Klapperend doek is uit de tijd Sommige planten horen gracieus te nijgen Marmoleum Muurkast Cactusmarkt Balloon Eco-wonen zaterdag 22 mei 2004 Als vroeger de zon hin derlijk in huis scheen, dan deed je gewoon het zon nescherm naar beneden. Te genwoordig zijn de moge lijkheden om licht en warm te uit huis te weren legio. Terwijl de nieuwste sereens en buitenjaloezieën de markt veroveren, winnen ook de aloude markiezen en markisolettes nog steeds aan populariteit. Lange tijd veranderde er niet zo veel aan de Nederlandse gevels. Het knikaimzonne- scherm was het modernste dat er te krijgen was. En we waren er blij mee, zonder meer. Want dat scherm betekende een hele verbetering ten opzichte van het uitvalscherm. Je liep immers niet langer het risico je hoofd te stoten tegen de armen aan de zij kant en bovendien hadden de knikarmschermen een veel gro tere uitval, dus boden ze ook meer schaduw. Maar samen met de alom bekende markiezen wa ren ze zo ongeveer ook het enige dat we hadden om de zon buiten te houden. Kom daar nu eens om. Sereens, buitenjaloezieën, jaloezierolluiken, ja zelfs zonne schermen met ingebouwde ver lichting en verwarming. De vooruitgang begon een aan tal jaren geleden, zo vertelt Eric-Jaap van Oenen (van Zon-Ex), met de introductie van de sereens, een verticale zonwe ring met een transparant doek van glasvezeldraad met pvc-coa- ting, dat binnen een aluminium constructie parallel loopt aan het raam. Met sereens kun je door het hele raam blijven kij ken en wordt de zon ook nog uit huis gehouden wanneer hij al ver is gezakt. Sereens werden dan ook in no-ti- me populair. Met name voor gro te projecten, zoals kantoorpan den, woonflats of verzorgings huizen. En voorlopig zal daar geen verandering in komen, voorspelt echtgenote Belinda van Oenen. Want de gebouwen worden alleen maar hoger en op de tiende verdieping is een screen voor het raam nu een maal praktischer dan een scherm. Zeker nu er stormvaste versies bestaan die een belang rijk bezwaar van de eerste gene ratie, het klapperen van het doek, wegnemen. Afstandsbediening Ze zet haar woorden kracht bij door het nieuwste oprolsysteem 1 te demonstreren. Mét een simpe le druk op de afstandsbediening brengt ze het doek in beweging. Het gaat enkele malen kort op en neer, dan klikt het vast en strekt zich automatisch strak. „De wind kan er nu geen vat op krijgen", licht Belinda toe. „Klapperende doeken zijn dus verleden tijd, zelfs op twintig meter hoogte."Een buitenjaloe zie is een ander alternatief. Ze zijn er tegenwoordig in diverse soorten Luxaflex-achtigen. Plus punt van zo'n buitenjaloezie is dat je onbelemmerd zicht houdt op de straat, terwijl je toch de zon uit huis houdt. Bovendien ogen ze decoratief. „Met hun aluminium lamellen geven ze de woning een echte hightech uit straling." Het nieuwste van het nieuwste is het jaloezierolluik, dat Zon-Ex samen met collega's ont wikkelde. Het combineert de voordelen van zowel de buitenja loezie als het traditionele rol luik. „Veel mensen willen graag rolluiken, omdat ze niet alleen zonwerend en warmtesolerend zijn, maar ook nog eens inbraak werend. Een nadeel is echter dat gewone rolluiken vaste la mellen hebben, waardoor je hele maal opgesloten zit. Wij rusten het rolluik uit met beweegbare lamellen, die jé net als bij een buitenjaloezie kunt kantelen. Je kunt dus even goed door een ja loezierolluik kijken als door een buitenjaloezie, maar je kunt je raam ook tegen inbraak beveili gen. Door de motor een signaal te geven, worden de lamellen na melijk vergrendeld en wel zo ste vig dat ze zelfs met een moker niet zijn open te breken." Het jaloezierolluik is sinds ongeveer een jaar op de markt - de vraag ernaar neemt ondanks de prijs flink toe. Veel consumenten geven nog al tijd de voorkeur aan een tradi tioneel zonnescherm, vooral voor op het terras. Maar ook daar heeft de tijd niet stilge staan. Zo is het assortiment knikarmschermen uitgebreid met luxe terrasschermen met in gebouwde lichtspotjes en een verwarmingselement in de balk. Hierdoor is het volgens Eric-Jaap mogelijk om een dag-in-de-tuin met vele uren te verlengen. „Bij het licht van de spotjes kun je tot in de late uur tjes lezen. En de infraroodlamp zorgt voor een aangename warm te." Ook qua constructie zijn de knikarmschermen de laatste ja ren flink verbeterd. „Veel scher men zijn tegenwoordig uitge rust met een motor met doekrek- compensatie", vertelt Belinda. „Zo'n motor zorgt ervoor dat de bak aan de gevel, waarin het scherm verdwijnt, te allen tijde wordt gesloten. Wilde het vroe ger nog wel eens gebeuren dat het doek niet meerJielemaal kon worden opgerold, bijvoor beeld omdat de stof door vocht was gerekt, nu wordt het niet meer aan de weersinvloeden blootgesteld." Een dergelijke ga rantie kan voor een markies uiteraard niet worden gegeven. Ook als deze is opgetrokken, dan nog zal de kap in de regen niet helemaal droog blijven. Markiezen worden dan ook snel ler vuil en slijten harder dan zonneschermen. Zijdeachtig De vraag naar markiezen neemt nog steeds toe. Vooral in de vrije-sectorbouw zie je tegen woordig een terugkeer van klas sieke woningtypen. „En wat staat er nou mooier bij een klas siek huis dan zo'n nostalgische markies?" Eric-Jaap en Belinda verwachten zelfs dat de markiso- lette ook in het straatbeeld te rugkeert. Dit valarmscherm, waarvan het bovenste deel van het doek verticaal voor het raam loopt en het onderste deel een uitvalscherm vormt, was ja Semi-transparante zonwering zorgt voor zicht op de buitenwereld. renlang uit de mode, maar de laatste tijd duikt hij weer steeds vaker op. En niet ten onrechte, meent Eric-Jaap, „want een markisolette is in feite een idea le combinatie van een screen en een uitvalscherm." Vooral nu in de bouwvoorschriften de pla fondhoogte is opgetrokken, waardoor ook de ramen hoger zullen worden, voorziet hij een goede toekomst voor dit type zonwering. Over noviteiten wil Eric-Jaap nog niet veel kwijt. „Dit jaar nog komt er een nieuw type doek op de markt: de sun-silk." Dat is een zijdeachtig doek, dat even zon- en warmtewerend als het huidige, maar aanmerkelijk dunner en dus beter oprolbaar. Vooral aantrekkelijk vanwege de kleur. „Het doek heeft name lijk zo'n intense kleur, dat het lijkt of het straalt." Kitty van Gerven Uvularia grandiflora. Als een pioenroos uit het lood hangt dan zet je er een steun bij, en als tulpen of ridder sporen naar één kant overhellen stel je dat niet op prijs, dan staan ze scheef. Maar als een Sa lomonszegel kaarsrecht over eind zou staan, dan zou dat geen gezicht zijn. Sommige planten horen nu eenmaal gracieus te nijgen - vooral die planten met hangende of bengelende bloe men. Want aan een rechte sten gel is het lastig om bevallig te bengelen. Bij de Salomonszegel is overhan gen geen fout maar een deugd. Salomonszegel - Polygonatum - is een plant zonder kapsones, die zelfs in droge schaduw nog redelijk gedijt. Daarom zou je verwachten dat Salomonszegel vaak gebruikt zou worden als een uitkomst op moeilijke plaat sen in de tuin, maar dat valt te gen. Het is niet zozeer de scha- duwminnende Salomonszegel die weinig populair is als tuin plant, nee, het is de schaduw zelf die door veel tuiniers als on gewenst wordt gezien. Dat geldt gelijkelijk voor ama teurs en professionals. Kijk maar naar tuinen die door be roepsontwerpers bedacht zijn, die ontwerpen watertuinen, buxustuinen, patiotuinen en rot- stuinen, met vaste-planten-bor- ders, eenjarigenborders en sier- grassenborders, maar niemand ontwerpt een schaduwtuin. Eén obligate boom is toegestaan, maar meestal is dit een dakpla taan, een parasollinde of een bol- acacia en evenmin als één zwa luw een zomer maakt, maakt één bolacacia een schaduwtuin. En dat terwijl de sfeer in een schaduwtuin nooit te evenaren is door een tuin in de volle zon. Dat geheimzinnige, groenige, ge filterde licht krijg je alleen als zonnestralen door gebladerte vallen. Maar goed, als u voor uw scha duw liever onder een parasol of een partytent gaat zitten, dan laat u zich door mij toch niet om praten. Dan moet u maar snel ophouden met lezen terwijl ik mijn lofzang over schaduwplan- ten vervolg. Salomonszegels zijn er in allerlei vormen en ma ten, van anderhalve meter tot tien centimeter hoog, ze dragen hun hangende bloemen aan dun ne stengeltjes die in de bladok sels ontspringen. Vaak zijn die bloemen roomkleurig, al dan niet met groene puntjes aan het bloemblad, maar ook soorten met lila en paarse bloemen ko men voor. Een plant waar je moeilijk omheen kunt is de an derhalve meter hoge Polygona tum x hybridum, een kruising tussen P. odoratum en P. multi- florum die de beste eigenschap pen van beide ouders in zich ver enigt: geurende bloemen in tros jes van drie tot vijf. Met Polygonatum x hybridum, die zich door middel van uitlo pers uitbreidt, kun je met groot gemak en met veel effect een paar vierkante meter vullen. Po lygonatum odoratum blijft wat lager en heeft hooguit drie bloe men per tros, maar kent een zeldzame gevuldbloemige vorm: 'Flore Pleno'. En ook de bontbla- dige vorm 'Gilt Edge', waarvan het blad een crèmegele rand heeft, kan in donkere hoeken zeer effectief zijn. Bontbladige planten kunnen donkere plaat sen in de tuin doen oplichten, mits met mate gebruikt. Van te veel bont blad wordt de toe schouwer draaierig. Voor wie het kleurenpalet van de Salomonszegel al te beschei den vindt, is er een spectaculair alternatief' Uvularia grandiflo ra is een nauw verwant familie lid van de Salomonszegel, maar bloeit met grote gele klokken. De lange, puntige bloembladen hebben een elegante draai. De hoogte van de plant varieert - van dertig centimeter op arme grond tot zeventig centimeter op humusrijke vochtige bos grond. Het is geen lastige plant, die Uvularia, maar het is even min een plant die in droge scha duw gedijt' hoe meer humus en bladaarde, hoe beter. Er be staan twee variëteiten' de gewo ne soort heeft goudgele klokken en bij 'Pallida' zijn de bloemen licht zwavelgeel. Uvularia's bloeien lang, in april en mei, en zijn gemakkelijk te vermeerderen door de kruipen de wortelstokken in stukken te snijden Doe dat in maart, als de plant net begint te groeien. Romke van de Kaa Marmoleum Click wordt vooral toegepast in de kinderkamer. Dat meldt producent Forbo Linoleum. Het vorig jaar gelanceerde pro duct is vergelijkbaar met clickla minaat. Marmoleum Click be staat uit tegels of panelen die in elkaar geklikt kunnen worden. Daardoor is de vloer ge makkelijk zelf te leggen. Omdat het product vooral in de kinderkamer opduikt, komt Forbo Linoleum met drie nieuwe felle kleuren. Ze zijn ver krijgbaar onder de namen bleeckerstreet, blue en golden sunset. Volgens Forbo laten de kleuren zich gemakkelijk combi neren met de bestaande vijftien tinten. Informatie: www.marmoleum.nl. Een kast die aan de muur hangt, neemt net zoveel ruimte in als een kast die op de grond staat. Toch lijkt de ruimte groter wan neer de kast is opgehangen. Dit optisch bedrog ontstaat doordat de vloer vrij blijft. Volgens Lundia is het een 'ware trend' om kasten op te hangen. Daarom introduceert het bedrijf het hangend systeem. Hiermee kunnen kasten'uit het assorti ment in een handomdraai aan de muur worden bevestigd. Lundia adviseert om de kasten niet hoger te maken dan twee meter en niet dieper dan veertig centimeter. Dit in ver band met de maximale draag kracht. Cactussen en vetplanten zijn on- derhoudsvriendelijk. Mede om die reden zijn ze populair. Grote exemplaren sluiten bovendien aan bij een strak, modern interi eur. De echte liefhebbers zijn vere nigd in de Nederlands-Bel gische vereniging Succulenta. De Nijmeegse afdeling daarvan houdt 6 juni een cactus- en vet- plantenmarkt. De jaarlijkse markt is één van de grootste van Nederland. Volgens de organisatie is de markt zowel georganiseerd voor verzamelaars als voor geïnteres seerden. Het qvenement vindt tussen 10.00 en 15.30 uur plaats in het Kolpinghuis, Smetiusstraat 1 in Nijmegen. De entree bedraagt 1 euro. Opvallende nieuwkomer in de collectie van de Italiaanse meu belproducent Pierantonio Bona- cina is het krukje Balloon. De zitting is gemaakt van rotan en het zitvlak is gestoffeerd. Bal loon is verkrijgbaar als barkruk (twee hoogtes), als poefstoeltje en als fauteuilstoeltje. Balloon is ontworpen door de Italiaanse designer Marco Piva. Informatie: www.bonacinapierantonio.it De Stichting Mens Architec tuur organiseert zaterdag 5 juni een excursie naar de wijk EVA-Lanxmeer in Culemborg. Het bijzondere van deze wijk is dat-ie volledig op ecologische leest geschoeid is. Uitgangspunt van initiatief neemster Marleen Kaptein was dan ook een wijk te realiseren waarin bouwen met oog op het milieu en duurzaam samenleven samenkomen. Dat sluit dan weer aan bij de opvattingen van de Stichting Mens Architec tuur. Het programma dat van 9.00 tot 17.00 uur duurt, bestaat naast een bezoek aan de wijk uit een inleiding van Kaptein, een lunch en een rondleiding. Informatie: 013-5348482. Het zonneschemr kent tal van variaties, vlak langs het raam of met een kniksysteem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29