Werk rustig en neem drinken mee PZC PZC Zeeland gezien door vreemde ogen 0 ^GELICHT Vlaamse punkband Janez Detd richt blik noordwaarts /erac^ jl kunst lezers schrijven Delta Bernhard Normen SGP VI Dancefestival Hebt u de bus gemist? woensdag 19 mei 2004 door Emile Calon Kennis is macht, was het devies van de Britse filosoof en staats man Francis Bacon (1561-1626). De komende weken wordt getoetst hoe machtig de kennis en het inzicht is van ruim vijfduizend Zeeuwse scholie ren. Ze moeten vanaf vandaag op voor het vmbo-, havo of vwo-examen. Net als voorgaande jaren heeft de PZC ook dit jaar weer een eindexa menklas samengesteld. Er zitten acht tien kandidaten in, afkomstig uit scho len uit alle Zeeuwse regio's. Aan de hand van hun ervaringen doet deze krant dagelijks verslag, van hun pogin gen het fel begeerde diploma te halen. Want een ding is wel duidelijk: dat di ploma willen ze allemaal dolgraag heb ben. Geen van de achttien doet achte loos over dat officiële document. Wel geeft een aantal volmondig toe dat de inspanningen om het diploma te beha len niet echt maximaal zijn geweest. Adriaan Kousemaker uit Serooskerke binnen het vmbo verwacht het Lande lijk Aktiekomitee Scholieren (Laks) op dit punt de meeste klachten. Voor de zeventiende keer opent het Laks de ze week de Eindexamen Klachtenlijn. Vorig jaar boekte de klachtenlijn voor het eerst sinds tijden geen record en stopte de teller bij ruim 60.000 klach ten. Het Laks weet dit aan een hape rende website, waar scholieren ook hun opmerkingen kunnen plaatsen. Supermarkt Eindexamen In het gymlokaal van de Middelburgse scholengemeenschap Nehalennia worden de tafels en stoelen voor de eindexamen kandidaten klaar gezet. foto Ruben Oreel bijvoorbeeld vertelde dat hij steeds poogde net iets meer te halen dan een 5,5 om zo op een gemiddelde van een zes uit te komen. De havo-leerling van scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg is tot nu toe geslaagd in die opzet. Zijn laagste cijfer is een 5,6 voor geschiedenis, een vak dat hem niet echt ligt omdat hij daar veel te veel voor moet leren. Ook Christien van de Sande uit Westkapelle stak niet meer tijd dan nodig in haar stu die. Het resultaat van deze havo-leerlinge is vergelijkbaar met dat van schoolge- noot Adriaan Kousemaker: ook een zes gemiddeld. Installeren De vmbo'ers hebben trouwens het praktijkgedeelte van hun examen al achter de rug. De afgelopen weken konden ze laten zien hoe goed ze zijn in zaken als koken, serveren, installe ren en monteren. Serhat Özden uit Ter- neuzen heeft bijvoorbeeld een sanitair werkstuk afgeleverd. Volgens de leer ling van scholengemeenschap De Rede lukte en klopte alles. In 2003 zijn er voor het eerst centrale examens afgenomen in de vier leerwe gen van het vmbo. Deze eerste centra le examencampagne is succesvol verlo pen, zeker in aanmerking genomen dat het hier de introductie van een nieuw systeem betrof. Scholen en leer lingen waren over het algemeen tevre den over de kwaliteit van deze eerste lichting centrale examens. Het hoge slagingspercentage van meer dan 90, vergelijkbaar met de vooraf gaande jaren, heeft hier ook in belang rijke mate aan bijgedragen. In het In spectierapport 'Vmbo-examens 2003' noemen scholen als voordeel van het centraal schriftelijk eindexamen de grotere nadruk op vaardigheden en het gegeven dat leerlingen serieuzer worden genomen. In ditzelfde rapport concludeert de inspectie dat de ver wachting dat de examens te moeilijk zouden zijn niet is uitgekomen. Vol gens de inspectie zijn de vmbo-scho- len serieus aan het werk gegaan om de leerlingen goed op de examens voor te bereiden, wat tot goede resultaten heeft geleid. Rond de 194.000 leerlingen blokken de komende weken voor een goed cij fer. Dat zijn er 4000 meer dan vorig jaar. In het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (vmbo) zijn de mees te kandidaten (116.000), in het havo zijn dat er 46.000 en in het vwo bijna 32.000. Minister In het vmbo geldt dit jaar voor het eerst een landelijke norm. Vorig jaar was dat nog niet zo, omdat dit school type toen voor het eerste centrale prak tijk- en theorie-examens had voor de beroepsgerichte vakken. Van de overgangsregeling om eigen nonnen te hanteren maakten zo wei nig vmbo-scholen gebruik dat onder wijsminister Van der Hoeven deze mo gelijkheid voor 2004 schrapte. Het vmbo kent vier zogeheten leerwe gen. Alleen binnen de basisberoepsge richte leerweg kunnen scholen nog ei gen examennormen aanleggen omdat hier nog geen eensluidend regime geldt. De meeste scholen (80 procent) doen mee aan een centraal examen waarbij praktijk en theorie geïnte greerd zijn, maar op de rest van de vmbo-scholen doen examenkandida ten in de basisberoepsgerichte leer weg aparte examens voor theorie en praktijk. In 2005 is dit afgelopen en geldt binnen het hele vmbo een lande lijke norm. Juist door deze overgangsregelingen Na het examen gaan alle PZC-scholie- ren werken. Dat is iets wat ze toch al veel doen. Iedereen heeft wel een baan tje. Jennifer Haers (Middelburg, havo) werkt in een restaurant in Domburg, Jeroen van Gastel (Zierikzee, vwo) werkt in een supermarkt en Lieske Uitterhoeve (Burgh-Haamstede, vwo) in De Pannekoekenmolen. De PZC-leerlingen zijn over het alge meen niet zenuwachtig voor het exa men, zo vertellen ze. Gezien de cijfers die ze tot nu toe haalden hoeft dat ook niet. En als ze toevallig toch wat ze nuwachtig worden staan er op de ver schillende websites die gewijd zijn aan het eindexamen allerlei tips. „Blijf rustig, zorg dat je goed heb gege ten, neem wat te drinken mee. Lees voor je begint even rustig het voor blad door voor je je op je examen stort. Lees bij teksten eerst even de vraag door voordat je de hele tekst gaat lezen, dan weet je waar je op moet letten. Werk rustig, je hebt tijd genoeg. Weet je een vraag niet, sla hem dan even over. Controleer je werk even voordat je het inlevert. Moet luk ken, toch", luidt een uitgebreid advies op examen.nu. Een ander raadt aan om vooral ruim van te voren te eten. „Want als je vlak voor je examen een stevige maaltijd naar binnen werkt, gaat een groot deel van je bloed naar je maag om te verteren, terwijl je dat beter voor je hersenen kan gebruiken. Dus zo'n an derhalf uur van tevoren eten. Voor tij dens je examen; Red buil! Dan wor den je oogleden niet zo zwaar." Tot slot adviseert een ervaren examen kandidaat oordopjes aan: „Als je on der je examen erg last hebt van men sen die zitten* te tikken met hun pen, pepermuntjes aan het eten zijn of met hun papieren aan het frutselen zijn en je je daardoor niet kan concentreren, neem dan oordopjes mee! Dan kan je je prima concentreren." door Louis du Moulin OVEZANDE - Het is geen toe val Janez Detd morgen op treedt op Klomppop in Ove- zande. De Belgische onstuimi ge punkpopformatie heeft Ne derland uitgeroepen tot het beloofde land. Opmerkelijk, gezien het enorme succes in ei gen contreien en andere we relddelen. Janez Detd heeft een gran dioos 2003 achter de rug. Veel meer mogen bereiken dan ooit nog verwacht na flink wat interne perikelen, zo resu meert zanger-gitarist Nikolas Van der Veken alias Bones. „We hebben alle festivals kun nen spelen die we wilden, met als hoogtepunt Rock Werch- ter. Daarnaast zijn we onder scheiden met twee TMF Awards, een voor het beste al bum nationaal en eentje voor de beste rockband. Niet gek lijkt me, voor een simpel punkrockbandje." Heel veel loon dus, waaraan, dat moet zeker gezegd, kei hard ploeteren is voorafge gaan. Janez Detd (verbaste ring van Jane's Determined) ging sinds de start in 1997 di verse malen zo gevaarlijk on deruit dat voor een definitie ve knock-out werd gevreesd. Voorzien van een verse bas sist en drummer, alsmede de steun van een nieuwe (vier de!) platenmaatschappij blijkt de spirit sterker dan ooit tevoren. „Al die bezet tingswijzigingen en proble men zijn pijnlijk en werken soms zeer verlammend, maar ze zorgen er ook wel voor dat het kaf van het koren wordt gescheiden", weet kopman Van der Veken intussen. „Kies je voor je vriendinnetje en de zekerheid van een vaste baan, of ga je voor een onge wisse toekomst in de popmu ziek? Ik denk dat de band zo als die nu in elkaar steekt he lemaal klaar is om echt ver der te komen." Hinderlijk is misschien alleen dat alle door schade en schan de verzamelde wijsheid haaks staat op de jeugdige levens lust die Janez Detd altijd heeft uitgedragen. „Klopt in derdaad", erkent Van der Veken. „Maar we zijn er toch zelf van overtuigd dat we nog heel veel puberale naïviteit en energie in ons meedragen. Onze gemiddelde leeftijd is nog geen 25 jaar en we heb ben het gevoel pas in fase twee van ons bestaan te zit ten. We hopen nog eens fase elf te bereiken, maar die is zo ver weg, daar hebben we dus ook totaal geen idee van." Bovenmodaal succes is na tuurlijk prachtig, maar vol gens Van der Veken toch niet meer dan een bonus. „We zijn er echt niet op uit om heuse popidolen te worden, al heeft het er in Vlaanderen wel alle schijn van. Het gaat ons om het proeven aan het avontuur zoals de grote bands dat mee maken, om diezelfde span ning als waar je vroeger am per raad mee wist als je met de scouts op kamp ging." The Apers Janez Detd heeft al met een schuin oog gekeken naar de Rotterdamse vrienden van The Apers, die vorig jaar we kenlang op eigen kracht door Amerika toerden. Maar het eerste streven is benoorden Brasschaat net zoveel naam opbouwen als bezuiden. „De grote plas oversteken om daar je trucje te doen is na tuurlijk ook een van onze doe- len. We gaan echter stapje voor stapje. Eerst graag rich ten we het vizier op Neder land. Afgezet tegen de situa tie in België is het bij jullie zo riant. Alles wat je nodig hebt om lekker te kunnen spelen is er, wat een gigantisch ver schil met die parochiezaaltjes waartoe je bij ons toe door gaans veroordeeld bent! Al leen dus daarom al komen we dolgraag. Daarnaast kunnen we het uitstekend vinden met de meeste Nederlandse geest verwanten." Janez Detd speelt morgen om 16 uur op Klomppop in Ovezan- de. Zie voor het complete pro gramma de Uit-pagina's in deze krant. Martin Bavens verwerkt oude documenten en landkaarten in zijn schilderijen. foto Ruben Oreel door Marianne van de Polder GOES - Dat de Zeeuwen trots zijn op de schoonheid van hun provincie en die graag artistiek vertalen, is bekend. Maar ook mensen die niet in Zeeland wo nen, worden regelmatig geïnspi reerd door de groengele vlakten en het betoverende licht. De Bel gische kunstenaar Martin Bayens is duidelijk geraakt door het Zeeuwse landschap. Zijn werk is, samen met dat van Sofie Hupkens, Reinder Homan en Eddie Nijssen gedurende de maand mei te zien in Galerie 'T' in Middelburg. Niet elk schilderij van Bayens heeft een nadrukkelijk Zeeuws stempel. Met name zijn grote, e MUZIEK verfiulsi von Middelburg naar Veere Grote Kerk Oudestraat 26 4351 AV Veere Telefoon: 0118 623650 en 0118 501829 DE KLUS IS GEKLAARD Woensdag 19 mei 2004 17.00 uur THE SOUTH AFRICAN CONNECTION Vrije toegang voor de bouwvakkers, gemeente en\ provinciebestuur, de bewoners van de stad Veere en donateurs Nieuwe Munek kleurrijke doeken wekken de in druk dat de weergegeven land schappen overal wel kunnen lig gen. Bij andere werken is het juist weer zo dat men niet om Zee land heen kan, omdat de kunste naar een ouderwetse landkaart van de provincie in het schilde rij heeft verwerkt. Als een schim duiken de contouren van de eilanden op, die opgaan in een woeste zee. Wat dat betreft heeft Bayens iets unieks bedacht; de verwer king van oude documenten en landkaarten in zijn schilderijen geeft een antiek karakter aan zijn creaties. Het is alsof de verschillende ele menten voor elkaar zijn ge maakt. De kleuren die Bayens in zijn schilderijen brengt, zijn warm en intens: alsof er een vuurtje achter het schilderij brandt. Etsen In de kelder van de galerie han gen etsen van de Friese kunste naar Reinder Homan. Etsen is een techniek waarbij een teke ning in metaal ontstaat, door uit- bijting van een zuur. Lia Hector van de galerie: „Er bestaat veel belangstelling voor zijn etsen. Ik denk dat dat komt omdat zijn werk heel toeganke lijk is. Hoe langer je ernaar kijkt, hoe mooier je het gaat vin den. En je krijgt gaandeweg steeds meer gevoel voor de de taillering." Ook Homan heeft een paar ty pisch Zeeuwse plekken weerge geven; voor de rasechte Zeeuw (Advertentie) Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in dePft schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De»v^ tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekentnuti de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrift Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen tJl niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woordfa! redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ove weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Naar aanleiding van het artikel over de heer Luteijn van Delta NV en enige reacties van lezers het volgende. Ook ik heb gerea geerd op de rekening die Delta mij presenteerde, waarop ik geen reactie mocht ontvangen. Dus rechtstreeks naar de heer Luteijn geschreven, ook die ver waardigde zich niet om te ant woorden. In goed Nederlands heet zoiets, laat ik het netjes zeg gen, 'onbeleefd'. Mij ging en gaat het niet alleen om het ver hoogde voorschot, maar bij mij en andere bewoners van ons complex, gaat het om gas dat in rekening wordt gebracht en me- terhuur en dergelijke, terwijl wij geen gas gebruiken (koken elektrisch) en er geen meter in het pand aanwezig is. Onze stoook(verwarmings)kosten be talen wij aan de verhuurder mid dels onze huurpenningen. Als men iemand laat betalen voor iets wat er niet is dan wel wat men niet krijgt, heet dat volgens mij oplichting. Hier kan ik geen ander woord voor bedenken. P. C. Kerkhove Van Dishoeckstraat 76 Vlissingen ZKH Prins Bernhard zal wel niet zo vreselijk lang meer te le ven hebben en dan zijn we ge woon van iederé problematiek rond zijn figuur af. Het is be kend dat deze man voor de een de held der helden is, terwijl an deren deze absolute schuinsmar cheerder en regelrechte nepfi- guur niet eens meer op de televi sie willen zien. Als onze ZKH toch eens in overweging zou wil len nemen dat hij bijna zo arm als een kerkrat Nederland is bin nengekomen en zijn hele status plus bezittingen aan het Konink rijk der Nederlanden en het Huis van Oranje te danken heeft. Mijns inziens simpelweg een omhooggevallen figuur! Emiel H. Neumann Haringvlietstraat 26 Middelburg Het besef van normen en waar den is een groot goed. Dat de overheid dit als 'strijdkreet' voert is prima. Wij mogen van haar verwachten dat ze zich de zelfde regels oplegt, maar daar ontbreekt het nogal eens aan. Zo is er een gebrek aan ratio neel denken, goed fatsoen en doelmatigheid. De buitennissige kosten voor het overbodig op knappen van een kantoor van de UWV is een voorbeeld hoe het niet moet. hoogmoed? Wat denkt U\^ affaire Nobelgate, waarbij kosten uit de hand liepen, (k doelmatigheid of domheid!) 14 mei stond in de PZCoppji na 3 dat Nederland 1,4 mi|i- aan subsidies laat lopen. Ni tigheid of nonchalance' Op mei, ook in de PZC op pagig stond dat in Groningen 3 a joen euro verbrast is aan i creëren van 4 banen! Duurt a een jaar voordat gemerkt wot dat er boter aan de galg wot gesmeerd? Weer ondoelmati heid of domheid? Dezelfdeov- heid die zuinigheid pr« smijt met geld. De accijn ziekteverzekenngskosten ec geskosten vliegen omhoog ouderen en zieken onder 3 wordt de pin op d£ neus en lijden soms armoe. Soa voorzieningen brokkelen Aan de term normen e den ontbreekt het een en and» namelijk: rationeel doelmatigheid en verantwooiói lijkheidsg'evoel tegenover 1 burger. Als die begrippen cok? quent gehanteerd worden, k: het vertrouwen misschien v, terug. Wim ran Gij Boogerdlaan 23,Kom Verbaasd ben ik over den reacties per mail/telefoÉ van mijn ingezonden stuk. 1 respecteer ieders visie oven maatschappijMij gaat het a om, om in voetbaltermen tespi ken, dat als je aan de het sp deelneemt je ook de spelra moet accepteren. De SGP noemt zich immers: litieke partij) balanceert d&i regelmatig op het randje moet dan ook in die gevallen! rechter erbij halen. Dat es toch te denken? Voor mij b; het dan wel amusante folkltt maar de uitstraling die degedt gingen van deze partij inheti gelijks bestuur van de provit( heeft kan Zeeland elders sd den en in 2004 aan buitensta ders het gevoel geven als zoai wij leven zoals in 1950. JL den Hollm Deltaweg 17, Haamtd HEINKENSZAND - Dancefe val Glorification bestaat til jaar. Zaterdag wordt erdeh dag gedanst in De f Heinkenszand. Vanaf 1400: draaien er dj's in twee zsa waaronder Luna. Dark E Cor Fijneman en Paul Elstak (Advertentie) ^ard CU/ V<& Cultuur kan niet zonder Anjeractie (Advertentie) zijn ze prima te herkennen. Ho man: „Aanleiding voor een ets is bij mij altijd de natuur." Hij streeft ernaar zijn werk een 'atmosferische opbouw' te ge ven, iets wat hij voor elkaar krijgt door grijstinten harmo nieus in elkaar over te laten vloeien. Ernst De bronzen beelden van Sofie Hupkens stralen een bepaalde ernst uit. De mens staat bij deze kunstenares in de spotlight, of beter gezegd: het mensfiguur. Ze houdt er namelijk van af te wijken van de wetten van het lichaam en deinst er dan ook niet voor terug een mens bijvoor beeld vleugels te geven. Speel ser van aard is de keramiek van Eddie Nijssen. Hij werkt met aardetinten en zet daarbij de lui ken van zijn fantasie wagenwijd open. Wie een beeld zoekt bij 'het man netje op de maan' kan niet an ders dan in verwondering zijn werk aanschouwen. Galerie 'T' aan de Turfkaai 25-27 in Middelburg is open op donder dag, vrijdag en zaterdagvan 11.00 tot 16.00 uur, elke eerste zondag van de maand, van 13.00 lot 17.00 uur, en op telefonische afpraak, te lefoon: 0118-611415. KRANT VOOR ZEELAND proefabonnement welken woor 14,50 (posllbankiekemngnummer !ll| 8 zmssNssssso» LI Noteer mij voor een p'oel- abonnement van 5 weke» voor 14,50 Ik geef daarbij éénmalig teefr- ming voor auiomatisclw f van onderstaand rekei*™. Iproef geldt eenmiig baW,-'a Noteer mij voor e- ment. De eerste twee w"1 ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen. f! per maand met autoi sche incasso 19,15! O per kwartaal met auto-fT tische incasso (€56,W I per jaar met automat' incasso (€217,00). i Stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis 0800 - 0 231 231 tr\ <Contr Llffe tfengjjcn I <prT ■tx 'iWt <r J}erminig-.<fn ""S)o

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34