Zeeuwen laten veel kansen liggen In sportcentra zit nog volop rek 'No cure, no pay' is voor lager betaalde Meer winst Ziirich Financial Minder omzet voor PinkRoccade De Mol stapt weer in Versatel Productie Argentinië daalt Meer en duurdere huizen verkocht buitenlandadviseur Kamer van Koophandel Erik Faber neemt afscheid Vendex KBB verder in de problemen Lagere winst voor Sainsbury profijt het bedrijf vrijdag 21 mei 2004 ZURICH - De verzekeraar Zürich Financial Services heeft in het eerste kwartaal van dit jaar'een scherpe stij ging van de nettowinst geboekt van 134 miljoen dollar tot 702 miljoen dollar (584 miljoen euro). Het Zwitserse con cern overtrof daarmee de prognoses van analisten. De stijging was vooral te danken aan levensverzekerin gen. Zürich gaf woensdag bij de publicatie van de cijfers geen verwachting voor de rest van dit jaar. ANP AMSTERDAM - PinkRoccade heeft in het eerste kwar taal van dit jaar minder winst gemaakt dan in dezelfde pe riode van 2003. Ook de omzet daalde, zo heeft de automa tiseerder woensdag laten weten. De winst kwam uit op 0,6 miljoen euro, tegenover 2,2 mil joen vorig jaar. De omzet daalde met 7,8 procent van 189,3 miljoen euro naar 174,6 miljoen. In Nederland was een omzetdaling te zien van 9 procent. De automatiseerder blijft bij de eerder uitgesproken ver wachting dat vanaf de tweede helft van dit jaar de verlie zen tot het verleden behoren. ANP AMSTERDAM - John de Mol is weer grootaandeelhouder van Versatel. Hij heeft zijn belang in de telecomonderne- ming uitgebreid van 1,3 procent naar 5,1 procent, bleek woensdag uit een melding bij de Autoriteit Financiële Markten. Op de effectenbeurs maakte het aandeel Versa tel een koerssprong van bijna 10 procent. De Mol was eerder al voor 10 procent eigenaar van Versa tel, maar verkocht begin maart het grootste deel van dat belang. Met de opbrengst kocht hij aandelen van tv-be- drijf Fox Kids Europe, waarin hij sindsdien een belang van 10 procent heeft. ANP BUENOS AIRES - De energietekorten in Argentinië ei sen hun tol. De industriële productie in het land is in april met 3,9 procent afgenomen ten opzichte van maart, na zes maanden van expansie. Het is de grootste vermin dering in meer dan drie jaar, aldus het nationale bureau voor de statistiek. Het economisch herstel in Argentinië wordt bedreigd door gastekorten. De regering stelde voor energie jaren lang maximumprijzen vast. Daardoor was het voor bedrij ven niet interessant te investeren. ANP APELDOORN - Een koopwoning is in april in prijs geste gen. Een gemiddeld huis ging voor 213.000 euro van de hand, tegen 203.000 euro een jaar eerder. Dat bleek woensdag uit cijfers van het Kadaster. Ook het aantal verkochte woningen nam toe. Het Kadas ter telde 11.757 eensgezinswoningen die van eigenaar wis selden en 4732 appartementen. Het totaal van 16.489 is fors hoger dan de 15.144 verko pen een jaar eerder. Ook ten opzichte van de eerste maanden van 2004 ligt de gemiddelde prijs hoger. In februari en maart kostte een huis 210.000 euro, in januari 205.000. ANP jAnrJeffrey Kutterink MIDDELBURG - Wereld eind is hij allerminst. Alle lunis en ervaring van dertig jaar reizen door meer dan vijftig landen, draagt hij over aan Zeeuwse ondernemers. Maar na twaalf jaar stopt hij daarmee, al thans uit naam van de Kamer m Koophandel. Want hij gaat zelfstandig verder. Erik Faber (65) moet de straat op. Zeeuwse ondernemers vertellen dat ze karrenvrachten aan mogelijkhe den over de grens hebben. „Chi na en Japan zijn van die landen. Maar ze moeten wel zelf wil len." Een Zeeuwse ondernemer die ook maar in een flits denkt aan handelen met het buitenland, knjgt hem op bezoek. Minstens een uur. Hij vraagt je het hemd van het lijf, wil weten wat je maakt en hoe, met hoeveel men- sen. welke problemen je tegen komt en wat je ideeën zijn. Ex- oorteren of juist importeren. Sa menwerken of een joint-venture sluiten. Ziel hij er wat in, slaat hij en thousiast aan het adviseren. Ver telt wat je het best kunt doen, en bovenal wat je moet laten om succesvol te zijn. Het uitgebrei de netwerk aan contacten boort hij daar graag voor aan. Zinnen de plannen hem niet, hakt hij er evenwel niet met de botte bijl op los. Eerder subtiel laat hij doorschemeren dat ze be ter nog even kunnen rijpen, of misschien maar even in de ijs kast moeten. De kunst van het op eieren lopen verstaat hij goed. Bezoeken Zo'n duizend bedrijven zijn de afgelopen twaalf i jaar vereerd meteen bezoekje, schat hij zelf in. In het begin als exportconsu- ient, later als consulent interna tionale handel. Als het beestje maar een naampje heeft, want veel waarde hecht hij niet aan dat soort typeringen. Wel belangrijk vindt hij het op stropen van mouwen en het heb ben van een ruime blik. Het ken merkt de Rotterdammer. 'Niet lullen, maar doen' is op zijn lijf geschreven. Zijn hart ligt bij de middelgrote en kleine bedrij ven. „Die grote jongens huren een adviseur in en laten het wel uitzoeken hoe ze met het buiten land moeten handelen. Maar die kleine ondernemer kan dat niet. Werkt hard. Heeft geen tijd en geld voor onderzoek." Marktafstruiner' was hij dertig jaar lang van beroep. „In op dracht van Nederlandse bedrij ven ben ik in meer dan vijftig landen geweest om te kijken wat er leeft. Om te praten met mensen en zicht te krijgen op po tentiële markten. Want je kunt er donder op zeggen dat het pak koffie dat hier goed verkoopt, in China niet van de hand gaat. Een afbeelding die we hier mooi vinden, kan in een andere cul tuur iets afschrikwekkends bete kenen. Dat moet je wel weten." Met die kennis en ervaring op zak kwam hij twaalf jaar gele den in dienst van de Kamer van Koophandel voor Zeeland. „Toen waren het vooral bedrij ven als Bison en Advanta die de wegen in het buitenland bewan delden." Sfeer Hij walgt er van om achter het bureau te zitten. „Aan folders van bedrijven heb ik niets. Je moet een bedrijf zien om de sfeer te proeven." Oh nee, het is niet alleen zijn verdienste dat er tegenwoordig veel meer kleine re bedrijven succesvol zaken doen over de grens, relativeert hij zijn eigen rol. Van de pak weg 22.000 bedrijven in Zee land, doen er zo'n 1200 zaken in het buitenland. Met stip op één staat Duitsland, gevolgd door België, Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. Maar de Zeeuwen laten (te) veel kansen liggen, klinkt het uit de mond, maar vooral uit het hart van de Rotterdammer. Want het doet hem pijn. „Begrijp me niet verkeerd. Zeeuwen zijn solide, betrouwbaar. Sluit je er een deal mee, komen ze die na. Maar die eiland-mentaliteit zit ook nog erg in de wortels. En dat leidt tot kleinschalig, soms zelfs kleinburgerlijk denken. Zeeuw en hebben een gebrek aan bra voure. Het zal me niet in dank worden afgenomen, maar ik vind eerder dat ze laf zijn, dan dat ze lef hebben. In Rotterdam schreeuwen ondernemers van de daken wat ze doen. Ze gaan de boer op, zijn trots. Onderne men. Ik heb de afgelopen jaren, mag ik wel zeggen, mensen bijna panklare ideeën aan de hand gedaan om zaken te doen met Japan. Een geweldige markt, met veel mogelijkheden. Echt waar. Maar wat is de reac tie? Japan? Dat is een roteind weg. Mot ik daar nou heen? De 'waterdrager' kan niet meer doen dan de weg wijzen. „Ik kan niet op de stoel van een on dernemer gaan zitten. Ik ben slechts de olie in de machinerie van zo'n bedrijf." Het knaagt aan hem als mensen zijn advies achteloos in de wind slaan. „Het frustreert me soms, omdat je weet wat er mogelijk is. Wat de kansen zijn. Het is dan zo zon de." Toch ziet hij de toekomst niet somber in. „Het is een kwestie van tijd. Ook Zeeland gaat in de vaart der volkeren mee. Onder nemers moeten wel door de glo balisering. Bepaalde producten kun je in Nederland nauwelijks meer kwijt. Nog een weekje, dan zit zijn werk er bij de Kamer van Koop handel op. Hij gaat weliswaar met pensioen, maar dat houdt al lesbehalve in dat hij de onderne mers de rug toekeert. Wel gaat hij selectiever te werk. Richt zich op ondernemers die ook echt het avontuur willen aan gaan. Die gaat hij dan niet al leen voorzien van advies, maar ook daadwerkelijk begeleiden. Vanuit een maatschap, samen met drie anderen, begint hij offi cieel op 1 januari. Maar de voor bereidingen zijn al in volle gang. Bovendien blijft hij zich inzetten voor de door hem twee jaar geleden opgerichte im- en exportclub. Een genootschap met inmiddels 70 leden. „Het bloed kruipt inderdaad waar het niet gaan kan." Erik Faber: „Begrijp me niet verkeerd. Zeeuwen zijn solide, betrouwbaar. Sluit je er een deal mee, ko men ze die na. Maar die eiland-mentaliteit zit ook nog erg in de wortels." foto Lex de Meester DEN' HAAG - De kwakkelende economie drukt het warenhuis concern Vendex KBB verder in de problemen. In het eerste kwartaal van het boekjaar 2004/20 0 5 bleef de omzet met 1,06 miljard euro nagenoeg ge lijk aan die in dezelfde periode een jaar eerder. Het verwachte herstel bleef uit. Voorlopig ziet het concern geen aanwijzingen voor een herstel van de consumentenbestedin gen. Vendex KBB kwam woens dag met voorlopige omzetcijfers over het eerste kwartaal. Tegelij kertijd werd bekend werd dat er overeenstemming is bereikt over een openbaar bod op alle aandelen van de onderneming. Een groep investeerders, KKR &Co L.P.Change Capital Part ners L.P en Alplnvest Partners N.V., is bereid voor elk gewoon aandeel Vendex KBB 15,40 euro te betalen en 40 euro per certifi caat van een preferent aandeel. Bi] de al jaren sukkelende doch ter V&D liep de omzet in het eer ste kwartaal (februari t/m april) terug met 14,9 procent tot 171 miljoen euro. Do Bijenkorf en enkele modeke- tons zagen de omzet ook dalen mot respectievelijk 1,1 en 2,7 procent. Bij de doe-het-zelf-ke- 'ons als Praxis en Brico steeg de omzet met 9,6 procent tot 321 miljoen euro. De omzet bij He- ma steeg met 0,9 procent tot 221 miljoen euro. Dp 21 mei is er voor aandeelhou ders een officieel biedingsbe- ncht beschikbaar. Op 2 juni vol den de door een externe accoun tant gecontroleerde cijfers en op do aandeelhoudersvergadering jmn 3 juni staat het openbare ""dop de agenda. GPD LONDEN - De winst voor belas- 'mgvan het Britse supermarkt concern J. Sainsbury, exclusief buitengewone posten, is in het find maart afgelopen boekjaar Naald met 2,9 procent tot 675 miljoen pond sterling (997 mil- l°on euro). Net woensdag gepubliceerde re sultaat komt overeen met de ver van analisten. e liet een toename zien 2,4 procent tot 15,52 mil- N pond (22,9 miljard euro). door Hans Sonders Naar de rechter stappen om schadevergoeding te eisen als je letsel hebt opgelo pen, is een kostbare en vaak een langdurige aangelegen heid. Het gebeurt daarom zel den. In verreweg de meeste gevallen lossen partijen door onderhandelen de problemen op. „Eigenlijk alleen als de aansprakelijke weigert te be talen, maak je de gang naar de rechter", zegt de Leidse universitair hoofddocent mr. S. Lindenbergh. „Schaderege laars, rechtsbijstandverzeke- raars en/of gespecialiseerde letselschadebureaus bijvoor beeld regelen conflicten in 95 procent van de gevallen on derling." Een gang naar de rechter is onvermijdelijk als er bijvoor beeld onenigheid blijft be staan over de hoogte van een geëiste schadevergoeding. Of als niet duidelijk is of alle schade aan het ongeval is te wijten. Het is bijvoorbeeld niet eenvoudig aan te tonen dat de voortdurende hoofd pijn na de aanrijding volledig aan de opgelopen whiplash is te wijten. Dan is een gerechte lijke procedure vaak de enige weg die nog open staat. Maar dat wordt binnenkort wel ge makkelijker. Vanaf novem ber wordt de financiële drem pel voor juridische bijstand fors verlaagd. Dat komt door de experimentele invoering van het 'no cure, no pay'-sys- teern. Op proef voorlopig al leen voor zaken met letsel- en overlijdensschade en gedu rende een periode van vijf jaar. Een 'no cure, no pay'-af- spraak houdt in dat de advo caat voor zijn werk alleen wordt betaald als de zaak met succes wordt afgesloten. Het experiment is vooral be doeld voor mensen die wel naar de rechter willen, maar dat niet kunnen betalen. Men sen die in aanmerking komen' voor door de overheid gefi nancierde rechtsbijstand - hun inkomen ligt onder 2113 euro netto per maand - kun nen ook voor dit systeem kie zen. Het experiment is niet bedoeld voor veelverdieners. Boven ongeveer 50.000 euro aan belastbaar inkomen per jaar, moet de advocaat sterke motieven aandragen waarom toch een 'no cure, no pay'-af- spraak is gemaakt. In princi pe moet deze inkomensgroep voor het gebruikelijke tarief een advcaat inhuren. Die laat ste voorwaarde is er om de on afhankelijkheid van de advo caat de waarborgen. Volgens J. Brouwer, de De ken van de Nederlandse Orde van Advocaten, kleeft er ook een nadeel aan het systeem van 'no cure, no pay'. Name lijk dat de onpartijdigheid van de raadsman in het ge ding komt. „Stel er is een zaak met 450.000 euro scha de. De advocaat en zijn cliënt spreken af dat het honora rium 25 procent is van een eventueel toe te kennen scha devergoeding. Nu wordt een schadeloosstelling van 400.000 euro toegekend. De cliënt wil verder procederen om de resterende 50.000 bin nen te halen, maar de advo caat vindt het wel welletjes zo. Hij strijkt immers 100.000 euro op en heeft slechts kans op nog eens 12.500 euro als hij via een lange en moeiza me weg ook die laatste 50.000 euro schadevergoe ding weet binnen te halen. Dan kan hij menen dat hij zijn tijd winstgevender kan besteden aan een andere - ge makkelijker-zaak." Overi gens mag de afspraak tussen advocaat en cliënt geen extre me beloning voor de jurist in houden. Het honorarium moet te allen tijde redelijk zijn en achteraf kan de tucht rechter dat toetsen. Ook is het mogelijk de afspraak te herzien. Bijvoorbeeld als een als lastig ingeschatte zaak la ter blijkt mee te vallen. „Als vooraf 35 procent beloning is afgesproken, maar het scha debedrag van 100.000 euro is met drie eenvoudige brieven binnengehaald, dan moet de oorspronkelijke afspraak op de helling", zegt Brouwer. Ook moet vooraf duidelijk zijn hoeveel werk de advo caat aan de zaak denkt te be steden en hoe hoog de buiten gerechtelijke kosten zijn. Bij voorbeeld die voor medici en arbeidsdeskundigen. GPD door René van Stee TERNEUZEN - Mensen die be wegen, blijven gemiddeld lan ger gezond. Dat is misschien een open deur, maar het is volgens oprichter en eigenaar Danny Rombout van Leisure Company ook de belangrijkste reden dat de rek er bij fitness- en sportcen tra er nog steeds niet uit is. Ver antwoord en gezond bewegen is niet langer een uit Amerika over gewaaide rage, maar is een sub stantieel onderdeel van het leef patroon geworden van mensen uit alle leeftijdsgroepen en alle rangen en standen. „Zeg maar gerust dat er sprake is van bewustwording. Steeds meer mensen - en ook bedrijven - komen er achter dat ze dankzij bewegen in welke vorm dan ook betere prestaties leveren en min der vaak ziek zijn. Dat werkt in zekere zin aanstekelijk. Fitness is allang niet meer voorbehou den aan mannelijke twintigers en dertigers die spierbundels willen kweken. Ieder jaar is er een nieuwe doelgroep die de sportschool weet te vinden. Ook huisvrouwen, senioren of scho lieren doen nu volop mee aan ge zond en verantwoord bewegen", aldus Rombout. Zelf begon Rombout in 1996 in een zaaltje van zeventig vierkan te meter in zwemparadijs Schei- dorado in Temeuzen. De activi teiten waren toen vooral gericht op spierversterkende oefenin gen. Anno 2004 heeft Leisure Company in Zeeuws-Vlaande- ren vijf fitnesscentra: in Terneu- zen (Scheldorado en Foaks), Hoek (Braakman), Sas van Gent (De Vlaanderen) en Oostburg. Die laatste vestiging werd eind vorige maand geopend en be groette na een kleine week al de vierhonderdste vaste klant. Ook in Vlaanderen timmert het be drijf aan de weg. Begin vorige maand nam Leisure Company de fitnessclub over van hotel As- trid Plaza in Antwerpen. Verder is het de bedoeling volgend jaar een vestiging in Hulst te ope nen. Daarmee bereikt het be drijf volledige dekking in Zeeuws-Vlaanderen. „Dat was ook mijn uitgangs punt. In Terneuzen kon ik niet verder omdat de markt verza digd was. Op tarieven concurre ren bleek onmogelijk. Daarom zocht ik het onder meer in be drijfsfitness en het sluiten van contracten met grote onderne Eigenaar Danny Rombout van de Leisure Company in de nieuwe fitnesshal: „Fitness is allang niet meer voorbehouden aan mannelijke twintigers en dertigers die spierbundels willen kweken." foto Peter Nicolai mingen, overheden en ziektekos tenverzekeraars. Dat bleek een goede zet. Mede hierdoor bleek er een basis voor bestendige groei in de rest van de streek." Waar en wanneer die groei ein digt, kan Rombout niet precies aangeven. Door de opening in Oostburg loopt nu al iedereen - weliswaar tijdelijk - op de top pen van zijn tenen. Maar zolang er interessante locaties in de re gio voorhanden zijn en hij de in teresse van investeerders kan blijven wekken, sluit Rombout tot op zekere hoogte niets uit. „Ik waak er voor om mezelf voorbij te lopen, om te voorko men dat het bedrijf inboet aan kwaliteit. Alles moet te behap pen zijn. Daarbij speelt ook het aspect van de werving en het vasthouden van deskundig en gekwalificeerd personeel een be langrijke rol. Dat is best wel las tig. Ik verwacht dan ook niet dat er een toekomst als bovenre gionale speler in het verschiet ligt." In principe wil Rombout vanuit Temeuzen binnen drie kwartier op een vestiging elders kunnen zijn. In de praktijk betekent dit Naam: Leisure Company Plaats: Terneuzen, Hoek, Sas van Gent, Oostburg, Antwerpen Opgericht: 1996 Aantal medewerkers: 45, inclusief parttimers Omzet: circa 2,5 miljoen van Oostende tot Antweipen en een deel van de Bevelanden en Walcheren. Met name op Wal cheren denkt Rombout een rol van betekenis te kunnen spelen, omdat hij is benaderd om te par ticiperen in de sportboulevard in het middengebied tussen Vlis- singen en Middelburg. In Vlaan deren voorziet hij een nog zon nigere toekomst omdat de sport beoefening in sportcentra daar zo'n jaar of zeven achterloopt bij Nederland en in feite nog in de kinderschoenen staat. Tegenwoordig biedt Leisure Company een scala aan bewe gen in de breedste zin van het woord op zowel individuele ba sis als in groepsverband. Naast fitness kunnen de leden onder meer kiezen uit spinning, aqua- jogging, - fitness, of -aerobics, bodypump, -step- of attack en diverse vechtsporten. Ook het zwem-abc en fysiofitness voor revalidatie en reïntegratieprojec- ten worden aangeboden. Leis ure Company Foaks biedt daar naast de mogelijkheid tot squash. Verder kunnen houders van een zogenaamde goldcard onbe perkt gebruik maken van de fa ciliteiten van Scheldorado. In Hoek staan de sportievelingen een klimwand en tennisbanen tot hun beschikking. Leisure Company organiseert via Action Travel Events ook bedrijfssport- dagen, sportieve excursies of kinderfeestjes. Die worden in het algemeen ge houden op De Braakman. Zodra het gaat om activiteiten als een ballonvaart, een survivaltocht of zeezeilen wordt uitgeweken naar elders. Groepslessen Rombout verwacht dat sportcen tra binnen vijf jaar het grootste aantal beoefenaars tellen en voetbal of tennis zijn voorbijge streefd. Behalve bewustwording heeft dat volgens hem ook te ma ken met de grotere behoefte om individueel te sporten zonder re kening te houden met vaste trai ningstijden. Desondanks is er grote vraag naar groepslessen. Ook hiervoor heeft Rombout een verklaring. „Iedereen heeft behoefte aan een stukje sociaal contact. In je eentje trainen geeft dan niet de juiste bevrediging. Daarom wil len toch veel mensen de krach ten met anderen meten. En wat ook niet onbelangrijk is: in een uurtje ben je klaar en is er nog volop tijd voor andere dingen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9