PZC Dow-Terneuzen sluit testfabriek Internet voor kleinere bedrijven Nederland traag met windturbines proefinstallatie plastics verhuist naar Verenigde Staten Geïmporteerde ardbeien nel gezonder ustitie Italië naakt haast net Parmalat Altijd spraakwater paraat op de klantenservice Water Pokémon-kaartjes te duur gemaakt Minder ontslagen Philips Drachten Dure olie tempert groei economie Arcadis saneert grond leger VS Uitnodiging SNS Beleggings- auond 7 juni a.s. SNS ft ledactie: 0113-315649 ww.pzc.nl :.flail:redactie@pzc.nl ïstbus 314460 AA Goes Üvertentie-exploitatie: joord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'Jêuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. londerdag 27 mei 2004 Particulier wil ook veilig wonen torConny van Gremberqhe ERNEUZEN - Dow-Terneu- io raakt de eigen testfabriek nor plastics kwijt. De fabriek, raar allerlei proeven met nieu- ie productiemethoden voor lastics worden gehouden, rordt overgeheveld naar Mid- üid in de Verenigde Staten. De iir medewerkers zijn elders jnnen het concern aan een ian geholpen. )EN HAAG - De aardbeien die buitenlandse grond zijn ge leld, bevatten veel minder res- vau bestrijdingsmiddelen inde afgelopen jaren het geval as. Het lijkt erop dat de lan- ien waarin ze groeien veel meer «keuing houden met de normen de landen waarheen ze expor- lat heeft de Voedsel en Waren Inloriteit gisteren gezegd na tra onderzoek van vorig jaar dit jaar. De voedselwaak- ccd constateerde veel minder ïrschrijdingen. de helft van de overschrij den was zo gering dat een •arschuwing of boete niet no- ■gwas. ^autoriteit noemt overschrij den 'uiteraard niet goed', laar de volksgezondheid is niet (gevaar. De normen voor voed- liveiligheid houden rekening 4 de grotere gevoeligheid van mderen, zieken en zwangere n .anp OME - De Italiaanse justitie robeert opnieuw om de ver achten in het Parmalat-schan- aal zo snel mogelijk voor de ichter te brengen. Het OM in Glaan maakte gisteren bekend al het een verzoek tot een pro- s heeft ingediend tegen 29 per- men en drie ondernemingen. maart wilde de Milanese tchtbank geen snel proces ac hteren omdat er te weinig be- njs was. Italiaanse media gin- ?n er toen vanuit dat op z'n wegst in 2005 met het monster wees zou worden begonnen. Merde aangeklaagden zijn de wezen Parmalat-topman Ca- üoTanzi en diens rechterhand süsto Tónna. De betrokken be- ijven zijn de Bank of America -de accountantskantoren De- üte& Touche en Grant Thorn- i aanklachten betreffen koers- ampulatie, het verspreiden in valse informatie en mede- dchtigheid bij de val van Par aat. In december vorig jaar hkbij het zuivelconcern in de uithouding te zijn gefrau- !«rd. In totaal raakte 14,8 mil- id euro zoek. ;huidige topman, Enrico Bon- :Wil een geheel nieuw concern 'nchten, zonder dochteronder- iroingen in belastingparadij- cn met meer controlerende stuurders. Hij presenteert i" plan waarschijnlijk mor- dpa/rtr/anp De ondernemingsraad van Dow-Terneuzen heeft zich een jaar lang verzet tegen de voorge nomen sluiting van de proeffa briek. De raad hechtte er groot belang aan dat nieuwe produc tietechnieken in eigen huis wer den uitgeprobeerd, zodat de zo verzamelde kennis onmiddellijk in de bijna dertig fabrieken van Dow in Terneuzen kon worden toegepast. OR-voorzitter P. Acke: „Voor ons was het een principekwestie. Als je nieuwe technische kennis in Terneuzen kan vergaren, dan is die hier veel sneller toepasbaar. Zijn we afhankelijk van procestesten in Amerika, dan duurt het veel lan ger voor we de gegevens voor de procesvoering hier hebben. Bo vendien staan ze dan ook slechts op papier. Met eigen mensen in de buurt kan die tech nische onderbouwing makkelij ker ook verbaal worden overge dragen", legt Acke uit. Daar komt volgens de OR-voor- zitter nog bij dat een Dow-vesti- ging met eigen testfabrieken een hogere status kent binnen het concern. Volgens Dow-zegsman F. Neve mag aan het verdwijnen van de testfabriek niet onmiddellijk een relatie gelegd worden tus sen de positie van Dow in Ter neuzen. „Kijk je naar onze posi tie binnen het concern dan wordt die er zonder de testfa briek niet slechter op", bena drukt Neve. De concerntop heeft volgens Ne ve besloten om de Terneuzense proeffabriek te sluiten omdat er ook nog een in Midland staat waar vrijwel exact dezelfde proeven worden gedaan voor de plasticproductie. „Uit efficien- cy-overwegingen is toen beslo ten om Terneuzen te sluiten." Dat is inmiddels gebeurd, maar de fabriek is nog steeds niet ont manteld. Acke sluit dan ook niet uit dat de Dow-top alsnog op het eer- dergenomen besluit terugkomt. „Wij hebben destijds ook advies ingewonnen bij techneuten. De ze deskundigen gaven ons te kennen dat het beter was om ook hier een testfabriek te hou den. Onze argumentatie geldt nog steeds." Of Dow-Terneuzen, waar mo menteel het reorganisatiemon ster rondwaart, nog meer re search and development (Onder zoek en ontwikkelings) taken verliest laat Neve in het mid den. „De organisatie is in beweging, dat is bekend, maar op nieuwe maatregelen kan ik echt niet vooruitlopen." Monique Menu: „....de dorstigste afdeling van Pabo..." door Sheila van Doorsselaer WALSOORDEN - Elke dag zoekt Moni que Menu (42) een vrije werkplek uit op de afdeling klantenservice van postor derbedrijf Pabo in Walsoorden. Compu ter aan, headset op, het onmisbare fles je water bij de hand om de stembanden te smeren en laat die telefoontjes maar komen. De zaken bij Pabo gaan zo goed dat er ruimtegebrek is ontstaan, De afdeling klantenservice is daarom uit het hoofd kantoor verhuisd naar een luxe unit op de parking. Daar werken, veelal op part time basis, zo'n 35 telefonistes bij wie de klanten terecht kunnen voor bestel lingen uit de catalogus en overige infor matie. Een vast bureau heeft Monique- niet, ze neemt plaats achter een van de tientallen werkplekken die dan toeval lig vrij is. „Ik vind dat juist prettig, zo zit je elke keer weer naast een andere collega en leer je iedereen goed ken nen." De telefonistes zitten van elkaar ge scheiden door halfhoge wandjes zodat de dames, en ook de klanten, geen 'last' hebben van de telefoongesprekken van een ander. De uitrusting van elke werk plek is hetzelfde; twee ordners met daar in 'De Leukste Erotiekcatalogus' voor naslagwerk en een ordner met een hand leiding over hoe te handelen in bepaal de situaties. Natuurlijk behoren een computer, een headset en een telefoon met een enorme display (om te zien hoe veel telefoontjes er binnenkomen) ook tot de standaard uitrusting. Een klein foto Peter Nicolai weekkalendertje ontbreekt evenmin. Menu: „Als klanten vragen wanneer hun pakketje wordt geleverd, is het wel handig dat ik kan zeggen op welke dag de bezorging valt." Ruimte voor persoonlijke spulletjes is er niet, afgezien van bekertjes water uit de cooler en constant aangevulde kop jes thee. „Ik kan wel zeggen dat ik op de dorstigste afdeling van Pabo werk. Per persoon-verwerk je regelmatig meer dan honderd telefoontjes op een dag. Dan heb je wel spraakwater nodig! door Wout Bareman GENT - Kleinere bedrijven in de Euregio Scheldemond krij gen de komende drie jaar een steuntje in de rug bij de over stap naar de wereld van e-busi- ness. In samenwerking met de Hoge school West-Vlaanderen en Zee land heeft de Economische Raad voor Oost-Vlaanderen (ER- OV) een project opgezet voor het wegwijs maken van kleine bedrijven op internet. „Alles in klare taal en in het Neder lands", verzekert projectcoördi nator Geert Deweerdt: „Het doel is dat de kleinere onderne mingen sneller de stap naar e-business kunnen zetten. We willen de bedrijfsleiders de in ternettaal leren en uitleggen wat er achter die begrippen zit. Zo kunnen ze zelf oordelen of in ternet nuttig kan zijn voor het bedrijf, kunnen contacten wor den gelegd met eventuele leve ranciers en kan het aanbod bo vendien worden geëvalueerd." Het Euregioproject (Enfo) vult een leemte op. Grotere bedrij ven zijn al volop bezig met de in tegratie van internet. De kleine re bedrijven hebben het veel moeilijker om de evolutie in de internetwereld te volgen. Een ge brek aan basiskennis en inzicht in de mogelijkheden vormt voor 'de kleintjes' vaak een drempel. En die moet nu middels cursus sen, een website met informatie over internet en e-busmess, een nieuwsbrief, forums en een data bank worden geslecht. Projectcoördinator Deweerdt: „En dat alles op een eenvoudi ge, duidelijke en grondige ma- Nederlanders hebben iets in huis wat bijna iedereen elders in de wereld bij de kruide nier moet halen. Maar we weten niet beter. Dat uit de kraan schoon water komt. Het wordt niet als een groot geluk ei-varen. Het is handig, maar om er nou voor te gaan zitten bedanken met de handen gevouwen en ogen dicht, daarvoor is drinkwater uit de kraan ons te gewoon. Verwen de nesten. •Het, waterleidingbedrijf verdient bewondering. In Nederlandse huishoudens komt het beste en veiligste drinkwater ter wereld zomaar uit de kraan en het is nog gratis ook. We betalen niet voor het water maar voor alle inspanningen om het schoon bij ons af te leveren. Duizend liter ge weldig drinkwater kost tussen de 1,30 en 1,50 eu ro. In de Randstad is het wat duurder omdat het daar meer moeite kost om van oppervlaktewater goed drinkwater te maken. Het meeste water is niet zo lastig. Het komt uit de grond. Er is water bij dat in België als regen naar beneden viel en er daarna 30.000 jaar over deed om tot onder 's-Hertogenbosch te sijpelen Wouter Klootwijk waar het waterleidingbedrijf en de Heineken- brouwerij het oppompen voor huishoudens en bier. Watêr uit onderaardse waterlagen wordt bron water genoemd als het is opgepompt. Het is haast niet te geloven, maar in tweederde van al le Nederlandse huishoudens komt zuiver bron water uit de kraan. Niet alle grondwaters zijn even schoon gebleven. Moderne vervuiling aan de oppervlakte zakt naar beneden en verknoeit water van ver voor Christus tot water van enke le eeuwen oud. Maar er zijn nog ongeschonden bellen waar water uit komt van een kwaliteit waar geen buitenlands flesje water aan kan tip pen. In veel buitenlanden komt onbetrouwbaar, soms smerig en soms gevaarlijk water uit de kraan. Als er al een waterleidingnet ligt. Daarom drin ken de rijken in buitenlanden gebotteld water uit een schone bron. En dan gebeurt iets merkwaardigs. Het water in de fles wordt tot iets bijzonders verklaard. Het doet je wat en maakt je beter. Het is niet alleen maar schoon drinkwater, het is een onderdeel van iemands persoonlijkheid. Zo zijn er fijndrin kers die alleen maar water uit een fles drinken die helemaal uit Italië komt. Spa ligt ze niet ver genoeg weg. Er komen interessante flessen wa ter uit Canada, Engeland, Zweden, Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika. Allemaal puik spul. Allemaal misschien wel net zo goed als Spawater en bijna van dezelfde top kwaliteit als die van het water dat in ieder huis houden in Amerongen uit de kraan komt. En in Tilburg, Dwingelo, Nieuwegein en heel veel meer gemeenten. Voor nog geen anderhalve euro de kubieke meter. Tien liter voor 14 eurocent. Zelfs van rivierwater maakt de waterleiding te genwoordig iets moois. Maar vreemd, veel men sen spoelen er het toilet mee door en kopen voor goud geld een fles water in de winkel. BRUSSEL - De fabrikant van Pokémon-kaartjes, het Amerikaanse bedrijf Topps, heeft gehandeld in strijd met het vrije verkeer van goederen in Europa. Door hande laren exportverboden op te leggen, kon het de kaartjes kunstmatig duur maken in sommige EU-landen. De Europese Commissie heeft dat gisteren bepaald. Voor al in Finland en Frankrijk zijn kinderen en hun ouders de dupe geworden. Daar zijn de kaarten 2,5 keer zo duur ver kocht dan in Portugal. De kaartjes met Pokémon-figuurtjes waren enkele jaren geleden razend populair onder kinderen: ze probeerden de serie compleet te krijgen door te ruilen. anp DRACHTEN - Na maandenlang onderhandelen hebben de directie van Philips in Drachten en de vakbonden een akkoord bereikt over de scheerapparatenfabriek. Hier door is het aantal ontslagen teruggebracht naar negentig. Eerst was er sprake van het afvloeien van 180 mensen. Bestuurder P. Fortuin van CNV Bedrijvenbond zei dat gis teren. De productie van motortjes voor scheerapparaten wordt mogelijk niet naar China overgebracht. Mocht uit onderzoek blijken dat het maken in China niet goedkoper is dan in Nederland, dan blijft de productie in Drachten. „Er worden substantiële bedragen in Drachten geïnves teerd. Daarnaast heeft Philips erkend dat zij een verant woordelijkheid heeft voor de werkgelegenheid in de re gio", aldus Fortuin. anp BRUSSEL - De dure olie vermindert de .economische groei in de Europese Unie met enkele tienden van procen ten. Europees commissaris De Palacio (Energie) zei dat gisteren in Brussel na een discussie hierover in de Europe se Commissie. „Als de prijs zo hoog blijft, schaadt het de hele wereldeco nomie", zei De Palacio. Ze vroeg de producerende landen opnieuw om meer olie te leveren. Dat moet een einde ma ken aan de 'huidige zeepbel in olieprijzen, die vooral is ontstaan door speculanten'. anp AMERSFOORT - Arcadis heeft opnieuw een contract ver worven voor bodemsanering van Amerikaanse legerplaat sen. Het gaat om een order van 200 miljoen dollar (170 miljoen euro. De Amersfoortse adviseurs en ingenieurs hebben een spe ciaal programma ontwikkeld voor sanering tegen een vas te prijs, waarbij de risico's worden afgedekt door verzeke ring. anp door Kees Bos BRUSSEL - De bouw van wind turbines, zonnecollectoren en andere alternatieve energiebron nen gaat niet snel genoeg. On der meer Nederland moet een tandje bijzetten, verklaarde Eu ropees commissaris De Palacio (Energie) gisteren in Brussel. Zonder extra inspanning haalt Europa niet het doel om over zes jaar 22 pocent van de stroom uit alternatieve bronnen te ha len. Europa komt hooguit aan 18 of 19 procent, verwacht de Europees commissaris op basis van cijfers over 2001. De wind turbines en andere eigen bron nen moet helpen voorkomen dat Europa te afhankelijk wordt van de dure olie. De Palacio roemde de inspannin gen van Spanje, Duitsland en Finland. Die landen halen meer stroom uit alternatieve bronnen dan beoogd. Andere landen moe ten volgens haar meer doen. Dat geldt ook voor Nederland. Abso lute achterblijvers zijn Grieken land en Portugal. Om een extra impuls geven, overweegt de Eurocommissaris een actieplan voor biomassa. Daarbij wordt energie opge wekt uit de verbranding van bij voorbeeld afval. Ook wil ze windparken in zee steunen. Ne derland heeft dit jaar negen gro te molens neergezet op de Maas vlakte. Volgend jaar komen er zestig voor de kust bij IJmui- den. Tegelijk blijft commissaris De Palacio biobrandstoffen stimule ren. Dat zijn combinaties van benzine met bijvoorbeeld een scheutje alcohol of koolzaad. Staatssecretaris Van Geel (Mi lieu) pleitte al eens voor een be lastingvoordeel op deze brand stof. Deze belastingkortingen be staan al in Duitsland, Oosten rijk, Spanje, Frankrijk, Italië, Engeland en Zweden. Kerncentrales De Palacio noemde kerncentra les nadrukkelijk geen alternatie ve energiebron. „Ze stoten welis waar geen broeikasgas C02 uit, maar ze zijn echt niet duur zaam", zei ze. anp (advertentie) De Aldi gaat nu ook Spa verkopen. Maar dan uit Hoenderlo. Bierbrouwer Bavaria heeft in het Limburgse Hoenderlo een paar pijpen de grond in gedreven en pompt er water door omhoog om limonade van te maken of om het naturel als bronwater te verkopen onder de merknaam Hé- bron. „Een B-merk van A-kwaliteit", omschrijft een Bavariaman het water. Het is uitstekend wa ter, niet half zo duur als dat van het A-merk Spa en blind geproefd zal de fijndrinker niet weten welk water uit de Ardennen komt en welk uit Ploenderlo. Precies hetzelfde goede Hoenderlose water doet Bavaria sinds kort voor de Aldi in een fles waarop geen Hébron staat, maar alleen de laconieke aanduiding: Bronwater. Zes halve liters voor 79 cent. Gratis water eigenlijk; Van het geld moeten de plastic flessen worden be taald, de vrachtwagenchauffeur en de kassajuf frouw (m/v). Voor minder zou ook echt niet kun nen, zegt Bavaria. En toch is het bespottelijk, zo'n flesje in de koel kast in een huis in Hoenderlo. En in Tilburg en Bunnik en Apeldoorn en in de meeste andere hui zen in Nederland met een kraan. Wat een rijk dom, kraanwater. Alles wat u wilt weten ouer beleggen Deelname is gratis Informatie en direct aanmelden: Bel 0900 -18 30 (lokaal tarief) Kijk op snsbank.nl Bij SNS Bank, Markt 18, Terneuzen Bank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21