Apaches versterken troepen Al Muthanna Lubbers is en blijft besmet PZC Prins daagt SBS6 voor de rechter Koningin biedt premier paleis aan Veiligheidssituatie in Irak minder rooskleurig Jongen zekerder Twee jongens verdacht van doden invalide Vreemdelingenpolitie helpt asielzoeker onder te duiken Bosbrand in Den Dolder P.C. Hooftprijs voor Nooteboom Raadslid krijgt e-mail-verbod Burgemeester wordt dominee Onderzoek Posbank-moord hervat Agent uit dienst door drugsgebruik Terschelling beloont gouden tip Lespakket over veilig surfen zaterdag 22 mei 2004 r;nnnze redactie binnenland 0 HAAG - De Nederlandse (ilitairen in de Iraakse provin- Al Muthanna krijgen onder steuning van zes Apache-ge- rechtshelikopters. Het kabinet jeeft daartoe gisteren besloten jmdat de Stabilisation Force Iraq (Sfir) de afgelopen weken steeds vaker beschoten wordt. [inister Kamp van Defensie eeft met de uitbreiding van de Nederlandse bijdrage aan Sfir gehoor aan een dringend ver- jkvan de Nederlandse com mandant in As Samawah, luite- it-kolonel Van Harskamp. De Apaches blijven tot 15 juli, Bzij de Tweede Kamer medio mi besluit het mandaat te ver ten. De toestellen staan on rechtstreeks bevel van Van Harskamp en zullen alleen ge puft worden voor acties bin- de provincie. De dood van srgeant Dave Steensma eerder deze maand en het toegenomen aantal aanvallen met mortieren leide granaten hebben voorhet kabinet de doorslag ge geven. Met de Apaches hopen de Neder landers ogen in de lucht te heb- i, De voortdurende aanvallen op de bases zijn zonder de Apa ches moeilijk af te slaan. De af schrikwekkende werking van fcet toestel moet eventuele aan- aallen verijdelen. Bovendien n met de Apache 's nachts be- r gecontroleerd worden dank- j de geavanceerde apparatuur het toestel. ÜISTERDAM - Jongens zien n kansen tijdens de eindexa- ;ns positiever dan meisjes, jna 90 procent van hen gaat :t van een goed eindresultaat, iets meer dan 85 procent van de aeisjes denkt te slagen. ANP jBUNSSUM - De politie heeft isterochtend in Brunssum twee ingens van vijftien en zeven tien jaar aangehouden die ervan ïorden verdacht in maart van dit jaar de invalide 77-jarige Ar nold Vink in hun woonplaats te ibben gedood. De tieners hadden op 5 maart in gebroken bij Vink en een video recorder en sieraden gestolen. Enkele dagen daarna gingen ze lenigen stalen ze opnieuw spul len, Vermoedelijk is Vink tij dens die tweede inbraak ge lood. Op 10 maart werd de oude aan dood in zijn huis gevonden, nstitie wil in dit stadium van et onderzoek niet van moord weken, omdat dat inhoudt dat et doden met voorbedachten ra- gebeurde. Er kan ook sprake n geweest van doodslag of frare mishandeling met de wod tot gevolg, zegt officier hnjustitie mevrouw A. Rogier. De politie kwam het tweetal op et spoor dankzij tips na een ge- ragenoproep in het tv-program- aa De Gouden Tip. GPD Een Kamermeerderheid heeft in middels groen licht gegeven. De WD noemt het besluit 'heel ver standig'. Ook coalitiegenoten CDA en D66 vinden dat de Apa ches mogen vertrekken. Maar vooral D66, dat sterke aar zelingen heeft bij een verlen ging van het Nederlandse ver blijf in Irak, zegt dat haar toe stemming niet betekent dat ze de door het kabinet verlangde verlenging steunt. De grootste oppositiepartij, Pv dA, steunt het sturen van de Apaches, maar zij bekritiseert het kabinet omdat dat de veilig heidstoestand in Irak veel te rooskleurig heeft voorgesteld. PvdA-Kamerlid Koenders wil daarom komende week drin gend overleg met minister en Ka mer. Het sturen van de Apaches is ri sicovol omdat de helikopters als kwetsbaar te boek staan. Sinds de Amerikaanse president Bush op 1 mei 2003 de oorlog tegen Irak officieel voor beëindigd ver klaarde, zijn er vier Amerikaan se Apaches uit de lucht gescho ten, acht raakten zo zwaar be schadigd dat ze niet meer opge lapt konden worden. Drieënvijf tig Apaches konden nog wel ge repareerd worden. De meeste schade kon met eenvoudige ra ketten en zware machinegewe ren worden aangericht. De heli kopters worden gestationeerd op de vliegbasis Al Tallil waar al een Nederlands Chinook-heli kopterdetachement is. Om de Apaches te vliegen en te onder houden gaan honderd man schappen mee. Nederland heeft sinds maart zes Apaches in Af ghanistan gelegerd, nadat de Na- vo daarom gevraagd had. Die kwamen in de eerste week dat ze in de omgeving van de hoofd stad Kaboel vlogen onder vuur te liggen. Er vielen toen geen ge wonden. GPD pagina 5 Bush kondigt strategie voor Irak aan door Gert Brouwer OUDE PEKELA - De Asiel Alarm Centrale (AAC), een Groningse hulporganisatie voor uitgeprocedeerde asiel zoekers, wordt al drie jaar door de Vreemdelingenpolitie getipt als asielzoekers drei gen te worden uitgezet. Dat zegt AAC-coordinator Jan Veenstra. „Onze contactpersonen wor den regelmatig gewaar schuwd bij welke adressen ze mensen gaan ophalen. Wij brengen die asielzoekers dan onder op onderduikadressen. We hebben daarvoor tuinhuis jes en caravans." Volgens Veenstra zijn er de af gelopen jaren 29 vluchtelin gen aan een onderduikadres geholpen, van wie vijftien het afgelopen half jaar. „Er werken bij de Vreemdelin gendienst mensen met gewe tensproblemen. Zij willen niet meewerken aan het uit zetten van vluchtelingen naar landen die volgens Amnesty International gevaarlijk zijn." De hulporganisatie opereerde de afgelopen jaren vrijwel anoniem, maar zij wil de ko mende maanden actief naar buiten treden. Gisteren werd het startsein gegeven voor een campagne tegen het uit zetbeleid van minister Ver donk. Burgemeester Schollema van de gemeente Pekela, WD-wethouder Schuiling van de gemeente Groningen en GroenLinks-fractievoorzit- ter Geerdes van de gemeente Bellingwedde kregen een 'symbolische Nobelprijs', om dat zij zich openlijk tegen het uitzetbeleid hebben uitgespro ken in woord en daad. GPD DEN DOLDER - Tachtig tot negentig brandweerlieden uit de hele regio bestrijden een bosbrand in Den Dolder. Het vuur woedde in een klein natuurgebied dat ingesloten ligt tussen de villawijken van Bilthoven en Den Dolder. De brandweer gaf tegen zeven uur 's avonds het sein brand meester. Het nablussen duurde nog enkele uren. foto Mark Prins/ANP door Marloes de Koning en Achille Prick DEN HAAG - Ruud Lubbers heeft een probleem, ongeacht de uitkomst van het onderzoek naar de beschuldigingen van seksuele intimidatie. Schuldig of niet, een reputatie als 'vies peuk' is hardnekkig. De collega van wie het verhaal gaat dat hij zijn handen niet thuis kan hou den is een smeuïg verhaal aan de koffietafel. „Een klacht le vert alleen verliezers op." 'ooHM Ky K 1 EB'V AS-BAk. WL hier roKew Volgens Pieter van den Zwet, ex pert van adviesbureau KPMG op het gebied van seksuele inti midatie, moet een slachtoffer goed nadenken alvorens een klacht in te dienen. „Het levert immers vaak alleen verliezers op, want de arbeids verhoudingen binnen een organi satie worden vaak verziekt. On geacht de uitkomst van het on derzoek ontstaan er vaak toch twee kampen. Het ene sympathi seert met de dader, het andere met het slachtoffer. Stel een ver dachte wordt schuldig bevon den en overgeplaatst, of mis schien wel ontslagen. Dan kan een slachtoffer ook nog eens ver wijten krijgen. Heel pijnlijk alle maal." Een deel van de problemen kan volgens Van den Zwet ook zon der klacht worden opgelost. „Ik zou een slachtoffer altijd vra gen: wat wil je bereiken? Wil de ze medewerkster van Lubbers bijvoorbeeld dat hij wereldwijd aan de schandpaal wordt gena geld of dat zijn vermeende ge drag stopt? In dat laatste geval zijn er ook andere kanalen." Kansloos „Zodra iemand van een zedende lict is beschuldigd, lijkt hij kans loos te zijn. Het mechanisme 'waar rook is, is vuur' treedt op. Het voldoet aan ons stereotype van de man als viezerik", zegt Chris Veraart, advocaat gespe cialiseerd in zedenzaken en au teur van het boek 'Valse zeden'. „Men grijpt terug op het arche type vrouw uit de jaren vijftig dat door haar omgeving gekoes terd wordt en in een slachtoffer rol zit. Dat is heel dubbel in de ze tijd waarin alles lijkt te moe ten kunnen. Stél nou dat Lub bers een mevrouw op haar ach terwerk heeft geslagen. Dan had ze toch moeten gaan gillen of hem een klap moeten geven? Het is geen erg geëmancipeerde houding om dan vier maanden later nog aangifte te doen." Snelheid Na een beschuldiging van seksu ele intimidatie geldt volgens Ver aart al snel een andere moraal en wordt bewijslast omgekeerd. Het enige wapen dat volgens de advocaat bij een beschuldiging in stelling kan worden gebracht is 'snelheid'. „Onmiddellijk on derzoek doen, onmiddellijk al les bekijken. Dat kan met een paar verstandige commissiele den toch binnen een paar da gen?" GPD DEN HAAG - Schrijver Cees Nooteboom heeft gistermiddag in Den Haag de P.C. Hooftprijs 2004 in ontvangst genomen. Het was giste ren de sterfdag van Hooft. De jury stelde in zijn rapport dat het pro zawerk van Cees Nooteboom wat literaire zeggingskracht, reikwijd te en oorspronkelijkheid betreft tot het beste behoort wat de afgelo pen vijftig jaar in Nederland is voortgebracht. Aan de prijs is een bedrag van 60.000 euro verbonden. foto Ed Oudenaarden/ANP ENSCHEDE - Raadslid H. Hofte van de Stadspartij En schede mag een halfjaar geen e-mails verzenden via het gemeentelijke netwerk. Volgens het raadspresidium is Hofte al een jaar bezig met een lastercampagne tegen ho moseksuelen. Het raadslid is fel gekant tegen de landelijke homodag Ro ze Zaterdag, die 26 juni ook in Enschede wordt gehouden. „In zijn mailtjes aan de overige raadsleden heeft Hofte het onder meer over 'relnichtenparade' en een 'zwarte za terdag voor Enschede'. ANP ZEEWOLDE - De burgemeester van Zeewolde wil domi nee worden. T. Viezee is sinds hemelvaartsdag beroep baar bij de Nederlands Gereformeerde kerk. Viezee (53) vertrekt nog dit jaar uit Zeewolde, meldde hij gisteren. De burgervader studeerde al eerder af aan de VU in Am sterdam. Viezee heeft naar eigen zeggen niet veel op met het dualisme. Dat speelde ook mee in zijn beslissing. Hij heeft deze week de gemeenteraad ingelicht. De aanstaande dominee is sinds 1999 burgemeester van Zeewolde. ANP ARNHEM - De politie Gelderland-Midden heeft het on derzoek naar de moord op Alex Wiegmink heropend. Er is nieuwe informatie binnengekomen, zo meldde de poli tie gisteren. Afgelopen najaar was het onderzoek geslo ten. De 44-jarige Alex Wiegmink uit Drempt werd op 20 ja nuari 2003 omgebracht in natuurgebied De Posbank bij het Gelderse Rheden. Zijn lichaam werd nog dezelfde dag aangetroffen in een auto bij Erp in Brabant. De auto was in brand gestoken. In totaal zijn meer dan duizend mensen gehoord, aldus de politie. Het televisieprogramma Opsporing Verzocht be steedde drie keer aandacht aan de moord. Het onderzoeks team werd in oktober 2003 echter zonder resultaat ont bonden. De politie wil niets zeggen over de nieuwe aan wijzingen. Er werken tien rechercheurs aan de zaak. ANP UTRECHT - Een 34-jarige hoofdagent van het Utrechtse politiedistrict Paardenveld is buiten functie gesteld we gens het bezit en het gebruik van verdovende middelen. Dat maakte de politie gisteren bekend. Tegen de agent loopt inmiddels een disciplinair onder zoek. De politie wil niet zeggen of het om hard- of soft drugs ging. ANP TERSCHELLING - Stichting Ons Schellingerland looft een beloning uit van 5000 euro voor de tip die leidt tot aanhouding van de aanstichter van de brand die afgelo pen week op Terschelling woedde. Dat heeft penningmees ter J. Obendorfer gisteren gezegd. De stichting Ons Schellingerland zet zich in voor het be houd van de karakteristieke waarden van Terschelling. Door de brand ging circa 75 hectare natuur verloren. De brandweer vermoedt dat het vuur is aangestoken. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Het ministerie van Economische Zaken ontwik kelt een lespakket waarmee kin deren leren veilig te surfen op in ternet. Het lespakket is bedoeld voor kinderen van 8 tot 12 jaar en voor ouders en leerkrachten. Het lespakket moet volgend schooljaar beschikbaar zijn. Onderzoek heeft uitgewezen dat 80 procent van de ouders zich zorgen maakt dat hun kind tij dens het surfen op internet in aanraking komt met ongewens te zaken zoals pornografie. Veel ouders zoeken daarom informa tie over hoe te voorkomen dat hun kinderen op dergelijke sites terechtkomen. Met het lespakket speelt het mi nisterie hier op in. Ouders en do centen krijgen tips voor veilig in ternetgebruik voor kinderen. „Het gaat echter niet alleen om de ouders of leerkrachten. Het lespakket waarschuwt kinderen voor de gevaren van bijvoor beeld chatten. Pedofielen doen zich vaak voor als kinderen en proberen zo een afspraakje te maken", aldus een woordvoer ster van het ministerie. Kinderen moeten weerbaarder gemaakt worden door de lessen. „Kinderen die per ongeluk op pornosites terecht komen scha men zich daar vaak voor. Ze zeg gen het dan niet aan de ouders. Daar besteden we ook aandacht aan." Naast Economische Za ken doet het ministerie van On derwijs mee en tal van stichtin gen, zoals het Meldpunt Kinder porno en de RSI-stichting. „We wijzen de kinderen dus ook op het gevaar van rsi-klachten bij langdurig surfen." De komende tijd wordt het pakket uitge werkt, zodat alle scholen bij het begin van het volgend school jaar aan de slag kunnen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prins Wil- lem-Alexander en prinses Maxi ma beginnen een bodemprocedu re tegen SBS6 wegens de uitzen ding van gestolen filmbeelden van hun dochter, prinses Ama- lia. De televisiezender weigert te erkennen dat een vergissing is gemaakt door de beelden te to nen. De advocaat van het paar blijft erbij dat SBS6 onrechtmatig heeft gehandeld door gestolen beelden zonder toestemming te openbaren. Daardoor is volgens de raadsman de privacy van het gezin geschonden, liet de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) gister avond weten. De beelden van Amalia versche nen vorige week op internet. SBS6 zond ze uit ondanks waar schuwingen van de RVD. De ouders van Amalia dreigden met juridische stappen als SBS6 de fout niet voor gisteren zou toegeven. Donderdagavond liet de zender weten dat het 'journalistiek zorgvuldig' had gehandeld, om dat de beelden voor iedereen be schikbaar waren via internet. De omroep kondigde direct aan 'een eventuele juridische proce dure met het volste vertrouwen tegemoet te zien'. Gistermiddag ontving de advo caat van het echtpaar de forme le reactie van SBS6 en kondigde hij de bodemprocedure aan. De rechter moet bepalen of de gesto len filmbeelden mochten wor den getoond. Verder eisen prins Wil- lem-Alexander en prinses Maxi ma dat het filmpje nooit meer wordt uitgezonden. „Het is een principezaak", aldus de RVD. De televisiezender zegde al toe de beelden niet opnieuw te ge bruiken, tenzij daar een actuele aanleiding voor is. Daarom is niet gekozen voor een kort ge ding, lichtte de RVD toe. De RVD noemt het 'mooi' dat het goede doel, de Stichting Ne derlandse Vrienden der SOS Kinderdorpen, hoe dan ook is ge steund. SBS6 heeft beloofd onge acht de uitkomst van de bodem procedure 5000 euro te doneren, een gebaar waar het echtpaar om had gevraagd. In Argentinië bereidt een Argen tijnse advocaat ook een civiele procedure voor tegen de televi siezender en internetpagina die de beelden als eerste toonden. Ook is aangifte gedaan van de diefstal van de digitale camera. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft paleis Noordeinde aange boden als alternatieve ont vangstruimte voor EU-leiders. Premier Balkenende is op zoek naar een geschikte ruimte nu het Catshuis onbruikbaar is ge worden na de brand van zater- De tweede helft van het jaar is Nederland voorzitter van de EU. Balkenende ontvangt idan tal van regeringsleiders en Emae- re hoge gasten. Die ontmoetin gen waren gepland in het pas ge renoveerde Catshuis, de dienst woning van de premier In de speurtocht naar een nieu we ontmoetingsplek heeft de ko ningin haar werkpaleis aangebo den. „De premier heeft de konin gin bedankt voor deze sympa thieke geste", aldus een woord voerder van de premier. Het is nog niet zeker of Balkenende van het aanbod gebruik maakt. Als de premier gebruik maakt van het aanbod dan betekent het niet dat de koningin tijde lijk een andere werkplek moet zoeken. „De grote toppen van re geringsleiders worden in Brus sel gehouden. Enkele andere ont moetingen, zoals die met Rus land en India worden in de Rid derzaal gehouden, omdat het Catshuis sowieso te klein is voor dergelijke ontmoetingen. Het gaat dus uitsluitend om bilatera le ontmoetingen met Europese regeringsleiders als Schroder en Chirac", aldus de woordvoer der. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3