Eigen plekje voor schizofrenen scheldejazz PZC Lonink laakt optreden LPF en minister Loverboys hebben niks met liefde te maken met cappendijk auto's kun je iets afspreken. ook via www.cappendijk.nl 15 Corporaties bieden kans op zelfstandig bestaan Drie jaar voor schietpartij )JV-Axel houdt ivondvierdaagse Flessentrekker krijgt 2,5 jaar cel Axelaar bestraft wegens doodslag Vernielingen aan auto agenda Schapen scheren 2004 4 5 6 juni, Terneuzen vrijdag 21 mei 2004 t«rnnnv va" Gremberghe jXEL - De wooncorporaties Ifoongoed en Hulst gaan samen rijftig woonplaatsen creëren KKir schizofrene patiënten. De «ningen voor begeleid wonen allen worden ingericht in de binnenstad van Hulst, een Oost- itrtgse woonwijk en Axel. Per gerichte vvooneenheid zijn de corporaties zo'n 25.000 euro kwijt- 'resident Bush ekent voor londagsbrood TERNEUZEN - Ook de Ameri kaanse president Bush lust jaag een vers broodje of gebak je. Hij komt er op zondagmor- zelfs graag voor naar Ter- afuzen, naar Bakker Bart in de Xoordstraat. De Temeuzense bakkerswinkel probeert door de aanbieding iar. ruim elfhonderd handteke- alsnog ook op zondag aaf 8 00 uur 's morgens de ieuren te mogen openen. De Amerikaanse president komt waarschijnlijk van een onbe kend buitenhuisje in Dordrecht, p één van de vele lijsten voor - zondagmorgenopening pnjkt de naam van 'P. George Bush'. De meeste van de andere ruim elfhonderd signaturen heb ben een wat (Zeeuws-)Vlaams- ere klank. Natuurlijk hebben ook veel men sen met de familienaam Bakker rieun betuigd aan de eigenaars unBakker Bart. A. C. en J. Bak ker lijken in orde, bij de naam Bakker B' kunnen de wenkbrau worden gefronst. Ook de •aam van de niet nader aange- jinde 'Soepkip' lijkt aan het item van een Pinokkio ontspro- Maar drie valse krabbels en honderden anderen ge- weinig twijfel aan de wens tan veel Zeeuws-Vlamingen om oadagsmorgens ook in het Ter- aeuzense centrum verse ka detjes en worstenbroodjes te kunnen halen. IXEL - Van maandag tot en eet vrijdag 28 mei houdt de JV-Axel de jaarlijkse uond-wandelvierdaagse. Het is le vijftiende achtereenvolgende leer dat de avondvierdaagse in hel wordt gehouden. Dok nu kunnen er weer routes felopen worden van 5, 10 of 15 kilometer. Voor-inschrijven kan mjdagavond 21 mei al tussen 9.00 en 20.00 uur in clubge bouw de INK aan de Piron- Sraat, Op alle avonden kan van- ii 18.30 uur gelopen worden. Bet startpunt is de AZW-kanti- ne aan de Sportlaan in Axel. Deelname kost 2,50 euro per per soon, inclusief een herinnering. Op vrijdagavond, de laatste bond, worden de laatste kilome- Sers vanaf de sporthal feestelijk begeleid door drumband Hosan na uit Axel. REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzeinj Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst Rene van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl "«orgklachten: 9800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; ^'erdags tot 12.00 uur Het is de bedoeling dat de corpo raties de woningen ter beschik king stellen en inrichten voor be geleid wonen. Maatschappelijke Opvang Zeeland (Emergis en AZZ) draagt vervolgens zorg voor de maatschappelijke en me dische begeleiding van de men sen die voor deze vorm van huis vesting in aanmerking komen. Vorig jaar hield de vereniging voor schizofrene patiënten in Zeeuws-Vlaanderen een sympo sium over de huisvestingsproble matiek van de doelgroep. Tij dens die studiedag bleek dat er onder patiënten grote behoefte was aan een eigen woonstek, waar ze tevens - indien nodig- een beroep konden doen op bege leiding. Een en ander leidde tot de oprichting van een werk groep waarin de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten, de woningbouwcorporaties en Maatschappelijke Opvang Zee land (MOZ) vertegenwoordigd waren. Hulst Woongoeddirecteur C. Rein- houdt: „Binnen dat verband wer den vrij snel plannen ontwik keld om aan de geconstateerde vraag te kunnen voldoen. Nu zijn we zover dat er daadwerke lijk invulling aan de plannen ge geven kan worden. De Woon- stichting Hulst heeft inmiddels in de binnenstad van Hulst een pand verworven aan de Lange Nieuwstraat, waar twaalf nieu we appartementen gebouwd zul len worden. Woongoed is mo menteel bezig met het groeperen van woningen in Oostburg, waar we in eerste instantie zes mensen zullen huisvesten en in een iets later stadium nog eens zes, waarbij Maatschappelijke Opvang Zeeland de zorgcompo- nent - zoals dat heet - zal inbren gen. Overdag is er altijd een ge schoolde kracht aanwezig waar de bewoners op kunnen terug vallen. In de nachtelijke uren is er altijd iemand stand by." Oostburg Reinhoudt verwacht begin juni duidelijkheid te kunnen ver schaffen over de exacte locatie in Oostburg. Is die bekend, dan zullen onmiddellijk daarna buurtbewoners worden geïnfor meerd over het begeleid wonen project. „Gelet op de ervaringen met de Ferleman in Terneuzen, waar schizofrene mensen inmid dels al tien jaar zonder proble men in een gewone woonwijk wonen, verwacht ik ook in Oost burg geen moeilijkheden", al dus de Woongoeddirecteur. Over het plan voor een bege- leid-wonenproject in de kern Axel kan hij nog weinig kwijt. „Dat loopt nu wat minder hard, omdat we eerst de nieuwe wetge ving op het gebied van de AW BZ willen afwachten. Het staat overigens wel vast dat we ook in deze plaats een woonzorgcom plexje voor deze doelgroep zul len optrekken." Pauline de Wilde speelt een verliefd meisje dat een ring van haar loverboy laat zien aan haar 'medeleerlinge' Angie Aaldijk. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - „Als een jongen die je nog maar net kent je overstelpt met du re cadeaus, dan moet je oppassen." Dat heeft Chanissa van de vmbo2-klas van De Rede in Terneuzen woensdag wel ge leerd. Grote kans dat je dan met een zo genaamde loverboy te maken hebt. Dat zijn jongens die meisjes eerst voor zich zelf inpalmen en ze daarna tot prostitu tie dwingen. „Ik heb veel van de voorstelling geleerd en er werd goede informatie gegeven", beoordeelt Chanissa het optreden van theatergroep Steil, woensdag in De Re de. „Ik denk dat je dat soort situaties nu veel sneller zult herkennen", vult klasgenote Tara aan. Toch laat de acteur van theatergroep Steil, zonder veel overredingskracht te hoeven gebruiken, twee meiden met beide benen in zijn verhaaltje trappen. Waarmee meteen is aangetoond hoe be langrijk goede voorlichting is. De inter actieve theatervoorstelling maakt on derdeel uit van een voorlichtingsproject binnen de gemeente Terneuzen. In to taal krijgen zo'n negenhonderd leerlin gen uit het Temeuzense voortgezet on derwijs telkens in groepjes van zestig leerlingen de voorstelling te zien. „Centraal staat hoe je een loverboy kunt herkennen, hoe je herkent dat meisjes in zó'n situatie zitten. Maar ook of je je er wel of niet mee moet be moeien. Ga je zo'n meisje waarschu wen? Of anderen?", zegt Fulco 't Hag van theatergroep Steil. Ook in Terneuzen zijn loverboys actief, weet P. Baecke, conrector vmbo van de Rede. „We hadden dat eigenlijk niet ver wacht, maar het is wel zo. Op school is dat heel herkenbaar. Als meisjes zich plotseling anders gaan gedragen of ineens spijbelgedrag verto nen is dat het sein om extra alert te zijn." Volgens Baecke zijn het geen uit zonderingen. „Nee, we worden er regel matig mee geconfronteerd. Vandaag zelfs nog." Als er vermoedens zijn, zet de school er meteen het eigen sociaal medisch team op. „Het is nog steeds gelukt om problemen tijdig te signaleren, zodat de meisjes tot nu toe niet daadwerkelijk in de prostitu tie zijn terecht gekomen." Uniek Het loverboyproject kan worden uitge voerd omdat de gemeente Terneuzen er voor 10.000 euro aan bij draagt. „Het is zeker een uniek project voor Neder land", weet projectleider C. Toorenaar, preventiecoördinator bij de Raad voor de Kinderbescherming. „De werkgroep bekijkt hoe we het pro ject een vervolg kunnen geven elders in Zeeland. Want ook in Goes, Middelburg en Vlissingen spelen die problemen." De vraag is nog op welke wijze het pro ject gefinancierd zou moeten worden. „Terneuzen geeft 10.000. Da's een flink bedrag, maar als je dat afzet tegen de kosten van hulpverlening aan slachtof fers, is het maar een druppel op een foto Camile Schelstraete gloeiende plaat." Jeugdzorgspecialist R. Koevoets van de politie denkt dat er maar een fractie be kend is van wat er allemaal gebeurt ach ter de gesloten deuren van woningen van loverboys. „Meisjes die slachtoffer worden, tonen een geringe bereidheid om aangifte te doen. Enerzijds uit ver liefdheid, anderzijds uit angst voor re presailles." Hoewel het er om gaat om te voorko men dat meisjes worden ingepalmd door loverboys wil het project ook jon gens bereiken. „Wat moeten jongens bij een voorstel ling over loverboys doen, da's toch al leen voor meisjes", moppert Arnold met Feyenoordpet voor het begin van het theater. „Ik vind het nog steeds niks", reageert Arnold ruim een uur later. „Maar ik zal een loverboy nu wel snel ler herkennen. Als die dan achter een meisje zit dat ik ken, zou ik haar er wel op aanspreken." Waarmee Arnold be wijst dat de voorstelling zijn doel heeft bereikt. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Burgemeester J. Lonink van Terneuzen kan binnenkort een brief verwach ten van minister Donner van Justitie waarin staat dat de vestiging van een derde koffieshop in de Zeeuws— Vlaamse grensstreek absoluut in strijd is met het kabinetsbe leid. Als de brief bij Lonink op de deurmat valt, kan de bewinds man onmiddellijk een schrifte lijk antwoord verwachten waar in de minister gevraagd wordt in het vervolg zorgvuldiger te handelen. Want Lonink is boos. Op het LPF-raadslid C. Freeke, op LPF-Tweede Kamerlid H. Nawijn en op de minister van justitie. „Beschamend", zo typeert Lo nink de handelwijze van het trio, „bestuurders onwaardig." Advertentie Tom Cappendi|k Cappendijk Auto's Terneuzen B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen tel: 0115-697455 vt Vorige maand opperde de Ter- neuzense burgemeester het idee om eventueel een derde koffies hop te vestigen in de grens streek als daarmee de overlast in de Zeeuws-Vlaamse grensdor pen zou kunnen worden beteu- geld. Voorwaarde was wel dat de ove rige twee gemeenten, Hulst en Sluis, zich zouden conformeren aan het Temeuzense gedoogbe leid voor softdrugs. Op basis van verslagen tussen justitie en de gemeente Venlo en uitlatin gen van de minister over de si tuatie met het drugstoerisme in Maastricht meende Lonink be stuurlijke ruimte te hebben ge vonden voor een mogelijke der de shop in Zeeuws-Vlaanderen. Hij roerde dit ook aan tijdens een commissievergadering in Terneuzen begin april. Informatie Het Temeuzense LPF-raadslid Freeke, die de vergadering niet bijwoonde, speelde informatie over de uitspraken van Lonink van derden door aan kamerlid Nawijn, waarbij hij echter voor bijging aan de voorwaarden die Lonink aan zijn voorstel had verbonden. Ook suggereerde Freeke dat Lo nink zijn informatie over Venlo en Maastricht opgedaan had tij dens een overleg met het minis terie in Den Haag. Nawijn stelde op basis van de in fo van Freeke een aantal kamer- wagen over de Mac-Dope-vesti- ging aan de grens op een voor malig douaneterrein, herinner de de minister aan zijn beleids uitgangspunten en verzocht de bewindsman om de burgemees ter van Terneuzen terecht te wij zen. Op de hoogte Donner antwoordde Nawijn de ze week dat hij op de hoogte is van Loninks uitspraken. Hij liet hem verder weten dat Loninks informatie over de zienswijze op de situatie in Ven lo niet in Den Haag was inge wonnen, dat hij tegen koffies hops in grensstreken is en blijft en dat hij de burgemeester hier over schriftelijk het een en an der zal berichten. Zowel de vragen als de antwoor den zijn Lonink behoorlijk in het verkeerde keelgat gescho ten. „Ik snap niet dat een gerespec teerd Kamerlid als Nawijn, die nota bene ministeriële verant woordelijkheid heeft gehad, loopjongen speelt voor een LPF-raadlid en Kamervragen stelt zonder zich op de hoogte te stellen van wat er precies aan de MIDDELBURG - Een 26-jarige man uit Macedonië is woensdag in Middelburg voor een schietpartij tijdens het carnaval in 2001 veroordeeld tot drie jaar cel wegens po ging tot doodslag. Aan het slachtoffer van het schietinci dent moet hij 15.000 euro schade vergoeden. De dader schoot drie jaar geleden op de slotdag van het carnaval in Hulst een paar keer met een pistool op een menigte carna valsvierders die zich hadden verzameld voor een café aan het Cornells de Vosplein. Een toen 29-jarige vrouw uit Hulst geraakte door de kogels ernstig gewond. Na de schietpartij nam de dader de benen. Onderweg bedreigde hij nog enkele mensen met het wapen. Drie jaar lang was hij voortvluchtig. Toen de man afgelopen februari in Oos tenrijk de grens wilde passeren, werd hij opgepakt. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woensdag een 26-jarige inwoner van Vlissingen wegens flessentrekkerij, oplichting en verduistering tweëenhalf jaar gevangenisstraf opgelegd. Aan gedupeerden moet hij circa 80.000 euro schadevergoeding betalen. Een 26-jari- ge man uit Oost-Souburg werd voor zijn rol veroordeeld tot 259 dagen gevangenisstraf, waarvan 180 dagen voor waardelijk plus 240 uur werkstraf. De Vlissinger bestelde tussen februari vorig jaar en 11 januari dit jaar bouwma terialen, cv-ketels, aggregaten, verfproducten en gereed schap bij een aantal bedrijven in Zeeland, Tilburg en Zoe- termeer, zonder te betalen. Hij gebruikte voor de bestellin gen debiteurennummers van andere bedrijven. Ook zag hij kans om in naam van Bouwgroep Zeeland steigers te huren van Zeeland Supply uit Terneuzen om vervolgens de materialen achterover te drukken. Ook andere bedrij ven werden de dupe van zijn oplichterspraktijken. De Souburger haalde meestal de spullen op. De Vlissinger ge niet een reputatie op het gebied van vermogensdelicten. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Axel is woensdag door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot drie jaar cel wegens poging tot doodslag. Daarnaast kreeg hij acht maanden gevangenisstraf extra, omdat hij nog in zijn proeftijd zat van een veroordeling voor een overval in Sluiskil. De man schoot op 25 augustus 2002 in het uitgaanscircuit van Terneuzen zijn pistool leeg op en man van Marokkaanse afkomst. Aan het slachtoffer, dat in zijn been werd geraakt, moet de Axelaar 1243 euro schadevergoeding betalen. De schietpartij vond plaats op een terras van een café waar een Antilliaans feest aan de gang was. De dader wist te ontsnappen en kon pas maan den later worden aangehouden. Hij was eerder op Cura- gao voor een schietincident tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Toen hij nog niet lang in Nederland was overviel hij een hotel-restaurant in Sluiskil. TERNEUZEN - Een aan de Dijkstraat in Terneuzen ge parkeerde auto is tussen dinsdag 18.30 uur en woensdag 13.15 uur vernield. De vier autobanden bleken lekgesto- ken en alle ruiten waren ingeslagen. Het schadebedrag is nog onbekend. orde is geweest. Hij baseert zich vervolgens op informatie die wordt aangereikt door een ge meenteraadslid dat zelf twee ge legenheden om over het drugsbe leid in de gemeente te praten voorbij heeft laten gaan. Komt nog bij dat hij elk debat met col lege en gemeenteraad over het gedoogbeleid en het project Houdgreep uit de weg is gegaan. Freeke is voor zijn optreden als eens door het presidium terecht gewezen. Nawijn had beter moeten we ten, maar ook de minister. Die geeft antwoord op vragen zon der de moeite te hebben geno men zich te laten informeren. Ik vind dat echt beschamend", ful mineerde Lonink. De LPF denkt wezenlijk anders over de kwestie. Cees Freeke haastte zich woensdag het nieuws te melden. „Groot Suc ces. Donner verbiedt de derde koffieshop aan de grens naar aanleiding van de LPF-kamer- vragenü! Iets voor de lokale pers?" Lonink: „Ha, Donner heeft niets te verbieden. Hulst en Sluis heb ben weken terug al te kennen ge geven niets voor een eenduidig gedoogbeleid in Zeeuws-Vlaan deren te voelen. Die derde kof fieshop verdween daarmee volle dig uit beeld." I STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG Galerichel, 20 uur: Klassieke flamengomuziek, Azul Azul; AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur- Biljarten Kanaalzone: CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaar ten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koers- bal; Zestigvoetkreek, 19.00 uur: Viswed strijd jeugd Clingse Hengelaars; Café De Landbouw. 20.00 uur: Kaarten, BIERVLIET - Centrum. Geuzenfeesten tot en met zondag 23 mei met rommel markt. demonstraties en muziek; GRAAUW - Dorpshuis, 13.45 uur Koersbal; Sportveld, 12.20 uur; Boom- waifeesten met jeugdmiddag; 20.00 uur. Play back show; HEIKANT - Zaal Maton, 20.00 uur: Free Country Dancers gevorderden; 20.30 uur: Free' Country Dancers beginners, 't Heike, 13.00 uur: Biljarten en pieren; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en volksdansen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules, internetcafé; 14.00 uur: KBO jaarvergadering; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; NIEUW-NAMEN Sportveld, Hulster- loofeesten met om 13.00 uur penalty bo kaal voor de jeugd met doelman Philip pe van de Walle van Club Brugge en om 22.00 uur optreden van Katastroof; NIEUWVLIET In- en outdoorcentrum, 13.30 -17.30 uur: Adventure kids; OOSTBURG Tienercentrum Time Out, 15.00 -18,00 uur: Soos; TERNEUZEN - Op de Kinder boerderij in Terneuzen wordt morgen een schaapscheerders- feest gehouden. Tussen 11.00 en 16.30 uur zijn er naast het schapenscheren de monstraties van een hoefsmid en een westernrijder. Daarnaast zijn een mandenvlechter, een spinster, de Wereldwinkel en Kids for Animals present. PHILIPPINE De Schotse Hoek, 18.30 uur: Modelbouw; SAS VAN GENT De Speye, 19 uur. Grutmoole volksdansen; 19 uur: Dansclub Lencor; 19 uur: Muziekschool leerlingen show band Sas van Gent; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten competitie; 15.30 uur: Kreatieve Vorming: Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Voetbalveld, 10.00 uur Festiviteiten in kader 75 jaar V.V. Steen met voetbalcli- nic gebroeders De Nooijer en om 19.30 uur wijken - familiequiz; SLUISKIL Het Meulengat, 13.30 uur SWOS gym en volksdansen; TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur; Bowls; ZAAMSLAG Dorpshuis, 13.00 uur: Kaarten en biljarten. (Advertentie) (Advertentie) www.scheldejazz.nl VOLVO for life

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55