PZC Doorgaan evenementen onzeker Oosterlandse molen in het nauw Basisscholieren nemen een kijkje bij een bedrijf Teleurstelling over keuze reddingsboot Ondernemers beginnen actie Help Zierikzee de zomer door Parking Watchers werken Vijf jaar voor exporteur xtc-pillen Klanten bibliotheek tevreden Waterpolitie Dierenhater actief in Aardenburg zeeuwse almanak Duidelijke taal neua»-i'c- ywvw.pzc.nl E-mail:redactie Spzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 27 mei 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Westerveld wil niet naar Real Madrid editie Schouwen-Duiveland door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een groep onder nemers uit Zierikzee is een actie begonnen om de bekende zomer- activiteiten voor de stad te be houden. Door de opheffing van de ondernemersvereniging ZOC rijn ook de inkomsten opge- jd en dreigt het dit hoogsei zoen een dooie boel te worden in demonumentenstad. Onder de noemer 'Help Zierik- de zomer door' hebben on dernemers in de binnenstad pamfletten gekregen. Daarin wordt opgeroepen tot financiële steun, zodat de gebruikelijke evenementen kunnen doorgaan. Van iedere ondernemer wordt een bijdrage gevraagd van mini- honderd euro. Zonder die steun blijft de monumentenstad öit jaar verstoken van de mari tieme (toeristen)dagen, diverse themamarkten en is ook de sin terklaasintocht onzeker, zo blijkt uit de brandbrief. De ZOC, die enkele maandep gele den ter ziele ging, had.nauwe- een spaarpotje opgebouwd. Voor de korte termijn kon al leen het doorgaan van de Paar denmarkt (2 juni) worden gega randeerd. Een aantal belanghebbende mid denstanders werkt aan de op- nchting van een nieuwe vereni- j, aldus mede-initiatiefne- mer A Flikweert. Hij gaat er uit dat de organisatie op1 januari formeel een feit is. Het brm wordt aangestuurd door vier bestuurders. Ze wor den bijgestaan door twee verte genwoordigers uit iedere afzon derlijke buurt in de Zierikzeese binnenstad, die de directe con- icten met de middenstanders le vendig moeten houden. Binnen die 'werkgroepen' worden straks ook nieuwe activiteiten bedacht en uitgevoerd, zo is de bedoeling volgens Flikweert. Het bestuur is er vooral om de klachten en wensen van onder nemers te bespreken met de ge meente en andere overlegpart ners. Flikweert gaat er vanuit dat de meesten van de 240 Zierikzeese ondernemers de gevraagde hon derd euro overhebben voor het behoud van enig leven in de brouwerij komende zomer. Vol gend jaar wil de nieuwe vereni ging (waarvoor overigens nog geen naam bestaat) met een con tributie gaan werken van tussen de vijftig en honderd euro. Los daarvan wordt voor bijzondere evenementen - zoals Paaspop en de Havendagen - per buurt een extra bijdrage gevraagd van de betrokken ondernemers, om 'flink uit te kunnen pakken'. „Een stadje als Zierikzee, dat best veel te bieden heeft, kun je deze zomer toch niet zomaar in de stront laten zakken?" Draaiboek Het streven is volgend jaar van af januari iedere maand min stens één breed evenement te or ganiseren, aldus de restau ranthouder. In de koude periode zal het aanbod zich hoofdzake lijk binnen afspelen, in de hore cagelegenheden. Het totale acti viteitenprogramma wordt ge bundeld in een overzichtelijk draaiboek. Die aanpak maakt ook de vergunningaanvraag (iets wat nu nog per afzonderlij ke activiteit gebeurt) goedko per, legt Flikweert uit. Nieuw onder meer worden de 'schelpdierdagen', ieder tweede weekeinde in juli, wanneer te gen gereduceerde prijzen mosse len, krukels, oesters en andere typisch Zeeuwse lekkernijen uit die hoek kunnen worden genut tigd temidden van live-muziek. Daarnaast is het hoog tijd dat de toeristendagen wat nieuw le ven wordt ingeblazen, vindt Flikweert. „Je moet de mensen ook een beetje bezighouden. Met wat springkussens en kraampjes alleen doe je tegen woordig niet meer mee." De nieuwe vereniging wil als een van de eerste wapenfeiten in overleg met de gemeente zo snel mogelijk een einde maken aan het voortdurend laden en lossen van vrachtwagens in de binnenstad. Na het middaguur moeten de paaltjes omhoog, vindt Flikweert, en moet het pu bliek ongestoord in het centrum kunnen verpozen. Binnen dat kader is hij ook voor stander van een autoloos Haven plein. Als de lokale ondernemers niet bereid zijn mee te betalen aan de organisatie van activiteiten, kon het wel eens hard achteruit gaan met de activiteiten in Zierikzee. Dit looporkest negeert de Sint Domusstraat in ieder geval. foto Dirk-Jan Gjeltema OUDDORP - De Ouddorpse Parking Watchers zijn een succes. Volgens de politie op Goeree-Overflakkee is het aantal auto-inbraken op de grotere parkeerplaatsen langs de stranden vrijwel tot nul teruggebracht. Daarnaast zijn de veertien vakantiekrachten een dankba re vraagbaak voor badgasten en wijzen ze hen ook op de regels die op de stranden gelden. Tien jaar geleden begon de gemeente Goedereede met de inzet van jongeren (17 tot 22 jaar) als oog en oor van de politie tijdens het drukke zomerseizoen. Ze zijn uitgerust met een mobiele telefoon en een moutainbike en werken onder directe begeleiding van de politie. Sinds vorig jaar houden de Parking Watchers ook toezicht op een gedeelte van de Brouwersdam. Verder assisteren ze bij grotere eve nementen in Middelhamis. De jongeren worden ingezet vanaf het Pinksterweekeinde tot aan het eind van de zomervakantie. Voor hun werk krijgen ze een bescheiden vergoeding. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 36-jarige inwoner van Koewacht voor de export van 92.000 xtc-pillen veroordeeld tot vijf jaar cel. Bij zijn aanhouding, 9 februari dit jaar in zijn woning, werd ver der 1,2 kilo hennep gevonden. De zestien kilo amfetamine werd 1 oktober 2001 in Dover in de auto van een man uit Oostburg aangetroffen. De Oostburger is hiervoor in Engeland veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf. Hij had verklaard in opdracht van de Koewachtenaar te hebben gehandeld. Van hem had hij op de parkeerplaats bij De Wouwse Tol de sleutels van de drugsauto gekregen. De drugs vertegenwoordigen in Engeland een straatwaarde van ongeveer één miljoen euro. Officier van Justitie R. Rammeloo had de vijf jaar gevan genisstraf geëist, die de rechtbank de Koewachtenaar op legde. MIDDELBURG - Klanten geven de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg het rapportcijfer acht voor de dienstverle ning. Uit een onlangs gehouden klantenonderzoek blijkt dat bezoekers tevreden zijn over de collecties en het perso neel kwalificeren als deskundig, behulpzaam en klant vriendelijk. Wel vinden de klanten dat de bewegwijzering in de biblio theek beter kan en dat er te weinig computers staan. Het aantal digitale werkplekken wordt binnenkort uitge breid. Een grote wens van het publiek is openstelling op zaterdagmiddag. De bibliotheek onderzoekt of dat moge lijk is. Waarschijnlijk heeft dat dan wel gevolgen voor de openingstijden op andere dagen. IERNEUZEN - De waterpolitie lertrekt voorlopig niet uit Ter- neuzen. De leiding van het Korps Landelijke Politiedien- iteu (KLPD) wil eerst onderzoe ken welke locatie het geschiktst ivoor de concentratie van de politie-eenheid voor het Wester- •eheldegebied. 3e kans bestaat dat de KLPD iieindelijk besluit de politie- -ensten voor de hele Wester- ïhelde te centraliseren in Ter mazen. Naast. Terneuzen is Vlis- angen ook kandidaat voor vesti- ?ng. Burgemeester Lonink van lemeuzen: „Bekijk je het aantal seheepvaartbewegingen, dan is ie frequentie bij Terneuzen tien keer hoger dan bij Vlissingen. Set voor niets was de waterpoli- se hier altijd al gevestigd." (Advertentie) Maand van het Spannende Boek gratis bij aankoop van 12,50 aan boeken Henning Mankell, Het graf Een zaak voor inspecteur Kurt Wallander Asperge Menu aspergesoep en asperges Flamanae (naar keuze vegetarisch) en sorbetijs 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 Directiekamerl 14 Zeeuwse schilderijen van 7 schilders William Verstraeten De aarde is plat, varkens kunnen vliegen bekijk ook onze website door Melita Lanting OOSTERLAND - Mag je nieuw bouw plegen rond de molen in Oosterland en hoe hoog mag die dan worden? Het college van burgemeester en wethou ders vindt dat nieuwbouw - on der voorwaarden - mag. De ver eniging De Zeeuwse Molen is daar tegen. „Dat is geen be scherming van de molen." De kwestie komt aan de orde in het voorontwerp-bestem mingsplan bebouwde kom Oos terland. In het dorp staat een molen die nog regelmatig door een vrijwillige molenaar wordt gedraaid. Om de molen draaien de te houden, is wind nodig, en te veel bebouwing houdt de wind tegen. Burgemeester en wethouders willen in het nieu we bestemmingsplan een mo lenbeschermingszone van hon derd meter rondom de molen in stellen. Binnen die zone gelden speciale regels om te voorko men dat de wind te veel wordt tegengehouden. „Honderd meter is te weinig", stellen de provinciale planologi sche commissie en de vereni ging De Zeeuwse Molen in een reactie. Beide instanties plei ten voor een uitbreiding van de beschermingszone tot driehon derd meter, zoals de landelijke richtlijnen voorschrijven. „Wij vinden dat overdreven voor een. molen die niet commercieel draait", zegt wethouder R. van der Wekken. De gemeente Vereniging De Zeeuwse Molen wil dat de Oosterlandse maalinstelling de ruimte krijgt om te kunnen draaien. De gemeente wil daar maar in beperkte mate aan tegemoet komen, omdat de molen nog maar zo af en toe draait. foto Dirk-Jan Gjeltema vindt ook dat eventuele nieuw bouw binnen de honderd met- ere mogelijk moet zijn. „Als je de hele kern laat volbou wen, dan hoef je je inderdaad geen zorgen te maken over de driehonderdmetergrens" rea geert voorzitter J. Cornelissen van de Zeeuwse Molen. „De mo len in Oosterland is een zoge noemde grondzeiler. Dat is een molen waarbij de wieken laag bij de grond zijn. Die vangt au tomatisch minder wind dan een stellingmolen, zoals bij voorbeeld in Zierikzee." Volgens Cornelissen is het een slechte zaak als de gemeentelij ke plannen doorgaan. „Ik heb de officiële reactie op onze in spraak nog niet gezien, maar als dit het resultaat is, maak ik me ernstig zorgen." Levensbelang Cornelissen vertelt dat het voor molens van groot belang is regelmatig te draaien. Door de molen draaiende te houden, wordt fiks op de onderhouds kosten bespaard, aldus Corne lissen. „Rust roest, zeggen ze wel eens. Dat geldt ook voor een molen. Niet zo zeer dat die gaat roesten, want het is groten deels hout, maar als de mole naar binnenkomt, ziet hij iede re lekkage of kleine reparatie die nodig is. De molen venti leert beter als hij draait en dat alles bij elkaar zorgt er voor dat een grote restauratie lan ger uitgesteld kan worden en het onderhoud goedkoper wordt." De vereniging De Zeeuwse Mo len heeft de gemeente gewezen op jurisprudentie waaruit blijkt dat de molenbescher mingszone driehonderd meter moet zijn. Wethouder van der Wekken is daar niet van onder de indruk. „Dat is maar juris prudentie. We wachten het wel af." Cornelissen schrikt van deze houding. „Als dat het stand punt van de gemeente is, dan kan je gelijk alle molens wel af schrijven. Misschien moeten we de wethouder maar eens uit nodigen voor een gesprek." door Inge Heuff ZIERIKZEE - Gistermiddag konden leer lingen van de groepen zeven en acht van de basisscholen en alle tweedeklassers van de middelbare school een bedrijf op Schouwen-Duiveland bezoeken. Voor de tweede keer werd het project Bekijk een bedrijf georganiseerd. Circa 24 bedrijven deden mee. De deelnemende bedrijven zijn over heel Schouwen-Duiveland te vinden - al ligt het zwaartepunt in Zierikzee - en be slaan de verschillende sectoren. Decaan voor het vmbo bij Pontes scholen gemeenschap locatie Pieter Zeeman W. Steendijk is zeer te spreken over het pro ject. „De leerlingen van het vmbo moeten in de tweede klas kiezen voor een sector. Daar besteden we op school veel aan dacht aan. Dan is het leuk om aanvul lend een bedrijf uit de gekozen sector te bezoeken." In tegenstelling tot de eerste editie, twee jaar geleden, konden nu ook de tweede klassers van de havo en het vwo mee doen, al ligt de profielkeuze voor hen nog wat verder weg. Steendijk: „Er zijn op Schouwen-Duive land toch flink wat bedrijven te vinden met functies waar hoger opgeleide men sen voor gevraagd worden. Om te wach ten tot het jaar dat zij moeten kiezen, is niet aan te raden. Dan wordt het leeftijds verschil met de basisschoolleerlingen wel erg groot." Een van de bedrijven die populair waren, was Duinhotel Haamstede, dat voor de tweede keer meedeed. Twee groepen van elk zo'n twintig leerlingen zijn het be drijf rondgeleid. „We hebben laten zien wat er achter de schennen moet gebeuren om een hotel goed te laten lopen", zegt directeur K. Hoeder. „Ik vind het belangrijk om de ho- recasector te promoten. Je weet maar nooit of een kind hierdoor zo enthousiast wordt dat het voor deze bedrijfstak kiest. Die nieuwe instroom is hard nodig. Wij zijn ook leerbedrijf en stageadres voor de opleidingen." Bekijk een bedrijf is een initiatief van de Ondernemerskring Schouwen-Duive land (OSD). Met de bedrijfsbezoeken wil OSD laten zien wat er aan werkgelegen heid en stageplaatsen bij de aangesloten leden te vinden is. Het Goese bureau Adviseurs voor Oplei ding en Beroep Zuid-Nederland (AOB), dat zelf al vergelijkbare projecten heeft in Brabant, kreeg twee jaar geleden de opdracht het project te organiseren. Uit de evaluatie bleek dat zowel de leerlin gen als de bedrijven het project waardeer den. Vandaar de herhaling in 2004. Samenwerking met de organisatoren van de Roefeldag, bedrijfsbezichtigingen voor de bovenbouw van de basisscholen, was binnen het tijdsbestek niet mogelijk. Volgens AOB-projectleider L. Grim zien de meeste basisscholen dit niet als een be zwaar en beschouwen zij beide initiatie ven als een aanvulling op elkaar. door Melita Lanting WESTENSCHOUWEN - De strandreddingsbrigade Westen- schouwen krijgt een nieuwe red dingsboot. Het wordt alleen niet het schip waar de reddingsbriga de zelf voor heeft gekozen. „Te duur", oordeelt wethouder T. Croné. „Het is een tëleurstelling", zegt voorzitter A. Timmers van de reddingsbrigade Westenschou- wen. „Ze hebben ons gevraagd om uit te zoeken wat we nodig hebben en dan doe je een voor stel. Vervolgens kiezen ze een heel andere boot. Het is niet zo dat we niet blij zijn met een nieuwe boot, maar we vinden het jammer dat het niet onze ei gen keuze is geworden." De vrijwilligers.van de reddings brigade hadden gekozen voor de Avon Searider. Een boot die, zo als ze zelf omschrijven, het meest geschikt is' voor het type water en het type strand waar hij wordt gebruikt. „We hebben te maken met veel stroming bij de Oosterscheldekering. Dan heb je een snelle en wendbare boot nodig. Dan kiezen wij voor optimale veiligheid en dan wordt het de Searider." „Wij denken tegemoet te komen aan de wensen van de reddings brigade door te kiezen voor een tweetaktmotor in plaats van de schonere viertakt die standaard op de boot zit. Ze willen een snelle, wendbare boot en dat be reik je met een tweetaktmotor", zegt Croné. „Het prijsverschil tussen de twee boten is bijna zes duizend euro, daar kijken wij naar. Bovendien kan die boot door iemand van het eiland gele verd worden en dat vinden we ook belangrijk." Timmers wuift het argument van het prijsverschil wat weg. „Het is maar net wat je in een boot stopt. Die kan je zo duur of zo goedkoop maken als je zelf wilt. We hoeven niet de meest luxe uitvoering en dan is het prijsverschil ineens een stuk minder. Maar goed, we willen er geen ruzie over maken. Het is nu eenmaal zo dat we een ande re boot krijgen dan we hadden gehoopt en dat moeten we accep teren. Het is alleen wel heel erg frustrerend voor de vrijwilligers die op verzoek van de gemeente heel veel tijd hebben gestoken in het onderzoek en vervolgens worden de bevindingen zomaar aan de kant geschoven. Dat is dus gewoon vergeefse moeite, zonde van de tijd die er in gesto ken is." AARDENBURG - In Aarden burg is een hondenhater actief. De afgelopen dagen zijn er plak jes open gesneden worst gevon den met daarin vergif. Dierenarts L. van Bruinessen: „Dit is wel erg triest. We zijn nu eindelijk voor even van het ver giftigen van katten af en nu krijg je dit weer." A. Eefting, voorzitter van de die^- renbescherming Zeeuws-Vlaan deren, heeft haar vermoedens. „Er is iemand die al diverse hon denbezitters agressief benaderd heeft. Ik ben dan ook van plan de politie hierover in te lich ten." Eefting vindt dat iemand die dit doet, de risico's niet goed beseft. „Ook andere dieren kun nen worden getroffen. Denk maar eens aan zoals egels, kraai-achtigen en uilen, die op dit moment jongen hebben." Baby's eerste woordje vervult ouders doorgaans van grote trots. Voor die Zierikzeese va der was het echter eerder ont luisterend. Toen hij zijn dochter onlatlgs, zoals hij elke avond doet voor het slapengaan, liefkozend een nachtzoen gaf, liet ze in niet mis te verstane bewoor ding weten wat ze daar van vond: „Bah!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37