Sluiting dorpshuizen is funest DE ZEVEN LEVENS VAN EEN KRANT. Small Sail rekent af met slappe tijd Verloren waterpas duikt na 38 jaar op Verdachten brandstichting aangehouden Woordvoerders dorpsraden vrezen voor leefbaarheid 28 maart 2003 8 maart 2004 13 juni 2004 4 december 2004 20 november 2003 15 augustus 2003 28 mei 2003 woensdag 19 mei 2004 SU door Edith Ramakers VLISSINGEN - Small Sail Vlis- singen komt sterker terug dan vorig jaar. De organisatie hoopt daarmee definitief te hebben af gerekend met een slappe perio de. Het evenement dreigde in 2003, aan de vooravond van de zesde editie, nog een vroege dood te sterven, toen bekend werd dat de organisatie weinig financiële armslag had en een tekort aan bestuurders. Het zeilevenement ging desondanks door, de door start slaagde. „We zullen Vlissin- gen in augustus weer drie dagen maritiem kleuren", zegt H. Koe man van het Small Sail comité. Het zeilfestijn speelt zich af rond de De Ruyterhaven. Door de intensievere samenwerking met enkele Belgische organisa ties, zullen er bijzondere Bel gische zeilschepen te zien zijn, zoals de Gentse Barge, een zeilt- rekschuit en de Oostendse twee mastsloep. „Maar ook de horeca en de middenstand van Vlissin- gen zijn nauw betrokken bij de organisatie", verklaart Koeman. „Het gaat weer goed", vindt de organisator. „Enkele trouwe sponsors hebben zich weer van hun goede kant laten zien en we verwachten nog meer financiële steun binnen te krijgen." Niet alleen met Belgische organi saties is de band aangehaald, ook is er overleg met jachtha vens op Walcheren. Watertaxi „Een watertaxi kan tussen Mid delburg en Vlissingen pendelen om bezoekers van de ene activi teit naar de andere te brengen. En misschien betrekken we daar ook nog Veere bij." Volgens Koeman is het vrijwel zeker dat het zeilevenement vol gend jaar van de Dokhaven op het Scheldeterrein gebruik mag maken. Het Scheldeterrein is nu nog ge sloten voor publiek. De gemeen te heeft het terrein een paar maanden geleden van de werf gekocht met de bedoeling het ge bied 'terug te geven aan de stad'. De nieuwe locatie geeft de o® nisatie de mogelijkheid omaj te windjammers naar VHssina te halen, die vlakbij de binna stad kunnen aanleggen, u Dokhaven en de De Ruyterla ven liggen op loopafstand van i kaar. De gemeente wil eendoot steek maken van de werf ny de binnenstad. De opening van het festival! op vrijdag 27 augustus bqfc Rondeel op de Koopmanshaf Tijdens Small Sail kunnen* vaartochten worden gemaal zijn er historische schepen tel» zichtigen en zijn er op het Sail! terrein maritieme activiteiten Er treden shantykoren op, era een klederdrachtenshow, de Ai senaaltoren doet dienst als ab seiltoren en er komt een man tiem schilderscollectie uit Bt- gië dat meedoet aan een scb dersmanifestatie. KAPELLE - De politie heeft gisteren twee Kapel- lenaren aangehouden op verdenking van het stich ten van diverse brandjes in en om hun woonplaats. De mannen, 28 en 42 jaar oud, worden er onder meer van verdacht op 18 april brand te hebben gesticht m de Oude Veiling en in de brandweerkazerne in Ka- pelle. Sinds mei 2003 woed den er al verschillende klei ne brandjes in en om Kapel- Ie. De beide mannen hebben gisteren een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Eén verdachte heeft bekend dat hij betrokken was bij diver se brandjes die afgelopen jaar zijn gesticht. De twee verdachten wor den morgen voorgeleid aan de rechter-commissaris. i door Marcel Modde ZIERIKZEE - De voorgenomen sluiting van de dorpshuizen in Ellemeet, Noordwelle en Sirjans- land is funest voor de dorpen. Volgens woordvoerders van de betreffende dorpsraden zijn er, anders dan de gemeente doet ge loven, geen aanvaardbare alter natieven beschikbaar. Daarmee worden diverse activiteiten in hun voortbestaan bedreigd. een Koninginnedag gehad. Het dorpshuis is dé centrale plek voor dat soort activiteiten. Haal je dat weg, dan betekent dat het einde van het dorp. Dit kunnen ze niet maken. Het is vast een foutje." Ook in Noordwelle is geen aan vaardbaar alternatief achter de hand bij sluiting van het dorps huis, sluit J. Geluk het rijtje. „Ik denk écht niet dat je voor straö, de bingo en knutselavond ook in de kerkzaal terecht kunt. Waar we vaker tegenaan lopen, is dat de kosten worden berekend naar rato van het aantal inwo ners. Dan kom je op Ellemeet in derdaad wat duurder uit dan ge middeld. Maar kijk je naar hoe vaak ons dorpshuis wordt ge bruikt, dan is dat ook best veel. Dagelijks is er altijd wel iets te doen." Geluk is daarom zeer benieuwd naar de argumenten in de rap portage voor sluiting van het dorpshuis. De gemeentelijke subsidie vloeit voor een deel weer terug via de huur die wordt betaald, voert hij aan „Dus is het maar net wat ze er voor over hebben om deze voor ziening in de lucht te houden. Kijk, dat het allemaal efficiën ter en kostenbewust moet, daar zijn ook wij van doordrongen. Maar mochten ze concluderen dat er naar verhouding te wei nig actviteiten zijn, dan klopt dat in ieder geval niet." De inventarisatie werd gistera vond achter gesloten deuren ge presenteerd en besproken met beheerders van de dorpshuizen en vertegenwoordigers van di verse dorpsraden. Behalve de dorpshuizen van Ellemeet, Noor dwelle en Sirjansland, zitten ook jeugdsoos Big-S in Burgh-Haamstede, het pand van de ouderenbond Anbo in de Zierikzeese Paternosterstraat en het jeugd- en welzijnshuis De Driehoek in de gevarenzone. De beoogde stopzetting van de geldstroom in die hoek komt voort uit het bezuinigingsplan Kiezen of Delen. Vooralsnog gaat het om een ambtelijk advies over de (on)mo- gelijkheden op dit vlak, op basis waarvan de gemeenteraad uit eindelijk voor de zomervakantie de knopen doorhakt. „De kleinsten zijn de klos. Dit is weinig ruimdenkend van de ge meente Schouwen-Duiveland", vindt dorpsraadvoorzitter B. van der Graaf van Sirjansland. Dat het in het nog geen vierhon derd inwoners tellende dorp niet bruist van de activiteiten, mag geen verbazing wekken, voert hij aan. „Je moet dat soort ontwikkelingen in de juiste pro porties zien. De dorps vergade ringen worden, zeker in vergelij king met andere plaatsen, best druk bezocht. Zo'n veertig men sen per keer hebben we al snel. Ik zie ons echt niet steeds met al die stoelen naar de school sjou wen. Bovendien denk ik dat ze daar ook niet op ons zitten te wachten." Geen alternatief De kerkzaal is eveneens geen al ternatief voor de overige gebrui kers, zoals de toneelclub, vindt Van der Graaf. „Als dit zo door gaat, zie ik het heel somber in en vraag ik me af of ik in die si tuatie nog wel zin heb om voor zitter te blijven." Zijn collega van Ellemeet, M. Kristelijn, reageert vergelijk baar op de gisteren in de PZC uitgelekte inventarisatie van de gemeente. „Het probleem is dat de gemeen te de garantie heeft gegeven dat er in iedere kern een openbare gelegenheid blijft. Waar dan? Die hebben wij niet, anders dan het dorpshuis! De kantine van de camping is geen alternatief, dat heeft de gemeente zelf aan gegeven. Moeten we dan voor taan onze straö gaan vieren in Scharendijke? Ik dacht het niet! We hebben hier net een dijk van door Freek Janssen GOES - Soms wordt een speld in een hooiberg toch nog gevon den. Het overkwam de slopers van Bik Sloopwerken: tijdens het afbreken van loodsen in Goes vonden de mannen pasgele den een kostbaar waterpasin strument, dat 38 jaar onder de fundering begraven heeft gele gen. De eigenaar heeft zich al eens gemeld, maar is inmiddels spoorloos. Toen begin maart de sloop van de loodsen aan de Zaagmolen straat in Goes begon, ging bij de onbekende Goesenaar een belle tje rinkelen. Bijna veertig jaar geleden was hij een waterpasin strument kwijtgeraakt, tijdens het bouwen van de loodsen. Dat hij zich dat nog herinnerde is niet vreemd, want het apparaat is een stuk duurder dan de huis- tuin- en-keukenwaterpas: tegen woordig leg je er al gauw drie honderd euro voor neer. Het toe stel staat op een statief en wordt gebruikt om hoogtes te meten. Het incident zat de Goesenaar na al die tijd nog steeds dwars. Hij kreeg destijds flink op zijn kop van de uitvoerder, die niet zeker wist of het instrument nou inderdaad zoek was, of dat de man het zelf had meegeno men. Directeur G. Brand van Bik Sloopwerken: „Hij kwam op een dag naar ons toe met zijn ver haal. Hij vroeg ons uit te kijken naar het waterpasinstrument en zou voor het einde van de sloop terugkomen om te kijken of we iets hadden gevonden." Veel hoop op terugvinden had den de slopers niet, want het ap paraat was niet al te groot: het zat in een klein koffertje van dertig bij dertig centimeter. Maar tot zijn eigen verbazing stuitte een kraanmachinist later inderdaad op het toestel: „De kraan was bezig met het slopen van de fundering. Toen hij een schep zand weghaalde, zag de machinist daar plotseling het koffertje liggen." Na de vondst zijn de sloopwerkzaamheden nog anderhalve week doorge gaan, maar de rechtmatige eige naar van het gevonden voor werp hebben de slopers niet meer teruggezien. Ook heeft hij geen naam, adres of telefoon nummer achtergelaten. Onder tussen wordt het meetgereed- schap goed bewaard: „We heb ben het ding nog steeds hier lig gen", aldus Brand. „Hij kan het zo komen ophalen, als hij wil." De na 38 jaar weer boven water gekomen waterpas. foto Dirk-Jan Gjeltema Jaarverslag Pakpapier Liefdesbrief Voorpagina krant Flyer Folder Reisgids Papier, dus ook het papier van onze krant, wordt gemiddeld zeven keer gerecycled. We kunnen het dus niet alleen tegen komen als krant, maar ook als briefpapier, als folder of flyer, als jaarverslag of wc- papier. Reïncarnatie bestaat dus, in ieder geval voor papier. En dat is mooi, want zo kunnen we er steeds weer van genieten. Steeds weer plezier van karton en papier. o> v EEN PUBLICATIE VAN INFORMATIECENTRUM PAPIER EN KARTON. T (020) 654 30 43 WWW.PAPIERINFO.NL PARTICIPANTEN: STICHTING PAPIER RECYCLING NEDERLAND. VERENIGING VAN NEDERLANDSE PAPIER- EN KARTONFABRIEKEN. VERENIGING GOLFKARTON. KONINKLIJKE KVGO, NEDERLANDS UITGEVERSVERBOND.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44