s PROVINCIALE ZEEUWS Politie kan tbs'er eerder pakken Te weinig aangepaste huizen ouderen VS zamelen uit angst radioactief spul in Nieuwe schommel voor kinderen Goese mytylschool W Minister Donner staat telefoontaps en huiszoekingen toe Vrede in Soedan lijkt wankel Gemeenten: meer belasting Henin naar huis Dow raakt testfabriek kwijt 21 k HR++DUBBELGLAS /y\ Glashandel W MELIESTE Porto wint finale CL van Monaco Jongste Van Vollenhoven Koel 1 15° 1 8" NO 3 Zonnige perioden maar nog steeds te koel voor de tijd van het jaar met maxima rond 15graden. Matige noordoostelijke wind. 246e jaargang no. 124 donderdag 27 mei 2004 los nummer 1,20 Vraagbaak vrouwen in de overgang internet: www.pzc.nl De vreugde was gisteren groot in Kenia, waar de vrede tussen de strijdende Soedanese partijen werd getekend. Of de rust lang duurt, blijft de vraag. In het westen van het land gaan de gevechten door en in het zuiden kan de olie roet in het eten gooien. Een rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten be pleit dat de lokale overheid op meer zaken belasting mag hef fen dan onroerend goed of hon den. Zo zouden ze ook een aan slag op basis van inkomsten moeten kunnen sturen. Zeeuwse wethouders reageren verdeeld op het be lastingvoorstel in r.z het rapport. Tennister Justine Henin is gisteren op Roland Garros verrassend uitgeschakeld. De Belgische titelverdedig ster verloor in de tweede ronde in twee sets van de Italiaanse Tathiana Gar- bin, de nummer 86 van de wereld, 5-7 4-6. Henin stond weken op non-actief door een virale infectie, die veel weg had van de ziekte van Pfeiffer. Dow-Terneuzen raakt de eigen testfabriek voor plastics kwijt. De fabriek, waar proeven met nieuwe productieme thoden voor plastics worden gehouden, verhuist naar Mid land in de VS. De vier medewerkers zijn el ders binnen het concern aan een baan gehol pen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 10, 11, 13 en 17; Sport: 18, 19 en 20; Economie: 21, 23 en 25 van onze redactie buitenland WENEN - De Verenigde Staten trekken 450 miljoen dollar uit om in de hele wereld radioactief materiaal in te zamelen, op te bergen en op te ruimen. Op die manier moet worden voorko men dat het in handen valt van terroristen, die er radiologische bommen van zouden kunnen ma ken. Dat heeft de Amerikaanse minis ter van Energie, Spencer Abra ham, gisteren bekendgemaakt op een congres over nucleaire veiligheid dat deze week wordt gehouden bij het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) in Wenen. Sinds de aanslagen van 11 sep tember 2001 leeft de angst dat terroristen materiaal proberen te verkrijgen waarmee ze zoge noemde vuile bommen kunnen maken, conventionele bommen die radioactief materiaal bevat ten en dat in een betrekkelijk klein gebied verspreiden. Het gaat om laagradioactief materi aal zoals dat bijvoorbeeld wordt gebruikt in de medische wereld. De VS willen er nu voor probe ren te zorgen dat dergelijk mate riaal niet in verkeerde handen kan vallen. IAEA-directeur Mohammed el Baradei sprak van een belang rijk initiatief. Op zoek De Amerikaanse autoriteiten zijn op zoek naar zeven Al Qae- da-verdachten die van plan zijn een aanslag in de Verenigde Sta ten te plegen. Dat hebben minister van Justi tie Ashcroft en FBI-chef Muel ler gisteren gezegd. Ashcroft zei dat uit 'betrouwbare bronnen' blijkt dat Al Qaeda deze zomer een aanslag wil plegen. Mogelij ke doelwitten zijn de economi sche top van de G8 op Sea Is land en de komende partijcon venties van Democraten en Re publikeinen. RTR/AFP/AP (Advertentie) Voor automatische incasso'stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekeningnummer 8"711688 555530 i Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geef daarbij éénmalig toeslem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen res J Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee wekon ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: G per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). O per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis 0800 - 0 231 231 ter been zijn, maar uit voorzorg alvast zijn verhuisd naar een aangepaste woning. Ongeveer 50.000 bejaarden wil len op tijd verhuizen, 85.000 be jaarden die al een zwakke ge zondheid hebben, willen ook een ander huis. Overigens is niet helemaal dui delijk wat een ouderenwoning nu precies is. Dat komt doordat er veel verschillende namen voor zijn en de zorg die bij zulke woningen hoort nogal uiteen kan lopen. Daardoor worden zowel aange paste woningen zonder trap als woningen met trap die zich in niets onderscheiden van door snee huizen, tot ouderenwonin gen gerekend. In Nederland zijn 850.000 ouderen die zich niet goed meer kunnen redden en nog op zichzelf wonen. Van hen is ruim de helft er zo slecht aan toe dat ze zorg nodig hebben. Een kwetsbare groep vormen vooral de 150.000 alleenstaande bejaarden die niet meer voor zichzelf kunnen zorgen en te arm zijn om zorg in te huren. Het SCP noemt het opvallend dat van deze groep 30.000 men sen geen enkele vorm van zorg ontvangen, terwijl een deel van hen dat zeker nodig heeft. De meeste bejaarde Nederlan ders wonen zelfstandig. Dat geldt voor 93 procent van de 65-plussers, maar ook van de kwart miljoen Nederlanders van boven de 85 woont tweeder de nog op zichzelf. In verzor gingshuizen wonen 100.000 ouderen, in verpleeghuizen 50.000. Steeds meer echtparen blijven tot op hoge leeftijd voor elkaar zorgen. Het SCP waarschuwt dat deze zorg de hoogbejaarden te zwaar kan worden. ANP (advertentie) Super isolerend! Vakkundige montage Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 GOES - Mytylschool De Sprienke in Goes heeft een nieuw speelplein met toestel len die helemaal zijn toegesneden op de leerlingen. Het terrein werd gisterochtend officieel in gebruik genomen. Aanleiding voor de vernieuwing was het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte Kind, twee jaar gele den. Scholen kregen ter gelegenheid van het jubileum een bedrag voor hun schoolplein. De Sprienke is daarmee enthousiast aan de slag gegaan. Het resultaat is een acht tal aangepaste speeltoestellen, die alle leeftijdscategorieën wel iets te bieden heb ben. Er is onder meer een speciale schommel, waardoor ook een leerling in een rol stoel kan schommelen. De kinderen zelf verrichtten gisteren de opening. De hele ochtend was er een feestprogramma, met onder meer spelletjes en een ijscoman. foto Willem Mieras iflorYvonne Hamar OEN HAAG - Politie en het Openbaar Ministerie moe ien meer bevoegdheden krij ten om tbs'ers, die niet te- ügkeren van een verlof, op sporen en terug in de kli- üek te krijgen. Minister Donner van Justitie wil de- e wijziging zo snel moge- ijk doorvoeren. lok wil hij een centraal infor- atiepunt van tbs'ers die niet :;dig van verlof zijn terugge- eerd. De minister zei dat giste- a tijdens een overleg met de frcede Kamer over het stelsel an de terbeschikkingstelling tbs). De bevoegdheden die poli- 2en justitie hebben voor de op- iponng van verdachten van mis- ói]ven zijn nu niet bruikbaar mor weggebleven tbs'ers. Dat mint onder meer doordat ont vochten niet strafbaar is. Don- is wil dat de politie telefoons m aftappen en huiszoeking an verrichten om de tbs'er op sporen. loos 'c Kamer was boos op Donner, ^dat hij geen specifieke infor- ae gaf over de ontvoering in het meisje uit Eibergen deze reek De verdachte is een tbs'er ie met terugkeerde van verlof. )e minister zei dat hij binnen en dag geen zorgvuldige infor- atie kon geven over wat is ge- ian, toen de man niet terug- ram. Volgende week geeft hij pheldering, beloofde hij. De Kamer eiste gisteren op hoge toon meer actie, als blijkt dat een tbs'er niet terugkeert van verlof: zo'n negentig keer per jaar. De Kamer hekelde het dat de naam van de ontsnapte 'op de telex' komt, maar dat er ver der niets gebeurt. De politie geeft er geen prioriteit aan, 'ter wijl alle alarmbellen moeten gaan rinkelen', aldus PvdA'er Wolfsen. Ook verdwijnen hun namen tussen een kwart miljoen andere mensen, bijvoorbeeld wanbetalers van boetes. Donner hoopt met een centraal meld punt de signalering te verbete ren. De bewindsman ging niet mee in de wens om zedendelin quenten tijdens hun tbs-maatre gel nooit meer onbegeleid met verlof te laten gaan. Een Kamer meerderheid van had daarvoor gepleit, maar Donner zei dat de hele tbs gericht is op terugkeer in de maatschappij. Verloven maken daar een wezenlijk onder deel van uit. „Als je dat verlof afschaft, verschuif je het pro bleem naar de periode na de tbs-behandeling. Delicten zijn beter te voorkomen door een ge faseerd verlof dan door een ab rupte stap", zei Donner. Hij denkt nog na over een voor stel van de WD om tijdens ver lofperiodes in de laatste fase elektronisch toezicht in te voe ren. Maar in gedwongen chemi sche castratie, wat de LPF wil. ziet Donner geen oplossing. „De ze personen plegen dan minder zedendelicten, maar de gewelds delicten nemen toe." Daarnaast werkt hij aan sane ring van alle verlofregelingen die hu bestaan. ANP pagina 4 tbs zonder verlof commentaar vnBHnn GELSENKIRCHEN - FC Porto heeft gisteravond de finale van de Champions League gewonnen. In Gel- senkirchen troefden de Por tugese voetballers het Fran se AS Monaco met 3-0 af. Het openingsdoelpunt viel in de 39e minuut en kwam op naam van de Braziliaan Carlos Alberto. Na de pau ze verdubbelde de Brazili- AMSTERDAM - Prins Bernhard jr. poseert met zijn zoon Samuel. Prinses Annette is dinsdag aan het einde van de ochtend bevallen van een zoon. Samuel is via een keizersnede in het Onze Lieve Vrou we Gasthuis in Amsterdam ter wereld gekomen. De kerngezonde jongen weegt 3460 gram. Samuel heet voluit Samuel Bernhard Louis van Vollenhoven. Hij is het tweede kind van het prinselijk paar en het vierde kleinkind van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Twee jaar geleden werd dochter Isabella geboren. foto Vincent Jannink/ANP (Advertentie) door John Hermse DEN HAAG - Bijna eenderde van ouderen die er zo slecht aan toe zijn dat ze niet meer voor zichzelf kunnen zorgen, heeft geen geschikte woning. Hun huis is niet aan hun behoeftes aangepast en heeft een trap. Er is een tekort aan aangepaste hui zen en in veel bejaardenwonin gen wonen mensen die er eigen lijk niet thuishoren. Dat blijkt uit een rapport over de woonsituatie van kwetsbare ouderen van het Sociaal en Cul tureel Planbureau (SCP) dat vandaag verschijnt. In Neder- land zijn 330.000 oude mensen (boven de 55 jaar) die niet goed meer voor zichzelf kunnen zor gen. Van hen wonen er 100.000 in een woning die niet meer ge schikt is. Verder zijn er 20.000 bejaarden die niet meer trap kunnen lopen, maar hiin huis wel met een trap in en uit moe ten. In 70.000 de woningen die speciaal voor ouderen zijn be doeld, wonen mensen die óf niet oud zijn óf helemaal geen licha melijke beperkingen hebben. Zelfs als dit niet zo zou zijn, is er volgens de cijfers van het SCP nog een tekort van onge veer 40.000 bejaardenwoningen. Deze woningen worden deels be zet door ouderen die nog goed aan met Portugees pas poort Anderson Louis de Souza de voorsprong in de 71e minuut. Vier minuten later stelde invaller Aleni- chev de zege veilig. Voor FC Porto betekende de overwinning de tweede zege in het Europese beker toernooi voor landskam pioenen. In 1987 werd de ploeg Europees kampioen door een zege (2-1) in We- wn tegen Bayern Mün- chen. Vorig jaar veroverde FC Porto de UEFA-beker door in Sevila te winnen van Cel tic (3-2). ANP pagina 20 de blauwe draken spuwen goud (advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1