Warme melk. Slaapthee. Een goed pensioen, Maritima ïa venschap moet winst houden Busstation is Terneuzen blok aan het been flga ^aanbieding Ethiek en kunst zijn pogingen wereld bewoonbaar te maken 17 De betrouwbare pensioenen van AEGON. ^EGON Impatiens COC buigt zich over kwestie Van Heukelom Iceland Seaports kan volgens financieel rapport geen melkkoe zijn Minder peuters in speelzalen Dwangsom Pechiney ingetrokken Stoomtrein SGB viert tienjarig bestaan spoor Boete voor bedreigen leraar Inbraak in Kruiningen Klacht over stunten vliegtuigen woensdag 19 mei 2004 (Advertentie) Vraag ernaar bij uw adviseur of kijk op www.aegon.nl. (Advertentie) 'New Guinea" Wit. Potmaat 12 cm. JÊT tuincentrum Berlagestraat 1 Vlissingen 0118 470400 DDELBURG - Het COC on- rzoekl of gedeputeerde G. van „ktlom (SGP) strafrechtelijk „worden aangeklaagd voor (riminatievan homo's. kan leiden tot een gang jr de rechter of een zaak voor commissie gelijke behande- De belangenorganisatie voor homoseksualiteit wil we ten of zij Van Heukelom kan la ten vervolgen omdat hij heeft ge weigerd een prijs uit te reiken voor een foto van twee kussende mannen. De gedeputeerde, die gisteren nog niet op de hoogte was van het onderzoek, wacht de stappen van het COC af. Van Heukelom toonde zich wel tevreden over de opstelling van zijn collega-gedeputeerden. Die hebben hem gisteren in ant woord op vragen van de PvdA in bescherming genomen. Volgens de vijf (twee CDA'ers, twee PvdA'ers en een WD'er) hebben alle individuele college leden 'als het om hun persoonlij ke visie gaat, een zekere mate van vrijheid in hun optreden'. Dat is zo afgesproken toen het college vorig jaar april aantrad. Soms mag deze vrijheid zwaar der wegen dan de uitoefening van de functie. Inhoudelijk ne men de gedeputeerden wel af stand van hun collega. Zij 'de len niet de persoonlijke visie van de heer Van Heukelom op deze foto'. Zij zouden de prijs wel hebben uitgereikt, beaamde T. Poppelaars. Dat Van Heukel om dat heeft geweigerd, hoewel hij wel namens het provinciebe stuur juryvoorzitter was, wordt hem niet aangerekend. GS vin den dat hij het dilemma waarin hij verkeerde, goed heeft opge lost. Hij heeft gerespecteerd dat de fotografe de prijs kreeg en dat zij op uitnodiging van de provincie bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards aan wezig was. Tijdens de prijsuitrei king heeft niemand iets gemerkt van zijn weigering. De commo tie ontstond pas achteraf. MIDDELBURG - De Zeeuwse peuterspeelzalen trekken minder peuters. Dat meldt Scoop na het tweejaarlijkse tel- lingsonderzoek 'Peuters in tel'. De 119 Zeeuwse peuter speelzalen kregen de afgelopen twee jaar een procent min der klantjes. Circa 57 procent van de Zeeuwse peuters be zoekt een speelzaal. Landelijk is de teruggang in speel- zaalbezoek vele malen sterker. De geringe terugloop in Zeeland ligt aan de wachtlijsten, die in snel tempo wor den weggewerkt, constateert Scoop. Sinds 2002 krompen de wachtlijsten met dertig procent. Ook het aantal voorlopige aanmeldingen loopt hard te rug. Belangrijke oorzaak is de prijs die speelzalen vragen. Die is sinds 2002 achttien procent gestegen en over de laatste vijf jaar zelfs vijftig procent. De Noord-Beveland- se peuters bezoeken de speelzalen het meest (85 procent), de Middelburgse peuters het minst (44 procent). ..Jeffrey Kutterink IISSINGEN - Het is onverant- oord om havenschap Zeeland faports te gebruiken als melk- t Ook al maakt het schap jjnst-in 2003 bijna 2,3 miljoen p - en heeft het relatief veel ild in kas, het heeft een dikke jriemonnee hard nodig. Wel- rbt moet er na 2012 zelfs geld i y concludeert Bridgecraft naiegie en Corporate Finance haar rapport 'De vermogens- siue van Zeeland Seaports', ei bureau heeft het geschreven i opdracht van het ha- Eschap, Die verschafte de op lacht naar aanleiding van vra- b in Provinciale Staten en de meenteraad van Vlissingen. tor gingen vorig jaar stemmen «om een deel van de winst van (eland Seaports terug te slui- en naar de deelnemers van de meenschappelijke regeling, ridgecraft maakt met die wens jute metten. Het onderzoeksbu- «u heeft verschillende scena- io'sonderzocht. Zo heeft het be- óend hoe het schap er finan- uel voor komt te staan als bij- iorbeeld alles bij het oude ijlt, als de baggerkosten hoger avallen, als de aanleg van de festerschelde Containertermi- ii niet doorgaat of vertraging ploopt en als de samenwerking et Rotterdam wordt ontbon- k levolgen tr scenario werkt Bridgecraft i het rapport de gevolgen uit. lijft het schap werken zoals et nu doet, dan behaalt het tot GOES - Het Museum Stoomtrein Goes-Borsele viert het tienjarig bestaan van de spoorlijn, van hemel vaartsdag en Nationale Stoomtreindag tot en met zondag. De manifestatie heet Sporen naar het verle den. Er zijn optredens van on der meer het Bergse Man nenkoor en de OhNo Jazz band, de brandweer geeft demonstraties en de vrijwil ligers van de stoomtrein la ten zien hoe in de werk plaats stukken staal wor den gesmeed en locomotie ven worden gesmeerd. Het museum is vier dagen lang geopend van 10.00 tot 18.00 uur. en met 2017 overwegend negatie ve resultaten. Daarbij maakt het havenschap in de jaren 2006, 2010 en 2011 zelfs meer dan tien miljoen euro verlies. Dat is geheel te wijten aan de ne gatieve resultaten van de Exploi tatiemaatschappij Schelde Maas (het samenwerkingsver band met Rotterdam) en Value- park Terneuzen (samenwerking met Dow Benelux). Dat komt weer door de investeringen die nodig zijn en die hebben weer hoge rentelasten en een grove aanslag op de portemonnee tot gevolg (waarin in 2016 en 2017 slechts nog 58 miljoen euro zou zitten). In de uitwerking van al ternatieve scenario's beschrijft Bridgecraft hetzelfde beeld: Zee land Seaports heeft een dikke portemonnee nodig om alle ont wikkelingen in de toekomst te kunnen betalen. Zeeland Seaports houdt zelfs bijna geen geld over als de rente stijgt naar zeven procent, als de samenwer king met Rotterdam wordt ont bonden en als er zich tegenval lers voordoen in de exploitatie. Het havenschap heeft het geld dus hard nodig om eventuele toe komstige tegenvallers op te kun nen vangen, concludeert Bridge craft. Ook al heeft het ha venschap in vergelijking met an dere bedrijven relatief veel geld in kas. Nu kan Zeeland Seaports aankloppen bij de pro vincie en de gemeenten Vlissin gen, Terneuzen en Borsele als het geld op is. Maar dat is onge wenst, stelt het bureau, want dat veroorzaakt financiële pro blemen bij de overheden. Het havenschap gebruiken als melkkoe is onverantwoord, maar aanvullen van de porte monnee is vooralsnog niet no dig, stelt Bridgecraft. Al sluit het niet uit dat er in de toe komst geld bij moet. In het ongunstigste geval doen zich na 2012 financiële proble men voor. Maar als Zeeland Seaports het onderzoek eens in de vijf jaar laat actualiseren - iets dat het havenschap van plan is - is er ruim van tevoren nieuw en beter inzicht in de fi nanciële positie voor 2013 en la ter. En die positie is nu niet slecht. Vorig jaar boekte het ha venschap een positief resultaat van 7,8 miljoen euro. De winst van 2,3 miljoen euro stopt het havenschap weer in de porte monnee. Daarin zit bijna 130 miljoen euro. VLISSINGEN - Eén van de twee aan aluminiumprodu- cent Pechiney Nederland opgelegde dwangsommen is in getrokken. Het bedrijf heeft de provincie een definitieve versie gestuurd van het vervoersplan. Een stuk waarin on der meer een inventarisatie staat van bestaande verkeers- toe- en afvoerstromen en de mogelijkheden die te beper ken. Het bedrijf dreigde een boete te krijgen van 500 euro per dag (met een maximum van 5000 euro) als het niet bin nen drie weken zou voldoen aan de milieuvergunning. De provincie heeft Pechiney op 26 maart 2003 een formele waarschuwing gestuurd. In augustus, tien maanden te laat, heeft Pechiney een opzet voor een vervoersplan ge stuurd. De definitieve versie heeft Pechiney op 12 mei aan de provincie verzonden, een dag voor het ingaan van de dwangsom. MIDDELBURG - Een 56-jarige inwoner van Poortvliet is gisteren in Middelburg voor bedreiging van een leraar ver oordeeld tot 225 euro boete, waaivan 75 euro voorwaarde lijk. Politierechter J. Hopmans sprak over een vervelend incident dat 9 maart dit jaar op een school in Sint-Maar tensdijk plaats vond. De Poortvlietenaar kwam met de leerkracht in conflict over zijn 13-jarige zoon. Hij geraak te daardoor zodanig geïrriteerd dat hij de docent bedreig de. Om zijn dreigementen duidelijk te maken had hij een stoel gepakt. De man vertelde in die fase in een moeilijke periode te zitten. „Ik had last van een bum-out." Vooraf gaande aan het incident was een telefoongesprek niet he lemaal soepel verlopen. De leerkracht gaf toe dat hij de fout had gemaakt om de vader niet te laten uitspreken over zijn zoon. „Mensen die in deze maatschappij belast zijn met het toezicht en opleiding van minderjarigen ver dienen respect", aldus officier van justitie J. Zondervan. De Poortvlietenaar vond de eis van 200 euro boete bela chelijk. De politierechter wilde enigszins rekening hou den met de situatie, die volgens hem niet helemaal aan verdachte was toe te rekenen. KRUININGEN - In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in een bedrijfspand aan de Nisseweg in Kruiningen. Er werd computerapparatuur met een nog onbekende waarde gestolen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil van het onder houd van het busstation bij het sluizencomplex af. Terneuzen is op jaarbasis meer dan 35.000 eu ro kwijt aan onderhoudskosten. De gemeente heeft de provincie verzocht om het onderhoud van het regionaal busstation over te nemen. Het peperdure busstation, dat ruim een jaar in gebruik is en door Zeeuws-Vlamingen erva ren wordt als een tochtige, te grote glasbak in de polder, is de gemeente waarlijk een blok aan het been. Verkeerswethouder J. M. van Schaik: „Elke dag kunnen we onze mensen er naar toe sturen. Dan is er weer iets kapot, glas of de camera's waarmee het toe zicht wordt gehouden, dan moe ten er weer lampen vervangen worden, vervolgens ligt er weer wat rotzooi dat wegmoet. Het onderhoud kost de gemeente een kapitaal. Dat zou niet zo erg zijn als we van de provincie toe stemming zouden krijgen om op het station reclame toe te staan, maar ja, dat mag weer niet. Het gevolg is dat wij tegen forse kos ten aanlopen." Allure Van Schaik heeft de provincie gevraagd het beheer, het onder houd over te nemen, maar gede puteerde G. de Kok (openbaar vervoer) staat daar niet echt po sitief tegenover. Dat valt overi gens wel te begrijpen. De provin cie wenste destijds - bij de bouw van het centrale station- een so ber gebouw aan de sluizen. De toenmalige gemeente Terneuzen en Rijkswaterstaat drongen ech ter bij het provinciebestuur aan op een complex met allure. Het door KWS/Gebroeders Van der Poel opgetrokken bouw werk van glas met een hoogte van zestien meter werd opval lend en bijzonder prijzig. Het station kostte niet de geraamde 1,1 miljoen euro, maar bijna drie keer zoveel. In ruil voor dat unieke bouwsel zou de gemeen te zorg dragen voor het onder houd, dat wellicht. - net zoals de bouwkosten - beduidend lager werd ingeschat. Het bestuur van het nieuwe Terneuzen heeft er veel spijt van dat het vorige col lege ooit akkoord is gegaan met de afgesproken constructie. (Advertentie) door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Kunst en ethiek. Zijn het twee kanten van één medaille of is het maar be ter als ze niets met elkaar te ma ken hebben? Tijdens het door Scoop in Middelburg georgani seerde debat over dit onderwerp werden gisteravond beide stand punten ingenomen. Maar hoe de meningen ook uiteenliepen, ie dereen onderschreef het belang van kunst voor de samenleving. Toch kwam niet uit de verf wel ke gevolgen dat dan zou moeten hebben voor het cultuurbeleid. Dat was wel de bedoeling. Het debat was niet voor niets ge pland op het moment dat in het provinciehuis druk wordt ge werkt aan een nieuwe provincia le cultuurnota. Daarin lijkt gede- puteeerde Harry van Waveren (CDA) graag een link te willen leggen naar het actuele debat over normen en waarden. „Ik zou graag datgene willen subsi diëren dat bijdraagt aan een be tere samenleving", zei hij gister avond. Het is de vraag of hij veel tips heeft kunnen noteren, anders dan dat voor de hele kunstsector veel meer geld moet worden uitgegeven. „Als er niet veel meer geld aan cultuurbeleid wordt uitgegeven, moeten we straks elders de reke ning betalen", betoogde de Mid delburgse predikant Gert Jan Smit. In zijn inleiding stelde hij ethiek gelijk aan kunst. Beide beogen de aarde bewoonbaar te maken. Ze maken mensen be wust van andere dimensies, ze zetten aan tot verwondering en gaan nooit uit van het eigen ge lijk of een keurslijf, ze maken mensen ontvankelijk, ze zoeken het contact met de ander. „Als ethiek en kunst de wereld be woonbaar maken, zijn ze belang rijker voor ruimtelijke ordening dan economie en milieu", luidde een andere stelling van Smit. Chaos Ook schrijver en beeldend kun stenaar Wim Hofman pleitte voor een veel ruimere subsidië ring van cultuur. De samenle ving in het algemeen en de bestu rende overheid in het bijzonder zijn uit op rust en orde, stelde hij. „De overheid houdt niet van vrijheid. In het onderwijs wor den leerlingen gesocialiseerd, in gepast in een systeem. Creativi teit is vrijheid, chaos. Daar weet de overheid geen raad mee. Ik zeg niet dat we alles maar moe- ten loslaten. Ik zeg wel dat het goed is voor de samenleving als er meer kunstenaars zijn die de vrijheid hebben te doen wat ze willen." Jikkie van der Giessen, Statenlid voor D66, noemde kunst confrontatie. Als we via kunst op een andere manier naar de werkelijkheid leren kij ken, stelde ze, doen we dat wel licht niet op een verkeerde, ge welddadige manier. Componist Douwe Eisenga hoor de in de pleidooien alleen achter haalde romantische ideeën. „Een kunstenaar doet zijn ding. Dat heeft niets met ethiek te ma ken. Bach was niet bezig met het verklanken van verwonde ring, hij werkte als een idioot om weer een volgende klotencan- tate op tijd af te hebben." Hij kreeg bijval van kunstenaar en galeriehouder Hans Overvliet die pleitte voor autonome kunst. Of het nu uit ethische motieven was of niet, vrijwel alle aanwezi gen onderstreepten het belang van een door de overheid ruim hartig gesteunde cultuursector. De in het licht van de nieuwe cultuurnota voor de hand liggen de vraag wat er dan vooral ge steund moet worden en hoe, werd nauwelijks gesteld, laat staan beantwoord. gebeurde volgens Minderhout 'op een punt tussen Vlissingen en Middelburg tot boven de Mid delburgse Griffioenwijk'. Hi] schreef eerst de luchtmachtba sis aan, waar de toestellen van daan komen, en lichtte later ook de Tweede Kamer in. Hij geeft overigens aan 'niets tegen oefe nende militaire vliegtuigen te hebben'. Op de luchtmachtbasis Woens- drecht was gistermiddag nie mand voor een officiële reactie bereikbaar. MIDDELBURG - De instruc teurs van Pilatus-lesvliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht moeten gedragsregels beter nale ven en zich niet laten verleiden tot macho-gedrag. Terneuzen wenste - tegen de zin van de provincie - een bushalte met allure bij het sluizencomplex, maar is de hoge onderhoudskosten inmiddels zo zat dat de gemeente het beheer nu wil overdoen aan diezelfde provincie. foto Peter Nicolai De Middelburger J. Minderhout heeft dit verzoek neergelegd bij luchtmachtbasis Woensdrecht en de Kamercommissie van De fensie. Hij zag begin april hoe een Pilatus tot twee keer toe een schijnaanval uitvoerde op een ander vliegtuig. De manoeuvre Uw exclusieve adidas dealer voor Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57