Bush kondigt strategie Irak aan Leger Israël deels weg uit Rafah PZC Wilt u flexibel sparen én 3,3%* rente? Boules-hooligans teisteren Montpellier Regeringsraad Irak veroordeelt inval in woning Chalabi Moskou blaast Kyoto weer nieuw leven in Iritiek op Washington neemt in Verenigde Staten en wereld toe Fotoverbod in metro New York Kies Online Sparen via Dexia Bank T/ Turkije brengt wetten op peil Belgen drinken liever een wijntje Duitse overheid verdrinkt in spam Sherpa beklimt in acht uur Everest Brit opperde inzet zelfmoordduif Man gedood bij schietpartij in café zaterdag 22 mei 2004 1,-rHmk Glimmerveen PARIJS - Het in heel Frankrijk ■«kende jeu de boules-toernooi ,an Montpellier, de Comédie de |aPétanque, dat in juli voor de „vintigste keer zou worden ge- houden, gaat niet door. De rigoureuze maatregel, die gn schok cloor het land heeft joen gaan, is genomen door het eneentebestuur van deze zuide rse stad. Montpellier is de afge- lopen twee jaar het toneel ge weest van vandalisme, drank misbruik en zelfs gewapende in timidatie van deelnemende ploe gen. De gemeente zegt een orde lijk verloop van het toernooi dit jaar niet te kunnen garanderen. Vorig jaar werden al politieagen ten met honden ingezet maar ook dat kon niet voorkomen dat er heftige vechtpartijen ontston den. De Comédie is een driedaags evenement, dat jaarlijks zeven honderd topspelers naar Mont pellier lokt, niet in het minst om dat het winnende trio aan het eind een prijs van 8000 euro wacht. Aan de laatste twee edi ties van het toernooi namen ook niet-Franse ploegen deel en or ganisator Jean-Louis Salager re gistreerde onmiddellijk een veel onsportievere sfeer. „Als de te genstander moest gooien, brak er een oorverdovend lawaai los. En onder het publiek waren 'supporters' die met messen be gonnen te zwaaien en bedreigin gen uitten. Het gevolg was dat dit jaar de grote kampioenen ons lieten weten dat ze niet naar Montpellier zouden komen." Voor de plaatselijke midden stand is de annulering van de Comédie een grote strop. Het jeu de boules-toernooi zorgde voor de toestroom van een groot aantal bezoekers, die goed wa ren voor een forse omzet. De Franse jeu de boules-bond maakt zich ernstig zorgen over de gang van zaken in Montpel lier. Volgens vice-voorzitter Francis Gachon is het toene mend geweld op en rond het wedstrijdveld een afspiegeling van de Franse samenleving in zijn geheel. „We hebben te ma ken met mensen die alleen maar geïnteresseerd zijn in winnen en geld." Het ergste vindt hij nog dat de boosdoeners niet eens goed kunnen spelen. GPD vanonze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft aan gekondigd dat hij maandag een duidelijke strategie' voor Irak presenteert. De Amerikaanse iiezers hebben blijkens opinie peilingen weinig waardering ioor Bush en dat komt hem in •e aanloop naar de verkiezingen •innovember - niet goed uit. }i3rom zal hij zijn volk uitleg- ra wat er volgens hem moet ge itaren in de korte periode tot overdracht van de macht in L-ak aan de bevolking daar. De cmstandigheden waarin hij dat noei doen, zijn niet gemakke lijk Gisteren kwamen opnieuw üs naar buiten van mishan- ig en seksuele vernedering Iraakse gevangenen door Amerikaanse militairen. Boven dien is er felle kritiek op Was hington, dat weer eist dat zijn onderdanen immuniteit krijgen voor vervolging door het Inter nationaal Strafhof. DeAmerikaanse krant The Was- rigton Post kwam met onder eie afgelegde verklaringen van iertien gevangenen uit de Abu Gferaib-gevangems en foto- en rieomateriaal waarop hij de hnd had weten te leggen. Het materiaal gaat veel verder dan beelden die eerder door de -«dia waren getoond. Pieren Het artikel in de Washington Post beschrijft hoe Amerikaan se militairen in het voormalige Dartel- en executiecentrum van SEW YORK - Het vervoersbe- van New York wil fotogra feren en filmen in metrotreinen ra stadsbussen verbieden om te terhinderen dat terroristen de raak verkennen om voor aansla an geschikte plekken vast te kffitn. openbaar vervoerssysteem tan New York is met zeven mil- ;ren passagiers per dag het Dtste ter wereld. De beveili- ervan krijgt na de aansla- van 11 maart op forensen tremen in Madrid meer aan dacht, ook met het oog op de na tionale conventie van de Repu blikeinse Partij in de zomer. publiek heeft 45 dagen de tijd om bezwaren in te dienen te- ten de voorgenomen maatregel. Het foto- en filmverbod zou niet telden voor journalisten met sn geldige perskaart en mensen tie van te voren schriftelijk per missie hebben gekregen. AP Saddam Hoessein in de avond dienst op de rug van gevange nen reden alsof die dieren wa ren en hen dwongen tot anale seks met voorwerpen. Ook moes ten gevangenen met een kap over hun hoofd masturberen waar anderen bij waren en rond- paraderen in vrouwenonder goed. Tijdens de heilige maand ramadan werden gevangenen ge dwongen alcohol te drinken en varkensvlees te eten, wat voor moslims streng verboden is. Het schandaal rond de mishan delingen beïnvloedt ook het de bat in de VN-Veiligheidsraad over de wens van de VS om voor hun onderdanen immuniteit te krijgen voor vervolging door het Internationaal Strafhof. Duits land, Frankrijk, Spanje en ande re leden van de Veiligheidsraad weigeren in te stemmen met een verlenging van de onschendbaar heid die tal van experts en sta ten illegaal noemen. In 2002 werd onder Amerikaan se druk voor het eerst zo'n reso lutie aangenomen, met een gel digheidsduur van een jaar. In 2003 werd de immuniteit ver lengd, ondanks de protesten van mensenrechtenorganisaties en deskundigen in het volkenrecht. Onaanvaardbaar De immuniteit, in de formule ring zoals nu voorgesteld door de VS, zou ook gelden voor de Amerikaanse bezettingstroepen in Irak. Die worden niet alleen beschuldigd van het martelen en doden van gevangenen, maar ook van massaslachtingen on der vrouwen en kinderen. De mensenrechtenorganisatie Hu- man Rights Watch noemt het dan ook onaanvaardbaar dat de VS een 'speciale behandeling in zake oorlogsmisdaden' opeisen. Ook een gevoelige klap voor de VS is dat Spanje nu geen militai ren meer in Irak heeft. De laat ste Spaanse militair kwam gis termiddag in Koeweit aan. Daar vandaan vertrekt het Spaanse contingent, met in zijn kielzog militairen uit Latijns-Ameri- kaanse landen die onder Spaans commando stonden, naar huis. De VS hebben nog steeds geen land bereid gevonden de rol van de Spaanse militairen over te ne men. Zij zijn in het zuiden van Irak al wekenlang in zware ge vechten verwikkeld met de mili tie van de radicale sjiitische geestelijke Muqtada al Sadr. ANP De laatste Spaanse eenheid uit Irak passeert de grens met Koeweit. foto Raed Qutena/EPA van onze redactie buitenland RAFAH - Het Israëlische leger heeft zich gisteren teruggetrok ken uit twee wijken van het Pa lestijnse kamp Rafah in de Ga- zastrook, waar het de afgelopen drie dagen heeft geprobeerd een einde te maken aan de smokkel van wapens via geheime tunnels uit Egypte. Volgens het Israëlische leger be tekent de gedeeltelijke terug trekking niet dat operatie Regen boog, die aan ten minste 39 Pa lestij nen het leven kostte, ten einde is. Israëlische scherpschutters ston den nog op daken van gebou wen en gevechtshelikopters hiel den toezicht. Artsen verklaar den dat hulpkonvooien het kamp nog niet binnen konden gaan. Het leger zei dat er bij de operatie nog geen smokkeltun- nels zijn aangetroffen. Wel zou den er tientallen Palestijnen zijn aangehouden, onder wie een plaatselijke leider van de ge- Advertentie) Geen minimum inlegbedrag, saldo altijd vrij op te nemen Rentevergoeding van 3,3%* per kwartaal uitgekeerd Overboekingen en actuele saldo-informatie 24 uur per dag via internet Spaarrekening eenvoudig uit te breiden naar spaar- en beleggingsrekening Meer weten over de producten van Dexia Bank? De volgende onafhankelijke intermediairs bij u in de buurt kunnen u verder helpen: Assurantiekantoor de Ridder Axel 0115 - 563003 Hillebrand Verzekeringen en Hypotheken Brouwershaven *0111 - 4i Adviesburo Karelse V.O.F. Goes 0113 - 250223 DGA Financieel Adviseurs Zeeland B.V Middelburg 0118- 633035 Dick Schinkel Assurantiën B.V Oost-Souburg 0118 - 464455 Firinco Wouw 0165-302177 www.firinco.nl 1 U kunt natuurlijk ook de internetsite raadplegen: www.dexiabank.nl of bellen met het gratis informatienummer 0800 - 0599. Dexia Bank is onder de naam Dexia Bank Nederland N.V. als kredietinstelling ingeschreven in het register van De Nederlandsche Bank N.V. zoals bedoeld in artikel 52 Wet toezicht kredietwezen 1992. Dit is de effectieve rente op jaarbasis per 1/5/2004 voor saldi tot 50.000 Rentewijzigingen voorbehouden. duidelijk meerwaarde wapende Hamas-beweging. In wijken in Rafah waaruit het Israëlische leger zich heeft terug getrokken is de ravage enorm. Huizen zijn verwoest of zwaar beschadigd, straten zijn opge broken en auto's geplet onder rupsbanden van tanks. Mede werkers van de gemeente in Rafah zeiden dat 43 huizen zijn gesloopt. Het Israëlische leger verklaarde zeven huizen bewust te hebben verwoest, waaronder een van een strijders van de Islamitische Jihad. De andere vernielingen zouden het gevolg zijn van ge vechten en het rondrijden van zware Israëlische pantservoer tuigen. Tel Sultan Hulpverleners van de Verenigde Naties wisten gisteren een van cle hardst getroffen wijken, Tel Sultan, te bereiken met vracht wagens met water. Tel Sultan zit al sinds het begin van het Is raëlische offensief zonder wa ter. „Het ging er nogal wild aan toe, de trucks werden overval len door de inwoners, die al zo lang zonder voorzieningen zit ten", zei een VN-woordvoerder. De Israëlische actie in Rafah .heeft veel internationale kritiek te verduren gekregen, ook van de Verenigde Staten, die zich in de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties onthielden van een veto tegen een resolutie waarin ANKARA - De Turkse presi dent Sezer heelt gisteren tien grondwetswijzigingen onderte kend. Die moeten de Turkse wet geving op een lijn brengen met die van de landen van de EU. Eén van de wijzingen leidt ertoe dat de gerechtshoven voor de staatsveiligheid verdwijnen. Die lagen vaak onder vuur van wes terse mensenrechtenactivisten. Voorts wordt bepaald dat inter- nationale verdragen altijd bo ven Turkse gaan. ANP/AFP het Israëlische optreden wordt veroordeeld. Bij een grenspost aan de rand van de Gazastrook demonstreerden gisteren honder den Israëlische vredesactivisten tegen de operatie in Rafah. In het kamp Jabaliya bij Ga- za-stad hield de terreurbewe ging Harnas een demonstratie, waar meteen kleding, voedsel en dekens werden ingezameld voor Palestijnse gezinnen in Rafah. Het Israëlische leger wil on danks alle kritiek ook doorgaan met het verbreden van de veilig heidscorridor op de grens tussen de Gazastrook en Egypte. De zo genaamde Philaclelphi-route mag wel smaller worden dan waar het leger oorspronkelijk om had verzocht, driehonderd meter in plaats van een kilome ter. Desalniettemin moeten voor de aanleg van de corridor nog steeds tientallen Palestijnse hui zen worden afgebroken. AP BRUSSEL - Belgen staan ten onrechte bekend als bierlief hebbers. Dat blijkt uit een peiling waarvan de krant De Morgen gisteren de uitkomsten publiceerde. Van de vijf duizend ondervraagden drinkt 66 procent op een feestje liever een glas wijn dan een stevige trappist, een blond pilsbier of een kriek. In een restaurant vraagt 94 procent naar de wijnkaart, terwijl 2 procent een biertje bestelt. Ook Belgen die na het werk thuiskomen, schuwen het bier. Zes van de tien ondervraagden ontkurken dan een fles wijn. Alleen in cafés wordt nog volop bier gedronken. Vierenzestig procent van de cafégangers kiest voor een biertje slechts 12 procent prefereert wijn. AP BERLIJN - De Duitse overheid wordt bedolven onder spam, ongewenste e-mail die in bijna 20 procent van de gevallen ook nog is geïnfecteerd met virussen. Dat maak te het ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren be kend. De autoriteiten hebben de toezichthouder op het te- lecomverkeer opgedragen de zaak te onderzoeken. De Duitse overheid meldt ook een sterk stijgend aantal 'gewone' e-mails. Vorig jaar kregen de diensten gemid deld vier miljoen mailtjes per maand, nu is dat opgelopen tot zo'n twaalf miljoen. AP KATHMANDU - De 26-jarige Nepalese sherpa Pemba Dorjee heeft gisteren in een recordtijd van acht uur en tien minuten de Mount Everest beklommen. De meeste klimmers doen er zo'n vier dagen over om de top te bereiken. Dorjee beklom de berg vanaf de Nepalese kant. AP LONDEN - De Britse geheime dienst maakte tijdens de Koude Oorlog plannen om de Sovjetunie aan te vallen met duiven die voorzien waren van capsules met biologi sche wapens. Dat blijkt uit documenten die het Nationaal Archief in Londen gisteren vrijgaf. Luchtmachtcommandant W. Rayner bedacht het plan. Het strandde op verzet van de binnenlandse veiligheids dienst MI5. Bovendien konden de veiligheidsdiensten en het leger het niet over eens worden over de vraag wie zou opdraaien voor de kosten. ANP/AFP BRUSSEL - Bij een schietpartij voor een café in Sint-Pauwels, in de provincie Oost-Vlaanderen, is in de nacht van woensdag op donderdag een man om het leven gekomen en zijn er drie zwaargewond geraakt. Het zou gaan om een uit de hand gelopen ruzie, zo meldde giste ren de VRT-radio. De politie heeft een verdachte gearres teerd, een gemeenteraadslid van het Vlaams Blok. De man zou het café zijn uitgezet. Later keerde hij terug met een vuurwapen en schoot vier willekeurige mensen neer. Een van hen, de broer van de caféhouder, werd daar bij gedood. Het extreemrechtse Vlaams Blok heeft laten weten de ver dachte uit de partij te zullen zetten als hij inderdaad de dader is. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Iraakse re geringsraad heeft gisteren de in val in de woning van een lid van de raad, Ahmed Chalabi, veroor deeld. Drie leden van de raad stelden dat de Verenigde Staten achter de inval van donderdag zitten. Ze eisten een verklaring van de leiding van de door de VS geleide coalitie. De Amerikaanse chef-van-sta ven, generaal Richard Myers, ontkende gisteren in Washing ton dat de VS iets te maken heb ben met de huiszoekingen bij Chalabi. Hij zei in Washington tegen een commissie van het Huis van Afgevaardigden dat de Iraakse politie de inval in de wo ning en de burelen van Chalabi heeft gedaan. Amerikaanse mili tairen waren daarbij op afstand voor de veiligheid aanwezig. De inval was een initiatief van de Iraakse minister van Binnen landse Zaken. Het bewijsmateri aal is nu in handen van de Iraak se justitie, aldus Myers. De Iraakse justitie verdenkt Chala bi onder meer van spionage voor Iran. De door de VS benoemde rege ringsraad verdedigt Chalabi. De 59-jarige Chalabi is een vooraan staand lid van de raad, ondanks zijn omstreden zakelijke loop baan en hoewel hij als kind Irak verliet en in het voorjaar van 2003 als Iraakse Amerikaan te rugkeerde. Iraakse agenten deden donder dag een inval in de privé-wo- ning en het hoofdkwartier van de partij van Chalabi, het Iraaks Nationaal Congres. Cha labi zou persoonlijk informatie van Amerikaanse inlichtingen diensten aan Iran hebben door gespeeld. Het Amerikaanse televisiesta tion CBS stelde dat de aan Iran verstrekte informatie Ameri kaanse levens in gevaar kan brengen. Amerikaanse functio narissen zeiden dat het bewijs tegen Chalabi overtuigend is. Bovendien zou een naaste mede werker van de voormalige bond genoot van de regering-Bush op de loonlijst van de Iraanse gehei me dienst staan. ANP/AFP Gevluchte Palestijnse kinderen slapen op de vloer van een school van de Verenigde Naties. Hun huis in de Gazastrook werd door het Israëlische leger vernietigd. foto Mohammed Saber/EPA van onze redactie buitenland MOSKOU - Het besluit van de EU om Ruslands lidmaatschap van de Wereldhandelsorganisa tie te steunen, zal er mogelijk toe leiden dat Moskou zijn in spanningen opvoert om het Ver drag van Kyoto te ratificeren. Dat zei de Russische president Vladimir Poetin gisteren, aldus het persbureau Interfax. Als Moskou inderdaad besluit het Kyoto-protocol te ratifice ren, dan is dat een radicale om mezwaai in het Russische be leid. Het land liet eind vorig jaar nog weten geen heil te zien in de ondertekening van het in ternationale verdrag, dat de uit stoot van broeikasgassen moet terugdringen. Dat zou volgens Moskou slecht zijn voor de Rus sische economie. Het Verdrag van Kyoto werd ge sloten tijdens een VN-klimaat- conferentie in 1997, na lang en moeizaam overleg. Volgens het akkoord moeten de geïndustria liseerde landen tussen 2008 en 2012 de uitstoot van broeikas gassen terugdringen met 5,2 pro cent ten opzichte van 1990. Het verdrag kan pas van kracht worden als voldoende landen het ratificeren. De VS, de groot ste consument van fossiele brandstoffen en de grootste pro ducent van broeikasgassen, liet al in 2001 weten dat niet te zul len doen. Sindsdien hangt het lot van 'Kyoto' af van Rusland. Moskou bereikte tijdens de kli maatconferentie in het Marok kaanse Marrakech in 2001 over eenstemming met de EU over ra tificatie. Vorig jaar december kwam het echter op die toezeg ging terug, waardoor 'Kvoto' ten dode opgeschreven leek. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5