PZC Raad durft niet te bezuinigen Letselschade? Zonnende schildpad in 't Sas Theaterstuk op school tegen loverboys Hemelvaartsdag geopend Dow gaat verder met werving personeel ferneuzen overtuigd van noodzaak maar bang voor gevolgen irankrijders [rijgen boete Nog even en u weet dat u gerust iets met een ander kunt beginnen. IS ALEXANDRIUM g| TROS 22 mei 2004 Gein op 't Plein! Tarief asverstrooiing omlaag Drie maanden cel voor inbreker LPF: Toonbeeld gekneveld Nieuwe natuur Zwartegatse Kreek PALS GROEP zeeuwse almanak Gezondheid factie: 0113-315649 «w.pzc.n! onail:redactie@ pzc.nl ;<5,bus 314460 AA Goes Intentie-exploitatie: iwd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; JJL-Vlaanderen: 0114-372770; Vationaal: Ö20-4562500. Koensdag 19 mei 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen jAwRené Hoonhorst [ERNEUZEN - De noodzaak nn rigoureuze bezuinigingen yalvoor de meeste Terneuzen- K gemeenteraadsleden vast. Maar belastingverhoging of in- aimping van voorzieningen is loor de overgrote meerderheid Vooralsnog) onbespreekbaar. Een keuze tussen kool en geit nerd gisteren angstvallig verme en tijdens de opiniërende raadsvergadering. )e WD probeerde de stemming reen beetje in te krijgen door ie betogen dat Temeuzen er niet 10 'dramatisch' voor staat. De rootste gemeente heeft al veel rooizieningen ('een prachtig heater en binnenkort een fan- i>tisch megasportpark') en aan «voorspelde 2,5 miljoen euro ekort moet niet al te zwaar wor- cen getild. Wat onnodige, niet 'ebruikte gebouwen verkopen, uer wat uitgaven beperken en laar wat inkomsten verhogen, noetal veel leed kunnen voorko men En de gaten kunnen via niet al te zware, trendmati- e ('absoluut niet schoksgewij- e) verhoging van belastingen ïdworden opgevuld, veronder- lelde de liberale fractievoorzit- rW.Broekhuysen. De twee grootste coalitiepart- hs keken wat genuanceerder de waarschuwingen van iet college aan. CDA en PvdA «twijfelden beiden niet dat er een fikse inspanning moet wor- len gedaan. Hoewel ze wacht- ten met het geven van hun visie it alle kleinere partijen het raord hadden gehad, konden, rilden of durfden ze echter duidelijk strijdplan op ta- te leggen. CD A-fractievoor- DDDELBURG - De politierech- erin Middelburg heeft gisteren en 41-jarige inwoner van Ter- leuzen voor dronken rijden con- lorm de eis veroordeeld tot 650 nro boete en zes maanden rij- zitter R. Bruggeman ondersteun de het voorstel van SGP en ChristenUnie om de aloude kern takendiscussie van stal te halen om te kijken of de gemeente een aantal taken kan afstoten. De christen-democraten zijn be reid om alle gemeentelijke uitga ven tegen het licht te houden, maar willen in geen geval bezui nigen op de kwaliteit van de woonomgeving (onderhoud we gen en groen) en op verworven voorzieningen. Het CDA durfde wel het onderwijshuisvestings- plan ter discussie te stellen en vond ook dat nog maar eens scherp gekeken moest worden naar het stichten van brede scho len. Bezuinigingen op dat front lijken echter bij voorbaat on haalbaar, omdat de PvdA vier kant achter een oproep van de onderwijsinstellingen staat om investeringen in die sector zo veel mogelijk buiten schot te la ten. Kunstuitleen Proefballonnetjes van de PvdA om de kunstuitleen op te heffen, tarieven van sportverenigingen te verhogen (met uitzondering van die voor jeugdleden) en te bezuinigen op groenonderhoud werden door het CDA in eerste instantie niet juichend ontvan gen. Burgemeester en wethouders waren wat minder tevreden over de concreetheid van de di verse fracties. Alleen de LPF had een duidelijk lijstje ge maakt op welke wijze het best )e Temeuzenaar werd op 27 aart in zijn woonplaats op laarlichte dag betrapt met te- al drank op achter het stuur een bedrijfsauto. De man ad drie keer meer gedronken anistoegstaan. en 33-jarige man uit Sint Gil- isWaas (B) probeerde zijn rijbe- rijs terug te krijgen, zodat hij jië kan rijden. De man rerd conform de eis veroor- ald tot 800 euro boete en acht laanden rijverbod, dat alleen i Nederland geldt. De Belg Hdop 7 maart in Clinge aange- nuden met te veel drank op. let was de derde keer dat hij ronken achter het stuur zat. De schildpad in Sas van Gent zorgt voor veel gespreksstof op het terras langs het kanaal. (Advertentie) Hemelvaartsdag geopend van 10.00 -16.30 uur door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Een schild pad in de kanaalarm tussen de Oost- en Westkade in Sas van Gent. Vast een familielid van Crush, de reuzenschildpad uit de film Finding Nemo, die de verkeerde afslag heeft genomen bij de Oost-Australische Golf. Een bootbezitter die zijn vaar tuig klaar maakt voor zomerse tochten en een buurtbewoonster die haar hond uitlaat, hadden het diertje nog nooit eerder ge zien. Maar het schildpadje is al lang vóór de film uitkwam in het Ka naal van Gent naar Terneuzen komen wonen, weet uitbaatster Henny Matthijsse van Brasserie d'Ouwe Brug. „Hij duikt hier al drie jaar op als de temperatuur stijgt. Hij neemt graag een zon nebad op een meerpaal of voor het eendenhuisje. De schildpad zorgt altijd voor veel gespreks stof op het terras." De Sasse dierenarts E. David heeft het reptiel zelf nog niet waargenomen, maar weet zeker dat het om een roodwangschild- pad uit Florida gaat: „Die beest jes zijn de enige waterschildpad den die nog steeds massaal wor den verkocht in dierenwinkels, ondanks acties van de Dierenbe scherming. Maar net als met veel dieren worden mensen ze na enige tijd beu. De leuke klei ne reptieltjes van vier, vijf centi meter blijken vijf keer zo groot te worden en niet genoeg te heb ben aan een bakje van een paar decimeter." Het is niet onmoge lijk dat een waterschildpad het jai'en in het kanaal uithoudt, stelt David. „In het Kanaal van Gent naar Terneuzen zelf zou den de grote schepen voor te veel beweging zorgen, maar in de rustige kanaalarm redt hij het wel. Het slib op de bodem is een mooie wanne schuilplaats en er zijn genoeg visjes, krabbetjes, larfjes, torretjes en andere insec ten in en om het water te ver foto Mechteld Jansen schalken." De dierenarts waar schuwt dat die constatering geen aanbeveling is om de eigen huisschildpad maar uit te zetten in het kanaal. „De meeste die ren gaan dood als ze worden uit gezet. Opvang in Iguana of een ander opvangcentrum is beter, hoewel het natuurlijk het beste is om nooit uitheemse reptielen in huis te nemen." (Advertentie) Vanaf 1 juli bent u helemaal vrij in de keuze van uw energieleverancier. Waarom dat zo is, hoe het allemaal precies werkt en waar u op moet letten ziet u allemaal in de KiesEnergie krant die binnenkort bij u in de bus valt. Heeft u die eenmaal gelezen, dan weet u alles wat er te weten valt. De KiesEnergie krant. Binnenkort in uw brievenbus. door Joep Trommelen TERNEUZEN - Theater als wa pen in de strijd tegen 'lover boys', jongens die jonge meiden eerst voor zichzelf inpalmen en ze daarna tot prostitutie dwin gen. Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen beleeft van daag de primeur. De komende tijd krijgen negen honderd leerlingen, voorname lijk uit de brugklassen van scho len in de gemeente Terneuzen de voorstelling van de Amster damse theatergroep Steil te zien. De voorstelling is een workshop waarbij leerlingen spelendenvijs 'interactief in de gaten krijgen wat wel en wat geen normaal gedrag is in rela ties tussen' jongens en meiden. Ook leren ze hoe ze in kunnen grijpen als er in hun omgeving met vrienden en/of vriendinnen iets mis dreigt te gaan. Steil treedt op voor groepen die tel kens niet groter zijn dan zestig leerlingen. De voorstelling is een van de middelen waarmee de werkgroep Lover boy-problematiek/ Gevaarlijke liefde jongeren wil benaderen. Dat gebeurt daarnaast via de fol der met de titel 'Gevaarlijke Liefde'. Die is afkomstig van Humanitas en behandelt het on derwerp in de vorm van een stripverhaal. De folder is in dit geval aangevuld met Zeeuwse en Temeuzense telefoonnum mers voor advies en hulp aan jongeren die met het probleem te maken hebben. De werkgroep is vorig jaar opgericht om de 'loverboys' het hoofd te bieden. In de werkgroep bundelen de ge meente, het maatschappelijk werk, de politie, Bureau Jeugd zorg Zeeland, de GGD en de Raad voor de Kinderbescher ming hun krachten. Volgens de werkgroep zijn er geen harde cij fers over 'loverboys' en hun slachtoffers. Maar ze stelt dat in Temeuzen over een periode van drie jaar twintig tot vijfentwin tig meisjes zich in 'risicovolle situaties' hebben bevonden. Daarnaast is er sprake van een toename van seksueel overdraag bare aandoeningen. De werkgroep wil vooral preventief bezig zijn; opsporing is in haar ogen een taak van de politie en van de hulpverleners. Eerder al werd een lespakket samenge steld voor het middenkader van de scholen. Ook alle Zeeuws - Vlaamse huisartsen hebben dit pakket ontvangen. (Advertentie) Advertentie éf Ministerie van Economische Zaken Vrije Energiekeus. Vanaf 1 juli - I Puzzel mee en win één van de vele mooie prijzen! ELAND wHBnenHMMMHEnHHi 17.00 uur van 11.00 tot 17.00 uur W o o n m a I I Rotterda m Voor meer informatie: 0800-1598 of www.woonmall-alexandrium.nl van 12.00U tot i8.oou Waterland Neeltje Jans, tel. 0111-655655 bezuinigd kon worden. De frac tie liep daarbij behoorlijk aan de leiband van het college, om dat ze alleen uit bezuinigings suggesties van B en W koos. Of het college er gisteravond nog in slaagde om meer partijen te be wegen een aantal concrete voor stellen aan te leveren, was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet duidelijk. HULST - Het tarief voor de asverstrooiing in de gemeen te Hulst wordt verlaagd. Het huidige tarief is dermate hoog dat nabestaanden bijna geen gebruik meer maken van de dienst. Daarom stellen B en W de gemeenteraad voor het tarief te verlagen van 343 naar 170 euro. De ge meenteraad stelde in juli vorig jaar een nieuwe verorde ning op de lijkbezorgingsrechten vast. Kostendekkend heid van de tarieven is als uitgangspunt genomen. In de praktijk bleek echter dat nabestaanden het tarief voor as verstrooiing veel te hoog vonden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren een 26-jarige inwoner van Sas van Gent voor het plegen van een woninginbraak veroordeeld tot drie maanden cel. Voor het bezit van acht gram hen nep moet hij vijftig euro boete betalen. De man had rond Kerst vorig jaar ingebroken in een woning in Axel. De buit bestond uit muziekinstrumenten, audioapparatuur, een videorecorder, een fototoestel en een boormachine, met een totale waarde van 14.500 euro. De politierechter had moeite met de ontnemingsvordering van de officier van justitie, die 4375 euro (dertig procent van de waarde van de goederen) vorderde. Volgens de rechter was alleen de gitaar al 4000 euro waard. Uiteindelijk stemde hij toch in mer de vordering. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Temeu zen zijn bezig het instituut Toonbeeld zodanig te 'kneve len' dat men in de toekomst niet meer onder een fusie met de Zeeuwse Muziekschool uit kan. Dat vindt de Temeu zense LPF-fractie. In schriftelijke vragen aan het college waarschuwt raadslid C. Freeke voor een teruglopend leer lingaantal door een mogelijke forse tariefsverhoginh, die het college van B en W voorstelt. De LPF en ook de fractie van GroenLinks pleiten ervoor om de gemeenschappelijke regeling Zeeuwse Muziek school voor 1 juli op te zeggen. Gebeurt dat niet, dan zit de gemeente nog minstens dertien jaar vast aan de Mu ziekschool. Dat betekent ook al die jaren dubbele kosten. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten is akkoord met het natuurontwikkelingsplan Zwartegatse Kreek ten noorden van Groede. Met de inrichting van het elf hecta re grote gebied wordt het kreekstelsel van de Zwartegatse Kreek uitgebreid en versterkt. Er worden kreekaftakkin gen gerealiseerd die een natuurlijk waterpeil hebben en niet verbonden worden met de Zwartegatse Kreek. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Dow Benelux gaat ook dit jaar een wervings campagne voor nieuw personeel opzetten om de verwachte eer ste pensioneringsgolf op te van gen. Ook is het chemiebedrijf van plan om de ploegenroosters voor volcontinudiensten anders op te zetten, zodat de diensten minder belastend zullen zijn voor de medewerkers. Dow voerde vorige jaar wereld wijd een personeelsstop in om bezuinigingsredenen. Alleen de vestiging Terneuzen ontkwam aan deze stop. Dit had vooral te maken met de slecht uitgebalan ceerde opbouw van het perso neelsbestand. Dow Temeuzen worstelt met een sterk verou derd personeelsbestand. De ge middelde leeftijd van de werkne mers is 46 jaar. Daar komt nog bij dat ruim een kwart van de 2236 Dow-medewerkers in Zeeuws-Vlhanderen ouder is dan 55 jaar. Het aantal Dow-medewerkers in de Benelux daalde het voor bije jaar licht, vooral in België. In Temeuzen werden 46 nieuwe medewerkers aangetrokken. Be duidend minder dan in de topja ren - tien, vijftien jaar terug toen er jaarlijks minstens hon derd nieuwe banen per jaar bij Dow te vergeven waren. De top van de Terneuzense vestiging verwacht echter dat de komen de jaren veel functies vrij zullen komen door pensionering van de oudere medewerkers. Het be drijf verwacht zonder een ge richte wervingscampagne niet aan vervangend personeel te ko men. Daarom probeert het be drijf dit jaar met een doelgerich te campagne nieuwe procesope rators te vinden. Die operators, de mensen die de fabrieken draaiende houden, zullen in de toekomst in specia le pools gaan werken. Dow kiest daarvoor, omdat mensen op die manier op de locatie Temeuzen in verschillende fabrieken inge zet kunnen worden. Momenteel loopt er een studie naar de moge lijke invoering van lichtere en dus gezondere ploegenroosters. (Advertentie) Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding Kosteloos juridisch advies 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsqroep.nl De rokers in dat Goese bedrijf hebben het maar goed. Nu het zonnetje overdadig schijnt zijn ze boven op het dakterras te vinden, om al ro kend ook de buitenkant van hun lichaam wat bij te kleu ren. Maar ook aan meer barre tij den wordt gedacht. Dan kun nen ze in het fietsenhok te recht. Om die ruimte goed te be schutten tegen onaangename invloeden van weer en wind heeft het bedrijf plastic pla ten laten aanrukken. Want stel je toch eens voor dat de mensen ziek worden tij dens het roken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53