Visserij moet uit dal klimmen Koewacht heeft weer eigen zwembad Kromme Spaken bloedsnel naar de bel Minister Veerman biedt sector hulp maar eist ook medewerking Miljoenen voor pak van bedrijfsterreinen Stripprijs Sluis voor Belgische tekenaar Korte coupe voor Terneuzense schapen Bijdrage voor natuur bij uitbreiding hotels Aanhoudingen na vechtpartij Inbeslagname geluidsapparatuur Drankrijder raakt rijbewijs kwijt Folkart zoekt gastgezinnen Wereldwinkel Hulst geopend Matige opkomst bij protestmars tegen N57 maandag 24 mei 2004 ^Halmen van der Werf EEK - De neerwaartse spiraal narin de zeevisserij zich lijkt (bevinden, moet worden door ben. Minister Veerman van landbouw, Natuur en Voedsel- brtliteit (LNV) wil de sector (Ipcn dit doel te bereiken, saar, zei hij zaterdag op de Dag in de Nederlandse Zeevisserij -llrk, de vissers moeten ook '!un verantwoordelijkheid ne- a<n. felke kant de zeevisserij óp soot, is voor Veerman zonne- JWiunststudio r~Oi Barry de visser =1 klaar. Een koerswijziging naar duurzaamheid, naar een betere exploitatie van visbestanden, is nodig, want veel vissers zitten nu al in een moeizame finan ciële situatie. Met de sector wil Veerman op zoek naar oplossin gen. Hi] is bereid een steentje bij te dragen door de Europese regelgeving te vereenvoudigen, wat de naleving ten goede moet komen. Veerman wil tegelijkertijd wer ken aan een gelijkwaardige con trole op visserijactiviteiten op de Noordzee. Binnen 'afzienbare termijn' moet het komen tot een uitwisseling van controlemetho den, -materieel en -mensen. Ge sprekken daarover zijn gaande. Voor de sector is minstens zo be langrijk dat er rust komt, als het gaat om de hoeveelheden vis die mogen worden gevangen. Van jaar tot jaar worden die tot nu toe vastgesteld, na een rituele dans van Europese visserijminis ters eind december. „We zitten gevangen in een cy clus van telkens één jaar", gaf Veerman aan. Hij wil toe naar een meerjarig beleid dat de vis serij meer zekerheid biedt. Maar daar moet, als het aan hem ligt, ook iets tegenover staan. De be drijfstak moet werk gaan ma ken van het terugdringen van de grote bijvangst van jonge, onder maatse vis. Via een herstelplan voor de schol en een beheerplan voor de tong moet dat gestalte krijgen. Herstelplan In Urk kreeg Veerman alle steun van M. Kirchner, topamb tenaar van het kabinet van Euro commissaris Fischler van Visse rij. Zij stelde de sector voor de keuze: doormodderen met het huidige systeem van jaai'lijkse visquota en elk jaar maar af wachten hoe hoog - of beter: hoe laag - die worden vastgesteld, óf 'we gaan in het offensief en kie zen voor een herstelplan voor schol'. Samenwerking tussen vis sers en de door hen nogal eens gewantrouwde biologen is daar voor volgens haar een vereiste. Kirchner liet weten er alle ver trouwen in te hebben dat de Ne derlandse visserij erin slaagt 'nieuwe mogelijkheden te schep pen uit de huidige crisissitua tie'. In het verleden is dat ook ge lukt, verwees zij naar de tot standkoming van vissersgroe- pen begin jaren negentig nadat er problemen waren geweest met de overschrijding van vis quota. De groepen beheren de visquota zelfstandig en Neder land vist sindsdien binnen de quota. Als oplossingen voor de huidige crisis noemde Kirchner een herstelplan voor schol en een lange termijn-beheerplan voor tong. Zij riep de sector op, mee te denken. „Want een defen sieve houding en klagen over de problemen die Brussel veroor zaakt, zullen niet helpen." Voor- ziter B. Daalder van de Federa tie van Visserijverenigingen on derschreef dit. Hij verwacht bin nen anderhalve maand duide lijkheid. Welke maatregelen in de pen zitten, wilde hij (nog) niet vertellen. PEN HAAG - Het kabinet wil ip vijftig toplocaties in Neder- j]d bedrijfsterreinen helpen op snappen en stichten. In Zeeland pat het om de aanpak van de Ïttinvs-Vlaamse Kanaalzone ideSloehaven in Vlissingen. CDA-staatssecretaris van Eco- wmische Zaken Karien van Gennip wil de pleisterplaatsen bh het Nederlandse midden in kleinbedrijf flink op de nemen en snel liefst ÜOÓO hectare bijbouwen.- Want Nederlandse ondernemers, zo tót zij ontdekt, zitten in een te trap korset. Bovendien wil ze dat er 21.000 hectare aan verou derde terreinen wordt opge hapt. We hebben een speciaal potje at jaarlijks twintig miljoen eu- s voor het opknappen van ver vierde bedrijfsterreinen, plus ^eveer een gelijk bedrag in re' kader van het grotestedenbe- -d". zegt Van Gennip. „Verder dien we onze ambtenaren in- stten om conflicten op te los er en procedures voor vergun- agen sneller te laten verlopen. Maar ook om ondernemers over ce streep te trekken en om, bij rensoverschrijdende bedrijf- TOinen, twee of meer gemeen- elkaar te brengen." GPD »or Frank Gijsel SLUIS - De intocht van Prins Maurits in 1604 na zijn overwin- op de Spanjaarden werd tuieren in Sluis dunnetjes over- jfdaan. Met bootjes kwam de forijder triomfantelijk vanaf Westpoort en begeleid door kanonschoten de Kaai binnenge- Hier ontving een grote massa toeschouwers de prins en zijn ge smet een warm applaus. Het overwegend Belgische publiek Senoot met volle teugen van het schouwspel. De intocht van de het tweede stripfesti- al van Sluis een speciaal ca chet, Lefhebbers van het beeld beeld taal konden volop genieten na het werk van een twintigtal foenaars. Velen maakten van gelegenheid gebruik om hun fokjes te laten signeren, k dag stond in het teken van et thema Zeeland in zicht, harbij de provincie Zeeland en óestad Sluis onder de aandacht roden gebracht aan de voora- vond van het komende toeristen- rozoen. Tevens werd door de dichting ingespeeld op de vero- Wing van Sluis in 1604 door Prins Maurits en zijn leger. Handelaars "c tweedehands stripboeken- ®arkt moest vanwege de regen e'er beginnen. Toen het na de ^ddag beter werd konden de «adelaars goede zaken doen. «terdag werd in de raadzaal f211 het Belfort de Sluis Strip to'ard uitgereikt aan de Bel- Kthe tekenaar Dirk van Tyg- 011 voor zijn boek De drie sleu- een tekenverhaal over de foveringen van Oostende en door Maurits. De eerste iplaren werden aangeboden pn de burgemeester J. Sala 1" Sluis en Zeeuws gedeputeer- fJ-Suurmond. (Advertentie) Zou het pijn doen, vroegen jonge toeschouwers zich zaterdag af terwijl ze toekeken hoe Gerard van Vooren schapen van hun vacht ontdeed, door René van Stee TERNEUZEN - Traditiege trouw trok het schaapscheer- dersfeest op de kinderboerderij in Terneuzen zaterdag weer en kele honderden belangstellen den. Jong en oud keken toe hoe scha penscheerder Gerard van Vooren uit Terneuzen de ram men en ooien ontdeed van hun wollige vacht. Melissa (4) volgde bijna adem loos zijn verrichtingen. „Hij vindt het helemaal niet leuk, hè. Zou het pijn doen?", vroeg ze zich hardop af. Gelet op de reac tie van de ram die aan de beurt was, leek ze een beetje gelijk te hebben. Nadat de gedwongen scheer beurt achter de rug was, ver voegde hij zich in sneltreinvaart bij zijn nog niet geschoren soort genoten. Ander vertier was er in de vorm van demonstraties door een hoefsmid en een manden- vlechter, westemrijden te paard en diverse kraampjes. Verder was er een demonstratie natuur lijk omgaan met je paard. foto Peter Nicolai Dankzij hun hoge aaibaarheids factor trokken de geitjes, lamme tjes en veulentjes vooral de be langstelling van de jongste be zoekers. De meeste pasgebore nen lieten zich die belangstel ling opvallend gedwee welgeval- len. Edy de Witte KOEWACHT - De Terneuzense. wethouder C. de Mol-Marcusse (sport) heeft zaterdag het gron dig opgeknapte zwembad in Koewacht heropend. Sinds vorig jaar heeft het bad, waar in het seizoen ook veel Vla mingen gebruik van maken, veel stof doen opwaaien. Door een lekkage in de stalen verzamellei- ding en een ondeugdelijke coa ting belandden miljoenen liters chloorhoudend water in de bo dem onder en rond het bassin. Gevaar voor de volksgezond heid en het milieu dreigde. Het voortbestaan van het zwembad kwam in het geding. Mede door inspanning van de dorpsraad maakte ook de ge meente Terneuzen zich sterk voor het zwembad. Nadat uit on derzoek bleek dat de lekkage geen schadelijke gevolgen zou opleveren omdat door natuurlij ke uitspoeling de bodem weer snel aan alle voorwaarden zou voldoen stelde de gemeente eind 2003 een krediet van 350.000 eu ro beschikbaar voor een flinke renovatie. Met een volledig nieuwe kunst stof coating werd het bassin wa terdicht gemaakt. Ook de leidin gen en de machinekamer wer den rigoreus onder handen geno men. Inspectie Twee leden van de plaatselijke duikvereniging Keep Wet doken zaterdag voor een laatste grondi ge inspectie nog eens onder wa ter. Hun constatering dat alles nu picobello in orde is, was ook een geruststelling voor wethou der de Mol-Marcusse. „Het re sultaat mag er zijn. Voor de be volking en de regio blijft het bad met hopelijk veel zwem- en zonuren weer jaren een belang rijke functie vervullen. Dat de gemeenschap de politiek warm heeft gemaakt voor het behoud was gegrond. Deze prachtige voorziening straalt echt iets uit. Mede door de rustige omgeving en een speelwei met een aantal toestellen is het hier goed toe ven", aldus de wethouder. Bestuurslid F. van Waesberghe De duikers Petra Elegeert (voor) en Wim de Feijter hebben de staat van het Koewachtse zwembad geïn specteerd en brengen rapport uit aan wethouder C. de Mol-Marcusse. van de dorpsraad wees er wel op dat het waterbassin alleen via een betonnen trap bereikbaar is. „Het rolst oei vriendelijk maken van de toegang tot het bad ver dient nu zeker onze aandacht", foto Camile Schelstraete verklaarde hij. De wethouder be loofde dat daar naar wordt geke ken. www.harrydevisser.nl I tel.:06-52302857 iff^stetudioharrydevisser msn .com door René van Stee OOSTBURG - Initiatiefnemers voor de vestiging of uitbreiding van hotelaccommodatie in het buitengebied van West-Zeeuws- Vlaanderen gaan 1150 euro per kamer betalen voor de in richting van recreatienatuur. Dat blijkt uit een rapportage aan de gebiedscommissie West- Zeeuws-Vlaanderen door de werkgroep die zich bezighoudt met de 'rood-voor-groen-bijdra- ge' van hotels. Volgens het ontwerpgebieds- plan voor West-Zeeuws-Vlaan deren, Natuur Vitaal, worden re- creatieondememers verplicht te investeren in natuur (groen) bij de uitbreiding van hun bedrij ven (rood). De bijdrage rood voor groen voor een camping is arbitrair vastgesteld op een hec tare uitbreiding en twee hectare recreatienatuur (kosten 34.000 euro). Voor de uitbreiding van een industrieterrein is dit een hectare rood en een halve hecta re groen. Uit een advies van het bureau Kloosterhuis Horeca-adviseurs blijkt dat gemiddeld 280 euro per hotelkamer zou moeten worden betaald als wordt uit gegaan van eenzelfde bijdrage per hectare als bij campings. Voor een volwaardig hotel met zestig kamers en een gemiddel de oppervlakte van een halve hectare zou de bijdrage dan 17.000 euro zijn. Dit bedrag wordt echter als heel beperkt er varen ten opzichte van het inves teringsniveau van gemiddeld vier tot vijf miljoen voor een der gelijk hotel. De werkgroep is daarom van me ning dat ook een bijdrage van hotels arbitrair moet worden vastgesteld. Op basis van finan ciële haalbaarheid alsook een substantiële rood-voor-groen- bijdrage, zou een hotel met zes tig kamers (economisch rendabe le omvang) een bijdrage voor vier hectare recreatienatuur moeten betalen. Aantrekkelijk Dit betekent ongeveer 69.000 eu ro ofwel 1150 euro per hotel kamer. Uit contacten met het bureau Kloosterhuis is geble ken dal een dergelijke bijdrage financieel haalbaar is. De deskundigen wijzen hierbij onder meer op het feit dat een dergelijke investering in belang rijke mate bijdraagt aan een aantrekkelijke verblijfsomge- ving. Op basis van nu bekende ont wikkelingen wordt veronder steld dat er de komende planpe riode (tot 2018) ruimte is voor 120 tot 180 nieuwe hotelkamers. Hierbij wordt gedacht aan een uitbreiding van de Napoleon Hoeve in Breskens, het gebied van Groede Podium en maxi maal één nieuw hotel elders in het buitengebied. De Gebiedscommissie neemt donderdag tijdens haar vergade ring een besluit over de rood-voor-groen-bijdrage 'voor hotels. Deze begint om 9.00 uur in het gemeentehuis van Oost burg. HULST - In de nacht van zaterdag op zondag zijn een 20-jarige Axelaar, een 19-jarige man uit Moerbeke en een 20-jarige man uit Overslag op de Houtmarkt in Hulst aan gehouden na een vechtpartij. De drie gingen met elkaar op de vuist na een conflict eerder op de avond. Tegen het drietal is proces-verbaal opgemaakt. TERNEUZEN - Na een melding over te harde muziek na bij de gymzaal aan de Merwedelaan in Terneuzen zijn za terdagavond rond elf uur drie geluidsboxen en twee disc- mans in beslag genomen. De politie trof een tiental jonge ren aan. Gezien het feit dat er in het verleden al meerdere klachten van geluidsoverlast zijn geweest, werd de ge luidsapparatuur in beslag genomen. Vorig jaar kwamen er in korte tijd zeven meldingen binnen over de overlast van een groeiende groep hangjongeren Behalve het la waai van muziek en scooters, werd er ook brand gesticht. Een en ander zorgde voor veel irritatie onder de buurtbe woners. Een 16-jarige jongen uit Terneuzen werd zater dag gehoord als verdachte. Na verhoor werd hij weer in vrijheid gesteld met een boete op zak. OOSTBURG - Een 34-jarige automobilist uit de gemeen te Sluis is zaterdagnacht zijn rijbewijs kwijtgeraakt we gens het rijden onder invloed. Agenten zagen dat de man op de N59 bij Oostburg twee keer de rotonde nam. Hij rea geerde niet op een stopteken en lichtsignalen. Uiteinde lijk werd de beschonken bestuurder op de kruising van de Maaidijk en de Neringweg aan de kant gezet. Omdat hij naar alcohol rook, werd een blaastest afgenomen. Hieruit bleek dat hij ruim 5,5 keer de toegestane hoeveelheid alco hol had gedronken. Behalve dat zijn rijbewijs werd inge vorderd. kreeg de bestuurder ook een dagvaarding. SLUISKIL - Folklorefestival Folkart, dat van vrijdag 26 tot en met maandag 31 mei in de gemeente Terneuzen wordt gehouden, zoekt nog vijf gastgezinnen voor de op vang van deelnemers uit Georgië. Door diverse omstandig heden hebben enkele gastouders moeten afhaken. Daar door zijn er onvoldoende mogelijkheden om de Georgi sche jongeren in de leeftijd van 10 tot 15 jaar op te van gen. Voor nadere informatie kan contact worden opgeno men met Barbara Dekker (0115-648760) en Gert Jansen (0115-477040) of info@folkart.nl. HULST - Met het inschenken van een kop Max Havelaar- koffie door wethouder P. Weemaes is zaterdag de Wereld winkel in Hulst officieel geopend. Na enkele omzwervin gen in Hulst en Clinge is nu een ruimte betrokken in het gerestaureerde 's Landshuis in de binnenstad. Er komt nog een goede verwijzing om toeristen en belangstellen den te laten weten dat er een Wereldwinkel is in Hulst. De locatie aan de Steenstraat in het 's Landshuis is voorlo pig tot oktober dit jaar. „Dan gaan we samen rond de ta fel zitten om te kijken of alles naar wens is verlopen. Zo lang het slaagt, gaan we ermee door", zegt Weemaes. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Gein op het Plein - onderdeel van het Tros- spektakel Te land, ter zee en in de lucht - heeft zaterdag een Zeeuwse overwinning opgele verd. Het team De Kromme Spa ken uit Kapellc suisde met zijn zelfgemaakte voertuig bloedsnel van de helling naar de bel en klopte tweevoudig winnaar n'borg lemsel uit Rossum met bijna viertiende seconde. Bij Gein op het Plein gaat het er om met een eigengebouwd voer tuig zo snel mogelijk een traject van zo'n zestig meter af te leg gen, zo te mikken dat een aan het voertuig bevestigde ring om een boven een waterbak gemon teerde pin schuift en tenslotte een boven het water hangende bel luiden. Geen sinecure, zo bleek zaterdag op Neeltje Jans waar de opnames voor het Tros-spektakel werden ge maakt. Van de 39 deelnemende teams haalden slechts dertien de bel. Het team van De Kromme Spa ken deed dat met een tijd van 8,46 seconden het snelst. „We gingen ook niet voor mooi, maar voor de snelheid", vertelt team leider Dick-Jan de Lange. Waar andere teams zich hele maal uitleefden in papier maché-aankleding, kostuums, yells en zelfs dansjes vlak voor de start hielden de teamleden van De Kromme Spaken het sim pel, solide en doelmatig. Twee tandemframes werden aan elkaar bevestigd, de stan daard fietswielen maakten plaats voor veel sterkere gego ten sterwielen en de voorvork werd verstevigd. In totaal 35 uur stopten de medewerkers van fietsenwinkel De Kromme Spaak in het project. Bloedneus Teamlid Marieke Buys, die een HTS-opleiding volgt, tekende voor het ontwerp. De Lange zorgde samen met collega's Ro nald de Leeuw en Harry Kore- mans voor de bouw van wat het snelste voertuig zou blijken. Ze gingen zo snel dat het voer tuig bij de bel doorzwiepte en te gen de stellage botste, hetgeen Dick-Jan de Lange een bloed neus bezorgde en collega Harrv Koremans een bloedneus en wat blauwe plekken. De Lange: „En het voertuig is ook kapot nu. Maar we wilden gewoon één keer meedoen. En dat is heel goed uitgepakt." Bér Blommaert, Roger Stevens en Koen van Raemdonck, drie personeelsleden van verzorgings huis De Blaauwe Hoeve in Hulst deden al voor de tiende keer mee aan het evenement. Met hun omgebouwde ziekenhuis bed vlogen ze van de helling, maar ook dit keer belandden ze niet in de prijzen. Achter De Kromme Spaken ein- digde tweevoudig winnaar n'borg lemsel, derde werd team De Belgen uit Machelen. De wedstrijd werd gehouden op het terrein van attractiepark Waterland Neeltje Jans, hetgeen leidde tot een overvolle parkeer plaats en meer dan vierduizend bezoekers. De opnames van zaterdag wor den in de derde week van sep tember uitgezonden. SEROOSKERKE (W) - Enkele tientallen mensen hebben zater dag actie gevoerd tegen de aan leg van de N57 op Walcheren. De actie, een wandeltocht langs het beoogde tracé van de N57, is onderdeel van de landelijke cam pagne van Milieudefensie tegen grootschalige projecten die de natuur in de toekomst zullen aantasten. Eerder al werd het strandje van De Kaloot bij Bor- sele in dat kader bezocht, als protest tegen de mogelijke aan leg van de Westerschelde Contai ner Terminal. De actiewandeling begon zater dag bij de molen in Seroosker- ke, die langzamerhand het cen trum is geworde/i van het verzet tegen de N57. Hanja en Leen de Vos uit Kam perland meldden zich, een tikje teleurgesteld over de opkomst. „De weg is niet nodig", vindt Hanja. „Er staan geen files, ter wijl het nu toch hartstikke druk is. Alleen in Middelburg zijn er problemen met het verkeer." Leen: „Er verdwijnt straks weer een stukje natuur. Iedereen zegt dat het straks, als de nieuwe weg klaar is, niet drukker wordt. Dan is die weg toch ook niet nodig?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37