•Qordeel accountant vernietigend Eerstejaars ROC'ers bouwen voor verslavingszorg Reijlof Lekker ritje naar Le Mans Na zestig jaar nog altijd actief roaf andelijke waardering roor Zeeuwse pop-cd agenda Opera's in Kerkje Ellesdiek Skeelertocht dag uitgesteld iformatieverstrekking Middelburgs gemeentebestuur onder de maat Parkeerverbod bij scholen Nachtelijke milieuactie op Tholen Hardrijders zijn rijbewijs kwijt Lichtgewonde bij botsing A58 Scooter in beslag genomen www.scheldejazz.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De startplaats van de tweejaar lijkse tocht van de Lotus Seven vereniging moest beginnen met een M. Dus kwamen de leden in Middelburg terecht. Woensdag vertrokken zeven tien auto's naar Le Mans. Ook met een nepper mag je lid worden van de club. Erik Jansen, geboren in Middelburg, nu wo nend in Almelo, heeft een Caterham. Dat is een of ficiële kopie, maar de auto wordt door tal van fa brieken nagemaakt. Zo staan er Donkervoorts, Westfields en VM's op de Markt. Een enkeling heeft een moderne Lotus meegebracht. Het gaat de Lotusbezitters niet om wie het snelst in Le Mans is, maar om in een lekker tempo een stuk te rijden. Met een topsnelheid van 170 is het ook geen auto om eens flink over de snelweg te scheuren. De wagen is gemaakt voor het sportieve bochtenwerk en het nemen van een incidentele glooiing in het landschap. Middelburg is als start plaats gekozen omdat de tocht dan MMM 2004 (Middelburg-Le Mans-Middelburg) kan heten. Bo vendien huist er in de stad een burgemeester die niet te beroerd is om even met een vlag te zwaaien voor het vertrek. ,.Ik had u die vlag graag meege geven", zei K. Schouwenaar. „Maar we hebben er maar één en dat lijkt me ook niet verstandig in deze tijd van bezuinigingen." :orMarcel Modde IERIKZEE - De Ladies Circle chouwen-Duiveland is onder- heiden niet de landelijke Servi- «Bokaal. De serviceclub krijgt Itprijs voor haar cd-project ten !K ate van de Stichting Thure- Wil. ie.i eed'Liefs uit Zeeland' bevat 11covers, uitgevoerd door gere sumeerde muzikanten (38 in .aal) van Zeeuwse bodem, on- wie Marjon van Iwaarden, amy Vera, The Juke Joints en oducent/saxofonist Franklin keman. Het album werd eind wnber vorig jaar gepresen- erd in een oplage van driedui- nö exemplaren. «de verkoop is tot dusver der- buizend euro binnenge- racht, aldus mede-initiatief- anster Elza Verwest-Schie- an p de diverse verkooppunten in ierikzee, Goes, Middelburg en kneuzen liggen nog een aantal STREEKACTIVITEITEN ERGEN OP ZOOM - Sint Gertrudis- ri. voormalige Synagoge en de Ge- reenpoort, 13,00-16.30 uur: Openge- avoor bezichtiging; HC-café De Soos, 22.00 uur: Vrijdaga- nJcafé; OES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 12uur Verkoop kleding en meubelen maatschappelijke dienstverlening; -sum Stoomtrein Goes-Borsele, -CO-18.00 uur: Geopend voor publiek; ote Markt. Oostsingel 2, 10.00-17.00 r Mode Sjo; inline ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart M;ouderen, buurtwerk Goese Polder; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: üiiorensoos; KAMPERLAND - Minicampings De ildekking, Bouw- en Plantlust, De Isschelf, Catharina Mariahof, De Vijf Men, De Kering, 10.30-13.30 uur: In lijven en vertrek Boerencamping- festocht van 20 kilometer en de Ruiter- imentocht voor ruiters van 18 kilome- ïren voor menners ca 22 kilometer; IAPELLE - De Vroone, 13.30 uur; So- ttfeii KRABBENDIJKE IJs-Skeelerbaan, feulandestraat, 13.00 uur: Skeelertoer- tcMinen om Krabbendijke; KUININGEN Ons Dorpshuis, 300-17 00 uur: Biljartclub senioren; «uthal, 19.30-20.30 uur; Conditietrai- "SbijOmni-Sport Reimerswaal; WADENDAMME Berkenhof, Lange- 10a. 10-17 uur: Vlindertuin, Wan- Sjinen met Orangerieplanten en wa- isamjen geopend voor publiek; HOLEN - Stadhuis, 20.15 uur; Recital wanistPJ Beider, WKE Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: 'O'.rsiertuin geopend voor publiek; «EMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: netelt. bij nader inzien pgemeente Borsele houdt niet maan- «9 sen werkbezoek in 's Heer Abtsker- ®°vsr een autoluwe Poel, zoals per is gemeld, maar dinsdag 25 mei pdorpshuis Versvliet. exemplaren. Wanneer alles over de toonbank is gegaan, komt de totaalopbrengst op 45.000 euro voor Thuredriht. Deze Schouw- se stichting stelt kinderen met kanker in de gelegenheid samen met hun familie een onbezorgde vakantie in Rénesse door te brengen. De organisatie bezit voor dat doel een aantal huizen in de badplaats. Verwest hoopt het totaalbedrag tijdens de spon sordag komend najaar aan de stichting te kunnen overhandi gen. De cd wordt volgens haar 'hart stikke goed ontvangen'. Het benefietproject van de Ladies Circle Schouwen-Duiveland heeft vanaf de geboorte van het idee tot aan de uitvoering drie jaar tijd gevergd. Die inspan ning, creativiteit en het resul taat zijn door de landelijke koe pel beloond met de jaarlijkse waarderingsprijs. De cd is ook nog te bestellen via het e-mailadres van de club: liefsuitzeeland@zeelandnet.nl. ELLEWOUTSDIJK - Het koor Sonore zingt zondag liederen uit bekende opera's in 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk, waaronder Het Slavenkoor van Sabucco en de Wals uit Faust van Gounod. Daarna speelt het Valcooch-en- semble muziek op diverse soor ten fluiten, zoals blokfluiten, schalmei en kromhoorn. De voorstelling begint om 14.30 uur. De komende tijd is er in 't kerk je een expositie te zien van een groep amateurkunstenaars uit Westkapelle, die les krijgen in het cursusatelier van Mar ja Min- derhoud. De werken zijn ge maakt met uiteenlopende tech nieken, zoals aquarel, pastel en olieverf. De expositie is open tijdens acti viteiten in 't Kerkje van Elles diek, zoals het concert van zon- dag. KRABBENDIJKE - De jaarlijk se skeelertocht vanuit de ijs baan in Krabbendijke, die van daag zou worden gehouden, is wegens omstandigheden uitge steld naar morgen. De skeelertocht begint om 13.00 uur. (Advertentie) era gri IJDDELBURG - De gemeente 'ad jjdelbürg heeft onvoldoende Z ptJit in de financiële risico's, ai A,etten worden overschreden :«fj wordt geld uitgegeven tier dat de gemeenteraad aj jrtoestemming voor heeft ge- ven.Dat blijkt uit de accoun ts] ^verklaring bij de jaarreke- kiQj jjo over 2003. rriï j, gemeenteraad kan door de jee jiuer waarop het college van aia ugemeester en wethouders in- ijl imatie verstrekt over de finan- W In, baar controlerende taak 'Wj ;etgoed uitvoeren, concludeert eountantsbureau Deloitte. Tij- as een commissievergadering jjer deze week reageerden de °i' «ties geschokt. Vorig jaar al iie de accountant kritiek op financiële verantwoording het college, dit jaar bleek die zelfs nog verslechterd. De ge meente heeft te weinig zicht op de eigen uitgaven, vindt de ac countant. Zo werd het finan ciële jaar afgesloten met een te kort van ruim vier ton, terwijl in het najaar nog rekening werd gehouden met een voordelig sal do van bijna vier ton. Door een betere budgetbeheersing had eerder moeten worden gesigna leerd dat er een tekort zat aan te komen, concludeert Deloitte ac countants. Daarnaast is geld uitgegeven ter wijl de gemeenteraad daarvoor geen toestemming had gegeven. Het gaat onder meer om ruim een half miljoen voor de sport hal in Arnemuiden en ruim een ton voor speelvoorzieningen. De accountant waarschuwt het ge meentebestuur: door verander de regels moet hij vanaf volgend jaar ook controleren of de uitga ven van de gemeente rechtmatig zijn geweest. Dat zou in dit ge val niet zo zijn. Nu kan alleen de gemeenteraad het college op de vingers tikken als het eigen handig geld uitgeeft. Het overzicht van wat aan be paalde projecten is uitgegeven en hoeveel budget er nog voor resteert, ontbreekt. Ook is er te weinig inzicht in de risico's die projecten met zich meebrengen. Daarnaast merkt de accountant op dat aanbestedingen niet al tijd volgens de regels verlopen. Zo zijn er in sommige gevallen niet genoeg offertes aange- vraagd. De gemeenteraad neemt de be vindingen van Deloitte accoun tants hoog op, bleek dinsdaga vond bij de compassie algemeen bestuur. Het CDA en de WD vonden vooral het feit dat het college geld heeft uitgeven zon der toestemming van de i-aad on verteerbaar. „De financiën zijn niet op oi'de en ook democra tisch wordt de raad op het ver keerde been gezet", oordeelde R. van Eijkelenburg (D66). E. Heringa (ChristenUnie)noemde de verslaggeving over het afgelo pen boekjaar 'bijna misleidend'. Het college van B en W onder schrijft de kritiek van de accoun tant: het belooft beterschap. De interne controle wordt verbe terd en er wordt een nieuw fi nancieel computersysteem in ge bruik genomen. Bovendien wor den in de loop van dit jaar de fi nanciële risico's onderzocht. Maandag oordeelt de gemeente raad over de jaarrekening. Bram Wattel (rechts naast de trap) en Sjaak Melieste (op de schutting) tussen de leerlingen van de eerste klas bouwkunde van hel ROC in Vlissingen. foto Mechteld Jansen door Mieke van der Jaqt KLOETINGE - Je moet goed le ren, de theorie onder de knie krijgen, oefenen op de techniek maar er gaat echt helemaal niets boven de praktijk. Dat heb ben de leerlingen van de eerste klas bouwkunde van het ROC in Vlissingen, gasten die tot voor kort MTS'ers werden genoemd, deze week opgestoken bij de kli niek voor verslavingszorg van Emergis, De Reijlof in Kloetin- ge- Ze bouwden in een leerlingen- project een rijwielherstellings- werkplaats voor de cliënten van De Reijlof. Die hebben behoefte aan een plaats waar ze oude fiet sen kunnen opknappen. Tijdens het werk leerden de eer- stejaars bouwers een heleboel dat niet in een boekje staat. Als je dakplaten van polyester en glasvezels hebt gezaagd, moet je kriebelige stofjes bijvoorbeeld niet van je armen proberen te ve gen. Dan wrijf je ze er alleen maar verder in. Spoelen onder kraan is de enige methode. Je moet ook altijd rekening hou den met de opdrachtgever. In het zicht van mensen die probe ren van een alcoholverslaving af te komen, moet je dus nooit het pannenbier koud zetten. Vol gens docent Bram Wattel zijn er in die drie dagen die de leerlin gen hebben besteed aan de daad werkelijk bouw van de werk plaats, tal van zulke 'leermomen ten' geweest. „Dat is precies de bedoeling, want je kunt het nog zo goed hebben voorbereid, al tijd doen zich onverwachte om standigheden voor die je samen, improviserend moet oplossen." Goed voorbereid En goed voorbereid was het pro ject. Al vanaf de voorjaarsvakan tie zijn ze eraan bezig geweest. Toen het contact met de Reijlof gelegd was, is er eerst een bouw- vergadering geweest. Wat wilde de kliniek en hoe moest het er uit zien? De leerlingen ontwier pen het werkplaatsje zelf, zorg den dat de materialen er op tijd kwamen en regelden een kam peerplaats op het teiTein. De Reijlof betaalde voor de materia len, de tent en het eten, maar de hele uitvoering, tot en met de ca tering, moest door de klas zelf worden geregeld. Wattel wil er graag een traditie van maken. Met Emergis houdt hij contact over een eventueel volgend project. „Ze hebben ook voorlichting gehad van een verslavingstherapeut. Het bleek toch dat deze jongeren weinig van dat soort dingen afweten. We hadden voor 's avond een kratje bier maar ik merkte toch dat er enige aarzeling bestond om de flesjes open te trekken." Wattel voegt eraan toe dat dat ook wel weer snel over was. (Advertentie) vrijdag 21 mei 2004 b 15 WEMELDINGE - De gemeente Kapelle wil een parkeer verbod instellen aan de Lange Meet in Kapelle en de Kro- momme in Wemeldinge. Aan beide straten zijn basisscho len gevestigd en die zeggen veel last te hebben van gepar keerde auto's. In Wemeldinge blokkeren de auto's de doorgang naar het voetpad, terwijl ze in Kapelle voor de ingang van de school staan. De gemeente wil verder éénrichtingsverkeer invoeren op de Westelijk Kanaalweg in Wemeldinge. tus sen garage Witte en de Wilhelminastraat. Op het stuk Wil- helminastraat tussen de Oosterscheldesti'aat en de Daniël- straat wordt het éénrichtingsverkeer dan weer opgehe ven. THOLEN - De gemeente Tholen heeft samen met de Vrom-inspectie en de politie nachtelijke milieucontröles uitgevoerd op verschillende industrieterreinen in de ge meente. De actie werd gehouden in het kader van de lan delijke hanclhavinsestafette die onder regie van de provin cie stond. In Tholen werden verschillende kleine overtre dingen vastgesteld die zullen resulteren in een aanschrij ving om het mankement binnen bepaalde tijd op te heffen of in een bezoek van de milieu-inspectie. Eén ondernemer bleek bedrijfsafvalstoffen te hebben afgeleverd aan een particulier. Hij kreeg een proces verbaal. KRABBENDIJKE - Vier gevaarlijke rijders hebben giste renmiddag hun rijbewijs moeten inleveren omdat ze meer dan vijftig kilometer per uur te hard reden. Een automobi list uit Hoogerheide reed op de Oude Rijksweg, waar je 80 mag, 135 kilometer per uur. Drie Thoolse motorrijdewrs presteerden hetzelfde, ook op de Oude Rijksweg. De hardrijders waren tussen 32 en 52 jaar NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 17-jarig meisje uit Bonn is gistermiddag rond half twee lichtgewond geraakt bij een kettingbotsing op de A58 bij Nieuw- en Sint Joos- land. Ze zat in de auto die als laatste op de rest klapte. Bij het ongeluk waren drie auto's betrokken. De 21-jarige be stuurder van de achterste auto kon niet op tijd stoppen voor de file bij de afslag Middelburg. De auto van de 21-jarige man, afkomstig uit Bonn, werd totaal vernield, de voorste auto, van een 37-jarige Duitser, raakte zwaar beschadigd. De middelste auto werd alleen geschampt, omdat de be stuurster probeerde uit te wijken om een botsing te voor komen. Het gewonde meisje is met een ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. VLISSINGEN - Op de Primulalaan in Vlissingen is in de nacht van woensdag op donderdag een scooter in beslag genomen. De bestuurder, een 25-jarige Vlissinger, reed met hoge snelheid over de Bloemenlaan. De scooter was niet verzekerd, had een te groot vermogen en de bestuur der had geen kentekenplaten. door Rob Paardekam YERSEKE - Marinus (82) en Ma ria (81) Moerland uit Yerseke zien er na zestig jaar huwelijk nog steeds gelukkig uit. Het feit dat ze allebei nog volop actief zijn, draagt daar zeker aan bij. Hij gaat nog elke dag naar zijn vrienden bij de kaai en spaart fo to's van Yerseke en zij breit de kentjes voor de minder bedeel den in Roemenië. De twee echteheden, die woens dag hun zestigste huwelijksver jaardag vierden, zijn beide rasechte Yersekenaren. „We heb ben allebei slik op ons voor hoofd", lacht Maria. „Zo zeiden ze dat vroeger. Als je uit Yerse ke kwam, had je slik op je voor hoofd." Marinus is het grootste deel van zijn werkende leven kolenboer geweest. Samen met zijn broer en zijn vader dreef hij een kolen zaak. Pas op latere leeftijd, toen de de zaak over de kop ging, is hij in de mosselen terechtgeko men. „In die tijd runde ik samen met mijn broer ook nog een kippen farm", vertelt Marinus. Zijn oudste dochter weet dat nog goed: „Daar viel geen droog brood mee te verdienen." Maria zat ook niet stil. Sterker nog: naast het verzorgen van haar vijf kindeten plukte ze aard beien en werkte ze in de mos sels. Nu hun oude dag is aangebro ken, zitten de Yersekenaren al lesbehalve stil. Marinus fietst el ke dag naar de kaai, waar hij zijn vrienden ontmoet. „Alleen zondags ga ik niet", zegt hij er bij. „Dan is er bijna niemand." Zijn allergrootste hobby is het verzamelen van foto's over Yer seke. Hij heeft inmiddels tiental len mappen vol. Nog regelmatig komen mensen langs om foto's te brengen en zelf schiet Marinus ook nog de nodige plaatjes. Zoals laatst, toen de Postbrug uit zichzelf openging, terwijl er een vracht wagen en een auto op stonden. „Daar heb ik foto's van", aldus een trotse Marinus. Hij verzorgt nog regelmatig dia-voorstellingen in het oude mannenhuis en voor onder meer de plattelandsvrouwen. Onder tussen vermaakt zijn vrouw zich vooral met het breien van de kens voor Roemenië. Borduren, wat ze ook zo graag deed, kan ze niet meer. Marinus en Maria hebben vijf kinderen, negen kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen. Marinus en Maria Moerland, zestig jaar getrouwd en allebei slik op het voorhoofd. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35