Een bluesdeuntje in de polder, waanzinnig! Zelfs onze koffiejuffrouw is straks strafbaar PZC Gait Klein Kromhof, muzikant 21 Vlaams Blok zaterdag 22 mei 2004 Gait Klein Kromhof Na een jaar Zaamslag vindt het gezin in 2000 rust in de polders bij Lams- waarde. Klein Kromhof heeft de Mill- street Bluesband dan vaarwel gezegd en gaat in Zeeland op zoek naar nieu we muzikanten. Een telefoontje naar gitarist Theo de Koning leidt tot een rol als regelmatige gastmuzikant bij Champagne Charlie en via Juke Joints-drummer Peter Kempe komt hij in contact met Ries de Vuyst uit Waterlandkerkje, met wie hij nu de Vage Klachten vormt. Akoestische gi taren, zang en mondharmonica, meer heeft het duo niet nodig. „Ik kan het geluid van een volledige band niet meer aan. En los daarvan, in een 'kaal' gezelschap kom ik juist goed tot mijn recht. Bovendien, als ik last heb van mijn kwaal is er geen man overboord. Bij de Vage Klachten ben ik een toegevoegde waarde. Als ik ziek ben, kan ik thuisblijven, al heb ik daar moeite mee. Niet op het moment zelf, want dan sta ik echt op mijn be nen te zwabberen. Maar achteraf vind ik het heel vervelend dat ik gemaakte afspraken niet kon nakomen. Het moeilijkste is om de juiste balans te vinden, om 'nee' te kunnen zeggen te Het kwam niet echt meer als een verrassing, dus ont ving hij de boodschap heel nuchter. 'Gait, jij hebt de ziek te van Ménière', wat grofweg staat voor aanvallen van duize ligheid, oorsuizen en slechtho rendheid. Niet of nauwelijks te verhelpen. Je moet er mee le ren leven. En dus zit er voor mondharmonicaspeler Gait Klein Kromhof uit Lamswaar- de niets anders op. Dat weet hij, je zal hem ook niet horen zeuren, maar het is vooral ge voelsmatig vaak verdraaid las tig. De ziekte heeft hem im mers gemaakt tot een muzi kant die vaak niet spelen kan. Ménière, in 1861 voor het eerst nauwkeurig beschreven door de gelijknamige Franse arts, is zeldzaam. Een gemiddelde huisarts komt in zijn carrière maar één a twee mensen met deze ziekte tegen en weet daardoor vaak niet precies wat er aan de hand is. Zo ook de huisarts van Klein Krom hof in zijn voormalige woonplaats Lunteren, die de ziekte van Ménière uitsloot. „Later bleek uit onderzoeken dat ik het wel degelijk had. Ik had al langer last van vermoeidheid, was vaak duizelig en kon niet tegen onre gelmatigheid. Eerst dacht ik dat ik overspannen was, maar op een gege ven moment heb ik uitgezocht wat het zou kunnen zijn. De ziekte van Méniè re komt vaak voor bij mensen die ho ge eisen stellen. En ik ben een perfec tionist", vertelt Klein Kromhof. Nou ja, in een hoop dingen dan toch. Want op het voetbalveld nam Klein Kromhof het vroeger niet zo nauw. „Tot mijn vijftiende was ik rechts back bij de Vroomshoopse Boys. Ik deed dat voor mijn lol. terwijl de ande ren het vooral om het winnen ging. Ik maakte toen al muziek en raakte daar steeds meer in geïnteresseerd. We voet balden eens op een veld, dat grensde aan een oefenruimte van een blues band. Ik was wisselspeler en hoorde die muzikanten tekeergaan. Man, ik was zo onder de indruk dat ik het veld helemaal niet meer in wilde. Dat was ook het moment van de omslag: ik wil de voortaan alleen nog maar muziek maken." Handig Tot die tijd was zijn mondharmonica vooral bijzaak geweest. Muziek zat niet in de genen van de familie Klein Kromhof. Vader, moeder en hun vier kinderen vormden een sober arbei dersgezin, dat in het conservatieve Den Ham (Overijssel) een rustig be staan leidde. „Ik werd carrosseriebou wer. Was handig, zo redeneerden mijn ouders, want er was in de familie nog niemand die kon lassen. 'Jij moet je handen gebruiken', zeiden ze altijd. Temeer omdat ik dyslectisch ben. Ik kan mij heel moeilijk concentreren. We zijn net terug van een vakantie in Portugal. Daar heb ik in tien dagen met veel moeite een boek uitgelezen. Als kleine schooljongen keek ik vroe ger veel liever uit het raam naar alle boten die door het Almelo-Nordhom- kanaal voeren. Ik kende alle namen van die boten. Dat vond ik veel inte ressanter dan die leraar die van alles stond te vertellen. Die boeide mij to taal niet." Gait Klein Kromhof was thuis de eni ge die echt om muziek gaf. „Het werd van huis uit niet echt gestimuleerd. Ja, mijn moeder speelde wel aardig mondharmonica, maar ik wilde veel liever een accordeon. Mijn buurjon gen had er ook één. Hij zat bij een ac cordeonclubje, waarvan ook veel leu ke meiden deel uitmaakten. Als ze een uitvoering hadden, ging ik alleen daar om al graag kijken. Maar helaas, een accordeon was te duur,,dus kreeg ik op achtjarige leeftijd een mondharmo nica. Ik speelde wel, maar op een gege ven moment verdween dat ding toch weer in de kast. Totdat mijn vrienden op de middelbare school leerden gi taarspelen. Bij de typische kampvuur liedjes van Bob Dylan konden ze mij natuurlijk goed gebruiken." In die periode dienen zich de eerste bandjes zich aan. Klein Kromhof maakt met diverse bands furore in Naam: Gait Klein Kromhof Geboren: 30-11-1957 in Den Ham Woonplaats: Lamswaarde Burgerlijke staat: getrouwd met Frealien Tak; vader van Björn (17) en Daan (10) Opleiding: LTS Beroep: huisman en muzikant Overijssel en omstreken, wat leidt tot contact met de bandleden van Sugar Mama, die dan al internationaal aan de weg timmeren. „Die contacten had ik in de loop der jaren opgebouwd. Ik heb immers altijd de passie gehad om met verschillende muzikanten te spe len. Dan gaat het om spanning, kijken wat er op het podium gebeurt. Boven dien heb ik altijd het gevoel gehad dat ik niet alles op één iemand moest ver wedden. Met Sugar Mama speelden we werkelijk overal. België, Duits land, Ierland... In die jaren leerde ik ook mijn vrouw Frealien kennen. We woonden eerst samen in Zwolle, maar verhuisden na verloop van tijd naar De Glind (gemeente Barneveld). Frea lien was al actief in de zorgsector, maar we kregen het idee om iets met zijn tweeën te doen. Dat kon in De Glind, waar we in een socio-woning gezinshuisouders werden voor vier kinderen." Gefrustreerd Het vertrek uit Zwolle betekent het einde van Klein Kromhofs rol in Su gar Mama. Sterker nog, de verhuizing lijkt zelfs even het einde van zijn muzi kale carrière in te luiden. „Het werk was zo hectisch, het slokte ons hele maal op. Ik had gewoon geen tijd meer voor muziek, al knaagde dat steeds meer. Ik raakte gefrustreerd, had geen contacten in de muziekwe reld meer en kwam daardoor niet meer aan de bak. Dat duurde een jaar of drie. Toen heeft Frealien stiekem een advertentie geplaatst in het tijd schrift Music Maker. Ik was woedend, want ik hou helemaal niet van bede len in de trant van 'muzikant zoekt band'. Wat nog erger was, er volgden geen reacties, waardoor ik nog gefrus treerder werd." Een belletje naar de befaamde Mill- street Bluesband uit Amersfoort lever de ook al niets op. „Ze hadden geen mondharmonicaspeler nodig. Maar een paar weken later speelde ik op een jamsessie samen met een paar van die Millstreet-leden. Ze vroegen gelijk of ik het volgende weekend mee wilde naar Amerongen voor een optreden. Het klikte direct, de neuzen stonden meteen dezelfde kant op." Zijn muzi kale carrière zit dan weer in de lift. Met de Millstreet Bluesband struint hij de Nederlandse, Belgische en Duit se podia af, singer/songwriter JW Roy vraagt hem om assistentie bij de opna mes van zijn cd, kortom: alles loopt op rolletjes. Totdat de ziekte van Méniè re zich steeds meer laat gelden. Klein Kromhof wordt volledig arbeidsonge schikt verklaard. Het moet voortaan anders, weet hij, in die gedachte ge steund door het feit dat zijn vrouw tot haar oren in het werk zit en hun jong ste zoon Daan, die het Downsyn droom heeft, ook heel veel aandacht opeist. „Je voelt je op zo'n moment uitgeran geerd, je weet dat je een regelmatiger leven moet gaan leiden. Daarom zoch ten we naar rust. We hadden al een paar jaar een vakantiehuisje in Zaam slag, dus wisten we wat Zeeuws-Vlaanderen te bieden had. Onze oudste zoon Björn stond op het punt naar de middelbare school te gaan, dus dit was het ideale moment om te verkassen." foto Mechteld Jansen gen verzoekjes voor optredens. Maar goed, ik ben niet iemand die er over blijft zeuren. Ik heb het nu eenmaal, ik moet ermee leven." Dat lukt hem aardig in Oost-Zeeuws- Vlaanderen, door Klein Kromhof beti teld als 'het mooiste gebied van Neder land'. Het leven als huisman bevalt hem, De Vage Klachten timmeren aardig aan de weg, een keer per maand houdt hij een bluessessie in café De Herberg in Graauw, kortom Klein Kromhof heeft zijn draai gevonden. „Wij gaan hier waarschijnlijk ook niet meer weg. Weet je, eigenlijk heb ik hier de oor sprong van mijn favoriete muziek te ruggevonden. Zet in de auto eens een blues-of folkdeuntje op en rijd eens over de polderdijken. Man. dat geeft mij een waanzinnig gevoel." Raymond de Frel et Vlaams Blok is - zo stelt de recht bank in Gent - een racistische partij. Ereem-rechts in Vlaanderen moet noodge- ongen een nieuwe, gematigder koers «an varen. Anders dreigt 'de tanker' te apseizen. leblik verstrakt. Gerolf Annemans, de die gezien wordt als het gematigde ge- icht van het extreem-rechtse Vlaams Blok, ;furieus. Op de gevestigde politieke orde op de Gentse rechter die van oordeel is lat zijn partij aanzet tot vreemdelingen- 'at. „Die domme, francofone lui", fulmi- serthij, „Nee, ik aanvaard dit arrest niet. 'ooit!" Even daarvoor heeft hij met een :«ie glimlach uitgelegd waarom de geves te politieke orde in België 'm zo knijpt wrhet Blok. „Wij bedreigen de symme- nede machtsverhoudingen aan weerszij- ravan de taalgrens. Door onze aanwezig- öd kunnen er in Vlaanderen bijna geen «ssieke meerderheidsregeringen gevormd 'orden. Het Blok is te groot, straks mis ten nog groter dan de partij van de pre- IUer Dat leidt vanzelfsprekend in Wallo- "ië tot de nodige onrust. België begint bar ste vertonen." uitspraak van de rechter is in zijn ogen j®politiek vonnis. Voor iedereen die ,enkt dat dit het einde is van extreem- «hts heeft Annemans, fractievoorzitter en J D jaar kamerlid voor het Blok, een dui- lehjkeboodschap: „Deze beweging gaat 10011 meer weg.Hoe vernietigend het ar- van het Hof van Beroep in Gent ook is. f Vlaams Blok, concludeerde het Hof op iaPril, is een racistische partij. „U ge bukt de criminaliteitscijfers niet enkel om ^bevolking te informeren maar om op sys- fmatische en eenzijdige wijze aan te zetten tvreemdelingenhaat", luidde het oordeel, ^bet Vlaams Blok van leer trekt tegen de vrouwenbesnijdenis, is dat niet uit piëteit met de slachtoffers maar om de islam in een kwaad daglicht te stellen. Migranten zijn in de optiek van het Vlaams Blok para sieten, profiteurs, criminelen. Het Vlaams Blok gaat tegen de uitspraak in cassatie. Voor de deelstaatverkiezingen op 13 juni in België heeft het vonftis geen enke le consequentie, voorlopig verandert er niets. Wie dacht dat de Vlaming niet op een partij stemt die nu ook officieel racistisch is, heeft het mis. Volgens een recente opinie peiling staat extreem-rechts op winst en wordt de partij met ruim twintig procent van de stemmen groter dan de VLD (Vlaam se Liberalen en Democraten) van premier Guy Verhofstadt. Ook het Blok zelf is niet van plan in te bin den. De partij lanceerde doodleuk het idee voor een kliklijn om illegalen op te sporen. Praktijken die volgens minister van Binnen landse Zaken, Patrick Dewael, een erg bruin randje hebben. Het plan is inmiddels weer van tafel, maar de boodschap is duide lijk: het blok gooit de beuk erin. De vrije meningsuiting staat op het spel. Dat er ook aan het recht op vrije meningsuiting gren zen zijn, verzwijgen de partijbonzen ge makshalve. De verwachting is dat het Hof van Cassa tie het arrest intact zal laten. Over wat de consequenties zijn, lopen de meningen uit een. Volgens sommige juristen hoeft de par tij zichzelf niet te ontbinden maar moet ze gewoon ophouden racistisch te zijn. Ande ren stellen dat een verbod onvermijdelijk is. Koffiejuffrouw Annemans ziet de toekomst somber in: „Als het Hof van Cassatie het arrest handhaaft, is iedereen die voor deze partij werkt ver dacht, want hij of zij maakt deel uit van een racistische organisatie. Zelfs de koffie juffrouw is dan strafbaar." Dan rest het Vlaams Blok maar één alterna tief: „Een nieuwe partij oprichten." Dat het Blok de voorbije vier jaar al naar het cen trum aan het opschuiven was, doet niet ter zake voor de rechter. Al dat werk is, beseft Annemans, voor niets geweest. Hoe de 'Nazi Schorem Vereniging rot op!Hoewel de verkiezingcampagnes in België amper zijn be gonnen, laten sommige kiezers alvast weten op welke partij ze zeker niet gaan stemmen. foto: Ramon Mangold/GPD naam van de nieuwe partij zal luiden, wil hij niet kwijt. Eén ding staat vast: „We gaan op de ingeslagen weg verder. De ver pakking verandert, maar de boodschap blijft dezelfde", dreigt hij. Het Vlaams Blok heeft er alle belang bij de gevolgen zo gruwelijk mogelijk voor te stel len. „Dat levert de partij alleen maar meer sympathie op", zegt Carl Devos, politico loog aan de universiteit van Gent, De Vla ming pikt het niet dat een partij met acht honderdduizend kiezers door een rechter - die volgens geruchten, waarschijnlijk door het Blok zelf de wereld in geholpen, lid zou zijn van een Franstalige Rotaryclub in Gent - een illegale organisatie wordt ge noemd. Dat de Walen staan te juichen om het von nis, helpt ook niet echt. De Leuvense profes sor Matthias Storme, die veel aanzien ge niet binnen de Vlaamse beweging, riep de Vlamingen al op om voor het Blok te stem men. „Dat is bijna onze morele plicht", zei hij. Devos: „De Vlaming heeft sympathie voor de underdog. Het Vlaams Blok koestert die rol. Nog tijdens de voorlezing van het ar rest, liepen de kopstukken van de partij de rechtszaal uit om op de trappen van het Gentse justitiepaleis, hier honderd meter vandaan, een mooi theaterstukje op te voe ren. 'Het regime wil ons kapot maken', riep Filip Dewinter. 'Dat lukt electoraal niet en dus maken ze ons juridisch monddood.' Op en rond de Turnhoutse Baan in Borgerhout, de Antwerpse probleemwijk die door het Blok Borgerokko is gedoopt, slaat die reto riek aan. Nogal wat mensen denken: 'Ver domd, hij heeft gelijk'." Verjongingskuur De basis voor het Vlaams Blok, dat deze maand precies 25 jaar bestaat, wordt ge legd in 1977 In dat jaar keurt de top van de nationalistische Volksunie het zogenaamde Egmontpact goed, dat de omvorming van België tot een federale staat inhoudt. Dat gaat sommigen met vergenoeg. Zij willen een onafhankelijk Vlaanderen en richten de Vlaams Nationale Partij (VNP) op. Twee jaar later wordt de naam veranderd in Vlaams Blok. Tien jaar lang heeft het Blok één zetel in de Kamer. Tot de partij in 1987 een verjon gingskuur ondergaat en de Antwerpse advo caat Gerolf Annemans en zijn stadgenoot Filip Dewinter de touwtjes in handen ne men. De vreemdelingenhaat begint een pro minente rol te spelen in het partijprogram ma. Vooral Dewinter is berucht om zijn gro ve uithalen naar Marokkanen en Turken. Zijn slogans - 'België Barst', 'Eigen Volk Eerst' en 'Vreemdelingen Buiten' - slaan aan, vooral in de oude, verpauperde volks buurten waar de autochtoon in de rol van bange, blanke man is gedrongen. In 1988 resulteert dat in Antwerpen in 18 procent van de stemmen. De echte door braak volgt op 24 november 1991 als het Vlaams Blok in één klap van twee naar-- twaalf zetels gaat in het Belgische parle ment. De dag gaat de geschiedenisboeken in als Zwarte Zondag. Een jaar later presenteert Dewinter zijn be ruchte 70-puntenplan. Werkgevers die al lochtonen in dienst nemen, moeten extra be lasting betalen, vindt Dewinter. Alle vreem delingen moeten het land uit. Het cordon-sa nitaire, de politieke schutskring rond het Blok, wordt opgericht: niemand, spreken de democratische partijen af, zal ooit met het Vlaams Blok samenwerken. In 2000 besluiten het Centrum voor Racisme bestrijding en de Liga voor de Mensenrech ten een klacht tegen het Blok in te dienen. De partij blijft echter hopen ooit mee te rege ren. De toon wordt milder. Het 70-punten plan wordt door de jaren heen meerdere ke ren (pro forma?) begraven en het Vlaams Blok doet er alles aan regeringsfahig over te komen. De veroordeling door de rechtbank komt daarom des te harder aan. Annemans geeft het ruiterlijk toe: „Nee, we hadden dit niet verwacht. Dit zijn DDR-praktijken. Een partij groter dan jullie LPF wordt mond dood gemaakt, met door de kiezer maar door het establishment De hoop dat het cordon sanitaire dat de voorbije jaren barsten begon te vertonen, doorbroken wordt, is in één klap de grond in geboord. Devos ziet echter ook voordelen voor het Blok: „De partij kan de broodnodi ge hervormingen nu wel makkelijker aan de achterban verkopen: het móet gewoon. Echt veel te vrezen heeft het Vlaams Blok trouwens niet, want concurrentie heeft de partij amper aan de rechterzijde van het po litieke spectrum." Grote vraag is echter of een nieuwe partij ooit acceptabel zal zijn voor de andere par tijen zolang Dewinter - die de personifica tie is van de harde lijn - aan het roer van 'de tanker' staat, zoals hij de partij graag omschrijft. Dewinter droomt er nog steeds van burgemeester van Antwerpen te wor den. Hij heeft al zijn hoop gevestigd op de gemeenteraadsverkiezingen van 2006, dat het jaar van de bestuurlijke doorbraak moet worden van het Blok, of hoe de partij dan ook zal heten. Politicoloog Devos- „Ik denk dat Dewinter het veld moet ruimen. Hij is sowieso onaan vaardbaar. Maar ook Vanhecke en Anne mans vertegenwoordigen het oude Blok. Je ziet nu al dat er langzaam nieuwe, jonge ge zichten naar voren worden geschoven zoals Jurgen Verstrepen, voormalig radiomaker en onafhankelijke kandidaat op een Vlaams Blok-lijst, en ex-miss Vlaanderen, Marie-Ro- se Morel." Het einde van een politieke gene ratie? Gerolf Annemans lacht luid. „Ach, dat is van dat gelul van sociologen. De nieuwe partij is aanvaardbaar als die voor de kiezer aanvaardbaar is. Kijk, dat alle andere par tijen in Vlaanderen van naam zijn veranderd en nieuwe mensen naar voor hebben gescho ven, heeft alles te maken met de belabberde resultaten bij de verkiezingen. Dat probleem hebben wij niet. Wat mijn eigen positie be treft: ik vertegenwoordig al jaren de gematig: de vleugel binnen mijn partij en zie niet in waarom ik moet opstappen. En Dewinter ook niet. Waarom zouden we? Never change a winning team. We hebben nog nooit verlo ren." Pascale Thewissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21