We moeten vrijheid inleveren PZC Veiligheidsexperts waarschuwen voor aanslagen in Nederland 25 zaterdag 22 mei 2004 Nu moslimterroristen over de hele aarde dood en ver derf zaaien, moet ook Neder land het ondenkbare vrezen. Prominente veiligheidsexperts waarschuwen voor gebrek aan daadkracht en risicobesef. „Er is geen enkele reden te waarom terroristen hier niet zouden toe slaan en wel in Spanje." Peter Schulein, programmaleider maatschappelijke vei ligheid bij onderzoeksinstituut TNO. „Vergeleken met ingeland wordt er te weinig geoefend." Harmen de Jong/GPD Oké, we hadden de Bijlmerramp in 1992, de Molukse terreuracties in de jaren zeventig, de vuurwerkramp in Enschede, en de watersnoodramp van 1953. Maar wat heeft Nederland sinds de Tweede Wereldoorlog nou meegemaakt aan acties van het kali ber Al Qaeda? Zoals recentelijk in Amerika, op Bali en eerder dit jaar nog in Madrid? Rampen gecreëerd door een wereldomspannend terreur netwerk dat elk moment vernietigend toe kan slaan, waar ook ter wereld. De oogst voor de daders: massa's slachtoffers, enorme materiële schade en compleet door schrik ontregelde sa menlevingen. Recente Nederlandse ca tastrofes als de cafébrand in Volen- dam, de wateroverlast in de jaren ne gentig, toen een deel van de Betuwe ontruimd moest worden, en vorige zo mer nog de dijkdoorbraken vallen er - met alle respect - bij in het niet. Nederlanders zijn niks gewend. Ze zijn zich ook amper bewust van de kwetsbaarheid van de moderne, open samenleving, aldus veiligheidsex perts. Eric Luiijf, deskundige op het gebied van bescherming van vitale in frastructuur bij het Clingendael Cen trum voor Strategische Studies (CCSS), constateert dat we te weinig hebben meegemaakt om als volk voor bereid te zijn op een grootschalige ter roristische aanslag. Luiijf: „Dat blijkt wel: we maken ons compleet afhankelijk van allerlei nieu we technologie en slopen tegelijker tijd alle terugvalmogelijkheden. Waar in Engeland nog overal telefooncellen te vinden zijn, halen we die dingen hier overal van de straat. Wat doen we als bij een ramp het mobiele net werk uitvalt?" Menig veiligheidsdeskundige is ervan overtuigd dat die aanslag waar ieder een bang voor is ook daadwerkelijk plaats gaat vinden. „Het is onvermij delijk. Het is fictie te denken dat zo iets hier is te voorkomen", meent Peter Schulein, programmaleider maatschappelijke veiligheid bij onder zoeksinstituut TNO. „Er is geen enke le reden waarom terroristen hier niet toe zouden slaan en wel in Spanje. Ne derland is kwetsbaar met zijn dijken, dichte bebouwing en open infrastruc tuur." Moslimterroristen kunnen voldoende motieven vinden om hun haat jegens het Westen bot te vieren op Neder land. „Het is een gevaar dat we ons zo uitgesproken achter de VS opstellen", vindt Bob de Graaff, terrorisme-ex- pert en historicus. „Nederland was het eerste land dat vond dat er geen resolutie van de Veiligheidsraad no dig was om Irak aan te vallen. Ook on ze militaire aanwezigheid in Irak is een risico." Toch treedt al een zekere gewenning op aan de terroristische dreiging. Werd Bali na de bloedige aanslag op een uitgaanscentrum maanden lang door toeristen gemeden, naar Madrid wordt al lang weer als vanouds ge reisd. Dat is ook het risico van al te vaak waarschuwen voor terreurdrei ging, bijvoorbeeld met het nieuwe sys teem van de kleurencodes. De Graaff: „In de VS blijkt dat mensen drie keer schrikken van code rood. Als er dan niets gebeurt geloven ze het na de vier de keer niet meer." Luiijf van denktank CCSS, tevens ad viseur van het ministerie van Defen sie, noemt Nederland onnodig kwets baar. Door privatisering van het elek triciteitsnet is het risico van stroom- uitval toegenomen. „Eén grote sto ring, bijvoorbeeld door een aanslag bij ons of in buurlanden, en we heb ben echt een groot probleem. Dan moeten we grote steden gaan afslui ten." Het nationaal noodnet, dat dateert uit de jaren zestig, is een ander probleem. Het communicatienet dat ten tijde van crisis de belangrijkste besliscen- tra met elkaar in verbinding moet hou den is volgens Luiijf 'aan het eind van zijn functionaliteit'. „De capaciteit is beperkt. Je kunt er mee bellen, een beetje faxen, maar dat is het. Toen ze tijdens de vuurwerkramp in Enschede een plattegrond digitaal via het nood net probeerden te versturen, ging dat niet." Het besef van gevaar is er op zich wel, zeker sinds 11 september en de aansla gen in Madrid twee maanden geleden. Tal van rampenplannen en protocol len zijn opgesteld, tal van scenario's samengesteld van explosies en ver spreiding van gifgassen en besmettelij ke virussen tot vergiftiging van voed sel. Vergeleken met bijvoorbeeld Enge land wordt er echter te weinig geoe fend, meent Schulein. Problematische samenwerking en coördinatie wordt daardoor van tevo ren onvoldoende onderkend. „Nu is niet duidelijk welke hulpdiensten waar en wanneer moeten opdraven. De regiogrenzen van brandweer, poli tie en GGD's lopen nog steeds met ge lijk. Ook is niet goed geregeld wie de leiding over neemt van een burgemees ter als een ramp te groot wordt." Droogzwemmen Volgens Schulein wordt in Nederland vooral geoefend met computersimula ties. Dit 'droogzwemmen' brengt terro risten minder op ideeën en maakt bur gers niet zo snel onnodig bang, menen voorstanders. Iedereen weet nog hoe heel Nederland zich rotschrok toen an- ti-terreureenheden kort na de aansla gen in Amerika tunnels in de Rijn mond afzetten na een bomdreiging. Volstaan simulaties als voorbereiding op een ondenkbare, gruwelijke werke lijkheid? Wie voor de aanslagen op het WTC in New York had gewaarschuwd tot hier een aanslag wordt gepleegd." Van het wetsvoorstel dat zal regelen dat AIVD- materiaal als bewijs mag dienen in een rechtszaak, verwacht de COT-voorzitter veel. In verhoging van de strafmaat voor voorbereiding van een terroristische aanslag en rekrute ring voor de jihad ziet Rosenthal ech ter niet de oplossing. „Geen terrorist zal blozen van het schrikbeeld er een paar jaar bij te krijgen. Deze mensen zijn bereid hun leven te offeren." Ook de politie moet zich instellen op een ander type bedreiging dan voor heen. Het intelligent afwegen van in formatie moet haar belangrijkste taak zijn, vindt Rosenthal. „Nederland moet stoppen uit te gaan van de goede wil van mensen. 'Die zal wel geen kwaad in de zin hebben' is geen goed uitgangspunt." Waarschuwing Het is mede een waarschuwing aan veel wetenschappers, die al te vaak te veel vertrouwen hebben in collega-we tenschappers. „Zij zijn gewend kennis uit te wisselen met collega's, maar de belangstelling van die collega's uit verre oorden is niet altijd zuiver. Denk maar aan de Pakistaanse kernge leerde Khan, die al zijn in Nederland opgedane atoomkennis later in Paki stan heeft gebruikt voor de vervaardi ging van atoombommen." Door de 'Microsoftisering' zijn alle continenten afhankelijk van dezelfde systemen, die allemaal draaien op soft ware van dezelfde producenten. „Als je daar de lekken in vindt, maak je ons soort mensen heel kwetsbaar. Al les draait er op, van ziekenhuizen en politie tot het hele bedrijfsleven," zegt Luiijf. die wijst op het toene mend aantal virussen dat gebruik maakt van lekken in computerpro grammatuur. Een vergelijkbaar risico geldt voor de wereldwijde netwerken waarop de mo derne samenleving stoelt. „Het inter net hangt aaneen van knooppunten, die voor tachtig procent bestaan uit kastjes van Cisco. Gebruikers hebben steeds vaker hun eigen doosjes voor een aansluiting op Internet via de ka bel of ADSL. Als je die apparaten open maakt, kun je hele netwerken platleggen die vitaal zijn voor ons le ven. Je laat als het ware onze informa tiesamenleving stikken. Zeker als dat gelijktijdig met een aanslag gebeurt zoals we die tot u toe van Al Qaeda zijn gewend." De aanslag van de toekomst zou wel eens heel goed geen grote, bloedige klapper meer kunnen zijn. Er zijn ver nuftiger manieren om juist een moder ne vijand knock-out te slaan, al is het maar tijdelijk. Vraag het de IRA maar. Diens reputatie bleek alleen al voldoende om met een melding van een bom in de City, het financiële hart van Groot-Brittannië, de bevolking in rep en roer te krijgen. Een sluimerende aantasting van het vertrouwen van de bevolking in de ei gen systemen en samenleving, dat is wat Luiijf pas echt vreest. Als voor beeld geeft hij een actie van rebellen in het grensgebied van Azerbeidzjan en Armenië. „Ze verwisselden stiekem bloedgroep informatie van patiënten in een zie kenhuissysteem. Het leidde er uitein delijk toe dat men het hele ziekenhuis systeem niet meer vertrouwde. Kun je je voorstellen wat er gebeurt als we hier onze eigen informatiesystemen van gezondheidszorg, bedrijfsleven en veiligheidsinstanties door trucs van buitenaf niet meer vertrouwen?" Mayke Calis en Ferdi Schrooten Terrorisme-expert Bob de Graaff. „In de VS blijkt dat mensen drie keer schrikken van code rood. Als er dan niets ge beurt geloven ze het na de vierde keer niet meer.foto Marco Hofste/GPD voor inzet van gekaapte passagiers vliegtuigen als vliegende bommen was voor gek verklaard. Of wie hield reke ning met terroristen die treinwagons in Madrid op diverse plaatsen lieten exploderen? Niet voor niets is al ge waarschuwd voor tankerschepen, gela den met explosieve en giftige ladin gen; voor aanslagen in havengebie den. Medewerkers van inlichtingendien sten moeten meer science fiction lezen en durven te fantaseren over toekom stige risico's, vindt terrorisme-expert De Graaff. „Inlichtingendiensten be staan te vaak uit bureaucraten, die denken in vaste schema's." Terwijl ter roristen noodgedwongen als creatie ve, flexibele opportunisten van het ene plan naar het andere springen. „Ze moeten een aanslag bedenken die nagalmt in de oren van mensen, die een grote angst veroorzaakt en die niet op pagina vijf van de kranten wordt weggemoffeld." Om aanslagen te voorkomen is de AI VD het afgelopen jaar fors uitgebreid. Of dat op korte termijn vruchten af werpt, betwijfelt De Graaff. Het duurt volgens hem ongeveer tien jaar voordat iemand in een inlichtingen dienst fatsoenlijk is opgeleid. „De dreiging die nu actueel is, het moslim terrorisme, kan over tien jaar anders zijn, waardoor je als inlichtingen dienst altijd een beetje achter de fei ten aanloopt." In Nederland lijken de moslimterroris ten in menig opzicht in het voordeel. Ze zijn Middeleeuws en high-tech te gelijk. Ze kunnen onder barre omstan digheden leven in de woestijn of grot- tenstelsels, of ongemerkt opgaan in de smeltkroezen die veel westerse steden tegenwoordig zijn. Ze zijn bereid hun eigen leven te offeren voor hun ideaal, liefst door een barbaarse aanslag met zoveel mogelijk slachtoffers, en ze ge bruiken geen speren en hakmessen. Luiijf: „Je moet concluderen dat Al Qaeda en de daaraan gelieerde organi saties redelijk technologische clubs zijn. Ze klooien met bommen, chemi caliën en satellieten. Ze weten hoe ze met een gsm-signaal op afstand bom men tot ontploffing moeten brengen, zoals in Madrid. Communiceren doen ze via web-cafés op internet en ze ne men vlieg- en duiklessen. Ze gebrui ken de high-tech van onze moderne westerse samenleving dus tegen ons." Waar de diverse islamitische ter reurorganisaties eensgezind hetzelfde doel nastreven, vaak als een soort franchise-organisaties van Osma bin Ladens Al Qaeda, ontbreekt het bij in lichtingendiensten aan internationale samenwerking. Informatie-uitwisse ling gaat vooral op basis van ruilhan del. De Graaff: „Ik geef jou iets, jij geeft mij iets." Voor een klein land als Nederland, met beperkte inlichtingen capaciteit, bemoeilijkt dat de strijd te gen terrorisme. „Met de VS informatie uitwisselen is nog lastiger, die geven niets en willen alleen ontvangen," zegt De Graaff. „Ook weigeren de VS informatie te de len met Europa als geheel. Ze zijn bang dat de informatie weglekt, noch vertrouwen ze de diensten van de af zonderlijke landen. Wie weet zit er een spion van Al Qaeda bijOf de ter roristen daadwerkelijk in Nederland toeslaan, hebben we voor een deel zelf in de hand, vinden de deskundigen. Schulein: „Bij aanslagen gaan terroris ten te werk als 'gewone' criminelen. Zij zoeken het makkelijkste land om hun aanslagen voor te bereiden en te plegen. Hoe meer je ze in de gaten houdt en hoe moeilijker je het ze maakt, des te minder kans op een aan slag. Met andere woorden: Of er in mijn huis wordt ingebroken, hangt ook af van het slot van de buren. Daar is voorzitter Uri Rosenthal van het COT, het instituut voor veilig heids- en Crisismanagement, het van harte mee eens. Hij pleit dan ook voor keiharde anti-terrorismemaatregelen, waarbij politiek en burgers niet moe ten zeuren over het inleveren van ver worven vrijheden. Zo moet de identifi catieplicht onmiddellijk worden inge voerd, voor iedereen, altijd en overal. Ook moet er meer ruimte komen voor preventief fouilleren, zonder verden king of aankondiging zoals nu vereist is, vindt Rosenthal. Netwerkjes „De terreurnetwerken zijn niet strak georganiseerd, maar losse diffuse net werkjes. Er zijn wetswijzigingen no dig om die aan te pakken. Er is geen keuze: wat heb je aan burgerlijke vrij heden als je niet veilig bent? Inder daad, dan leveren we dus vrijheid in. De vrijheid om niet verminkt of ge dood te worden." Tegen mensen die dat overdreven vin den, zegt Rosenthal: „Wacht maar af JgiMwMWl Heel Nederland schrok zich rot toen anti-terreureenheden kort na de aanslagen in Amerika tunnels in de Rijnmond afzetten na een bommelding. foto Roel Dijkstra/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25