Bestuur Irak in de steigers gezet Soedan sluit vrede, maar vecht door PRAXIS Vlaggen voor de vrede aanbieding DEMONSTRATIE ndiaas regeerakkoord vooral gericht op economische groei IN en VS werken aan interimregering Aanslag centrum Karachi eist leven Saakasjvili roept regio's op tot aansluiting bij centrum oorwaardelijk oor wethouder a doden kind TREKKER VAN DE WEEK Vertalers EU kunnen werk niet aan Buggy met baby rolt onder trein Schonere lucht na stroomstoring Venetië ruziet over zijn gondels Twintig strijders Taliban gedood Dodental overstroming Dominicaanse Republiek en Haïti stijgt verder Aanklagers: Dutroux niet enige schuldige donderdag 27 mei 2004 1GDAD - Met nog een maand nonze redactie buitenland gaan voor de machtsover wicht in Irak, zijn de Verenig- Naties en de Verenigde Sta- voluit bezig een nieuwe aakse overgangsregering in el- ur te timmeren. Volgens de oorzitter van het huidige Iraak- bestuur zal de samenstelling jde nieuwe Iraakse regering jlgende week bekend zijn. Richten als zou Hussain Shah- slani de nieuwe premier wor- bi, zijn gisteravond door de aerikanen tegengesproken, tzoektocht naar de juiste per- in voor de dertig te vergeven sten wordt geleid door de er- aren VN-gezant Lakhdar Bra- en door de Amerikaanse ssidentieel gezant Robert ackwill. Zij voeren achter de isrmen in Bagdad gesprekken tt functionarissen van alle ïkse bevolkingsgroepen en re alize groeperingen. Die zijn verwikkeld in een onder- g gevecht over verdeling van aral de hoogste posten, die in premier, president en twee ^presidenten. ai bron binnen het Amerikaan- ministerie van Buitenlandse aken zei dat Shahristani een in de drie kandidaten is voor premierspost. Andere bron- ïi meldden aan het persbu- lu Reuters dat Shahristani [premierschap naar alle waar- üjnlijkheid krijgt aangebo- n De sjiiet Shahristani is een ^wetenschapper die tijdens bewind van Saddam Hoes- in jaren in de beruchte Abu ïaib-gevangenis heeft vastge- ichachi n naam die circuleert voor t presidentschap is die van B-minister van Buitenlandse iken Adnan Pachachi. De soen- «t zit nu ook in de regerings raad. Twee andere leden van dat orgaan, de sjiiet en leider van de Dawa-partij Ibrahim Jaafari en Koerdenleider Jalal Talabani worden getipt als vi ce-president. Waar er in Bagdad wordt ge zocht naar een acceptabele be stuurlijke eenheid, buigt de Vei- ligheidsraad in New York zich nog steeds over een tekst van een nieuwe Irakresolutie. De voorgestelde tekst van de Ameri kanen en de Britten is voor be langrijke raadsleden als Frank rijk, Rusland en China nog te vaag over wat voor een 'volledi ge soevereiniteit' een nieuw Iraaks bestuur nu eigenlijk echt krijgt. De gesprekken concentreren zich vooralsnog op de vraag wie nu eigenlijk de echte baas zal zijn over de tienduizenden bui tenlandse soldaten die ook na 30 juni in Irak blijven. De Britse premier Blair zei dinsdag nog dat de Irakezen een beslissende stem krijgen, gisteren nuanceer de hij dat door toe te voegen dat de Amerikanen het bevel heb ben en houden. Hij schaarde zich daarmee achter de lijn van Washington die bij monde van minister Powell (Buitenlandse Zaken) had laten weten dat de troepenmacht aangestuurd wordt door de Amerikaanse commandanten. Volgens de Amerikanen zijn er afgelopen 24 uur tientallen mili tieleden gedood in Najaf, de hei lige stad waar de radicale geeste lijk leider Al Sadr zich schuil houdt. Een bloedige slag had plaats bij een begraafplaats, waar veel strijders zich ophou den. In Najaf werd gisteren ook een naaste medewerker annex zwager van Al Sadr gearres teerd. Behalve deze Rvad al-Nu- ri zouden ook drie personen die in het kantoor van Al Sadr werk ten, zijn opgepakt. ANP van onze redactie buitenland KARACHI - Bij een Paki- staans-Amerikaans cultureel centrum in de stad Karachi in Pakistan zijn gisteren twee au tobommen ontploft. Zeker een persoon kwam om het leven, meldde de politie. Vijfentwintig mensen raakten gewond. De eerste auto ont plofte buiten de poort. Vijfent wintig minuten later ging een tweede bom af in een auto die even verderop stqnd gepar keerd. In het centrum worden cursus sen Engels gegeven. Het heeft geen banden met de Ameri kaanse of Pakistaanse over heid. Karachi is de grootste stad van Pakistan. Er vinden de af gelopen jaren geregeld bom aanslagen plaats. De Pakistaanse president Mus harraf heeft moslimextremis ten tegen zich in het harnas ge jaagd toen hij na de aanslagen van 11 september 2001 een bondgenoot werd van de Vere nigde Staten. AP van onze redactie buitenland TBILISI - President Michail Saakasjvili van Georgië heeft de bevolking van Zuid-Ossetië en Abchazië gisteren opgeroepen zich weer aan te sluiten bij Geor gië. Hij nodigde beide afgescheiden regio's uit voor onderhandelin gen over hereniging. Tbilisi is bereid over elk model eenheidsstaat te praten en zal de belangen van 'elke Osseet en elke Abchaziër' mee in overwe ging nemen, zei de president in een redevoering ter gelegenheid van de Georgische onafhanke lijkheidsdag, waarbij hij de Os- seten en Abchaziërs in hun ei gen taal toesprak. De leiders van beide afvallige re gio's waren niet onder de in druk. De premier van Abchazië, Raoel Chadzjimba, zei dat zijn 'land' een onafhankelijk land is met een grondwet waar niet aan getornd kan worden. De 'minis ter van Buitenlandse Zaken' van Zuid-Ossetië, dat zichzelf ook als een onafhankelijk land ziet, zei te willen praten over een oplossing voor het conflict met Georgië, maar niet over her eniging. Saakasjvili richtte zich ook tot de Georgiërs in het buitenland. De afgelopen jaren heeft eenvijf de van de bevolking het land ver laten vanwege de armoede. Hun terugkeer 'moet een van onze historische opdrachten worden', zei Saakasjvili. AP BV DELHI - De coalitiepar- :n die de nieuwe Indiase rege- 3gaan vormen, hebben giste- 3 een regeerakkoord bereikt i vooral gericht is op economi se groei. ionder de vorige regering in cite economische hervormin- 3 gaan door, maar op aandrin- n van de linkse coalitiepart- iia wordt het privatiseringsbe- idop een laag pitje gezet. )isovereengekomen dat winst- vonde overheidsbedrijven, zo- 3banken, zeehavens en vlieg en, niet mogen worden ver tilt aan particulieren. regering is afhankelijk van gedoogsteun van de commu- itsche partij, die fel gekant is onze redactie buitenland tegen privatiseringen in de pu blieke sector. "Verder hebben de linkse par tijen bedongen dat de rechten van gepensioneerden worden be schermd. Ook belooft de regering land bouwsubsidies in stand te hou den. De vorige regering onder leiding van minister-president Vajpayee verloor de parlements verkiezingen eerder deze maand voornamelijk op het platteland, dat de afgelopen jaren nauwe lijks profiteerde van de economi sche voorspoed. De plannen van de nieuwe rege ring gelden vijf jaar en moeten leiden tot een jaarlijkse groei van 7 a 8 procent van de op twee na grootste economie van Azië. ANP/RTR NAIVASHA - Een traditioneel Soedanese danser uit het zuiden van het land zwaait met een vlag tij dens vredesoverleg tussen de Soedanese regering en de zuidelijke rebellen in Naivasha, zo'n 90 kilo meter van de Keniase hoofdstad Nairobi. foto Antony Njuguna/RTR 51SSEL - De rechtbank in ihverpen heeft gisteren een 'ormalige wethouder van de '•lamse gemeente Kahnthout voorwaardelijke celstraf 1 lien maanden gegeven voor doodschieten van zijn Neder- buurjongetje Victor van 'Werf. De officier van Justi- bad eerder een jaar celstraf Wethouder raakte rond kerst II bij een schietoefening in "tuin per ongeluk zijn zesjari- buurjongetje, dat zwaarge- fed werd overgebracht naar aekenhuis. Het kind over vaar drie dagen later. Kort ïrop verhuisde de familie der Werf terug naar garden. Voor de voorwaar- straf geldt een termijn Vijfjaar. herdachte trad na de schiet- rt|] af als wethouder. Hij wel aan als provincieraads- I Antwerpen voor zijn par- De vechter zei gisteren dat Politicus 'onvoorzichtig' is ge- Hi] had volgens hem kun- 1 weten welk gevaar zijn wa- "fiet zich mee kon brengen. Ions de rechtszitting had de irTnan al zijn excuses aange- :ef hoewel hij eerder stelde de dood van de jongen 'een tonvel ij ke speling van het was geweest. ANP De vrede in Soedan is giste ren na bijna vijftig jaar oor log tussen het (Arabische) noorden en het (Afrikaanse) zuiden getekend. De vraag is echter voor hoe lang. In de westelijke regio Darfoer is een nieuw conflict uitge broken. De rijke oliegebie- den in het zuiden kunnen ook zorgen voor nieuwe on rust. door Eelco van der Linden PRETORIA - Vrede in Soedan is een feit, aldus opgetogen onder handelaars in het Keniaanse Na- visha. Vertegenwoordigers van de islamitische regering in het noorden en de christelijke rebel len uit het zuiden zijn het na twee jaar touwtrekken eens ge worden over een regeling die een einde moet maken aan bijna 50 jaar oorlog. Het is goed nieuws, ware het niet dat de uit werking nog volstrekt onduide lijk is en elders in het immense land een nieuwe, soortgelijke oorlog woedt. Verdient het akkoord de lof van de wereld? Minister Agnes van Ardenne van Ontwikkelingssa menwerking, die de afgelopen ja ren veel geld en tijd in het Soe danese vredesproces stopte, is niet meer zo enthousiast en wil de niet bij de historische onder tekening aanwezig zijn. Uit pro test tegen de al weer één jaar woedende (vuile) oorlog in de westelijke regio Darfoer. Ze lijkt te hebben geluisterd naar de Internationale Crisis Groep (ICG), een ook onder rege ringen invloedrijke denktank. De ICG beschuldigt de regering in Soedan er openlijk van via Arabische milities etnische zui vering te plegen ten koste van de lokale bevolking van Afri kaanse origine. De ICG pleit voor militair ingrij pen onder VN-vlag en het opzet- analyse ten van internationaal be schermde vluchtelingenkam pen. Zo niet, dan zal een groot deel van de één miljoen ont heemden gedoemd zijn te ster ven als gevolg van geweld of honger. De VS, de belangrijkste sponsor van het vredesproces, veroordelen het geweld in Dar foer, maar zijn opgetogen over het akkoord tussen 'noord en zuid'. Een hoge afgevaardigde van Buitenlandse Zaken was aanwezig in Kenia. Hij had een uitnodiging bij zich voor presi dent Omar Hassan el Bashir en rebellenleider John Garang om in Washington met president Bush het officiële slotakkoord te tekenen. advertentie (Advertentie) Fjallraven afritsbroek zeer sneldrogend, lichtgewicht en UZ-beschermend. Dames- en herenmodel van €109,95 Eureka Tunnel Vision EF speciaal voor Bever ontwikkelde ruime 4 persoons tent van €399,00 ZWERFSPORT Ovfcloor Innovators Bredabaan 968 Antwerpen/Merksem [El9 Antwerpen-Breda afslag 5 Merksem/Schoten] kijk ook op www.bever.nl tuincentrum Berlagestraat 1 Vlissingen 0118 470400 De regering in Khartoem beloof de beterschap, zette zich in voor een vredesakkoord en gisteren werd eindelijk de knoop doorge hakt. De basis is dat de zuide lijke helft zes jaar lang een vorm van zelfbestuur krijgt, waarna het volk via een referen dum mag beslissen of het in een federatie met Khartoem wil blij ven. John Garang wordt vi ce-president van het 'nieuwe Soedan'. De politieke en economische macht is - op papier - verdeeld. De zuidelijke rebellen krijgen in het noorden 30 procent van de zetels in de federale regering en andere staatsinstellingen. In het zuiden is dat precies omge keerd: 30 procent van die zetels gaan naar de regering, de rest naar de rebellen. Er is een akkoord voor een geza menlijk leger van 40.000 man en verdeling van de olie-inkom sten. Zal het werken? Het lijkt moei lijk. Hoe de naleving van het ak koord zal worden gecontroleerd is vaag. Wat er zal gebeuren als het zuiden besluit zich straks af te scheiden - met 'medeneming' van bijna alle oliebronnen - is een andere onopgeloste kwestie. Ingewijden stellen dat Khar toem dit nooit zal accepteren. Cruciaal is dat de deal gesloten is tussen twee autoritaire groe pen, die niet zachtzinnig zullen omspringen met dissidenten in de eigen gebieden. Darfoer is een voorbeeld in het noorden, maar ook in het zuiden zijn ge noeg groepen die buiten het vre desproces zijn gebleven. Ze zou den kunnen ervaren dat ze van de ai-men van de ene dictator in die van de andere zijn beland. En kunnen kiezen voor nieuwe oorlogen. GPD BRUSSEL - De vertalers van de Europese Commissie kunnen hun werk niet meer aan. Ze kampen met een ach terstand van 60.000 pagina's. Als er niets verandert, zou dat over drie jaar 300.000 pagina's zijn. De Europese Commissie heeft haar ambtenaren daarom gisteren gevraagd kortere documenten te schrijven. Mede delingen en verklarende teksten mogen voortaan niet lan ger zijn dan vijftien kantjes. ANP MENEN - Door onoplettendheid van de moeder is een ba by van anderhalve maand in België onder de trein geko men. De zestienjarige moeder zat dinsdagavond op het perron van Menen te wachten, toen de kinderwagen traag naar de rails begon te rollen. De moeder merkte dit te laat en kon niet voorkomen dat de kinderwagen met baby on der de aankomende trein kwam. De verwondingen van het kleintje leken aanvankelijk mee te vallen, maai- verder onderzoek toonde ernstige ver wondingen. De baby verkeert in levensgevaar, aldus justi tie van Kortrijk gisteren. ANP/BELGA NEW YORK - De omvangrijke stroomstoring van augus tus vorig jaar in het noordoosten de Verenigde Staten heeft vrijwel meteen tot een veel schonere lucht geleid. Door de uitval van energiecentrales met hun uitstoot aan schadelijke stoffen was na een etmaal het percentage zwa veldioxide met 90 procent gedaald. Van ozon bleek de helft verdwenen. Het zicht verbeterde met veertig kilome ter. Dat blijkt uit onderzoek van de universiteit van Ma ryland in College Park, waarover het Britse tijdschrift New Scientist berichtte. ANP/DPA VENETIË - Tussen de gondeliers van Venetië is ruzie uit gebroken. Een minderheid wil het traditionele uiterlijk van de gondels drastisch wijzigen om makkelijker onder bruggen te kunnen varen. De meerderheid vreest een aan tasting van de unieke schoonheid en het imago van de zwarte bootjes. Zeker twintig van de vierhonderd gondeliers verwijder den inmiddels de karakteristieke versiering op de voorste ven. De rebellen stellen dat zij zonder het hoge element sneller onder de talrijke bruggen door kunnen, meldde de Franse krant Le Figaro gisteren. De Venetiaanse gonde liers vereniging geeft de dwarsliggers tot 30 juni de tijd om hun gondels te herstellen. ANP KABOEL - Bij een gezamenlijke aanval van Amerikanen en Afghaanse milities op Talibanstrijders zijn dinsdag in het zuiden van Afghanistan twintig leden van de Taliban gedood. Een Afghaanse militaire zegsman heeft dat giste ren meegedeeld. De aanval werd ten zuidoosten van de stad Kandahar uit gevoerd door Afghanen met Amerikaanse luchtsteun. Er waren geen amerikaanse soldaten op de grond bij betrok ken. ANP/AFP van onze redactie buitenland JIMANI - Het dodental van de overstromingen in Haïti en de Dominicaanse Republiek is op gelopen tot boven de 550. Hon derden mensen worden nog vermist en zijn vermoedelijk dood. De meeste gevonden lichamen zijn in vergaande staat van ont binding en worden meteen be graven. Vaak. kunnen ze niet worden geïdentificeerd. Het zuidelijke grensgebied tussen beide landen is het zwaarst ge troffen. Begin deze week trad na zware regenval de rivier de Solie bui ten zijn oevers. Veel mensen la gen te slapen toen modderstro men hele dorpen tegelijk weg vaagden. Illegaal Aan de Dominicaanse en iets rijkere kant van de grens wonen ook veel Haïtianen. Sommigen van hen zijn illegaal, waardoor familieleden zelden lichamen durven op te eisen, uit vrees de grens over te worden gezet. Li chamen die niet worden opge haald, komen in een massagraf terecht. De Dominicaanse Republiek heeft het leger ingezet om de do den te bergen. In Haïti wordt hulp geboden door de buitenlandse troepen macht, die in het land is om de vrede te handhaven na de val van president Jean-Bertrand Aristide, dit voorjaar. De overstromingen zijn het ge volg van zware regenval in het afgelopen weekeinde. In sommi ge streken viel 24 centimeter wa ter in 24 uur tijd. AP AARLEN - Niet alleen Mare Dutroux is schuldig aan de kin dermoorden en -ontvoeringen. Ook de Brusselse oplichter Mi chel Nihoul en Dutroux' hulpje Michel Lelièvre waren betrok ken bij de 'bende Dutroux'. Dat hebben de openbare aankla gers gisteren betoogd in het pro- ces-Dutroux. Nihoul was een tipgever van de politie, maar gaf Dutroux niet aan. Volgens de procureur had den Nihoul en Dutroux goed be grepen dat ze elkaar heel wat diensten konden bewijzen. De ex-echtgenote van Dutroux, Michelle Martin, is volgens de aanklagers minder onschuldig dan ze zich voordoet. Uit seksvi- deo's blijkt dat zij degene is die bevelen geeft, zo hield openbaar aanldager Bourlet de rechter en de jury voor. Vandaag zet hij zijn requisitoir voort. ANP/Belga advertentie KARCHER REINIGINGSMACHINES VRIJDAG 28 mei in Goes ZATERDAG 29 mei in Middelburg van 10.00 tot 16.00 uur Praxis Goes Tel. 0113-233220 Praxis Middelburg Tel. 0118 635844

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29