£amer wil miljarden voor spoor H Vijf doden door instorten dak vliegveld Parijs Gouden Palm naar documentaire Moore mering Europees veiligheidssysteem zou treinbotsingen voorkomen Spaanse prins Felipe getrouwd eisje ontvoerd ij Eibergen loot met 250 mensen gezonken Brand in motorzaak 's-Gravenpolder Visserij moet zelf ook aan de bak Utrecht opnieuw bekerwinnaar i 17° 4 8 NW 4 Minder koud nkete wolkenvelden, maar ook perioden net zon. Meest droog. Matige noordwes- lenwinden maxima rond 17 graden. I6e jaargang no. 121 aandag 24 mei 2004 snummer 1,20 Jarno Trulli doorbreekt hegemonie mnnze redactie binnenland EN HAAG - Een Kamer- terderheid van PvdA en BA wil zo snel mogelijk cerstappen naar een nieuw iropees veiligheidssys- voor treinen. Invoe- igdaarvan kost miljarden tos. maar is toch nodig, Idas de twee partijen. -ageerden naar aanleiding chet treinongeval bij Amster- [EKEN - Een onbekende man (ft gistermiddag een dertien lij; meisje uit Eibergen onder dreiging van een mes ont- Krd. De politie heeft groot geslagen en uren tever- (fsmet onder meer een heli- pier naar het meisje gezocht. imeisje, de Chinese Wei Wei fietste met een evenoud admnetje uit Eibergen op de avenneweg in het buitenge- van het kerkdorp Rekken, ■duo werd door een Neder- sprekende automobilist «esproken, die onder bedrei- van een mes de Chinese ong in te stappen, ontvoering had plaats op en- i kilometers van de Duitse Ook de politie in Duits dis ingeschakeld. De politie 8 vijftien mensen op het on- rzoek gezet. ANP DHAKA - Een veerpont net 250 opvarenden is gis teren in het zuidoosten van (Bangladesh gezonken tij- «ns een tropische storm. Zo'n vijftig mensen konden rich zwemmend in veilig- ikid brengen en zeven men- «n zijn uit het wrak van ie boot gered. Gevreesd fordt dat de overige opva renden zijn verdronken. Tien lichamen zijn gebor gen. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door het slechte weer. Het ongeluk gebeurde in de nner de Maghna, vlakbij ZestadChandpur. Het veer |»as van het district Mada- inpurin het zuidwesten on- denveg naar de hoofdstad phaka. Bi] Cha g ]aai ij Chandpur kwamen vo- Gaar juli al meer dan ïonderd mensen om het I-en toen hun boot zonk. Pontjes pfc drie andere pontjes janken in het noodweer, zo ;tót de Bengalese televisie gemeld. Alle opvarenden konden zich in vei- jügheid brengen |De tropische storm richtte wkop het land veel schade 2an. Meer dan tweedui zend woonhutten werden 3et de grond gelijk ge- J^t. Twaalf mensen karnen daarbij om het le- dam Centraal vrijdagavond. Twintig mensen raakten daar door gewond toen een intercity aan de oostzijde van het'station op een lege trein botste. Minister Peijs van Verkeer .en Waterstaat liet gisteren weten pas haar mening te geven als de onderzoeken van de Raad voor de Transportveiligheid en de in spectiedienst van haar ministe rie zijn afgerond. Peijs wil het nieuwe Europese systeem (European Rail Train Management System, Ertms) in voeren op de HSL-Zuid en op de Betuwelijn. Om dat binnen een jaar op alle treinen in Neder land in te voei'en zou volgens het ministerie heel duur zijn. Dat kost 'miljarden euro's'. Een andere optie is een tijdelij ke oplossing: een modernisering van het atb-systeem. Dan dreigt volgens Verkeer en Waterstaat echter kapitaalvernietiging als later wordt overgestapt op het Europese systeem. Maar dat is voor PvdA en CDA niet genoeg. Zij willen Ertms ook zo snel mogelijk op alle 95 procent andere treinen in Neder land, die nu rijden met het sys teem atb (automatische trein beïnvloeding). Van Vollenhoven De Tweede Kamer reageerde verbaasd op de uitspraken van Pieter van Vollenhoven over de treinbotsing in Amsterdam. Van Vollenhoven dreigde zaterdag als voorzitter van de Raad voor de Transportveiligheid te stop pen met het onderzoeken van treinongelukken als zou blijken dat het atb-systeem een rol zou hebben gespeeld bij het ont staan van het ongeluk. Het is bekend dat het atb-sys teem niet reageért als de trein langzamer rijdt dan 40 kilome ter per uur. De Raad pleit al ja ren voor landelijke invoering van een nieuw systeem. WD, CDA en D66 vinden dat Van Vollenhoven voor zijn beurt gesproken heeft. „Laten we nu eerst het onderzoek naar het on geluk in Amsterdam afwach ten", vindt WD'er Hofstra. Het ministerie van Verkeer en Water staat weet al jaren dat het veilig heidssysteem van de spoorwe gen mankementen vertoont. Dat zegt bestuurder Donald Cijs van de machinistenvakbond WMC. „De laatste vier jaar hebben we geregeld aandacht gevraagd voor de risico's en gepleit voor een nieuw, verbeterd systeem waarmee treinen niet meer op el kaar kunnen botsen. Maar daar was tot dusver nooit geld voor." GPD/ANP Brandweerlieden zoeken onder de resten van vertrekhal 2E van luchthaven Charles de Gaulle naar slachtoffers. foto Je rome/AP {^(advertentie) Koop ze nu! door Henk Glimmerveen PARIJS - Vlak voordat het dak van de gloednieuwe vertrekhal 2E op het Parijse vliegveld Char les de Gaulle instortte, hebben personeelsleden gisterochtend stof uit het dak zien komen en barsten in een van de muren ge zien. Zij waarschuwden beveili gingsagenten, die vrijwel met een het gebied afzetten. De maatregel kwam echter te laat voor een negental passa giers, van wie er vijf door het neervallende beton, staal en glas werden gedood en er vier verwondingen opliepen. De toe stand van een van hen werd gis teravond 'zeer ernstig' ge noemd. Het dak van de vertrekhal stort te met donderend geraas op een loopbrug die de vliegtuigen met de vertrekhal verbindt. Op het moment van de ramp waren er nog niet veel passagiers. Air France was met twee toestellen (uit New York en Johannesburg) geland en was bezig met het in checken van passagiers voor een vlucht naar Praag. (advertentie) Trekking 25 mei De komst van het Air Fran- ce-toestel uit New York bracht aanvankelijk een geruchten stroom op gang, als zou het zijn gegaan om een terroristische aanslag. Maar minister Gilles de Robien van Vervoer wist al vrij snel te melden dat een aanslag in dit ge val moest worden 'uitgesloten'. Ook de directeur van ADP (Vliegvelden van Parijs), Pierre Graff, sprak uitsluitend over een 'ongeluk'. De vertrekhal, die 750 miljoen euro heeft gekost, was gloed nieuw. Ze werd in juni vorig jaar opgeleverd en zou het para depaardje voor Air France moe ten worden. De hal heeft de vorm van een enorme, 450 meter lange, tunnel. Het dak is van glas en staal en rust op beton nen palen. De voorzitter van de regio Ile-de-France, Jean-Paul Iiuchon noemde het waarschijn lijk dat een constructiefout aan het ongeluk ten grondslag heeft gelegen. Het Openbaar Ministerie heeft een onderzoek gelast, terwijl de regering bij monde van premier Raffarin eveneens heeft aange kondigd dat tot op de bodem moet worden uitgezocht hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren Anonieme zegslieden hebben la ten weten dat met name de vraag moet worden beantwoord of de nieuwe vertrekhal niet te haastig is gebouwd. In het verleden heeft met name de vakbond CGT enkele malen geprotesteerd tegen het gefor ceerd snel afbouwen van de ter minal. Het vliegverkeer van en naar Pa rijs heeft de gehele dag ernstige vertragingen opgelopen. De nieuwe terminal kon negentien toestellen tegelijk verwerken. Al die vluchten moesten op de een of andere manier via aanlig gende terminals worden ver werkt. Alle zestig vluchten van Air France via 2E liepen vertragin gen op, maar ook toestellen van Delta Airlines, Alitalia, Aero- Mexico, CSA en Korean Airli nes - waarmee Air France sa menwerkt in het internationale Skyteam - gingen later de lucht in of-kwamen later aan in Pa rijs. GPD (advertentie) Jackpot VGRAVENPOLDER - Een felle brand heeft een deel van de bovenverdieping van Koppejan Mot eren aan de Langeweg in 's-Gravenpolder gistera vond in de as gelegd. Hoewel op de bovenverdieping aan de achterkant van de motorenshowroom geen woonbestemming rust, was de brandweer er niet zeker van dat er zich geen mensen in de ruimte bevonden. De eige naren van het complex waren afwezig, zodat geen informatie kon worden ingewonnen. De brand weer kwam met groot materieel: perslucht, ver schillende tankautospuiten, een hulpverlenings voertuig en een hoogwerker. Dat was nodig omdat de brandende bovenverdie ping bijna helemaal is ingebouwd door de motor zaak zelf en door belendende panden. foto Willem Mieras De Spaanse kroonprins Felipe de Borbón (36) en de ge scheiden televisiejoumaliste Letizia Ortiz Rocasolano (31) zijn zaterdag in Madrid getrouwd. Het was het eerste koninklijke huwelijk in Madrid sinds mei 1906. De plech tigheid in Madrid was uiterst sober en ge speend van passie. Hevige regenval droeg bij aan de eenvoudige sfeer. Minister Veerman wil de zeevisserij helpen de neerwaart se spiraal te doorbreken, maar dan moet de sector zelf ook zijn verantwoordelijkheid nemen. De visserij moet duurzamer werken en de visbestanden moeten beter worden beheerd. Die boodschap gaf de minister za terdag op de Dag van de Nederlandse Zeevisserij. FC Utrecht heeft gistera vond voor de tweede keer op rij de Amstel Cup ge wonnen. In een harde be kerfinale won Utrecht met 1-0 van FC Twente. Van den Bergh maakte in de tweede helft met een af standschot de enige treffer. „Een dramatische wed strijd met een prachtig doel- punt", zei hij. Varia: 2; Binnenland: 3; Radio 8e Televisie: 4; Buiten land: 5; Zeeland: 7, 9 en 11; Sport: 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 van onze redactie buitenland CANNES - Een zeer kritische documentaire van Michael Moo re over de Amerikaanse presi dent Bush en diens oorlog tegen Irak heeft zaterdag de Gouden Palm op het filmfestival van Cannes gewonnen. De jury, on der leiding van de Amerikaanse regisseur Quentin Tarantino, kende de Amerikaanse filmma ker en schrijver Michael Moore de prijs toe. Moore's documentaire 'Fahren heit 9/11' werd uit negentien films als beste gekozen. Het is voor het eerst dat een documen taire het festival in het zuid-Franse Cannes wint sinds 'Le Monde en Silence' van Jac ques Cousteau en Louis Malle in 1956. Moore was aangedaan en ver- inkt over de prijs. Hij zei die op te dragen aan de kinderen van Amerika en van Irak. Hij hoopte dat de Gouden Palm helpt om de film uit te brengen in de Vere nigde Staten. Dat wordt om poli tieke redenen vooralsnog door betrokken geldschieters en dis tributiemaatschappijen gewei gerd. Moore zei dat film de waarheid (over Irak) aan het licht brengt voor de Amerikanen. Hij citeer de 'een Republikein uit een an der tijdperk, (president) Abra ham Lincoln, als men de waar heid aan het volk vertelt zal de republiek veilig zijn'. Moore bedankte de Republikein se president Bush en zijn vi ce-president Dick Cheney en mi nister van Defensie Donald Rumsfeld voor de bijdrage die ze als 'acteur' aan de film heb ben geleverd. Sommige critici hebben Fahren heit 9/11 afgedaan als een propa gandafilm gericht tegen Bush. De meeste critici evenwel pre zen Moore's laatste en omstre den film. ANP/AFP/RTR (Advertentie) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postlbankrekoningnummer Q PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan. Staatsloterij 711688"555530 j Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbij éénmalig loestem- van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maandenl Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). D per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1