Sam Shine heeft plezier PZC Karien speelt intensief straattheater 29 woensdag 19 mei 2004 Oude tragedie in {en modern jasje Regisseur Peter Sonneveld kreeg met zijn prachtige [Elektra in de pers alle handen op elkaar. Sonneveld brengt bij Productiehuis Rotterdam - het '.^gezelschap van de Rotter- ïmse Schouwburg - de klassie ke Gnekse tragedie van Sophok- L (geschreven in 414 voor Christus) terug tot de kern. Een moeder. Klytaimnestra, en jaar drie kinderen Elektra, Orestes en Chrysothemis zitten verstrikt in een onontwarbaar en verstikkend web van haat en bloedwraak. Op het moment dat het stuk begint keert Ores- les terug naar huis, na vijftien jaar in ballingschap te hebben doorgebracht. Hij is gekomen ctn de moord op zijn vader Aga- semnon te wreken, een mo ment waarop zijn zussen Elek tra en Chrysothemis jarenlang hebben gewacht. Maar waar Chrysothemis in de loop der tijd op het punt is aangeland om zich bij de situatie neer te leggen, is de koele Elektra maar opéén ding uit: wraak. Regis seur Sonneveld heeft de oor spronkelijk tekst van het stuk met geactualiseerd. De familie der Artriden die hij toont is ech tereen familie van nu in een tijd waarin haat, bloedwraak bijna dagelijks de krantenkop pen beheersen. De cast bestaat uit Marike van Weelden (Elek tra), Jeroen Spitzenberger (Ores tes), Martine Crefcoeur (Kly taimnestra) en Caroline Alme- Idnders (Chrysothemis). Elektra van Sophokles wordt donderdag gespeeld in Podium 'tBeest in Goes (20.30 uur). George Baker doet het nu wat rustiger aan Hans Bouwens, alias George Baker toert nog steeds rond, Nee, echt nodig hoeft het niet meer. Muziek is weer hobby, nadat het een tijdje heel leuk werk is geweest. De muzikant doet het nu wat rusti ger aan. Met vervroegd pensioen is de inmiddels 59-jarige Baker echter nog lang niet en fans kun nen wellicht een nieuwe plaat tan hem verwachten. In zijn studio in Waddinxveen werkt aan nieuwe mu- Zijn laatste album werd in 2000 opgenomen, toen de langspeler Flashback uitkwam. De titel suggereert een terugblik op het brede oeuvre van de muzikant. Omdat hij altijd geambieerd reeft veel verschillende soorten atziek te maken, zorgden al de gespeelde stijlen ervoor, dat er met al te veel lijn in het album zat. Baker laat op het eerste nummer big band-jazz horen om vervolgens over te schakelen naar pop, country en soul. ftDe nummers hebben inder- geen zak met elkaar te ma ken, de enige bindende factor op die plaat ben ikzelf. Daarom was het ook wel leuk om te ij ik wilde weer laten zien dat ik niet een 'one trick pony' was, maar alle soorten muziek beheerste. Die plaat maakte ik eigenlijk puur voor mezelf, dat er weinig samenhang in zat vond ik voor één keer niet zo erg: Ik kon weer met een band i, dat doe ik graag. Ik heb ook een paar keer met de New Cool Collective opgetreden en Kijk, ik zal Paloma Blanca niet vijf keer per dag zingen als ik thuis ben, dan word ik er ook rgek van. Maar voor een mensen is het wat anders. Aan die nummers heb ik drie kwart van mijn loopbaan te dan ken, ik zal weg gek zijn als ik ze om zeep zou helpen." Simon van Herpen George Baker zingt donderdag op de Markt in Goes (22.15 uur). Op hemelvaartsdag en de daarop volgende zondag zijn er traditie getrouw twee grote festivals in het Zuid-Bevelandse Ovezande. Het be gint met het befaamde Klomppop en de liefhebbers van verrassend straat theater, dolkomische clownerie, spec taculaire acrobatiek en lekkere, maffe muziek moeten zondag op het Straat festival zijn. Uit het enorme aanbod zijn twee acts gekozen om nader voor te stellen. Theater Staal omdat één van de spe lers, Karien de Jonge, sterke banden met Ovezande heeft en Sam Shine om dat steltloopster Sandy Wagner promi nent de flyers en posters van het festi val siert. Het heeft even geduurd voordat Sandy Wag ner, geboren in 1973 in Vlaardingen, erachter kwam wat ze eigenlijk wil de. ,,Op de middelbare school had ik echt niet iets van, oh, steltlopen is mijn droom. Ik wilde reizen, iets creatiefs, iets met dans, met mijn lichaam doen. Maar ik wist niet hoe ik die dingen kon combineren." Uiteinde lijk vloeide alles samen in haar act op stelten onder de naam Sam Shine, die zon dag te zien is in Ovezande. Eerst deed ze twee jaar vrij willigerswerk in het buiten land en vervolgens een jaar Pa bo. „Maar dat bleek niet echt mijn richting. Toen ben ik be gonnen objecten van pa- pier-maché te maken, die in win kels werden verkocht. Dat liep heel goed, maar ik was altijd be zig in mijn atelier en kwam nooit buiten. Inmiddels had ik een vriendje dat straattheater deed. Dan zie je de festivals, de mogelijkheden en het feit dat je er gewoon van kunt leven. Ik ontmoette een meisje dat met acts op stelten werkte. Zij zag mijn objecten en vond dat mijn stijl heel erg bij haar paste. Het klikte tussen ons en een half jaar later besloot ik om steltlo pen te leren. Ik heb opgetreden op de Gentse Feesten en de Bou levard in Den Bosch. De mensen zien je en je wordt gevraagd. Zo gaat het balletje rollen. Ik ben nu aan mijn achtste seizoen be zig." „Sandy is mijn roepnaam, maar mijn officiële namen zijn Sandy Wagner (Sam Shine) brengt de Witte Wensfee. Alexandra Michaela. Een tijd geleden had ik al de naam Sam aangenomen. Toen ik een keer op reis was, noemde iemand mij constant Sam Shine, want die vond mij zo stralen. Ik dacht, dat is leuk, als ik ooit een be drijf of zoiets begin, dan noem ik het Sam Shine. Dat heb ik ge daan. Inmiddels heet ik weer ge woon Sandy, tenjg naar de ba sis." „Ik heb verschillende soorten acts. Ik heb lang solo gewerkt, maar sinds vorig jaar ben ik aan het uitbreiden. Op dit moment maak ik van een duo-act er een met vier steltlopers. Het zijn veelal mobiele acts die zich door de menigte heen bewegen, met muziek, mimiek of bewegings theater. Ik heb ook korte choreo grafieën, zoals een showtje van zo'n acht minuten en er is een dansact van twee danseressen op stelten." Stralend Sam Shine staat stralend op de flyers en posters van het Straat festival. „Naar Ovezande kom ik alleen, met De Witte Wens fee, twee keer 45 minuten. Dat is eigenlijk het enige karakter dat praat. Dan loop ik rond in mijn witte feeënverschijning, spreek mensen aan en geeft ze de mogelijkheid een wens te doen. Dat wordt met wensglit- ters bekrachtigd. Het is een klein verhaaltje, interactie met de mensen. Alle andere karak ters zijn met mimiek en bewe ging, zoals de Grazy Glitter Bird, wat ook solo is. De Diva's en Fluor Fantastic kunnen als solo of duo geboekt worden en binnenkort ook met drie of vier steltlopers, met de mogelijkheid er een muzikant bij te halen." „Ik zet vooral een bepaalde sfeer neer. Sam Shine is kleur en een stukje verwondering. De mensen worden meegetrokken in mijn sprookjeswerkelijkheid, je haalt ze even uit de realiteit. Ik zie een zekere betovering op hun gezichten. Eigenlijk gaat het mij gewoon om dat moment, dat je de mensen even te pakken hebt of kan ontroeren. Ik wil een stukje plezier en een glim lach de wereld in sturen. Eigen lijk ligt het bij mij zo simpel." Frans Doeleman Sam Shine treedt zondag op tij dens het Straatfestival in Ove zande. In het programmaboek wordt ze geafficheerd als oud-Ove- zandse, maar dat is enigszins be zijden de waarheid. Karien de Jonge (1967) werd geboren in Tilburg. Haar ouders komen evenwel uit Oudelande en Elle- woutsdijk en gingen na hun hu welijk in Ovezande wonen, waar de twee oudste zussen van Karien het levenslicht aan schouwden. Daarna verhuisde het gezin naar Tilburg, vervol gens naar Zevenaar en tenslotte naar de omgeving van Roer mond, waar haar ouders nu nog wonen. Toch is de band met Ovezande groot. „Ik heb daar in mijn jeugd de deur plat gelopen. Mijn ouders zijn echte Zeeuwen, dus we moesten erg veel in onze py- jamaatjes op weg naar Zeeland, vaak in de weekeinden. Maar ook vakanties bij mijn grootou ders of mijn oom. Die had een grote boomgaard, wat natuur lijk voor ons vanuit de nieuw bouwwijk in Zevenaar fantas tisch was. Ja, alle begrafenissen en trouwerijen waren altijd in Ovezande. Mijn vader ontdekte toevallig dat op de dag van het straatfestival mijn oma honderd jaar geworden zou zijn. Dat vond ik wel bijzonder." Karien is nu lid van Theater Staal en dat heeft er altijd wel een beetje ingezeten. „Het be gon met de eindmusical in de zesde klas van de lagere school en op de middelbare school in Roermond kwam ik al snel in het schoolcabaret terecht. Ik deed ook mee aan het jaarlijkse toneelstuk. Daarna ben ik naar Nijmegen gegaan om te stude ren. Bij Theater Staal doen we, behalve onze regisseur, er alle maal iets naast. Ik werk drie da gen in de week als kinderpsycho loge met getraumatiseerde asiel zoekerskinderen. En ik heb een gezin met drie opgroeiende kin deren, dus het is een beetje woe keren met de tijd, maar ik ben ook intensief bezig met straat theater." Theater Staal is ontstaan in 1996 uit een groep in Tilburg (Karien woont in Goirle), die op allerlei feesten en partijen werd ingehuurd om 'onzichtbaar thea ter' te maken. „We zijn wel eens in het station geweest en dan de den we op het perron allerlei dingen, waarvan het publiek dacht, wat doen de mensen toch vreemd, maar gaandeweg het er achter dat het niet echt was en ging het langzamerhand over in een soort bewegingstheater. Toen gingen we straattheater doen en hadden een stuk inge studeerd. dat een soort parodie op het scheppingsverhaal was. We vonden het zelf verschrikke lijk grappig, maar toen we het gingen spelen... Ja, we deden het eigenlijk te goed, want de mensen dachten echt dat we van de EO waren of zo. Dus dat was toch niet goed." Omdat er al boekingen waren voor verschillende festivals, werd met een clubje enthousias telingen snel een ander stuk in gestudeerd en dat beviel zo goed, dat Theater Staal een feit was. Eén van de spelers volgde zelfs een theateropleiding en werd regisseur. „Het is voor mij een ontzettend prettige uitlaat klep. Het heeft veel met inle vingsvermogen te maken, maar Met Theater Staal brengt Karien de Jonge de act Dansschool Van der Pas. als psychologe ben je altijd wat ingetogen en stel je jezelf niet altijd op de voorgrond. Theater is dan een prachtig tegenwicht. En in de psychiatrie zie je soms heel bijzonder gedrag, dus dat kan wel inspirerend zijn, laat ik het daar maar op houden." In Ovezande speelt Theater Staal een act van een minuut of twintig, Dansschool Van der Pas, met twee mannen en twee vrouwen. „Het is eigenlijk een beetje zielige dansschool met mensen die van goede wil zijn en denken dat ze een geweldige act neerzetten, maar ik veron derstel dat het publiek daar wel iets anders tegenover staat als het een tijdje aan het kijken is." Frans Doeleman Theater Staal is zondag te zien op het Straatfestival in Ovezan de. ROTTERDAM Carmen Flamenco. Spaanse furie, wo., do., vr. en za. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur; zo. 14.00 uur Bouwmeester Solness. Onafhankelijk Toneel, wo., do., vr. en za. O.T. Thea ter in het Lloydkwartier, Nieuwe O.T. - 20.00 uur; zo. 15.00 uur Die siel van de mier. Het Muziek Lod. wo. R'damse Schouwburg, Kleine Zaal - 20.30 uur Proust 3: De kant van Charlus. ro theater, wo. R'damse Schouwburg, Grote Zaal -19.30 uur Psalmen. Peter Sonneveld on derzoekt zijn gereformeerde jeugd, wo., do., vr. en za. R'damse Schouw burg, Krijn Boon Studio - 20.00 uur Map me. Charlotte Vanden Eynde on derzoekt met acteur Kurt Vanden- driessche het medium performancer. do. R'damse Schouwburg, Kleine Zaal - 20.30 uur Telkens Weer Het Dorp. De man achter deze teksten is Friso Wiegers- ma. do. Oude Luxor Theater - 20.00 Sara Kroos. Lam. vr. Theater Zuid plein, Grote Zaal - 20.00 uur 10 jaar Jazz International Rotterdam. 29 th Street Saxophone Quartet, za. de Doelen, Eduard Flipse Zaal - 20.30 uur Music for the millions. Vlaams Radio Orkest, za. de Doelen, Grote Zaal - 19.30 uur She Got Game Too. Leoni Jansen, As- trid Seriese, Izaline Calister e.a. za. Theater Zuidplein, Grote Zaal - 20.00 di. R'damse Schouwburg, Kleine Marco Borsato. Theaterconcert, za. uur Zaal - 20.30 uur en zo. Sportpaleis 20.30 uur Radio Filharmonisch Orkest Holland. 'Made in he USA', zo. de Doelen, Gro te Zaal - 20.15 uur Incubus. Concert, zo. Ahoy' Rotter dam - 20.00 uur 10 jaar Jazz International Rotterdam. David Murray Latin Big Band. di. de Doelen, Jurriaanse Zaal - 20.15 uur Die Dreigroschenoper. Opera Zuid. di. R'damse Schouwburg, Grote Zaal - 20.15 uur Stomp. Ritme van het vuilnis, di. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur Paradise. Gebaseerd op Rainer Wer ner Fassbinders Pre-paradise sorry now. ANTWERPEN Roestig. Tragikomedie door Theater Antigone, wo. t/m za. Zuidpool 20.00 uur Begijnenstraat 42. Theater over de ge vangenis. wo. première do. en vr. Ge vangenis van Antwerpen 19.00 uur Stad 2. Theaterproject op locatie door Jong Hollandia. wo. do. vr. en za. Monty 20.00 uur De deur staat open. Blijspel van De- rek Benfield. vr. en za. Noordtheater 20.30 uur, zo. 15.00 uur Saw it on television/Didn't under stand. Theatermonoloog door het Pu- bliekstheater. ma. en di. De Singel 19.00 uur en 21.00 uur Arabella. Opera van Richard Strauss, za. en di. Vlaamse Opera 19.30 uur GENT Der Silbersee. Muziektheater van Kurt Weil. wo. Vlaamse Opera 20.00 uur BRUGGE Jazz Brugge - do. t/m zo. Concertge bouw, 5 concerten per dag vanaf 15.30 uur. Drie Tijden. Concert door het duo Ca therine Delasalle, zang en Philippe Thuriot, accordeon, vr. Stadsschouw burg 20.00 uur Trio Fratres. Concert in het kader van het accordeonfestival, di. Con certgebouw 20.00 uur WOENSDAG Heks 007 Heks 007 is een musical door het Jeugdtheaterhuis in Goes. In deze voorstelling van de tweedejaarsleerlingen hebben heksen zich verzameld in een donker bos. Wie heeft de leuk ste mensen-pesterijen verzonnen en wie heeft de gemeenste gedachten? In de mensenwereld durft niemand meer gewoon over straat uit angst voor een heksenstreek. Daar moet wat aan gedaan worden. Stuur een spion het heksenbos in: spio- nageheks 007. De tekst is van Josien de Graaf, de muziek van Rieks Veenker, de muzikale begeleiding berust bij Frens Vossen en de regie is van Marieke van Dijk. •'t Spiegeltheater, Middelburg, 15.00 uur Opening Ter gelegenheid van de opening van de Grote Kerk als onder komen voor de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland wordt een concert gegeven. Dit concert komt voor rekening van The South African Con nection. Vanaf het prille begin hebben musici en muziek uit Afrika een onuitwisbare invloed uitgeoefend op de multicul turele Nederlandse (jazz)groepen. Paul van Kemenade (alt sax) heeft reeds eerder met succes een Afro-wereldband tot stand gebracht. Met zijn nieuwe negenkoppige band en nieu we arrangementen wordt het podium feestelijk geopend. •Grote Kerk, Veere, 17.00 uur Comedytrain Stand-up-programma met verschilende comedians. Deze voorstelling is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Hemelse Dagen Onder de naam Hemelse Dagen wordt een afwisselend pro gramma neergezet. Deze eerste dag verzorgen dj Sandstorm (commerciële mu ziek), dj eye-d dj Hidden (drum'n bass) en dj Reza (dance) beurtelings een openluchtoptreden. •Markt, Goes, 20.00 uur Stef Bos De kleinkunstenaar Stef Bos brengt zijn programma Dicht bij. Nu komt Stef Bos pas echt dichtbij, een man alleen en een piano. Voor de pauze zal hij nieuwe nummers spelen en na de pauze voor een deel nummers die men in de pauze kan aanvragen. Deze voorstelling is uitverkocht. •Arsentheater, Vlissingen, 20.15 uur Saskia Groenenberg Het Saskia Groenenberg Quintet verzorgt een optreden. Op haar veertiende liet zij al van zich horen op het podium van het Eindhovense'festival Jazz in Lighttown en is geïnspi reerd door de bigband swing uit de jaren dertig en de vocale jazz uit de jaren vijftig. Uit de jaren zestig spreekt Nancy Wilson haar aan. Saskia Groenenberg brengt een eigen inter pretatie van jazz. Ze won de tweede prijs in de finale van de Erasmus Jazz Prijs 2003. Naast Groenenberg (zang) bestaat het quintet uit Gé Bijvoet (piano), Sven Happel (contrabas), Joost Kroon (drums) en Rob van de Wouw (trompet). •Jazz-Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 DONDERDAG Hemelse Dagen Onder de naam Hemelse Dagen wordt een afwisselend pro gramma neergezet. Nadat in de ochtenduren vele teams de strijd hebben aange bonden om de Quad Cup 2004, een behendigheidsparcours, begint om 15.00 uur het muziekprogramma. Achtereenvol gens treden hier op de skaband Groover, Corner Cats met muziek uit de jaren vijftig en zestig (16.00 uur), The Blisters richten zich op de jaren zestig en zeventig (19.45 uur), Skaba- diver uit Breda (21.15 uur) en tenslotte de hoofdact George Baker (22.15 uur). •Markt, Goes, 15.00 uur Klomppop Voor de 24ste keer wordt het festival Klomppop gehouden. In 14 uur tijd treden maar liefst vijftien bands op op twee po dia: Birgit, Peter Pan Speedrock, Michael Katon (USA), Ele ven, Janez Detd (België), Plaeto, Electric Eel Shock (Japan), Tapharheejl, Holy Roller, Uppercut, Odette Sorber, Defect, For the Alliance. Majestic 12 en de winnaar van Kiekvirus. •Tenten sportpark, Ovezande, 11.00 uur Het Groot Niet Te Vermijden Het Groot Niet Te Vermijden brengt de voorstelling Wonder ful Live. De heren Martin Bakker, Jochem Kroon, Sjoerd Plak, Louis Kockelman en Peter Tinke zorgen elke keer weer voor een vrolijke mix van verschillende muziekstijlen en humoris tische scènes. Deze voorstelling is zo goed als uitverkocht. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Elektra Productiehuis Rotterdam brengt de voorstelling Elektra. Een moeder (Klytaimnestra) en haar drie kinderen (Elektra, Orestes en Chi-ysothemis) zitten verstrikt in een onontwar baar web van haat en bloedwraak. Op het moment dat het stuk begint, keert Orestes terug naar huis, na vijftien jaar ballingschap. Hij is gekomen om de moord op zijn vader Aga memnon te wreken. Regisseur Peter Sonneveld plaats de Elektra van Sofokles in deze tijd, zonder de tekst te actuali seren. De familie van Orestes is een familie van nu. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Een Zomerzotheid Een Zomerzotheid is een muzikale komedie. Deze is gemaakt aan de hand van de bestseller van Cissy van Marxveldt uit 1927 en biedt een avond heerlijk ongecompli ceerd amusement. Men wordt muzikaal bijgestaan door een klein orkest onder leiding van Bas Odijk. De regie was in handen van Bruun Kuijt. •Scheldetheater, Temeuzen, 20.00 uur Azul Azul Gitarist Azul Azul geeft een concert. Het betreft een gitarist in de oude of klassieke flamencostijl. Er zijn dertig zitplaatsen beschikbaar. •GaleRichel, Aardenburg, 20.00 uur Het Groot Niet Te Vermijden Het Groot Niet Te Vermijden brengt Wonderful Live. Deze voorstelling is zo goed als uitverkocht. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur ZATERDAG Cees Brandt Cees Brandt speelt de voorstelling Badkuip. Hij mag wel de specialist in theater voor peuters en kleuters genoemd worden. Cees Brandt maakt prachtige beelden in het theater en speelt liefdevol met de fantasie van een kleu ter, voor wie de gewone wereld nog niet bestaat. Hij maakte afgelopen seizoen de voorstellingen Grondmonster en De vuurtoren, aan de hand van de elementen aarde en vuur. Dit seizoen volgen lucht en water. Twee vrienden zitten in een badkuip. Maar het water is schaars, dus het bad is leeg! Plotseling begint het te regenen en te regenen, het water stijgt tot hun lippen. Wat moeten ze doen? •Ledeltheater, Oostburg, 15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29