Gemeenteplan verbijstert Big S Sluiting dorpshuizen is onverteerbaar scheldejazz PZC Stoommanifestatie trekt jong en oud naar Ouddorp 15 Nieuws over mogelijk afstoten soosgebouw Haamstede ingeslagen als een bom agenda Bromfietsster en fietser botsen Lichtgewonde bij botsing A58 Boetes bij verkeerscontroles Scooter in beslag genomen Ook op de trekker handsfree Landelijke waardering voor Zeeuwse pop-cd nas ^Óe ^eT 2004 4 5 6 juni, Terneuzen 8URGH-HAAMSTEDE - Het lieuws over het door de gemeen- j Schouwen-Duiveland mogelij- •ervrijs afstoten van het gebouw Jan jongerencentrum Big S - jat kort geleden nog het 35-ja- rig bestaan vierde - is in Haam lede ingeslagen als een bom. Big 9-voorzitter Y. van Wijnen 2egt verbijsterd te zijn over het gmeentebeleid. „Wij gaan alles op alles zetten om te voorkomen Bat dit gebeurt. Het college kan gnpittige brief verwachten." suggestie om het gebouw „..Big S aa'n het Sluispad in Haamstede af te stoten is een de aanbevelingen van het project Strategisch Accommoda- bid. Volgens de rappor waarop het beleidsplan ïordt gestoeld, is de staat van onderhoud van het soosgebouw Hecht en staat het pand 90 pro- at van de tijd leeg. voorgesteld wordt te bekijken 35 de soosactiviteiten voortaan a dorpshuis De Schutse kunnen »orden ondergebracht. Tan Wijnen laat geen spaan heel van de conclusies en aanbe en van het beleidsplan met betrekking tot Big S. Onzin Jk heb zelden zoveel onzin bij elkaar gezien. Het slaat echt he lemaal nergens op. Hoe komen ze er in vredesnaam bij dat het pand 90 procent van de tijd leeg staat. Het soosgebouw is sowie- soelke woensdagavond, vrijdag en zaterdagavond open. Verder wordt het gebouw zater- 3RUINISSE Bruniversails, met brade- kermis, sloepenrace en vrijmarkt; OOSTERLAND Bogermanschool, *00-14.00 uur: Rommelmarkt; RENESSE - 10.00 UUR: Renessedag met diverse activiteiten; WESTERSCHOUWEN Rotonde t0.15-18.00 uur- Week van de zee, diver- «activiteiten. vrijdag 21 mei 2004 STREEKACTIVITEITEN Werkstraf voor verzamelen kinderporno MIDDELBURG - De recht bank in Middelburg veroor deelde gisteren een 66-jari- ge inwoner van Goes voor het bezit van kinderporno tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf. Bij de Goesenaar werd 19 september vorig jaar in zijn woning kinderporno op de harddisk van zijn computer en diskettes aan getroffen. In totaal ging het om 542 beeldfiles. De rechtbank hield in de uit spraak rekening met de leeftijd van de man. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel; 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur dagmiddag gebruikt voor de kin- dersoos Little S, verzorgen vrij willigers het schoonmaakwerk en worden er soosvergaderingen gehouden." Van Wijnen zegt zich compleet overdonderd te voelen door het plotselinge nieuws. „Als je zo'n rapportage leest vraag je je echt af of de gemeente wel enig idee heeft van wat Big S is en doet en hoe belangrijk de soos is voor Haamstede." Wat de Big S-voorzitter steekt is dat het voorstel van de ge meente volstrekt buiten mede weten van het soosbesluur tot stand is gekomen. „Wij zijn nooit benaderd. Ik geloof dat er anderhalf jaar gelden eens fo to's van het pand zijn gemaakt, maar verder niks." Verplaatsing van de soosactivi teiten naar dorpshuis De Schut se is voor Van Wijnen absoluut geen optie. „Natuurlijk werkt dat niet. Dat is toch een lacher tje. Nee, dat gaan we echt niet laten gebeuren." Van Wijnen zegt zich breed ge steund te voelen. „Iedereen hier heeft het erover. Leden, oud-le den, gewoon mensen uit het dorp, ze willen allemaal weten hoe het nu verder moet. Er is heel boos en emotioneel gerea geerd. Iedereen is ook heel strijd baar." Het gemeentelijk Projectplan Strategisch Accommodatiebe- leid komt woensdag 2 juni aan de orde tijdens de vergadering van de commissie Samenleving en Bestuur. Voor die tijd gaat Big S de politieke fracties bena deren. Aan een brief richting col lege waarin het soosbestuur haar verbijstering uitspreekt over het voorgenomen beleid wordt gewerkt. De vergadering van de commis sie Samenleving en Bestuur wordt gehouden in de Burger zaal van het gemeentehuis in Zierikzee. Aanvang 20.30 uur. Voor een ritje met een historische tram was gisteren grote belangstelling. door Piet Kleemans OUDDORP - Naar schatting 1200 mensen kwamen gisteren af op de eerste dag van een drie daagse stoommanifestatie van het RTM-trammuseum aan De Punt West bij Ouddorp. Ook vandaag en morgen kunnen de liefhebbers er terecht voor een ritje per historische tram en een blik in het vernieuwde museum gedeelte. Het dieselaggregaat van het Sperwer-tramstel wordt warm- gedraaid en aan de andere kant van het perron braakt een ande re historische tramlocomotief stoomwolken uit. Camera's klik ken. Het is druk op het perron. De vrijwilligers van de museum stichting geven tekst en uitleg en helpen waar nodig met in stappen. Het is alle hens aan dek, weet PR-man van het mu seum H. Reints. De jaarlijkse manifestatie in en rond het Ouddorpse museum staat dit jaar in het teken van de stoomlocomotief. Tweehonderd jaar geleden reed het eerste bruikbare exemplaar in Enge land. De Rotterdamsche Tram weg Maatschappij (RTM) begon in 1898 bij de opening van tram lijnen in de Hoekse Waard met de toepassing van stoomtractie op het smalsporige tramnet. Voor de watersnoodramp van 1953 werden op Goe- ree-Overflakkee en Schou- wen-Duiveland tramlijndien sten onderhouden. Na de ramp moest de tram wijken voor de autobus. Sperwer In de remise wordt momenteel hard gewerkt aan de restauratie van een RTM-stoomlocomotief uit 1913. Bezoekers kunnen er een kijkje nemen. Tramstel Sper wer, dé trots van het trammu seum, is inmiddels geheel geres taureerd en in vol bedrijf. De tram deed tot enkele jaren gel den dienst in Oostenrijk op de Zillertalbahn. Ondanks felle concurrentie van andere liefhebbers wisten de mensen van het Ouddorps tram museum het tramstel in bezit te krijgen. Veel, veel uren latei- staat het tramstel er glanzend geschilderd bij. Om te worden bewonderd door jong en oud. Reints; „Want dat is het aardi ge. Er komen mensen naar het museum die de trams nog ken nen van vroeger én jonge men sen die er gewoon liefhebber van zijn." Een ritje aan boord van één van de historische trams leert dat de oude voertuigen zéér tot de ver beelding spreken. Zowel binnen als buiten worden video- en foto camera's gehanteerd en overal langs de baan staat fotografen foto Marijke Folkertsma en filmers schietklaar om het nostalgische plaatje van de tram locomotief met rookpluim voor het nageslacht vast te leggen. Dat kan vandaag en morgen ook nog. Om 11.30, 13.30 en 15.00 uur (en zaterdag ook om 12.00 uur) wordt gereden met diesel- tractie, om 13.00, 14.30 en 16.00 uur met stoom. Voor de fotogra fen rijden om 13.15 en 14.45 uur speciale goederentrams door het duingebied. De remise en het museum zijn open van 11.00 tot 17,00 uur. Het was eigenlijk de bedoeling geweest op Tweede Pinksterdag oude legervoertuigen naar het trammuseum te halen. Dat is niet gelukt. Er moeten dorpshuizen dicht op Schouwen-Duive- Iand. De gemeente leeft ver boven haar stand met het voorzieningenniveau. 'Kie zen of Delen' heet de bezui- nigingsroute. Dat 'delen' krijgt zijn plek. Maar is er nog ruimte om te kiezen? door Ali Pankow ZIERIKZEE - Kaalslag bij ac commodaties doet onverteer baar veel zeer bij de bevolking, zo leerde de ervaring in het re cente verleden. Toen het gemeen tebestuur zes jaar geleden van zins was zwembad Dol-Fijn te sluiten, kwam een groot deel van Duiveland in actie. Felle pleidooien, verwijten en span doeken op de tribune bij de be- grotingsraad deden de fracties wat in hun schulp kruipen. Doorslaggevend was uiteinde lijk een stevig gefundeerd plan om het beheer van het zwembad volledig aan de vrijwilligers over te dragen. Voorlopig nog wel met financiële steun van de gemeente. Ook het voornemen de buiten- sportaccommodaties af te stoten deed de publieke tribune volstro men. Insprekers putten zich uit bestuurders te overtuigen van het belang van de leefbaarheid in een kleine kern bij het voort bestaan van een eigen sportver eniging. Het traject tot privatise ring van de sportaccommoda ties dat inmiddels in gang is ge zet, vergt pittige onderhandelin gen over afkoopsommen voor achterstallig onderhoud en een reservepotje voor de toekomst. Alleen al de conclusies van een onderzoek naar de spreiding van de blusgroepen deed vervol gens de vrijwillige brandweer op Schouwen-Duiveland op haar grondvesten trillen. Man schappen in uniform observeer den de raadsleden met verbeten blik in de ogen. Op hun beurt haastten de gemeentelijke politi ci zich iedereen gerust te stellen dat er in de omvang van de blus- grqgpen niet zou worden gesne den. Bezuinigen op voorzieningen en accommodaties gaat nooit zon der emoties. De bewering in het KPMG-rapport dat Schou wen-Duiveland met al haar dorpshuizen, gymzalen, scholen, lijkenhuisjes, openbare toiletge bouwen, torens en brandweerga rages een opmerkelijk hoog voor zieningenniveau heeft, bracht al wat onrust teweeg. In geen enke- analyse le kern kiest de bevolking voor de teloorgang van verworvenhe- dën. Even was er de hoop dat in elk geval de dorpshuizen buiten schot zouden blijven als er op dat hoge voorzieningenniveau zou moeten worden gekort. Het pilotproject Lokaal Sociaal Be leid leverde dankzij het onder zoek van Scoop immers als be langrijkste conclusie op dat elke kern ten behoeve van de leef baarheid ten minste één sociaal ontmoetingscentrum moet heb ben. Inmiddels echter blijkt dat dit in de optiek van de gemeente niet per se het dorpshuis be hoeft te zijn. Dat kan net zo goed het kerkzaaltje, een land- bouwsehuur, een grote tent, de aula van de school, of een ruim te in het rampmuseum zijn. Het is niet anders. Er moet worden bezuinigd de komende jaren. Ruim vijf miljoen euro. Dorps huizen die het overgrote deel van de tijd ongebruikt staan zijn te duur. Die kunnen niet al leen voor de jaarlijkse uitvoe ring van de plaatselijke toneel groep, het straofeest of de vie- Vaak heeft een overledene vooraf duidelijk laten vastleggen dat hij vanuit het dorpshuis naar zijn laat ste rustplaats wordt gebracht. foto Marijke Folkertsma ring van koninginnedag in stand worden gehouden. Die moeten een andere bestemming krijgen of anders worden ge sloopt. Dat scheelt veel geld meent de gemeente. De accom modaties moeten beter worden gebruikt en dus gedeeld. Maar 'buurvrouw Jans' komt met haar roilator niet veel ver der meer dan een paar honderd meter van haar huis. Die gaat niet voor de bejaardensoos naar een ander dorp. Daar ziet ze niet overheen. En flamboyante 'buurman Bram', niet-kerkelijk gebonden, wil liever niet vanuit de consis torie naar zijn laatste rustplaats worden gebracht. Hij heeft het zelfs schriftelijk vastgelegd: de rouwdienst in het dorpshuis met muziek van Queen en na de be grafenis de obligate broodjes be sprenkelen met wijn of een bor reltje. Ook dat is leefbaarheid. Hoe ruimhartiger wil of kan de gemeente daarin zijn? Welke keuzen zijn er te maken? Vinden we met elkaar so ciaal-culturele voorzieningen waardevol op het eiland? Zijn we solidair wat dat betreft? Vin den we zelfs dat het loont om te investeren in sociaal-culturele activiteiten? Geen verhoging van de onroerendzaakbelasting, alleen in uiterste noodzaak, luidt het huidige uitgangspunt van de gemeenteraad. Meer belasting betalen doet im mers heel veel pijn bij de bur gers en bestuurders die daartoe beslissen, maken zich niet popu lair. En toch? Zou het wellicht toch een keuze kunnen zijn als dat 'delen' werkelijk onverteer baar zeer blijkt te doen ZIERIKZEE - Op het fietspad van de Lange Blokweg in Zierikzee vond gistermiddag om 18.05 uur een aanrijding plaats. Een 16-jarige inwoonster van Zierikzee reed op haar bromfiets over het fiets- bromfietspad van de Lan ge Blokweg in haar woonplaats. Zij reed in de richting van Noordgouwe. Bij de kruising van de fietspaden voor de rotonde verleende zij geen voorrang aan een voor haar van rechts komende 51-jarige fietser uit Wassenaar. Er raakte niemand gewond, de bromfiets en de fiets raakten beschadigd. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 17-jarig meisje uit Bonn is gistermiddag rond half twee lichtgewond geraakt bij een kettingbotsing op de A58 bij Nieuw- en Sint Joos- land. Ze zat in de auto die als laatste op de rest klapte. Bij het ongeluk waren drie auto's betrokken. De 21-jarige be stuurder van de achterste auto kon niet op tijd stoppen voor de file bij de afslag Middelburg. De auto van de 21-jarige man, afkomstig uit Bonn, werd totaal vernield, de voorste auto, van een 37-jarige Duitser, raakte zwaar beschadigd. De middelste auto werd alleen geschampt, omdat de bestuurster probeerde uit te wijken om een bot sing te voorkomen. Het gewonde meisje is met een ambu lance naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. MIDDELBURG - Tijdens verkeerscontroles op verschil lende plaatsen op Walcheren zijn woensdag bijna 150 overtredingen geconstateerd. Donderdag werden 53 snelT heidsovertreders betrapt. Op de Torenweg in Middelburg werden gisterochtend vijf boetes uitgedeeld. Drie voor het niet dragen van een veiligheidsgordel, één voor het rij den door rood licht en één voor bellen in de auto. Bij een radarcontrole op de Schroeweg reden 24 van de ruim dui zend automobilisten te hard. In Buttinge constateerde de politie ruim honderd snelheidsovertredingen. Op de Berm- weg in Oost-Souburg reden vijf van de 353 auto's te hard. Gisterochtend controleerde de politie op snelheid op de Noordweg in Sint-Laurens: 53 van de 481 automobilisten reden te snel. VLISSINGEN - Op de Primulalaan in Vlissingen is in de nacht van woensdag op donderdag een scooter in beslag genomen. De bestuurder, een 25-jarige Vlissinger, reed met hoge snelheid over de Bloemenlaan. De scooter was niet verzekerd, had een te groot vermogen en de bestuur der had geen kentekenplaten. MIDDELBURG - Ook een bestuurder van een trekker mag tijdens het rijden geen gsm in zijn hand houden. Dat bleek woensdag tijdens de zitting van de Middelburgse kantonrechter. Een twintigjarige boer uit Kruiningen was door de politie gesnapt terwijl hij met zijn mobieltje zat te bellen. Kantonrechter B. Doorewaai'd Boekhout vond het een opmerkelijk geval. „Ik moet toegeven dat ik tot voor kort niet op de hoogte was dat dit verboden was." De rechter legde 100 euro boete op. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Ladies Circle Schouwen-Duiveland is onder scheiden met de landelijke Servi ce Bokaal. De serviceclub krijgt de prijs voor haar cd-project ten bate van de Stichting Thure- driht. De cd 'Liefs uit Zeeland' bevat elf covers, uitgevoerd door gere nommeerde muzikanten (38 in totaal) van Zeeuwse bodem, on der wie Marjon van Iwaarden, Danny Vera, The Juke Joints en producent/saxofonist Franklin Schieman. Het album werd eind december vorig jaar gepresen teerd in een oplage van driedui zend exemplaren. Met de ver koop is tot dusver dertigduizend euro binnengebracht, aldus me de-initiatiefneemster Elza Ver west-Schieman. Op de diverse verkooppunten in Zierikzee, Goes, Middelburg en Terneuzen liggen nog een aantal exemplaren. Wanneer alles over de toonbank is gegaan, komt de totaalopbrengst op 45.000 euro voor Thuredriht. Deze Schouw- se stichting stelt kinderen met kanker in de gelegenheid samen met hun familie een onbezorgde vakantie in Renesse door te brengen. De organisatie bezit voor dat doel een aantal huizen in de badplaats. Verwest hoopt het totaalbedrag tijdens de spon sordag komend najaar aan de stichting te kunnen overhandi gen. De cd wordt volgens haar 'hartstikke goed ontvangen', Het benefietproject heeft vanaf de geboorte van het idee tot aan de uitvoering drie jaar tijd ge vergd. Die inspanning, creativiteit en het resultaat zijn door de lande lijke koepel beloond met de jaar lijkse waarderingsprijs. De cd is ook nog te bestellen via het e-mailadres van de club: liefsuitzeeland@zeelandnet.nl. Advertentie ye<VP^° \e\e1°°^ Advertentie www.scheldejazz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43