Tikkertje spelen met een nieuwe heup is niet leuk Analfabeten moeten schaamte overwinnen PZC Oppasopa's en -oma's Prinses Laurentien als marktmeester zaterdag 22 mei 2004 2l Opnieuw in de kinderen, voor veel groot ouders bestaat er geen groter goed. Let op, oma's en opa's: durf ook 'nee' te zeg gen. Stress ligt op de loer als de zorg voor de kleinkinderen een (te) zware plicht wordt. Kijk eens op een doordeweekse midddag op straat rond, dikke kans dat de mevrouw die met de kinderwagen wandelt niet de moe der maar de oma is. Zeker nu de crèches al maar duurder worden, terwijl pa en ma alle bei willen blijven werken, zijn grootouders vaak de klos. Volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek regelt de helft van alle ouders de op vang van kinderen tot vier jaar met de grootouders. Van de laag opgeleiden laat zelfs 65 procent de grootouders op de kinde ren passen. Deze groep heeft niet alleen een lager inkomen, oma en opa wonen vaak ook nog lekker dichtbij. Makkelijker en goedko per kunnen ze de kinderopvang niet rege len. En waarom ook niet? Oma's en opa's vin den het oppassen een feest, zo wil uitgeverij Sanoma ons graag laten geloven. Vorige maand lanceerde de uitgever van bladen als Ouders van Nu een vrolijk publieksblad voor opa's, oma's en hun (klein)kinderen. Ook! heet het blad, naar de twee o's van oma en opa en de k van kind. In het eerste nummer foto's van een vitale opa die zijn kleine meid hoog in de lucht tilt, oma bakt stapels pannekoeken voor haar nieuwe 'kroost'. De toon is uitbundig: op je klein kinderen passen is zalig en altijd fun. Dat blijkt niet altijd de realiteit. Grootmoe der mag dan o zo trots zijn op haar kleine guitige spruit, volgens recent Amerikaans onderzoek kan de zorg voor kleinkinderen heel wat iheer ellende veroorzaken dan soms een barstende hoofdpijn aan het einde van de dag. Zo zouden oma's die per week tenminste negen uur op de kleinkinderen passen 55 procent meer kans hebben op een hartaandoening. Voor het in The American Journal of Public Health gepubliceerde onderzoek werden 54.412 grannies ondervraagd. Hoewel on derzoekster Sunmin Lee van Harvard Medi cal School niet naar de oorzaken van haar bevindingen zocht, schudt ze makkelijk een aantal mogelijke verklaringen uit haar mouw. De zorg voor kleinkinderen is zowel mentaal als fysiek een behoorlijke aanslag, zegt ze in Harvard University Gazet. Zeker als ze klein zijn, kun je ze geen minuut uit het oog verliezen. Je moet ze optillen, ach terna hollen, heen en weer slepen, noem maar op. Oma's houden door al dat babysitten boven dien minder tijd over voor zichzelf, kunnen zich minder ontspannen en komen nauwe lijks aan een eigen sociaal leven toe. Het ge volg laat zich raden: stress. Zoals bekend zorgt stress voor een hogere bloeddruk en meer risico op hartaandoeningen. Of we ons ook in Nederland zorgen moeten maken over oma's in de stress? Huisartsen bevestigen (nog) niet dat kleinkinderen mis schien behoorlijk ziekmakend zouden kun nen zijn. „Ik ken wel mensen die hele roos ters opstellen om voor de kleinkinderen te zorgen", zegt ouderenarts Niek Jaspers van de Riagg in Maastricht. „Naar mijn weten doen ze dat vooral met veel plezier. Klein kinderen kunnen juist heel erg zingevend zijn, voor hen zorgen geeft ouderen, mits ge zond, een betrokken en nuttig gevoel." Dat aan al dat opgewekte gebabysit ook een keerzijde zit, kan Jaspers zich overi gens wel voorstellen. „Een belangrijke vraag lijkt mij waaróm grootouders op de Op de kleinkinderen passen moet vooral leuk blijven. kleinkinderen passen: gebeurt het vrijwil lig of uit bijvoorbeeld financiële noodzaak? Is het meer moeten dan willen, dan kan ik •me voorstellen dat er op een gegeven mo ment stress onstaat." foto Cees Zorn/GPD Spanning duikt ook op als grootouders de verantwoordelijkheid voor de kleinkinde ren eigenlijk niet aankunnen, weet psycho loog Pieternel Dijkstra uit Groningen. Dijkstra is medeauteur van het onlangs ver schenen boek Grip op het leven, over leis omgaan met het ouder worden. „Op kleinkinderen passen, kan heelgoec zijn voor ouderen", zegt ook zij. „Zehou den mensen actief en zorgen voor een ge luksgevoel. Grootouders moeten dat wel ai vrije wil doen en heel belangrijk: het gevoe I hebben dat ze de situatie onder controle hebben. Want bedenk wel dat kinderen® hele verantwoordelijkheid zijn. Zij moeten ook in staat zijn achter het kind aan te hol len als het plotseling richting vijver loopt Alleen al het idee dat dit soort simpele dia- gen misschien niet meer lukt, kan een hoof spanningen opwekken." Voordat oma en opa besluiten een vaste dag op te passen, zouden ze volgens Dijks tra dan ook goed bij zichzelf te rade moeit! I gaan óf ze de zorg voor hun kleinkind(erea1 wel aankunnen. Liggen ze na een paaruiï oppassen helemaal uitgeteld op bed? Sla pen ze slecht daags voordat het grut komt Hebben ze overdag visioenen van poep- luiers? Dan is een vaste oppasdag mis schien niet zo'n goed idee. Het belangrijk ste van alles, vindt de psycholoog: op de kleinkinderen passen moet vooral leuk bit' ven. Tikkertje doen met een nieuwe heup- niet leuk. Ingrid Becked Prinses Laurentien werpt zich sinds drie jaar met ver ve op het probleem van het an alfabetisme in Nederland. Naar schatting anderhalf mil joen inwoners hebben grote moeite met lezen en schrijven en een kwart daarvan is zelfs volstrekt analfabeet. Die men sen moeten over de drempel van de schaamte en de uitvluch ten worden geholpen en zo gauw mogelijk goed met ge schreven en gedrukte taal leren omgaan. Volgende week presen teert Laurentien de stichting Lezen en Schrijven, die de strijd tegen het analfabetisme wil coördineren. „Als een soort marktmeester", zegt de prinses op paleis Noordeinde. Kijk, zó moet het dus niet. Prinses Laurentien pakt een formulier van de Nederlandse Spoorwegen. Bin nenkort kosten kaartjes aan het loket vijftig cent extra. „Dit formulier moet worden ingevuld door mensen die moeite hebben met het bedienen van de kaartjesautomaat. Analfabeten bij voorbeeld. Maar die kunnen niet of slecht lezen. Die kunnen dus niets met dit papier. De eerste zin geeft het pro bleem al goed weer: 'Kaartjes koopt u het gemakkelijkst bij de automaat'. Nou, dat geldt onder meer niet voor ongeletterden en laag geschoolden. Die schamen zich dan dat ze het loket nodig hebben en blijven maar thuis", vertelt ze. „Het gaat er niet om met een vinger te wijzen. Het is echter sym bolisch voor hoe weinig er wordt nage dacht over dit probleem." Nederland wakker schudden. De sa menleving mobiliseren. Prinses Lau rentien legt de lat hoog bij de oprich ting van een stichting, die binnen vijf jaar het niet of slecht kunnen lezen en schrijven van anderhalf miljoen Ne derlanders uit de taboesfeer hoopt te halen. Iedereen moet er mee bekend worden en niet langef verbaasd staan als er over wordt gesproken. De prin ses wil daarvoor samen met alfabetise- ringsorganisaties en deskundigen aan bedrijven en maatschappelijke organi saties een 'marktplaats' bieden met kennis over en praktijkervaring met alfabetisering. Voor iedereen is er ook een telefonische hulplijn. Zo hoopt ze 'substantiële vooruitgang' te boeken in de strijd tegen analfabetisme. Mensenrecht „Er is een wereld te winnen. Geletterd zijn is een mensenrecht", zegt ze VN-topman Kofi Annan na. Na een terloopse opmerking tijdens het televi sie-interview aan de vooravond van haar huwelijk met prins Constantijn, deze week precies drie jaar geleden, raakte ze betrokken bij de hulp aan analfabeten in Nederland. Ze vertelde over haar belangstelling voor het on derwerp, werd uitgenodigd voor een spreekbeurt en zo ging het balletje rol len. Laurentien is inmiddels uitge groeid tot een 'boegbeeld', al spreekt ze zelf liever over haar rol als 'kataly sator'. Achter de schennen, ondanks zwan gerschap en tussen een verhuizing van Londen naar Brussel door, heeft.ze met een groepje medewerkers de afge lopen maanden de presentatie van de al in december opgerichte stichting Lezen en Schrijven voorbereid. Lau rentien is bestuursvoorzitter en SER-voorzitter Herman Wijffels is kort geleden vice-voorzitter gewor den. Grote bedrijven hebben zich vast gelegd en zijn grondlegger geworden van de organisatie die op 27 mei offici eel wordt gepresenteerd, twee dagen na de 38ste verjaardag van Lauren- doen", verklaart Laurentien. „Het gaat me aan het hart. Als ik een rol kan spelen om het zichtbaar te ma ken, dan is dat goed." In 'het veld' wordt haar inzet en pro fessionaliteit geroemd. Ze weet waar over ze het heeft, draagt ook op het mi nisterie van Onderwijs ideeën aan en raakt bij bezoeken in het land een ge voelige snaar bij cursisten. „Mijn werk is geslaagd wanneer ik mezelf overbodig heb gemaakt, wanneer ik niet meer nodig ben om aandacht en belangstelling voor het analfabetisme te krijgen", meent Laurentien. De stichting moet in 2009 worden op geheven. „Dan moeten genoeg ande ren het hebben opgepakt." Zo ver is het nog lang niet. 'Voorkomen én ver minderen' zijn de twee pijlers waarop de aanpak van het probleem rust. „Kinderen kunnen niet vroeg genoeg met lezen in aanraking komen. Onder zoek wijst uit dat wanneer ze van jongs af aan hebben geleerd te lezen, ze een enorme voorsprong hebben als ze op school komen", legt ze uit. Van daar dat Laurentien zelf elke avond voorleest aan haar binnenkox-t twee jaar oude dochtertje Eloise. De stoute kabouter heet het boekje dat Eloise nu te horen krijgt. In Nederland verlaten nog steeds jon geren de'school die in feite niet kun nen lezen of schrijven. Ook dat moet worden voorkomen, maar dat is nog niet zo gemakkelijk te verwezenlijken weet Laurentien. „Er is namelijk geen simpel antwoord op de vraag waarom dit nog steeds gebeurt. Eén oorzaak is moeilijk aan te wijzen. Wie niet kan lezen of schrijven, verzint een list om dat te verbergen. Het is belangrijk die smoezen te herkennen", zegt Lauren tien. 'Bril vergeten' en 'ik vul dit for mulier thuis wel in' zijn misschien wel de bekendste, maar soms gaan men sen heel ver. „Laatst hoorde ik van ie mand die op zijn werk een rapport moest schrijven. Dat kon hij niet. Toen heeft hij een bijl in zijn arm ge zet om met een mitella naar de bijeen komst te kunnen komen en niet te hoe ven schrijven." Naïviteit Zo extreem gebeurt het gelukkig meestal niet. Partners en kinderen kunnen veel opvangen, al weten die er soms ook geen raad mee. „Dat maakt het probleem ook tot een probleem: het wordt niet herkend." Twee jaar geleden werd de prinses door een president-directeur van een groot internationaal opererend Neder lands bedrijf gecomplimenteerd met haar werk. Onder de tienduizenden werknemers van zijn concern speelde het probleem niet, zo verzekerde hij haar echter. Laurentien kon slechts meewarig haar hoofd schudden over zoveel naïviteit en onwetendheid. „Het komt overal voor", weet de prin ses. Ze kreeg haar gelijk toen korte tijd later een vestigingsdirecteur van hetzelfde bedrijf haar vertelde dat vaak pictogrammen werden gebruikt in plaats van geschreven tekst om de veiligheidsmaatregelen uit te leggen: 'Anders begrijpt niet iedereen het.' „Die president is nu ook om hoor", lacht ze. Analfabeten hebben dan ook een dub bele drempel te overwinnen. „Ze moe ten zich allereerst realiseren dat ze niet de enigen zijn, zoals ze vaak den ken. Ze moeten hun schaamte over winnen en dan de stap zetten naar vol wasseneneducatie. Door over dit pro bleem te praten, door Nederland wak ker te schudden, door iedereen zich mede verantwoordelijk te laten voelen en ongeletterdheid uit de taboesfeer te halen, móet er verbetering komen", stelt de prinses vurig. Hans Jacobs Het nummer van de hulplijn is 0800-023-4444. Harmen de Jong/GPD Prinses Laurentien tien. „We maken een vliegende start", zegt ze enthousiast. De klop op de deur is beantwoord door onder ande ren Heineken, de Rabobank en Unile ver, maar ook door de FNV en MKB Nederland, de organisatie voor het midden- en kleinbedrijf. Het gaat daarbij niet alleen om financiële steun, die meteen ook voor drie jaar is vastgelegd, maar ook om betrokken heid bij de stichting. „Ze helpen bij het uitwerken en ontwikkelen van pro jecten." De stichting is een soort 'marktmees- ter', brengt vraag en aanbod - cursus sen, of kennis van begeleiding van werknemers bijvoorbeeld - bij elkaar. Daar ligt ook de toegevoegde waarde van de in Den Haag gevestigde stich ting, reageert een woordvoerder van de Nederlandse afdeling van Unesco, de VN-organisatie die alfabetisering al sinds jaar en dag tot haar kernta ken rekent. Ook staatssecretaris Nijs (onderwijs) prijst juist dat aspect van het initiatief. „We krijgen veel steun. Dat is belang rijk", aldus de prinses. Laurentien wil ook huisartsen, sociale diensten en consultatiebureaus alert maken op het probleem, zodat mensen eerder aangespoord kunnen worden om te gaan leren. Voor haar studie journalistiek in Ber keley in de Verenigde Staten moest ze, toen nog als Laurentien Brinkhorst, een radioreportage maken. „Iemand vertelde mij over een instituut waar volwassenen een boekje presenteer den met zelfgemaakte gedichten. Dat waren mensen die net hadden leren le zen en schrijven." Het trok haar aandacht, juist omdat 'taal' zowel bij haar eigen omzwervin gen over de wereld als thuis in het ge zin Brinkhorst zo'n belangrijke rol speelde. „Taal was en is iets voor mij", zegt Laurentien. „Ik werd gegre pen door hun verhalen. Hoe het licht in hun leven was aangegaan. Hoe ze uit een zwart gat waren gekomen. Dat raakte me emotioneel." Jaren later in Brussel, waar ze voor verschillende or ganisaties werkte, zocht Laurentien naar vrijwilligerswerk. „Ik ben be wust op zoek gegaan naar een organi satie waar ik als vrijwilligster les kon gaan geven. Leerlingen waren Vlaam se ongeletterden van verschillende leeftijd en achtergrond. Mijn Neder lands en hun Vlaams gingen goed sa men", vertelt ze met zichtbaar plezier. „Het was heel leuk. Ik heb er zoveel voldoening uitgehaald." Gevangenis Eén wens ging niet in vervulling. Ze hoopte ook les te kunnen geven in de gevangenis. „Maar steeds als er dan een cursist was uitgezocht en er toe stemming was gegeven, werd die ge vangene overgeplaatst of vrijgelaten", aldus de prinses. Ze deed het werk twee jaar, tot haar vertrek naar Neder land en Londen. Sinds begin deze maand woont het prinselijk gezin, dat in maart werd uitgebreid met de ge boorte van graaf Claus-Casimir ('Hij lacht al') weer in Brussel, waar prins Constantijn werk heeft gevonden als beleidsonderzoeker bij Rand Europe. Tijd om weer cursussen te geven? Lau rentien lacht. „Ik heb nu genoeg aan dit werk in Nederland. Daar rolde ze bijna per toeval in, door dat interview waarin werd gevraagd of er onderwerpen in de samenleving waren waar ze een bijzondere band mee had. „En daarna is het heel na tuurlijk gegroeid", zegt ze. Is het geen onderdeel van een charme-offensief? „Het gaat niet om mij maar om die an derhalf miljoen Nederlanders waar ik me voor wil inzetten. Ik word gedre ven door de ongelooflijke, onuitspreke lijke vreugde die die mensen ervaren als ze eindelijk kunnen lezen en schrij ven. Als ze hun kinderen of kleinkin deren kunnen voorlezen. Dat is waar het om gaat." „Zoals vele mensen wil ik een zinvolle invulling geven aan het'leven en dit is voor mij een onderwerp dat mij onge looflijk bezighoudt. Als je een meer publieke rol hebt dan is het nu een maal zo dat mensen ook veel meer kij ken hoe je dingen doet. Het zou idioot zijn het om die reden dan maar niet te Januari 2004. Prinses Laurentien vermaakt zich met de kleuters van de Amsterdamse Montessorischool De Regenboog. De prinses was op de school om voor te lezen uit het Prentenboek van het Jaar 'Ik wil de Maan'. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22