Sepia zorgt voor file onder water Duikers en inktvissen in Oosterschelde 10 Rammeiend langs de deuren ipit_„_ _3n: 0113-315680 w^w.pze.nl tmail:redactie@pzc.nl Jostbus31,4460 AA Goes üvertentie-exploitatie: Moord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. 22 mei 2004 Oppasopa's en -oma's in de stress 5 Veiligheidsexperts waarschuwen De weekeinden van Hemelvaart en Pinksteren trekken drommen dui kers naar de Zeeuwse binnenwateren. Belgen, Duitsers en hele horden Neder landse liefhebbers komen in die periode naar de kustprovincie om de sepia's, de kleinduimpjes onder de inktvissen, van dichtbij in de Oosterschelde te zien paaien. Wie onder water een kijkje kan nemen, ervaart de bijzondere schoon heid van deze wereld. Bij sommige duikers overheerst de erger nis. „Hoe is het zicht? Wat denk je met zo'n paar honderd duikers tegelijk op zo'n klein stukje! Erwtensoep! Al zou een sepia pal naast je zwemmen, dan zie je hem nog niet door al dat geroer van die malloten op de bo dem!" Maar er zijn ook andere geluiden. De Ooster schelde is ongerept en zeer rijk aan dieren- en plantenleven. „Zoals hier", wijst een Wallo- niër met een weids gebaar langs de eerste twee pijlers van de Zeelandbrug aan Schouwse zij de, „vind je het nergens." Een Noord-Brabant se, koud thuis van de zoveelste duikreis naar de Rode Zee in Egypte, sluit zich bij die vast stelling aan. „Natuurlijk zijn het licht en de kleuren in dat soort tropische wateren heel bij zonder. Maar wanneer je in de Oosterschelde, net zoals nu met een beetje geluk, een metertje of zes tot acht zicht heb, dan is hier op de vier kante meter werkelijk waar veel meer te bele ven." Eind mei en begin juni zorgen sepia's, oftwel de zeekatten, voor een sterk verhoogd adrena- linegehalte bij menig sportduiker. De tienpoti- ge inktvis komt in die tijd naar de Oosterschel de om te paaien. Schuchter zijn ze allerminst, wat de onderwatertoerist in staat stelt om tot zeer dicht te naderen én niets van het ritueel te missen. De dieren trekken zich weinig aan van al die koude drukte in hun omgeving en hebben - de koppen tegen elkaar en de armen innig ineengestrengeld - alleen oog voor el kaar. Is de daad voltrokken, dan zet het vrouw tje haar bevruchte eieren direct af in de tak kenbossen of betonijzeren 'hut' die daar voor dit doel eerder door een aantal liefhebbers zijn neergezet. Visnetten, mits niet regelmatig opgehaald, vol doen eveneens. Zo wordt en passant aan na tuurbeheer gedaan. Druiventrossen Anderzijds biedt het ook een onwezenlijke aanblik. Het heeft iets weg van een verlaten nederzetting, een verdronken dorp, waar drui ventrossen (de sepia-eitjes) aan de wanden groeien. De eitjes zijn bijna zwart van kleur, gevuld door de 'inktstof' waarmee het week dier zich tracht te beschermen tegen belagers. De kroost komt na ongeveer acht weken uit en 'verruilt na een jaar (vijftien centimeter groot) de Oosterschelde voor dieper, open water. Is hun paaitijd aangebroken, dan keren ze weer terug naar hun geboortegrond. Na de paring sterft het vrouwtje, waarmee de vogelliefhebbers weer zijn gediend. Het kalk achtige skelet van de zeekat spoelt aan en hangt in menige kooi. Langs het touw dat helpt om iets steviger de gang over de glibberige basaltblokken onder de brug naar het water te maken, is het een bijna onafgebroken komen en gaan van in overwegend zwart pak gestoken mannen en vrouwen. Velen zijn uitgerust met een onder watercamera voor foto's. Zo op een afstandje heeft de massa zelf wel wat weg van een reus achtige octopus met lange tentakels. Met gesis zinkt een nieuw buddypaar af naar de diepte. Op goed elf meter komen de eerste sepia's al in zicht. Her en der zweven duikers rond. Als het even kan zo roerloos mogelijk, want bij iedere aanraking van de vinnen met de zanderige bo dem dwarrelt de smurrie ogenblikkelijk rond en bederft het zicht. Een ongeveer vijftig centi meter groot mannetje verdrijft met een welge mikte kopstoot een iets kleinere concurrent. De verliezer was kennelijk abuis Nog meer duikers voegen zich bij het groepje. Een blik omhoog roept beelden op van een drukke landingsbaan. Enorme lampen schij nen omlaag ter begeleiding van de afdaling. Het wordt oppassen voor botsingen. Terug aan de oppervlakte na zo'n drie kwartier ver wondering, galmen opgewonden stemmen te gen het brugdek. Blijkbaar heeft lang niet ie dereen de erwtensoepervaring van het eerdere groepje. „Je moet de drukte ook niet opzoe ken", zegt Cor Bron uit Lelystad. Hemelvaart is voor hem en zijn clubgenoten Marije Oudejans en Marcel Niemans het gebruikelij ke lang weekeinde duiken in Zeeland. Als het even kan drie duiken per dag, zegt Oudejans enthousiast. Bron kijkt bedenkelijk. „Zij is nog jong!" Hun eerste sepia's van dit jaar heb ben ze in ieder geval al weer gezien. „We zijn voorbij de eerste pijler gezwommen, daar is het een stuk rustiger." Oudejans verontwaar digd: „Op het moment dat je letterlijk wordt weggeduwd, omdat iemand per se precies langs de pijlervoet wil zwemmen, terwijl jij daar rustig ligt te kijken, dan is het niet leuk meer." Vijf Belgische sportvissers arriveren bij de brug. Ze lopen een stukje naar rechts, weg van het meeste gespartel, en gooien hun zware dob ber ver uit. Kort daarop steken twee zwarte caps, enigszins uit koers geraakt, boven water. Met brede gebaren tracht één van de vissers de duikers duidelijk te maken dat ze om de vis lijnen heen moeten zwemmen. Onbegrip of on macht, na wat heen en weer gepraat halen de vissers hun hengel toch maar even op. Eén haak wurmt zich echter vast tussen de stenen. Tot wederdienst bereid, weten de duikers het vistuig voor hun landgenoten te redden. De stroom onderwatertoeristen beperkt zich niet alleen tot de Schouwse kant van de Zee landbrug, een bezienswaardigheid op zich voor het passerend wegverkeer. Ook aan Beve- landse zijde is het een komen en gaan. Popu lair zijn ook de duikstekken in de Grevelin- gen. De duikcentra in de regio draaien over uren. Voor het voltanken van de zuurstoffles zijn wachttijden van soms drie kwartier geen uitzondering. Bij Waterworld in Nieuwerkerk doen twee mannen deze dagen weinig anders dan het continu aankoppelen en losmaken van de slangen van de compressor. Voor het vullen van een, meest gangbare, twaalf-literfles wordt 3,50 euro in rekening gebracht. Big busi ness dus voor de verse Zeeuwse lucht. Miljoenenomzet Voorzitter Bas Mathijssen van de Belangenver eniging Duikondernemend Zeeland (BDZ) uit Scharendijke schat dat het onderwatertoeris- me in de provincie jaarlijks een miljoenenom zet oplevert, inclusief overnachtingen en een hapje en een drankje in plaatselijke etablisse menten. Reden voor hem met niet aflatende in zet bij de verantwoordelijke instanties te plei ten voor meer voorzieningen ten behoeve van de duiksport. Sinds gedeputeerde Thijs Kra mer bij een introductieduik zelf mocht erva ren dat de Zeeuwse schoonheid onder de vloed lijn doorloopt, lijkt daar wat schot in te ko men. Samen met Waterschap Zeeuwse Eilan den, Rijkswaterstaat, het Grevelingenschap en de betrokken gemeenten zit de provincie in middels aan tafel met de Nederlandse Onder watersport Bond (NOB) om te zien wat er op korte (toiletten en trappetjes) en langere ter mijn kan verbeteren. Al staan niet alle duikers daar om te springen. Lokale verenigingen koesteren in zekere zin de ongereptheid van 'hun' duikstek. Wordt de instap vanaf de dijk té gemakkelijk gemaakt, dan wint die plek daarmee aan populariteit en is het ook daar gedaan met de relatieve rust. Marcel Modde foto Mechteld Jansen Topdrukte bij de Oosterschelde: alle duikers willen het wonder van de sepia zien. De sepia komt eind mei, begin juni naar de Oosterschelde om te paaien. foto André de Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19