PZC Visserij moet uit dal klimmen Te fiets over de allerhoogste pas Matige opkomst bij protestmars N57 Kromme Spaken bloedsnel naar de bel jMinister Veerman biedt sector hulp maar eist ook medewerking Miljoenen voor aanpak van bedrijfsterreinen Rijverbod voor drankrijder Diefstal duikflessen Aanhoudingen na vechtpartij Inbeslagname geluidsapparatuur Drankrijder raakt rijbewijs kwijt Folkart zoekt gastgezinnen ütripprijs Sluis voor Belgische ekenaar Aanhouding op verdenking van mishandeling maandag 24 mei 2004 swb LrHarmen van der Werf BK - De neerwaartse spiraal narin de zeevisserij zich lijkt ibevinden, moet worden door leken. Minister Veerman van landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) wil de sector lelpen dit doel te bereiken, naar, zei hij zaterdag op de Dag [ju de Nederlandse Zeevisserij |n Urk, de vissers moeten ook lun verantwoordelijkheid ne pen. v kant de zeevisserij op goet. is voor Veerman zonne klaar. Een koerswijziging naar duurzaamheid, naar een betere exploitatie van visbestanden, is nodig, want veel vissers zitten nu al in een moeizame finan ciële situatie. Met de sector wil Veerman op zoek naar oplossin gen. Hij is bereid een steentje bij te dragen door de Europese regelgeving te vereenvoudigen, wat de naleving ten goede moet komen. Veerman wil tegelijkertijd wer ken aan een gelijkwaardige con trole op visserijactiviteiten op de Noordzee. Binnen 'afzienba re termijn' moet het komen tot een uitwisseling van controleme thoden, -materieel en -mensen. Gesprekken daarover zijn gaan de. Voor de sector is minstens zo belangrijk dat er rust komt, als het gaat om de hoeveelheden vis die mogen worden gevangen. Van jaar tot jaar worden die tot nu toe vastgesteld, na een ritue le dans van Europese visserijmi nisters eind december. „We zitten gevangen in een cy clus van telkens één jaar", gaf Veerman aan. Hij wil toe naar een meerjarig beleid dat de vis serij meer zekerheid biedt. Maar daar moet, als het aan hem ligt, ook iets tegenover staan. De be drijfstak moet werk gaan ma ken van het terugdringen van de grote bijvangst van jonge, onder maatse vis. Via een herstelplan voor de schol en een beheerplan voor de tong moet dat gestalte krijgen. Herstelplan In Urk kreeg Veerman alle steun van M. Kirchner, topamb tenaar van het kabinet van Euro commissaris Fischler van Visse rij. Zij stelde de sector voor de keuze: doormodderen met het huidige systeem van jaarlijkse visquota en elk jaar maar af wachten hoe hoog - of beter: hoe laag - die worden vastgesteld, óf /we gaan in het offensief en kie zen voor een herstelplan voor schol'. Samenwerking tussen vis sers en de door hen nogal eens gewantrouwde biologen is daar voor volgens haar een vereiste. Kirchner liet weten er alle ver trouwen in te hebben dat de Ne derlandse visserij erin slaagt 'nieuwe mogelijkheden te schep pen uit de huidige crisissitua tie'. In het verleden is dat ook ge lukt, verwees zij naar de tot standkoming van vissersgroe- pen begin jaren negentig nadat er problemen waren geweest met de overschrijding van vis quota. De groepen beheren de visquota zelfstandig en Neder land vist sindsdien binnen de quota. Als oplossingen voor de huidige crisis noemde Kirchner een herstelplan voor schol en een lange termijn-beheerplan voor tong. Zij riep de sector op, mee te denken. „Want een defen sieve houding en klagen over de problemen die Brussel veroor zaakt, zullen niet helpen." Voor- ziter B. Daalder van de Federa tie van Visserij verenigingen on derschreef dit. Hij verwacht bin nen anderhalve maand duide lijkheid. Welke maatregelen in de pen zitten, wilde hij (nog) niet vertellen. DEN HAAG - Het kabinet wil tp vijftig toplocaties in Neder- tmd bedrijfsterreinen helpen op knappen en stichten. In Zeeland pat het om de aanpak van de fcfinvs-Vlaamse Kanaalzone ndeSloehaven in Vlissingen. SA-staatssecretaris van Eco- jsaische Zaken Karien van Gtimip wil de pleisterplaatsen an het Nederlandse midden kleinbedrijf flink op de schop nemen en snel liefst J3.000 hectare bijbouwen. Want ederlandse ondernemers, zo eeft zij ontdekt, zitten in een te tap korset. Bovendien wil ze iter 21.000 hectare aan verou- erde terreinen wordt opge lapt Te hebben een speciaal potje net jaarlijks twintig miljoen eu- voor het opknappen van ver- Ie bedrijfsterreinen, plus mgeveer een gelijk bedrag in fikader van het grotestedenbe- Hd", zegt Van Gennip. „Verder allen we onze ambtenaren in- etten om conflicten op te los- en procedures voor vergun den sneller te laten verlopen, laar ook om ondernemers over streep te trekken en om, bij lensoverschrijdende bedrijf- eremen, twee of meer gemeen te bij elkaar te brengen.GPD BRUINISSE - Op de Groeneweg bij Bruinisse is zatedag- avond omstreeks 22.00 uur een 35-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland door de politie aange houden wegens rijden onder invloed. De man kreeg een boete en een rijverbod van vijf uur. SCHARENDIJKE - Vanaf de Elkerzeeseweg in Scharen- dijke zijn zaterdag tussen 9.45 uur en 10.00 uur twee duik flessen weggenomen. De duikflessen, met een warde van een paar honderd euro, stonden naast een bestelbus en werden in een onbewaakt ogenblik ontvreemd. HULST - In de nacht van zaterdag op zondag zijn een 20-jarige Axelaar, een 19-jarige man uit Moerbeke en een 20-jarige man yit Overslag op de Houtmarkt in Hulst aan gehouden na een vechtpartij. De drie gingen met elkaar op de vuist na een conflict eerder op de avond. Tegen het drietal is proces-verbaal opgemaakt. TERNEUZEN - Na een melding over te harde muziek na bij de gymzaal aan de Merwedelaan in Terneuzen zijn za terdagavond rond elf uur drie geluidsboxen en twee disc- mans in beslag genomen. De politie trof een tiental jonge ren aan. Gezien het feit dat er in het verleden al meerdere klachten van geluidsoverlast zijn geweest, werd de ge luidsapparatuur in beslag genomen. Vorig jaar kwamen er in korte tijd zeven meldingen binnen over de overlast van een groeiende groep hangjongeren. Behalve het la waai van muziek en scooters, werd er ook brand gesticht. Een en ander zorgde voor veel irritatie onder de buurtbe woners. Een 16-jarige jongen uit Terneuzen werd zater dag gehoord als verdachte. Na verhoor werd hij weer in vrijheid gesteld met een boete op zak. OOSTBURG - Een 34-jarige automobilist uit de gemeen te Sluis is zaterdagnacht zijn rijbewijs kwijtgeraakt we gens het rijden onder invloed. Agenten zagen dat de man op de N59 bij Oostburg twee keer de rotonde nam. Hij rea geerde niet op een stopteken en lichtsignalen. Uiteinde lijk werd de beschonken bestuurder op de kruising van de Maaidijk en de Neringweg aan de kant gezet. Omdat hij naar alcohol rook, werd een blaastest afgenomen. Hieruit bleek dat hij ruim 5,5 keer de toegestane hoeveelheid alco hol had gedronken. Behalve dat zijn rijbewijs werd inge vorderd, kreeg de bestuurder ook een dagvaarding. SLUISKIL - Folklorefestival Folkart, dat van vrijdag 26 tot en met maandag 31 mei in de gemeente Terneuzen wordt gehouden, zoekt nog vijf gastgezinnen voor de op vang van deelnemers uit Georgië. Door diverse omstandig heden hebben enkele gastouders moeten afhaken. Daar door zijn er onvoldoende mogelijkheden om de Georgi sche jongeren op te vangen. Informatie: 0115-648760. Een van de deelnemers aan Gein op het Plein heeft de bel gehaald; dat lukte slechts tien van de 39 deelnemende teams. hor Frank Gijsel SLl'IS - De intocht van Prins lurits in 1604 na zijn overwin- fcng op de Spanjaarden werd leren in Sluis dunnetjes over gaan. Met bootjes kwam de kvrijder triomfantelijk vanaf Westpoort en begeleid door kanonschoten de Kaai binnenge- varen. Hier ontving een grote massa schouwers de prins en zijn ge- olg met een warm applaus. Het rerwegend Belgische publiek =noot met volle teugen van het thouwspel. De intocht van de ms gaf het tweede stripfesti- fc! van Sluis een speciaal ca fe Lefhebbers van het beeld beeld taal konden volop genieten wi het werk van een twintigtal Wenaars. Velen maakten van gelegenheid gebruik om hun koekjes te laten signeren. He dag stond in het teken van M thema Zeeland in zicht, barbij de provincie Zeeland en te stad Sluis onder de aandacht terden gebracht aan de voora- van het komende toeristen- oazoen. Tevens werd door de feiting ingespeeld op de vero- :enng van Sluis in 1604 door tsMaurits en zijn leger. Handelaars Ie tweedehands stripboeken- jtörkt moest vanwege de regen herbeginnen. Toen het na de hddag beter werd konden de idelaars goede zaken doen. Zaterdag werd in de raadzaal het Belfort de Sluis Strip ™ard uitgereikt aan de Bel- sohe tekenaar Dirk van Tyg- voor zijn boek De drie sleu- een tekenverhaal over de jtovenngen van Oostende en tos door Maurits. De eerste Jöiiplaren werden aangeboden de burgemeester J. Sala Sluis en Zeeuws gedeputeer- fofSuurmond. (Advertentie) "ikunststudio {terry de visser door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Gein op het Plein - onderdeel van het Tros- spektakel Te land, ter zee en in de lucht - heeft zaterdag een Zeeuwse overwinning opgele verd. Het team De Kromme Spa ken uit Kapelle suisde met zijn zelfgemaakte voertuig bloedsnel van de helling naar de bel en klopte tweevoudig winnaar n'borg lemsel uit Rossum met bijna viertiende seconde. Bij Gein op het Plein gaat het er om met een eigengebouwd voer tuig zo snel mogelijk een traject van zo'n zestig meter af te leg gen, zo te mikken dat een aan het voertuig bevestigde ring om een boven een waterbak gemon teerde pin schuift en tenslotte een boven het water hangende bel luiden. Geen sinecure, zo bleek zaterdag op Neeltje Jans waar de opnames voor het Tros-spektakel werden ge maakt. Van de 39 deelnemende teams haalden slechts dertien de bel. Het team van De Kromme Spa ken deed dat met een tijd van 8,46 seconden het snelst. „We gingen ook niet voor mooi, maar voor de snelheid", vertelt team leider Dick-Jan de Lange. Waar andere teams zich hele maal uitleefden in papier maché-aankleding, kostuums, yells en zelfs dansjes vlak voor de start hielden de teamleden van De Kromme Spaken het sim pel, solide en doelmatig. Twee tandemframes werden aan elkaar bevestigd, de stan daard fietswielen maakten plaats voor veel sterkere gego ten sterwielen en de voorvork werd verstevigd. In totaal 35 uur stopten de medewerkers van fietsenwinkel De Kromme Spaak in het project. Bloedneus Teamlid Marieke Buys, die een HTS-opleiding volgt, tekende voor het ontwerp. De Lange zorgde samen met collega's Ro nald de Leeuw en Harry Kore- mans voor de bouw van wat het snelste voertuig zou blijken. Ze gingen zo snel dat het voer tuig bij de bel doorzwiepte en te gen de stellage botste, hetgeen Dick-Jan de Lange een bloed neus bezorgde en collega Harry Koremans een bloedneus en wat blauwe plekken. De Lange: „En het voertuig is ook kapot nu. Maar we wilden gewoon één keer meedoen. En dat is heel goed uitgepakt." Bér Blommaert, Roger Stevens en Koen van Raemdonck, drie personeelsleden van verzorgings huis De Blaauwe Hoeve in Hulst deden al voor de tiende keer mee aan het evenement. Met hun omgebouwde ziekenhuis bed vlogen ze van de helling, maar ook dit keer belandden ze niet in de prijzen. Onder het motto 'Gang is alles, remmen is angst' deden Arno Be velander (Kerkwerve), Peter Be velander (Kerkwerve), Lennart van der Wekken (Kerkwerve) en Dave Hendriks (Zierikzee) ook mee aan Gein op het plein. Maar liefst honderd uur staken de vrienden Hans Boot, Johan foto Dirk-Jan Gjeltema Kaler, John van der Maas en Dennis van der Wielen - allen woonachtig in Nieuwerkerk - in de bouw van hun voertuig. Hun strijdkreet was Mikke of Ver- zuupe. Het 'mikke' liet te wen sen over. het 'verzuupe' bleef be perkt tot een nat pak. Achter het team van De Krom me Spaken eindigde tweevoudig winnaar n'borg lemsel met een tijd van 8,85 seconden; derde werd team De Belgen uit Mache- len. Het haalde de bel in 9,20 se conden. De wedstrijd werd gehouden op het terrein van attractiepark Waterland Neeltje Jans, hetgeen - tot groot genoegen van direc teur A. van de Hoef - leidde tot een overvolle parkeerplaats en meer dan vierduizend bezoe kers. www.harrydevisser.nl tel.:06-52302857 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De Mont Ven- toux is een zielig puistje vergele ken bij de Khardung La in het Himalaya-gebergte. Erwin van der Linde-Neve fietst binnen kort over de hoogste bergpas ter wereld. De Vlissinger wil met zijn tocht geld ophalen voor Ti betaanse vluchtelingen. De weg over de Khardung La, op ruim 5600 meter hoogte, is onderdeel van een vijfhonderd kilometer lange voormalige mili taire route. Tot een paar jaar ge leden was de weg gesloten voor burgers. Nu rijdt er wat ver keer, maar fietsers zijn er zeld zaam. Erwin wil de hele route, de hoogst gelegen autoweg ter wereld, op zijn mountainbike af leggen. „Ik ben eerder, samen met mijn vrouw Sandra, in Tibet geweest. Toen we daar waren, hebben we ook fietsers gezien. Iedereen ver klaarde ze voor gek, maar toen ik dat zag, dacht ik, dat zou ik ook heel graag willen doen. Toen ik ging zoeken wat er mo gelijk was in dit gebied, kwam ik al snel bij deze weg. Hij loopt door Ladakh, een gebied in In dia, met aan de ene kant Paki stan en aan de andere kant Chi na." Gevaarlijk is het er niet, zegt Er win. „De streek waar ik ga fiet sen is boeddhistisch. Als je over aanslagen hoort, is dat in gebie den waar hindoes en moslims wonen." De streek is'ook de ze tel van de Tibetaanse regering in ballingschap. Tibet, bezet door China, ligt ten noorden van het gebied. Tibetaanse kin deren komen de grens over om in India onderwijs te krijgen in hun eigen taal en cultuur. „In Tibet worden de mensen voortdurend onderdrukt. Wij waren er in een karaoke-bar. Die zat vol militairen, om te voorkomen dat de lokale bevol king met westerlingen spreekt. Demonstreren is er verboden. China verhuist zoveel Chinezen naar Tibet dat Tibetanen er in middels in de minderheid zijn. Ik wil geld inzamelen voor een fonds je dat wordt beheerd door de Tibetaanse regering in bal lingschap. dat zich richt op de allerarmsten. Mijn hart ligt bij dat land. Dit is een goede kans om de problemen van de bevol king daar onder de aandacht te brengen." De fietstocht is loodzwaar, met zes passen boven de 4500 meter. De langste klim is met 54 kilo meter lengte met recht buitenca tegorie te noemen. Erwin relati veert: de bergen in de Himalaya lopen minder steil omhoog dan bijvoorbeeld in de Alpen, gemid deld met vijf of zes procent. Bij komend probleem is wel dat er op die hoogte de helft minder zuurstof in de lucht zit. „De kans bestaat dat je last krijgt van hoogteziekte. Daarom klim men we in de eerste week gelei- Erwin van der Linde-Neve fietst binnenkort over de hoogste bergpas ter wereld om geld in te zamelen voor Tibetaanse vluchtelingen. foto Lex de Meester delijk omhoog, om ons lichaam de tijd te geven aan de hoogte te wennen." Virus De tocht kwam in gevaar toen hij een paar weken geleden een virus kreeg. Hij is nog steeds niet helemaal fit, maar hoopt toch over een paar weken op de fiets te kunnen stappen. Erwin maakt de reis met nog zes ande re fietsers. Zijn bagage wordt vervoerd in een vrachtwagen die, als het allemaal te zwaar wordt, ook als bezemwagen kan dienen. „Maar ik wil die tocht natuurlijk heel graag zelf uitfiet sen." Hij is al anderhalf jaar bezig met de voorbereidingen en heeft zelfs speciaal een fiets laten bou wen. In totaal fietst hij in zeventien dagen 1200 kilometer door het verlaten gebied. „Tijdens de rit komen we langs drie steden: het beginpunt Shimla, het eindpunt Leh en een kleintje er tussenin. Er zit een stuk tussen waar je tweehonderd kilometer geen dorpje tegenkomt." Contact met de buitenwereld is niet moge lijk. Erwin verwacht dat hij het daar zwaar mee zal krijgen. „Ik heb een dochter van anderhalf, die ik ontzettend zal missen. Daar zie ik eigenlijk meer tegen op dan tegen het fietsen." Voor meer informatie over de reis en over het doel: tibetaantje@yahoo.com. door Nadia Berkelder SEROOSKERKE (W) - Enkele tientallen mensen hebben zater dag actie gevoerd tegen de aan leg van de N57 op Walcheren. De actie, een wandeltocht langs het beoogde tracé, is onderdeel van de landelijke campagne van Milieudefensie tegen grootscha lige projecten die de natuur in de toekomst zullen aantasten. Eerder al werd het strandje van De Kaloot bij Borssele in dat ka der bezocht, als protest tegen de mogelijke aanleg van de Wester- schelde Container Terminal. De actiewandeling begint zater dag bi] de molen in Seroosker- ke, die langzamerhand het cen trum is geworden van het verzet tegen de N57. Op de deur van het restaurant hangt een kaart, met de nieuwe weg als rode streep door het landschap. Op een groot prikbord kunnen be zoekers de laatste nieuwtjes le zen. Hanja en Leen de Vos uit Kam perland melden zich, een tikje teleurgesteld over de opkomst. ..De weg is niet nodig", vindt Hanja. „Er staan geen files, ter wijl het nu toch hartstikke druk is. Alleen in Middelburg zijn er problemen met het verkeer." Leen: „Er verdwijnt straks weel een stukje natuur. Iedereen zegt dat het straks, als de nieuwe weg klaar is, niet drukker wordt. Dan is die weg toch ook niet nodig?" Kunstgras Hollandse Hartstocht, heet de actie van Milieudefensie. De campagne is gericht tegen de nieuwe Nota Ruimte van het mi nisterie van Vrom. „De komen de weken gaan we langs allerlei plekken waar de open ruimte wordt bedreigd", vertelt woord voerder Eugène van Haaren. De organisatie heeft een bus meege nomen, bedekt met een laag kunstgras, actievoerders krijgen een glaasje appelsap uit een boomgaard die door acties van Milieudefensie nog steeds be staat. „Door die nota van het ministe rie ontstaat verspilling van ruim te", voorspelt Van Haaren. „Ge meenten gaan elkaar beconcur reren, elke plaats wil een eigen bedrijventerrein. De prijzen voor de grond zijn zo laag dat het tapijt van de directiekamers duurder is dan de bouwgrond. We doen deze toer om te laten zien dat er in het hele land men sen zijn die zich daar druk over maken." De minister heeft in dezelfde no ta Walcheren aangewezen als Nationaal Landschap. De combi natie van die status en de plan nen voor de nieuwe weg be vreemdt Leo Dalebout van het Platform N57. „Ondanks die aanwijzing willen ze toch die weg erdoor drukken. Een weg waarvan het tracé in 1994 is vastgesteld." De opkomst in Serooskerke valt een beetje tegen Toch haalde het Platform N57 onlangs dui zend handtekeningen op om een burgerinitiatief bij Provinciale Staten te kunnen indienen. Hanja de Vos is actievoerder van het eerste uur. „Ik heb me vanaf het begin af aan laten ho ren, toen niemand tegen was. Maar nu het eindelijk bijna zo-, ver is, gaan mensen pas proteste-' ren." Ze wordt boos als ze over de plannen praat. „Het voelt als of er een dolk in mijn hart wordt gestoken als ik er aan denk. Dat er mensen zijn die dit Walcheren willen aandoen. Wij hebben ook een groen hart. net als in de Randstad. En dat moet behouden blijven." MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de Markt in Mid delburg een 31-jarige Middel burger aangehouden. Hij wordt ervan verdacht een 37-jarige plaatsgenoot in het gezicht te hebben geslagen. In dezelfde nacht schreven agen ten tijdens toezicht diverse be-, keuringen uit. Zij deelden vier keer een boete uit voor het nutti gen van alcohol op straat, één keer werd een wildplasser op de bon geslingers en twee automo bilisten kregen een bekeuring voor parkeren op invalidepar keerplaatsen. Verder waren er vijf bonnen voor foutief parke ren. één voor baldadigheid, één keer voor het niet bezitten van een bromfietscertificaat, één voor het rijden met mistlampen en éen voor het niet handsfree bellen achter het stuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9