2t te voet Als je zou willen, kun je iedere week op pad PZC RUDEN RIEMENS Langs de deur met een collectebus zaterdag 22 mei 2004 FOTOGRAFIE Geld inzamelen met een ramme lende collectebus is een oerhol- lands straatbeeld. Toch staat het col lecteren onder druk: het is steeds moeilijker collectanten te vinden en het imago van het goede doel laat te wensen over. Langs de deur met het Astma Fonds. „Ga rond etenstijd en ga nooit in discussie." Gooooeeeeedenavond. Heeft u iets over voor het Astma Fonds? Het is rond half zeven in Scheveningen. De gevreesde kille zeemist zorgt met meeuwengekrijs voor het decor - bij elke openzwaaiende deur aangevuld met weer een andere voed- selgeur. Collectante Liliana Verheij (39): „Om deze tijd is de pakkans het grootst. Nu zijn de mensen thuis. Overdag zijn ze aan het werk. Later op de avond collecteren kan ook niet, zo is mijn ervaring. Kom je na half negen, dan doet vrijwel niemand meer open. Dan heb ik het er niet eens over of ik om die tijd nog met een volle bus over straat wil." Want vol wordt de bus: met Liliana meekij ken wat er in de gleuf verdwijnt, hoort na tuurlijk niet, maar het gemiddelde bedrag dat de mensen geven is zo'n twee euro. Slechts een enkeling geeft niets: naar schat ting een op de tien mensen bezigt de klassie ke smoes 'ik gireer al', of zegt eerlijk 'daar heb ik geen belangstelling voor'. De opbrengst van de collecte is van levens belang, vertelt Arjan Verschuur (35), collec temanager van het Astma Fonds op het hoofdkantoor in Leusden. „Jaarlijks levert het ongeveer een kwart van onze inkomsten op. Als wij onze activiteiten goed willen voortzetten, hebben we dit geld dus hard no dig. We zijn dolblij met het werk dat de col lectanten doen. Als iedereen maar één euro geeft, heb je met zoveel collectanten al een prachtige opbrengst." Toch staat dit oerhollandse verschijnsel on der druk. Het is moeilijk mensen te vinden om langs de deur te gaan, er zijn plekken waar collectanten liever niet met geldbus- sen over straat lopen. Ook is er nog zoiets als de recente beschadigingen aan het ima go van het goede doel: ophef over hoge sala rissen van de directeuren van Plan Neder land en de Hartstichting bijvoorbeeld, en publiciteit over misgelopen beleggingen van "npde doelen. Het wordt steeds moeilijker collectanten te vinden. Eerst maar zoeken naar de ziel van de collec tant. Neem Liliana. Zij begon vier jaar gele den met collecteren voor het Koningin Wil- helmina Fonds (KWF) - „al noem ik dat aan de deur natuurlijk de kankerbestrijding." Reden was een geval van deze ziekte in haar directe omgeving. Al snel kwam daar het Astma Fonds bij. Hoe dat ging is snel uitge legd. De organisatie van de collecte voor de kan kerbestrijding wordt in Scheveningen ge daan door Riet Toorens (75), die hetzelfde doet voor het Astma Fonds. Riet collecteert al 43 jaar, zowel langs de deur als in het win kelcentrum bij de boulevard. Ze is ook ac tief voor de Hartstichting. „Onze zoon had astma. Daarom zag ik in hoe belangrijk het was dat er goed onderzoek zou worden ge daan naar de manieren om de ziekte te be strijden. Voor het fonds ben ik wijkhoofd: ik regel de verdeling van de straten over vijf tien collectanten." Politiestempel De moderne tijd, met alle onvolkomenheden die daar bijhoren, heeft ook in het inzamel- wezen toegeslagen. De nieuwe bussen zijn niet meer leeg te vissen, zoals het vroeger nog wel kon, om maar iets te noemen. „Ie dereen krijgt zo'n moderne bus en een legiti matie, compleet met politiestempel. Dat moet tegenwoordig. Anders kan iemand zo maar een bus nemen, er een sticker van het Astma Fonds op doen en langs de deur foto Nico Schouten/GPD gaan. Bij de politie ligt ook een lijst met de namen van al onze collectanten." In Scheveningen loopt een vast clubje. „Nieuwe mensen vinden is moeilijk. Mensen zeggen: ik wil niet langs de deur om te bede len. Vooral jonge mensen kun je hier bijna niet voor vinden. De mensen moeten besef fen dat dit niets met bedelen te maken heeft. Als ik alleen al naar onze zoon kijk: 43 jaar geleden bestond het bekende puf je met salbutamol helemaal niet. Door al het onderzoek dat er gedaan is, mede dankzij de opbrengst van de collecte, is het voor hem mogelijk een normaal leven te leiden." Bijkomend probleem: de concurrentie op de goede-doelenmarkt is betrekkelijk moor dend. „Er zijn zoveel verschillende collec tes. We vissen allemaal in dezelfde vijver van vrijwilligers. Als je zou willen kon je ie dere week op pad." Dit beeld duikt ook op in het Leusdense hoofdkantoor. Arjan Ver schuur en zijn collega Gera te Velthuis, ma nager marketingcommunicatie, herkennen maar al te goed wat Riet vertelt. Gera te Velthuis: „Collectanten zijn bijna altijd vrouw en de meesten zijn wat ouder, rond de 55. We moeten altijd weer erg ons best 'doen om mensen te vinden." Daarvoor is 'persoonlijke benadering' het beste. „We hebben dit jaar ingezet op de jon gere moeders. We hebben bijvoorbeeld infor matie gedaan in de Babybox van Felicitas en we hebben actief geworven op de Huis houdbeurs. Je gaat alles inzetten wat je hebt om mensen te krijgen. Zo verloten we ook een gesponsord weekendje- weg onder nieuwe collectanten. In de kleinere plaatsen gaat het beter dan in de steden. Gera te Velthuis: „Ik ben zelf on- langs verhuisd naar een klein dorp en daar komen veel meer collectes langs dan in de stad waar ik eerst woonde. In plaatsen tot 75.000 inwoners gaat het goed. In de grote steden wordt het minder: het kost je veel in spanning daar mensen.te vinden, uit oog punt van veiligheid willen de mensen daar ook niet meer over straat. Dan kun je die energie beter richten op plaatsen waar de kans op succes groter is." Dat zijn dan de problemen rond een collecte week waar het fonds nog vat op heeft. Dat geldt niet voor alles. Het openslaan van kranten door de medewerkers van het fonds voor en in de belangrijke week is een hache lijke zaak. Arjan Verschuur: „Vorig jaar barstte net toen wij onze collecteweek hadden de kwes tie in de kranten los over fondsen die fors verloren hadden op beleggingen in aande len. Ook het Astma Fonds kreeg veel vragen over beleggingen. Toen hadden we echt een probleem: het stond woensdag in de krant, de rest van de week hebben we aan de tele-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20