PZC beperkte ruimte landgoederen De Arke houdt Zeeuwse streekdracht in ere Zonnige start Bruniversails Stier knijpt er stiekem tussenuit WONEN OP LOCATIE 21 22 MEI DE GROTE KERK IN GOES Uitgangspunt is één woning en minimaal vijf hectare bos handgemeen op iarkeerterrein ezwaar tegen eereservaat an tafel 'latform loopt geld mis Dronken man rijdt door tuinen Sluis verbouwt Breskens Paardenvijgen zo slecht nog niet Boete na kappen boom zeeuwse almanak Pa factie: 0113-315649 uyv.pzc.nl pzc.nl festbus 314460 AA Goes fcertentie-exploitatie: EL. en Midden-Zeeland: 0113-315520; Lws-Vlaanderen: 0114-372770; ,naal: 020-4562500. terdag 22 mei 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 K OPENINGSTIJDEN: VRIJDAG 10.00-10.00 ZATERDAG 10.00-17.00 editie Schouwen-Duiveland oorAliPankow dERiKZEE - Er zijn tien plan- xnmet in totaal veertig wonin- KD ingediend voor het aanleg en van landgoederen op Schou- nn-Duiveland. Slechts drie jjarvan maken, in afgeslankte i!nn, kans op de medewerking nn het gemeentebestuur. jat betreffen de landgoederen jissen de Zuidbosweg en de loosterweg bij Noordgouwe, i»; plan Situé Haute bij hét kre- hngebied ten zuiden van Ou- IUSSINGEN - Een vrouw keft gisteren aangifte gedaan ian mishandeling, nadat ze op hl parkeerterrein aan de Ke- lau Hasselaarstraat in Vlissin- in ruzie kreeg over een par- [ferplek. Ie 42-jarige Goese stond tussen 15.00 en 16.30 uur, samen met e bekende, op een parkeer- ik om deze vrij te houden Mr haar man die daar rond- ed op zoek naar parkeerruim- Zen onbekende automobilis- nlde op diezelfde plek parke- c en trok een paar keer hard p zodat de vrouw en de man diteruit moesten wijken. Op- as kwam een man, waarschijn- ijkeen bekende van de automo- iliste, aanlopen. Tussen hem en 142-jarige vrouw ontstond een andgemeen waarbij hij de touw met haar schouder en uofd tegen een geparkeerde au- i duwde. Deze auto raakte nrbij beschadigd. De man is nraa weggegaan. orAli Pankow werkerk en het gebied tussen de Kloosterweg en de Dreischorse- dijk bij Schuddebeurs. Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeente raad voor de overige verzoeken voor landgoederen af te wijzen. Volgens het dagelijks gemeente bestuur passen die niet in de uit gangspunten van het Streek plan Zeeland. In de optiek van het college zouden deze plannen bovendien een negatieve in vloed hebben op de karakteris tieke dorpssilhouetten en op het open karakter van het agrari sche landschap van Schou wen-Duiveland. Het college houdt vast aan de eerder gelanceerde definitie voor een landgoed, te weten; één woning waarbij minimaal vijf hectare bos dient te worden aan geplant. Vanuit de gemeente raad werd daarop in eerdere in stantie geopperd dat het begrip 'natuur' in dit verband ook zou volstaan. Die natuur zou niet ex pliciet met bos hoeven worden ingevuld. B en w weerleggen dat nu met de verwijzing naar het Streekplan Zeeland, waarin wel degelijk wordt uitgegaan van vijf hectare bos als eis. Veel bosaanplant staat in de ogen van b en w haaks op het be houd van de open ruimte in deze regio. Daarom is nadrukkelijk gezocht naar bestaande elemen ten in het landschap als moge lijkheid voor het creëren van landgoederen. De locaties die daarvoor in aanmerking komen, liggen rondom de kernen Schud debeurs en Noordgouwe en tus sen natuurgebied de Maire bij Oosterland en de kern Ouwer- kerk. Contingent Het feit dat landgoederen mee tellen in het toebedeelde contin gent voor woningbouw dwingt het gemeentebestuur ook tot te rughoudendheid. B en w geven aan niet zoveel vertrouwen te hebben in extra contingent in het kader van de zogeheten pro vinciale knelpuntenregeling voor verbetering van het land schappelijk aanzien. Berichten in de media over het eventueel loslaten van het principe van woningbouwcontingenten door de provincie zijn volgens het col lege alleen nog maar plannen. Het wil bij de keuze tussen de verzoeken voor landgoederen dan ook blijven uitgaan van het huidige beleid op het gebied van het woningbouwprogramma. B en w geven aan voorkeur te hebben voor een vrijstellingspro cedure via een zogeheten artikel 19-procedure om aanleg van de drie landgoedplannen mogelijk te maken. Zij voelen er weinig voor de verzoeken te laten mee lopen in het traject van het nieu we bestemmingsplan Buitenge bied. Als motief daarvoor wordt aangevoerd dat dit veel vertra ging zou opleveren. „Daarnaast is het op deze manier mogelijk om de extra kosten van uit te voeren onderzoeken en eventue le planschade voor rekening van de aanvragers te laten komen", schrijven b en w aan de raad. Het beleid voor landgoederen komt aan de orde in de Commis sie Openbare Ruimte die woens dag 2 juni vanaf 19.00 uur verga dert in burgerzaal van het ge meentehuis in Zierikzee. 1ER1KZEE - Het college van irgemeester en wethouders Schouwen-Duiveland heeft ze week besloten het bezwaar gen het zeereservaat als com- nsalie voor de aanleg van de wede Maasvlakte van tafel te den. Dat is het resultaat van tent overleg met het ministe- van Verkeer en Waterstaat. it college denkt dat er zo een tere basis is voor afspraken er het behartigen van de ge- eentelijke belangen. B en w de- dit de fracties mee in een adsbrief. Wegens onduidelijk st! over de mogelijke gevolgen a de aanleg van de Tweede zasvlakte diende de gemeente $n dit jaar een bezwaar- hnft in. Voor Schouwen-Dui- dand zat de pijn niet in de uit- j van het Rotterdamse avengebiedWaar specifiek be- raar tegen werd gemaakt, was ït zeereservaat dat als compen- nie moet dienen voor de na- Mr die teloor gaat door aanleg in de Tweede Maasvlakte. Dat seservaat zou zich uitstrek- n tot onder de Zeeuwse kust mogelijk invloed hebben op Zeeuwse kustwateren en het ^grenzende land. De gemeen- wilde eerst weten in welke fite het zeereservaat de econo- lischeen recreatieve ontwikke- !gvan Zeeland in de weg zou unnen zitten. De provincie *ft op grond van dezelfde mo wn bezwaar aangetekend, '^aanleiding van de bezwaar- iTiften hebben provincie en Igemeente overleg gehad met 'ministerie van Verkeer en aterstaat. De partijen zijn ®e«n gekomen de in het ge- 5g zijnde Zeeuwse belangen 'goed mogelijk te behartigen 'óet vervolgtraject. Teunie Wessels van De Arke temidden van enkele door de vereniging in klederdracht gestoken poppen. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Terwijl er in Zee land nog nauwelijks dagelijks klederdracht wordt gedragen, kan De Arke, streekdrachtvere- niging van Schouwen-Duive land, zich verheugen in een gro te belangstelling. De Arke viert binnenkort het vijftienjarig be staan, heeft ruim honderd leden waarvan er zestig een of meerde re Zeeuwse drachten in eigen be zit heeft. „De streekdracht leeft sterk bij onze leden, maar daar buiten niet meer zo", bevestigt be stuurslid Teunie Wessels. „Er is in Zeeland geen man meer die in dracht loopt en ook het aantal vrouwen daalt sterk. Op Schou wen-Duiveland was het na de ramp van 1953 al afgelopen. Er is toen heel veel streekdracht verloren gegaan." Omslachtig Met name de Zuid-Bevelandse en Walcherse dracht is erg om slachtig om aan te trekken, met veel gebruik van spelden. Als een vrouw in dracht hulp nodig heeft bij het aankleden, is er nauwelijks nog iemand te vin den die dat kan. Het is ook te tijdrovend voor bijvoorbeeld de thuiszorg of het personeel van een zorgcentrum. Ook Teunie Wessels is gauw een half uur bezig om zich in haar dracht van Flakkeese rouw te hullen. „Wij zijn geen verkleed- vereniging", wil Wessels nog maar eens benadrukken. „Wat wij aantrekken, hoort bij el kaar. Ook wat betreft de siera den. Voor rouwdracht zijn dat andere dan voor de dagelijkse dracht. Dat moet je wel weten." De Arke heeft zowel antieke als nagemaakte Zeeuwse dracht. Er zit kleding tussen uit 1825 en 1850 van nog voor de Doleantie (Na het conflict en de afschei ding tussen de moderne en be houdende theologie in de Neder landse Hervormde Kerk ont stond landelijk een nieuwe be weging onder leiding- van dr. Abraham Kuyper die in 1886 uit mondde in de Doleantie, red.), toen de kleuren verdwenen en al les veel soberder moest worden. Vooral de antieke dracht vraagt veel zorg. Als opslag mag ge bruikgemaakt worden van een geventileerde kluis in het Stad huismuseum van Zierikzee. De nagemaakte kleding wordt regel matig verhuurd voor bruiloften en promotionele activiteiten. „Wij zorgen er altijd voor dat de mensen in een passende dracht lopen en niet in een samenraap- seltje." Een vaste kern van leden presen teert de drachten. Vooral in ver pleeghuizen maakt dat veel los. De bewoners zien er hun ouders in terug en halen herinneringen op. „Wij geven ook uitleg over ding van het bestuur met twee nieuwe leden. Verder wil het platform de gids met rolstoeltoe gankelijke recreatie-adressen ac tualiseren en opnieuw uitbren gen. Ook wil het platform met zoveel mogelijk leden twee lan delijke congressen bezoeken. De afdeling financiën van de ge meente brengt daarover een ne gatief advies uit. Het systeem is erop gericht dat het geld terug vloeit in de algemene middelen, ZIERIKZEE - Een dertigjarige man uit Zierikzee werd vrijdagnacht in zijn woonplaats aangehouden. De automo bilist wordt ervan verdacht onder invloed van alcohol in de omgeving van de Haringvlietstraat in Zierikzee tuinen en plantsoenen stuk te hebben gereden. De ademanalyse toonde aan dat de man ruim 3,7 keer meer had gedronken dan wettelijk is toegestaan. Hij kreeg een proces-verbaal en zijn rijbewijs werd inge- SLUIS - Toen Noordewier er eind jaren negentig nog bur gemeester was, maakte Oostburg grote plannen. Dure plannen ook, maar desondanks verdwenen ze, na een storm van kritiek, toch in een la. De nieuwe gemeente Sluis, waarin Oostburg na de herin deling is opgegaan, heeft die plannen van projectontwik kelaar Bhalotra nu weer afgestoft en, belangrijker, er geld voor vrijgemaakt. Eerste punt op de agenda is de rigoureuze verbouwing van het vissersdorp Breskens. Daarna moeten ook de an dere plannen uitgevoerd worden. Deze stap van Sluis zou wel eens veelbetekenend kunnen blijken voor de hele streek, waar het toekomstperspectief momenteel niet zo rooskleurig is. pagina 15: Sluis vindt de weg omhoog GOES - Onder het motto 'zak in de stront' kunnen consu menten sinds kort dozen paardenmest versturen naar ber drijven waar ze boos op of teleurgesteld in zijn. Het effect van een dergelijke actie valt nog te bezien, want hoewel het in eerste instantie erg onaangenaam mag lijken een doos poep tussen de post te vinden, bij nadere beschouwing is paardenpoep misschien helemaal zo ver keerd nog niet... pagina 10: uitgelicht: Postpakketje paardenpoep GOES - De politie heeft donderdagavond laat drie man nen aangehouden die op het recreatiegebied bij het Goese Meer, aan de Houtkade illegaal een boom om hadden ge- Bovendien is het voor iedereen verboden om het gebied na zonsondergang te betreden. Tegen de mannen, twee Goesenaren van 18 jaar en-een plaatsgenoot van 19 jaar, is proces-verbaal opgemaakt. Hun zagen zijn in beslag genomen. foto Marijke Folkertsma waarom bepaalde zaken bij el kaar horen en waarom niet. Dat wordt erg gewaardeerd." Ook op bijvoorbeeld de Burghse Dag krijgen de Arke-leden die er in dracht rondlopen veel positieve reacties. De kennis over de ver schillende Zeeuwse drachten en passende sieraden en mutsjes wordt momenteel opgeschreven. Teunie Wessels: „Er is veel ken nisoverdracht, zodat alles wat we weten ook voor het nage slacht bewaard blijft." door Piet Kleemans BRUINISSE - Zon, een ver koelend windje, kermis, een grotebraderie en veel volk. Dat waren gisteren de belang rijkste ingrediënten bij de start van de dertiende editie van zomerevenement Bruni versails. 'Alweer een prijs bij de Luc ky Cranes' klinkt het uit de speakers bij een van de ker misattracties. Na een stuk of vijf pogingen is het de bezoek ster gelukt een felgekleurde knuffelbeer in de takels én in het bakje te krijgen. Opgeto gen wordt de kennistrofee te voorschijn gehaald. Een eind je verder stuurt Frans Bauer vanaf een poster zijn glim lach de wereld in, vier kra men verder klinkt muziek van een concurrent en de ste reo van de autoscooters doet z'n best boven dat alles uit te komen. Kermis en braderie voeren de boventoon op de eerste dag van Bruniversails. Vandaag, de tweede en laat ste dag van het evenement, staat in het teken van sport, spel en muziek. Waarbij voor het eerst sinds jaren weer zeil wedstrijden op het program ma staan. Sloepenrace In de wateren voor de vissers haven wordt een sloepenrace gehouden en meten leerlingen van de Bruse zeilschool Aqua- vitesse onderling hun krach ten tijdens een zeilwedstrijd. Woordvoerder van de organi satie J. van Veldhuizen zegt blij te zijn dat het onderdeel zeilsport weer terug is ge keerd op het programma van Bruniversails. Bij de introduc tie dertien jaar geleden draai de het vooral om zeilwedstrij den en waren de activiteiten op de wal een extraatje om het evenement voor een breed publiek aantrekkelijk te ma ken. Later kantelde het evene ment meer richting walactivi- teiten en werd bij gebrek aan deelnemers het zeilonderdeel steeds verder naar de achter grond gedrongen. Van Veld huizen: „Gelukkig hebben we nu in de mensen van Aquavit- esse weer heel enthousiaste zeilers gevonden. We hopen dat het aanslaat." Het verdere proramma van dag twee van Bruniversails biedt veel vertier. Op het Ha venplateau zorgt een dweilor kest voor muziek, kunnen kin deren met mini-jeeps rijden en wordt met modelboten ge varen. In Oudestraat en Nieuwstraat is weer de uitge breide braderie te vinden. Aan de Dreef wordt met Bru se boys gevoetbald en om 15.00 uur gaat in de Nieuwst raat het touwtrekken van start Voor de liefhebbers is er de mogelijkheid tot het ma ken van een rondvlucht in een helicopter boven Bruinis- se en omstreken. De feesttent bij Café Storm is vanaf 18.30 uur het toneel van de play- backshow. In café 't Oekje is de Atlantis Schuimparty dri ve in show te vinden. Vanaf 21.00 uur is in diverse Bruse restaurants en café's live mu ziek. MIDDELBURG - Achter de rug van de boer om probeert deze stier te ontsnappen. Gistermorgen brak een groepje koeien uit aan de Ooster se Lageweg in Middelburg. Met behulp van omstanders slaagde de boer erin de koeien weer in de wei te krijgen. foto Roland de Jong Een bezoekerscentrum in Westdorpe adverteerde deze week met een speciale actie: 'Zondag 24 juni Vaderdag. Paasbrunch van 11.00 tot 14.00 uur'. Misschien staat er wel haas op het menu", peinsde een Terneuzenaar. Paasbrunchhoe kan je toch zo stom zijn!", bulderde hij. Zijn vriendin was een heel an dere mening toegedaan. Daar staat toch niets ver keerds? Het is toch pa's brunch, dus wat zeur je nou?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55