Toeristenpas komt dichterbij Oproep aan alle fabrikanten van merkartikelen J JJJ yJ_L> PZC r:-t,r."rrr--- Eerstejaars leren van bouwproject «20 Loverboy heeft niks met liefde te maken Aanpassing oude bestemmingsplannen nodig JiWJiiU A supermarkten Bereiken doelgroep nog aandachtspunt bij verdere ontwikkeling weekenddiensten Toertochten voor skaters en skeelers www.jumbosupermarkten.nl vrijdag 21 mei 2004 door Piet Kleemans ZEEEIKZEE - Hoe maak je men sen er attent op en vertrouwd mee. Dat is een van de zaken die speciale aandacht behoeft bij het verder ontwikkelen van de plannen voor invoering van een toeristenpas op Schouwen-Dui- veland. Het idee voor de toeristenpas kwam in 2001 van toenmalig PvdA-wethouder G. van der Salm. Hij zag voor zijn geestes oog een kaart waarvan de eige naar korting krijgt op zaken als busvervoer, parkeergeld en mu- seumbezoek. Idee Het idee van Van der Salm werd enthousiast ontvangen. Er volg de een haalbaarheidsonderzoek, waarna werd begonnen met de verdere uitwerking van de plan nen. Onlangs toog een delegatie van de gemeente Schouwen-Dui- veland - bestaande uit ambtena ren, burgemeester J. Asselbergs en twee raadsleden - naar Bre men om daar te horen wat de er varingen zijn met de 'Entdecker- carte', een met de toeristenpas in wording vergelijkbare kaart. Een zeer verhelderend bezoek volgens projectleider toeristen pas E. Caspers. „Ze hebben daar inmiddels drie jaar ervaring van de Entdecker- carte en daar kunnen wij van profiteren. Hun systeem kunnen wij niet een op een overnemen, maar we kunnen wel veel leren van de problemen die zij zijn te gengekomen." Het ging daarbij volgens Caspers vooral om pro blemen van praktische aard. „Het heeft ons gesterkt in het idee dat een toeristenpas een be ter toeristisch product oplevert, maar het blijkt bijvoorbeeld wel moeilijk om de doelgroep die je wilt bedienen - liefst zowel de verblijfsrecreanten als de dagjes mensen - te bereiken. Hoe maak je mensen attent op het bestaan van de kaart. En hoe pak je de door Mieke van der Japt KLOETINGE - Je moet goed le ren, maar er gaat niets boven de praktijk. Dat hebben de leerlin gen van de eerste klas bouwkun de van het ROC in Vlissingen de ze week opgestoken bij de kli niek voor verslavingszorg van Emergis, de Reijlof in Kloetin- ge- Ze bouwden in een leerlingen project een rijwielherstellings- werkplaats voor de cliënten van de Reijlof. Die hebben behoefte aan een plaats waar ze oude fiet sen kunnen opknappen. Tijdens het werk leerden de eer stejaars bouwers een heleboel wat niet in een boekje staat. Als je dakplaten van polyester en glasvezels hebt gezaagd, moet je door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - „Als een jongen die je nog maar net kent je over stelpt met dure cadeaus, dan moet je oppassen." Dat heeft Chanissa van de vmbo2-klas van De Rede in Terneuzen woensdag wel geleerd. Grote kans dat je dan met een zoge naamde loverboy te maken hebt. Dat zijn jongens die meis jes eerst voor zichzelf inpalmen en ze daarna tot prostitutie dwingen. „Ik heb veel van de voorstelling geleerd en er werd goede infor matie gegeven", beoordeelt Cha nissa het optreden van theater groep Steil, woensdag in De Re de. „Ik denk dat je dat soort si tuaties nu veel sneller zult her kennen", vult klasgenote Tara aan. Toch laat de acteur van theater groep Steil, zonder veel overre dingskracht te hoeven gebrui ken, twee meiden met beide be nen in zijn verhaaltje trappen. Waarmee meteen is aangetoond hoe belangrijk goede voorlich ting is. De interactieve theater voorstelling maakt onderdeel uit van een voorlichtingsproject binnen de gemeente Terneuzen. In totaal krijgen zo'n negenhon derd leerlingen uit het Terneu- zense voortgezet onderwijs tel kens in groepjes van zestig leer lingen de voorstelling te zien. „Centraal staat hoe je een lover boy kunt herkennen, hoe je her kent dat meisjes in zo'n situatie zitten. Maar ook of je je er wel of niet mee moet bemoeien. Ga je zo'n meisje waarschuwen? Of anderen?", zegt Fulco 't Hag van theatergroep Steil. Ook in Terneuzen zijn loverboys actief, weet P. Baecke, conrec tor vmbo van de Rede. „We had- MIDDELBURG - Op 29 mei houdt schaats- en skeelervereni ging SKA uit Middelburg enke le skate- en skeelertoertochten De afstanden zijn 15. 25, 35, 50 en 90 kilometer. De peloton- tocht begint om 10.30 uur. Ver trek van het Sportpark Veerse- poort aan de M.H. Boassonlaan in Middelburg. promotie van de toeristenkaart aan, waar komen je uitgiftepun ten. Over dat soort dingen heb ben we het uitgebreid gehad in Bremen." Ook op meer technische vragen met betrekking tot de te gebrui ken soort kaartlezers en dergelij ke moet nog een antwoord wor den gevonden. Om erachter te komen of de nieuwe kaart aan trekkelijk en gebruiksvriende lijk is, maakt de gemeente een proefopstelling. Caspers: „Je kunt bijvoorbeeld een kassa met kaartlezer neerzetten, een par- keermeter of een slagboom. Dat zal wel gedeeltelijk virtueel zijn, maar we willen wel probe ren gebruik en effect van de kaart goed zichtbaar te maken." Het is de bedoeling dat zowel aanbieders - bijvoorbeeld re- creatieondememers - als gebrui kers de kaart gaan uitproberen. De proeftuin blijft drie maan den lang staan. Daarna wordt de balans van de ervaringen op gemaakt. Als alles volgens de planning verloopt wordt de toeristenpas in 2006 ingevoerd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor diverse ker nen en gebieden op Schou- wen-Duiveland is het noodzaak dat verouderde bestemmings plannen worden vernieuwd. De nood blijkt echter het hoogst voor de woonkernen Renesse, Burgh, Haamstede en Nieuw-Haamstede. Het dage lijks gemeentebestuur heeft daarom deze aanpassing naar voren gehaald. In de oorspronkelijke planning staat de actualisering van het be stemmingsplan voor de bebouw de kom van Zierikzee eerder op de lijst. Ook hier is sprake van sterk verouderde bestemmings plannen. Voor de centrumge meente gelden vijftien verschil lende bestemmingsplannen, in clusief alle herzieningen gaat het om in totaal 53 plannen. Het oudste plan voor Zierikzee dateert van 1957. De leesbaar heid van de plannen wordt niet altijd als goed ervaren en er zijn onderdelen die op verschillende manieren kunnen worden geïn terpreteerd. Daarnaast zijn veel panden van bestemming veran derd, hetgeen nog niet is meege nomen in de herzieningen. De problematiek voor Renesse, Burgh, Haamstede en Nieuw- Haamstede is echter nog groter. De verouderde bestemmings plannen van de kernen in de Westhoek geven in de dagelijkse praktijk vaak problemen. Ondui delijke voorschriften daarin lei den tot verwarring. Het gevolg is ongewenste en niet voorziene bouwmogelijkheden. Het oudste bestemmingsplan hier dateert van 1952. Renesse, Burgh en Haamstede worden aangeduid als 'hoog dynamische kernen Gelet op de vele wijzigingen en vrijstellingen op eerder vastge stelde plannen is sprake van een sterk verouderd planologisch ka der. Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeente raad daarom voor de herziening van de bestemmingsplannen in de Westhoek nog dit jaar op te pakken en de herziening voor de kern in Zierikzee in 2005 op te starten. In de andere kernen is de pro blematiek niet vergelijkbaar met die in Zierikzee en de West hoek. zaterdag 22 en zondag 23 mei 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middel burg' Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: A.R. Angkotta, Kinderdijk 76, tel. (0118) 644301. zondag: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, tel. (0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30-zon. 23.00 uur: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel. (0118) 591212. zon. 23.00-ma. 8.00 uur:F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. Tandartsen Walcheren D.G.M. Matthijs, Seisweg 1, Middel burg, tel. (0118)641376. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen,don. 20.00-vrlj. 20.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140 vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. Klompe, tel. (0118) 471140 Middelburg, vrij. 21.30-zon 213o„, M. Sinke, tel. (0118)62045 Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel.(0118)633803. Kleine huisdieren: Mw. J. Oostenbrug, Oude Domburos», weg 33-a, Oostkapelle, tel. (0118) 581443. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18DO t Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803,za.en zo. visites aanmelden van 01 Dierenartsenpraktijk Meliskerkt R. Roskam, Kelderweg 1, tel (oii«| 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar ondctM 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: J Apotheek Van de Sande, Badhuissta 30-34, Vlissingen, tel. (0118)412066 24-uursdienst (voor spoedeisende r* cepten): Apotheek Ringeling, Lange Delft 133 Middelburg, tel. (0118) 612538. Thuiszorg Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverplegmc en uitleen verpleegartikelen, tel 0118-684000. kriebelige stofjes bijvoorbeeld niet van je armen proberen te ve gen. Dan wrijf je ze er alleen maar verder in. Spoelen onder kraan is de enige methode. Je moet ook altijd rekening hou den met de opdrachtgever. Op het zicht van mensen die probe ren van een alcoholverslaving af te komen, moet je dus nooit het pannenbier koud zetten. Al vanaf de voorjaarsvakantie zijn ze eraan bezig geweest. De leerlingen ontwierpen het werk plaatsje zelf, zorgden dat de ma terialen er op tijd kwamen en re gelden een kampeerplaats op het terrein. De Reijlof betaalde voor de materialen, de tent en het eten, maar de hele uitvoe ring, tot en met de catering, moest door de klas zelf worden den dat eigenlijk niet verwacht, maar het is wel zo. Op school is dat heel herkenbaar. Als meisjes zich plotseling apders gaan ge dragen of ineens spijbelgedrag vertonen is dat het sein om extra alert te zijn." Volgens Bae cke zijn het geen uitzonderin gen. „Nee, we worden er regel matig mee geconfronteerd. Van daag zelfs nog." Als er vermoe dens zijn, zet de school er met een het eigen sociaal medisch team op. „Het is nog steeds ge lukt om problemen tijdig te sig naleren, zodat de meisjes tot nu toe niet daadwerkelijk in de prostitutie zijn terecht geko men." Uniek Het project kan worden uitge voerd omdat Terneuzen er voor 10.000 euro aan bij draagt. „Het is zeker een uniek project voor Nederland", weet projectleider C. Toorenaar, preventiecoördi nator bij de Raad voor de Kin derbescherming. „De werk groep bekijkt hoe we het project een vervolg kunnen geven elders in Zeeland. Want ook in Goes, Middelburg en Vlissingen spe len die problemen." De vraag is nog op welke wijze het project gefinancierd zou moeten wor den. „Terneuzen geeft 10.000. Da's een flink bedrag, maar als je dat afzet tegen de kosten van hulpverlening aan slachtoffers, is het maar een druppel op een gloeiende plaat." Jeugdzorgspecialist R. Koevoets van de politie denkt dat er maar een fractie bekend is van wat er allemaal gebeurt achter de geslo ten deuren van woningen van loverboys. „Meisjes die slachtof fer worden, tonen een geringe bereidheid om aangifte te doen. Enerzijds uit verliefdheid, an derzijds uit angst voor represail les." Hoewel het er om gaat om te voorkomen dat meisjes wor den ingepalmd wil het project ook jongens bereiken. „Wat moe ten jongens bij een voorstelling over loverboys doen, da's toch alleen voor meisjes", moppert Arnold met Feyenoordpet voor het begin van het theater. „Ik vind het nog steeds niks", rea geert Arnold ruim een uur later. „Maar ik zal een loverboy nu wel sneller herkennen. Als die dan achter een meisje zit dat ik ken, zou ik haar er wel op aan spreken." Waarmee Arnold be wijst dat de voorstelling zijn doel heeft bereikt. Datütn: 21 mei 2004 verdwijnen merkartikelen supermarkten Ri]!csweg 15. 5462 CE vegbel Postbus 8, 5460 AA Veghel Beste merkartikel-fabrikant, De prijzenoorlog, dre nogal»! pr..sve(laginge„ te betalen, Jojoën daardoor momenteel uit de e^se^iee^ee^jmeiklatfi'te'611 ^'e ^^^^^'grtaal^^imnsurnent dTprijsverlagingen uiteindelijk gewoon zelf vrinkelschappen-Omkostente besparen. ridtnnrloe geen verandering Frits van Eerd Algemeen directeur jumbo Supermarkten „Pppomtereageren.lseenproductkerdwene^— Ook consumenten roepen wij d het b,j jumbo nog gewoon uerknjg aa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20