PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC Druk op Opec stijgt fors Positie Lubbers wankelt Gewonden door frontale treinbotsing Amsterdam OPEN HUIS ROUTE VOYAGER Boules-hooligans in Montpellier Pinksteraanbiedingen: Golden Tulip Resort Schylge Conferentiehotel Olaertsduyn Reizen l Daar moetje naar toe. Onrust in Chili )de aan Rus Ie kernoorlog oorkwam Al vijf aanklachten over ongewenste intimiteiten ingediend Fris 13c N 5 >n toe zon, maar wel fris met maxima "d 13 graden en een stevige noorden- |6e jaargang no. 120 terdag 22 mei 2004 snummer 1,70 PZC DE GEHEEL VERNIEUWDE NÜ IN ONZE SHOWROOM! (Nu ook leverbaar met 2.8 liter diesel automaat v.a. 29.830,- Jan Hop Chrysler Jeep Goes 01 13-250858 Duiken naar de sepia Een oase van rust in Middelburg Reisgids voor jongeren Piepkleine damesbroekjes Smullen voor liefhebbers van stoomtreinen Een niet onaanzienlijk deel van de Franse natie is ge schokt door het afgelasten door de gemeente Mont pellier van de Comedie de la Pétanque, een groot, internationaal jeu-de-bou- lestoemooi. Oorzaak hiervan zijn de suppor ters, die hun sportieve rivalen aftuigen, uit schelden en met messen bedreigen. Varia: 2: Binnenland: 3: Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; economie: 6; Radio Televisie: 7 en 8; Zeeland: 9, 10, 11, 13 en 15; sport: 16, 17 en 18; Reportage: 19, 20, 21, 22, 23 en 25; Wonen: W1, W2 en W3; Trends: W5 en W7; Jong: W8 en W9; Reizen: W11, W13 en W15 Advertentie Elke week in de zaterdagkrant (Advertentie) Voor automatische incasso slem ik toe in afschrijving van mi|n (post)bankrekenmgnummer at zorgvuldig om m 8 711688 555547 Noteer mij voor een abonne- ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. j Daarna wil ik betalen: O per maand met automati- j sch| incasso 19,45). por kwartaal met automa- i lische incasso 56,60). j O per jaar met automatische incasso (€217,00). j Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis 0800 - 0 231 231 j> Amerikaanse kernaanval en dat een tegenaanval Een intercity met passagiers is op een leeg treinstel ingereden, blijven, is gisteren on- De Vereniging van (AWC), een Ame- ^aanse organisatie die zich in- voor vrede, onderscheidde d-kolonel Stanislav Petrov ttor het voorkomen van wat ld kunnen uitmonden in een foto Marcel Antonisse/ANP fctrov had in 1983 het bevel itf het waarschuwingssysteem aanvallen op de Sov- ie in een vroeg stadium moesten worden en besloten moest worden een tegenaanval. In septem- van dat jaar kwam op een een melding binnen dat de Verenigde Staten een in intercontinentale ra- op de Sovjet-Unie was afge- Binnen enkele minuten worden besloten of er een ictie moest worden inge- Hoewel het alarmsysteem bleef maken van een in nende raket, besloot Petrov er geen sprake was van een aanval van de VS. De tussen de VS en de waren op dat mo- zeer groot. rondkomen van een pensioen en kreeg kort na ^Minuteman-incident een ze- nnzinking. Enkele maanden het voorval werd hij uit het ff ontslagen. AP partners WU Ma .aai: üli? 61661 7 (Advertentie) van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Bij een fronta le botsing tussen een intercity met passagiers en een leeg trein stel bij het Centraal Station in Amsterdam zijn gisteravond twintig gewonden gevallen, van wie twee zwaargewond. De oor zaak van de aanrijding is nog niet bekend. Zestien gewonden zijn naar zie kenhuizen verspreid over de stad gebracht. Twee van hen konden na behandeling direct naar huis. Een zwaargewonde ligt in het Academisch Medisch Centrum. De andere zwaarge wonde, een vrouw, is rond 23.30 uur uit haar benarde positie be vrijd. Een woordvoerder van de brandweer kon gisteravond niet zeggen hoe ze er aan toe is. Het is volgens de Amsterdamse brandweer onduidelijk of er nog mensen in het verwrongen deel van de intercity zitten die tegen een leeg treinstel bij het Cen traal Station is gebotst. De brandweer acht de kans daarop (Advertentie) VACATURES Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX 3e katern pagina 24 (Advertentie) Kom vandaag naar de Kijk voor het programma in de kleintjeskrant of kijk op www.sinke.nl niet groot. De intercity kwam uit de richting Utrecht en was op weg naar Haarlem. Aan de oostzijde van CS botste die trein omstreeks half zeven tegen een lege dubbeldekker, die uit het station kwam en aan het range ren was. De eerste wagon van de intercity is door de botsing over de locomotief geschoven en stak de lucht in. Het is niet bekend hoeveel passagiers in de interci ty zaten. Het station werd ontruimd om de hulpverleners de ruimte te ge ven. Twee traumahelikopters en meerdere ambulances waren ter Door de aanrijding was hele maal geen treinverkeer mogelijk van en naar Amsterdam CS. Treinreizigers in het hele land kregen te maken met vertragin gen. Aan de oostkant van het CS van Amsterdam zullen vandaag zeker geen treinen rijden in ver band met de bergingswerkzaam heden. De NS verwachten vanaf vanochtend wel weer treinver keer aan de westzijde, richting Schiphol, Haarlem en Zaan dam. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Duitsland hebben de druk op de Organisatie van Olie-Exporte rende Landen (Opec) aanzien lijk opgevoerd. De landen wil len dat het kartel meer olie gaat produceren om het zwarte goud goedkoper te maken. De Opec-ministers komen van daag bijeen in Amsterdam. De vergaderplaats is het zwaarbe veiligde Okura-hotel, waar een grote energieconferentie onder leiding van minister Brinkhorst plaatsheeft. Centraal staat de sterk gestegen olieprijs, die de fi nanciële markten al weken in zijn greep houdt. In de Verenigde Staten stuurde een groep van 38 Democratische senatoren donderdag een brief naar de Amerikaanse president Bush waarin werd gepleit voor diplomatieke druk op de Opec. Ze hopen dat de Amerikaanse minister van Energie, Spencer Abraham, op die manier de orga nisatie zover kan krijgen de pro ductie te vergroten. ITij ontmoet de Opec-ministers dit weekein de. Cruciaal De Britse minister van Financi ën, Gordon Brown, noemde in grijpen van de Opec cruciaal voor de stabiliteit en groei van de wereldeconomie. Wolfgang Clement, de Duitse minister van Economische Zaken, zei dat 'nie mand wint als de positieve ont wikkeling van de wereldecono miegevaar loopt'. Saoedi-Arabië pleit in ieder ge val voor een productieverrui ming van meer dan twee mil- VALPARAISO - Een Chileense politieman valt van zijn paard tij dens rellen buiten het Congres in Valparaiso. Studenten en arbei ders demonstreerden gisteren tegen het beleid van de regering, ter wijl president Ricardo Lagos in het Congres zijn jaarrede gaf voor het parlement. foto Carlos Vera/RTR joen vaten per dag. Eerder nog wilde het land 1,5 miljoen extra vaten per dag oppompen. De Sa- oedische minister van Olieza ken, Ali al Naimi, zei gisteren in Amsterdam bezorgd te zijn over 'de stabiliteit van de markt, de continuïteit van het aanbod en de groei van de wereldecono mie'. Nu hanteert de Opec een plafond van 23,5 miljoen vaten per dag. Opslurpen Het oliekartel zegt zelf weinig te kunnen doen aan de hoge olie prijs. „Vele factoren bepalen de prijs", zei Obaid bin Saif al Nas- seri, de minister van Oliezaken van de Verenigde Arabische Emiraten, in Amsterdam. Olie producerende landen kunnen ge woonweg de vraag niet aan, om dat de hardgroeiende economie ën van de Verenigde Staten en vooral China en India olie als water opslurpen. Een probleem is dat veel Opec-leden, maar bijvoorbeeld ook Rusland, op het maximum van hun capaciteit produceren. Alleen Saoedi-Arabië heeft nog voldoende capaciteit om meer olie naar boven te halen. Daar komt bij dat de leden dagelijks al meer dan twee miljoen vaten boven op het productieplafond oppompen. De Opec zal dit weekeinde waar schijnlijk geen besluit nemen over de olieproductie. Het kar tel wacht daarmee tot een offi ciële vergadering op 3 juni in Beiroet. ANP/RTR/AFP laurentien haalt ^alfabetisme lit taboesfeer EN HAAG - Prinses Lauren- Biwil He samenleving mobili- iren om het analfabetisme in terug te dringen. Vol- pis onderzoek kunnen ander- i miljoen Nederlanders niet [slecht lezen, schrijven of reke- lii, „Dat is een groot probleem, ltechter niet genoeg aandacht tijgt", zegt zij iurentien hoopt 'Nederland y&er te schudden', waarbij 5belangrijke rol is weggelegd prhet bedrijfsleven en maat- lappelijke organisaties. Die iben een taak bij het signale- van ongeletterdheid en het Epen verminderen en voorko- ervan. prinses, die zich al een aan- jaren inzet in de strijd tegen heeft in decem- vorig jaar een eigen stich- opgericht, Lezen en Schrij- stichting wil een 'markt zijn voor vraag en aan- van de verschillende kennis [er en praktijkervaring met ft analfabetisme en de bestrij- U daarvan. „We willen de achten bundelen en verder hwenop wat al is gedaan", al- LLaurentien. Batssecretaris Nijs van Onder- I 'juicht het initiatief toe'. komt zelf met een nieuw kn van aanpak van het analfa- Volgens Nijs sluit de Lezen en Schrijven bij het gewijzigde beleid, koersverandering is nodig 'we wel vooruitgang ma maar veel te weinig'. GPD •9ina 22 analfabeten moeten schaamte overwinnen door Bob Kroon GENÈVE - Er zijn al vijf aanklachten over ongewens te intimiteiten ingediend te gen Ruud Lubbers. Als deze klachten van een aantal van zijn vrouwelijke stafleden gegrond blijken, dan is de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen niet langer te handhaven in zijn functie. Tot die overtuiging is secreta ris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties gekomen na een onderhoud van een uur met Lubbers, donderdagavond, zeg gen hooggeplaatste VN-functio- narissen. Dat gesprek ging deels over de vluchtelingenramp in de Sudanese provincie Darfur, zo als eerder gepland, en over 'deze persoonlijke zaak'. „Eerst was er één aanklacht, maar inmiddels zijn er nog vier of vijf bijgekomen", aldus een VN-topman in New York, die niet met naam genoemd wil wor den. Gedragsprobleem „Dat maakt de zaak er niet ge makkelijker op. De heer Lub bers heeft kennelijk een gedrags probleem in zijn omgang met vrouwen. Dat was ook in Har vard al bekend." Voor zijn aan treden als VN-vluchtelingen commissaris is Lubbers gastpro- fessor geweest op de prestigieu ze Harvard Universiteit in Boston. De afdeling Interne Controle van de VN heeft inmiddels twee inspecteurs naar Genève ge stuurd. Kofi Annan zowel als Lubbers willen dat hun onder zoek zo snel mogelijk zijn be slag krijgt, zo wordt in VN-krin- gen gemeld. Of Lubbers, die gis teren weer op zijn kantoor in Genève was, ook is onder vraagd, wil men niet zeggen. „De Hoge Commissaris verga derde met zijn stafleden en ver trekt zondag voor een werkbe zoek naar Japan", is alles wat woordvoerder Kris Janovski kwijt wil. Maar hij geeft toe, dat de aantijgingen tegen de baas op het hoofdkwartier van de vluchtelingenorganisatie, waar zevenhonderd mensen werken, voor 'een gedrukte stemming' heeft gezorgd. GPD pagina 3 Lubbers is en blijft besmet DSKOU - Een gepensioneerde )sisehe militair die in 1983 «deelde dat een alarm over

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1