Toeristenpas komt dichterbij Oproep aan alle fabrikanten van merkartikelen PZC Loverboy heeft niks met liefde te maken D66 ziet in aandelen van Delta oplossing voor geldgebrek Aanpassing oude bestemmingsplannen nodig r:— A supermarkten Bereiken doelgroep nog aandachtspunt bij verdere ontwikkeling weekenddiensten J ih>JU l> www.jumbosupermarkten.nl vrijdag 21 mei 2004 b20 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Iloe maak je men sen er attent op en vertrouwd mee. Dat is een van de zaken die speciale aandacht behoeft bij het verder ontwikkelen van de plannen voor invoering van een toeristenpas op Schouwen-Dui- veland. Het idee voor de toeristenpas kwam in 2001 van toenmalig PvdA-wethouder G. van der Salm. Hij zag voor zijn geestes oog een kaart waarvan de eige naar korting krijgt op zaken als busvervoer, parkeergeld en mu- seumbezoek. Het idee van Van der Salm werd enthousiast ontvangen. Er volg de een haalbaarheidsonderzoek, waarna werd begonnen met de verdere uitwerking van de plan nen. Onlangs toog een delegatie van de gemeente Schouwen-Dui- veland - bestaande uit ambtena ren, burgemeester J. Asselbergs en twee raadsleden - naar Bre men om daar te horen wat de er varingen zijn met de 'Entdecker- carte', een met de toeristenpas in wording vergelijkbare kaart. Een zeer verhelderend bezoek volgens projectleider toeristen pas E. Caspers. Ervaring „Ze hebben daar inmiddels drie jaar ervaring van de Entdecker- carte en daar kunnen wij van profiteren. Hun systeem kunnen wij niet een op een overnemen, maar we kunnen wel veel leren van de problemen die zij zijn te gengekomen." Het ging daarbij volgens Caspers vooral om pro blemen van praktische aard. „Het heeft ons gesterkt in het idee dat een toeristenpas een be ter toeristisch product oplevert, maar het blijkt bijvoorbeeld wel moeilijk om de doelgroep die je wilt bedienen - liefst zowel de verblijfsrecreanten als de dagjes mensen - te bereiken. Hoe maak je mensen attent op het bestaan van de kaart. En hoe pak je de door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - „Als een jongen die je nog maar net kent je over stelpt met dure cadeaus, dan moet je oppassen." Dat heeft Chanissa van de vmbo2-klas van De Rede in Terneuzen woensdag wel geleerd. Grote kans dat je dan met een zoge naamde loverboy te maken hebt. Dat zijn jongens die meis jes eerst voor zichzelf inpalmen en ze daarna tot prostitutie dwingen. „Ik heb veel van de voorstelling geleerd en er werd goede infor matie gegeven", beoordeelt Cha nissa het optreden van theater groep Steil, woensdag in De Re de. „Ik denk dat je dat soort si tuaties nu veel sneller zult her kennen", vult klasgenote Tara aan. Toch laat de acteur van theater groep Steil, zonder veel overre dingskracht te hoeven gebrui ken, twee meiden met beide be nen in zijn verhaaltje trappen. Waarmee meteen is aangetoond hoe belangrijk goede voorlich ting is. De interactieve theater voorstelling maakt onderdeel uit van een voorlichtingsproject binnen de gemeente Terneuzen. In totaal krijgen zo'n negenhon derd leerlingen uit het Terneu- zense voortgezet onderwijs tel kens in groepjes van zestig leer lingen de voorstelling te zien. „Centraal staat hoe je een lover boy kunt herkennen, hoe je her kent dat meisjes in zo'n situatie zitten. Maar ook of je je er wel of niet mee moet bemoeien. Ga je zo'n meisje waarschuwen? Of anderen?", zegt Fulco 't Hag van theatergroep Steil. Ook in Terneuzen zijn loverboys actief, weet P. Baecke, conrec tor vmbo van de Rede. „We had- ;den dat eigenlijk niet verwacht, maar het is wel zo. Op school is 'dat heel herkenbaar. Als meisjes ziph plotseling anders gaan ge dragen of ineens spijbelgedrag vertonen is dat het sein om extra alert te zijn." Volgens Bae cke zijn het geen uitzonderin gen. „Nee, we worden er regel- zaterdag 22 en zondag 23 mei 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Noord- en Zuid Beveland Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, 'Heinkenszand. .tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland Tandzorg, v. Hallstraat 2, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandart sen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel.(0113)220034. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinïngen en Krabbendijke: A. C. Mosselman, tel. (0113) 381233. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkens zand, tel. (0113) 561290. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 promotie van de toeristenkaart aan, waar komen je uitgiftepun ten. Over dat soort dingen heb ben we het uitgebreid gehad in Bremen." Ook op meer technische vragen met betrekking tot de te gebrui ken soort kaartlezers en dergelij ke moet nog een antwoord wor den gevonden. Om erachter te komen of de nieuwe kaart aan trekkelijk en gebruiksvriende lijk is, maakt de gemeente een proefopstelling. Caspers: „Je kunt bijvoorbeeld een kassa met kaartlezer neerzetten, een par- keermeter of een slagboom. Dat zal wel gedeeltelijk virtueel zijn, maar we willen wel probe ren gebruik en effect van de kaart goed zichtbaar te maken." Het is de bedoeling dat zowel aanbieders - bijvoorbeeld re creatieondernemers - als gebrui kers de kaart gaan uitproberen. De proeftuin blijft drie maan den lang staan. Daarna wordt de balans van de ervaringen op gemaakt. Als alles volgens de planning verloopt wordt de toeristenpas in 2006 ingevoerd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor diverse ker nen en gebieden op Schou- wen-Duiveland is het noodzaak dat verouderde bestemmings plannen worden vernieuwd. De nood blijkt echter het hoogst voor de woonkernen Renesse, Burgh, Haamstede en Nieuw-Haamstede. Het dage lijks gemeentebestuur heeft daarom deze aanpassing naar voren gehaald. In de oorspronkelijke planning staat de actualisering van het be stemmingsplan voor de bebouw de kom van Zierikzee eerder op de lijst. Ook hier is sprake van sterk verouderde bestemmings plannen. Voor de centrumgemeente gel den vijftien verschillende be stemmingsplannen, inclusief al le herzieningen gaat het om in totaal 53 plannen. Het oudste plan voor Zierikzee dateert van 1957. De leesbaar heid van de plannen wordt niet altijd als goed ervaren en er zijn onderdelen die op verschillende manieren kunnen worden geïn terpreteerd. Daarnaast zijn veel panden van bestemming veran derd, hetgeen nog niet is meege nomen in de herzieningen. De problematiek voor Renesse, Burgh, Haamstede en Nieuw- Haamstede is echter nog groter. De verouderde bestemmings plannen van de kernen in de Westhoek geven in de dagelijkse praktijk vaak problemen. Ondui delijke voorschriften daarin lei den tot verwarring. Het gevolg is ongewenste en niet voorziene bouwmogelijkheden. Het oudste bestemmingsplan hier dateert van 1952. Renesse, Burgh en Haamstede worden aangeduid als 'hoog dynamische kernen'. Gelet op de vele wijzigingen en vrijstellingen op eerder vastge stelde plannen is sprake van een sterk verouderd planologisch ka der. Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeente raad daarom voor de herziening van de bestemmingsplannen in de Westhoek nog dit jaar op te pakken en de herziening voor de kern in Zierikzee in 2005 op te starten. In de andere kernen is de proble matiek niet vergelijkbaar met die in Zierikzee en de Westhoek. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Om de finan ciële positie van de gemeente te verbeteren, moet Middelburg zijn aandelen in energiebedrijf Delta verkopen. Dat vindt D66-gemeenteraadslid R. van Eijkelenburg. Maar dat blijkt nog niet zo eenvoudig. „Verkoop van de aandelen is een serieuze optie. Als particu lier doe je dat ook, als je tijde lijk krap zit", zegt Van Eijkelen burg. „Het is geen kerntaak van de gemeente om aandelen in een energiebedrijf te hebben. Boven dien heeft Delta zijn langste tijd gehad als zelfstandig bedrijf." „Misschien moeten we nu onze slag slaan. Ik heb geen idee wat verkoop oplevert, maar het gaat in elk geval over dikke vette mil joenen. Zo kun je verdere lasten verzwaring voorkomen en kun je ook beloftes nakomen die je als gemeente hebt gedaan, over Midgard bijvoorbeeld." „Delta is toch vooral sentiment de oude Pzem hè. Maar nu het net publiek blijft, loop je a]s overheid niet meer zoveel risico Je moet er rationeel over zijn Als je nu verkoopt, kun je voor aan de markt zitten. Ik denk niet dat er veel Middelburgen' om zullen huilen, als je ziet wat er nu allemaal weer gebeurt me; die afrekeningen." Een mooi ver haal, maar is het ook realia tisch? „Neé", aegt S. Jongepier hoofd financiën van de gemeen te Middelburg resoluut. „Ovgl de verkoop van aandelen moei tijdens de aandeelhoudersverga-j dering in meerderheid worden beslist. En de provincie heeft de meerderheid. Als de provincie niet wil, houdt het op." Ook hij weet niet precies wat het aande^ lenbezit van de gemeente waard is, maar ook hij schat dat het in de miljoenen loopt. Eerder dit jaar besloot dep:, vincie de aandelen Delta niette verkopen. Zij wil graag invloed blijven houden op het bedrijf. matig mee geconfronteerd. Van daag zelfs nog." Als er vermoe dens zijn, zet de school er met een het eigen sociaal medisch team op. „Het is nog steeds ge lukt om problemen tijdig te sig naleren, zodat de meisjes tot nu toe niet daadwerkelijk in de prostitutie zijn terecht geko men." Uniek Het project kan worden uitge voerd omdat Terneuzen er voor 10.000 euro aan bij draagt. „Het is zeker een uniek project voor Nederland", weet projectleider C. Toorenaar, preventiecoördi nator bij de Raad voor de Kin derbescherming. „De werk groep bekijkt hoe we het project een vervolg kunnen geven elders in Zeeland. Want ook in Goes, Middelburg en Vlissingen spe len die problemen." De vraag is nog op welke wijze het project gefinancierd zou moeten wor den. „Terneuzen geeft 10.000. Da's een flink bedrag, maar als je dat afzet tegen de kosten van hulpverlening aan slachtoffers, is het maar een druppel op een gloeiende plaat." Jeugdzorgspecialist R. Koevoets van de politie denkt dat er maar een fractie bekend is van wat er allemaal gebeurt achter de geslo ten deuren van woningen van loverboys. „Meisjes die slachtof fer worden, tonen een geringe bereidheid om aangifte te doen. Enerzijds uit verliefdheid, an derzijds uit angst voor represail les." Hoewel het er om gaat om te voorkomen dat meisjes wor den ingepalmd wil het project ook jongens bereiken. „Wat moe ten jongens bij een voorstelling over loverboys doen, da's toch alleen voor meisjes", moppert Arnold met Feyenoordpet voor het begin van het theater. „Ik vind het nog steeds niks", rea geert Arnold ruim een uur later. „Maar ik zal een loverboy nu wel sneller herkennen. Als die dan achter een meisje zit dat ik ken, zou ik haar er wel op aan spreken." Waarmee Arnold be wijst dat de voorstelling zijn doel heeft bereikt. 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging Allévo. Voor Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen-Duïveland, Tholen en St. Philipsland via tel. (0113) 249111 Stichting Thuiszorg Nederland via tel. (0113) 229003. Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444 Tholen en St. Philipsland Huisartsen Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: J. van Doesburg, Gripkeshof 8, Halste ren, tel. 0164 684166. Spreekuur zat, en zon. van 17.00-17.30 uur. Dierenartsen Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Wijkverpleging Allévo. Tholen en St. Philipsland Tel. (0113)249111. supermarkten R1)kiweBl5.5«"EVf;' postbus 8, 5460 AA Vegtiel Datum-. 21 mel Betreft: .„.doling consumenten dooi verdwijnen merkartikelen Beste merkartikel-fabrikant. De prijzenoorlog, die nog aha] prijsverlagingen te betalen, snijden vee ^^wijnen daardoor momenteel uit de winkelschappen Om kosten i^dtnrloe eeen verandering Oproep aan "'«'^'^"''^^'rmarkten die uw producten hebben consument producten van bewezen kwahter Frits van Eerd Algemeen directeur jumbo Supermarkten „it het assortiment van uw supermarkt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 38