PZC Kerkscheuring Sirjansland feit Rana natuurpark beroert je gemoed Beoogde begunstigde frustreert sponsorloop Opwarmertje voor Roparun zeeuwse almanak Eigendom Mannen verdacht van inbraken Man opgepakt voor meineed Veerplein beter afgeschermd predikant Joppe verlaat nieuwe Protestantse Kerk Nederland Zes weken voor bedreiging Ireinmonteur Redactie: 0113-315649 „vrtv.pzc.nl ;.mail:redactie 3pzc.nl "ostbus 31, 4460 AA Goes yvertentie-exploitatie: Koord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Jeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 26 mei 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Sterke start voor Verkerk Negen is Nanneke, en nu al wordt ze geconfronteerd met de onrechtvaardigheden waar mee het pad des levens be zaaid is. Ze kon zich er best in vinden toen onlajigs enig fysiek on derzoek werd gedaan. Ze voel de zich namelijk hangerig en wilde daar vanaf. Gelukkig, deskundigen te Vlissingen stelden vast dat haar niets mankeerde. Een tij delijk dipje; komt in de beste kringen voor. Dat was prettig. Als minder aangenaam er voer Nanneke het dat het me disch circuit haar wel bloed had afgetapt, maar dat na be vind van zaken niet wenste te rug te geven. De dokter die haar eigendom heeft geweigerd te retourne ren, diens bloed kan ze wel drinken. BIGGEKERKE - De politie heeft vier mannen aangehou den op de Rondweg Biggekerke, op verdenking van een se rie inbraken in vakantiewoningen op Walcheren en Schouwen-Duiveland. Een deel van de buit is teruggevon den in de auto waarmee zij reden. De vier mannen, in de leeftijd van 29 tot en met 36 jaar, zijn ingesloten voor verder onderzoek. De aanhouding ge beurde maandagavond al, maar werd pas gistermiddag bekend gemaakt. MIDDELBURG - Officier van justitie G. van der Burg heeft gisteren in Middelburg een 34-jarige inwoner vhn Vlissingen laten oppakken voor het plegen van meineed tijdens een rechtzaak. De man trad op als getuige in de strafzaak tegen een 31-jarige Vlissinger. Beiden worden beschuldigd van het bezit van een hennepkwekerij in een loods aan de Pro- ductweg in Vlissingen. In een eerder verhoor had de 34-ja- rige verdachte verklaard dat hij samen met zijn kompaan de wietplantage had opgezet. Gisteren kwam hij hierop te rug. „Ik heb de hele kwekerij alleen gerund. Ik heb ie mand in deze zaak betrokken die er niets mee te maken heeft", verklaarde hij stellig. De officier geloofde niets van de nieuwe onthullingen door de Vlissinger. Hij gaf hem nog een laatste kans om zijn standpunt te wijzigen, maar de getuige hield vol dat zijn kompaan niets met de hennepkwekerij te maken heeft. Aanleiding voor de officier om tegen hem pro- ces-verbaal voor meineed te laten opmaken, waarna de verdachte door de parketpolitie werd afgevoerd. De straf zaak werd vervolgens aangehouden. KRUININGEN - Rijkswaterstaat grendelt het oude veer plein in Kruiningen beter af. De barriers en betonblokken zijn gisteren weggehaald en vervangen door schildjes met zandzakken erop en schrikhekplaten in combinatie met verkeersborden Volgens woordvoerder M. Aller van de Dienstkring Noord- en Midden-Zeeland van Rijkswaterstaat was de si tuatie onoverzichtelijk, zelfs chaotisch voor passerende automobilisten. Bovendien wordt het veerplein regelma tig gebruikt door scooterende jeugd. Aller deelt mee dat er waarschijnlijk achter de nieuwe afscherming bergen grond worden aangebracht, om zo oneigenlijk gebruik van het veerplein aan banden te leggen. Het Rijk, eigenaar van het veerplein, is nog steeds in over leg met gegadigden voor het terrein. Het Rijk wil van het nutteloos geworden plein af. De gemeente Reimerswaal heeft de bestemming duidelijk voor ogen: natuur in de veerhaven, woningbouw op het veerplein. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE- B. van Leeuwen 'baalt in honderd voud'. Vandaag zou hij in zijn woonplaats Dordrecht op stel ten stappen voor een vierdaagse wandeling naar Haamstede. De sponsoractie ten bate van KWF Kankerbestrijding gaat echter niet door bij gebrek aan onder steuning van de landelijke orga nisatie, alus Van Leeuwen. De steltloper had zijn actie de afgelopen maanden tot in de puntjes voorbereid. De nood zakelijke vergunningen voor een feestelijke start en finish wa ren geregeld en zijn training ver liep volgens schema. Gaandeweg kwamen echter de ergernisjes. „Ik moest zelf ach ter vlaggen aan, zelf collectebus sen regelen... Dat zijn dingen die zij gewoon moeten doen, vind ik." De irritatie liep verder op om dat Van Leeuwen lastig of niet de tussenpersoon van het KWF te spreken kreeg voor overleg en bovendien zelf de evenementen vergunning moest betalen. „De ondersteuning was minimaal." Toen tussentijds ook zijn schoon vader kwam te overlijden, be sloot de Dordtenaar zijn actie af te blazen. Duidelijkheid Althans voorlopig, zo bena drukt hij. De bedoeling is bin nenkort met het KWF rond tafel te gaan zitten om voor beide kanten duidelijkheid te schep pen. Komt die er, dan wil Van Leeuwen in september alsnog de vierdaagse steltloop naar Haamstede ondernemen. „Des noods voor een'ander goed doel. Die route hebben we uitgebreid verkend, we kennen de rustpun ten en mijn band met Haamste de is nu eenmaal speciaal." Van Leeuwens ouders hadden lange tijd een staravan in de Schouw- se kustplaats. Beiden overleden enkele jaren geleden aan kan ker. Woordvoerder K. van Koppen van het KWF-hoofdkantoor in Amsterdam spreekt van misver standen over en weer. Het ge sprek moet duidelijk maken wat van beide partijen wordt ge vraagd en wat wederzijds de ver wachtingen zijn. Collectebussen „Ik weet dat de rekening van de vergunning een punt is geweest, maar wij financieren nooit voor in acties van anderen. In princi pe klopt het ook dat de mensen alles zelf moeten doen. Wanneer wordt gewaagd om vlaggen, col lectebussen, folders en informa tiebrieven van ons voor sponso ren, krijgen ze die. Maar er lo pen op dit moment honderdvijf tig van dergelijke acties. Als wij die allemaal zelf zouden moeten begeleiden, hebben we extra per soneel nodig." Van Koppen gaat er overigens van uit dat de steltlooptocht van Van Leeuwen binnen afzien bare tijd alsnog onder de vlag van de kankerbestrijding kan worden gehouden. „Het is hoe dan ook een heel bijzondere ac tie waarvoor best veel aandacht bestaat. Dat waarderen wij van zelfsprekend." de strafmaat werd meegewo- g'j dat de Brabander vele ma- eerder is veroordeeld voor ^dreigingen. De man riep op '5 november vorig jaar in Vlis- ïDgen in de trein 'I kill you' te- fen de monteur, toen die de ver van het toilet wilde ha- iicier van justitie G. van der Burg tilde zwaar aan de bedrei- pig. „Door dit soort taalge- Jtuik voelen veel mensen zich antimideerd. Daarom moet hij ■o: een tijd worden opgeslo- 3e officier nam in de eis van je maanden cel zijn forse straf ed mee, maar dat vond de poli- üerechter een beetje te veel van goede. Zij bepaalde de ge vangenisstraf op zes weken. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het was een enthousias te aanloop naar de Roparun die voor ko mend weekend staat gepland: de spon sorloop door de leerlingen van de Zierik- zeese basisschool 't Kofschip. Gisteren hepen zij in de tuin van verzor gingshuis Borrendamme hun benen uit het lijf, om het Schouwen-Duivelandse Roparunteam een stevig bedrag voor het goede doel mee te geven. „Mam, ik heb twintig rondjes gelopen", joelt de achtjarige Aimee uit groep vier blij. Nee, ze weet niet precies hoeveel geld ze daarmee 'scoort', maar wel dat dat geld onder meer voor het Sophia Kinderziekenhuis bedoeld is. Met haar 189 schoolgenootjes doet Aimee aan de sponsorloop mee. Een eerste grove bere kening na afloop leert dat ze zo'n 4300 euro bij elkaar hebben gerend. De helft van dat bedrag is voor de eigen school, bedoeld om de toekomstige herinrich ting van het schoolplein te kunnen be kostigen. De andere helft gaat naar het Roparun team van Schouwen-Duiveland. Deze club staat in de startblokken om zater dag naar Parijs af te reizen. Daar wordt die dag, om twaalf over elf 's avonds, het startsein voor 's werelds langste es tafetteloop voor het goede doel gege ven. De aankomst in Rotterdam staat voor maandagmiddag gepland. De spanning over die naderende presta tie stijgt, bevestigt teamcaptain J. Wal pot. De hele winter door heeft het team gedisciplineerd getraind én zich sterk gemaakt voor het binnenhalen van een zo groot mogelijk bedrag bestemd voor mensen met kanker. Kaarten Hoe de sportieve prestatie ook uitpakt, dat doel is in elk geval ruimschoots be reikt. In het eerste jaar dat de Schou wen-Duivelandse Roparunners meede den werd 20.000 euro opgehaald. Vorig jaar brachten zij 18.500 euro mee. De verwachting is dat dit jaar de 30.000 eu ro wordt overschreden. Behalve de leerlingen van 't Kofschip dragen ook de kinderen van de Zierik- zeese basisschool Binnen de Veste hun steentje bij. Met de verkoop van zelfge maakte kaarten wisten zij 1370 euro te vergaren. Dat bedrag werd eveneens gis teren aan de Roparunners overhandigd. Ook Borrendamme, waar het hardloop spektakel van 't Kofschip werd gehou den, liet zich niet onbetuigd. Voor elk kind dat meedeed werd een euro extra ingelegd. Om tot een keurig afgerond be drag te komen overhandigde directeur D. Deceuninck van het zorgcentrum een cheque van 200 euro. flor Esme Soesman 3REISCHOR - Over een verend ad van gemalen boomschors °°P je het Rana natuurpark in Dreischor binnen. Kleur, geur 5 geluid beroeren het gemoed. :r wordt een oergevoel aange kken, weet E. Dijst na zes !ar - zintuiglijke - ervaring. Celstraf voor niet betalen otelrekening DDELBlïRG - De Middel- kse politierechter heeft giste- jWeen 22-jarige oplichter uit 'fiHaag voor oplichting con- arm de eis veroordeeld tot vier •eken cel. ^verdachte had vorig jaar in perste helft van juli in twee "Iels in Kapel le een kamer ge- ®ffd, consumpties en maaltij- a genuttigd zonder te betalen. Teen van de hotels had hij de ïening gedeeltelijk betaald, ^hotels werden in totaal voor '1 euro gedupeerd. De man is de noorderzon vertrokken. Hij heeft het park aangelegd als 'etalage' van zijn vijver- en tuin- bedrijf 't Groene Kikkertje. Met alle ruimte voor tekst en driedi mensionaal object. De trip door het hectare grote park aan de rand van het dorp begint betrekkelijk overzichte lijk. Het als 'natuurtuin' betitel de eerste deel herbergt vooral bekende tuinplanten in rustge vende (blauw, paars en roze) tin ten. Hoe dieper het park in, des te wilder wordt de begroeiing. Dijst wijst onder meer op de ge neeskrachtige wondklaver („één van de mooiste planten die er nu staan"), bevertjesgras en de ver wilderde groenten schorseneer en pastinaak. Met de waarne ming van de grote keverorchis staat de teller van wilde orchi- deeënsoorten inmiddels op vijf. Uit het water duikt een schuch ter schildpadje op. Handgeschreven teksten op her en der geplaatste borden waar schuwen voor de giftige beren klauw en wijzen op de heilzame effecten van paardenbloemwor- tel of brandnetel. De tuin wordt wilder, de toegevoegde elemen ten verrassender. Steeds weer stuit de bezoeker op borden waar Dijst gedichtjes, meningen en kennis heeft gedeponeerd. Er is een strandje met zwemwater, inclusief waterlelies. Ondanks het gevoel van ruimte gaat rich- tingsgevoel in het 'besloten' park geleidelijk aan verloren. Twee Indonesische bosvarkens scharrelen binnen een omhei ning rond, oude muurresten zijn tot een zogenaamde kasteel muur - met ruime haard - omge smeed en in the middle of no where flakkert onverwacht een kaarsje. Het is een grot waarbin nen, zo ervaren sommigen, 'iets met aardmagnetisme en straling gebeuld'. Anderen genieten dom weg van de mogelijkheid te rus ten en van de stilte. Opmerke lijk is in ieder geval dat de klim op bij de ingang zich energiek richting donkerte werkt. Kaal akkerland Dijst haalt zijn schouders op; hij kijkt in zijn park nergens gek van op. De ervaring leert dat Rana, dat begin 1998 nog kaal akkerland was. daadwerke lijk weet te beroeren. De wande ling langs allerhande kruiden heeft het effect van aromathera pie. Het roept nostalgische ge voelens in ons op, voor wie plan ten uit tuinen van vroeger her kent. Mensen zetten even een stapje buiten die gehaaste 'net heidsmaatschappij', is de ge dachte die Dijst koestert. Rana Natuurpark is een plek waar on kruid ruimte wordt geboden en afgedankt materiaal een tweede kans krijgt. Een park waar het in de mens nog altijd aanwezige oergevoel stiekempjes geprik keld wordt. Zodat je, weer bui ten aangekomen, even met je ogen moet knipperen. Alsof je lange tijd in het donker hebt ver toefd. Oude muurresten zijn in de natuurtuin tot een zogenaamde kasteelmuur omgesmeed. foto Dirk-Jan Gjeltema foto Dirk-Jan Gjeltema itorMelita Lantinq SIRJANSLAND - De kerkge meenschap van Sirjansland is in weeën uiteengevallen. Predi kant J. Joppe verlaat de pas ge- ïormde Protestantse Kerk Ne derland (PKN), samen met een deel van de kerkgemeenschap. Joppe kan zich niet verenigen net de grondslag van de nieuwe kerk. Hoeveel kerkleden hem allen volgen, is nog niet be kend. .Ikheb met veel pijn in het hart deze beslissing genomen", ver- ïlt Joppe. „Tot het laatst toe ieb ik geprobeerd binnen de PKN te blijven, maar het ging net Ons voorstel om twee ker kenraden laten functioneren on der één dak is afgekeurd door K Hervormde Commissie bij- nadere zorg en toen is er in mij :ets geknapt. Dat heeft heel erg Fjn gegaan." Joppe is predikant van de Gere formeerde Bond, de orthodoxe Oank van de Nederlands Her- rormde kerk. Hij heeft zich seeds verzet tegen de vorming an de PKN, de fusie tussen de Hervormde kerk, Gereformeer- s kerk en de Evangelisch— jtherse kerk die op 1 mei een 3t is geworden. Het voornaam st bezwaar richt zich op de reuwe kerkleer. Daarin zijn en s' meer elementen opgenomen en de Lutherse geloofsbelijde rs, üovendien wil de PKN de moge- ijkheid bieden om een homohu- ielijk in te zegenen. Zaken raar Joppe en zijn medestan ks zich niet in kunnen vinden. Toch heeft Joppe tot op het laat je moment geprobeerd een ïheuring te voorkomen. Daar bij draaide het om de vraag wel ke positie de bezwaarden bin nen de PKN konden krijgen. „Je zoekt naar oplossingen, maar het is niet gelukt." De scheuring in Sirjansland loopt dwars door de kerk. Joppe noemt de situatie buitengewoon treurig. „Zelfs binnen families heerst verdeeldheid. We waren een hele hechte gemeente. Men sen kozen bewust voor het lid maatschap van deze gemeente." Ruimte Joppe is tot het einde van deze week officieel predikant van de kerkgemeenschap, daarna is het afgelopen. Zondag staat hij niet meer op de kansel. De afgeschei den kerkleden zijn naarstig op zoek naar een ruimte waar van af aanstaande zondag gekerkt kan worden. Het is de bedoeling dat Joppe op termijn predikant wordt van deze nieuwe kerk- groep, die (naar verwachting) verder gaat in de Hersteld Ne derlands Hervormde Kerk. Sirjansland is de vierde kerkge meente in Zeeland die scheurt. Arnemuiden, Sint-Annaland en Tholen-stad gingen de gemeen schap in Sirjansland al voor. In Poortvliet en Sint-Maartensdijk zijn de gemeenten volledig bui ten de PKN gebleven. „De hele situatie is door de synode onder schat. Tijdens de laatste synode vergadering is ook toegegeven dat een kerkscheuring op dit ni veau niet verwacht werd. Lande lijk hebben zich al zo'n 70.000 kerkleden afgescheiden", aldus Joppe. Een warmgelopen hardlopertje van 't Kofschip wordt van enige verkoeling voorzien door middel van een natte spons. MIDDELBURG - Een 43-jarige iwoner van Breda is gisteren in Middelburg wegens bedreiging ;an een storingsmonteur van de Nederlandse Spoorwegen ver beeld tot zes weken cel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33