Noorderpolder bederft uitzicht Drukte op Renessedag Antiekmarkt slaat aan iruniversails moet nu angzaam gaan groeien Meteen actie voor nieuwe strandambulance Chiel Maranus ontvangt prijs voor doelpunten zeeuwse almanak Gastvrij Bruse brandweer wordt negende Garnalencrisis duurt voort Brandstichting station Middelburg Auto-inbraken in Renesse Schadeclaim vanwege aantasting privacy door Zierikzeese nieuwbouwwijk Vernielingen nhaven an Zierikzee jdactie: 0113-315649 «vv.pzc.nl L,aj|;redactie@pzc.nl Ijstbus 31,4460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: Mrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; leuws-Vlaanderen: 0114-372770; Jonaal: 020-4562500. laandag 24 mei 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Gastvrijheid is een groot goed. Het kan echter ook te gortig worden, constateerden de ouders van die Temeuzen- se zestienjarige zorgelijk, met een blik op de halflege provi siekast. Er werd een spoedbij- eenkomst uitgeroepen om zoonlief duidelijk te maken dat hij zijn gasten weliswaar niet op een houtje hoefde te la ten bijten, maar hen mis schien toch iets minder over vloedig kon laven, at viel niet in goede aarde. Wrokkig deed hij er verder het zwijgen toe. Maar toen zijn vader later op de avond miskleunde bij het klussen en de hoofdkraan dicht moestin afwachting van de loodgieter, liet hij zijn ongenoegen de vrije loop en sprak veronge lijkt: „Nu kan ik mijn vrien den niet eens meer water aan bieden." SINT-PHILIPSLAND - Zowel het jeugdteam als het aspi- rantenbrandweerteam van Bruinisse is er zaterdag tij dens een wedstrijd in Sint-Philipsland met respectieve lijk een achtste en negende plaats niet in geslaagd zich te plaatsen voor de gewestelijke wedstijden die op 26 juni in Beverwijk wordengehouden. De jongste brandweerlieden, de junioren, moesten na een hindernisbaan waarop vooral het behendig samenwerken werd getest, een brandende container blussen. De teams moesten voor het blussen een verkenning uitvoeren en aan de hand daarvan bepalen op welke plaats de twee be schikbare stralen moesten wórden gericht. De junioren van Vinkeveen werden eerste. De aspiranten, de iets oudere: jeugd die zich voorbereidt om bij de echte vrijwillige brandweer te kunnen, kregen een melding van een brand in een woning. Het team van Waalre won. Het organiserende Sint Philipsland speelde zelf niet mee in de wedstrijd. Het team is bij een andere voorronde al geplaatst voor de gewestelijke wedstrijd. URK - Het einde van de crisis waarin de gamalensector zich sinds begin vorig jaar bevindt, is nog lang niet in zicht. De oplossing is opnieuw samenwerking mogelijk te ma ken tussen Nederlandse, Duitse en Deense garnalenvis- sers, zoals die bestond voordat; de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) dit met een miljoenenboete ver bood. Eurocommissaris Fischlér van Visserij voelt daar wel voor, meldde de Brusselse topambtenaar M. Kirchner zaterdag op cle Dag van de Nederlandse Zeevisserij in Urk, maar zijn collega van Mededinging ligt dwars. Die blokkeert samenwerking tussen vissers over onder meer de aanvoer. Daar is, aldus Kirchner, 'een onhoudbare si tuatie is ontstaan voor iedereen in de garnalenvisserij'. Nederlands minister Veerman praat vandaag weer met Fischler over dit probleem, maar veel hoop op resultaat leek Kirchner niet te hebben. MIDDELBURG - De politie is op zoek naar getuigen van de brandstichting zaterdagavond op het station in Middel burg. De brand ontstond rond zeven uur in het herentoilet op het perron. Door de luchtafvoer kwamen zwarte rookwol ken naar buiten. De brandweer bluste de brand, maar kon niet voorkomen dat het toilet volledig uitbrandde. Bij onderzoek bleek dat ook in het damestoilet geprobeerd was om brand te stichten. De politie stelt een onderzoek in. Het treinverkeer heeft geen hinder van de brand onder vonden. door Piet Kleemans toch steeds weer versteld van RENESSE - Geen veiling, wel een verloting. Een kleiner assor timent, maar toch een goede op brengst. Het was druk zaterdag bij de Renessedag, gehouden in het centrum van Renesse. Het jaarlijkse evenement leverde 11.000 euro op. De Renessedag is al 25 jaar een traditie in de populaire bad plaats. In de Renessedagcommis- sie hebben de hervormde kerk, sportvereniging Renesse, tennis vereniging Scelveringhe en mu ziekvereniging Luctor et Emer- go de koppen bij elkaar gesto ken. In gezamenlijkheid verzorgen zij al sinds jaar en dag en hulp van zo'n 100 vrijwilligers de groots opgezette rommelmarkt annex braderie. Een rommel markt waar vanouds een zeer breed assortiment aan tweede hands spullen te koop wordt aangeboden. Hoewel er dit jaar wel in is gesneden. De stortkos- ten voor niet-verkochte televi sies, computers, bedden en wandmeubelen liepen te hoog op, waarna werd besloten deze uit het assortiment te schrap pen. Aanbod Desondanks blijft er nog meer dan voldoende over, volgens A. Blom van de Renessedagcommis- sie. „Tafels en stoelen raak je altijd nog wel kwijt. En je staat er wat mensen aan ons aanbieden. Het is toch altijd weer heel veel. We zijn zaterdagmorgen om 06.00 uur begonnen met opbou wen en rond 08.00 uur waren we klaar." Het Rad van Avontuur was zo als altijd present en verder kon men er terecht voor het beklim men van de kerktoren. In een koek-en-zopie-tent werden zelf gebakken producten verkocht en kon de inwendige mens wor den versterkt met hamburgei's en pannenkoeken. Verspreid over de dag waren er verschillen de muzikale optredens. RENESSE - In Renesse is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in verschillende au to's. Uit een aan de Jan van Renesse- weg geparkeerd staande auto verdween het frontje van de au toradio. Het schadebedrag is on bekend. Uit een aan De Zoom geparkeer de auto werd het autoradio front, kleding en cd's met een to tale waarde van enkele honder den euro's gestolen. Uit een op het transferium ge parkeerd staande auto werd ge luidsapparatuur ter waarde van enkele honderden euro's gesto len. rig." Tijdens de twee Bruni- versails-dagen was ook verder op in het dorp van alles te doen. Beide dagen konden bezoekers in Nieuwstraat en Oudestraat een uitgebreide braderie - met zo'n 50 kramen - vinden, stond op het Kerkplein een beschei den kermis opgesteld, werd in de Nieuwstraat een touwtrek wedstrijd gehouden en konden liefhebbers Bruinisse en omge ving middels een helikopter- vlucht vanuit de lucht bekijken Tot de hoogtepunten rekent Van Veldhuizen de Spring-fair in de Nieuwstraat, waarin onderge bracht een bazar van de Stich ting Vrienden van In 't Opper. En niet zonder chauvinisme - hij zingt er zelf in - noemt de stichtingsvoorzitter het optre den van het Bruinissers Vissers koor. Vast onderdeel van Bruni- versails. Traditiegetrouw werd tijdens Bruniversails in verschil lende cafés live muziek ge maakt. Voor uitbreiding vat baar vindt Van Veldhuizen. Bruniversails is, stelt de stich tingsvoorzitter, weer op de goe de weg. Na de dip van een paar jaar geleden staat het evene ment weer op de kaart. Van Veldhuizen: „We zijn in staat ge bleken om in een weekend in het voorseizoen duizenden be zoekers te trekken en vast te houden. Van kraamhouders op de braderie en de kermisexploi tanten heb ik heel positieve reac ties gekregen op het verloop van Bruniversails 2004. Dat geeft perspectief voor de toekomst." mrPiet Kleemans 2IF.RIKZEE - Zierikzeeënaar J. jn Maanen heeft bij de gemeen - i Schouwen-Duiveland een ©schadeclaim ingediend, an Maanen vindt dat door de louw van nieuwbouwwijk Noor- irpolder zijn uitzicht word be- jirven en zijn privacy ernstig ©gelast. m Maanen woont aan de Kade- Rg en nog niet zo lang geleden is dat net buiten de stad in de im. Via nieuwbouwwijk torderpolder rukt de bebou- isg van Zierikzee echter isds verder op. Wat te ver, ar het idee van Van Maanen. olgens het oude bestemmings an rustte op de omgeving van r huis de bestemming 'agra- schmet beperkte flexibiliteit', letgeen in de praktijk beteken- >-stelt Van Maanen in de toe- hting op zijn planschade- lim - dat bebouwing in de di lle omgeving van zijn woning let was toegestaan. Daar ram in 1998 verandering in. miei van dat jaar werd het be- emmingsplan gewijzigd, waai- jor woningbouw in het gebied jgelijk werd gemaakt, werd door de gemeente ter ge- sststelling bij gezegd dat zo omogelijk rekening zou wor- s gehouden met omliggende srcelen en aanwezige land- bpswaarden. itzicht fear is in de praktijk in de ogen sn Van Maanen weinig van te- chtgekomen. Vroeger had de ienkzeeënaar vanuit zijn ach- rtuin uitzicht op boomgaar- Dat uitzicht is radicaal ver- nderd. De boomgaarden heb- BERIKZEE - In de haven van Derikzee zijn in de nacht van rijdag op zaterdag vernielin- m aangericht. :een visboot werd een water- hug gelegd waardoor de boot water liep. w andere boot in de haven ad losgemaakt van de lig hts. De boot dreef af en nam onder een beweegbare lager terecht en werd vervol- Kis door de steiger onder wa- tr geduwd. let totale schadebedrag is niet lekend. Rul zand en steile hellingen zijn geen probleem voor de nieuwe strandambulance. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De sleutel die werd overhandigd was de reservesleutel. En wie het nieuwe voertuig wilde bezich tigen, diende even geduld te hebben. Vlak voor de officiële ingebruikname moest de gloednieuwe strandambulance van de Schouwen-Duivelandse brand weer zaterdag al meteen in actie komen. Op het strand bij Westerschouwen was een vrouw gewondgeraakt bij een val van haar paard. De vrouw, een 22-jarige Helmondse, raakte bij de val ernstig gewond en is per traumahelicopter overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Het had een tevoren bedacht scenario kun nen zijn, maar het was de werkelijkheid. Waarmee meteen werd bewezen dat een strandambulance geen overbodige luxe is. Brandmeester Burgh-Haamstede van de Schouwen-Duivelandse brandweer B. Meddeler: „Per jaar hebben we gemid deld toch zo'n 25 a 30 uitrukken met de strandambulance. Dat kan van alles zijn. Mensen die door de warmte onwel wor den, hartaanvallen, mensen die van paar den afduikelen. Noem maar op." Med deler voegt daaraan toe dat de vierwiel- aangedreven strandambulance ook uitste kend inzetbaar is in bijvoorbeeld de bos- wachterij. „We gebruiken het voertuig in het hoogseizoen niet alleen voor uitruk ken, maar ook voor patrouilles." Med deler is bijzonder enthousiast over de Hyundai. „We hadden eerst zoiets van 'wat moeten we nou met zo'n busje'. Tot dat we hem uitgeprobeerd hadden." Bur gemeester J. Asselbergs was al net zo en thousiast. Hij werd door leverancier J. Landegent getrakteerd op een korte maai- heftige demonstratie van wat de Hyundai allemaal kan.Daarbij werden de volle 140 paardekrachten van de com- monraildiesel in de Starix CRDI ontke tend. Asselbergs: „Het was een verschrik kelijke rit, maar het is wonderbaarlijk wat dit voertuig allemaal kan." Assel bergs maakte gewag van een win-winsi- tuatie door de aanschaf van het nieuwe voertuig. Hij doelde daarmee op het feit dat de bijna tien jaar oude Opel Frontera foto Dirk-Jan Gjeltema die nu vervangen wordt door de Hyundai Starix een tweede leven krijgt als voer tuig voor de medewerkers van de afdeling Controle Toezicht van de ge meente. De nieuwe strandambulance wordt gesta tioneerd bij de brandweerpost in Burgh-Haamstede. Het voertuig wordt bemand door brandweermensen en is der halve het hele jaar 24 uur per dag inzet baar. Op het moment dat zich op het strand of in de domaniale bossen iets voordoet komt de strandambulance in actie. Bij de dichtstbijzijnde strandovergang neemt een 'gewone' ambulance - uitge rust met meer medische apparatuur - de patiënt over. De zaterdag voor het eerst gehouden antiekmarkt bleek een succes. foto Dirk-Jan Gjeltema ten lopen tot een uur of acht 's avonds. Dan blijft het veel leven diger." ben plaats gemaakt voor fors uit de kluiten gewassen vrijstaande woningen. Van Maanen in de toelichting op zijn planschadeclaim: „Ik ben in een nadeliger planologi sche situatie terechtgekomen, van waaruit schade is ontstaan welke niet door mij voorzien had kunnen worden, noch door mij voorkomen had kunnen wor den." Van Maanen is niet bepaald blij met de nieuwbouwwijk achter zijn woning. Hij klaagt in zijn planschadeclaim over verkeers- hinder, veroorzaakt door van en naar de nieuwe huizen rijdende auto's „Vroeger was het hier rustig, maar dat is voorbij. Alles wat de wijk ingaat rijdt langs mijn wo ning. En de bus die over de Ka- deweg rijdt geeft veel trillin gen." Ook claimt de Zierikzeeënaar uitzichtverlies en aantasting van de privacy. Van Maanen be cijfert de concrete schade - zijn de daling van de waarde van zijn woning - op ruim 10.000 eu ro. De gemeente Schouwen-Dui veland moet zich nog over de planschadeclaim van Van Maanen buigen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De eerste antiek markt in Lange Nobelstraat en Schuithaven, aan de rand van het centrum van Zierikzee, is een succes geworden. Het zater dag gehouden evenement was een initiatief van de Stichting Lange Nobelstraat/Schuit- haven. 'Wie de pijp niet rooken kan, heeft niet het vermaak ervan', luidt het opschrift op het antie ke pijpenrek bij een van de standhouders op de antiek markt. Het kleinood wordt door een potentiële koper nauwkeu rig bekeken. Bij een aanpalend kraampje wordt onderhandeld over de mogelijke aankoop van een houten Mariabeeldje. Ver derop wisselt een ingelijste prent van Zierikzee van eige naar. „Vijfenveertig euro me vrouw. En dan verlies ik erop", trekt de handelaar de klant over de streep. Op een houten kistje staat met zwierige letters de intrigerende tekst: 'Kleuter, kijk uit en leer het verkeer'. Een niewsgierige blik leert dat het gaat om een stempelset met stempels van ver keersborden en stoplichten. Het is voor elk wat wils op de an tiek- en curiosamarkt. Boeken, poppen, aardewerk, maar ook zinken emmers en teilen. En het vindt allemaal gretig aftrek. Woordvoerster A. Stapff van de Stichting Lange Nobelstraat/ Schuithaven kijkt met tevreden heid terug op de antiekmarkt. „Zo'n antiekmarkt hoort bij een historisch stadje als Zieihkzee. En de ï-eacties waren heel posi tief. Het weer was ideaal voor een dergelijk evenement en de loop bleef er goed in." De stichting wil in de toekomst evenementen die doorlopen ook door laten lopen tot in de avon duren. Stapff: „Ziei-ikzee is nu 's avonds vaak uitgestorven en dat is zonde. Wij willen graag probe ren dat te doorbreken door bij voorbeeld een markt door te la- tof Piet Kleemans MJINISSE - Bruniversails Wt. nu het uit het dal is opge beld, langzaam maar zeker •»r gaan groeien. Dat vindt •wrzitter van de Stichting Bru- iversails H. van Veldhuizen. ®i ziet voor zijn geestesoog Jwr zeilwedstrijden, uitbrei- ^8 van de sportactiviteiten w de wal en het aantal muzika- loptredens. De editie 2004 van •I tweedaagse evenement trok town de 5000 en 10.000 bezoe- ifsnaar Bruinisse. to dat zijn er toch echt een meer dan vorig jaar", con- s'eert Van Veldhuizen verge ld. „Vorig jaar was het ge woon veel te warm. De mensen gingen liever naar het strand dan naar Bruniversails. En het liep voiïg jaar ook niet zo goed met reclame en publiciteit. Dat was nu een stuk beter en dat merk je meteen in het bezoeker saantal." De geplande sloepenra ce werd bij gebrek aan deelne mers afgelast, tot spijt van Van Veldhuizen. „Dat is helaas niet gelukt. Maar de zeildemonstra- ties waren geweldig en daar was ook heel wat publiek. Ik vind dat de met die zeilwedstrijden en op de loswal de kinderskel ters en het varen met radiogra fisch bestuurde modelbootjes een heel aantrekkelijk havenpro gramma hadden.- Alleen was het er wel behoorlijk fris en winde- aan concurrentie hoefden deze sloeproeiers niet in actie foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29