek teenwarmertje, te bezichti gen in het stadhuisje van Sint Anna ter Muiden. Neeleman, die zijn opleiding volgde aan de Willem de Kooning Academie in Rotter dam, exposeerde recentelijk in het Olympisch stadion te Am sterdam en in het gemeentemu seum voor Actuele Kunst in Den Haag en is genomineerd voor de Rotterdamse Maaskantprijs. An derhalf jaar geleden was in de Raadskelder in Sluis een grote expositie te zien met werk van Neeleman. De tentoonstelling in Sint Anna ter Muiden is dagelijks geopend van 14.30 tot 18.30 uur. detheater aandoen is indrukwek kender dan ooit. Of het nou om toneel gaat (Zeg 'ns AAA!. Peter Faber, Pleuni Touw en Hugo Metsers), muziek (Frans Bauer, Stef Bos. BZN, Rubettes en Sailoropera (Roe meense staatsopera, Ernst Da niël Smid en Vldams Muziek Theater) of musical (Hello Dolly en De Jantjes); de grote namen zijn in het nieuwe seizoen 2004-2005 present. Kritiek dat kleine, alternatieve en vernieuwende theatermakers nauwelijks aan bod komen, gaat voorzitter W. Vrijland van de Raad van Toezicht echter veel te ver. „De ervaring heeft geleerd dat er in Zeeuws-Vlaanderen weinig interesse is in vernieu wende producties. De bedrijfse conomische afweging speelt na tuurlijk ook een rol. Het is be langrijk dat het theater finan cieel gezond is. We zijn er in ge slaagd om het theater minder eli tair te maken. Maar dat laat on verlet dat er van alles gebeurt om experimentele programmas ook naar de regio te halen." Vrijland wijst op initiatieven om samen met Porgy Bess klassieke zondagmiddagconcer ten op touw te zetten. Met het Festival van Zeeuws-Vlaande ren wordt ook gezocht naar sa men te verwezenlijken bijzonde re producties. Daarnaast ver kent het bestuur de mogelijkhe den om artiesten die in de grote steden optreden voor extra voor stellingen naar Terneuzen te ha len. De ideeën om filmhuisfilms in verschillende zalen te tonen zijn daarnaast ook nog niet van de baan, vult directeur F. Lie- vens van het Scheldetheater aan. Lievens is er trots op dat het theater voor het einde van het seizoen al zo'n vijftigduizend be zoekers heeft binnengehaald. De acht voorstellingen voor het slagwerkspektakel Stomp! moe ten als het even kan nog vijfdui zend mensen naar de cultuur tempel lokken. Met een aantal van bijna 55.000 bezoekers scoort Terneuzen landelijk 'fan tastisch' vertelde Lievens giste ren aan een select gezelschap ge nodigden. „In Zeeuws-Vlaande ren zijn ongeveer 51.000 huisa dressen. Het jaarlijks verkopen van één schouwburgkaartje per adres is ongekend", benadrukte de directeur. Na de privatisering steekt de ge meente Terneuzen jaarlijks zo'n half miljoen aan subsidie in het theater. Lievens rekende zijn gehoor voor dat de gemeente per schouwburgbezoeker nu onge veer tien euro sponsort. Voor de privatisering, toen de gemeente per jaar zo'n 750.000 euro bij droeg, zat er een subsidie van dertig euro op een kaartje. De di recteur meent dat het plafond is bereikt met tussen de 50.000 en 55.0000 bezoekers per jaar. Maar na afloop van de presenta tie liet hij toch doorschemeren dat binnen enkele jaren mis schien een bescheiden verdere groei mogelijk is. Nu koffieshop Checkpoint eind dit jaar ver huist en de parkeergarage kan worden afgemaakt, krijgt het Scheldetheater tenslotte einde lijk de beschikking over een prachtig 'strak' Theaterplein, meldde Vrijland al. Een pro gramma dat jong en oud, mu ziekliefhebber en theaterbeest, 'Theater van de Lacher' en alter natieveling trekt, moet er dan voor zorgen dat het Scheldethea ter verder uitgroeit tot cultureel centrum van de regio. De voorstelling Pippi Langkous, in december te zien in het Scheldetheater te Terneuzen. Marthie van Bakkum visualiseert treffend de dominantie van Pallas Athene. De godin blikt met koele ogen naar de uil op haar arm ah symbool van wijsheid. De felle kleurcontrasten in dit schilderij zijn kenmerkend voor het werk van Van Bakkum. foto Dirk-Jan Gjeltem: Expositie Marthie van Bakkum in galerie Eikenaar door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Pallas Athene, godin van de wijsheid, prijkt kleurrijk op een schilderij van Marthie van Bakkum. Deze Amsterdamse kunstenares expo seert deze weken bij galerie Ei kenaar in Burgh-Haamstede. Krachtige vrouwen spelen een hoofdrol in haar werk. Het gaat Van Bakkum om het weergeven van zowel innerlijke als uiterlij ke kracht. Zo visualiseert zij op treffende wijze de dominantie van Pallas Athene. De godin blikt met koe le ogen naar de uil op haar arm als symbool van de wijsheid. De felle kleurcontrasten in dit schil derij zijn kenmerkend voor het werk van Van Bakkum. „Ik schilder nu ongeveer twintig jaar en heb mijn stijl door de ja ren heen enigszins veranderd. Dit was en is een normaal pro ces. Kunst moet blijven leven en voor mij is kunst een uiting van leven", zegt ze er zelf over. Haar werk is in de loop der ja ren wel altijd kleurrijk geble ven. Aan elk schilderij zit ook een verhaal verbonden. De kun stenares laat zich vooral inspire ren tijdens haar reizen naar ver schillende delen van de wereld. „Ik heb de laatste jaren veel on derdrukte vrouwen gezien die onder alle omstandigheden toch sterk en vooruitstrevend zijn ge bleven. Ik heb daar veel bewon dering voor en in hun eigen waarde en kracht wil ik ze dan ook schilderen", vertelt Van Bakkum. De expositie bij galerie Eiken aar getuigt van die afwisseling tussen dominante en onderdruk te vrouwen. Zo prijken naast Pallas Athene en de Blauwe Lo tus ook de frêle Tara die verras send veel kracht uitstraalt. Door een opmerkelijke vlakver deling weel Van Bakkum in dit schilderij ook de zwakheid van de positie van de vrouw tot ui ting te brengen. Naast vrouwen spelen dieren en dan vooral katten een prominen te rol in de deze tentoonstelling. In veel taferelen kijken sierlijke, zwarte katten met stoïcijnse blik toe of ze laten zich koeste ren door slanke vrouwenarmen. In het schilderij 'Geheime Ont moeting' levert de prominent aanwezige kat, naast de geisha en de fraaie maan een belangrij ke bijdrage aan de mystieke sfeer. Verrassende variant in deze ex positie vormt een schilderij aLc 'De Zijderoute'. Hierin hst Van Bakkum voor een wat ab stractere weergave van haarint- pressies. Dankzij die minderffi- drukkelijke duiding ontstaat s meer ruimte voor de fantas van de toeschouwer. Een and? werk dat extra opvalt tussen» overwegend fel gekleurde contrasterende vrouwentafere- len is het schilderij 'Meisje fflS hoed'. Ook in dit geval werktij kunstenares met meer vloeien® lijnen als variant op de krachti ge soortgenoten die de meerder heid vormen in deze tentoonstel ling. De expositie van Marthie van Ba- kum is tot en met zondag 6]nn:< zien bij galerie Eikenaar Burgh-Haamstede op woensim donderdag, vrijdag en zondag 13.00 tot 17.00 uur \.~-V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 38