Tempo in beleid rond Schelde Zeeland moet lef tonen in ruimtebeleid PZC Politie pakt geweld tegen agenten aan Staten moeten schuld aan gebroeders Evertsen vereffenen Maatregelen nodig in Zeeland door werk aan Ring Antwerpen 17 Nederland en Vlaanderen willen vaart houden in besluitvorming Huis maakt jrond vrij an asbest GS houden Rijk aan afspraken Celstraf voor winkeldievegge Overbevissing mesheften dreigt Werkstraf voor schoppartij vrijdag 21 mei 2004 ftnfHarold de Puysseleijr jUDDELBURG - De Zeeuwse politie pakt voortaan geweld te- «en agenten niet alleen straf- Ltelijk aan, maar probeert de Kjoorzaker ook in de portemon- jeeteraken. Hetkorps heeft daartoe het pro- jbcoI 'geweld aangepakt' opge- -e!d. De politie wil hiermee een ••ad stélen in de richting van jmaatschappij. Het korps ac- voteert geen verbaal of fysiek geweld meer tegen zijn mede werkers. „De maatschappij moet zich realiseren dat geweld tegen medewerkers van de poli tie te allen tijde een vervolg krijgt", waarschuwt politie woordvoerder J. van Mourick. Volgens hem komt fysiek ge weld tegen agenten in Zeeland 'gelukkig niet zo vaak voor als in andere delen van het land'. „Het gaat bij ons met name om verbaal geweld. Maar ook daar kunnen we via civielrechtelijke weg tegen opkomen", zegt hij. Wie in Zeeland een agent ver wondt of bijvoorbeeld diens hor loge tijdens een worsteling ver nielt, kan rekenen op een scha declaim. „We hebben zo'n proce dure nu al vier keer gevolgd en in één geval heeft de rechter naast het opleggen van een straf de vordering ook toegewezen. Het ging om iemand die valse aangifte had gedaan van een misdrijf." Al het speur- en pa pierwerk dat de politie aan die zaak had besteed, werd ver haald op de aangever. Die moest de politie 1300 euro schadever goeding betalen. Een ander voor beeld dat Van Mourick noemt, is de confrontatie tussen een agent en een aan drugs verslaaf de winkeldief. Iets dergelijks heeft zich een aantal jaren ook in Zeeland eens afgespeeld. De verslaafde prikt tijdens de aan houding een van de agenten plot seling met een vuile spuit. Die verkeert vervolgens lange tijd in onzekerheid over zijn gezond heid. Dit heeft ook zijn weerslag op het privéleven van de betrok ken agent. Voor die immateriële schade wordt vanaf nu door de politie een claim ingediend. De politie ondersteunt medewer kers die met geweld te maken krijgen overigens niet alleen op deze manier, benadrukt de woordvoerder. De betrokkene heeft recht op actieve ondersteu ning en begeleiding. Zo is er een bedrijfsopvangteam beschik baar en wordt er hulp geboden bij het doorlopen van procedu res. LrHarmen van der Werf [BRUSSEL - Vlaanderen en Ne derland willen vaart houden in je besluitvorming over de ver van de Westerschelde, je veiligheid rond de zeearm en iel behoud van de natuurlijk heid van de Westerschelde. Dat woensdag afgesproken in Brussel. team van specialisten gaat bast aan de slag, vooruitlo- euop een politieke beslissing ia de toekomstschets voor de iesterschelde in Nederland en te Zeeschelde in Vlaanderen. Dit team moet de uitvoering van de verschillende projecten uit e ontwikkelingsschets voor het ;ebied voorbereiden. De minister Bossuyt en de Nederlandse staatssecretaris Schultz van Haegen hebben dit kBrussel besloten om geen tijd -erloren te laten gaan. van experts moet een realistische planning maken de te ondernemen acties, lij voor Vlaanderen een verdieping van de Wes- léde de hoogste prioriteit Volgens woordvoerder J. lenbroucke van de Vlaamse rr Bossuyt is er niet di- gesproken over een speciale et om alle activiteiten te ver- sllen. Vanuit de Antwerpse ha- Bis daarop aangedrongen, m de verhoudingen tussen laanderen en Nederland opti- aal te houden, lijkt de Vlaam- regering niet te willen over lagen. Het is wel de bedoeling iRDENBURG - De gemeente luis begint volgende week ag met een asbestsane- ng op het terrein van de voor- alige metaalwarenfabriek IDA) in Aardenburg. ijdens een aanvullend bodem- tderzoek is recentelijk asbest- al aangetroffen. Dit be- indt zich in stukjes cementpla- ndie tot ongeveer veertig cen- imeter onder de grond zitten. Ie asbestvezels zijn gemengd eet cement en lijm. Ze kunnen deen vrijkomen als het asbest- fludende materiaal wordt be- rerkt, ionder bewerking is er geen ge- Rar voor de volksgezondheid. Met het oog op de herinrichting het ten-ei n op de kruising ten de Eedeweg en Verloren fostje wil de gemeente Sluis dtter geen enkel risico nemen, fondom het ten-ein komt een t zodat onbevoegden geen sgang hebben. De sanerings- sfoaamheden duren enkele 'gen. lp het betreffende terrein is al ferder een bodemonderzoek uit- gevoerd. Daarbij zijn in 1992 erschillende verontreinigingen angetroffen, waaronder voorna- Mijk minerale oliën en zware Halen. dat alle mogelijke procedures rondom onder meer de verdie ping 'maximaal op elkaar wor den afgèstemd'. Zo willen Bos suyt en Schultz van Haegen voorkomen dat er onnodig ver traging optreedt. Het is, aldus woordvoerder Vandenbroucke, realistisch te veronderstellen dat op z'n vroegst in 2007 met de uitvoering van werken kan worden begonnen. De speciaal voor het Westerschelde-project in het leven geroepen Vlaams-Nederlandse organisa tie Proses is momenteel bezig met de uitwerking van de ont- wikkelingsschets voor het Schel- de-estuarium, gericht op 2010. Half september moet deze schets in ontwerp ambtelijk ge reed zijn. Het streven is nog steeds dat de Vlaamse en Neder landse regeringen december dit jaar tot politieke overeenstem ming komen over de toekomstvi sie. Januari volgend jaar kun nen het Vlaams parlement en de Tweede Kamer er dan over be slissen. Evertsenkenner Doeke Roos vindt dat het praalgraf van de zeehelden uit de zeventiende eeuw in de Wandelkerk er maar armoedig bij staat: „Ik heb begrepen dat tijdens recepties in de kerk lege glazen gewoon op het graf worden gezet, dat kan toch niet." foto Ruben Oreel door Ben Jansen MIDDELBURG - Provinciale Staten van Zeeland hebben een rekening te vereffe nen. Een rekening uit de zeventiende eeuw. Het praalgraf voor de luitenant-ad miralen Johan en Cornelis Evertsen in Middelburg, gemaakt in opdracht van de Staten van Zeeland, is nooit betaald. „Ze moeten nu maar eens over de brug ko men", vindt Evertsenkenner Doeke Roos uit Vlissingen. Daar is alle reden voor. Het door Rom- bout Verhulst vervaardigde dubbelgraf staat sinds de wederopbouw van de Ab dij in de Wandelkex-k. Op zich is dat een fraaie plek, maar de manier waarop met de ruimte en met het praalgraf wordt om gesprongen, ergert Roos zeer. „Het lijkt wel een opslag van stoelen en tafels", foe tert hij. Het hindert hem ook dat ieder een die het grafmonument passeert, de uit marmer gehouwen beeltenissen van de beide zeehelden in volle wapenuitrus ting ongegeneerd kan bepotelen. „De Wandelkerk wordt ook wel eens voor re cepties gebruikt. Ik heb begrepen dat le ge glazen gewoon op het praalgraf wor den gezet. Dat kan toch niet." Het eerste dat volgens Roos dan ook moet gebeuren, is de plaatsing van een fraai smeedijzeren hek om het publiek op afstand te houden en het praalgraf meer cachet te geven. En daar komt de schuld van de Staten van Zeeland van weleer goed van pas. Roos: „Het minste dat ze kunnen doen is voor zo'n hek zor gen." Roos is vorig jaar gepromoveerd op de ge schiedenis van het admiralengeslacht Evertsen met het proefschrift Twee eeu wen varen en vechten. Hij veronderstelt dat de onachtzame manier waarop met het praalgraf van Johan en Cornelis Evertsen wordt omgegaan, te maken heeft met het feit dat Michiel de Ruyter als allergrootste Zeeuwse zeeheld wordt gezien. Roos wil aan de betekenis van De Ruyter niets afdoen, maar die was in dienst van de Amsterdamse admiraliteit. De generaties Evertsen die hij in zijn boek beschrijft, hebben altijd voor de Zeeuwse admiraliteit gewerkt. Aan de mythevorming rond De Ruyter heeft waarschijnlijk bijgedragen dat over 's mans persoonlijke leven veel be kend is. Dergelijke informatie over de Evertsens ontbreekt. Dat houdt volgens Roos verband met de bevindelijk gerefor meerde overtuiging van de familie. Die leidt nu eenmaal tot een ingetogen, wei nig kleurrijke levensstijl. De betekenis va.i de Evertsens voor de va derlandse geschiedenis valt niet te veron achtzamen. Dat zelfde geldt voor de waarde van het grafmonument. Verhulst had in de tweede helft van de zeventien de eeuw faam als maker van dergelijke beeldhouwwerken. Zo is ook het praal graf van Michiel de Ruyter in de Nieuwe Kerk in Amsterdam van zijn hand, even als de tombes van de zeehelden Tromp, Van Galen en Van Ghent. De cunstmarmerbeeltenaar kreeg zijn op dracht van de Staten van Zeeland nadat de gebroeders Johan en Cornelis Evert sen in 1666 waren gesneuveld. Cornelis in juni tijdens ce Vierdaagse Zeeslag in het Kanaal, Johan in augustus tijdens de Tweedaagse Zesslag voor de monding van de Theems. Zesduizend gulden was de afgesproken prijs. De Zeeuwse Staten zaten wat krap bij kas omdat ze in de Derde Engelse oorlog vernikkeld waren en ook de belangen van Zeeland in Suri name kostten geld. Rente De familie Evertsen besloot in 1679 de kosten van het praalgraf voor te schie ten. Tegen 4 procent rente. Dat wel. Het geld is nooit :erugbetaald. De schuld van de Staten van Zeeland is op basis van samengestelde interest in 325 jaar op gelopen tot 935 miljoen euro. Het grafmonument heeft eerst in de St. Pieters- of Noordmonsterkerk in Middel burg gestaan. In 1818 verhuisde het naar de Nieuwe Kerk in het Abdijcomplex. Dankzij een bescherming van een omkis- ting en zakken zand overleefde het de brand op 17 mei 1940. Volgens Roos moet er aan het praalgraf meer gebeuren dan de plaatsing van een afscheiding om het publiek op eerbiedige afstand te houden. Het marmer is drin gend toe aan een grondige schoonmaak beurt. Daar worden inmiddels voorberei dingen voor getroffen. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft geïnventariseerd wat er nodig is om het grafmonument in oude luister te herstellen. Roos zou ook graag zien dat met de inrichting en het gebruik van de Wandelkerk recht wordt gedaan aan het eerbetoon voor de Evertsens. Het graf moet goed worden uitgelicht en er hoort - .eventueel verwijzend naar het Mu- zeeum in Vlissingen - informatie te wor den verstrekt over de rol die het geslacht Evertsen in de Zeeuwse maritieme ge schiedenis heeft gespeeld. Maar eerst dat hek. foorMaurits Sep middelburg - zeeland moet «j de inrichting van de provin ce aanval kiezen. Niet alleen wregels handhaven, maar des- Mds 'ongehoorzaam' boven de ■8» uitstijgen en zoeken naar trnieuwende manieren om met Ce het platteland vitaal en ^fhaar te houden. En niet al ien nieuwe plannen van ande an toestaan, maar actief helpen "ihetbedenken ervan. "it dringende advies krijgt het mvinciebestuur van W. Haf- SD)P, milieu-econoom aan de irasmus Universiteit Rotter- en J. van de Ploeg, agra- socioloog aan de Universi- jvan Wageningen. Zij vinden Zeeland 'meer te winnen dan nu nog blijkt uit de seussienota voor het Omge vingsplan Zeeland, dat in 2006 klaar moet zijn en dat beschrijft hoe het de komende tien tot vijf tien jaar verder moet met mi lieu, natuur, ruimte en water. Volgens Van de Ploeg moet Zee land zwaarder inzetten op de groenblauwe oase. „Die verte genwoordigt een cultureel, so ciaal, ecologisch en economisch kapitaal dat niet teloor mag gaan, maar dat je juist moet uit buiten", zei hij woensdag tij dens een debat in Middelburg over de discussienota voor het Omgevingsplan, die hij al wel prees als 'een interessante en so lide aanzet'. Ook Hafkamp spoorde aan tot een 'offensievere strategie'. Hij zei dat de provincie verder moet gaan dan experimenteren, zoals nu wordt voorgesteld. Net als Van de Ploeg pleitte hij ervoor dat het provinciebestuur nog meer met gemeenten, burgers en bedrijven moet samenwerken. „Dan ontstaan magische mo menten waarvan je vooraf had gedacht dat die met mogelijk waren", voorspelde Hafkamp. Hoe kunnen we die aanvalsstra- tegie dan in praktijk brengen, vroegen de aanwezige leden van Provinciale Staten zich af. „Door je niet te laten belemme ren door bestaande regels maar daar overheen te durven kij ken", stelde Hafkamp. Dakgoot De kernvraag is, legde Van de Ploeg uit, of een plan inpasbaar is in de omgeving. „Zo ja, dan veel succes ermee. Zo niet, dan pas je het net zo lang aan tot het wel kan." Dat is overigens vaak simpeler dan mensen denken, merkte Van de Ploeg op. „In Friesland mag de dakgoot van een boerenschuur vanwege de horizonvervuiling niet hoger ko men dan 5.75 meter. Daarom zie je allerlei rare dakconstructies om onder de regel uit te komen. Maar niemand denkt eraan om de bodem uit te graven en de schuur verlaagd te bouwen." Statenlid H. Smits (Zeeuws Be lang) noemde het plan voor een Oosterschelde-aquarium bij de Zandkreekdam als voorbeeld. Het mag daar eigenlijk niet ko men, maar het wordt zo in de omgeving ingepast (in een ring- walburcht) dat het niet stoort. Zo moet het, beaamden de des kundigen. Met vitaliteit en kwaliteit heeft de provincie twee goede pijlers onder het omgevingsbeleid geko zen, vonden de deskundigen. Maar. tekende Van de Ploeg aan, alles heeft zijn eigen kwali teit. „Alles is de moeite waard. maar om heel uiteenlopende re denen." Ten onrechte wordt vaak gedacht dat ontwikkeling ran de landbouw strijdig is met plattelandsontwikkeling, waar schuwde hij. „Ze hebben elkaar j .list nodig. Er kan geen vitaal platteland zijn zonder een vitale landbouw, en omgekeerd." Script De landbouw moet volgens hem daarom niet in zones worden verdeeld - grootschalige produc tie in het ene gebied, kampeer- bóeren in het andere - maar oraral dezelfde kansen krijgen. Dat betekent niet dat overal al le: maar moet mogen, nuanceer de Van de Ploeg. „Maar zone ring gaat uit van de gedachte dat er een script bestaat voor eei succesvolle toekomst. Wel nu zulke scripts zijn er al lang niet meer. En het idee van groei MIDDELBURG - De provincie Zeelapd verlangt 5,4 mil joen euro extra van het kabinet voor woningbouw in Ter- neuzen en Goes. Zij houdt vast aan afspraken die daar over met het ministerie van Vrom zijn gemaakt. De pro vincie en het ministerie hebben afgesproken dat de vier Zeeuwse steden - Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneu- zen - samen voor 2010 tussen de 5500 en 8000 nieuwe hui zen zullen bouwen. Het stadsgewest Vlissingen/ Middel burg krijgt daarvoor 7,2 miljoen euro subsidie. Goes en Temeuzen zouden 5,4 miljoen krijgen, maar die bijdrage is nog niet toegekend. Dat heeft te maken met een andere verdeling van het rijks- geld voor woningbouw. Die nieuwe regeling kent gemeen ten met meer dan 100.000 inwoners meer subsidie per nieuwbouwwoning toe dan kleinere gemeenten. GS plei ten er voor alle gemeenten hetzelfde bedrag per huis te ge ven. Veel hoop op aanpassing van de verdeling hebben zij niet. Daarom doen GS onomwonden het verzoek, Temeu zen en Goes toch die 5,4 miljoen euro toe te kennen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een vijftigjarige vrouw uit de Zeeuw se hoofstad voor een winkeldiefstal conform de eis twee weken cel opgelegd. De Middelburgse stal 18 januari drie broeken en een schirt bij een winkel in Vlissingen. De vrouw heeft een fors strafblad aan winkeldiefstallen. „Ze kan niet ophouden. Daar is geen kruid tegen gewassen", verzuchtte de politierechter. COLIJNSPLAAT - Overbevissing op mesheften dreigt, vreest mesheftenvisser van het eerste uur A. Bout uit Co- lijnsplaat. Oorzaak is dat. het ministerie van Landbouw in één klap 36 vergunningen heeft afgegeven waarmee op zo wel mesheften als spisula's mag worden gevist. Landbouw heeft dit gedaan om de administratieve lasten terug te dringen en omdat de visserij op mesheften en spi sula's veel op elkaar zou lijken. Bout stelt dat het ministe rie ook één vergunning had kunnen afgeven met een apar te bepaling voor mesheften- en spisulavisserij, stelt Bout. Dat beide takken van visserij op elkaar lijken, is volgens hem pertinent onjuist. De schelpdieren zien er volstrekt anders uit en leven heel anders. Bout heeft bij het ministe rie een bezwaarschrift ingediend. Het deel van de vergun ning voor het vissen op spisula's heeft hij geweigerd. Mes heften zijn als voorgerecht populair in Spanje en Italië. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg voor poging tot zware mishande ling veroordeeld tot veertig uur werkstraf. De verdachte had 15 februari vorig jaar in Goes samen met een jongere mededader een man zwaar toegetakeld. Het slachtoffer was geschopt, terwijl hij op de grond lag. „Voor hetzelfde geld schop je iemand dood", zei politierechter G. van Un nik. De Goesenaar zei dat hij tussenbeide had willen ko men. „Om mezelf te beschermen heb ik hem een schop ge geven." De politierechter achtte de rol van verdachte wel minder zwaar. Volgens Van Unnik stond het vast dat zijn vriend, die door de kinderrechter tot vijftig uur werkstraf is veroordeeld, de meeste schoppen had uitgedeeld. maar zo groot mogelijk, dat is kaduuk. Je moet de eigen dyna miek van de landbouw de ruim te geven." Bij een vitaal platteland past ook de komst van pensionado's, stelde Hafkamp. „In Friesland wilden ze dat niet. Ze wilden daar geen economie die donder dagochtend opent en zondaga vond sluit. Maar wat is daar mis mee? Zet het maar af tegen een economie die op maandagoch tend opent en op donderdaga vond sluit, én veel meer werklo zen telt." De pensionado's van nu hebben bovendien twee be langrijke voordelen ten opzichte van die van vroeger, ondersteun de Van de Ploeg zijn collega-des kundige. „Ze hebben veel geld te besteden en veel vrije tijd. Ze zijn dus een goede impuls voor de Zeeuwse plattelandsecono- door Ben Jansen GOES - Een pakket maatrege len moet voorkomen dat in Zee land problemen op de weg ont staan door de reconstructie van de Ring om Antwerpen. Die maatregelen lopen uiteen van een inhaalverbod op de N61 tus sen Hoek en Sluiskil en op de Tractaatweg tot een draaiboek om in files gestrande automobi listen bij hoge temperaturen van water te voorzien. De Antwerpse Ringweg, krans slagader van de Vlaamse econo mie en draaischijf voor verkeers stromen in alle windstreken, is dringend aan groot onderhoud toe. Wegdek, voegovergangen bij bruggen en viaducten en fun deringen zijn versleten; riole ring en afwatering voldoen niet meer. De nadruk ligt op twee perio den: van 17 juni tot november dit jaar (richting Nederland) en mei-oktober 2005 (richting Gent). In juli dit jaar en volgend jaar wordt ook gewerkt aan het wegdek van de Kennedy tunnel, waardoor vrachtwagens, bus sen, campers en auto's met cara van er geen gebruik van kunnen maken. Ze worden omgeleid via de Liefkenshoektunnel Het is de bedoeling dat tijdens de werkzaamheden weliswaar minimaal twee keer twee ver smalde rijstroken op de Ring be schikbaar blijven, maar het Vlaamse ministerie voor leefmi lieu en infrastructuur raadt weg gebruikers toch aan Antwerpen zo veel mogelijk te mijden. Ardennen Dat geldt ook voor het verkeer van en naar Zeeland. Wie Frank rijk in wil, kan het beste door de Westerscheldetunnel en via Gent rijden. Is de bestemming oostelijker (bijvoorbeeld Zwit serland) dan kan beter voor een route via Eindhoven en Maas tricht worden gekozen. Duitse vakantiegangers die de kust van Midden- en Noord-Zeeland als doel hebben, krijgen ook het ad vies via Gent en de Westerschel detunnel te rijden. Een complice rende factor is dat ook in de Ar dennen aan autosnelwegen wordt gewerkt. Omdat de gevolgen van de wer ken aan de Ring tot over de Bel gisch-Nederlandse grens reiken, heeft Rijkswaterstaat een aan tal voorbereidingen getroffen. Een van de meest in het oog springende is een tijdelijke aan passing van de vluchtstrook langs de A58 tussen Bergen op Zoom en Roosendaal als derde rijstrook. In principe zal die tijdens de middag- en avondspits worden ingezet, maar als dat nodig is ook op andere uren van de dag. Wegwerkzaamheden in Zuid-Nederland worden zo veel mogelijk verschoven. Groen licht In Zeeland is behalve de instel ling van een inhaalverbod - voor zover dat nog niet geldt - op de toeleidende tweebaanswe- gen naar de Westerscheldetun nel, een aanpassing van de ver keerslichten bij Sluiskil en Sparkspolder gepland. Het ver keer van en naar de Westerschel detunnel krijgt er langer groen licht. De bedieners van de brug bij Sluiskil is gevraagd op da gen met grote drukte (bijvoor beeld op vakantieuittocht uit Noordrijn-Westfalen op 22 juli) het wegverkeer zo lang mogelijk op gang te houden. Maatregelen Op de toeleidende wegen naar de Westerscheldetunnel zullen maatregelen worden voorbereid om door pech of ongeval gestran de auto's zo snel mogelijk te la ten afvoeren. De Vlamingen zullen zorgen voor een betere bewegwijzering van de route van en naar de Wes terscheldetunnel op Belgisch grondgebied. Het vrachtverkeer en vaste klanten van de Lief kenshoektunnel krijgen korting. Deze tunnel wordt gratis voor ie dereen als zich ergens op de om leidingsroutes een ernstige cala miteit voordoet, waardoor de verkeersafwikkeling in gevaar komt. De Zeeuwse hulpdiensten berei den zich voor op eventuele lang durige opstoppingen op het we- gehnet in Zeeland. Die kunnen zich bijvoorbeeld voordoen bij prachtig weer in het weekeinde, als vakantiegangers en dagrecre anten massaal naar de kust rij den. Er is onder meer nagedacht over medische hulp en over de verstrekking van flesjes water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57