Marokko meer dan filmdecor PZC 13 Reis in 5 clicks Klei Naar de markt in hartje Marrakech zaterdag 22 mei 2004 Marokko, land van diepgewortelde islamitische tradities waaraan op het platteland het westers modernisme vooralsnog voorbij gaat. Waar Afrikaanse culturen zich langzaam aan de openbaarheid prijs geven en zich vermengen met Arabische tradities. Door GERARD CHEL Betaal je vandaag of doe je dat morgen? Uit het niets komt een strenge Marokkaanse jon geman. Ongeschoren, snor, .jofele broek, sportschoenen, keurig Engels. Vanuit het donkere binnenste van zijn theestalletje staat hij plotse ling voor mij. Legt lachend zijn hand kameraadschappelijk op mijn schou der. Ik grijns vriendelijk terug dat ik die Marokkaanse humor wel leuk vind. De jongeman is even uit het veld gesla gen en zegt: ja, ik maakte maar een grapje. Niet overal in Marokko kom je er zo makkelijk vanaf wanneer je een foto maakt. Gevraagd of ongevraagd, het maakt niet uit, geld willen ze zien. Lok ken eerst de toerist uit de tent, poseren gewillig, maar houden de handpalm omhoog wanneer de sluiter heeft ge klikt Tussen de een en vijf euro. Nu wil ik de lokale economie graag een hand je helpen, maar niet op deze manier. Onderweg op een markt mandarijnen kopen, de tajine stoofpot eten, een lo kale rode Président wijn drinken of een berberdeken voor het thuisfront, daar ben ik wel voor in, maar geen geld mor een foto. Wij zijn onderweg van Beni Mellal naar Marrakech en permitteren ons een korte omrit om de watervallen van d'Ouzoud te zien. Druk is het er niet. Niet zo verwonderlijk dat de jongeman z'n theestalletje verlaat en business raadt wanneer ons groepje er rond kuiert. Ook een oude vrouw ruikt han del en wijst de weg. Niet echt nodig want er is tenslotte maar één pad en één waterval. Ze vloekt dan ook als een ketter wanneer wij haar op de terug weg geheel negeren. De Cascades d'Ouzoud zelf zijn indruk wekkend, al is de hoeveelheid water in de wintertijd iets minder. Vanuit diver se smalle stroompjes storten de water droppels zich vanaf 110 meter in het ongewisse. We kunnen langs het steile naar beneden, maar de glibberig heid weerhoudt ons daarvan. Eigenlijk wel jammer, want beneden moet de aanblik op de wit schuimende massa nog veel spectaculairder zijn. We be grijpen dat in de kloof ook het actief toerisme kan worden beoefend. Zwem men, vissen, kajakken, wandelen, para- pente. heeft zich de laatste jaren een kleine toeristenindustrie ontwikkeld. Meteen hotel, een camping onder de si naasappelbomen, een paar winkeltjes en theehuisjes waar de traditionele muntthee wordt geschonken. Einde loos in glaasjes overgegoten - sport is depot zo hoog mogelijk boven het ser vies te houden - totdat het zoet genoeg Bijbelse uitstraling later en honderden kilometers verder, het landbouwdorpje Telouet, sterf plaats van de pasja van Marrakech, schenkt niemand aandacht aan ons De kasbah Ait Ben Haddou, ooit decor voor 'Lawrence of Arabia', is slechts per ezel te bereiken. Marokko" ligt in Noord-Afrika, op zo'n 3,5 uur vliegen van Amsterdam. In onze wintermaanden kan het er kil en regenachtig zijn, maar de rest van het jaar is het er warm tot extreem heet, vooral in de Sahara Een visum is niet nodig, wel moet het paspoort bij terugkeer nog min stens zes maanden geldig zijn. Tal van touroperators bieden (rond)reizen aan, maar het is ook goed mogelijk het land op ei gen gelegenheid te bereizen. Enige kennis van de Franse taal is handig. Vaccinaties zijn niet nodig, pas wel op met eten en drink alleen water uit flessen. Meer informatie: Nationaal Ma rokkaans Verkeersbureau, Louizalaan 402, 1050 Brussel, Bel gië, tel. 0032-2 646 63 20, www.tourism-in-morocco.com Zie ook www.marokko.nu.www.landenweb.com en http://marokko.paqina.nl Stegen in Marokko hebben soms een bijbelse uit straling. groepje. Wanneer ik, enigszins be schroomd, taferelen op de lokale markt digitaal vastleg, uitgestalde wa ren ontwijkend, gaan de Berbers, ge tooid in hun djelaba, onverstoorbaar door met loven en bieden, afwegen, ko ken, 't beslaan van ezels en wat dies meer zij. De in felkleurige gewaden geklede en gesluierde dames creëren met het oranje van de wortels, het groen van de sla tegen de achtergrond van roodbruine aarde en witte bergtop pen een schilderachtig plaatje. Marokko, land van Casablanca, Tanger, Marrakech en het Atlasgebergte. Land met woestijnen en besneeuwde berg toppen. Met groene valleien en kale bergketens. Met een bijbelse uitstra ling. Land van diepgewortelde islamiti sche tradities waar op het platteland het westers modernisme vooralsnog stilletjes aan voorbij gaat. Waar Afri kaanse culturen zich langzaam aan de openbaarheid prijs geven en zich ogen schijnlijk geruisloos vermengen met Arabische tradities. Hoe zuidelijker hoe manifester. Datzelfde onherbergza me zuiden overigens waar tot voor kort Polisario tevergeefs streed voor on afhankelijkheid. Naar verluidt kun je er nu weer in redelijke veiligheid door heen trekken, zolang je maar op de door politie gecontroleerde wegen blijft. Iets verder van de berm wil nog wel eens een landmijn liggen. Fraai filmdecor Op weg naar Ouarzazate, waar drie filmstudio's hun locaties hebben en el ke dag in het teken staat van wéér een film. Het succes begon met 'The Jewel of the Nile' en juist nu wordt er 'King dom of Heaven' opgenomen, waarvoor in de kale vlakte Jeruzalem wordt nage bouwd. 'Cleopatra' werd er gedraaid, 'Asterix en Obelix' en niet te vergeten James Bonds 'Living daylights' met Jeroen Krabbé. Maar ook Martin Scors- cese of Bernardo Bertolucd kun je er zomaar tegen het lijf lopen. In twee robuuste jeeps schieten wij door de bergkloven tussen Marrakech en Ouarzazate. In het begin is de weg nog geasfalteerd. Later wordt het welis waar onverhard, maar is er nog steeds sprake van minimaal een weg. Snel wordt dat anders. Verkleint de weg zich tot een bochtig pad, waar slecht ezels stappen. De neus van de landro ver duwt ze oneerbiedig opzij. Hoekig hoefijzeren de viervoeters aan de kant. We stoppen even bij de fraai verscho len kasbah Ait Ben Haddou, beschermd erfgoed, en ooit decor voor 'Lawrence of Arabia'. Nu slechts per ezel over de ri vier te bereiken. Soms is de weg zo rotsachtig dat onze chauffeur een lamme hand krijgt van het slalommen om de stenige massa. Nu begrijp ik waarom deze route een 'piste' worden genoemd. Kruipend zet ten wij onze weg voort. Dan weer tuf fen we door rivierbeddingen, later draaien de wielen door het water van een bergstroom. Het landschap is over weldigend. Niet eerder zulke roodbrui ne glooiingen gezien. Onderweg passeren we Col du Tichka, met 2260 meter Marokko's hoogste pas. Restanten vuil sneeuw hunkeren naar een vers laagje. We zijn nog niet gestopt of lokale handelaren zwermen om ons heen. Hun hele hebben en hou wen is te koop. Dat was ons eerder on derweg ook al opgevallen. Maak een fo tostop en weetje omringd door een kin derschare die stenen, mineralen, dol ken, houtsnijwerk of anderszins tracht te slijten. Of tegen geld willen poseren - maar dat trucje kennen we inmiddels al. Gids met attracties België De Gids Toeristische Attracties en Musea van België is bij consumenten erg populair. Toch is de brochure dit jaar verbeterd. Zo is van elke provincie een plattegrond opgenomen met daarop de locatie van de attracties. Ook de ge gevens van de Maisons dü Tourisme staan ver meld. De gids noemt ruim 300 attracties en musea die minimaal van april tot en met okto ber geopend zijn. Bestellen kan bij het Bel gisch Verkeersbureau Wallonië Brussel, Post bus 2324, 2002 CH Haarlem, tel. 0900-202 01 07. Downloaden van de gids kan ook via inter net: www.belqie-toerisme.net. Even weg naar de Lorraine De Noord-Franse regio Lorraine heeft onlangs een nieuwe gids voor korte vakanties uitge bracht. Het aanbod in de Nederlandstalige bro chure is bijna verdubbeld en speelt zich vooral af in de Vogezen en rondom Nancy. De reizen zijn samengesteld rondom thema's als Art Nou veau (Nancy), wandelen en fietsen (de Maasval lei), shoppen (Metz), ontspanning (Vittel) en sport en natuur (de Vogezen). De brochure 'Even weg naar Lorraine' is verkrijgbaar bij het Comité Régional du Tourisme de Lorraine, Ab- baye des Prémontrés, BP 97, 54704 Pont a Mousson Cédex, Frankrijk, tel. 0033-383 80 01 80 of via crt@crt-lorraine.fr. Rockfestival in Lissabon Rock in Rio is in Brazilië uitgegroeid tot het grootste muziekfestival ter wereld. Voor de eer ste keer heeft het festival nu ook buiten Brazi lië, en wel in de Portugese hoofdstad Lissabon, plaats. Met optredens van meer dan zeventig muzikanten, bands en dj's zal Lissabon eind mei en begin juni gedurende vijf dagen en nachten veranderen in één swingend muzikaal festijn. Er worden zo'n half miljoen toeschou wers verwacht uit eigen land maar ook daar buiten. Optredende artiesten zijn onder meer Peter Gabriel, Britney Spears, Metallica, Guns N' Roses, Paul McCartney en Sting. Meer infor matie en tickets: www.rockinrio-lisboa.sapo.pt. Plattegrond met musea Mokum Een ruime stadsplattegrond met informatie over 35 musea in de hoofdstad. Maar ook met gegevens over openbaar vervoer en museumbo ten. Ideaal voor de toerist die niet wil verdwa len en zich niet wil vervelen. De Amsterdam Museums Free Map is gratis verkrijgbaar bij tal van toeristische trekpleisters in de stad zoals VW-kantoren, hotels, ticketshops en bibliothe ken. Meer informatie: www.amsterdammuseums.nl. Doorbreek vakantiesleur Na een week van rustgevende wandelingen door natuurschoon en 's avonds een glaasje wijn bij de ondergaande zon zijn we wel ge noeg tot rust gekomen. Het is tijd voor actie. Gelukkig zijn er overal ter wereld pretparken. Het liefst worden we vermaakt door parades van dansende mensen, doen we tikkertje in het sprookjesbos en ondergaan we de 'G-krach- ten' in een achtbaan, 's Avonds komen we dan misselijk van de popcorn maar voldaan terug in het hotel of op de camping. En kunnen we er de rest van de vakantie weer tegenaan. Euro pa: www.themeparkvision.net: wereld: http://pretpark.start.nu en http://buitenland.- attractieparken.a1boulevard.nl: Azië en Verenig de Staten: http://attractiepark.start.be: acht banen: www.coasterpark.nl. »or iemand die in Utrecht woont is alles boven Assen ver. Heel ver. Maar na een nachtje logeren in Winschoten had ik het gevoel dat ik de hele wereld aankon, dus waar om niet Kiel-Windeweer. Dit acht kilo meter lange, veenkoloniale lintdorp draagt een wonderschone naam en er waait altijd een fris briesje doorheen. Het ligt langs het met de hand uitgegra ven Kieldiep. Als je even onder Hooge- zand rechtsaf slaat, ben je er al bijna. Nü ging ik er niet alleen heen om het dorpje te bekijken. Ook wilde ik Esther Uze graag ontmoeten. Of dat verlangen wederzijds was, wist ik niet. Ze is een week of zes oud en heeft zich daar nog niet over uitgelaten. Esther Lize is het eerste land van de dochter van mijn zus, mijn nichtje Elis. Hie woont samen met haar echtgenoot in een boerderij in Kiel-Windeweer. Ze hebben het pand jaren geleden in bouw vallige staat gekocht. Ik maakte me er 'oen een beetje zorgen over, het was echt zo'n 'kind-waar-begin-je-aan' pro ject. Maar met man (Wim) en macht en •jzeren volharding heeft nichtje de scep tici het zwijgen opgelegd. Eerst werd het voorhuis afgebouwd zodat er ge- Door DIRK MULDER woond kon worden. Steen voor steen en dakpan voor dakpan herrijst de rest van de boerderij. De toekomstige hal is on geveer zo groot als mijn woonkamer en in de woonkamer past straks mijn hele huis. Op het erf staat ook een bakste nen schuur, die een tijd als opslagplaats voor een vliegtuig gefungeerd heeft. Ter wijl je dan nog royaal de ruimte had. Tij dens mijn bezoek werd er in een verlo ren hoekje druk aan een praalwagen voor het dorpsfeest gewerkt. En nu was er een bewoner bij. Als verse oudoom wilde ik graag met het kindje kennismaken. Ilc had een cadeautje meegenomen. Het was een rond koek blik met een speciale modelleerklei. Theoretisch konden we daarmee een af druk van de babyhandjes maken, waar na de klei zou uitharden tot een blijven de herinnering. Esther Lize voelde daar helemaal niets voor. Al onze zoete woorden ten spijt balde ze haar handjes samen tot vuist jes en weigerde mee te werken. Driftig schopte ze met haar in een gestreept maillotje gestoken beentjes. Nichtje en ik keken elkaar aan. Twee zielen, één gedachte. Aan die beentjes zaten voetjes. Ik had de suggestie nog niet uitgesproken of de jonge moeder begon het maillotje al af te stropen. Het voordeel van babyvoetjes is dat ze niet helemaal samengebald kunnen worden. Dat maakt het afdrukken een stuk gemakkelijker. Terwijl ik het pro testerende kind vasthield, drukte de moeder de spartelende pootjes voorzich tig in de kleffe massa. Daarna was er voor mij een mooie taak weggelegd. Even heb ik geaarzeld, gezien de plek waar ik me bevond. Het leek me name lijk zo vooroordeelbevestigend. Toch zat er niets anders op. Ik haalde diep adem en trok de jongste bewoner van Kiel-Windeweer eigenhandig uit de klei. De westerse toeriste laat zich niet uit het veld slaan. Twee Ma rokkaanse vrouwen houden haar bijna in een houdgreep en een van hen brengt razendsnel een hennatatoeage aan. Of ze daar dus ook maar even voor wil betalen: 20 Dirham, zo'n twee euro. Maar de reizigster handhaaft manmoedig haar nee. Ze had er niet om gevraagd. Een half plein verder en 1,5 eu ro minder, schrapen de vrou wen de henna van de hand, een illusie armer. Je moet brutaal zijn in geslepen Marrakech. Het gebeurt allemaal op het Jemaa el-Fna plein in hartje Mar rakech. Het plein der doden, of het plein van het niets? Zelden zo'n buitengemeen borrelend trefpunt gezien. Een onbeschrij felijke mengelmoes van kopers en verkopers, kijkers en arties ten, doeners en laters. Wanneer je er vanaf de hoge balkons van een van de omliggende restau rants op neerziet, zijn het net in secten in allerhande soorten en in velerlei kleuren. Je kunt er Handelaren wachten op klanten voor hun koopwaar. uren naar kijken. Reisgids Trot ter zei het al: 'een openlucht theater met een non-stop voor stelling'. Niet is heerlijker dan onszelf in het gekrioel te storten, maar ge heel onbevangen gaat dat niet. We worden achterna gelopen, vastgepakt, aangeklampt, tegen gehouden, aangesproken, krij gen koopwaar opgedrongen, worden vriendelijk uitgenodigd foto's te maken. Ja, dat kennen we. Kost geld, 10 Dirham min stens. Tegen de avond vult het plein zich met tientallen karretjes. In deze ogenschijnlijke chaos zet ten de handelaren hun blauwe stalletjes keurig op genummer de plekken en trekken over hun werkkleding een witte jas. Veel buitenlandse toeristen zijn er niet, deze dag en dus storten de vaste pleinbewoners zich op de eigen mens. Ook de Marok kaan zelf ontkomt niet aan hun ijzeren greep. Dat maakt het wel weer zo geruststellend. En romantisch. De acrobaat blijft z'n kunstjes doen, de travestie- te buikdanseres navelt naar om standers, de waarzegster blikt vooruit en de watermannen pro voceren met hun koperen om- hangsels. Zielige aapjes zitten op schouders en gehypnotiseer de slangen golven uit mandjes. Jongens achter torenhoge sta pels sinaasappels schreeuwen ons hun sapjes toe en verderop dwarrelt rook van tientallen bar becues. Schrijver Bowles had het ook al door: 'Zonder dit plein zou Marrakech een stad als vele andere zijn'. Dat klopt. Niet voor niets is Jemaa el-Fna door Unesco tot werelderfgoed bestempeld. GERARD CHEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39