Grande dame werd laat erkend PZC A N B E L J N L O N G Tom Poes en het Vergeetboekje Casper Hobbes O f Serieuze theaterkritiek niet altijd te spreken over Mary Dresselhuys weer Vraatzucht puzzel IF recept Venkelsalade met kippenlevers en sinaasappels vrijdag 21 mei 2004 In haar huis in Amsterdam is woensdag de grande dame van de Nederlandse komedie, actri ce Mary Dresselhuys in haar slaap overleden. Dresselhuys, die tot op hoge leeftijd actief was en overal en altijd volle za len trok, is 97 jaar oud gewor den. Mary Dresselhuys was en kele weken terug nog bij een voorstelling van Telkens weer Het Dorp, bestaande uit liedjes van Friso Wiegersma. Van onze redactie binnenland Er zijn in Nederland maar weinig acteurs die bij het grote publiek de status van 'be kende Nederlander' verwerven. Maar van Mary Dresselhuys kun je gerust zeggen dat zij een beroemdheid was. Dochter Petra Laseur, die in 1987 met haar samenspeelde in het door Paul Haenen geschre ven 'Een bijzonder prettig verge zicht', heeft zich erover ver baasd hoeveel publiek van Den Helder tot Maastricht afkwam op de naam Dresselhuys. Onge twijfeld hebben de vele rollen voor televisie (de eerste al in de vroege jaren vijftig in 'Hart te gen hart' bij de KRO) geholpen bij het vestigen van deze publie ke faam. Mary Dresselhuys werd in 1907 in Tiel geboren als dochter van een tabaksfabrikant. Ze deed het gymnasium en ging in Am sterdam naar de toneelschool. Al vroeg wist ze de aandacht op zich te vestigen. Nadat ze in 1929 voor haar examen was ge slaagd, kreeg ze meteen een con tract bij het Haags-Rotterdam se gezelschap van Cor van der Lugt-Melsert. In die tijd trouw de ze met haar eerste man Joan Remmelts. Ze debuteerde in 1930 als Mag- duska in 'Men trouwt geen meis je zonder geld'. Nog geen twee jaar later bracht de populaire Nederlandsche Dameskroniek al een interview met haar. In de rubriek 'Wie van zich doen spreken' (een veelzeggende ti tel) vertelde zij over zichzelf, op de vlotte manier waar het pu bliek zo van smult: 'Ik ging in de vacanties bijna altijd weer naar Den Haag en liep daar dan de schouwburgen gewoonweg af. Nooit kon ik genoeg zien en altijd sterker werd de lust om de kunst, die ik zozeer bewon derde, zelf te beoefenen. Thuis wilde men niets van die plan nen weten en om ze mij uit het hoofd te halen, werd ik naar een Engelsche kostschool ge stuurd. Het heeft geen steek ge holpen'. In 1931 stapte Dresselhuys over naar het Centraal Tooneel van Cees Laseur, met wie ze in 1934 trouwde. Toen elf jaar later ook dit huwelijk op de klippen liep, verliet ze het gezelschap weer. Laseur richtte later de Haag- sche Comedie op, Dresselhuys sloot zich in 1950 aan bij het nieuwe Amsterdamse gezel schap De Nederlandse Come die. Hier bleef ze tot 1968 spe len. Inmiddels was ze opnieuw in Mary Dresselhuys foto Herman Pieterse/ANP het huwelijk getreden, met de schrijver en KLM-piloot A.Viru- ly, die in 1948 een boekje over haar had geschreven. Omge keerd schreef Dresselhuys over deze definitieve echtgenoot en kele verhalen, die in 1990 onder de titel 'Jons' werden gepubli ceerd. De serieuze theaterkritiek was niet altijd over haar te spreken, deels door het feit dat zij voor namelijk speelde in het komi sche genre, dat niet zo hoog ge waardeerd wordt in de wereld van de Echte Kunst. Maar rond 1980 begon de stem ming om te slaan. Voor haar spel in 'Herfst in Riga' had zij ook bij de critici al bewonde ring gewekt. Kort daarna nam zij van de zieke Caro van Evck de rol van Fonsia Dorsey over in 'Een gelukkige hand' en voor al in deze productie bleek hoe goed zij de techniek van de 'uit gestreken gezicht'-humor be heerste: zonder een spier te ver trekken, alsof ze zich van geen effect bewust was, debiteerde ze de harde en cynische grap pen waar de komedie van Co- burn zijn kracht aan ontleent. En ook in 1988, toen ze het stuk opnieuw deed, had haar spel nog niets van zijn glans verlo ren. GPD 'look at the piggy, the piggy in the mirror' (The Cure) Het zit bij ons voornamelijk in de familie van moederszijde. Vraatzucht. Een hard woord voor de zwoegende zwaarlijvige. Vraat zucht (gula) is een hoofdzonde die wordt begaan door miljoenen mensen, dus daar heeft God nog een hele kluif aan. Mijn overgrootvader glansde van geluk wanneer zijn dampende bord werd voorgezet. Hij schepte zelf drie keer op en liet zich tevens de kliekjes van zijn vrouw en kroost welgevallen. Hij had drie kinderen. De diepe hartstocht voor voedsel heeft hij meegegeven aan mijn oma Lei- ni. Haar broer en zus bleven tot het eind van hun leven broodmager. Toen mijn grootmoeder erg ziek werd, moest ik de verpleegkundigen bijstaan om haar van de on- Meindert Inderwisch derzoekstafel naar het hospitaalbed getild te knjgen. Wat een krachttoer was dat! Met een dubbele tong van de toegediende medicatie wist ze me nog vol spijt toe te brabbelen dat ze zich schaamde: 'wat erg dat jij dit moet meemaken'. 'Ach schat, breek je hoofd er niet over. Als je kleinzoon al geen handje meer kan toesteken.' Ik weet niet of ze me gehoord heeft. Een paar da gen later was ze dood. Lieve oma Leini, Voor het geval je mijn onbegrijpelijke stukjes in het Hemels Internetcafé leest, wil ik je zeggen dat ik je nog altijd vreselijk mis. Dat ik hoop je aan mijn bed te zien wanneer ik bijkom in Hospi taal Hiernamaals. En dat die paar kleine dingen die ik voor jou kon doen, niet in verhouding staan tot de lieve zorgen die jij me altijd hebt ge geven. Mijn moeder, lange tijd de onbetwiste schoonste van de stad, is uiteindelijk ook bezweken voor de verlokkingen van de koolhydraten. 'Mein, wanneer ik middenin de nacht voor de televisie zit en zes boterhammen met kaas opeet, ben ik zo gelukkig als vijf cent.' Vele liters vocht zijn er bij haar gedraineerd voor de medici er achter kwamen dat ze een enorm gezwel bij zich droeg en niet de lintworm van een hond, een diagnose waar men lang over heeft gespeculeerd. Mijn moeder en dochter fan taseerden erover hoe slank oma zou zijn na de operatie. Dat viel een beetje tegen. Toch was er geen beter aanknopingspunt denkbaar om nu eindelijk eens een begin te maken met de weder opstanding waar mijn moeder zo naar uit zag. Een posttraumatische stress-stoornis en de daar uit voortvloeiende depressie gooiden nog wat roet in het eten, maar daarna kon het Grote Lij nen beginnen. Gekozen werd voor het Atkins-dieet. Een voe dingsdiscipline waarbij het eten van koolhydra ten uit den boze is en slechts eiwitten en groen ten toegestaan zijn. Geen onmogelijke opgave, zo leek het. Zondaga vond betrapte ik mijn moeder en haar vriend met een literpak ijs waaruit ze gezellig lepelden. Het stond midden op de eettafel en schaaltjes of andere begrenzingen waren nergens te beken nen. Nu Jerry Springer er niet meer is om mij uit mijn huis te zagen, zal ik toch beter op de calo rieën moeten gaan letten. De zomer komt eraan en ik heb nog anderhalve maand om vijf kilo te verliezen. Blijf ik de pistolet- en pastalijfeigene of word ik de proteïnekoning? betrek king kers haring- schoon maker y zeegroen T echt genoot land bouw werktuig Euro peaan spel- leiding onbe duidend L T LU In dit diagram is een woord van 12 letters verstopt. Het is te vinden door, beginnend bij het vakje met de stip, telkens een vakje naar links, rechts, onder, boven of diagonaal te verspringen. Elke letter wordt één keer gebruikt. Hoe luidt het zoekwoord? Horizontaal: 4. Tekening met het geluid van een Engelse auto (7), 5. Geen complete stommelingen? (9); 8. Het dier van de waarheid (3); 9. Zinnige haal (4); 10. Voorzien van een familie? (6). Verticaal: 1. Zo grappig als een hijswerktuig (7); 2. Ponten die niet zinken liggen eraan ten grondslag (9); 3. Hij brengt de boodschap over (4); 6. Het laatste (dikke) deel van de encyclopedie komt van de dokter (6); 7. Maakt uitzicht loos (6). Oplossingen van eergisteren: Citaat: Kwistig, damast, huzaar, jaspis, Dunlop, koorts, alvast, jokari, nazaat, judoka, nuk kig, Madrid, opslag, koevoet. Het citaat is van Guy de Maupassant: "Lees nooit je oude brieven over". Cryptogram: Horizontaal: 4. Gepaard; 5. fok; 7. blauw; 9. olie; 10. waar. Verticaal: 1. Werkbij, 2. sauna; 3. trefwoord; 6. kruis; 8. dam. Toevoegen: Politicus. Kraak de Code: 2-4-1-1-1-5 ipc mi Toen heer Bommel de oude eik passeerde, draafde er plotse ling een vreemd gevormde gestalte op- hem af - en voordat hij had kunnen uitwijken, bonkte die met grote kracht te gen hem aan. Beide wandelaars verloren het evenwicht en heer Ollie kwam in zittende houding op het mos terecht, terwijl hij door de schok zijn pijp verloor. De vreemdeling sloeg vooro ver, maar voor hem waren de gevolgen ernstiger; zijn hoofd maakte zich los van de romp en rolde weg, om een eindje verder te blijven liggen. EEN WEEK 6EENTV. HOE V omcm^mü IK 0EN ONTEM0AAK.' IK ZAL Z£ W AT LATEN MIJ KUNNEN ZE NIET ZIEN.' IK WEI6ER VEKANPEKEN' MIJN LE5JE TE LEKEN.' Hans Belterman De venkelsalade met kippenlevers en si naasappels is bij uitstek geschikt om in een plastic doos mee te nemen voor een maaltijd in de openlucht. Dergelijke maaltijden, met onder andere koude soepen, opmerkelijke salades, rijk belegde broodjes, gevulde stokbroden, koude gebraden kippenbouten en vruch tensalades en vruchtentaarten zullen ook in de komende maanden veel liefhebbers naar buiten weten te trekken. Maaltijdsalade voor 2 - 3 personen: 150- 200 gram kippenlevers 1 tablet voor kippenbouillon 1 kleine venkel 2 sinaasappels 2 theel. limoen- of citroensap zout en witte peper uit de molen 1/2 theelepel honing 1 mespunt fijne Franse mosterd 2 eetl. (zonnebloem- of noten)olie. Spoel de kippenlevers enkele malen in ruim koud water. Neem de peesjes en ander ongerechtigheden, zoals galspo- ren, weg. Breng 3/4 liter water aan de kook. Laat het bouillontablet er in oplossen en voeg eventueel nog wat zout toe. Leg de levers in de bouillon en houd alles 6 - 7 minuten tegen de kook aan. Laat de levers daarna in een vergiet of op een zeef uitlekken, opdrogen en volko men koud worden. Maak de venkel schoon. Houd 4 - 6 mooie veertjes apart. Snijd de venkel in uiterst smalle reepjes. Schil de sinaasappels tot op het vruchtvlees en snijd de partjes tus- Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 14° 16° 17° 17° min. 7° 7° 9° 10° wind N 4 l\l 4 NW 4 NW 4 Zon Maan vandaag op 5.43 onder 21.3? vandaag op 6.26 onder-- Nautisch bericht Toonder Studio's Matige tot vrij krachtige, 's avonds krachtige noorden-tot noorc oostenwind. Prima zicht, geen mist of onweer. Watertemperatti 14 graden. Waterstanden Enkele ogenblikken was het suizen van de voorjaarswind het enige geluid, maar toen werd de stilte verbroken door heer Ollie, die langzaam opstond. „Hebben jullie je pijn gedaan?", vroeg hij deelnemend. „Voortaan beter uitkijken, hoor! Men kan altijd een heer te genkomen, die in zorgen verdiept is door zijn vergeetachtig heid!" Er kwam geen antwoord en hulpvaardig trad hij een pasje nader. „Nee maar!", vervolgde hij. „Wie holt er nu ook zo raar over de weg, met al die lappen om het hoofd? Wat is dit? Een spelletje soms?" vrijdag Hoog water Laag water 21 mei uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 4.09 221 16.32 209 10.32 189 22.56 Terneuzen 4.28 247 16.48 235 10.58 197 23.21 Cadzand 3.45 213 16.06 200 10.10 182 22.30 Roompot Buiten 4.08 167 16.28 156 10.35 136 22.45 Roompot Binnen 5.41 136 17.50 129 11.40 120 Zierikzee 5.50 159 18.00 150 11.45 140 Krammersl. West 5.45 165 17.54 160 11.45 141 Hansweert 4.59 257 17.19 245 11.26 213 23.42? Stavenisse/Yers. 5.50 163 18.06 156 11.46 137 zaterdag Hoog water Laag water 22 mei uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 4.45 215 17.01 201 11.06 178 23 25 Terneuzen 5.06 242 17.26 227 11.32 187 23.52 Cadzand 4.20 208 16.38 192 10.46 171 23.06 Roompot Buiten 4.45 163 17.06 149 11.16 127 23.25 Roompot Binnen 6.10 133 18.26 124 0.05 132 12.10 Zierikzee 6.22 156 18.35 144 0.05 151 12.15 <rammersl. West 6.14 164 18.30 157 0.05 153 12.20 dansweert 5.35 252 17.52 237 11.53 204 Stavenisse/Yers. 6.26 160 18.35 152 0.10 150 12.20 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied *0^ Z°nn'9 lichte sneeuw matige sneeuw w door Bill Watterson IK £A P£ H£l£ WEEK V00RPETV ZlTTEti, 00K AL MA/HE NIET AAN. - H matige regen zware regen Europa: Omslag sen de vliezen uit. Halveer de partjes en neem eventueel aanwezige pitten weg. Vang het sap dat bij deze handelingen vrij komt op. Maak de dressing door limoen- of citroen sap te vermengen met 1 eetlepel sinaas appelsap wat zout is opgelost. Klop er daarna de olie door. Snijd de kippenlevers in plakjes. Schep ze in een kom samen met de venkelreepjes en de sinaasappelstukjes luchtig door el kaar. Schenk de dressing er over en schep alles nogmaals luchtig door om. Presentatie: verdeel de salade over de bordjes en schik er als garnering de ven kel-veertjes bovenop. Geef er sneetjes licht geroosterd witbrood, watercrackers of knackebröd bij. 3S O 32 O VERWACHTING VOOR VRIJDAGMIDDAG 21 Koude lucht, afkomstig van noordelijke breedten, dringt het noordwesten van Europa binnen. Op de voorste begrenzing vormt zich een regen- en buienzone, die vrijdag rond hetdio- daguur van het midden en noordoosten van Frankrijk naarZu- Duitsland, Tsjechië en Slowakije loopt. De temperatuurverscl" len aan weerszijden van de regenzone zijn behoorlijk groot. Wordt het in de landen aan de noordzijde niet meer warmer dan 10 tot 15 graden, aan de zuidzijde houdt het zomerweer nog steeds aan. In het zuidoosten van Europa komt het kwik" gemakkelijk op 25 tot 30 graden uit, het westelijke deel van« Middellandse Zee doet het met waarden tussen 20 en 25 gra® Koud is het in de Scandinavische landen. De komende dagen wordt het gevoe- Door: Margot Ribbod lig frisser. Overdag wordt het niet war mer dan 14 of 15 graden en er waait een stevige noordenwind I Ondanks die 15 graden ziet het er vanmiddag niet onaardig uit Achter een storing die afgelopen nacht en vanochtend over onze regio trok wordt het droog en klaart het op. In de loop van vannJ dag zien we de zon weer en de bekende stapelwolken. Op het strand is het te koud om uit de kleren te gaan, maar is het wel j heerlijk wandelweer. De wind komt uit het noorden tot noordoos ten en is matig tot vrij krachtig en neemt vanavond op het water toe tot krachtig. Komende nacht wordt het helder en neemt de wind af. Daardoor wordt het flink koud In onze regio komt het met tot vorst aan de grond, verder naar het oosten wel. In hetweekeJ de blijft het fris. Zaterdag lijkt de koudste dag te worden met maxi ma rond 14 graden en een matige tot vrij krachtige noordenwind.' Zondag wordt het 16 graden. Het weer zelf ziet er niet slecht uit Zoals wel vaker het geval blijft het aan zee droog en is er een afwisseling van zon en stapel wolken. Ook begin volgende week verandert er niet veel. Dp de weerkaart zien we een hogedrukgebied boven de Britse eilanden en lagedruk gebieden boven Scandinavië. Tussen de twee druksystemen in blijft de stroming noord tot noordwest. De aangevoer de lucht over de Noordzee blijft fris, maar met medewerking van de zon en een met lichte afname van de wind kan het kwik volgende week langzaam weer omhoog komen tot 16 a 17 graden. Neerslag van betekenis wordt niet verwacht. Frisser Zeeland: Noordenwind

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2