Amstel Cup is de beker van 't volk Van Hees wijk profiteert in België Lang leve de saaie sporter Co Adriaanse is trots op primeur PSV hoopt op komst van Cocu en Dudek Utrecht en Twente samen in Noordwijk Fifa zit topscorer Ailton dwars Gebreselassie meldt zich af Atlete Judith Vis jaar uit roulatie Dekker terug bij Fortuna Sittard Fifa tekent toch antidopingcode Moens doelman bij Willem II Kameroen krijgt zes punten terug Verkerk begint tegen Boutter Yvonne Wisse raakt nationale titel kwijt door Antal Crielaard ROTTERDAM - Een bekerfina le waarin geen club uit de tradi tionele topdrie meedoet; het blijft een raar idee. Toch is de eindstrijd tussen FC Twente en FC Utrecht, die voor morgena vond op het programma staat, geen unicum. Sinds de invoe ring van het betaalde voetbal ge beurde het al dertien keer. De populariteit van het toernooi lijdt er geenszins onder. Beide clubs hebben morgen in Rotter dam de steun van 17.000 suppor ters in een uitverkocht stadion. Foeke Booy, trainer in Utrecht se dienst, proeft de laatste jaren zelfs dat de Nederlandse beker aan traditie wint. Het toernooi leefde tijdenlang niet in Neder land; „Maar de beker is toch het hoogst haalbare na de titel", al dus Booy. „Voor een club als FC Utrecht is het helemaal niet van- door Ruud Ramler TILBURG - De eerste win naar van de Rinus Michels Award is verguld met zijn prijs, een zware trofee ge maakt van glas. Co Adriaanse is de beste trainer/coach van het betaalde voetbal. De glazen prijs spreekt hem aan; „Mijn vader was glasslij per. Ik heb dus iets speciaals met dat materiaal. En colle ga's uit het hele land gaven mij de meeste stemmen. Daar mee spreken ze een grote waardering uit voor mijn vak- zelfsprekend dat we elk jaar voor een hoofdprijs strijden, dus zullen we er alles aan doen om er een feest van te maken." Zijn Twentse collega René Van- dereycken was aanmerkelijk minder spraakzaam in de afslui tende persconferentie. „We kun nen urenlang discussiëren over het verloop van de finale, maar na een minuut spelen kan alles door een bepaalde gebeurtenis alweer anders zijn. Ik wil er dus niet op vooruitlopen." De Belg wilde zelfs de achttien namen in zijn selectie niet vrijge ven. „Dat doe ik pas zaterdag, als ik weet wie er fit zijn." Van- dereycken zei het niet met zo veel woorden, maar hij twijfelt nog over de fitheid van N'Kufo en Niemeyer. Beiden waren in de laatste weken niet topfit. „Maar Christensen heeft het niet slecht gedaan als vervanger van N'Kufo, dus heb ik geen vrees over mijn opstelling." manschap", aldus Adriaanse. De trainer van AZ was met Ronald Koeman en Foeke Booy voorgedragen door een vakjury die bestond uit Rinus Michels, Louis van Gaal, Hans Kraay sr.. Piet de Vis ser, Jan Reker en Henny Kor- melink. Volgens het juryrap port onderscheidde Adriaan se zich met zijn positieve werk bij AZ. De Alkmaarders konden onder zijn leiding na jaren weer eens Europees voetbal afdwingen. De jury meende dat het gebeurde met zeer verzorgd, aanvallend voetbal. GPD Dat de trainers de laatste wed strijd van het seizoen serieus ne men, blijkt uit het feit dat beide ploegen zich voorbereiden in een heus trainingskamp. Opmer kelijk genoeg verhuizen de clubs vandaag allebei naar Noordwijk, waar de rust van zee. strand en duinen wordt ge zocht. De trainers vertelden het niet afgesproken te hebben; de gezamenlijke tocht naar Noord wijk berust op puur toeval. Derde finale De deelname van dit seizoen wordt voor Utrecht de derde fi nale op rij; „De spelers weten nu wat winnen is en wat verlie zen is", aldus Booy. „Ik denk niet dat ik ze extra hoef te moti veren. Het wordt een strijd tus sen twee volksclubs met selec ties die aan elkaar gewaagd zijn." Booy kan morgen in elk geval geen beroep doen op Pas cal Bosschaart. De middenvel der, die na dit seizoen definitief naar de Kuip verhuist, is ge schorst. Daarnaast heeft Booy geen beschikking over De Groot, Van Mol en Touzani. „Voor de zekerheid nemen we negentien spelers mee naar het trainingskamp, omdat we nog enkele twijfelgevallen hebben." Bij de spelers is de bekerfinale deze week ook langzaam gaan le ven. „Je merkt dat er iets te ko men staat", aldus Utrecht-doel man Ponk. Van der Weerden (Twente): „De spanning wordt opgevoerd. We zijn er heel se rieus mee bezig." Zwaanswijk (Utrecht); „We weten van vorig seizoen hoe mooi het was, we proberen de mensen in Utrecht weer net zo trots te maken." Bij de spelers van beide volks clubs leefde in ieder geval heel sterk de gedachte dat de enthou siaste supporters van de vereni gingen een belangrijke rol zul len spelen. Ponk; „Hoe je het ook wendt of keert: het wordt de beker van 't volk." ANP zaterdag 22 mei 2004 ]jj Utrecht-trainer Foeke Booy (links) en Twente-trainer Renë Vandereycken met op de voorgrond de Am- stel Cup. foto Marcel Antonisse/ANP PARIJS - Voetballers die van nationaliteit zijn veran derd, mogen alleen met uitdrukkelijke toestemming van I de wereldvoetbalbond (Fifa) voor hun nieuwe land uitko- men. Dat heeft de Fifa gisteren in Parijs besloten tijdens haar congres. Met deze beslissing vult de Fifa een gaatje in de eigen sta- tuten. De oude regel luidde dat spelers die nog nooit voor het nationale team van hun eerste vaderland uitkwamen geselecteerd mogen worden voor hun nieuwe land. Diebe^ paling liet de mogelijkheid open voor voetballers om voor veel geld van nationaliteit te wisselen. De Braziliaan Ailton, topscorer van kampioen Werder Bremen, was dit jaar serieus van plan om de nationaliteit van Qatar aan te nemen. De Zuid-Amerikaanse spits, die nog nooit voor Brazilië uitkwam, kreeg uit de oliestaat l miljoen euro aan tekengeld plus een jaarsalaris van 400.000 euro aangeboden om voor het nationale team van Qatar te gaan spelen. Die lucratieve overstap is door de aanpassing in de F:- fa-reglementen niet meer aan de orde. ANP/DPA NIJMEGEN - Haile Gebreselassie verschijnt vandaag niet aan de start bij de baan wedstrijd van de Globi Athletics in Nijmegen. De Ethiopische atleet heeft zien met een lichte hamstringblessure afgemeld voor de ont moeting die geldt als voorbereiding voor de FBK Games negen dagen later in Hengelo. In die wedstrijd wil Gebre selassie graag goed presteren, daarom koos hij ervoor lan ger in Ethiopië te blijven. ANP RIJSWIJK - Hordenloopster Judith Vis kan een jaarlang niet in actie komen. Vis scheurde onlangs bij wedstrijden in Doha in Qatar een achillespees volledig af. Ze is inmid dels geopereerd. De atlete van Rotterdam Atletiek zou als reserve van de etafetteploeg (4xl00m) meegaan als de vrouwen zich kwalificeren voor de Olympische Spelen» Athene. Haar plaats is overgenomen door Mawi Awuaï Asante van Haag Atletiek. ANP SITTARD - Chris Dekker keert terug als trainer van For tuna Sittard. Dekker kwam gisteren met de clubleiding een contract overeen voor komend seizoen. Hij volgt Hans de Koning op, die in Sittard geen sportieve uitdaging meer voor zichzelf zag. Dekker was behalve Fortuna-sp^ Ier (1982-1985) van februari tot en met juli 1989 intern- coach en tussen augustus 1992 en februari 1994 hoofdtrai ner van de club. ANP PARIJS - De wereldvoetbalbond Fifa heeft gisteren in Pa rijs toch de antidopingcode van wereldantidopingbureai; WADA ondertekend. De bond was door het internationa le olympisch comité IOC onder druk gezet met de code ak koord te gaan. De sport dreigde anders te worden uitgeslo ten van de Spelen in Athene. De Fifa had moeite met bel charter wegens de daarin opgenomen schorsing van twee jaar voor een dopingovertreding. ANP/DPA Is Sjeng Schalken saai? Je zou net zo goed de vraag kunnen stellen: is Fa bian Barthez onbesuisd? Tuurlijk is Schalken saai. Maar hij is in goed gezel schap. Tim Henman, Wim Jonk, Dennis Bergkamp, Gary Kasparov, Ids Postnia en Alexandre Vinokourov zijn het im mers ook. Maar is dat nu een slechte ei genschap voor een topsporter? Nee, zou je zeggen. Je wint er toch niets minder door. Half 2003 publiceerde het tijdschrift Sports Illustrated een lijstje van Ameri- ka's saaiste sportsterren. Tim Duncan was de nummer één. De basketballer van de San Antonio Spurs mag dan al les met een bal kunnen, maar voor een etentje nodigden de redacteuren van hot cnnrfKloH llAl'ar lAm'1 tlrl Qnllow: uit En SI dacht over Tiger Woods en Pete Sampras net zo. Van hen hoeft nie mand boude uitspraken te verwachten, laat staan wilde uitspattingen. Zij ra ken niet aan de cocaïne, hebben geen buitenechtelijke kinderen en gaan niet aan de wandel met hun persoonlijke as sistente. Zij gaan altijd op tijd naar bed. Leven voor je sport is geen zonde, maar toch vinden sporters het niet plezierig om als saai te boek te staan. Schalken in elk geval niet. Twee maanden gele den had de Limburger een ploeg van Studio Sport drie dagen over de vloer tijdens het toernooi van Key Biscayne. Mart Smeets wilde in een reportage, die afgelopen woensdag werd uitgezon- en de tennisser werkte daar graag aan mee. Het lukte alleen niet zo. Het be staande beeld van hem werd eerder be vestigd. Schalken bracht nog in dat hij nota be ne in Key Biscayne gediskwalificeerd was omdat hij 'fuck you' had gezegd te gen de umpire, maar het haalde niets uit. Hij zei er namelijk bij dat hij zich diep schaamde voor zijn opmerking en dat hij zo niet was. Niet voor niets kreeg hij dinsdag ook de Fair Play Trophy uitgereikt. Eigenlijk vindt iedereen Schalken aar dig en het siert hem ook dat hij een saaie goedzak is. Hij moet vooral zo blijven. Al jaren staat hij tussen de vijf tiende en de vijfentwintigste plaats op hij altijd met zijn sport bezig is. In de documentaire was te zien hoe hij bij voorbeeld minutieus bijhoudt waar de pijntjes zitten. Als zijn pols geïrriteerd is tijdens een training, zet hij in een schriftje twee plusjes bij dat gewricht. Kan hij door de pijn helemaal niet spe len, dan komen er drie plusjes bij. En zo gaat dat al jarenlang dag in dag uit met elk gewricht. Ook noteert hij van alle banen waarop hij speelt de kenmer ken. Om daar lering uit te trekken voor de volgende keer. Sjeng Schalken is bezeten van zijn sport. Hij houdt zich nimmer met rand- zaken bezig. Tegen zijn vrouw Ricky heeft hij gezegd dat hij nog vijf jaar al les opzij wil zetten voor het tennis en keer de steden aandoen waar hij geten nist heeft. Om te zien wat er nog meer was dan een mooi tenniscomplex. Want denk niet dat hij tijdens het toernooi van Roland Garros, dat maandag be gint, Parijs in gaat en eens de Eiffelto- ren beklimt of de bloemetjes buiten zetBij Schalken kun je er al tijd op vertrouwen dat hij met zijn sport rekening houdt. Hij traint, speelt, reist, eet en slaapt. Dat is alles. En ge durende al die handelingen schieten kleine gele balletjes door zijn gedach ten. Zelfs tijdens zijn rustuurtjes. Top- spin-ballen, lobjes, volley's, passeersla- gen, aces... Die saaie sporters, dat zijn de echte. TILBURG - Oscar Moens verde digt vanaf komend seizoen het doel van Willem II. De 31-jarige keeper tekent een contract van drie jaar bij de Tilburgse club. Moens volgt bij Willem II Geert de Vlieger op, die bij de club is vertrokken. Moens stond in de Nederlandse competitie voor het laatst onder contract bij AZ. Hij raakte daar verzeild in een langdurig arbeidsconflict en speelde enige tijd op huurbasis voor RBC. ANP PARIJS - Kameroen heeft de kansen op deelname aan het WK voetbal van 2006 (in Duits land) weer helemaal in eigen hand. De wereldvoetbalbond Fi fa bracht de Afrikanen onlangs voor de kwalificatiereeks zes punten in mindering, maar giste ren besloot de Fifa deze maatre gel ongedaan te maken. De voetballers van Kameroen werden gestraft voor het dragen van tenues uit één stuk tijdens het toernooi om de Afrika Cup. Daarmee overtrad de nationale bond de kledingregels. Door de zes punten aftrek in de aan staande WK-kwalificatiereeks zou Kameroen het heel moeilijk krijgen om het WK in Duitsland te bereiken. In de groep met Li bië, Ivoorkust, Benin, Sudan, Egypte en Kameroen plaatst al leen de winnaar zich voor het WK. De boete van 130.000 euro die de Fifa Kameroen oplegde, blijft wel staan. ANP/RTR door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - PSV is de enige gegadigde om Phillip Cocu over te nemen van FC Barcelona. De international is met zijn huidige club in onderhandeling over een nieuw contract. Cocu (33) heeft een eerste aanbieding niet geac cepteerd. „Als hij er niet uit komt met Barcelona speelt Cocu volgend seizoen bij PSV", was voorzitter Harry van Raaij giste ren duidelijk. Cocu kan eventueel transfervrij weg bij FC Barcelona. Zijn con tract loopt af. Ook Ajax en Feye- noord zijn in de markt voor Co cu. Toen de geboren Eindhove- naar zes jaar geleden van PSV naar Spanje ging, werd al de af spraak gemaakt dat Van Raaij bij een vertrek als eerste zou worden ingelicht en dat PSV een serieuze optie voor hem zou zijn. Nu Cocu een verlaagde aan bieding naast zich neer heeft ge legd, hoopt de vertrekkende voorzitter vurig op zijn komst. „Niets is nog zeker, want Phil lip is momenteel in onderhande ling met Barcelona," aldus Van Raaij. „Ik moet dus een beetje voorzichtig zijn." Als mogelijke opvolger van Ro nald Waterreus is voormalig Feyenoordkeeper Jerzy Dudek een serieuze kandidaat. De Pool- PARIJS - Martin Verkerk opent zijn jacht naar nieuw succes op Roland Garros met de wedstrijd tegen Julien Boutter. De verrassende finalist van vo rig jaar werd gisteren tijdens de loting voor het grandslamtoer- nooi in Parijs aan de Fransman gekoppeld. Boutter kreeg van de organisatie een wildcard. Ver kerk is als negentiende ge plaatst. Sjeng Schalken speelt zijn eerste partij tegen de Zweed Robin Soderling. John van Lottum trof het niet met de als vijfde gerangschikte Span jaard Carlos Moya als tegenstan der. Hij won dit jaar de toer nooien van Chennai, Rome en Acapulco en was halvefinalist in Monte Carlo. Dennis van Scheppingen moet het opnemen tegen de Rus Mikhail Joezni. Raemon Sluiter werd gekoppeld se doelman is bij FC Liverpool op een zijspoor beland. Zip eventuele vertrek bij Liverpool is vooral afhankelijk van depo sitie van trainer Gérard Hoi- lier, die onder vuur- ligt. Houi- lier heeft de doelman naar den- servebank verwezen. Vonge week was Dudeks zaakwaarne mer Jan de Zeeuw aanwezig o? De Herdgang, waar hij een on derhoud had met trainer Guus Hiddink van PSV. GPD Phillip Cocu WOERDEN - Atlete Yvodk Wisse (21) is gisteren in Woer den onttroond als national! meerkampkampioene. Frenke Bolt nam de titel over. De Vlissingse Wisse, tegenwoor dig lid van De Spartaan uit Lis- se, was de kampioene van nt laatste twee jaar. Na de vier on derdelen van de eerste dag H ze nog op schema om een trilo gie te voltooien, maar het speer werpen brak haar uiteindelijs op. Bij die discipline kwam ze op de tweede dag van de If niet verder dan 30,02 meter Bolt, in 2001 al eens nationaal kampioene, wierp de speer on der moeilijke omstandigheden naar 43,48 meter. Wisse kon de achterstand op de afsluitende 800 meter niet meer goedmaken Frenke Bolt, een 23-jarige atle te van Groningen Atletiek, zamelde op de zeven onderdelen 5775 punten. Yvonne kwam tot 5710 punten. Brons was voor Laurien Hoos me. van onze sportredactie BUGGENHOUT - Wielrenner Max van Heeswijk heeft giste ren de derde etappe in de Ronde van België op zijn naam geschre ven. De coureur uit de US- Postal-ploeg was na 194 kilome ter tussen Knokke-Heist en Bug- genhout de snelste in de chaoti sche eindsprint van het peloton. De massaspurt werd ontsierd door een grote valpartij in het laatste rechte stuk naar de fi nish. Daarbij waren verschei dende renners betrokken, onder wie de Belgische kampioen Geert Omloop en zijn landge noot Tom Boonen. Zij konden niet meer meestrijden om de dagzege. Van Heeswijk kon de valpartij aan de kop van het peloton ont wijken en sprintte daarna knap naar de overwinning. De Est Ja- nek Tombak eindigde als twee de, de Nederlander Bart Hiem- stra kwam als derde over de streep. De Italiaan Gianluca Bortolami nam de leidende positie in het klassement over van Omloop. De nieuwe koploper klom naai de eerste plaats dankzij de boni ficatieseconden die hij op weg naar Buggenhout verdiende. Olympia's tour In Olympia's Tour was het na drie tweede plaatsen en een der de stek in de zevende etappe ein delijk raak voor Peter Möhlmann. De sprinter uit Apeldoorn was in het Noord-Brabantse Ossendrecht de snelste van het peloton. Hij Vandaag en morgen is Limburg het decor van de eindstrijd van Olympia's Tour. Dekkers ploeg leider Nico Verhoeven toonde zich ingenomen met het wed strijdverloop tot nog toe. „We hoopten al dat de ploegen van de sprinters het werk voor ons zouden doen en alles bijeen zou den houden. Wij kunnen natuur lijk niet zelf overal op reageren. De rappe mannen hebben de buit aardig verdeeld en zo is waarschijnlijk iedereen tevre den." Giro d'Italia Alessandro Petacchi is ook dit jaar in de Ronde van ftalië een klasse apart. De Italiaanse su persprinter won in de vorige edi tie van de Giro zes etappes. De 30-jarige coureur evenaarde gis teren in Treviso dat aantal. In de massasprint van de twaalfde etappe was Petacchi opnieuw de snelste. De veelvraat uit de Fas- sa Bortolo-ploeg versloeg de Au straliër Robbie McEwen en de Wit-Rus Aleksandr Oesov met miniem verschil. Het trio eindig de na 210 kilometer vanuit Cese- na in dezelfde tijd. Klassementsleider Damiano Cu- nego verstevigde zijn koppositie in de algemene rangschikking met zes seconden. De 22-jarige Italiaan heeft nu een voor sprong van zestien seconden op titelverdediger Gilberto Simoni. Landgenoot Franco Pellizotti staat op de derde plaats op 34 se conden van de roze trui. Vandaag staat in de Giro een in dividuele tijdrit op het program ma over 52 kilometer van Triëst naar Carsico. ANP/DPA versloeg de Rabo-Fin Jukka Vastaranta en Kenny van Hum mel. „Het zat er al een tijd aan te komen en ik ben ontzettend blij dat het me nu eindelijk ge lukt is", jubelde Möhlmann. „Mijn ploeg Axa heeft me het vertrouwen gegeven door toch weer voor mij te rijden. Als je dan wint, doe je dat ook voor de ploeg." Thomas Dekker bleef zonder problemen in het oranje. Zijn be langrijkste concurrent Bas Gi ling raakte aanvankelijk achter op maar Kai Reus, vorig jaar we reldkampioen bij de junioren, bracht hem keurig naar de voor ste groep terug. Aldo Ino Ilesic, de winnaar van donderdag, kwam ten val in de plaatselijke omloop. Daardoor raakte de Slo- veen zijn groene trui kwijt aan Möhlmann. Max van Heeswijk is iedereen te snel af in de derde etappe van de Ronde van België. foto Etienne Ansotte/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18