Kamikazepiloot helpt Valencia Advocaat speelt op zeker Marco Pantani ziet dat het goed is Vitesse begint met zege in naeompetitie Kelly White erkent gebruik van doping Tffi Zwemfinales halfuur later Redondo vertrekt bij AC Milan Klompe naar RKC Waalwijk Drechsler naar FBK-Games Turnbond in beroep bij NOCNSF Spanjaarden profiteren in Uefa Cup-finale van rode kaart doelman Barthez Dekker in tijdrit niet te stoppen Veldslag bij bekerfinale Pauw op hoogste Irainerscursus fedactie 0113-315640 Ïm, pzc.nl pzc.nl 314460 AA Goes Intentie-exploitatie: Ui, en Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; 020-4562500. I 21 mei 2004 ATHENE - De olympische zwemfinales beginnen een halfuur later dan aanvankelijk voorzien. De verschuiving was aangevraagd door de televisie. Door het ontbreken van een dak boven het zwembad was een later tijdstip noodzakelijk om verzekerd te zijn van een goede beeld kwaliteit. De finales beginnen nu om 19.30 uur plaatselijke tijd, half zeven in Nederland. ANP MILAAN - Fernando Redondo vertrekt aan het einde van het seizoen bij AC Milan. De Argentijnse middenvelder (35) stond er drie jaar onder contract maar speelde slechts acht wedstrijden. Een slepende knieblessure hield hem twee jaar aan de kant. Redondo werd drie jaar geleden door AC Milan voor 11,4 miljoen dollar overgenomen van Real Madrid. De Argen tijnse international stond op het hoogtepunt in zijn loop baan. Hij was kort voor zijn transfer uitgeroepen tot bes te speler in de Champions League, die door Real Madrid was gewonnen. ANP/RTR WAALWIJK - RKC Waalwijk heeft overeenstemming be reikt met voetballer Tieme Klompe van Heerenveen over een eenjarig contract met een optie voor nog twee jaar. De 28-jarige verdediger speelde vanaf het seizoen 1996/97 voor Heerenveen maar kwam niet in aanmerking voor contractverlenging. ANP HENGELO - Heike Drechsler zal deelnemen aan de FBK-Games op 31 mei in Hengelo. De bijna 40-jarige Duitse vedette zal uitkomen op het verspringen waarop ze twee keer, Barcelona 1992 en Sydney 2000, olympisch kampioene werd. Voor Drechsler is Hengelo een van de tussenstations in haar afscheidstoernee. Het olympisch toernooi in Athene wordt haar laatste wedstrijd. ANP BEEKBERGEN - De Nederlandse turnbond (KNGU) heeft beroep aangetekend bij NOCNSF tegen het besluit turnster Loes Linders niet af te vaardigen naar de Olympi sche Spelen. De reglementen waren te vaag, vindt de KN GU. Linders zou zich volgens de turnbond op het onder deel sprong hebben geplaatst bij de Europese titelstrijd in Amsterdam. ANP fiwMark Caldenhoven GOTHENBURG - Frankrijk is jeze zomer in Portugal één van Je favorieten voor de Europese Bondscoach Santini heeft echter een grote kopzorg: de gril len en grollen van zijn keeper fabicn Barthez. Woensdag zette Je clown onder de sluitposten zijn club Olympique Marseille met een kamikaze-actie buiten st Waarna de Spaanse kam pioen Valencia op weg naar de l'efa-cup vrij baan had (2-0). In een oerlelijke finale in de Zweedse havenstad Gothenburg was Barthez weer eens de meest besproken speler. De internatio nal, die eerder dit seizoen van Manchester United overstapte naar Marseille, torpedeerde op slag van rust goudhaantje Mista van Valencia. Scheidsrechter Collina wees naar de stip en liet Barthez inrukken. Vicente ont deed de eindstrijd met binnen kant voet van alle spanning: 1-0. Barthez dupeerde zijn club en zijn bewierookte topscorer Di- dier Drogba in het bijzonder. De spits maakte na de rode kaart een hevig gefrustreerde in druk. Het zal voor Santini, keu zeheer van Les Bleues, nog een toer woi'den om Barthez men taal klaar te stomen voor Euro 2004. Het presentje van Barthez aan vaardde Valencia met graagte, zeker na een slopend seizoen in de Primera Division. De Span jaarden hoefden zich nauwe lijks in te spannen om de twee verloren Champions League-fi nales van 2000 en 2001 weg te poetsen. In de tweede helft tilde Mista, dit seizoen in de Spaanse competitie goed voor 19 goals maar nog altijd niet zeker van een uitverkiezing in de Spaanse selectie voor het EK, de score naar een onoverbrugbare mar ge- Legende Veteraan Amedeo Carboni schrapte legende Ferenc Puskas uit de boeken als oudste Europa cupwinnaar ooit. In nota bene het stadion waarin hij al eens een Europacup 'ophaalde' - in 1990 met Sampdoria tegen An- derlecht (2-0) - én in zijn hon derdste Europacupwedstrijd was Carboni tegen Olympique Marseille 39 jaar en 43 dagen, vier etmalen ouder dan Puskas bij de zege van Real Madrid op Partizan Belgrado in 1966. De overwinning van Valencia, dat Champions-Leaguefinalist Porto opvolgde als Uefa-cupwin- naar, was niet alleen de kroon op de carrière van Carboni, voor al ook de bevestiging voor de 44-jarige coach Rafael Benitez. Na de titel in 2002 heette Valen cia in het Spaanse geweld van Real Madrid, Barcelona en Dep- ortivo La Coruna een eendags vlieg. Maar het landskampioen schap en de Uefa-cup in 2004 maken Valencia de succesvolste club van Spanje van de voorbije seizoenen. En dat succes wordt dezer dagen vanuit zijn geboor testad Madrid met argusogen ge volgd. GPD van onze sportredactie ROTTERDAM - Vitesse heeft te gen Sparta een belangrijke stap jezet op weg naar lijfsbehoud. Deeredivisionist won woensdag avond op het Kasteel het eerste iduel in gi'oep A van de nacompe- litie.3-1. Trainer Sturing noem- ce §parta, de nummer drie van eerste divisie, vooraf de ge vaarlijkste opponent in deze roule. „Dus is deze zege heel be langrijk. Het is de start waarop 'nad gehoopt." Koploper in roep A na een speelronde is ech- jïïVW. De Limburgers hadden :=en enkele moeite met Hel hond Sport, dat vorige week vrijdag nog Excelsior van de ti- ïlin de eerste divisie hield: 6-0. Voor de andere ploeg uit de ere divisie zien de zaken er na een predstrijd in de naeompetitie een stuk somberder uit. In poule B verloor Volendam met 4-0 bij Heracles. De enthousiaste Alme lose toeschouwers zongen ver volgens over de eredivisie. In al le euforie vergaten ze dat hun duppie nog niet helemaal op promotie is voorbereid. Zo zijn er nog geen vervangers aangetrokken voor de vertrek kende spitsen Rose (Heeren veen) en Stegeman (AGOVV). Middenvelder Douglas verhuist naar FC Utrecht. Bij promotie via de naeompetitie zal terrein knecht van Heracles zijn vakan tie ook moeten uitstellen. De Eredivisie NV, de belangenver eniging van clubs uit de hoogste klasse, sprak zich vorig jaar nog uit tegen voetballen op een kunststof ondergrond. Excelsior begon de naeompeti tie met een doelpuntloos gelijk spel bij De Graafschap. ANP Het breekpunt in de Uefa Cup-finale: Fabien Barthez torpedeert Valencia's spits Mista. foto Jon Super/AP van onze sportredactie SAN JOSE - De Amerikaanse at lete Kelli White heeft het ge bruik van verboden prestatiebe- vorderende middelen toegege ven. Ze gaat akkoord met een schorsing van twee jaar. De 27-jarige sprintster levert haar gouden WK-medailles voor de 100 en 200 meter in. Die gaan nu respectievelijk naar haar landgenote Torri Edwards en de Russin Anastasia Kapatsj- inskaja. In de hoop op strafvermindering heeft White besloten de antido- pingautoriteiten haar volledige medewerking te verlenen. White werd vorig jaar bij het mondiale titeltoernooi in Parijs betrapt op het gebruik van modafinil, een stimulerend middel dat ze destijds zei te nemen tegen sla perigheid (narcolepsie). Het Amerikaanse dopingbestrij- dingsbureau (Usada) kwam woensdag met het opmerkelijke nieuws dat White heeft toegege ven verboden middelen te heb ben gebruikt, niet alleen modafi nil, maar ook (nog) niet te detec teren anabole steroïden en erythropoietine (epo). Blessure Usada kon eraan toevoegen dat ze de uitsluiting voor twee jaar, de minimumstraf voor een eer ste vergrijp van deze orde, ac cepteert. De schorsing van Whi te, wier meedoen aan de Olympi sche Spelen al twijfelachtig was door een knieblessure, is maan dag ingegaan. Al haar uitslagen sinds 15 december 2000 zullen worden geschrapt. Behalve het goud van Parijs raakt ze ook haar Amerikaanse titels kwijt. „Miss White geeft toe dat ze mid delen heeft genomen om zo goed mogelijk te kunnen presteren. Verscheidene van die prepara ten waren niet op te sporen", stond in de verklaring die na mens de atlete naar buiten werd gebracht. „Door dat te doen heb ik niet al leen mezelf bedrogen, maar ook mijn familie, vrienden en sport. Ik heb spijt van de lage dingen die ik heb gedaan", voegde ze er zelf aan toe. White's naam werd al geruime tijd in verband gebracht met het lopende onderzoek naar het voe- dingssupplementenbedrijf Bal- co. Dat zou de designdrug THG (tetrahydrogestrinon) aan tal van sporters hebben geleverd. Diverse atleten, onder wie de Britse topsprinter Dwain Cham bers, zijn betrapt op gebruik van het dopingmiddel, dat sinds kort opgespoord kan worden. Usada beschikte, door documen ten die bij Balco in beslag wa ren genomen, al over sterke aan wijzingen dat White tot de THG-dopingzondaren behoor de. Dat heeft meegespeeld in haar bekentenis en haar besluit als klokkenluidster op te treden. Een en ander zou kunnen bete kenen dat nog veel meer atleten een schorsing boven het hoofd hangt, hoewel ze formeel niet zijn betrapt „White heeft fouten gemaakt, maar ik bewonder haar moed om daar nu ronduit voor uit te komen en de conse quenties te aanvaarden", zei Usada-chef Madden. ANP/RTR TIEL - Thomas Dekker is giste ren in Olympia's Tour zonder veel problemen gearriveerd in fi- nishplaats Tiel, na een monster rit van 229 kilometer vanuit Veendam. De getalenteerde cou reur van de Rabobank hoefde zich in de zesde etappe, gewon nen door Aldo Ino Ilesic, niet al te veel in te spannen om zijn oranje leiderstrui om de schou ders te houden. Een dag eerder had hij als uitge sproken favoriet echter bijna een kruis mogen zetten door zijn mogelijke eindzege in deze wedstrijd voor renners jonger dan 27 jaar. Door de harde wind sloeg het gehele deelnemersveld uiteen en reed een grote groep weg. De drager van de oranje lei derstrui, Dekkers Rabo-ploeg- maat Jukka Vastaranta, verslik te zich in de puur Nederlandse waaieretappe. Thomas Dekker zette persoonlijk de situatie recht door in zijn eentje van de tweede naar de eerste groep te rijden. In de daaropvolgende tijdrit zet te hij orde op zaken. Hij. reed daarin de concurrentie naar huis De Noord-Hollander over klaste de concurrenten door de nummer twee - ploeggenoot Juk ka Vastaranta - op 1.15 te zet ten. De nummer zeven gaf al meer dan twee minuten toe op de coureur uit Dirkshorn. ANP van onze sportredactie ZEIST - In de 23-koppige selectie *oor het Nederlands elftal voor het EK in Portugal zitten geen verrassen de namen. Bondscoach Dick Advocaat heeft woensdag gekozen voor de spe lers waarmee hij zich ook kwalificeer de voor het eindtoernooi. A^jen Robben is wel geselecteerd. De aanvaller van PSV revalideert van een hamstringblessure, maar is volgens de KNVB op tijd hersteld. Advocaat: „De P'oep kent eigenlijk geen verrassingen en is een combinatie van ervaring, ieugd, inzicht en mentaliteit. Ik ver heer in de gelukkige omstandigheid dat de spelers waar ik mijn keuze uit hanmaken allen fit zijn." Dick Advocaat heeft vijf spelers ge ragd zich stand-by te houden. Paul Bosvelt, André Ooijer, Jerrel Hassel- baink, Mario Melchiot en Maarten Ste- kelenburg hebben de 23-koppige Oran je-selectie niet gehaald, maar de ko mende week moeten zij beschikbaar blijven voor onverhoopte blessurepro blemen. Weinig hoop Toch hebben de afvallers weinig hoop meer dat zij alsnog naar het EK zullen afreizen. Paul Bosvelt (Manchester Ci ty) heeft de door Advocaat aangewe zen groep eens bekeken en constateert dat de selectie 'topfit' is. „Ik denk ook dat iedereen fit blijft,'" zegt Bosvelt. „De druk is bij het grootste deel van de spelers door het einde van de com petitie en de uitschakeling voor Euro pa Cup-finales van de ketel. Spelers hoeven in deze periode niet meer te pieken. Ze kunnen rustig toewerken naar het EK." Bosvelt was niet uit het veld geslagen door het telefoontje dat hij woensdag van de bondscoach kreeg. „Ik had al vernacht dat ik er niet meer bij zou zitten. In de kwalificatieperiode viel ik een paar keer in. Tegen Wit-Rus- land ging het heel aardig, maar dat kreeg daarna geen vervolg. In Schot land zat ik opeens op de tribune. Dan weet je voor jezelf dat je positie wan kel is." Waar Bosvelt over het gemis van een EK heenstapt, valt de onheilstijding van Advocaat Mario Melchiot, Jerrel Hasselbaink en Andre Ooijer rauw op het dak. VoQral Ooijer had al zijn hoop op het Nederlands elftal geves tigd, nadat hij bij PSV maandenlang terug knokte van een knie-operatie in de winterstop. Ooijer bracht honder den uren door op de behandeltafel van fysiotherapeut Leo Echteld en was pre cies op tijd klaar om bij PSV nog te la ten zien dat hij weer de oude was. De speler ziet het als een grote teleur stelling, maar wil geen commentaar le veren op het selectiebeleid van Advo caat. Als er op het lagtste moment toch nog een plekje vrijkomt, moet hij er zeker van zijn dat hij geen vijanden heeft gemaakt. Ooijer hoopte dat hij met zijn agressie en fysieke kracht voor de zware duels tegen Duitsland en Tsjechië in de huidige Oranje-selec tie een nuttige wisselspeler te kunnen zijn. Keeper Maarten Stekelenburg voelde al aankomen dat hij niet de derde keeper zou worden. Advocaat heeft de voorkeur gegeven aan de ervaring van Sander Westerveld. Oranje start de echte voorbereiding op het EK op woensdag 26 mei. Op 15 juni is Duitsland de eerste tegenstan der van Nederland in Portugal. Voor die tijd oefent Oranje nog tegen België (29 mei in Eindhoven), tegen de Fae- roer Eilanden (1 juni in Lausanne) en tegen Ierland (5 juni in Amsterdam). De selectie. Doel: Van der Sar, Water reus, Westerveld. Verdediging. De Boer, Bouma, Van Bronckhorst, Heitinga, Rei ziger, Stam. Middenveld: Van Bommel, Coca. Davids. Seedorf, Sneijder. Van der Vaart, Zenden Aanval: Van Hooijdonk, Kluiverl, Makaay, Van der Meyde, Van Nistelrooij, Overmars en Robben. ANP/GPD ZUIDLAREN - Een voet baltoernooi om de noorde lijke districtsbeker is in het Drentse Zuidlaren uit de hand gelopen. Vlak voor het einde van het toernooi gingen supporters van WKE (Emmen) en Har- kemase Boys massaal met elkaar op de vuist. Drie supporters moesten behan deld worden voor hun ver wondingen, een Harkema- se supporter werd naar het ziekenhuis vervoerd met - vermoedelijk - een kaak- breuk. Bij de ruzie tussen de twee supportersgroepen waren ongeveer vijftig mensen be trokken. De organisatie be sloot vanwege de ongere geldheden het toernooi te staken. Er zijn geen aanhoudingen verricht. GPD ZEIST - Vera Pauw is de eerste wouw die is toegelaten tot de op leiding coach betaald voetbal, de hoogste trainerscursus in het Nederlandse voetbal. lauw is met ingang van het nieu we seizoen bondscoach van de Nederlandse vrouwen, een func- «e die zij eerder vijf jaar in Schotland vervulde. ANP van onze sportredactie CESENA - Het wordt gewoon. Alessandro Petacchi heeft woensdag zijn vijfde ritzege in de 87e Ronde van Italië be haald. Zijn landgenoot Emanue- le Sella had een dag later een heuse primeur. De 23-jarige de butant liet na de lange elfde etappe naar Cesena zijn eerste grote overwinning bijschrijven. klassement niets, al nestelde Sel la zich in de toptien. Damiano Cunego bleef leider. In Vlaanderen was ook Itali aans succes. Gianluca Bortola- mi bracht de eerste etappe van de Ronde van België op zijn naam. De renner uit de Lam- pre-ploeg was de snelste in de sprint van een kopgroepje van vier. Hij versloeg de Belgische kampioen Geert Omloop, die de leiderstrui veroverde. Omloop verdedigde het tricot in de tweede etappe naar Knok- ke-Heist, maar kon zich niet mengen in het duel om de dag prijzen. De meest gewilde ging naar de Belg Tom Boonen. Hij versloeg de Nederlanders Van Dijk, Roy Sentjens en Jans Koerts in de massaspurt. Sprintsucces ook voor een oude bekende, Erik Zabel. De 33-jari- ge Duitse specialist was de bes te in de tweede etappe van de Ronde van Beieren. Hij reed daarbij wel zijn Italiaanse ri vaal Danilo Napolitano zo onge veer de hekken in. In de Ronde van de Languedoc-Roussillon mocht Thor Hushovd twee keer opdraven voor de huldiging. De Noor was in de eerste en de tweede etappe de beste. Hij voert ook het klassement aan. Alsof de onlangs overleden held Marco Pantani, kind van de streek, op Sella neerkeek en zag dat het goed was. Het klimmer- tje, die uit hetzelfde hout lijkt gesneden als D Pirata, reed 45 ki lometer voor de finish brutaal weg bij de concurrentie en fi nishte met voorsprong op land genoot Moreni. De route ging over geacciden teerd terrein, dus van Petacchi viel niets te verwachten. Hij fi nishte op bijna zeventien minu ten. Hoe anders was het daags tevoor. In de korte rit (146 km) naar Ascoli Piceno was hij zijn landgenoot Marco Zanotti en de Let Andris Nauduzs te snel af. In het centrum van Ascoli Pice no is de snelheidslimiet 50 km/uur, maar het peloton stoor de zich daar niet aan, Petacchi al helemaal niet. Hij vloog met een vaart van 67,1 km/uur op de finish af. Petacchi applaudis seerde al op de meet, voor zijn ploeggenoten. Aan hen droeg hij de overwinning op. In de elfde rit met de nodige cols veranderde in het algemeen Supporters van Marco Pantani ('de piraat') hebben ter nagedachtenis aan hun held een piratenvlag over de weg gespannen. De etappe van de Giro ging gisteren door de streek waar Pantani woonde. foto Alex Trovati/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21