Meerkamp is een ideale mix PZC Een goede reisgids is onweerstaanbaar èggl Nieuw festival op terrein van Six Flags Holland GEBOEKT Is Cameron Diaz een asociaaltje? zaterdag 22 mei 2004 illustraties Jan Jutte De zomervakantie is nog ver, maar in veel gezinnen hebben ze alvast een voorschot je genomen op het vakantieple- zier met gidsen die opwindende reizen beloven, in tijdschriften propvol foto's van mooie plekjes of tijdens virtuele uitstapjes ver buiten de deur. 'Het naslagwerk voor het hele gezin' staat op de voorkant van de ANWB jeugdatlas van de we reld die zichzelf ook nog aan prijst met 'een ontdekkingsreis naar alle uithoeken van de aarde'. Het met een onnodig luxueus (want on handig) stofomslag uitgegeven boek brengt je na enkele algemene pagina's in zes hoofdstukken van hier naar daar en verder: van Noord-Amerika naar achtereen volgens Midden- en Zuid-Ameri ka, Afrika, Europa, Azië, Austra lië, Oceanië, en van Aalborg in Denemarken langs nog ruim ze venduizend andere geografische namen naar Zwolle in Neder land. De samenstellers gunden Mexi co, Brazilië, Frankrijk, Italië, Ja pan en Nieuw-Zeeland ieder een eigen kaart, maar zetten de overige landen met twee of meer op één kaart. Zo delen Noorwe gen, Zweden, Denemarken en Finland (Scandinavië) samen een kaart evenals Nederland, België en Luxemburg (De Lage Landen), maar waarom bijvoor beeld Bulgarije en Griekenland bij elkaar staan, is onduidelijk. De vijftig mooie geografische kaarten gaan rondom vergezeld van fotootjes en tekstblokjes met wetenswaardigheden. Over Nederland weet deze oorspron kelijk in Groot-Brittannië ver schenen atlas echter niet veel meer te vertellen dan dat Rotter dam de grootste havenstad ter wereld is, in België al meer dan honderd jaar chocola van top kwaliteit gemaakt wordt en Luxemburg ten onrechte tot De Lage Landen gerekend wordt. Interessant-maar-niet-heus is ook dat de Nederlandse 'bloem bollen en snijbloemen (met na me tulpen) beroemd zijn' en in Amsterdam 'af en toe de grach ten bevriezen en de bevolking elkaar dan treft op de schaatsen op het i]S.' Nergens blijkt dat over andere landen wel iets es sentieels gezegd wordt. Maar vervelender nog dan oppervlak kige weetjes is het afbeelden van kaarten op twee naast el kaar opengeslagen pagina's waardoor veel topografische in formatie in de vouw van het boek verscholen zit. Kwaliteit Dan is Italië van Rindert Krom hout een heel wat prikkelender reisboek. Het verscheen in de iQ-serie van Querido en daarin zijn 'Het koeienboek', 'Zwarte peper, scheurbuik' en 'Camera loopt... Actie!' en meer delen een garantie voor kwaliteit. Evenals 'Frankrijk' van Pauline Michgelsen en 'Alles over Span je' van Rik Zaal is het derde boek over een bij Nederlanders populair vakantieland geschre ven door een auteur van wie be kend is dat hij een speciale rela tie onderhoudt met het land waar hij over schrijft. Italianen weten wat lekker eten is en dus vertelt Rindert Krom hout over zijn lievelingsland als of het om een feestelijk etentje met onweerstaanbaar lekkere en verleidelijk opgediende gerech ten gaat. Hij begint in Rome, het niet te versmaden voorafje waar je alles vindt wat nodig is om te snappen waarom Italië is zoals het is. Venetië, volgens hem de mooiste stad van de wereld is het toetje. Daartussen dient hij in acht hoofdstukken - keurig opgedeeld zoals de gangen van een uitgebreide maaltijd - van alles op over de in woners van Italië, hun taal, de talrij ke bijzondere plek jes waaruit het even moeilijk kie zen is als uit smake lijke hapjes (anti pasta) op een over volle tafel, de Itali aanse eilanden, de beroemde fonteinen met koud en heerlijk verfrissend water, de fraaie natuur (een stevige en be hoorlijk gepeperde pasta), olij ven en als hoofdgerecht veertien pagina's over het leven van kin deren in Italië. Italië is een uitstekend reisboek voor kinderen die deze zomer op vakantie gaan naar het land met de scheefste toren, de griezelig ste beeldentuin, het mooiste ge zichtsbedrog, het wonderlijkste kerkhof, de giftigste dieren. Maar ook wie ergens anders va kantie viert of nog liever thuis in een stoel reist zal zich de ver rassingen waarmee Rindert Kromhout je aan zijn tafel ont vangt laten smaken. Met hem als gastheer kun je er van op aan dat je op de laatste pagina met een tevreden gevoel van ta fel gaat. Om meteen daarna waarschijnlijk te verzuchten 'Ancora, per favore.'* Jan Smeekens ANWB Jeugdatlas van de we reld. Verkrijgbaar bij alle ANWB-verkooppunten en in de boekhandel: 136 pag.; 17,50. Rindert Kromhout: Italië. Queri do: 120 pag.: 13,95. Ancora, per favore (spreek uit: ankora per favóre) Mag ik nog een beetje? Je vader als perso- nal-coach. Kan dat wel goed gaan? Voor atleet Bart van Kralingen (17) is het geen enkel punt. Integen deel. „De samenwerking is perfect. M'n pa heeft zoveel atletiekervaring, kent alle ins en outs van de sport en is bovendien ook nog vol ledig gediplomeerd. Wat wil je als atleet dan nog meer?" De atleet van Delta Sport uit Zierikzee is bezig een opvallende carrière op te bou wen. Groeide als kleuter op langs de atletiekbanen en keek toe hoe z'n oudere broers over de horden raasden en 'stoeiden' met de kogel en de speer. „Dan rol je - letterlijk en figuurlijk - vanzelf dat wereldje binnen", zegt Bart. De training was de eerste jaren eigenlijk één lang speelkwar tier. „Lekker hollen, springen en gooien", aldus Bart. „Spelvor men dus. Het serieuzere werk kwam pas later, toen ik een jaar of twaalf was. Gek, maar toen bleek ook, dat ik eigenlijk ner gens echt goed in was. Ik was geen super sprintkanon en ook bij het springen was ik geen hoogvlieger. De horden? Ja, kon ik leuk op meedoen en de werp- nummers gingen best wel aar dig. Maar een echte specialist? Nee, dat was ik niet. Toen heb ik van de nood een deugd ge maakt. Ik besloot me toe te leg gen op de meerkamp. Een ideale mix en dat maakt het zeldzaam. De zevenkamp vond ik niet echt tof. Vooral de loopnummers wa ren geen succes. Ben redelijk zwaar gebouwd, dus vandaar. Toch bleek m'n keuze niet ver keerd, want in 1999 werd ik tij dens de NK-meerkamp vierde bij de D-junioren en in 2002 werd ik bij de C-junioren negen de tijdens de achtkamp. Voor mij een teken, dat ik op de goe de weg ben. Kijk, je loopt daar wel rond tussen de Nederlandse toppers. Perfecte sfeer, het is één groot feest. Vergeet niet, dat je twee dagen lang intensief met elkaar optrekt. Een lekker sfeer tje is dan wel zo prettig." Als A-junior moet Bart nu tien onderdelen afwerken in twee da gen. „Dat houdt in, dat je je voor elk onderdeel steeds weer opnieuw mentaal en fysiek moet voorbereiden. Eigenlijk moet je tijdens zo'n toernooi tien keer pieken." Favoriete onderdelen? „Verspringen vind ik wel leuk. Proberen dat loopje in de lucht van Bob Beamon na te doen. O ja, polstokhoog gaat ook rede lijk. Even stoeien met de zwaar tekracht. Ik heb tijdens een trai ningskamp i-.i Luxemburg trai ning gehad van atletiekcoach André Croux en ook in Portugal heb ik als enige Nederlander sta ge gelopen tussen de talenten van Vlaanderen. Daar steek je best veel van op." Clubrecord „Hoogtepunten? Hm, misschien m'n clubrecord kogelstoten. Stond al 30 jaar in de boeken en dat heb ik op 14,89 m.gebracht. Dat doet je wel wat. Zo'n succes smaakt altijd naar meer. Een trainingsbeest? Nee niet echt. Ei genlijk zou ik meer moeten trai nen. Twee keer per week is wat weinig in vergelijking met de top van Nederland. Maar m'n school is ook belangrijk. Boven dien is m'n pa zuinig op me. Niets forceren is zijn devies. Ik heb dus bijna nooit last van blessures en dat is ook veel waard." „Nee, spijt van m'n keus om tien kamper te worden heb ik niet. Integendeel. Ik geloof zelfs, dat ik binnen Zeeland redelijk uniek ben, want een andere tien kamper ken ik niet binnen deze regio. Jammer eigenlijk, want concurrentie is voor elke atleet een enorme motivatie." Hans Segboer Bart van Kralingen: „Even stoeien met de zwaartekracht." foto Mechteld Jansen Behalve de standaard zomer festivals als Pinkpop en Lowlands, is Nederland dit jaar een nieuw festival rijker: NJOY! Van 11 tot en met 14 juni houdt ID&T op het evenemententer rein Six Flags Holland in Bid dinghuizen het nieuwe festival NJOY! Op NJOY! wordt aan dacht geschonken aan de laatste trends op het gebied van sport, muziek, party, lifestyle, cultuur en games. Sander Groet van ID&T ziet NJOY! als een welkome aanvul ling in festivalland: „Wij wilden al langere tijd een breed meer daags festival organiseren. Dus niet alleen dance, maar voor be zoekers die het leuk vinden om naar een festival te gaan waar meerdere muziekstromingen aan bod komen en waar het festi- valgevoel net zo belangrijk is als het muzikale aanbod. We merken dat de huidige generatie makkelijk schakelt tussen dan ce, urban, nederlandstalig, pop en rock." De line-up van NJOY! is dan ook divers. Op het Live Stage staan namen als Kane, Hind, Anouk, Do, Di-rect en Brainpo wer. Daarnaast vertonen in de ID&T radio Dance ArenA diver se deejays hun draaikunsten: Marco V, Roog, Johan Gielen en Dana. In de Urban Vibes Area kun je uit je dak gaan op mu ziek van urban en r&b deejays. Verder zijn er nog de Dance Classics tent, de Cooldown Oran je tent en de Starstyle Play ground waar bekende Nederlan ders laten zien wat ze kunnen op muziekgebied. Voor informatie kun je terecht op: www.pzc.nl/zcool Kane tijdens de TMF Awards 2002 foto Rob Verhorst/GPD Ik zou nooit met iemand kun nen samenleven. Deze uit spraak komt van Cameron Diaz en zal geliefde Justin Timberla- ke niet echt vrolijk stemmen. De zanger en actrice daten in middels al geruime tijd. Maar echt zij aan zij leven is er voorlo pig niet bij. Misschien wel nooit, als het aan Cameron ligt. „Ik vind het heerlijk in mijn een tje. Lekker spelen met m'n kat ten. Mijn grootste fantasie is om een hele maand niet te hoeven praten met andere mensen." Die kan Justin in zijn zak steken... Toch zegt ze ook lieve dingen over haar omstanders. „Mijn echte rijkdom bestaat uit de mensen om me heen." Cameron Diaz is momenteel in haar nieuwste film te 'zien', als stem van prinses Fiona in Shrek 2. Een film waar ze zelf als kind nooit heen zou zijn ge gaan. „Belachelijk vond ik zul ke sprookjes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34