Breed front tegen overlast spoor PZC PZC Van de Dronken Zeeman tot het Wilhelmus Braakman krijgt snel nieuwe kantine 11 Goes, Kapelle, Reimerswaal en Borsele overwegen bestuursdwang Inksterdienst intiekmarkt nZierikzee Concert Verhage p monumentaal irgel Zierikzee Yerseke tegen Arnemuiden Goes blaast binnenstad leven in Terneuzenaar mishandeld Auto bekrast in Vlissingen Golf Domburg wil uitbreiden Bazaar en rommelmarkt zaterdag 22 mei 2004 wMiekevan derJagt [0£sDe vier Zuid-Beveland- egemeenten gaan samen onder den hoe ze moeten handelen ede toename van goederenver- iier, en vooral het lawaai en de lillingen die daardoor veroor- jakt worden, in de hand te hou- I». je gemeenten Goes, Kapelle, iimerswaal en Borsele gingen jind de tafel zitten naar aanlei- jing van een uitspraak van de redactie SCHOUWEN-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel; 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet "ww. pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kwrgklachten: °800-0231231 °o maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Raad van State, die bepaalde dat gemeenten handhavend mo gen optreden als het goederen vervoer over een spoorlijn met de helft toeneemt. Een groep Ka- pelse omwonenden van het spoor had de zaak aanhangig ge maakt en kreeg van het hoogste rechtsorgaan te horen dat de ge meente voor hun belangen wil en kan opkomen. Omdat over hetzelfde spoor in Goes, Rei merswaal en Borsele dezelfde toename heeft plaatsgevonden, staken de verantwoordelijke wethouders de koppen bij el kaar. Constructief De Goese wethouder M. 't Hart vindt dat de besprekingen wer kelijk constructief verlopen zijn. „De bal is feitelijk bij Ka pelle neergelegd, maar we moe ten samen onderzoeken wat die uitspraak betekent. Moeten we dwangsommen gaan opleggen voor iedere trein die er te veel rijdt? Is een andere vorm van be stuursdwang mogelijk? Wat zijn de gevolgen van een dergelijke actie, voor ons maar ook voor de bedrijven die van het spoor af hankelijk zijn?" De vier gemeenten houden er ernstig rekening mee dat ze zelf te weinig ambtelijke expertise in huis hebben om een snel on derzoek te kunnen uitvoeren. „We hebben afgesproken dat we, als een extern bureau nood zakelijk is, met z'n allen zullen betalen." 't Hart heeft er ook goede hoop op dat de provincie een duit in het zakje zal doen. „Ons is in ieder geval al ambte lijke ondersteuning vanuit het provinciehuis toegezegd. Dat is toch een mooie steun in de rug. Het betekent dat we met z'n allen optrekken om het langs het spoor leefbaar te houden en samen sta je sterker." Kosten Intussen blijft er een onderzoek gaande naar de mogelijkheden om het spoor onder de grond te krijgen en naar wie dat moet gaan betalen. [NESSE - Het Schouws Ko- Kfensemble onder leiding van Érigent Henk Blom verleent jadag 30 mei medewerking i de Pinsterdienst in de Her- urnide Jacobuskerk in Renesse. ensemble wordt gevormd ioor Jaap Moerland (cornet), Pa- van Bregt (bugel), Carla i- (hoorn), Wim Hogerhuis rombone), Cees Elenbaas (te- iorhoom), Siem de Feiter (tu il Ben Nelisse (bas) en Hans ftnnjp (cornet). jast.de begeleiding van de ge meentezang laat het koperen- sible enkele door de dirigent inerkte arrangementen van go- rèongs horen. De dienst be stom 9.30 uur. HERIKZEE - De Stichting Lan- [Nobelstraat, Schuithaven Zie- faee houdt vandaag in samen- ierking met de organisatie Le oUectionneur uit Middelburg i antiekmarkt in Zierikzee. izorgvuldig geselecteerde an- éhandelaren presenteren hun rear in de kramen die opge- eld staan in de Lange Nobelst- :at en aan de Schuithaven. Er een. breed aanbod aan klein Bliek en curiosa. Verder is er ■mogelijkheid antiek uit eigen tat te laten taxeren. De antiek- afkt wordt gehouden van 100 tot 17.00 uur. HERIKZEE - Organist Rinus ihage geeft maandagavond mei om acht uur een uitvoe- ing op het monumentale Kam Van der Meulenorgel in de ierikzeese Nieuwe Kerk. S concert maakt deel uit van reeks die de Stichting Oude aiwse Kerken in Zierikzee or- miseert. Verhage speelt onder eer werken van Bach, Couper- .VanEijken en Liszt. In 1979 m hij het internationale Al- rt Schweitzer Orgelfestival in eventer. Verhage is de vaste or- mist in Zierikzee, Oude-Ton- 'Stellendam en heeft als diri- ent drie koren onder zijn hoe- Daarnaast is hij orgeldocent deeltijd-directeur van de Mu itschool Goeree-Overflakkee. JM m De 'Mijn Genoegen' bij terugkomst in de Museumhaven. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Zwemvesten. Daar houden ze niet echt van, de meiden van de Bogerman- school uit Oosterland. Vol af grijzen kijken ze naar de knalo ranje vesten die voor hen klaar liggen. „Moeten die echt aan?" „Jazeker, stelt kapitein Wout Dijkstra onverbiddelijk. ..Bo ven aan dek moeten kinderen altijd het zwemvest aan." De negen meiden varen een dagje mee met de 'Mijn Genoe gen' 'van de stichting Museum haven. Het schip vaart jaar lijks met schoolkinderen van Schouwen-Duiveland. Deze keer is de vrouwelijke helft van groep acht van de Bogerman- school aan de beurt. De jon gens volgen later deze maand. Het is nog fris als de meiden zich samen met twee juffen om negen uur 's ochtends melden bij de Nieuwe Haven in Zierik zee. De Mijn Genoegen, een vrachtschip uit 1899, ligt daar klaar voor vertrek. De motor wordt gestart, de trossen kun nen losgegooid. Wout Dijkstra geeft een dot gas en dan klinkt er een enor me bonk. Vervolgens begint een hoge toeter te loeien. „Dit begint goed", mompelt Wout Dijkstra. Hij springt terug de steiger op en ziet direct wat er aan de hand is. „De tros van het volgbootje is in de schroef geslagen." De toeter blijkt de beveiliging van de motor te zijn en na een minuutje of wat wordt het geloei afgezet door machinist Bas Lagendijk. Werk aan de winkel voor de be manning. Naast kapitein Wout Dijkstra en machinist Bas La gendijk zijn dat de matrozen Ad van Hout, Rolf Heuten en Petra Machuta. Allemaal vrij willigers die een snipperdag hebben genomen om met de kinderen te varen. „We doen dit graag." Na enig zoeken is er een ijzerzaag gevonden waar mee de tros kan worden doorge sneden. De tros wordt zoveel mogelijk uit de schroef gehaald en de tocht kan beginnen, rich ting Burghsluis. De Ooster- schelde ligt er bij als een spie gel, het is alleen jammer dan het niet helemaal helder is. De negen meiden luieren een beet je op het dek en kwebbelen wat. Het is een rustig en stil groepje. „Te stil", oordeelt Wout Dijkstra en hij besluit het volgbootje in te zetten om wat leven in de brouwerij te brengen. Of ze nu willen of niet, de meiden moeten eraan geloven. Ze gaan een stukje meevaren in het volgbootje dat met een touw achter de Mijn Genoegen hangt. Matroos Pe tra Machuta gaat als eerste en dan volgen de vijf grootste dur fals. Het bootje is een succes. Een beetje schommelen, een beetje gillen en vooral heel veel liedjes zingen. Van de Dronken Zeeman tot en met het Wilhel mus, het hele repertoire komt voorbij. Cynthia vindt het eigenlijk veel leuker in het kleine bootje. „Dit durf ik wel. Op de grote boot vind ik het beetje eng." Bij de Roggenplaat wordt het schip even stilgelegd. Kapitein Dijkstra wil de schroef contro leren. Nog eens drie meter tros wordt uit de schroef gehaald. Het is laag water en op de Rog genplaat zit een groep aalschol vers zichzelf te poetsen en te drogen. De plaat biedt een bijna surrealistische aanblik. Bergen met witte schelpen lig gen te blinken in de zon. Het doet denken aan een tropisch eilandje, alleen de palmbomen ontbreken. Roestige ladder Zeilen lukt nog steeds niet, want er staat nauwelijks wind. Eenmaal in Burghsluis wordt een plekje gezocht in de haven. Om aan wal te komen moet ie dereen via een glibberige, roes tige ladder omhoog klimmen. De slierten algen hangen er aan en het ding nodigt niet echt uit. Maar met een beetje hulp van de bemanning komt toch de hele groep aan de kant. Tijd voor de lunch. De meege brachte boterhammen worden op de dijk genuttigd. De mei den vermaken zich met wande len en krabbetjes zoeken. Zwemmen is er niet bij. „Het water is veel te koud." Na een uurtje is het tijd om te vertrek ken. „Zouden we kunnen zei len", vraagt Wout Dijkstra zich af. De wind is aangetrok ken, maar dwarrelt wat. „Het lijkt erop dat we tegenwind hebben", verzucht hij terwijl hij omhoog kijkt naar de wind vaan. „Het zou toch wel heel erg jammer zijn als we niet kun nen zeilen." Hij besluit om toch maar het grootzeil te hij sen. Eenmaal terug op de Oos- terschelde valt het mee en het schip kan op de zeilen terug naar Zierikzee. Het gaat niet snel, want er staat nog steeds weinig wind. Om beurten mo gen de meiden even aan het roer staan. Hanneke staat met een stoere blik aan het roer. Het gaat haar goed af en ze heeft er plezier in. „Dit is heel leuk." Dat ontlokt haar juf de opmerking dat ze dan maar moet trouwen met een schip per. „Dan kunnen jullie samen varen." Hanneke kijkt wat be denkelijk. „Een eigen schip zou mooier zijn." Ook Corinda grijpt haar kans om aan het roer te staan. On- foto Marijke Folkertsma der toeziend oog van Wout Dijkstra manoeuvreert ze het schip vakkundig langs de boeien. „Houdt maar recht op de dikke toren aan, dan gaat het goed." Rond drie uur arri veert de Mijn Genoegen weer in Zierikzee. Nog eenmaal zin gen de negen meiden een lied voor de bemanning en dan is het voorbij. Nog vier groepen schoolkinderen zullen zich in de komende weken melden voor een tochtje. De zeiltoch ten met de scholieren worden fi nancieel mogelijk gemaakt door de Slavenkas. Deze Sla- venkas stamt uit de achttiende eeuw. Zeelieden stonden een deel van hun gage af aan deze verzekeringskas om hen vrij te kopen als ze in handen vielen van piraten. Later is de Slaven kas gebruikt om pensioenen te betalen voor de zeelui of hun weduwen. De Slavenkas be staat nog steeds. De kas spon sort de jaarlijkse boottochtjes voor de schoolkinderen. GOES - Op de Grote Markt in Goes zijn donderdagavond twee jongens aangehouden, omdat ze met elkaar aan het vechten waren. Het gaat om een 17-jarige jongen uit Arne muiden en een 18-jarige Yersekenaar. De twee kregen een bekeuring. GOES - De gemeente Goes wil een onderzoek doen naai de haalbaarheid van een plan om de bovenwoningen in de binnenstad voor bewoning geschikt te maken. In Goes leeft al jaren de klacht dat de binnenstad doods en een beetje spookachtig overkomt zodra de winkels de deuren op slot hebben gedraaid. Nu het Masterplan voor de Bin nenstad wordt uitgevoerd, lijkt het hoog tijd ook aan het probleem van de leegstaande bovenwoningen wat te doen. Probleem is echter de toegankelijkheid van de wo ningen. Een voordeur met een portaaltje en een trap gaat van de vierkante meters winkelruimte af en winkeliers willen ook geen geloop hebben door hun zaak. De oplossing is wellicht te vinden in gedeelde opgangen of door de wonin gen langs de achterkant toegankelijk te maken. Die oplos sing moet wel breed gedragen worden en vanzelfsprekend betaalbaar zijn. De gemeente heeft al eerder de conclusie getrokken dat er niets gebeurt als de eigenaren van win kelpanden het zelf aan moeten pakken. Afzonderlijke op lossingen zijn in veel gevallen te duur. Een haalbaarheids onderzoek moet dus niet alleen technische oplossingen en uitvoeringskosten in kaart brengen, maar ook het rende ment voor eigenaren en de bereidheid vamvastgoedver- huurders om mee te werken. TERNEUZEN - In de Mauritsstraat in Terneuzen is don derdag tussen 20.30 en 21.00 uur een zestienjarige inwo ner van Teneuzen zonder reden door twee onbekenden ge slagen, geschopt en in zijn nek gepakt. De 16-jarige liep schrammen en een wond in zijn gezicht op en heeft aangif te gedaan van mishandeling. VLISSINGEN - In Haagland in Vlissingen werd vrijdag tussen 14.30 en 15.30 uur een personenauto met een scherp voorwerp bekrast. Het schadebedrag is onbekend. DOMBURG - De Domburgsche Golf Club wil het golfter rein uitbreiden met 38 hectare aan de overkant van de Schelpweg. De club heeft hiervoor samen met projectont wikkelaar Van Garderen en Dekker een plan ingediend bij de gemeente Veere. De projectontwikkelaar wil ten zuiden van Hof Domburg bebouwing realiseren. Het plan voor de golfbaan en de bebouwing is in één voorstel naar de gemeente gegaan, omdat ze onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden, vertelt P. Matthijssen, voorzitter van de golfclub. De projectontwikkelaar kan grond kopen tussen de Schelpweg, de Herenweg en de Krommeweg en rond de Schansweg. De golfclub mag daarvan 38 hectare ko pen. Er is afgesproken dat de kosten voor de golfclub af hangen van wat het nieuwbouwproject oplevert. De meiden van groep 8 van de Bogermanschool in Oosterland in het volgbootje dat achter de Mijn Genoegen hangt, foto Petra Machuta door Ronald Verstraten HOEK - Als het aan C. Verpa len, manager van recreatiecen trum De Braakman ligt, komt er nog voor het zomerseizoen een mobiele kantine. Die zal de ko mende paar jaar de eergisteren afgebrande kantine/frituur 't Trefpunt vervangen. Na een gesprek met vertegen woordigers van zijn verzeke ringsmaatschappij, liet Verpa len gisterochtend weten dat het pand in ieder geval goed was verzekerd. „De herbouwwaarde is gedekt. Maar de schade-experts moeten nog komen, voor we kunnen gaan ruimen. Ik schat dat er wel dertig vrachtwagens voor nodig zullen zijn om de troep af te voe ren." Verpalen hoopt dat de stenen fundering nog bruikbaar is. Het gebouw was weliswaar aan de buitenkant bekleed met hout, maar verder opgetrokken uit steen. „Het was eigenlijk best een BROUWERSHAVEN - De Gere formeerde kerk Brouwershaven/Zonnemaire houdt zaterdag 29 mei in de loodsen van de Gebroeders Van Ast in Brouwershaven de jaar lijkse bazaar en rommelmarkt. Een deel van de opbrengst is be stemd voor het Hospice Schou wen-Duiveland en een ander deel gaat naar de Ichtuskerk in Brouwershaven. De activiteiten beginnen om 9.00 uur en duren tot het einde van de middag. Rond 11.30 uur wordt de traditionele veiling ge houden. De organisatie laat we ten dat er enkele zeer opmerke lijke stukken ter veiling zijn aan geboden. Buiten de veiling om draait er ook een rad van avontuur waar veel prijzen zijn te winnen die door de middenstand van Brou wershaven beschikbaar zijn ge steld. Op de rommelmarkt zijn naast talrijke tweedehandsspullen ook planten, groenten, hobbyar tikelen en speelgoed verkrijg baar. duur gebouw. Een beetje in boe- renstijl. Er lagen antieke dak pannen op, die nauwelijks meer te krijgen zijn. Als we nieuw gaan bouwen, moeten we het zo niet meer doen", aldus Verpa len. Zoals bekend was het gebouw hoe dan ook gedoemd om te ver dwijnen. Zoals de plannen er nu voorliggen, loopt de gerecon strueerde rijksweg N61 over en kele jaren dwars door de voor malige kantine heen. De Braakman breidt als compen satie uit in westelijke richting. „Daar komt in de toekomst ook een nieuw gebouw. Maar behal ve kantine en restaurant komen er ook het kantoor en voor dé omgeving sociale functies in, bij voorbeeld met het oog op na tuur en fietsroutes. Het wordt dus multifunctioneel. Alles veel centraler dan nu, waar alles erg gespreid ligt." Wachten Met het oog op de nu ontstane si tuatie alvast beginnen.met de bouw, kan echter niet, omdat de gemeente Terneuzen nog bezig is met de gronden te verwerven. „Dat zit natuurlijk in het pro gramma van de gemeente. En daar heb ik verder geen invloed op. Bovendien zou het nu wei nig zin hebben om daar te gaan zitten, helemaal buitenaf." De Braakman en frituur- uitba ter B. van de Brink zijn nu tame lijk onthand, net nu veel men sen een lang weekend houden en Pinksteren er aan komt. „Het is inderdaad druk," zegt Verpalen. „We verwijzen de gas ten naar Braakman Sport, waar ze een grote snackbar en restau rant hebben. We willen hier in ieder geval in hoog tempo voor vervanging zorgen." Terwijl er op de camping een be scheiden vorm van ramptoeris me plaatsvindt, constateert Ver palen dat het calamiteitenplan van het recreatiecentrum erger heeft voorkomen. „We hebben dat pas geleden nog opgefrist. En het heeft goed gewerkt." De omgeving van de kantine, die middenin het groen ligt, is verbazingwekkend onaangetast gebleven. Een enkele verschroei de conifeer en geblakerde stoe len getuigen van de brand en het blussen. En de geur van kokend vet heeft plaats gemaakt voor die van ver koolde planken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57