Klant kan ongewild van stroom wisselen PZC Eis vijftien jaar tegen derde verdachte van moord op Maja Kamer steunt CDA-voorstel treinverbod notoire zwartrijders V ertrekcentrum asielzoekers komt mogelijk in Ter Apel Toezichthouder kan niets doen tegen misbruik Duikers vinden trouwring in put met afvalwater Astronaut André Kuipers onderscheiden 'U komt bij mij langs om de carkit in te bouwen?" h sa Sterilisatie apparatuur voor operaties lastig Natuurbrand op Terschelling blijft smeulen en roken Kinderen te lang in de zon Raadsleden beboet voor lekken Ontslagen wegens fatale medicatie Verdachte maken nep-Viagra vast Klaagsite stuurt verse paardenmest Hnnr Henk van de Poll PEN HAAG - Consumenten kunnen na de liberalisering van de energiemarkt op 1 juli zon der dat ze daarvoor tekenen naar een andere elektriciteitsle verancier worden overgeschre ven. Toezichthouder DTe kan nauwelijks optreden tegen der gelijke 'slamming' omdat zijn boetebevoegdheden pas na de zomer in de Interventie wet wor gden geregeld. >-De Consumentenbond vindt het niet verstandig dat consumen ten kunnen wisselen van stroom- leverancier zonder dat daar een handtekening aan te pas komt. „Met behulp van de naam, adres- gegevens en rekeningnummer kun je iemand overschrijven naar een andere energieleveran cier", zegt A. Sixma van de bond. Bij de liberalisering van de markt voor groene stroom en die van telefoonaanbieders zijn EINDHOVEN - De spreekwoor delijke speld is moeilijk terug te vinden in een hooiberg, maar dat gold zeker ook voor de trouwring van Eindhovenaar Gerard Timmermans. Die verdween zaterdag in een metersdiepe put vol stinkend af valwater van een autowas plaats. Gisteren haalden twee duikers van duikschool Dolfijn het kleinood weer boven water. Timmermans raakte zijn ring kwijt toen hij na het wassen van zijn auto zijn handen afschud de. Het sieraad gleed van zijn vinger, belandde op een rooster en viel daar meteen dwars door heen. ANP DEN HAAG - Astronaut André Kuipers is sinds gisteren officier in de Orde van Oranje-Nassau. Kuipers verbleef vorige maand elf dagen in de ruimte. De ruimtevaarder, die het afge- f lopen weekeinde in Nederland It terugkeerde, kreeg het lintje in j Den Haag opgespeld door minis- j; ter Brinkhorst van Economische Zaken. Dat departement en het ministerie van Onderwijs, Cul- I. tuur en Wetenschap financier- j, den de ruimtevlucht van Kui- pers. De Rijksvoorlichtings- j; dienst meldde gisteren dat de as- tronaut vanochtend wordt ont vangen door koningin Beatrix en prins Willem-Alexander op ■Paleis Huis ten Bosch. [Volgens het Europese Ruimte- r vaart Agentschap (ESA), waar - Kuipers is opgeleid, zijn de meeste wetenschappelijke expe- nmenten van Kuipers in de ruimte geslaagd. Bij biologische I expenmenten had Kuipers ech ter last van technische manke menten. ANP de afgelopen jaren een paar dui zend mensen ongewild overge stapt naar een andere leveran cier. „Wij krijgen veel gefrus treerde mensen aan de telefoon die dat helemaal niet willen", al dus Sixma. Consumenten kunnen na ont vangst van de bevestigingsbrief van de nieuwe aanbieder bin nen zeven werkdagen afzien TERSCHELLING - De natuur brand op Terschelling was giste ren nog niet gedoofd. Volgens de gemeente ontstond weer meer rookontwikkeling. De brandweer vroeg daarom op nieuw ondersteuning aan in de vorm van een Chinook-blusheli- kopter. In totaal is al ongeveer 75 hectare natuurgebied afge brand. De oorzaak van de toenemende rookontwikkeling gisteren was de aantrekkende wind. De brandweer verwachtte dat de wind 's avonds weer zou gaan liggen. De brandweerkorpsen van Terschelling. Witmarsum en Harlingen hebben 25 brand weerlieden ingezet. De leden van de twee laatstgenoemde van een (ongewilde) overstap. Maar omdat de liberalisering in de zomervakantie valt, kunnen hierdoor problemen ontstaan. Toezichthouder DTe liet giste ren weten dat het merendeel van de 'slams' voortkomt uit ad ministratieve misverstanden bij de energie-aanbieder. „Mocht een energieleverancier zich schuldig maken aan moedwillig slammen, dan zal de toezicht houder hem op het matje roe korpsen keerden gisteravond met een reddingsboot weer te rug naar het vasteland. De brandweerlieden gooiden zand op de smeulende natuurres- ten en probeerden door het gra ven van geulen uitbreiding van de vuurhaarden te voorkomen. „Maar we hebben nog wel enige ARNHEM - Het Openbaar Mi nisterie heeft gisteren voor de rechtbank in Arnhem vijftien jaar gevangenisstraf geëist te gen een 19-jarige man uit Nijme gen voor het medeplegen van de moord op de 16-jarige Maja Bra- daric en het in brand steken van haar lichaam. Eerder eiste justitie al twaalf jaar cel en tbs tegen een 18-jari- ge man uit Beuningen en zes jaar cel tégen een minderjarige Nijmegenaar, voor hun betrok- DEN HAAG - De Nederlandse Spoorwegen moeten in staat worden gesteld agressieve zwart rijders harder aan te pakken, nu proeven hebben uitgewezen dat zo'n aanpak werkt. Het CDA wil bij het komend debat over een nieuwe concessie voor de NS de sociale veiligheid in de treinen hoog op de agenda plaat sen. Het CDA-Tweede-Kamerlid Van Hijum zei gisteren zich in te zullen zetten voor een hax*de- re aanpak. Veelplegers, vooral degenen die veel overlast veroor zaken, moeten een langdurig pen", liet een woordvoerster we ten. In het uiterste geval kan de DTe de vergunning van een zich mis dragende energieleverancier in trekken. De Consumentenbond pleit voor een handtekening of een bandopname van het telefo nische verkooppraatje. Na de li beralisering van de Britse ener giemarkt in mei 1999 werden tienduizenden consumenten het slachtoffer van slamming. ANP dagen werk voor de boeg. We moeten nablussen en het vuur in de gaten houden", aldus brand weercommandant I. van Zwol. De brand woedt al sinds zater dagochtend. Toen brak bij de Boschplaat het eerste duin brandje uit, gevolgd door een grotere in de middag. kenheid bij dezelfde misdaad. Volgens officier van justitie M. de Weert is de moord op Ma- ja een 'weerzinwekkende en heel angstaanjagende misdaad', zeker omdat het motief niet dui delijk is geworden. De 19-jarige verdachte zei als eerste dat hij Maja iets wilde aandoen, omdat hij boos op haar was. Enkele da gen later zei de Beuninger dat hij het meisje wilde afmaken, omdat zij hem 'vuile aap' had ge noemd. Samen verzonnen zij al lerlei plannen. Op 17 november vorig jaar haal de het tweetal Maja op om een treinverbod kunnen krijgen in combinatie met een forse boete of zelfs een celstraf. Volgens Van Hijum is daar geen nieuwe wet voor nodig. De NS kunnen het treinverbod nu al op leggen op basis van overtreding van huisregels. Hij denkt dat al leen de verzwaring van de bijko mende straffen mogelijk een wij ziging van de Wet Personenver voer noodzakelijk maakt. Van Hijum, die voor zijn ideeën kan rekenen op steun van de meerderheid van de Kamer, er kent dat een effectieve aanpak staat of valt met de handhaving. Conducteurs die een notoire zwartrijder willen aanpakken, moeten ervan op aan kunnen Zondagochtend laaide het vuur op het oostelijke deel van Ter schelling op. Daarbij werden al twee blushelikopters van de Ko ninklijke Luchtmacht ingezet. Een uniek berkenbos is groten deels verwoest, zei F. Zwart van eigenaar Staatsbosbeheer giste ren. stukje te rijden. Later stapte ook de minderjarige in. Onderweg probeerde de Beunin ger, geholpen door de gisteren terechtstaande verdachte, Maja met zijn handen te wurgen. Daarna gaf de minderjarige vol gens de anderen een stuk meege nomen touw aan. Daar trokken de twee mannen samen aan. Doodsstrijd De doodsstrijd van Maja duurde al met al een halfuur, zo is later vastgesteld. De verdachte zei voor de rechtbank dat hij Maja naar adem hoorde snakken. dat op het volgende station de politie klaar staat om de per soon in de kraag te vatten. De NS zijn blij met de positieve houding in Den Haag ten opzich te van het treinverbod. „Er zijn landelijke afspraken nodig en daar is nu politieke steun voor", aldus een woordvoerder. De NS hebben op vier plaatsen proeven lopen met een verbod. In Friesland deelt NS-personeel de straf zelf uit, in Flevoland. Zoetermeer en Noord-Holland pakt de politie de volhardende zwartrijders op deze manier aan. In Leeuwarden staat van daag voor het eerst een reiziger voor de rechtbank die het trein verbod heeft overtreden. ANP De brand ontstond in de slechtst denkbare tijd van het jaar, omdat er nu veel jonge die ren en nesten zijn. „De kleine dieren, insecten, vlin ders en salamanders overleven het niet, maar ook voor veel vo gels is het rampzalig", zei Zwart .ANP Maar hij voelde volgens de Beu ninger ook of het meisje echt dood was. Daarna reed het drietal naar Bemmel, dumpte het lichaam daar in een weiland en stak het in brand met meegenomen benzi ne. De aanklaagster vindt dat de verdachte zichzelf ten onrechte een slachtofferrol heeft toebe deeld door te zeggen dat de Beu ninger hem met de dood bedreig de als hij niet aan de moord zou meedoen. Hij zou doodsbang voor de Bosnische jongen zijn. Maar vol gens het OM hebben de twee over en weer initiatieven geno men om de moord voor te berei den en uit te voeren. Ook is uit psychologisch en psychiatrisch onderzoek volgens de officier niet gebleken dat de Nijmege naar bang was. Uit hun kriti sche vragen bleek dat de drie rechters betwijfelen of hij zich wel bedreigd voelde. Volgens de deskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), de observatiekliniek van justitie, is de verdachte volledig toereke ningsvatbaar. De Nijmegenaar zei gisteren in zijn laatste woord dat hij heel veel spijt heeft over alles wat er is gebeurd. Een woordvoerder van de familie van Maja liet we ten dat de ouders de geëiste straf laag vinden. „Maar het rechtssysteem is hier gewoon zo, dus het is niet anders", zei hij na afloop. De rechtbank doet 26 mei uit spraak in de drie zaken. ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - Er komt moge lijk een vertrekcentrum voor uit geprocedeerde asielzoekers in Ter Apel in Groningen. Het Cen traal Orgaan opvang asielzoe kers (COA) heeft de gemeente Vlagtwedde gevraagd of zij be reid is het huidige asielzoekers centrum in Ter Apel om te zet ten in zo'n vertrekcentrum. Het college van Vlagtwedde staat daar niet onwelwillend te genover, meldde een woordvoer ster van de gemeente gisteren. De gemeente wil zich eerst goed laten informeren over de gevol gen en mogelijke risico's. In een vertrekcentrum worden uitge- procedeerden acht weken lang voorbereid op hun terugkeer. Het gaat om mensen die nog on der de oude Vreemdelingenwet, voor april 2001, hun asielaan vraag indienden. De komende ja ren zullen 26.000 van hen uitge procedeerd raken en uitgezet worden. Minister Verdonk van Vreemde lingenzaken ving eerder bot in Eindhoven, Dongeradeel en in Hilversum en Laren, die vertrek centra binnen hun gemeente grenzen afwezen. De gemeenteraad van Vlagtwed de behandelt het voorstel op 27 mei in een raadscommissie. Op 7 juni neemt de raad een besluit. Ter Apel fungeerde voorheen al enkele jaren als een verwijder- centrum voor afgewezen asiel zoekers. ANP van onze redactie binnenland ANDER. KEELTJE itoep (Advertentie) Livingstoneweg 11, GOES OIO - 457 05 55 IÖM -I II altijd dichtbij Vakantie dinsdag 18 mei 2004 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De sterilisa tie van instrumenten voor kij koperaties kan problemen op leveren. Sommige instrumen ten zijn zo klein dat ze moei lijk schoon te krijgen zijn, al dus hoogleraar endoscopische chirurgie J. Bonjer gisteren. Dat zou kunnen leiden tot in fecties, maar volgens Bonjer is het aantal infecties de laat ste tijd juist veel minder ge worden. Desondanks wordt met de Inspectie voor de Ge zondheidszorg gewerkt aan nieuwe richtlijnen. De hoogleraar van het Eras mus MC in Rotterdam met als leeropdracht het verbeteren van de kwaliteit van endosco pische chirurgie en voorzitter van de Nederlandse Vereni ging voor Endoscopische Chi rurgie, vindt dat de kwestie goed bekeken moet worden. Alleen werken met wegwerp- instrumenten is geen algeme ne oplossing stelt hij. „We gaan verder met het testen van de sterilisaties van instru menten." Het vervangen van de ongeveer tien jaar geleden aangeschafte apparatuur voor kijkoperaties hoeft voor ziekenhuizen geen probleem te zijn, meent Bonjer. Sinds begin jaren negentig zijn die apparaten in Nederland niet meer vervangen. ANP Eilanders zijn bezig het vuur op de Boschplaat uit te slaan met vuurzwepen. van onze redactie binnenland foto Marleen Swart/GPD AMSTERDAM - Veel ouders beschermen hun kinderen te weinig tegen de zon, zo leert onderzoek van de KWF Kan kerbestrijding. De organisatie begint daarom een voor lichtingscampagne. Vorig jaar is circa de helft van de kinderen zeker een keer verbrand; een op de tien drie keer of vaker. Bijna alle ouders vinden bescherming tegen de zon belangrijk. Meestal denken ze daar alleen aan bij het zwembad en op het strand. Bijna een kwart van de ouders neemt geen en kele maatregel als kinderen buiten spelen. De kans op huidkanker bij volwassenen stijgt naarmate iemand als kind vaker is verbrand. ANP ROTTERDAM - Twee gemeenteraadsleden uit Vlaardin- gen zijn gisteren door de politierechter in Rotterdam tot 500 euro boete veroordeeld voor lekken. L. ten Have en E. van der Raaf van de partij Leefbaar Vlaardingen schon den begin 2003 hun geheimhoudingsplicht. Ze brachten informatie uit een vertrouwelijk rapport over nevenactiviteiten van ambtenaren naar buiten. Bur gemeester T. Bruinsma deed aangifte tegen het duo. ANP PURMEREND - Een verpleegkundige van het Waterland ziekenhuis in Purmerend is in april ontslagen, omdat de ze het stervensproces van een patiënt had versneld. Dat zei gisteren een woordvoerder van het ziekenhuis. Volgens de woordvoerder meldde de verpleegkundige op 29 april op eigen initiatief fatale medicatie aan een pa tiënt in terminale toestand te hebben toegediend. Met fa milie en verpleegkundigen was juist afgesproken dat het stervensproces 'zijn natuurlijke beloop zou hebben'. De officier van justitie in Haarlem moet bepalen of de ver pleegkundige strafrechtelijk wordt vervolgd. ANP ROTTERDAM - De Fiod-ECD heeft vrijdag een 59-jarige man uit Oirsbeek aangehouden op verdenking van het ver vaardigen en verhandelen van nagemaakte erectiepillen. Hij zou het brein zijn achter een organisatie die dergelij ke pillen op grote schaal produceerde en distribueerde. Opsporingsdiensten vonden in het zuidoosten van Neder land vierhonderdduizend nagemaakte erectiepillen en twee complete productielaboratoria voor deze pillen. Dat maakte de opsporingsdienst Fiod-ECD gisteren be kend. ANP UTRECHT - „Zak toch in de stront!" Die verzuchting slaakt menig consument na een lange strijd met een klant onvriendelijk bedrijf, denkt Jeroen Otten. Via zijn inter netsite Klaagbus.nl kunnen consumenten nu de daad bij het woord voegen: Otten stuurt het bedrijf namens de kla ger een pakketje hooi met verse paardenstront. Sinds vrijdag zijn al zes pakketjes de deur uitgegaan. Ot ten: „Het gaat onder meer om bedrijven in de telecomsec- tor." De afzender mag anoniem blijven. Het bedrijf kan dus niet reageren. Otten: „Het is een laatste redmiddel voor consumenten." GPD Siemens S55 ibc* rijklaarpakket Zeer compleet toestel Originele Siemens carkit Professionele inbouw op lokatie ACTIEAANBIEDING: Nu vanaf Inbouw op locatie is een service van Mobile Business Center. Wij komen uw nieuwe carkit thuis of op uw werk, voor de deur, inbouwen. Zo verliest u geen kostbare tijd. Prijs excl. B.T.W. bij een 2-jarig Flexibel Allround abonnement (94,01 incl. B.T.W.) De actie geldt t/m 27 juni 2004.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3