Geld voor voortgang projecten Zeeuwse oesters scoren het best Platinapaar geniet van Westerschelde Dow presteert teleurstellend op milieugebied 13 Burgemeester en wethouders van Sluis willen 443.000 euro uittrekken Verboden bungalette verdwenen van eiland De Braakman Fietsen naar de boerderij agenda Kerken structureren hulp Sasse harmonie op Zierikzingt Poging tot stenen stelen bestraft Eind aan overlast Koninginnenacht dinsdag 18 mei 2004 I0EK - De 'bungalette', een uxueuze dubbele stacaravan, is m vakantie-eiland De Braak man verdwenen. De eigenaar van het recreatiecentrum heeft [jet omstreden vakantiechalet vorige week, ruimschoots voor 1 juni, ontmanteld. alleen het karkas van de veran- la, een tuinhuisje en een omge leide 'zandbak' geven nog aan (joorRenéJHoonhorst dat er op de idyllische plek aan de Braakmankreek tot voor kort een sprookjesverblijf stond. Na bijna twee jaar getouwtrek tus sen enkele bezwaarmakende bungalowbewoners, de eigenaar van het vakantie-eiland, de ge meente Terneuzen en de eige naar van de bungalette besliste de Raad van State begin dit jaar dat de stacaravan moest worden afgebroken. Het chalet was zon der bouwvergunning neergezet en stond bovendien op een plek die in strijd was met het welis waar oude, maar nog steeds gel dende bestemmingsplan. Het chalet, dat dinsdag 1 juni defini tief verdwenen moest zijn, mag wel elders op het vakantiepark verrijzen. Maar eigenaar J. De- greef uit het Brabantse Vught liet direct weten dat voor hem al leen het plekje aan de kreek goed genoeg was. Het gedoe rondom zijn vakantiehuisje - dat hij nog aan het zicht wilde onttrekken door een groen strook rondom aan te planten - stond Degreef zo tegen dat hij liet weten nooit meer een voet in Zeeuws-Vlaanderen te zetten. Degreef verweet de familie Van den Bosch, eigenaar van het va kantie-eiland, dat ze hem des tijds niet goed had voorgelicht. Maar de inwoner van Vught ver weet de gemeente nog meer dat ze niet van het begin af aan dui delijk was geweest. Hij was blij dat de familie Van den Bosch de zaken 'keurig heeft geregeld' door het chalet van hem terug te kopen. Of er een andere stacara- vanplek voorradig is waar het chalet opnieuw wordt opge bouwd, was gisteren nog niet duidelijk. Ook niet of de eige naar het luxueuze vakantiever blijf al heeft kunnen verkopen. Het beheerdersechtpaar Verpa len-Van den Bosch was niet be reikbaar voor commentaar. dnnr Raymond de Frel SLUIS - Burgemeester en wet houders van Sluis willen 443.000 euro pompen in voorbe reidingskredieten voor diverse grote projecten. jjn verband met de voortgang -an de structuurvisies voor Cad- and-Bad en Oostburg, de herin- Ihtingsplannen voor Breskens, woonvisie voor de gemeente Sluis en de (ver)bouw van het ge- jeentehuis zijn diverse stuur- u projectgroepen samenge teld. Die moeten ervoor zorgen at op de juiste momenten de iiste stappen worden genomen. Sn dat kostgeld. Ie projectgroep Cadzand-Bad toet een beleid te ontwikkelen, adat in de badplaats op korte irmijn zaken van de grond kun- en komen. Daarvoor trekt [Sluis 130.000 euro uit. De projectgroep Breskens heeft als voornaamste taak het in de gaten houden van de continuï teitvan de reconstructie van het dorpshart. Het stedenbouwkun- ;dig bureau SpellerCo Meerding is gewaagd een plan van aan pak op te stellen voor de uitwer king van het centrumplan. Daar in zijn het totaalontwerp voor 'net Oranjeplein, de uitwerking loor het gebied tussen Spui- plein en haven en de uitwerking ran het ontwerp voor het Spui- plein opgenomen. Naast de projecten Sluis aan Zee, Breskens en Cadzand wor den er in West-Zeeuws-Vlaande- ren initiatieven ontplooid op het gebied van stedelijke vernieu- wonen, zorg en welzijn. BIERVLIET - Boerderijtuin Ha- zelaarshof in Biervliet staat za terdag in het teken van de eerste fietstocht van de serie 'Cultuur inde schuur'. Bedoeling van de tochten is fiets- liefhebbers kennis te laten ma- met het boerenleven anno 2004. Het startpunt is telkens de Markt in IJzendijke. Boerderij Hazelaarshof ligt in de Helena- r, ten noorden van Bier vliet, Deze hofstede dateert uit 1720 en is één van de weinige boerderijen die tijdens de Twee de Wereldoorlog overeind bleef De familie Uitdewilligen wil het huis en de schuur zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat houden. Inclusief bakkeet, braskot, karnhuis en de koer. s er een vleermuiskelder. De boerderij is open van 13.00 lol 17.00 uur. Informatieboekjes zijn verkrijgbaar bij de VVV. streekactiviteiten AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: 'olScdansen; 13.30 uur: Biljarten en joke- fen;De Halle, 13.30 uur: Aerobics; 14.00 Kaarten en biljarten; 14.45 uur; Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, parten en sjoelen; CUNGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café ^Troubadour, I4'00 uur: Kaarten; «RAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 our; Jokeren; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek, 13.30 uur: Biljarten, kaarten en Handwerken; HULST De Lieve, 9.30 uur: 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Korenmiddag; Den «,13.30 uur; Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 jarten, 13.45 uur: Gymnastiek; «V-NAMEN - Cafe Sint Cecilia, M0"«r Kaarten; SSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur; Aerobics; PHILIPPINE De Schotse Hoek. 18.30 Kantklossen voor de jeugd en tim- «fclub voor jongens en meisjes vanaf J.a3r' 19-30 uur: Houtbewerken voor ■wwssenen; SASVan GENT - De Speye, 14.00 uur: koersbal, sjoelen, kaarten en hand igheden; De Roselaer, 13.30 uur: ^9 maken; 15.30 uur: Crea- en tech- >0 club voor jeugd van 9 tot 12 lH-00uur: QU'lten; SwosKaart Meulen9at' 13,30 uur: I SINT JANKEEN - De Warande, 9.30 Computeren seniorenweb; 13.00 nm. Len: 13-30 uur: Computeren se- ■«banana; oir. De Veste, 10.30 uur: gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, ™„e"blliarten; 19.00 uur: Stijldansen „r-v nce: Buurthuis de Hoeve, 9.30 -0GESH0uu,:Bili8,,er,; £»a.VVAARDE - t Gelaag, 13.30 ^Kaarten; U-SOORDEN - Cafe Rue du Nord, ^Schieiing voor ouderen; - Concordia, 13.00 uur: JMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: iK'fsi 13,00 uur: Kaarten en bil- 1400 uur: Sjoelen. De projectgroep Woonvisie Sluis moet zorgen voor een goe de afstemming en prioriteitstel ling voor activiteiten in de eerst komende jaren. Ook moet een structuurvisie voor het centrum van Oostburg worden ontwikkeld. De Onder nemersvereniging Oostburg heeft aangedrongen op een ge meentelijke visie over een aan tal knelpunten. Denk daarbij aan leegstand, verkeers- en par keerproblemen (zoals bijvoor beeld bij de Aldi), de locatie van de weekmarkt en de looproute tussen de Albert Heijn en C1000 naar het winkelcentrum. Ook de toekomst van verzorgingshuis De Burght wordt hierbij betrok ken. De projectgroep Gemeentehuis heeft een eigen stuurgroep, on der leiding van wethouder L. Wille. Ook hier is geld nodig voor de voortgang van het pro ject, te weten 233.000 euro. Dat maakt tezamen een bedrag van 443.000 euro. Of de gemeen teraad dat bedrag beschikbaar stelt, wordt donderdag 27 mei duidelijk. Dan vergadert de raad in het Sluisse Belfort. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. Vishandelaar J. Schoot verwacht dat mensen meer op de prijs van de vis blijven selecteren dan op de 'duurzaamheid' van kweek of vangst, Schelpdieren verantwoord voedsel volgens Stichting Noordzee foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf ROTTERDAM - Visliefhebbers opgelet. Voor het eerst zijn aller lei vissoorten langs een mi lieu-meetlat gelegd. En wat blijkt Zeeuwse oesters scoren het best. Tong en schol doen het slecht, volgens de gisteren in Rotterdam gepresenteerde Goe de Visgids van schrijver/ journa list Wouter Klootwijk. Of consu menten zich daardoor laten lei den Zeeuwse vishandelaren be twijfelen het. Stichting De Noordzee, een mi lieuorganisatie die zich om de Noordzee bekommert, nam het initiatief voor de Goede Visgids. „Want consumenten moeten we ten of de vis die ze kopen, ver antwoord is gevangen of ge kweekt", vindt directeur F. Groenendijk. Dat vis een ge zond product is, betwijfelt nie mand, ook Groenendijk niet. „Alleen, we moeten wel goed met visbestanden omspringen." Vandaar de Goede Visgids, waarin tweeëndertig vissoorten worden beoordeeld op - daar is het modewoord - 'duurzaam heid'. Is de soort bijvoorbeeld overbevist? Hoe zit het met de bijvangsten? En, bij kweekvis, hoe wordt het medicijngebruik gecontroleerd en welk voedsel wordt er gegeven? Zeeuwse schelpdierkwekers, die de laat ste tijd zo onder vuur liggen, kunnen voorzichtig in hun han den wrijven. De Goede Visgids geeft hun belangrijkste produc ten, oesters en mosselen, een dik ke voldoende. Een citaat; 'De kweek van oesters en mosselen is een activiteit met relatief wei nig effecten op het milieu. Inte gendeel; schelpdieren kunnen het water zuiveren van een over vloed aan algen'. Ook goed scoort de haring, maar dan gaat het al snel mis, volgens de Goede Visgids. De Noordzeegarnaal kan nog net, ook al worden nogal wat kleine visjes meegevangen. Schar zit eveneens op de wip, maar Noordzee-kabeljauw, tong en schol schieten in het rood. Ze zijn, stelt stichting De .Noord zee, overbevist en de boomkor- visserij - die de meeste Neder landse vissers beoefenen - is niet selectief. Er wordt veel bij gevangen. „Hiermee maken we onder vis sers geen vrienden", beseft direc teur Groenendijk, „maar dat ontslaat ons niet van de plicht dit te signaleren." Wantrouwen W. Snoodijk van vishandel Bruinvis, met vestigingen in Kamperland en Middelburg, denkt daar heel anders over. „Ik vertrouw die stichting niet. Ze willen zeker liever dat we alleen nog kweekvis verkopen en de vloot van de Noordzee ver dwijnt." Evenals zijn Schouwse collega J. van Beveren en vishan delaar J. Schoot uit Axel gelooft Snoodijk niet dat de consument zich iets van de Goede Visgids zal aantrekken. „Mensen willen een lekker visje en wat goed is voor hun portemonnee", stelt hij vast. „Zeker in deze tijd telt het laatste. Schol en kabeljauw zijn aan de dure kant. Dat merk je direct." Visliefhebbers laten zich vooral leiden door traditie, prijs en zicht, zo lijkt het. „Soms zegt er wel eens ééntje 'dat visje had den ze beter kunnen laten zwem men', maar dat is zeldzaam", vertelt Axelaar Schoot. „En het oog wil ook wat. Mensen zijn ge wend aan rode gekweekte zalm. Wilde zalm, die er oranjeachtig uitziet, willen ze amper meer." De handel moet sinds pakweg een jaar aangeven waar de vis vandaan komt. Van Beveren van de gelijknamige viswinkel in Brouwershaven krijgt 'zelden een klant die er iets over vraagt. Vooral jongere viseters gaan voor gemakkelijk klaar te ma ken filets die, aldus Van Beve ren, ook prijstechnisch interes sant moeten zijn. Zo is de kabeljauwfilet min of meer verdrongen door de victo- riabaars uit het Afrikaanse Vic- toriameer. En de pangasius uit Vietnam zit de Noordzeetong op de hielen. Hoewel hij niet razend enthou siast is, ziet Van Beveren wel (Advertentie) Top aanbieding! Divers perkgoed in tray van 10 stuks. HULST. 0114-313738,ABSDAALSEWEG 70. ELKE ZONDAG OPEN: 13.00-17.00 UUR OOSTBURG. 0117-452279, NIEUVELTWEG 56. WOENSDAG KOOPAVOND door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een brandend zonnetje en meer dan twintig graden: een prachtige dag voor een platinabruiloft. Dat hun trouwdag er in 2004 zo stralend zou uitzien, hadden Daan van der Beek en Marie Florussen niet durven dromen op 15 mei 1934. Tijdens de trouwerij, zeventig jaar geleden in Zaamslag, regen de en waaide het behoorlijk, 's Middags knapte het weer een beetje op en omdat ze 's mor gens de auto van de familie waar Marie in dienst was moch ten gebruiken, bleef het bruids paar zelf redelijk droog. Niet dat het echtpaar Van der Beek bang was voor nattigheid. Daan is tenslotte al negentig jaar lang een man van het water. Geboren en getogen in De Grie- te en in dienst van waterschap en Rijkswaterstaat heeft hij zijn hele beroepsleven aan de dijken gewerkt, van steenzetter tot op zichter. Hij zag als eerste in de buurtschap dat het niet goed ging in de rampnacht van '53. Hij bleef op om alle Grietenaren te wekken en te waarschuwen. De dijken hielden het echter tus sen Othene en de Eendragtpol- der. „De dijken van de Eendragt- polder bleven zelfs geheel onge schonden. Daar liepen altijd koeien, de klei was daar zo goed Platina paar Daan van der Beek en Marie Florussen. foto Camile Schelstraete aangestampt dat er geen drup pel doorkwam. Zulke dijken ma ken ze niet meer", verzekert Van der Beek, die overigens zeer trots is op de huidige Deltadij- ken die hij mee heeft helpen aan leggen. Op aam-aden van zijn vrouw ver huisden ze 22 jaar geleden van de Terneuzense Van der Peijl- straat naar dienstencentrum De Veste. Niet omdat ze hulpbehoe vend werden, maar om van het uitzicht over de Westerschelde te genieten. Vanaf zijn stek op de bank kan Daan al het scheepvaartverkeer perfect volgen. Marie (87) kijkt ook graag over het water, maar iets in de Goede Visgids. ,,'t Is de vraag wat de consument wil, die bepaalt uiteindelijk hoe je je bedrijf runt." Dat - om een ver gelijking te trekken - biologisch vlees niet zo hard loopt, kan De Noordzee-directeur Groenen dijk niet ontmoedigen. „Om iets te bereiken, moet je ergens be ginnen." De Goede Visgids, Vis eten met goed geweten, Schuyt en Co-uitge- vers, 132 pagina's, 15 euro; ook in formatie via internetsite www.goe- devis.nl. TERNEUZEN - De katholieke en protestants-christelijke kerkgenootschappen in Zeeuws-Vlaanderen willen de hulp aan (uitgeprocedeerde) asielzoekers structureren. Een werkgroep moet gaan uitzoeken welke hulpvragen er leven en hoeveel vrijwilligers er zijn om aan die vragen te gemoet te komen. Daarbij gaat het niet alleen om geldelij ke bijdragen, maar ook om ondersteuning bij de afhande ling van allerlei administratieve beslommeringen, of om simpelweg belangstelling voor het wel en wee van de vluchtelingen te tonen. „Er zijn veel individuele kerkle den die vluchtehngen bijstaan, maar het ontbreekt er nog aan om die inspanningen op elkaar af te stemmen", zei do minee G. van Herk gisteravond op een informatie-avond die zo'n vijftig belangstehenden trok. In Midden- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen verblijven nog zo'n 250 vluchte hngen die door de vereniging Vluchtelingenwerk worden bijgestaan. Ongeveer een kwart van hen is uitgeproce deerd of verkeert in onzekerheid over een verblijfsstatus. ZIERIKZEE - De vijfde editie van Zierikzingt staat in het teken van D-Day. Het muzikale spektakel in de Nieu we Kerk in Zierikzee wordt gehouden op zondag 6 juni, precies zestig jaar na de landing op Normandië. Voor het eerst heeft de organisatie een orkest van buiten Schou- wen-Duiveland aangetrokken: Harmonie De Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent. Dat wordt sinds oktober gedi rigeerd door de Zierikzeese Cathy Kotoun. Voor het' D-Dayconcert brengt de harmonie doedelzakspeler Arie van Meerwijck uit Rihand en harpiste Ineke de Vente uit Wolphaartsdijk mee. Onder meer Hymn to the fallen uit de film Saving Private Ryan, Arnhem (de slag om Arn hem) en The longest day van Paul Anka maken deel uit van het repertoire. Bijzonder is ook de bijdrage van con certslagwerker en trombonist Hans de Doelder uit Koe wacht, die voor de gelegenheid The Glenn Miller Story schreef. Zierikzingt is erop gericht mensen lekker te kun nen laten zingen. Het concert begint om 15.30 uur. MIDDELBURG - Een 52-jarige Terneuzenaar is gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot vijf tig uur werkstraf wegens poging tot diefstal. De man had op 10 november vorig jaar geprobeerd stenen te stelen bij bouwcentrum De Hoop in Terneuzen. Hij was over het hek geklommen en had een aantal stenen onder de poort naar buiten geschoven. Een politieman betrapte hem. „Wat moet men in hemelsnaam met stenen die amper veertig cent per kilo waard zijn?", vroeg de officier van justitie zich af. De verdachte wist het niet. „Ik kon de ste nen helemaal niet gebruiken. Ik was in die periode wel in de war. Ik schaam me", was zijn reactie. AXEL - De gemeente moet paal en perk stellen aan de overlast door Axelse jeugd in de nacht voor Koninginne dag. Dat stelt de Terneuzense LPF-fractie naar aanlei ding van klachten die bij de gemeente zijn binnengeko men. Delen van Axel zijn in de nacht van 29 op 30 april geconfronteerd met forse lawaai-overlast door jongeren op scooters en bromfietsen. De herrie zou een jaarlijks te rugkerend probleem zijn. doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Terneuzen is niet blij met de storingen die de fabriek vorig jaar troffen, zo blijkt uit het milieujaarverslag over 2003 dat gisteren werd voorgelegd aan de eigen mede werkers. Regelmatig moest het bedrijf als gevolg van storingen affakkelen. Het fakkelen kon ge paard gaan met roetneerslag en geluidsoverlast. Op milieuvlak presteerde Dow vorig jaar teleurstellend. Het be drijf blies 3179 ton aan broeikas- effectversterkende stoffen de lucht in; bijna 800 ton meer dan het jaar ervoor. Ook de uitstoot van verzurende stoffen (ammoniak, stikstofoxi de en zwaveldioxide) bleef vorig jaar 150 ton boven de uitstoot van de 'schone jaren' 2000 en 2001. De slechte milieuprestaties zijn deels te wijten aan het opstar ten van de nieuwe kraker en een grote onderhoudsstop. Dow zag in 2003 wel kans om de verspreiding van gezondheids bedreigende stoffen als ben zeen, ethyleenoxide en propy- leenoxide te beperken tot 1373 ton. In 2002 was dit nog bijna 200 ton meer. Minder afvalwater Vorig jaar werd door Dow 2000 ton minder afvalwater geloosd. Dow verwerkt afvalwater van diverse fabrieken in de eigen waterzuiveringsinstallatie, waar door een substantieel deel van het water weer in het productie proces gebruikt kan worden. Ook veel gezuiverd water werd aangewend voor gebruik in de nieuwe koeltoren. Het extreem warme weer in de zomer stelde het bedrijf overi gens wel voor problemen, Het gezuiverde water uit de eigen installatie bleek sterk te zijn opgewarmd, zodat de lozing op de Westerschelde in gevaar kwam. Klachten Dow werd in 2003 geconfron teerd met twintig milieuklach ten van omwonenden. In 2002 ging het nog om 38 klachten. De meeste betroffen geluidsover last en fakkelactiviteiten. Het bedrijf kreeg de voorbije maan den zes keer een boete opgelegd, waarvan vijf keer voor een over schrijding van de limieten voor afvalwater. In één geval had Dow verzuimd te melden dat er nieuwe chemicaliën waren geïn troduceerd op het bedrijf. Het aantal medewerkers van Dow in de Benelux liep licht te rug. De afdeling Informatiedien sten in Edegem werd opgedoekt, de medewerkers overgeplaatst naar Terneuzen. Bij Dow in Ter- neuzen vetrokken vorig jaar 38 medewerkers, er kwamen er maar 33 bij. In Terneuzen valt op dat de leef tijdscategorie 55-65 jaar de ove rige leeftijdsgroepen in grootte behoorlijk overschaduwt. Dow verwacht in de toekomst proble men bij het vinden van vervan gend personeel. Bij Dow Terneu zen werkten begin dit jaar 2236 medewerkers. zit vaker - zeker sinds het breien niet meer lukt - gebogen over een puzzel. Er zijn maar weinig vragen die ze niet weet op te lossen. Al ze naar een quiz op telvisie kijkt, roept ze kandi daten die het antwoord niet we ten vaak toe 'Zeg dat dan toch', lacht haarman. Gisteren schoten de dagelijkse genoegens er een beetje bij in. Het huwelijksfeest had het echt paar Van der Beek zaterdag al gevierd. Samen met hun zoon, twee kleinkinderen, drie achter kleinkinderen, verdere familie en kennissen. Maar op de feest dag zelf kwamen er nog veel ge lukwensen en cadeaus bij. Advertentie Ridderspoor Prachtige vaste plant in diverse blauwe tinten. HU LST. 0114-313738, ABSDAALSEWEG 70, ELKE ZONDAG OPEN: 13.00-17.00 UUR OOSTBURG. 0117-452279, NIEUVELTWEG 56. WOENSDAG KOOPAVOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39