Mikulicz wint op eigen benen PZC ^erlengirag Boot op de vuist met beveiligingsman Stouten regeert ook in de klasse L met strakke hand Rinus van de Ven pakt vijfde dagzege Bonte supportersstoet Poolse renner slaat alle aanvallen afin slotrit van Driedaagse van Axel In de war RUGNUMMER Half miljoen Rentmeester breekt sleutelbeen Jimmy de Bruijn haalt de finish Wiskerke wint in Eindhoven maandag 24 mei 2004 door Frits Bakker STRIJPEN - Het was meer een gebaar van routine dan van vreugde, dat Pawel Mikulicz maakte op de eindstreep van de Juniorendriedaagse. Op het grauwe gezicht van de 17-jarige Poolse wielrenner brak nog net een schuchter lach je door. Tweehonderd meter na de finish was er een korte omhel zing met een verzorger, zonder woorden. Maar tegen zijn ploeg maats. die minuten later aan kwamen, sprak hij op een bitse toon. want Mikulicz was dode lijk vermoeid door de inspannin gen in de slotetappe, die hij bijna allemaal alleen had moe ten leveren. De onvervalste scheldpartij werd door een Poolse tolk prach tig vertaald. „Hij zegt dat hij zo blij is en dat iedereen hard voor hem heeft gewerkt." Pawel Mikulicz, de koele zwaar gewicht die twee van de vier etappes won in de Axelse Drie daagse, moest gisteren op de slotdag in zijn dooie eentje een wedstrijd controleren die bol stond van de hectiek. Dat deed hij als een volleerd ronderenner, die reed vanuit zijn hart en alle tactische plaagstoten van de con currentie pareerde. Op elke klim en op elke kasseistrook reed de gele leiderstrui voorin, om snel te kunnen reageren op een vluchtpoging. Hij kon zich in de Vlaamse etap pe zelfs een onvergeeflijke blun der veroorloven. Toen de speak er keurig in drie talen de laatste ronde aankondigde, sprintte de Poolse klassementsleider voor het peloton uit naar de finish, maar nog net op tijd realiseerde hij zich dat de wedstrijd nog tien kilometer langer duurde. Slagveld Pawel Mikulicz, die vanaf zijn vijfde jaar op de racefiets zit, overleefde een slagveld met on noemelijk veel demarrages, val partijen en schijnaanvallen. De ontlading na afloop was sober, want Mikulicz staat bijna na el ke koers die hij rijdt op het hoog Pawel Mikulicz (tweede van rechts) controleert de koers in de Paddestraat. ste podium. Alleen vorig jaar al stond de teller op vijftig over winningen in 52 koersen. Het is dat hij nog wat te zwaar is voor een jonge renner (90 kilo, 1.87 lang), anders was hij al lang ges- cout door buitenlandse talenten jagers. „Zijn zwakheid is dat hij nog niet goed bergop rijdt", zei de Poolse ploegleider Tomasz Ow- sian. „Hij zal snel iets aan zijn gewicht moeten doen." Op de Vlaamse heuvels, waarvan de Molenberg in de rit rond Zotte- gem de lastigste was, kreeg de Pool het zwaar voor zijn kiezen. De eindzege dreigde hem een paar keer te ontglippen, ook op de kasseien van de Paddestraat, maar in zijn bangste momenten kreeg Mikulicz hulp van boven. De Nederlanders Sven Kramer en Robert Gesink, zijn twee be langrijkste belagers in het klas sement, werden door valpartij en en lekke banden teruggesla gen. „Ik had superbenen vandaag", jammerde Kramer, die na de slotrit met een droevige blik naar het winnaarspodium stond te kijken. „Zonder die gekke kasseien, op een normaal par koers, was het heel anders gelo pen." Sven Kramer, zoon van de ex-topschaatser Yep Kramer, kon na een lekke band nog wel terugkomen, maar kwam drie ki lometer van het einde bij de laat ste passage van de Paddestraat hard ten val. Robert Gesink won nog wel de bergtrui, maar moest in de fina le afhaken door twee lekke ban den op één kasseistrook. Voor de blonde klimmer bleef er nog een schrale troost over. Thijs van Amerongen, zijn ploegmaat, won in de vlucht met drie de sprint van de laatste etappes van twee Duitsers. Voor het klas sement waren de drie koplopers niet gevaarlijk. Zwakke tijdrit Het kon Mikulicz in .elk geval niet meer bedreigen. De Pool, die voor zijn doen een zwakke tijdrit reed (47e op 1 minuut van de Duitse winnaar Michael Fran- zl), had de basis voor zijn eindze ge al gelegd in de eerste en de foto Peter Nicolai derde etappe. Zaterdagavond won hij na de openingsetappe ook de rit in Axel na een vlucht met vijftien avonturiers. Sven Kramer was één van de koplo pers. „We trokken in het begin van de koers zo snoeihard door, dat er gelijk een breuk was", ver klaarde hij later. Mikulicz was ook mee, maar alle Duitsers, die in de tijdrit superieur waren, werden volkomen verrast door de coup. In de eindsprint had Mikulicz in die etappe ook al een engeltje op zijn stuur. De Deen Thomas Hol- leufer Jensen was sneller in de spurt, maar vergiste zich in de eindstreep. Tien meter voor de finishlijn was een streep getrok ken voor de controle van de ver zetten. Daar hield de Deen de be nen stil, waarna Mikulicz de winst voor het grijpen had. Het klassement stond na die voorlaatste etappe op zijn kop. De Duitsers Franzl, Seubert en Belka zakten ver weg, Mikulicz kwam weer aan de leiding, ge volgd door Sven Kramer op twee seconden en Robert Gesink op 24 seconden. De Fries Kramer werd op slag een van de kanshebbers voor de zege. Hij vertelde op de slotdag dat wielrennen niet de sport is waarin hij zich verder wil ont wikkelen. „Ik ben in de eerste plaats schaatser", zei hij. En niet zo maar een schaatser: Sven Kramer rijdt in de kern ploeg van Jong Oranje, werd de ze winter in Roseville tweede op het WK allround voor junioren en verbeterde op 12 maart op de snelle baan van Calgary het we reldrecord op de vijf kilometer met een tijd van 6.28.45. Maar net als Kaj Reus vorig jaar (ook afkomstig uit de schaats sport) wilde Kramer gisteren in de koninginnerit van de Drie daagse zijn slag slaan. Hij had een bondgenoot in Robert Ge sink, die vroeg in de aanval trok. De koers werd op de Mo lenberg opengebroken en al snel was het honderdvijftig man ster ke peloton verbrokkeld in veel kleine groepjes. In de twee grote ronden werd de schifting verder gemaakt. En op de vijf doorkom sten op de Paddestraat werd de slag gemaakt. Kramer en Gesink verloren de greep op de wedstrijd door dom me pech. Pawel Mikulicz was de lachende derde. Hij mocht op het podium vijf truien aantrek ken: van het eindklassement, de punten, de trui van de beste jon gere, van de kasseiensprints en het combinatieklassement. Thijs van Amerongen, die in een sprint met drie de laatste etappe won, sprak op het podium een emotioneel slotwoord. „Zater dagmorgen, net voor de tijdrit, is een van onze renners naar huis geroepen, omdat zijn moe der door een hartstilstand was overleden. Ik draag mijn over winning op aan zijn moeder." door William Pomp DEN BOSCH - Ton Boot had de wed strijd van gisteren om de landstitel bijna niet meegemaakt als coach van MPC Capitals. Hij ging op de vuist met een beveiligingsman. De basketbalgoeroe uit Schoorl heeft de gewoonte vlak voor aanvang van een duel buiten nog even een sigaretje te roken. Toen hij na dat vaste ritueel via de spelerstunnel De Maaspoort in wilde lopen om aan het derde duel om het landskampioenschap met Tulip Misschien heeft het ermee te ma ken dat voormalig olympisch roeikampioen Xeno Muller sinds kort officieel Amerikaans staatsburger is en niet meer als Zwitser door het le ven gaat. Hoe dan ook, de roeier was tijdens de Amerikaanse kwalificatie wedstrijden voor de Spelen danig in de war. Terwijl hij vrijdag met zijn boot al op de startstreep lag, beëindig de hij plotseling zijn loopbaan. Muller roeide in Lake Mercer (West Windsor, New Jersey) naar de kant, stapte uit en kondigde het einde van zijn loopbaan aan. „Het recente inter nationale nieuws op televisie is depri merend", zo lichtte hij zijn besluit toe. „Het zet je aan tot nadenken. Dit soort zaken treft je als je het kwets baarst bent. In mijn geval is dat drie of vier minuten voor de start. Ik heb gewoon besloten dat ik toe ben aan een nieuwe levensfase." Muller, die in 1996 in Atlanta goud en bij de laatste Olympische Spelen van 2000 in Sydney zilver won, liet vervol gens de scull-wedstrijd aan zich voor bij gaan. Naar verluidt zal Muller ech- ter spoedig weer aan wedstrijden mee doen. Volgens de Amerikaanse roei- bond heeft hij zijn carrière niet beëin digd, maar heeft hij slechts afgezegd voor de kwalificatiewedstrijden in La ke Mercer. Den Bosch te beginnen, werd hij van achteren gegrepen door een beveili gingsman van Den Bosch. Dat gebeurde volgens Boot bepaald niet zachtjes, zijn bril viel af. „Ik laat me met in elkaar grijpen", zegt de coach, die vervolgens zelf een klap uit deelde aan de beambte. Bedreigend Er ontstond een vechtpartij. Boot ver weerde zich na die ene klap niet meer en vond de situatie enigszins bedrei gend. „Ik wilde mijn bril beschermen", ver telt hij. „Die lag op mijn arm en is nu nog helemaal scheef. Ik wilde niet acht-, negenhonderd euro naar de knoppen helpen." Collega-coach Toon van Helfteren van Tulip Den Bosch haalde de twee vechtersbazen uitein delijk uit elkaar. Hij was verbaasd over het tafereel dat hij zag. De an ders zo vriendelijke Ton Boot in ge vecht! Boot zei niet te zwaar aan het incident te tillen. Wel bestreed hij de verklaring van de bewaker, die nadien aangaf de Capitals-coach niet te (her) kennen. „Dat is de wereld op zijn kop", vond Boot. „Hij moet weten wie er wel en wie er niet in die zone mogen komen. Maar goed, ik reageerde misschien ook wat scherp." GPD De Zuid-Afrikaan Trevor Immel- man heeft gisteren op de golfcour se van St. Leon-Rot bij Heidelberg het lucratieve SAP Open van de Deutsche Bank gewonnen. De 24-jarige speler profiteerde in de vierde en laatste ronde van de wed strijd van een dramatische inzinking bij de Franse leider Gregory Havret en streek met zijn zege een half mil joen euro op. Voor de komende vijf jaar verzekerde Immelman zich tevens van een start bewijs op de Europese Tour. Robert-Jan Derksen, cle enige Nederlandese golfer die de schifting had gehaald, moest genoegen nemen met de 48e positie in de eindrang schikking van de golfcourse. Na een sterke start viel hij ver terug. Schutter Dick Boschman is zaterdag voor de achtste keer Nederlands kampioen op het onderdeel luchtgeweer 10 meter staand geworden. De landmachtsergeant prolongeer de zijn titel met een reeks van 101,6 punten in de finale. Voor Boschman was het de laatste wedstrijd in Nederland voor de Olympische Spelen, de komen de zomer in Athene. Door Europa trok het afgelopen weekeinde een bonte supportersstoet. Wanneer er prijzen zijn te verdienen, willen aanhangers zich graag nog eens extra ex travagant uitdossen. De lijvige Millwall-supporter op de linkerfoto keerde teleurgesteld naar huis na de nederlaag van zijn ploeg in de Engelse bekerfinale. Manchester United won met 3-0. De aanhanger van Mainz 05 (rechts) hield een heter gevoel over. Dankzij de 3-0-zege van zijn ploeg op Eintracht Trier pro moveerde Mainz voor het eerst in de geschiedenis naar de Bundesliga. foto's Jon Super en Michael Probst/AP door Rudy Booqert HUMMELO - Dc eindzege bij de nationalen 125cc heeft Rinus van de Ven uit zijn hoofd gezet, maar dagzeges zijn allemaal wel kom. Gisteren behaalde de Vlis- singse motorcrosser in Humme- lo zijn vijfde zege in zes starts. Door een beenbreuk miste Van de Ven drie wedstrijden (in STRIJPEN - De Driedaagse voor junioren eindigde voor Niek Rentmeester gisteren op een van de hellingen in de slote tappe. In de afdaling van de Vla- mme kwam de 18-jarige Goese wielrenner zwaar ten val. In het academisch ziekenhuis van Zot- tegem werd een gecompliceerde breuk aan het sleutelbeen vast gesteld. Rentmeester wordt vandaag in Zottegem geopereerd. Daardoor mist hij onder meer een meer daagse wedstrijd in Frankrijk, die donderdag van start gaat. De Goesenaar was geselecteerd voor de nationale junioren- ploeg. Door zijn sterke tijdrit in de Driedaagse (34e plaats op 51 seconden van winnaar Franzl) plaatste hij zich in Axel voor het NK tijdrijden. De valpartij was te wijten aan een renner die een onhandig ma noeuvre maakte. Niek Rentmees ter kon hem niet meer ontwij ken en sloeg over de kop. In de Driedaagse, die op de slot dag in droog weer werd verre den, kwamen op de kasseien veel renners ten val. In de volgerskaravaan reed de auto van de Poolse ploegleider in volle vaart op een juiywagen. De bestuurder, de Axelaar Car los van Esbroek, werd met ver wondingen aan de nek naar het ziekenhuis in Zottegem ver voerd. Hij moet nog minstens een dag blijven voor onderzoe ken. maart en april) bij de natio alen. Zijn achterstand op deb groep is daardoor te groot» worden om de titel nog bin« te halen. Hij is na zijn zeges va gisteren op de verraderlijl baan van Hummelo wel teruggt keerd in de toptien. Als snelste trainer had de ze tienjarige Van de Ven in dees ste manche kopstart. Nieman kon in zijn wiel blijven en fc leidde van start tot finish. Scenario Hetzelfde scenario leek in d tweede manche in de maai „Maar op het einde van lang, recht stuk verremde I me", zei Rinus van de Ven Rj zakte een plaatsje, maar een 'supersprong' heroverdeki de koppositie en stond die me meer af. STRIJPEN - Jimmy de Bruijn uit Sint Jansteen was dc enige Zeeuw die de finish haalde van de Juniorendriedaagse. De renner, die uitkwam voorde Districtsploeg Zuid West, ein digde op de veertigste plaatsoj 10.36 van de Poolse winnaar Mi kulicz. Van de ploeg van Teun va Vliet, die onder de licentie d Zeeuws Vlaanderen rijdt, va- brachten twee renners de dn-J daagse. Rikke Dijkxhoom wes twintigste op 5.11, Thomas a Gendt 48e op 17.55. Jacob fid tra uit Heinkenszand behooris gisteren tot de vele uitvi Vijftig van de ruim tvvi derd renners reden de wi uit. Rik Lugtenburg, lid van Middelkamp, maar behoren tot de selectie Zuid West, ree: tot de laatste etappe goed voor in. Zaterdagavond haalde hij" finish in Axel in de kopgro waardoor hij in het klasseme opschoof naar de veertiend plaats. In België verdween voor de laatste ronde uit de w strijd. door Lucien Roelandt BRUINISSE - Toen Wilma Stou ten tijdens Horses by the Sea promoveerde naar de klasse L slaakten de ruiters uit de klasse B een zucht van verlichting. Vanaf haar overstap van de po ny's naar de paarden, een half jaar terug, regeerde de amazone uit Seroorskerke met strakke hand. Het lijkt erop dat Stouten dat in de klasse L ook gaat doen. Want op het spring concours van de Schouwse ruiters stond er op de dertienja rige kwelgeest alweer geen maat. Dat ze zich bij de prijsuitrei king achter Wilma Stouten moe ten opstellen zijn de Zeeuwen zo zoetjesaan gewend. Maar in Bruinisse bleek ook de prof Teun van de Broek (Bergen op Zoom) in de barrage niet in staat de ontketende Walcherse brugpieper te stoppen. In de strijd met de Brabander stuurde de Zeeuwse Stouten's Katinka overtuigend naar de overwin ning en pakte met Stouten's High Society ook de tweede stek. Daarmee staat voor Stouten na haar debuut op dit niveau (tien dagen geleden) de teller al op twee zeges en evenveel tweede plaatsen. Maar de successen blij ken haar niet naar het hoofd ge stegen. „Het loopt buiten verwach ting", zei Stouten na haar triomf in Bruinisse. „Maar ik re ken me nog niet rijk, want winst en verlies liggen in onze sport erg dicht bij elkaar. Zo was ik drie dagen terug in Axel met Ka tinka veruit de snelste, maar ver loor wel door een pëehfoutje." Beslissende ronde Monique van de Visse was met de tienjarige ruin Ross in een spannende barrage de beste van de zes combinaties die tot de be slissende ronde doordrongen. „Dat had ik wel nodig na Axel", stelde Van de Visse. „Ross is niet de gemakkelijkste om te be rijden. Hij doet alles voor me, maar in het parcours is hij niet altijd bij de les. Het ging de laat ste tijd de goede kant op, maar in Axel ging alles mis. Het was of hij nog nooit een parcours had gelopen. Na vandaag zaii die misser maar als incident të schouwen." Het moest er een keer van b men. Jan Noordhoek eindigde^ maanden voorin, maar greep te kens naast het oranje erelintï Bruinisse was het voor de ruilt uit Kortgene eindelijk Met de negenjarige Hugo-zoa Nieuwvliet bleef Noordhoek als enige foutloos. Noordhoek: „We hebben Niew- vliet zelf gefokt en opgei doet het goed, er zit nog stetó progressie in. Ik heb nu 24 winst punten, ruimschoots voldoenè om over te stappen naar Z. fi ben ervan overtuigd dat 1 paard dat aankan." Maar ik ben er voorzichfij mee. Thuis train ik mijn pa» den vooral dressuurmatig. W springen moet op de wedstn) gebeuren. Dat heeft tijd nofe Vandaar ook dat ik de oversla naar een hogere klas maak als ik het maximum a» tal winstpunten heb bereik! a dat bevalt mij prima." EINDHOVEN - Chayenne ff* kerke heeft op het interna» naai concours hippique in Eind hoven een eerste en twee twee* prijzen gewonnen. De veertienjarige Kruimngsefi* nishte in het twéefasenpai'koö lichte tour als tweede foö wedstrijd direct op tijd, om# Grote Prijs Hoefslag Pony Ma ters, bleek er tegen phayent Wiskerke en haar dertien jan?' s< ruin echter geen kruit gewassö Met de tijd van 65.98 toonde Kruiningse combinatie zichrö tellen sneller dan Hendrik-' Schuttert met Maxime. Met Wiskerke's Fred Chayenne Wiskerke in de zwa tour tweede. In het jachtpa'' cours om de BHV Expo F Master Prijs werd ze vijfde In de lichte torn' reed An<w Kort uit Lewedorp in het two®" senparkoers Rin Tin Tin naarO negende plaats. In de wedsM, direct op tijd eindigde ze mf'a negenjarige Julio Marinerr- ter als veertiende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24