Nederlandse troepen moeten weg zakenman zonder gezicht PZC SOCMU WENST Gandhi-dynastie is springlevend PZC Homohuwelijk wordt Willem Endstra was bekende belangrijk thema bij verkiezingen VS Missie in Irak gedoemd te mislukken door gebrek aan steun bevolking te gast dinsdag 18 mei 2004 Een omgekomen Nederlandse militair en Amerikaans wange drag in Irak roepen de vraag op hoe lang Nederlandse troepen nog in Irak moeten blijven. Het kabinet worstelt, de Tweede Ka mer is verdeeld. Zonder voldoen de steun van de Iraakse bevol king zelfvalt er echter geen eer te behalen aan langere aanwezig heid in het land. door A. J. Van Vuren Sergeant Steensma is de eer ste Nederlandse militair die in Irak is omgebracht. Met risi co's moest worden gerekend en Steensma wist waar hij aan be gon. maar dat maakt het ver driet van zijn familie niet klei ner. Wellicht vallen er nog meer slachtoffers want onze militai ren komen steeds vaker onder vuur te liggen. Regering en parlement moeten tegen die achtergrond beslissen of onze militairen langer in Irak blijven. Als voorstander van de oorlog tegen Irak en het sturen van Nederlandse troepen die bij dragen aan veiligheid en weder- opbouw, ken ik de argumenten om langer te blijven maar al te goed. Onze militairen verrichten in de provincie Al Muthanna goed werk en zij helpen het nieuwe bestuur op de been. We mogen niet wijken voor terreur: de ter roristen die Steensma hebben vermoord mogen niet worden be loond met een Nederlandse af tocht. En we mogen de Iraakse bevolking, die onder Saddam Hoessein zoveel heeft geleden, niet in de steek laten. Het lijken stuk voor stuk goede argumen ten om te blijven, maar is dat ook zo? Het is ongetwijfeld waar dat de Nederlanders in Al .Muthanna goed werk doen. De berichten van journalisten en Kamerleden hierover spreken voor zich. Maar ook al gaat het in deze dunbevolkte provincie goed, wil dat niet zeggen dat het in heel Irak goed gaat. De Amerikanen hebben van meet af aan fout op fout gesta peld. Zij dachten niet na over de consequenties van de bezetting van een land met 25 miljoen in woners. Zij waren lang niet zo welkom als zij zelf dachten, zij kwamen met te.weinig troepen waardoor grootscheepse plunde ringen mogelijk werden en anar chie ontstond, zij ontbonden het Iraakse leger en de politie, zij hielden onvoldoende rekening met de cultuur van de Irakezen wat leidde tot toenemende af keer en tenslotte zijn daar de re cente schanddaden in Iraakse ge vangenissen. Door dit alles heb ben de Amerikanen hun krediet verspeeld. Op veel plaatsen wordt gevochten en het verzet groeit. Zeker, de Amerikanen hebben ook veel goeds gedaan. Elektrici teit en waterleiding zijn her steld, scholen en ziekenhuizen zijn open, olie wordt opge pompt, een nieuwe stabiele munt is ingevoerd en de econo mie groeit ondanks al het ge weld. Maar al die positieve ont wikkelingen wegen niet op te gen de groeiende wederzijdse af keer van Amerikanen en Irake zen: er is geen licht aan het eind van de tunnel. Het is dan ook de vraag hoe lang de Amerikanen nog de poli tieke wil op kunnen brengen om door te gaan in Irak en het is dan nog veel meer de vraag of Nederland binnen die context in de provincie Al Muthanna moet blijven. Door de knieën Het tweede argument om te blij ven is niet toegeven aan terreur. Maar hier komt een praktisch punt om de hoek kijken. Wan neer wij nog langer in Irak blij ven is het naar menselijke bere kening waarschijnlijk dat er nog meer militairen omkomen. De regeringscoalitie is nu al ver deeld over verlenging van de missie want D66 praat de PvdA na met het eisen van een grotere rol voor de Verenigde Naties. Wanneer er meer slachtoffers vallen, is het vrijwel zeker dat Nederland zich alsnog terug trekt. Die militairen sneuvelen dan voor niets en het Iraakse verzet viert een overwinning. Het is beter om het niet zo ver te laten komen. De eis van PvdA en D66 dat de VN een grotere rol moeten krij gen is overigens alleen maar een flauw excuus om te vertrekken, want een grotere rol voor de VN zal aan de toestand in Irak to taal niets veranderen. De Irake zen haten de VN vanwege de sancties tijdens het bewind van Saddam Hoessein, zo mogelijk nog meer dan de Amerikanen. Het zou heel wat beter zijn wan neer de PvdA en D66 geen uit vluchten zouden verzinnen maar gewoon zouden vaststel len dat de doelstelling die Neder land zich met de uitzending van onze militairen heeft gesteld in de context van de ontwikkelin gen in heel Irak, niet kan wor den gehaald. Dat is reden ge noeg om er mee te stoppen en uitvluchten over de rol van de VN zijn onnodig. Het laatste argument dan: we mogen de Irakezen niet in de steek laten. De aanslagen en het verzet in Irak zouden maar door een kleine minderheid worden gepleegd en de overgrote meer derheid snakt naar vrede en we deropbouw. Meerderheid Welnu, wanneer dat zo is, waar om doet die overgrote goedwil lende meerderheid dan niet meer aan de bestrijding van de kwaadwilligen? Waar blijven de inlichtingen die de troepen van de coalitie in de gelegenheid stellen om het ver zet en de terroristen uit te scha kelen? Het valt te vrezen dat de over grote meerderheid helemaal niet welwillend tegenover de coalitie staat. Wanneer de Irake zen ons niet helpen wie laat dan wie in de steek? Kortom, we moeten onze militaire aanwezig heid in Irak niet verlengen. GPD A.J. van Vuren is generaal-ma- joor buiten dienst - MAM. NWRT6MM NMR £AUAU!TK£RlU(jr door Beth Duff-Brown Velen hadden de dynastie al bijgeschreven in de In diase geschiedenisboeken. Te vroeg, zo bleek vorige week: de Nehru/Gandhi-clan krijgt opnieuw de macht. Sonia Gandhi, de matriarch van de familie, wordt vermoedelijk komende week beëdigd als de nieuwe premier. Als zoveel ste Gandhi-telg, de eerste die niet in India zelf geboren is. „Ik voel me heel nederig", zei de van oorsprong Italiaanse Gandhi zaterdag, nadat de le den van haar Congres-partij haar hadden aangewezen als fractieleider, een belangrijke stap op weg naar het premier schap. „Ik sta hier vandaag op een plaats die ooit werd be zet door mijn grote leermees ters", zei Gandhi, waarna ze hun namen noemde. Jawaharlal Nehru, de eerste premier van India, Nehru's dochter Indira Gandhi (lang durig premier) en Sonia's schoonmoeder en oud-pre mier Rajiv Gandhi, haar ver moorde echtgenoot. Boven dien veroverden Rahul en Priyanka Gandhi beiden een parlementszetels. Zij zijn kin deren uit het huwelijk van So nia en Rajiv. Mogelijk heeft de politieke op komst van de twee dertigers ook hun moeder gebaat. Zij streed als leidster van de link se oppositionele Congres-par tij tegen de conservatieve Bha ratiya Janata-partij van de be jaarde premier Atal Bihari Va jpayee. Nieuw elan Door de opkomst van twee jongste Gandhi-telgen - de vijfde politiek actieve genera tie van de familie - komt de horizon voor de partij opeens 25 jaar verder te liggen, zegt Rajiv Desai, vriend van de fa milie en voorlichter van So nia Gandhi. De jonge Gand hi's geven de Congres-partij nieuw elan. De inmiddels demissionaire premier Vajpayee hoopte zijn belangrijkste rivaal in diskre diet te brengen door haar bui- tenlandse achtergrond te be nadrukken. Als niet-Indiase zou ze ongeschikt zijn voor het premierschap. Miljoenen arme kiezers die niet profiteerden van de eco nomische opleving onder Vaj payee kozen voor Gandhi. Zo als veel armen in de Verenig de Staten nog altijd portret ten van John F. Kennedy aan hun afbladderende muren hebben hangen, zo is ook het aureool rond de Gandhi's in de loop der decennia niet ver bleekt. „Tijdens mijn reizen met Rajiv naar de meest afgelegen en armste delen van India er voer ik hoe diep de gevoelens zijn die mensen voor hem koesterden", schreef Soma Gandhi in een in 1992 gepu bliceerd boek, een eerbetoon aan haar man. Maar Rajiv gaf dan ook net zoveel om gewo ne burgers als om koningen, ongeacht hun geloof of kaste, aldus Sonia. Opoffering Veel Indiërs geloven dat nie mand zich zo voor hen inzet als de Gandhi-dynastie. De Gandhi's hebben hun leven in het teken gesteld van zoiets abstracts als de natie, zegt Desai. „Wat ze vertegenwoor digen is opoffering. Dat is hun charisma." In het dorp Khatiwas, in de noordelijke deelstaat Haiya- na, weten de boeren het wel. Zij hebben Congres gestemd. Hun leven was immers beter toen er nog een Gandhi aan de macht was. Toen had je tenminste het gevoel dat de re gering voor iedereen z'n best deed, en niet alleen voor de rijken. „Het is om wat ze doen waar om we van ze houden, niet om hoe ze heten", zegt Rao Amar Singh, een van de boeren. AP pagina 6 beurs keldert door Ans Bouwmans In Massachusetts is het legale homohuwelijk een feit. Daar mee had de staat een primeur in de Verenigde Staten, waar een heftige politieke en maatschap pelijke strijd gevoerd wordt over het recht van homo's om te trouwen. In de liberale universi teitsstad Cambridge is in de nacht van zondag op maandag even na twaalven de eerste aan vraag voor een trouwvergun- ning ingediend. In heel Massa chusetts, gelegen aan de oost kust van de VS. maakten ge meenten en dominees zich op voor de verwachte toeloop van trouwlustige homostellen. In Cambridge verzamelden zich zo'n 260 stellen op de trappen van het gemeentehuis, vergezeld van duizenden toeschouwers en gadegeslagen door een groepje anti-homodemonstranten. Het eerste koppel meldde zich al 24 uur van tevoren, om als aller eerste homopaar de officiële hu welijksformulieren in ontvangst te kunnen nemen van de ambte naar van de burgerlijke stand. Als je het voor concertkaartjes doet. dan toch zeker hiervoor, al dus de 56-jarige Marcia Hams. .,Ik tril helemaal", zei ze toen ze de aanvraag invulde. Cambridge was de enige gemeen te waar de deuren van het stad huis al om middernacht opengin gen, elders gebeurde dat pas rond half negen (half drie Neder landse tijd). De zeven homoparen die er met hun rechtszaak voor zorgden dat het hooggerechtshof van Massachusetts vorig jaar ja zei tegen het homohuwelijk - want nee betekende discriminatie - trouwden gisteren nog. De verplichte wachttijd van drie dagen na het aanvragen van het boterbriefje kan door een rechter op verzoek opzij ge zet worden. Onduidelijkheid Massachusetts is de eerste Ame rikaanse staat waarin homohu welijken erkend worden. In an dere steden waarin de afgelopen maanden duizenden homoparen zijn gehuwd bestaat juridische onduidelijkheid over de rechts geldigheid van de verbintenis. In San Francisco betrof het een eenmansactie van de burgemees ter, die het verbod op homohu welijken in de staat Califomië strijdig achtte met de grondwet. In Portland, Oregon, zijn reeds gesloten huwelijken vooralsnog erkend door de rechter, maar ligt er nog een beroep bij het hooggerechtshof van de staat in het verschiet. Het bleef in Massachusetts lang onduidelijk of de trouwpartijen doorgang zouden kunnen vin den. Tegenstanders van het homohu welijk hebben tot op het laatste moment geprobeerd er een stok je voor te steken. Een groep parlementariërs vroeg het Amerikaanse hoogge rechtshof om een noodverbod, maar dat werd vrijdag afgewe zen. Er is in de staat een grondwette lijk verbod op het homohuwe lijk in de maak, maar dat wetge vingsproces duurt zeker nog tot 2006. Verouderd Romney verordoneerde wel dat homostellen van buiten Massa chusetts niet in de staat kunnen huwen, omdat het homohuwe lijk in andere staten nog niet wordt geaccepteerd. Hij baseer de zich daarbij op een verouder de regeling uit 1913. In verschil lende gemeenten - waaronder homomekka Provincetown op Cape Cod - hebben ambtenaren van de burgerlijke stand aange kondigd zich daar niets van aan te trekken. Grondwettelijk verbod Verwacht wordt dat het homo huwelijk een belangrijk verkie zingsthema in de VS zal wor den. President George Bush is voor een grondwettelijk verbod op het homohuwelijk in de hele Verenigde Staten. Zijn tegen stander John Kerry is evenmin een voorstander van het homo huwelijk - hij vindt een beperk ter wettelijk partnerschap vol doende - maai* hij vindt dat indi viduele staten het naar eigen goeddunken moeten kunnen re gelen. De VS zijn nu het vierde land, na Nederland, België en enkele provincies in Canada, waarin het homo's en lesbiennes wette lijk is toegestaan in het huwe lijk te treden. GPD door Lieneke van der Steen en Peter Punt De naam van de Amsterdam se vastgoedhandelaar Wil lem Endstra was wijd en zijd be kend, maar een gezicht had hij tot zondag nauwelijks. Toch stond de zakenman al jaren in de spotlights. Niet om zijn enor me vastgoedimperium, maar om zijn mogelijke contacten met de onderwereld. Endstra werd in de publiciteit bekend als 'bankier van de onderwe reld'. Endstra bleef het liefst ano niem. Dat was voor zijn gezond heid het beste, want de zaken man zou intussen zoveel vijan den hebben in het criminele cir cuit dat hij liquidatie moest vre zen. In 2002 plaatste het tijdschrift Quote een foto van Endstra in gezelschap van Heineken-ont- voerder Willem Holleeder. Hij was zeer ongelukkig met die op name omdat hij herkenning vreesde, waardoor zijn veilig heid in gevaar kon komen. De vastgoedhandelaar probeerde vergeefs via de rechter het be wuste Quote-nummer uit de rou latie te houden. Opvallend genoeg ontkende Endstra zondag op televisie in het programma Business Class elke betrokkenheid bij de mis daad. Alle aantijgingen van de afgelopen veertien jaar hierover waren volgens hem 'volstrekte lariekoek'. Oude foto Over de foto zei hij: ..Hij zat op een bankje voor mijn kantoor. Hij is ook een publieke figuur in Amsterdam die je daar overal te genkomt", legde Endstra zon dag uit. Er zat volgens hem hele maal niets achter die ontmoe ting. „Het gaat bovendien om een oude foto. Ik was bedreigd. Daarom wilde ik de publicatie tegenhouden." Endstra was een van de grootste vastgoedbezitters van het land. Zo was hij bijvoorbeeld eige naar van een heel stratenblok in het dure Amsterdam-Zuid. Zijn vermogen is onlangs geschat op ruim 200 miljoen euro. In de top-500 van de rijkste mensen in Nederland van Quote stond hij vorig jaar op de 93e plaats. Een jaar eerder stond hij nog op De gisteren doodgeschoten vastgoedmakelaar Willem Endstra. de 36e plaats met 350 miljoen eu ro op de teller. Behalve met huizen en straten was Endstra nogal vaak bezig om te procederen tegen de me dia. De ene keer tegen De Telegraaf om een aangekondigd portret, inclusief foto's, tegen te houden en dit jaar nog tegen de Volks krant. Deze krant publiceerde begin januari een artikel waarin stond dat Endstra was betrok ken bij liquidaties in de Amster damse onderwereld. De rechter gaf hem zijn zin: de Volkskrant moest rectificeren. Schakel Endstra zou een belangrijke schakel hebben gevormd tussen de boven- en onderwereld en zou criminelen hebben geholpen hun zwarte geld wit te wassen. Omdat hiervoor onvoldoende be wijs was, mocht het OM van de rechtbank in Amsterdam Ends tra hiervoor niet vervolgen. De aanklagende instantie mocht van de rechter wel verder gaan met het onderzoek naar de vast goedmagnaat in de zogenoemde Bouwfondszaak. Justitie ver dacht hem hierin van valsheid in geschrifte bij de overdracht van onroerend goed. De zakenman deed voor het eerst van zich spreken in 1992 toen justitie hem verdacht van het wisselen van geld voor een xtc-bende. De leider van deze bende kreeg tien jaar cel, maar Endstra hoef de niet voor de rechter te ko men. Hij zou justitie in 1995 ruim een miljoen euro hebben betaald om zo een strafvervol ging te voorkomen. Zelf ontken de hij dat met klem. Na een lange periode van rust rond zijn persoon zwol de ge ruchtenstroom over zijn crimine le connecties enkele jaren gele den weer aan. Endstra zou de bank zijn van de onderwereld, verklaarde topcrimineel J. Mie foto ANP remet in 2002 in De Telegraaf. Justitie heeft Endstra al jaren in beeld wegens vermeende crimi nele activiteiten, maar steeds bleek hij op de hoogte te zijn van alle onderzoeken tegen hem. Hij wist zelfs dat zijn tele foons werden afgeluisterd. Partners Opvallend is ook dat voormalige zakenpartners van Endstra of zijn geliquideerd of tegen de lamp zijn gelopen. Dat ver klaart wellicht zijn eigen angst om te worden neergeschoten. Vorige week woensdag werd be kend dat het Openbaar Ministe rie de vastgoedhandelaar wil vervolgen wegens valsheid in ge schrifte en heling: het zoveelste hoofdstuk in het woelige, gehei me leven van Endstra. De recht bank in de hoofdstad conclu deerde donderdag echter dat het 'hoogst onwaarschijnlijk' was dat een strafrechter Endstra hiervoor zou veroordelen. ANP 18 mei 1954 MINIATUUR WALCHEREN - Op het Molenwater in Middel burg nadert de nieuwe attrac tie Miniatuur Walcheren zijn voltooiing. Amateur-bouw meesters hebben negentigdui zend uren gewerkt' aan twee honderd objecten. De plaat sing van de bouwsels is giste ren begonnen. ZEEGATEN - Ir. Dibbits van het Technisch Bureau der Do meinen heeft in Tholen een be toog gehouden over de afslui ting van de zeegaten. Hij meld de dat de afsluiting van het Veerse Gat in 1960 een feit kan zijn en dat de sluiting van de Oosterschelde na twintig jaar gerealiseerd moet kunnen zijn. 1 EMIGRANT - De achttienjan- ge Koosje Bol is in Canada als honderdduizendste na-oorlog- se Nederlandse immigrant bin nengehaald. Bol reisde met i haar familie met de Groote Beer naar Canada waar het ge-1 zin een nieuw leven begint. PZEM - De oude PZEM-cen- trale in Westdorpe wordt stil gelegd. Omdat de stroom een- traal zal worden geleverd wordt het een reserve-centra le. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111 >454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vW het einde van de betaalperiode PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Dedoo" aan ons verstrekte gegevens hebben wi) opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vo«#® (abonnemonten)administratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante dienstenen^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesel*®' de derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. :e, Postbus 314460 AA Goes, Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4