6ekraïners aan le macht in Giro Prima generale voor tennissers Chili Bram Som opent seizoen met toptijd Renners leggen Ronde van België stil Bossche basketballers trekken stand gelijk 23 opovitsj in roze trui; record Petacchi Doornbos zesde in Formule 3000 Van der Vleuten wint Grote Prijs Supersprinttijden Jones en Greene Kanoslalommer Oud naar Spelen Van der Schilt slingert weer verder Planken wint titel op 3-meter plank Popov verliest op 100 meter vrij Bart Brentjens zesde in Madrid olleyballers 'olen naar OS Veer landstitel lockeymannen msterdam «de plaats 'oor De Ruijck Gouden medaille boogschutters Anjema winnaar van Dutch Open Gosseling wint NK halve triatlon maandag 24 mei 2004 yrmnnze sportredactie jjECHELEN - De renners heb ben zaterdag het tweede gedeel- le van de vierde etappe in de Ronde van België, waarvan de fransman Sylvain Chavanel gisteren de eindwinnaar werd, enige tijd stilgelegd. Aan het einde van de tweede plaatselij ke ronde in Mechelen hield het peloton de benen stil. De wieier- coureurs vonden de passage te gevaarlijk. „Het was vandaag gewoon te gevaarlijk en de gevaarlijke strook van dit parkoers was te veel", verklaarde de Belg Tom Boonen, die de staking op touw zette nadat de Fransman Na- zon op de kasseienstrook van het bochtige circuit ten val was gekomen. „Op zo'n vlak par koers moet de organisatie meer rekening houden met een mas sasprint. Vandaag was echt te veel van het goede. De valpartij van gisteren had al veel ogen ge opend. We spelen als renners een spel, maar willen niet met ons leven spelen", zei Boonen. Na een pauze en flink wat dis cussies met koersdirecteur Dis- cart en de ploegleiders stapten de renners toch weer op de fiets. De Italiaan Samuele Mar- zoli won de sprint van het pelo ton. Maar de jury besloot de rit na afloop te annuleren. De Belg Bart Roesems won za terdagochtend het eerste deel van de vierde etappe, een indi viduele tijdrit over dertien kilo meter. Hij finishte voor Bart Voskamp en de Fransman Syl vain Chavanel. Chavanel nam daarmee de leiding in het alge meen klassement over van de Italiaan Bortolami en stond de koppositie gisteren niet af. Wel moest hij daarvoor een aanval van de Belg Rik Vérbrugghe af slaan. De Nederlander Bart Voskamp werd tweede in het eindklassement. De ritzege was voor de Belg Björn Leukemans. Lance Armstrong won gisteren de vijfde en laatste etappe in de Ronde van de Languedoc-Rous- sillon. De eindzege was voor de Fransman Christophe Moreau. De Duitser Jens Voigt heeft de Ronde van Beieren gewonnen Hij werd gisteren derde in de rit van Pfarrkirchen naar Burg- hausen, die werd gewonnen door de Duitser Stefan Schuma cher. ANP/DPA «onze sportredactie HA-De Oekraïense wielren- hebben in het weekeinde ieder geval tijdelijk) de icht gegrepen in de Ronde Italië. Met zijn derde plaats de individuele tijdrit nam nslav Popovitsj zaterdag de {leiderstrui over van de Itali- Damiano Cunego. Zijn land- oot Sergej Gontsjar won in este de race tegen de klok r32 kilometer. De Nederlan- Jan van Velzen werd ver- [Dstelijk 25e. listeren eindigde de veertiende lappe in een massasprint met, leraard, Alessandro Petacchi winnaar. De Italiaan reken- fdit keer af met de Amerikaan cd Rodriguez. Na een valpar- waarbij de op de derde stek fende Italiaan Gasparre als isteonderuit ging, was de rest het sprintersgilde al bij »rbaat kansloos. Ito! tacchi evenaarde in het Kroa- che Pula met zijn overwin- 3g een naoorlogs record. De Roger de Vlaeminck en eddy Maertens, alsmede Pe- ichi's idool Giuseppe Saron- wonnen eerder zeven ritten «njaar tijd. Een verbetering van dat record lijkt slechts een kwestie van tijd. Het absolute re cord is overigens in handen van de legendarische Alfredo Binda, die in 1927 liefst twaalf ritten won. Het klassement van de Ronde van Italië kreeg zaterdag na de individuele tijdnt een nieuw aanzien. Voormalig wereldkam pioen tijdrijden Sergej Gontsjar was in Trieste de beste zoals hij vorig jaar in de Giro ook al de af sluitende tijdrit op zijn naam had geschreven. Gontsjar legde het traject af in een uur, zes mi nuten en 45 seconden. De Au straliër Bradley McGee eindig de als tweede op achttien secon den. Popovitsj had 34 tellen meer nodig. Het was voor hem voldoende om Cunego te onttro nen. Mooie dag „Dit is een heel mooie dag voor mij, voor Gontsjar en voor Oek raïne", glunderde de nieuwe lei der. „De regen maakte het moei lijk. Twee keer ging ik bijna on deruit, maar mijn ploegleider zei dat ik tijd won op Cunego en Simoni. Dus ik ben zo hard mo gelijk doorgegaan." Popovitsj eindigde vorig jaar op 23-jarige leeftijd als derde in de Giro. Hij hoopt het dit keer in ie der geval beter te doen. Hij ver dedigt een voorsprong van drie seconden op Gontsjar en 1.02 op McGee. Titelverdediger Gilber- to Simoni verloor, mede door een val, ruim tweeëneenhalve minuut op de ritwinnaar. In het algemeen klassement staat hij nu vierde op 1.27. Bergetappes De renners gaan de komende week de Dolomieten in. „We zul len zien wat er volgende week gebeurt. Er staan ons nog drie zware' bergetappes te wachten. Simoni is nog steeds favoriet, maar ik ga er zeker voor", aldus Popovitsj. Gontsjar was verheugd dat zijn landgenoot de leiding had gegre pen. „Ik was er zelf ook dicht bij, maar hij heeft het goed ge daan. Dit is mooi voor het wiel rennen in Oekraïne. Tijdritten liggen mij. Ik heb dat vandaag weer bewezen. Met al die ber gen voor de boeg zal het voor mij moeilijk zijn te winnen. Maar ik probeer zo min moge lijk tijd te verliezen." ANP/RTR De Oekraïner Jaroslav Popo vitsj is in de Ronde van Italië op weg naar de derde plaats in de tijdrit én naar de roze lei ders-trui. foto Maurizio Brambatti/EPA MONACO - Robert Doornbos is zaterdag tijdens de derde wedstrijd van het Formule 3000-seizoen in Monaco zesde geworden. De zege ging naar zijn Italiaanse ploeggenoot Vitantonio Liuzzi. ANP/AFP EINDHOVEN - Springruiter Eric van der Vleuten heeft zaterdag de Grote Prijs van Eindhoven gewonnen. Angeli- que Hoorn werd tweede. Van der Vleuten maakt deel uit van de Nederlandse selectie, waaruit bondscoach Bert Romp vier combinaties aanwijst voor Athene. ANP CARSON - Marion Jones en Maurice Greene hebben za terdag supertijden op de 100 meter gelopen. Jones dook in Carson, Californië onder de 11 seconden (10,99), Greene onder de 10 seconden (9,86). Het duo had een rug- wind tussen de 4,4 en 4,6 meter per seconde. ANP/RTR SEU D'URGELL - Kanoslalommer Sam Oud gaat naar de Olympische Spelen. Hij werd negende bij de wereldbe kerwedstrijd in Seu d'Urgell. Door zich als zesde voor de finale te plaatsen was hij zeker van Athene. ANP HALLE - Debby van der Schilt heeft voor de vierde keer dit jaar het Nederlands record kogelslingeren verbeterd. Ze kwam in het Duitse Halle tot 65,79 meter, elf centimer verder dan de 65,68 van vorig weekeinde in Hoorn. ANP AMSTERDAM - Lisette Planken heeft de nationale titel schoonspringen óp de 3-meter plank veroverd. Het zilver ging naar Ginni van Katwijk. Bij de mannen won Vilmar Aarding (503,65) voor Levy Rosalina. ANP MOSKOU - Aleksander Popov leed gisteren bij de Russi sche zwemkampioenschappen een zeldzame nederlaag op de 100 meter vrije slag. De ex-wereldrecordhouder finish te na 49,25 seconden. Andrej Kapralov, bij de EK in Ma drid vierde op het nummer, won in 49,10. ANP/RTR MADRID - Bart Brentjens is bij de eerste wereldbeker wedstrijd mountainbike van dit seizoen zesde geworden. Brentjens verloor in Madrid 1.55 op winnaar Flip Meir- haeghe, zijn landgenoot Roel Paulissen werd op 1.18 twee de. Bas Peters werd zeventiende. Elsbeth van Rooy-Vink deed een eerste stap richting Athene door elfde te wor den. De renster had ruim vijf minuten achterstand op de Noorse winnares Gunn-Rita Dahle. Tweede werd de Rus sin Kalentieva, derde de Duitse Kraft. ANP UTOSINHOS - De Poolse vol- tballers hebben zich geplaatst rde Olympische Spelen. Polen wonnen dankzij drie trwmningen het kwalificatie- iooi in het Portugese stadje Kosmhos. De ploeg won giste- van Kazachstan met 3-0 en sloeg eerder in de week al de tegen van Venezuela en Portu- 1. Alleen de winnaar van het mooi verdiende een ticket t Athene. ANP/AFP HSTELVEEN - Met een zege op Bloemendaal heb- de hockeyers van Amster- izich zaterdag voor de 19e w tot beste van Nederland ge toond. De ploeg won op hemel- tarlsdag ook het eerste duel 13)uit de best-of-three-serie. Wmendaal trad met vier aan- jte aan, waarbij Teun de er schaduwspits was. de ploeg kon de druk op sterdam niet volhouden. Na bartier hockeyen versier- Marten Eikelboom een straf- on specialist David Mathews ritte het buitenkansje. Om- Mathews zijn kunstje een uur later herhaalde en Paul Ink van Esseveldt in de minuut een backhand ach- 2 André Morees knalde, ^Amsterdam op 3-0. GPD WIEGEN - Brechje de Ruijck 'Hulst is bij de Global At- Wfiin Nijmegen zesde gewor- '°P de 800 meter. atlete van RKHAV finishte 210.03. De wedstrijd werd ge- 'Jten door Najla Naber in ^4, voor Lotte Visschers 13 88). de mannen finishte Middel- r?or Sebastiën Schletterer in O-serie van de 800 meter als me. Hij liet 1.49.93 noteren daarmee op de winderi- !^n ver verwijderd van de li- t voor de Olympische Spe ldoost de Klerk uit Goes fi- wteop de 1500 meter als vier- 3.59.86. van onze sportredactie DUSSELDORF - De Chileense tennissers kenden zaterdag een prima generale voor Roland Gar ros, het grandslamtoernooi in Parijs dat vandaag begint. Fernando Gonzalez en Nicolas Massu prolongeerden op het gra vel in Düsseldorf ten koste van Australië de titel in de World Team Cup. De Chilenen wonnen van respectievelijk Lleyton He witt en Mark Philippoussis. Na de VS in 1985 is Chili het twee de land dat de titel prolongeert. Gonzalez pakte zijn 13e zege op rij in deze competitie. „Dit is mijn favoriete toernooi. Tennis wordt populairder in Chili, ho pelijk draagt deze zege daar weer aan bij." In hun voorbereiding op Parijs beten de favorieten Dominik Hr- baty en Lindsay Davenport zich verrassen in de finales van Casa blanca en Straatsburg. Hrbaty verloor van de Spanjaard San tiago Ventura, die op zijn eerste toernooi op de ATP-tour direct won: 6-3, 1-6 en 6-4. De num mer 316 van de wereld drong via de kwabficaties voor het eerst door tot een hoofdtoer nooi. Op het Marokkaanse gra vel kwam voor hem een droom uit. „Ongelooflijk"jubelde Ven tura. „Ik verwachtte niets en dan nu dit." De Luxemburgse Claudine Schaul, nummer zestig van de wereld, won van Davenport: 2-6, 6-0 en 6-3. Voor Schaul was het haar eerste WTA-succes. In St Pölten won de Italiaan Fi- bppo Volandri zijn eerste toer nooi op de ATP-tour. Hij reken de in de eindstrijd af met de Belg Xavier Mabsse: 6-1 en 6-4. De Israëlische Anna Smashno- va-Pistolesi maakte in Wenen de verwachtingen waar. De als tweede geplaatste speelster won het toernooi voor de tweede keer door de Australische Alicia Molik met 6-2 3-6 6-3 te ver slaan. Smashnova won ook in 2002 de titel in Wenen, waar Martina Navratilova met Lisa Raymond de dubbelfinale won van het duo Cara Black/Rennae Stubbs: 6-2, 7-5. Navratilova (47) maakt haar rentree in het enkelspel tijdens Roland Gar ros. Het is de eerste keer sinds 1994 dat ze solo op de baan staat op een grandslam. ANP Fernando Gonzalez won zaterdag tegen Lleyton Hewitt alweer zijn dertiende wedstrijd in de World Team Cup en sleepte Chili daarmee naar prolongatie van de titel. foto Achim Scheidemann/EPA door Pim van Esschoten NIJMEGEN - Voorbij de finish was er de blik op de klok, de verbazing en het vreugdegebaar met de vuist in de lucht. Bram Som opende zijn seizoen op de 800 meter in 1 minuut 45,59 seconden. En dat is snel, heel erg snel gezien de wind en de kou. Veelbelovend ook. Voor Athene, maar ook voor de FBK Games van volgende week in Hengelo. „Het plan was winnen. Maar bij je eerste wedstrijd moet je altijd afwachten hoe je ervoor staat." En passant voldeed Som ook aan de eis van vormbehoud voor NOCNSF (1.47,00). De vroege eruptie van Som was het hoogtepunt van Global Athletics, de atletiekwedstrijd zaterdag in Nijmegen. Vooraf maakte de organisatie goede sier met de komst van de olympisch kampioe nen Million Wolde en Ruben Kosgei en zelfs Haile Gebrselassie, die een week voor Hengelo in Nijmegen wilde opwar men. Problemen met de hamstrings hou den Gebrselassie echter voorlopig thuis in Addis Abeba. Som verzekerde zich van de Spelen, net als vier jaar geleden. Hij was pas 20 jaar, kwalificeerde zich bij verrassing. „Ik ging tussendoor nog even op vakantie, wist ik veel. Toen ik in Sydney aan kwam, was het feest. Nederland had al vijf medailles bij het zwemmen gewon nen. Ik zat elke avond in het Holland House. Ik vond het allemaal prachtig." Maar in zijn serie op de 800 meter ging Som onderuit. Als atleet was hij niet meer dan een puber. Talent zat. een bege nadigd eindschot. Maar nog onvolwassen in trainingsarbeid en wedstrijden. Een half jaar later, bij de WK indoor in Lissa bon, werd hij in de halve finale uitgescha keld. Lijkbleek en trillend van de zenu wen stond hij aan de start. Op de EK voor neo-senioren in de zomer van 2001 in Amsterdam faalde hij opzichtig. Misschien werd van Som toen al te veel verwacht. Maar de Bram Som van 2004 kijkt anders uit z'n ogen, zelfbewuster. „De omslag kwam eind 2002, toen we voor het eerst naar Kenia gingen. Ik kon daar werken aan de omvang, mijn zwak ke punt tot dan. Daarom draaide ik vorig jaar ook zo'n constant seizoen, liep ik zes keer in de 1.44." Op de WK in Parijs (augustus vorig jaar) maakte hij in de halve finale nog een tac tische fout door te afwachtend te lopen. Dat wilde hij bij de WK indoor, maart dit jaar, rechtzetten. Juist op het mo ment dat hij in weer de halve finale de kop wilde nemen, werd hij aangetikt en struikelde. „En ik was zó in vorm." Dit voorjaar trainde hij harder dan ooit. Weer in Kenia, later in het Italiaanse Grosseto. „En ik kon het allemaal aan." Omstandigheden In Nijmegen ramden zijn benen vlot dooi de wind. „Als je je goed voelt, voel je geen wind. Maar toen ik 200 meter voor de finish uit de rug van Werner Botha kwam, dacht ik: Hoo... Maar omstandig heden boeien me niet. Je moet het er mee doen." Botha, de Zweed Peil, Arnoud Ok- ken, Marko Koers (net terug uit Florida) en Gert-Jan Liefers werden allen op twee seconden en meer gelopen. Zo in drukwekkend was de versnelling van Som in de laatste 200 meter. Zijn fysieke progressie aan de hand van coach Ho- noré Hoedt moet hij aanwenden om men taal verder te rijpen. Bijgestaan door sportpsycholoog Bill Gillesen wil hij zich in grote, internationale races brutaler to nen. Zich meten met de grote jongens. „Ik ben klaar om een winnaar te wor den", zei hij. Maar ook: „Ik kan nog zo veel leren. Een echte toernooiloper wor den, bijvoorbeeld." Want Som wil in Athene naar de finale. Juist op de 800 meter is dat zo moeilijk. Zonder uitgesproken favoriet is de groep kanshebbers omvangrijk Som- „En ze hebben allemaal hun problemen om zelfs de series te overleven." Juist omdat het zo moeilijk is. is er zoveel mogelijk. Ook voor Bram Som. GPD door William Pomp DEN BOSCH - De basketbal lers van Den Bosch trokken gis teren de stand gelijk in de finale om de landstitel tegen MPC Ca pitals (2-2). In de Maaspoort werd het 77-68 voor de ploeg van coach Toon van Helfteren. MPC Capitals leek aanvankelijk op matchpoint te komen na een goed eerste kwart waarin de Brabanders alle hoeken van het veld zagen. Maar in een voor de Groningers desastreus vervolg van het duel trok de thuisclub de wedstrijd alsnog gemakke lijk naar zich toe. Het komt aan op de langste adem, zo lijkt het. Na vier duels in de serie van maximaal zeven is er nog geen pijl op te trekken wie er kampioen gaat worden. De enige logische redenering zou het thuisvoordeel zijn. Tot nog toe wonnen beide clubs de thuisduels simpel. Mocht die trend doorzetten, dan kan zater dag het feest losbarsten bij de Capitals in Groningen. Het leek er gisteren aanvanke lijk op dat Capitals de eerste club zou zijn die de trend ging doorbreken. Het team van coach Ton Boot liep uit naar 12-21. Toen zakte de ploeg als een kaar tenhuis in elkaar. De Capi- tals-defensie werd compleet aan flarden geschoten en de thuisclub liep uit naar 69-50 in het vierde kwart. Even kreeg Ca pitals nog de geest, maar de res terende tijd was te kort. Ton Boot deelde na afloop weer een sneer uit aan zijn grootste vijand. Toon van Helfteren. Hij refereerde aan het vorige me dia-optreden van zijn eeuwig over de arbitrage klagende Bos sche collega. Die liet zich toen influisteren door zijn voorzitter dat zijn ploeg was bestolen. Boot: „Ik kwam ook de voorzit ter van mijn club tegen. Die zei dat hij vond dat de scheidsrech ters tegen ons floten. Dat vond ik helemaal niet. Ik vond dat wij slecht speelden. De tegenstan der was beter dan wij." Van Helfteren was het voor deze ene keer met zijn rivaal eens. „De scheidsrechters hebben het de spelers uit laten vechten." Den Bosch-speler Willie Jan Ackermans staat morgen voor de vijfde wedstrijd weer in Mar- tiniplaza, waar hij de vorige twee duels de pispaal was van het Groningse publiek. „Ik vind de aanhang van Capitals behoor lijk agressief. We zijn mentaal stuk gegaan. Je speelt constant met de hete adem van 4300 man in je nek. Op een gegeven mo ment kun je niet meer." GPD BRUSSEL - Pieter Cnsters, Ron van der liotï en Wietse van Al ten hebben op de olympische dis cipline recurve goud gewonnen in de landenwedstrijd van het EK. Zaterdag versloeg de ploeg in de finale Groot-Brittannië: 242- 240. Voor Nederland was het de eerste Europese landentitel re- curve (outdoor) in de geschiede nis. De Nederlandse compound- ploeg won zilver. Johan van Dongen, Peter Elzinga en Fred van Zutphen verloren de finale van het niet-olympische num mer van Frankrijk: 263-249. DEN HAAG - Laurens Jan Anje ma heeft het Dutch Open 2004 gewonnen. De 21-jarige Haagse squasher versloeg in Den Haag Welshman Gavin Jones. Bij de vrouwen ging de titel naar titelverdedigster Natalie Grinham. De Australische, die in de halve eindstrijd de Neder landse Vanessa Atkinson uit schakelde, won gisteren van de als eerste geplaatste Engelse Cassie Jackman, de nummer 1 van de wereld. ANP NIEUWKOOP - Guido Gossc- ling won gisteren in Nieuwkoop de Nederlandse titel op de halve triatlon in 3.49.40. De Zweed Jonas Colting werd in het open kampioenschap tweede in 3.52.13. De derde plaats was voor Robert van der Werff in 3.55.59. Bij de vrouwen won Sione Jongstra. Ze legde de halve triatlon af in 4.16.12 en was daarmee ruim zeven minu ten sneller dan Ingrid van Lu- bek (4.23.24). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23