Falcon Oordeel accountant vernietigend PZ Vaartochtje in Week van de Zee In een lekker tempo naar Le Mans Jeugd kijkt uit naar komst voetbalkooi Óf), D66 ziet in Deltamiljoenen oplossing voor tekorten Informatieverstrekking Middelburgs gemeentebestuur onder de maat 20% Lichtgewonde bij botsing A58 Boetes bij verkeerscontroles Scooter in beslag genomen Ook op de trekker handsfree Spullen gestolen uit kluisje in zwembad zeeuwse almanak Taxatie factie: 0113-315649 rtWpzc.nl inail-redactie pzc.nl jjjtbus 31,4460 AA Goes idvertentie-exploitatie: ZL en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; Snaai: 020-4562500. vrijdag 21 mei 2004 outdoor camping jeans schoenen skates hengelsport Walstraatpromenade 68 4381 GE Vlissingen tel; 0118-441478 THE FALCON STORE FOR MORE editie Walcheren ^nrNadia Berkelder MIDDELBURG - Om de finan ce positie van de gemeente te lerbeteren. moet Middelburg lijn aandelen in energiebedrijf Delta verkopen. Dat vindt ^{.gemeenteraadslid R. van gjjkelenburg. Maar dat blijkt nog niet zo eenvoudig. .Verkoop van de aandelen is een serieuze optie. Als particu lier doe je dat ook, als je tijde lijk krap zit", zegt Van Eijkelen- burg. „Het is geen kerntaak van de gemeente om aandelen in een energiebedrijf te hebben. Boven dien heeft Delta zijn langste tijd gehad als zelfstandig bedrijf." „Misschien moeten we nu onze slag slaan. Ik heb geen idee wat verkoop oplevert, maar het gaat in elk geval over dikke vette mil joenen. Zo kun je verdere lasten verzwaring voorkomen en kun je ook beloftes nakomen die je als gemeente hebt gedaan, over Midgard bijvoorbeeld." „Delta is toch vooral sentiment, de oude Pzem hè. Maar nu het net publiek blijft, loop je als overheid niet meer zoveel risico. Je moet er rationeel over zijn. Als je nu verkoopt, kun je voor aan de markt zitten. Ik denk niet dat er veel Middelburgers om zullen huilen, als je ziet wat er nu allemaal weer gebeurt met die afrekeningen." Een mooi ver haal, maar is het ook realis tisch? „Nee", zegt S. Jongepier, hoofd financiën van de gemeente Mid delburg resoluut. „Over de ver koop van aandelen moet tijdens de aandeelhoudersvergadering in meerderheid worden beslist. En de provincie heeft de meer derheid. Als de provincie niet wil, houdt het op." Ook hij weet niet precies wat het aandelenbe zit van de gemeente waard is, maar ook hij schat dat het in de miljoenen loopt. Eerder dit jaar besloot de pro vincie de aandelen Delta (voorlo pig) niet te verkopen. Het pro vinciebestuur wil graag invloed blijven houden op het bedrijf. HnnrNadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft onvoldoende inzicht in de financiële risico's, budgetten worden overschreden fo soms wordt geld uitgegeven ionder dat de gemeenteraad laar toestemming voor heeft ge geven. Dat blijkt uit de accoun tantsverklaring bij de jaarreke ning over 2003. De gemeenteraad kan door de manier waarop het college van burgemeester en wethouders in formatie verstrekt over de finan ciën, haar controlerende taak niet goed uitvoeren, concludeert accountantsbureau Deloitte. Tij dens een commissievergadering eerder deze week reageerden de fracties geschokt. Vorig jaar al uitte de accountant kritiek op de financiële verantwoording van het college, dit jaar bleek die zelfs nog verslechterd. De gemeente heeft te weinig zicht op de eigen uitgaven, vindt de accountant. Zo werd (Advertentie) TIMBERLAND GAASTRA McGREGOR RIVLRWOODS (voorheen Bouwman) KORTING m.u.v. regatta Langstraat 11-13, Zoutclande Tel. (0118) 566003 Zondags open Nu bij het Wereldgerecht Portugese Fornello van Knorr een gratis EK wedstrijdschema en maak kans op een vakantie naar Portugal! tom alvast in de voetbalsfeer met Knorr WerekJ- gerethten: in elke actieverpakking van de Portugese Fornello vind |e een gratis wedstrijd schema zodat je thuis de standen kan bijhouden. Mei de kraskaart in de actieverpakking maak je bovendien kans op één van de vijl vakanties naar Portugal tijdens het EK! Ga dus snel naar de winkel voor de actieverpakking! Bom apetite! (Eet smakelijk!) Deze adie loopt tol 7 juni 2004. het financiële jaar afgesloten met een tekort van ruim vier ton, terwijl in het najaar nog re kening werd gehouden met een voordelig saldo van bijna vier ton. Door een betere budgetbe heersing had eerder moeten wor den gesignaleerd dat er een te kort zat aan te komen, conclu deert Deloitte accountants. Geen toestemming Daarnaast is geld uitgegeven ter wijl de gemeenteraad daarvoor geen toestemming had gegeven. Het gaat onder meer om ruim een half miljoen voor de sport hal in Arnemuiden en ruim een ton voor speelvoorzieningen. De accountant waarschuwt het ge meentebestuur: door verander de regels moet hij vanaf volgend jaar ook controleren of de uitga ven van de gemeente rechtmatig zijn geweest. Dat zou in dit ge val niet zo zijn. Nu kan alleen de gemeenteraad het college op de vingers tikken als het eigen handig geld uitgeeft. Het overzicht van wat aan be paalde projecten is uitgegeven en hoeveel budget er nog voor resteert, ontbreekt. Ook is er te weinig inzicht in de risico's die projecten met zich meebrengen. Daarnaast merkt de accountant op dat aanbestedingen niet al tijd volgens de regels verlopen. Zo zijn er in sommige gevallen niet genoeg offertes aange vraagd. De gemeenteraad neemt de be vindingen van Deloitte accoun tants hoog op, bleek dinsdaga vond bij de commissie algemeen bestuur. Het CDA en de VVD vonden vooral het feit dat het college geld heeft uitgeven zon der toestemming van de raad on verteerbaar. „De financiën zijn niet op orde en ook democra tisch wordt de raad op het ver keerde been gezet", oordeelde R. van Eijkelenburg (D66). E. Heringa (ChristenUnie)noemde de verslaggeving over het afgelo pen boekjaar 'bijna misleidend'. Het college van B en W onder schrijft de kritiek van de accoun tant; het belooft beterschap. De interne controle wordt verbe terd en er wordt een nieuw fi nancieel computersysteem in ge bruik genomen. Bovendien wor den in de loop van dit jaar de fi nanciële risico's onderzocht. Maandag oordeelt de gemeente raad over de jaarrekening. Burgemeester Schouwenaar zwaait de deelnemers aan de tocht naar Le Mans uit; de leden van de Lotus Seven vereniging hadden Middel burg vooral uitgekozen omdat de plaatsnaam met een M begint. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De startplaats van de tweejaarlijkse tocht van de Lotus Seven ver eniging moest beginnen met een M. Dus kwamen de leden in Middelburg terecht. Woensdag vertrokken zeventien auto's naar Le Mans. Ook met een nepper mag je lid worden van de club. Erik Jansen, geboren in Middel burg, nu wonend in Almelo, heeft een Cater- ham. Dat is een officiële kopie, maar de au to wordt door tal van fabrieken nagemaakt. Zo staan er Donkervoorts, Westfields en VM's op de Markt. Een enkeling heeft een moderne Lotus meegebracht. Het is mogelijk om je Seven in stukjes van de fabriek te betrekken, dat is nog voordelig bovendien. „Het is een leuke auto om aan te sleutelen", vindt Jansen. „Je kunt ook alle onderdelen los bestellen. Toen ik de mijne kreeg, lag de hele garage vol." Sentiment is de reden dat mensen kiezen voor een nieuwe oude sportwagen, in plaats van voor een echt oude of een aërodynami sche moderne. Door het buizenframe en het lichte plaatwerk is de auto snel. „Maar het is een Spartaanse manier van rijden. Je zit echt schouder aan schouder." Eén voordeel: een dak is niet nodig. Meestal waait de re gen zo over de auto heen. Het gaat de Lotusbezitters niet om wie het snelst in Le Mans is, maar om in een lekker tempo een stuk te rijden. Met een topsnel heid van 170 is het ook geen auto om eens flink over de snelweg te scheuren. De wagen is gemaakt voor het sportieve bochtenwerk en het nemen van een incidentele glooiing in het landschap. Middelburg is als startplaats gekozen om dat de tocht dan MMM 2004(Middel- burg-Le Mans-Middelburg) kan heten. Bo vendien huist er in de stad een burgemees ter die niet te beroerd is om even met een vlag te zwaaien voor het vertrek. „Ik had u die vlag graag meegegeven", zei K. Schou wenaar. „Maar we hebben er maar één en dat lijkt me ook niet verstandig in deze tijd van be zuinigingen." door Anita Janse VLISSINGEN - De kans een zee hond te zien is groot. Sommige passagiers hopen zelfs op een ontmoeting met piraten. Tijdens de Week van de Zee organiseert het Schelde Informatiecentrum boottochtjes op de Westerschel- de. Gisteren werd de eerste rond vaart gehouden. De Stad Temeuzen ligt in de Vlissingse haven geduldig te wachten tot. de passagiers aan boord zijn. Boven zee hangt een lichte mist, maar met een beetje geluk is die zo verdwenen. Schipper Alexander de Vries verdwijnt in de stuurhut en even later is het gebrul van de motoren te horen. De Stad Ter- neuzen moet even haar draai vinden, maar kiest dan vastbera den het ruime sop. Eenmaal buitengaats wordt de snelheid van het schip opge voerd. Er is nog een flinke tocht voor de boeg. Dan schalt de stem van gids Angelique de Cock door de luidsprekers. Het valt niet mee om boven het ge brom van de motoren uit te ko men, maar na wat gepruts aan de microfoon kan De Cock uit leggen dat we langs de Hooge Platen varen en dat onze schip per en zijn vrouw hier vanoch tend nog een zeehond zagen lig gen. Dat hoeft ze geen twee keer te zeggen. De verrekijkers wor den meteen op scherp gezet. Maar hoe dicht De Vries het schip ook langs de zandplaat stuurt, er is geen zeehond te zien. Zijn manoeuvre levert schipper De Vries wel een waar schuwing op van de Verkeers- centrale in Vlissingen, maar daar lijkt hij niet van onder de indruk. „Ze houden je altijd goed in de gaten", zegt hij. Even later gaat de marifoon in de stuurhut weer over. Stad Ter- neuzen, hoort u mij? Ziet u die grote tanker rechts van u?" De kolos is inderdaad niet te missen, maar je weet het maar nooit. Met acht knopen vaart de Stad Temeuzen vooruit. Het schip is inmiddels overgestoken naar de kust van Zuid-Bevel and en passeert De Kaloot, het strandje bij Borsele. Even later vaart de boot langs Fort Rammekens, dat in de Tachtigjarige Oorlog gebruikt werd door de Spanjaarden om de scheepvaart richting Antwer pen en Middelburg in de gaten te houden. Rammekens heeft nog meer historie, zo blijkt uit de verhalen van de gids. Het be ruchte 'Gat van Rammekens' was na de inundatie van Walche ren uitgesleten tot een gat van 750 meter breed, zodat het bijna niet te dichten was. Het duurt nu niet lang meer of de bekende skyline van Vlissin- NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 17-jarig meisje uit Bonn is gistermiddag rond half twee lichtgewond geraakt bij een kettingbotsing op de A58 bij Nieuw- en Sint Joos- land. Ze zat in de auto die als laatste op de rest klapte. Bij het ongeluk waren drie auto's betrokken. De 21-jarige be stuurder van de achterste auto kon niet op tijd stoppen voor de file bij de afslag Middelburg. De auto van de 21-jarige man, afkomstig uit Bonn, werd totaal vernield, de voorste auto, van een 37-jarige Duitser, raakte zwaar beschadigd. De middelste auto werd alleen geschampt, omdat de bestuurster probeerde uit te wijken om een bot sing te voorkomen. Het gewonde meisje is met een ambu lance naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. MIDDELBURG - Tijdens verkeerscontroles op verschil lende plaatsen op Walcheren zijn woensdag bijna 150 overtredingen geconstateerd. Donderdag werden 53 snel heidsovertreders betrapt. Op de Torenweg in Middelburg werden gisterochtend vijf boetes uitgedeeld. Drie voor het niet dragen van een veiligheidsgordel, één voor het rij den door rood licht en één voor bellen in de auto. Bij een radarcontrole op de Schroeweg reden 24 van de ruim dui zend automobilisten te hard. In Buttinge constateerde de politie ruim honderd snelheidsovertredingen. Op de Berm- weg in Oost-Souburg reden vijf van de 353 auto's te hard. Gisterochtend controleerde de politie op snelheid op de Noordweg in Sint-Laurens: 53 van de 481 automobilisten reden te snel. VLISSINGEN - Op de Primulalaan in Vlissingen is in de nacht van woensdag op donderdag een scooter in beslag genomen. De bestuurder, een 25-jarige Vlissinger, reed met hoge snelheid over de Bloemenlaan. De scooter was niet verzekerd, had een te groot vermogen en de bestuur der had geen kentekenplaten. MIDDELBURG - Ook een bestuurder van een trekker mag tijdens het rijden geen gsm in zijn hand houden. Dat bleek woensdag tijdens de zitting van de Middelburgse kantonrechter. Een twintigjarige boer uit Kruiningen was door de politie gesnapt terwijl hij met zijn mobieltje zat te bellen. Kantonrechter B. Doorewaard Boekhout vond het een opmerkelijk geval. „Ik moet toegeven dat ik tot voor kort niet op de hoogte was dat dit verboden was." De rechter wilde daarom coulant zijn: hij legde de agrariër niet het gebruikelijke transactiebedrag van 136 euro, maar slechts 100 euro boete op. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - De Oost- Souburgse jongeren moeten nog even geduld hebben voordat ze de eerste aftrap kunnen verrich ten in de voetbalkooi op de par keerplaats bij de Van Duyven voorde sportzaal. Op 15 juni houdt de gemeente een informa tieavond voor buurtbewoners en andere betrokkenen. Als er geen bezwaar is tegen de voetbalvoorziening, wordt de kooi aangekocht en zo snel mo gelijk geplaatst. De gemeenteraad heeft onlangs circa 90.000 euro voor de kooi gereserveerd. „We kijken er naar uit", zegt Youssef Af kir, een van de initia tiefnemers van de voetbalkooi. Hij heeft het gevoel al drie jaar te moeten wachten op de kooi. Vorig jaar zomer kwamen de jongeren naar een commissiever gadering van de gèmeente om hun wens aan de politiek ken baar te maken. De kooi komt bij de sportzaal. „Die plek is ideaal, omdat hij centraal in onze buurt ligt en de parkeerplaats wordt nooit ge bruikt." De jongeren willen toernooitjes houden en vrijuit kunnen spe len, zonder dat de ballen in tui nen terecht kunnen komen. Ze zijn nu aangewezen op het schoolpleintje bij de Mozaïek. Maar dat is te klein en de ruim te is niet ingericht op voetballen de jongeren. Vanaf het begin is gesproken over het beheer van de kooi. De jongeren hopen niet dat er betut telende regels worden opge steld. „Er wordt over openings- en sluitingstijden van de kooi ge sproken." Hij voetbalt wel eens in kooien in de Randstad. Vol gens hem zijn die dag en nacht open. „Daar regelen de jongeren het onderling met elkaar. Geef ons de verantwoordelijkheid over het beheer van de kooi, dan zullen we het vertrouwen niet beschamen." VLISSINGEN - Uit een kluisje in het stadsgewestelijke zwem bad aan de Sportweg in Vlissin gen zijn gistermiddag tussen half drie en half vijf enkele eu ro's en een gsm met onbekende waarde gestolen. De sleutel van het kluisje had enige tijd onbeheerd in het res taurant gelegen, waarna de spul len uit het kluisje werden wegge nomen. gen doemt weer op. Aan boord zijn Marja Horrevoets en haar zoontje Victor een beetje teleur gesteld. „We hebben geen zee honden gezien", legt Marja uit. „Maar het was toch leuk om eens wat verder op de Schelde te kijken." Marja en haar zoontje fietsen ie dere dag langs het Kanaal door Walcheren en kennen een hele boel boten. „Het is altijd leuk om te kijken of we een boot al kennen", vertelt Marja. Victor zou later best zeeman willen worden. „Ik vind boten leuk, vooral piratenschepen", zegt hij. Hij is waarschijnlijk de eni ge die het jammer vindt dat we die vandaag niet hebben gezien. Tot 30 mei vaart de Stad Temeu zen nog een aantal keer uit, van uit Breskens, Temeuzen, Vlissin gen, Walsooorden, Hansweert en Hoedekenskerke. Kaarten zijn verkrijgbaar via de VW's in de opstapplaatsen. Reuzetrots is het Bevelandse echtpaar op zijn woning en het mag er graag mee pron ken: mooie tuin, smaakvol in gerichte vertrekken. Een aantal weken geleden viel op de modieus vormgege ven deurmat een brief, waarin de komst werd aangekondigd van een functionaris, die de waarde van het pand moest schatten om te komen tot een actueel tariefje in het kader van de WOZ-belasting. Dat ivas schrikken. Het echt paar verkeerde wekenlang in tweestrijd: zouden ze de tuin laten verslonzen teneinde de taxateur op een dwaalspoor te brengen? Zouden ze de com fortabele fauteuils tijdelijk vervangen door een paar gam mele keukenstoelen; scheuren in de schuur suggereren? Schraperigheid won het van pronkzucht en aldus trachtte het. echtpaar de fraaie woning het aanzicht te geven van een nederige stulp. De functionaris kwam, zag en zweeg. Niet veel soeps, dacht het paar hem te zien denken toen hij het tuinhek weer ach ter zich sloot. Niet veel soeps? Er schemerde opluchting in hun blik. Maar wie heel goed keek zag toch vooral gekrenkte trots.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13