PZC Nieuw drugsbeleid is stap terug Endstra begon aan spoor en eindigde aan het water PZC Zowel Mugabe als oppositie is politiek in Zimbabwe beu Strengere regels drukken verkoop cannabis in schimmig circuit te gast WÊFT 19 mei 1954 woensdag 19 mei 2004 Het kabinet wil het cannabisbe- leid aanscherpen. De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten zet daar vraagtekens bij, want het gaat om problemen die in veel gemeenten niet spelen. Het Rijk komt met oplossingen voor problemen die er niet zijn en gaat aan werkelijke proble men voorbij. door Ruud Klaassen Eind april hebben de minis ters van Justitie, Binnen landse Zaken en Volksgezond heid de Tweede Kamer voorge steld het cannabisbeleid (soft-drugsbeleid) aan te scher pen. Gemeenten zitten hier niet op te wachten. Sterker nog, aan scherping zou wel eens een ave rechts effect kunnen hebben. Nederland telt 782 koffieshops, verspreid over circa honderd ge- meenten. Hun aantal neemt al jaren gestaag af. Vijftien grote re gemeenten hebben meer dan zes koffieshops, waarbij Den Haag, Rotterdam en Amster dam (respectievelijk 46, 62 en 270 coffeeshops) de uitschieters zijn. Het grootste deel van de ge meenten heeft dus géén of een zeer beperkt aantal koffies hops. In Nederland wordt al zo'n der tig jaar onderscheid gemaakt tussen hard- en softdrugs. De drugsmarkten blijven zo goed gescheiden en er vindt een be heersbare en gereguleerde ver koop van softdrugs plaats in koffieshops. Om dat zo te houden moet wor den vastgehouden aan de vol gende regels: geen reclame, geen harddrugs, geen overlast, geen verkoop aan jeugdigen en geen verkoop van grote hoeveel heden. Een koffieshop mag bijna nergens meer dan 500 gram op voorraad hebben en geen alcohol schenken. Gemeenten zorgen voor handha ving van het beleid en leveren maatwerk. Amsterdam heeft an dere problemen dan Zaanstad met maar drie koffieshops. De drugsproblematiek is in Ne derland goed beheersbaar, ze ker in vergelijking met ons om ringende landen die veel stren gere regels kennen. In vergelij king met het buitenland zit Ne derland met het aantal softdrug gebruikers in de middenmoot en is er goed zicht op de markt. We steken zeker gunstig af wat betreft harddrugs: Nederland heeft de minste problematische harddrugsgebruikers van Euro pa. De VS, met een van de strengste regimes in de westerse wereld, telt het hoogste aantal. Enkele landen waaronder Zwit serland, kopiëren voorzichtig de Nederlandse aanpak. Met de huidige middelen slagen gemeenten er goed in proble men rond softdrugs beheers baar te houden. Aanscherping van het beleid is vanuit gemeen telijke oogpunt overtrokken. Een punt waar de gemeenten wel problemen mee hebben, wordt echter niet opgelost: leve ring aan de achterdeur van de koffieshops. We gedogen dat aan de voordeur wordt ver kocht, maar willen niet weten dat aan de achterdeur wordt ge leverd. Die handel is verboden en vindt plaats in een schimmig circuit, met illegale, vaak ge vaarlijke hennepteelt en crimi nele (tussen)handel. De gemeenten hebben hierover herhaaldelijk bij het Rijk aan de bel getrokken. Legalisering van de hennepteelt zou een lo gisch vervolg zijn op het succes volle gedoogbeleid van de laat ste dertig jaar en biedt de moge lijkheid controle uit te oefenen op de hele keten: van teelt tot gebruiker. Dat voorkomt crimi nele inmenging en gevaarlijke situaties door illegale teelt op zolders en in schuurtjes. Het Rijk stelt echter het tegen overgestelde voor: een hardere aanpak, die via vele tussenstap pen (fiscus, woningcorporaties, nationale recherche) een waar schijnlijk cosmetische oplossing biedt. Teelt en aanvoer moeten via omslachtige manieren stren ger worden aangepakt, maar de verkoop blijven we gedogen. De kwaliteit van de nederwiet is te hoog geworden door een groot gehalte aan de werkzame stof the. De gezondheidseffec ten zijn nog onbekend, maar het Rijk heeft de oplossing al klaar: verbieden. Met positieve effecten wordt geen rekening ge houden. Zo'n effect zou kunnen zijn dat de omvang van de han del wordt teruggedrongen: er is immers minder nodig om dezelf de roes te bereiken. Het Rijk maakt zich ook zorgen om de internationale betrekkin gen. Veel buurlanden hebben geen antwoord op de eigen drug sproblemen. De verkrijgbaar heid van softdrugs in Neder land genereert drugstoerisme, waar het Rijk ook een eind aan wil maken. Verkoop aan buiten landers moet worden inge damd. Hoe dit geregeld moet worden, zonder dat er weer een illegaal circuit ontstaat met straatverkoop en drugsrunners, is onduidelijk. Het nieuwe beleidsvoorstel lijkt een beetje paniekvoetbal. Het is bedacht zonder rekening te hou den met de praktijk. Als deze plannen werkelijkheid worden, zou dat ons wel eens enkele de cennia kunnen terugplaatsen. Het kabinet laat een mooie kans liggen om de echte proble men aan te pakken. Het kan be ter in overleg met gemeenten en deskundigen een halt toeroepen aan de toename van partydrugs (xtc) en cocaïne in het reguliere uitgaanscircuit of zorgen voor een betere (eenvoudigere) rechtsgang om maatregelen af te dwingen. Voortouw Binnenkort bespreekt de Euro pese Unie een nieuwe Europese drugsstrategie. Nederland neemt als toekomstig voorzitter daarbij het voortouw. Het lijkt erop dat dit méér maatgevend is voor het beleid dan de werke lijke problemen waar Neder land mee kampt. In plaats van onze successen internationaal uit te dragen, trekken we ons de kritiek aan van landen die zelf niet in staat zijn hun drugspro blemen te beheersen. Een gemis te kans. GPD Ruud Klaassen is beleidsadvi- seur openbare orde en veiligheid van de gemeente Zaanstad. Hij zit in de werkgroep 'openbare in richtingen' van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Gemeenten hebben herhaaldelijk bij het Rijk aan de bel getrokken over de zogenoemde achterdeurproblematiek van koffieshops, zoals deze in Goes. De verkoop (voordeur) wordt gedoogd, de inkoop (achterdeur) is niet toegestaan. foto Dirk-Jan Gjeltema door Eelco van der Linden De Zimbabwaanse opposi tionele Beweging voor Democratische Verandering (MDC) heeft tussentijdse ver kiezingen verloren in Matabe- leland, de westelijke regio waar de partij oppermachtig werd geacht. De MDC claimt dat de uitslag is gemanipu leerd door Zanu PF, de partij van president Robert Muga be, en overweegt niet deel te nemen aan de cruciale parle mentsverkiezingen van vol gend jaar. Voor de MDC is het het vijfde verlies bij tussentijdse verkie zingen sinds de spectaculaire doorbraak van de partij bij de parlementsverkiezingen van 2000. Verkiezingen wa ren in het afgelegen district Lupane zondag nodig door het overlijden van de MDC-parlementariër David Mpalah. Hij zou zijn bezwe ken aan de gevolgen van mar teling door de politie. Verlies in Matabeleland is ui terst pijnlijk, omdat in 2000 de MDC hier vrijwel in alle districten won. Bovendien staat de provincie te boek als fel anti-Mugabe en anti-Za- nu PF, vanwege de moordpar tij die Mugabe hier twintig jaar geleden verordonneerde tegen de politieke rivaal Za- pu, gedragen door de Ndebe- le-stam. Een opgetogen Zanu PF, die nu op twee zetels na een abso lute meerderheid heeft in het parlement, liet weten dat de winst het gevolg was van de omstreden herverdeling van land. MDC-leider Morgan Tsvangirai herhaalde het oude adagium dat geweld en intimidatie zijn partij fataal zijn geworden. In Lupane werden daags voor de stembusgang zestig MDC'ers gearresteerd. Tsvan girai klaagde verder dat, con form een nieuwe wet, veel an alfabeten of mensen die door een handicap niet zouden kunnen stemmen, nu door de autoriteiten tot in het stem hokje mogen worden bege leid. Een stem voor Zanu zou worden beloond met voedsel De voedselsituatie in de pro vincie Matabeleland is pre cair en de verwachting is dat de inwoners over drie tot vier maanden aangewezen zullen zijn op voedselhulp. De rege ring ontkent dit en stelt juist dat dankzij de landhervor ming, waarbij vrijwel alle 'blanke boerderijen' werden geannexeerd, er dit jaar ge- noeg voedsel zal zijn en dat overschotten zullen worden gebracht naar plaatsen met tekorten. De Verenigde Naties is inmid dels verboden een ïnventan- satie van de voedselsituatie te maken en te verstaan gege ven dat Zimbabwe dit jaar geen noodhulp zal accepte ren. Dat besluit is fel bekritiseerd door de oppositie, maar ook door Amnesty International Hulporganisaties verwachten dat 5,5 miljoen Zimbabwa- nen voedselhulp nodig heb ben. Ondertussen zit de MDC aan geslagen in de hoek. De par tij zegt de verkiezingen van begin volgend jaar te boycot ten als er geen onafhankelij ke kiescommissie komt en het kiesregister niet zal wor den herzien. Op Mugabe maakt het allemaal geen in druk. Hij bestempelt de par tij als 'totaal uitgeblust'. Aftreden In een zeldzaam interview za de 80-jarige president, die nu 24 jaar Zimbabwe regeert, aan het einde van zijn huidi ge termijn in 2008 af te zul len treden. Een opvolger is echter niet voorhanden bin nen Zanu PF en de president staat er op die zelf aan te wij zen. GPD De maandag doodgeschoten Willem Endstra (51) heette de grootste particu liere vastgoedbezitter van Nederland te zijn. Een uitputtende lijst van de eigen dommen in zijn web van vele tientallen bv's, heeft nooit iemand kunnen opstel len. Maar in Amsterdam, Kennemer- land en ook over de grens doken zijn naam en die van zijn bv's voortdurend op. door Paul Vugts Met de Sea Port Marina in IJmuiden bezat Willem Alexander Arnold Peter Minne Endstra de grootste en mo dernste zeejachthaven van Nederland, met een slordige zeshonderd ligplaat sen voor luxe jachten en speedboten. En met het goed uitgeruste appartemen tencomplex Sea Port Beach Resort, waarin hij voor zichzelf onder meer een zwaarbeveiligd dubbel penthouse had. In IJmuiden en elders in Kennemer- land bleef hij zijn bezittingen de afgelo pen jaren uitbreiden, vooral ook in de streek rond de jachthaven. Hij werd daarbij, zacht gezegd, weinig gehin derd door het gemeentebestuur van Vel- sen. Sterker, hij zat samen met onder meer toenmalig wethouder Floor Bal van Velsen in Kennemerstrand NV te IJ muiden, dat de omgeving, het strand en de boulevard wilde bebouwen. In Amsterdam had Endstra heel veel on roerend goed in met name Zuid, waar hij hele straten in eigendom had. Vele duizenden woningen zijn of waren ooit van zijn bv's. Bij talloze grote bouwpro jecten - kantoorcomplexen, apparte menten. bedrijfspanden, hotels - was hij betrokken. Aangezien hij met zijn armslag van hon derden miljoenen euro's een van de ka pitaalkrachtigste partijen was op de vastgoedmarkt, kwamen ontwikke laars van grote projecten al snel uit bij zijn wijdvertakte bv-kerstboom. Via zijn Mijdrechtse tak in projectont wikkeling, Midreth BV, bezat, verbouw de en verkocht hij voortdurend grote aantallen panden in Amsterdam en om geving. Maar hij bezat ook winkelcen tra in onder meer Hilversum, havens en bungalowparken als dat van Gran Do rado in Zandvoort en Port Zélande in Ouddorp. In Italië had Endstra met partners duizenden vakantiehuisjes, on der meer bij de grote meren. Hoewel hij volgens bronnen binnen het opsporingsapparaat in het verleden vaak als co-financier optrad van ande re Amsterdamse vastgoedtycoons, liep geen van hen daarmee graag te koop. Dat Endstra veertien jaar lang door de recherche werd achtervolgd, en uitein delijk ook'door de media, hielp hem niet. Uiteindelijk brak ook zijn zakenpart ner Klaas Hummel met Endstra, omdat die door zijn zwijgzaamheid dat imago van criminelenvriend, witwasser en 'bankier van de onderwereld' (volgens crimineel John Mieremet enkele jaren geleden in de Telegraaf) niet rrteer wist af te schudden. Endstra stond bekend om zijn kolossa le transacties, waarin hij bijvoorbeeld de Euromast in een flitsverkoop met veel winst verkocht. Carrousel verko pen, waarin een object in korte tijd meermaals van eigenaar wisselde, wa ren hem ook niet te dubieus. Een jaar geleden verkochten Endstra en Hummel drie van de vier torens plus de parkeergarage van het World Fashi on Centre in Amsterdam-West aan Zwitserse vastgoedbeleggers. Eerder had hij rond de textieltorens met Erik de Vlieger zaken gedaan, die andere Amsterdamse vastgoedtycoon. Weer an dere projecten zoals rond genoemde jachthaven in de monding van het Noordzeekanaal, deed hij met weer een andere multimiljonair: vriend Willem Smit, groot geworden in de computers. Onlangs was Endstra weer betrokken bij de verkoop van het Scheveningse Kurhaus aan vier Zwitserse families, voor 46 miljoen euro. Achteraf tot gro te verontrusting van de verkopende par tij ING, die liever ver was gebleven van de omstreden vastgoedmagnaat. Spoorwagons Het Endstra-imperium begon met va der Minne Endstra, van wie Willem de oudste zoon was. Die zette het bedrijf Armita op, dat met groot succes deed in spoorwagons voor vooral Oost-Euro pa. Nog een generatie eerder had End stra's grootvader al gehandeld in onder meer gastanks. Dat verleden is nu nog terug te vinden in Endstra's oer-bv die aan de Apollo- laan op nummer 109 resideert: de Inter nationale Handelsmaatschappij Con- voy-Contigas BV, de piek op de bv-kerstboom. Overigens is Convoy for meel nog altijd een familiebedrijf, waarin behalve directeur Willem End stra ook zus Astrid Endstra procuratie houder is. De doelstelling, volgens het handelsregister van de Kamer van Koophandel: 'De groothandel in-, de im- en export en de transitohandel van gassen, de exploitatie van spoorwegke- telwagons en de verhuur van deze wa gons, de bemiddeling bij de huur en/of verhuur van spoorwagons aan derden'. Heel wat wagons die in Europa rondrij den, zijn van de familie Endstra. Hij had wel meer met vervoer. Zo was Endstra jaren geleden druk doende de voormalige militaire vliegbasis Laar- brug, net over de grens in het Duitse Rhein Main over te nemen. Vooral low-budgetmaatschappijen gebruiken het huidige burgervliegveld inmiddels, maar zonder Endstra. Toen de Duitsers doorkregen dat hij, vanwege onder meer vermeende betrok kenheid bij een xtc-bende, omstreden was, wilden ze met hem geen zaken meer doen. Wel met andere Nederlan ders, onder aanvoering van de Rotter damse havenbaron Hans van der Lan de, overigens. Zakenblad Quote, dat jaarlijks een gooi doet naar de vijfhonderd rijkste Nederlanders en dat als een van de wei nige .media Endstra's medewerking kreeg aan een portret, schatte de vast goedportefeuille van het imperium van Willem Endstra en gewezen compag non Klaas Hummel, op zeker 500 mil joen euro. In 2002 noteerde Quote Endstra in zijn eentje voor 350 miljoen euro, vorig jaar zakte hij wat in de klassering. Maar hij bleef in de ranglijsten tot de honderd rijkste Nederlanders behoren. Tegen die beredeneerde gokken protes teerde Endstra niet, hij spande alleen een (uiteindelijk verloren) rechtszaak aan vanwege de foto's van hem die het blad had geplaatst. Onderwereld Dat Endstra belangen had van honder den miljoenen, heeft hij nooit weerspro ken. Wel dat hij nauwe banden met de onderwereld had. Die suggestie haatte hij hartgrondig. Dat hij door een foto graaf geknipt werd naast Heinekenont- voerder Willem Holleeder op een bank je voor zijn hoofdkantoor aan de Apol- lolaan was een ongelukkig toeval, bena drukte Endstra enkele dagen geleden nog tegenover vriend en vastgoed-colle ga Harry Mens, in zijn eerste openbare optreden. GPD ONGELUK - Prins Bernard is met de schrik vrijgekomen bij een auto-ongeluk op de rijks weg van Den Haag naar Utrecht. De auto waarin de prins met zijn chauffeur reed sloeg over de kop nadat een vrachtwagen geheel onver wachts uitweek naar de linker baan. Via de middenberm werd het duo gelanceerd. TREINKLASSEN - De union internationale des chemins de fer heeft bepaald dat voor de reizigerstreinen van de aange sloten spoorwegondernemin gen het aantal van drie klassen wordt opgeheven. Dat bete kent dat in heel West- er Zuid-Europa de treinen voor taan slechts twee klassen heb ben. AFSCHEID - Scheidend dok ter A.J. van Kooten, die tot de cember 1953 arts in Vlissingen was en nu in Breda zit, is ge huldigd in Vlissingen. STANDWERKERS - De Mid- delburgse marktkooplieden hebben besloten een standwer kersconcours te organiseren Het evenement moet op 3 juni plaatsvinden. Het concours is het eerste van die aard op Zeeuwse bodem. 'f Port Zélande in Ouddorp, dat deel uitmaakt van het Endstra-imperium. foto Marijke Folkertsma Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19.45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldleen toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vox het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTVV Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93,00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjesr Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern, Ofl®10''' aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor®" (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstenen ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9®sef?rL de derden. Als u op deze informatie geen prijs stolt dan kunt u dit schriftelijk melden bij i, Postbus 31,4460 AA Goes Behoort tot *ir WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4