Schuimalg over hoogtepunt heen Zeeuwse oesters scoren het best Overheid remt ontwikkelingen Dow Benelux Filmtheater verruimt aanbod met toneel Fietstocht cultuur in de schuur 13 brouwerssluis na drie weken weer open Miljoen voor boulevard in Breskens Aanbod cultuureducatie gebundeld Geen hogere straf voor ontucht Nederlands kampioen ballroom Boete voor uitdelen oorvijg dinsdag 18 mei 2004 swb doorAliPankow Z1EBIKZEE - Het voornemen de programmering van Film- ihcatcr Fizi in Zierikzee te ver ruimen krijgt deze maand al ge stalte met de voorstelling van jrie gevarieerde eenakters. Theaterliefhebbers krijgen don derdagavond 27 mei in Fizi een Evens' programma voorgescho old. Het gloednieuwe bestuur nn Fizi heeft drie groepen uit- igd die kortgeleden deel den aan het Eenakterfestival tan het Zeeuws Centrum voor faAmateurtheater (ZCA). Het zijn Theatergroep Intermez- zo met spelers van Schou- wen-Duiveland, Toneelgroep Las Malas gevormd door tonelis ten uit Zieirikzee, Middelburg en Vlissingen en Toneelgroep Er was eens uit Middelburg. Intermezzo presenteert een op merkelijke en vooral zeer korte versie van de bekende tragedie 'Hamlet' van William Shakespe are. Die compacte versie onder de titel 'Hamlet in het kort' is van de hand van de auteur Tom Stoppard. Hierin prevaleert de humor boven de tragiek. Het spel wordt opgevoerd door Cora Hoogstrate, Lies Hanse, Petra van den Hoek, Martine Wakkee, Rianne de Waal, Gonda van Eyn- de en Rob van den Hoek. Uitbarstingen Toneelgroep Las Malas brengt het echtpaar Dora en Dries op de toneelvloer. Ze zijn zeven jaar getrouwd. Ze hebben auto pech en stranden op een rijks weg bij een ANWB-praatpaal. Er ontstaan heftige discussies, onthullingen en uitbarstingen. De vraag is echter waar de wer kelijkheid ophoudt en de fictie begint. De rollen worden ver tolkt door Lara Andres Reuser en Sjors Postelmans. De regie is in handen van Marijke Reuser. Toneelgroep 'Er was eens' uit Middelburg is een gelegenheids formatie van enthousiaste leden binnen het Middelburgs Thea ter. In hun voorstelling 'Een sprook je voorbij' van Jan Bommerson laten zij het publiek kennisma ken met twee bekende sprookjes figuren, honderd jaar nadat de ze twee elkaar uit het oog zijn verloren. De rollen worden ge speeld door Marianne Sinke en Carla Roghair. De regie is van Lejon van Es. Een toneelaanbod in het Zierik- zeese filmtheater vergt enige aanpassingen in de oorspronke lijke vormgeving van de stuk ken. Fizi heeft slechts zeer be perkte faciliteiten voor theater voorstellingen. De uitgenodigde groepen zijn echter graag bereid hun mede werking te verlenen aan het stre ven dit filmtheater een bredere invulling te geven. Dit gebeurt vanuit de doelstelling om Fizi in de toekomst te behouden. Het nieuwe bestuur wil het filmpro gramma in de nabije toekomst niet alleen met toneel, maar ook met andere activiteiten uitbrei den, zoals publiekslezingen, lite raire verfilmingen, een filmi sche variant op het tv-program- ma Zomergasten en presentaties in het kader van de Boeken week, de Thrillermaand en de Maand van de Filosofie. De toneelavond op donderdag 27 mei in Fizi begint om 20.30 uur. linnr Ben Jansen GOES - Phaeocystis is de offi ciële naam. maar de Nederland se benamingen zeggen meer over de aard van het beestje: schuimalg of meibloei. Zodra in hei voorjaar de watertempera- in de Voordelta voor de Zeeuwse kust omhoog gaat, komt deze algensoort tot ontwik keling. De afgestorven algen vor- schuimbanen die de water lijn op stranden en dijken mar keren. Sommigen rekenen de phaeocys- üs tot de plaagalgen, maar daar mee wordt deze algensoort on recht aangedaan. Plaagalgen scheiden giftige stoffen af, waar door mosselen tijdelijk beter niet kunnen worden geconsu meerd of waardoor zwemmers kunnen oplopen. De enige nadelige eigenschap van schuim alg is dat de afbraak van het or ganisme met een groot zuurstof verbruik gepaard gaat. Zo groot dat op sommige plaatsen zuur- ïtofloosheid ontstaat. Afbraakproces is de reden waarom Rijks waterstaat de afgelopen weken je verversingssluis in de Brou- sersdam gesloten heeft gehou den. Door de phaeocystis buiten de deur te houden, kan worden voorkomen dat grote concentra ties afstervende algen in de diep ere gedeelten van het Grevelin- door Raymond de Frel genmeer bij Scharendijke en Den Osse zakken en daar zuur stofloosheid veroorzaken. Juist om het water in het meer ge zond en rijk aan zuurstof te hou den, staat de Brouwerssluis in principe het hele jaar open. Het binnen laten komen van bij het afbraakproces zuurstofverslin dende algen doorkruist dit stre ven. Daarom gaat de Brouwers- sluis tijdelijk dicht. Ook op mosselpercelen in het westelijke gedeelte van de Oos terschelde treedt soms zuurstof loosheid door afstervende schuimalgen op. Wanneer de concentraties algen in het water oplopen, vissen dé mosselkwe kers daarom hun percelen leeg en slaan ze hun voorraad tijde lijk achterin de Oosterschelde op, waar de schuimalg niet zo makkelijk doordringt. Rijkswaterstaat houdt de ont wikkeling van algen in de Voor delta nauwgezet in de gaten. Het aantal cellen per liter is maatgevend. A. van der Wees van Rijkswaterstaat: „Als het aantal cellen tot boven de tien miljoen per liter oploopt, kun je problemen krijgen. Dan gaat de Brouwerssluis dicht. Vorig jaar waren we net te laat met die be slissing. Het ziet ernaar uit dat we nu op tijd zijn geweest." Na een 'sluiting van drie weken is de Brouwerssluis vorige week vrijdag weer open gegaan. De phaeocystisbloei is over zijn hoogtepunt heen. Gratis Om de mosselvissers van dienst te zijn, onderzoekt Rijkswater staat ook watermonsters die op de mosselpercelen zijn geno men. Het is in het licht van de bezuinigingen bij Rijkswater staat volgens Van der Wees twij felachtig of deze gratis service kan worden voortgezet. Ondui delijk is of in de toekomst ook de ververskoker in de Zand- kreekdam in de periode van schuimalgbloei moet worden af gesloten om zuurstofloosheid in het Veerse Meer te voorkomen. Van der Wees verwacht dat het niet zo'n vaart zal lopen. De Zandkreek ligt tamelijk ooste lijk in de Oosterschelde. Daar is de concentratie schuimalgen niet zo groot. BRESKENS - De gemeente Sluis wil bijna een miljoen euro uittrekken voor de uitwerking het plan Waterfront, inclu sief een flaneerboulevard, in Breskens. plan. Waterfront in Bres kens moet volgens de structuur visie Breskens en de Recreatievi sie West-Zeeuws-Vlaanderen in- op trends als avontuur, actief bezig zijn en onbegrensd genieten. Het verder versterken en beleef- baar maken van de visserij, de jachthaven en het wijkje Oester putten en de aanleg van een aan trekkelijke verbinding tussen de havens en het centrum moeten Breskens een kwaliteitsimpuls pen, die zowel de plaatselijke bevolking, het toerisme als de re- creatie ten goede komt. He pijlen zijn vooral gericht op watersporters, want een goed ^geruste haven met alle moge lijkheden voor zeilers heeft een Binke aantrekkingskracht, zo tehat het Sluisse college van burgemeester en wethouders in. Bovendien vormt de bedrijvig heid in en om de havens een at tractie op zich voor passanten. Hoewel de kosten bijna een mil joen euro bedragen, hoeft de ge beente niet het volledige be- frug uit eigen portemonnee te ualen. Sluis heeft goed geboerd °P Europees niveau. Het groot je deel van de kosten, 564.515 J®0- wordt betaald met subsi de uit het Interreg-investerings- pregramma Marine en Yachting IMaya) 2. De overige 384.250 eu- re komen wel voor rekening van Sluis. Hegemeente pleit voor een rela- 'deenvoudig aan te leggen wa- 'erboulevard, die aanzet tot fla- !!Ün' He verbinding tussen het 1 ftrn"hart en de havens moet en uitzichtpunten bevat- en middels een fietssysteem santen uitnodigen om snel en efficiënt te shoppen in het centrum. Hok moeten Havengerelateerde pedrijven op de looproute her- Schelpdieren verantwoord voedsel volgens Stichting Noordzee door Harmen van der Werf ROTTERDAM - Visliefhebbers opgelet. Voor het eerst zijn allerlei vissoorten langs een milieu-meetlat gelegd. En wat blijkt Zeeuwse oesters scoren het best. Tong en schol doen het slecht, volgens de gisteren in Rotterdam gepresenteer de Goede Visgids van schrijver/ journa list Wouter Klootwijk. Of consumenten zich daardoor laten leiden Zeeuwse vishandelaren betwijfelen het. Stichting De Noordzee, een milieuorga nisatie die zich om de Noordzee bekom mert, nam het initiatief voor de Goede Visgids. „Want consumenten moeten weten of de vis die ze kopen, verant woord is gevangen of gekweekt", vindt directeur F. Groenendijk. Dat vis een ge zond product is, betwijfelt niemand, ook Groenendijk niet. „Alleen, we moeten wel goed met visbe standen omspringen." Vandaar de Goe de Visgids, waarin tweeëndertig vissoor ten worden beoordeeld op - daar is het modewoord - 'duurzaamheid'. Is de soort bijvoorbeeld overbevist? Hoe zit het met de bijvangsten? En, bij kweek- vis, hoe wordt het medicijngebruik ge controleerd en welk voedsel wordt er ge geven? Zeeuwse schelpdierkwekers, die de laatste tijd zo onder vuur liggen, kun nen voorzichtig in hun handen wrijven. De Goede Visgids geeft hun belangrijk ste producten, oesters en mosselen, een dikke voldoende. Een citaat: 'De kweek van oesters en mosselen is een activiteit met relatief weinig effecten op het mi lieu. Integendeel: schelpdieren kunnen het water zuiveren van een overvloed aan algen'. Boomkorvisserij Ook goed scoort de haring, maar dan gaat het al sneb mis, volgens de Goede Visgids. De Noordzeegarnaal kan nog net, ook al worden nogal wat kleine vis jes meegevangen. Schar zit eveneens op de wip, maar Noordzee-kabeljauw, tong en schol schieten in het rood. Ze zijn, stelt stichting"De Noordzee, overbe vist en de boomkorvisserij - die de mees te Nederlandse vissers beoefenen - is niet selectief. Er wordt veel bijgevan gen. vrienden", beseft directeur Groenen dijk, „maar dat ontslaat ons niet van de plicht dit te signaleren." W. Snoodijk van vishandel Bruinvis, met vestigingen in Kamperland en Mid- „Hiermee maken we onder vissers geen delburg, denkt daar heel anders over. Vishandelaar J. Schoot verwacht dat mensen meer op de prijs van de vis blijven se lecteren dan op de 'duurzaamheid' van kweek of vangst, foto Camile Schelstraete „Ik vertrouw die stichting niet. Ze wil len zeker liever dat we alleen nog kweekvis verkopen en de vloot van de Noordzee verdwijnt." Evenals zijn Schouwse collega J. van Beveren en vis handelaar J. Schoot uit Axel gelooft Snoodijk niet dat de consument zich iets van de Goede Visgids zal aantrek ken. „Mensen willen een lekker visje en wat goed is voor hun portemonnee", stelt hij vast. „Zeker in deze tijd telt het laatste. Schol en kabeljauw zijn aan de dure kant. Dat merk je direct." Visliefhebbers laten zich vooral leiden door traditie, prijs en zicht, zo lijkt het. „Soms zegt er wel eens ééntje 'dat visje hadden ze beter kunnen laten zwem men', maar dat is zeldzaam", vertelt Axelaar Schoot. „En het oog wil ook wat. Mensen zijn gewend aan rode ge kweekte zalm. Wilde zalm, die er oran jeachtig uitziet, willen ze amper meer." De handel moet sinds pakweg een jaar aangeven waar de vis vandaan komt. Van Beveren van de gelijknamige vis winkel in Brouwershaven krijgt zelden een klant die er iets over vraagt. Victoriabaars Vooral jongere viseters gaan voor ge makkelijk klaar te maken filets die, al dus Van Beveren, ook prijstechnisch in teressant moeten zijn. Zo is de kabel jauwfilet min of meer verdrongen door de victoriabaars uit het Afrikaanse Vic- toriameer. En de pangasius uit Vietnam zit de Noordzeetong op de hielen. Hoewel hij niet razend enthousiast is, ziet Van Beveren wel iets in de Goede Visgids. ,,'t Is de vraag wat de consu ment wil, die bepaalt uiteindelijk hoe je je bedrijf runt." Dat - om een vergelij king te trekken - biologisch vlees niet zo hard loopt, kan De Noordzee-direc- teur Groenendijk niet ontmoedigen. „Om iets te bereiken, moet je ergens be ginnen." De Goede Visgids, Vis eten met goed geioe- ten, Schuyt en Co-uitgevers, 132 pagina's, 15 euro; ook informatie via internetsite www.Qoedevis.nl. MIDDELBURG - Alle Zeeuwse basisscholen krijgen van daag een gids waarin zeven culturele instellingen in Zee land hun aanbod voor het onderwijs hebben gebundeld. Het is voor het eerst dat zo'n gezamenlijke gids ver schijnt. Het eerste exemplaar werd gistermiddag overhan digd aan gedeputeerde H. van Waveren (CDA, cultuur). De instellingen Scoop, Stichting Cultureel Erfgoed Zee land, Stichting Kunstuitleen Zeeland, Zeeuws Archief, Zeeuwse Bibliotheek, Zeeuwse Muziekschool en Zeeuws Museum bieden voor het volgend schooljaar samen in to taal honderdenéén projecten aan op het gebied van cul tuureducatie. De gids biedt niet alleen een compleet en ge lijktijdig overzicht van het aanbod, dat tot dusver versnip perd aan de scholen werd gepresenteerd, er worden ook combinatiemogelijkheden gegeven om een zo breed moge lijk pakket te kunnen samenstellen. DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie is voor niets in ho ger beroep gegaan tegen de straf die een vijftigjarige man uit Kampexiand opgelegd had gekregen voor de verre- gaande ontucht die hij pleegde met een negenjarig jonge tje in het zwembad van Kampei-land. Evenals de recht bank in Middelburg veroordeelde het Haagse gei*echtshof hem gisteren tot een celstraf van een jaar, waarvan 302 dagen vooi-waardelijk, en een werkstx-af van 240 uur. Ook moet de man verplicht contact onder-houden met de reclas sering. Het OM vond die straf te laag en eiste twee weken geleden een celstraf van twee jaar waarvan acht maanden voorwaardelijk en verplicht reclasseringscontact tegen de man. Hofaanldaagster A. Edelhauser vond ook de 1000 eu ro smartengeld die de man aan het slachtoffer moest beta len te weinig. Ze vroeg het hof tevergeefs om daar 2000 eu ro van te maken. 'S-HERTOGENBOSCH - Het danspaar Vivian Bommelj'e uit Zierikzee en Joost Broekhans uit Oudenbosch is Ne derlands kampioen ballroomdansen geworden in de Adults B-Klasse. Daarmee is het danspaar gepromoveerd naar de A-klasse, de op één na hoogste trede in de Neder landse Amateur Danssport. Het tweetal, dat getraind wordt door Toine en Willy Daas uit Standaardbuiten, lé verde deze prestatie in de Maaspoort in 's-Hertogen- bosch. De wedstrijd werd beoordeeld door een vakjury, sa mengesteld uit mensen uit zeven Europese landen. MIDDELBURG - Een 55-jarige inwoner van Wissenker- ke was zich gisteren in Middelburg van geen kwaad be wust. „Ik heb die jongen een corrigerende tik willen ge ven. Het is een ettertje." Politierechter M. Meeuwisse vond mishandeling bewezen en veroordeelde de verdach te tot 175 euro boete. De man had op 5 november vorig jaar in Wissenkerke bij het uitlaten van zijn hond het slachtoffer aangesproken op zijn verkeersgedrag. „Hij kwam in die auto met een bloedgang aangereden en reed bijna mijn hond omver. Kun je niet wat rustiger aandoen, heb ik gezegd. Hij heeft me daarna uitgescholden voor rotte vis en me toegevoegd: ik weet je wel te vinden." De Wisserxkerker had gerea geerd door met zijn zaklamp te slaan. Als de schuimalgen afsterven, vormen ze schuimbanen langs stranden en dijken; het organisme scheidt geen gifstoffen af, maar veroorzaakt wel een sterke daling in de zuur stofgraad van het water. foto Dirk-Jan Gjeltema door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De Nederland se overheid moet meer onderne mersgeest tonen, in plaats van steeds nieuwe wet- en regelge ving te verzinnen die de concur rentiepositie van de chemische industrie negatief beïnvloedt. Dit stelt G. van Harten, voorzit ter van de Raad van Bestuur van Dow Benelux in een reactie op het duurzaamheidsverslag 2003 van de Nederlandse vesti ging op de bedrijfswebsite. Dow heeft een moeilijk jaar- ach ter de rug, maar wist wereld wijd over 2003 toch uit de rode cijfers te blijven. Boekte de Dow Chemical Company over 2002 nog een verlies van 338 mil joen dollar, vorig jaar was dit een winst van 1,7 miljard. Het bedrijfsresultaat werd niet dankzij betere prijzen geboekt. Dow verlaagde wereldwijd sterk zijn kosten, stroomlijnde de organisatie opnieuw en liet een loonsverhoging voor mede werkers achterwege. In Zeeuws-Vlaanderen investeerde Dow beduidend minder dan in voorgaande jaren. De kapitaals investeringen in 2003 bedroegen slechts 75 miljoen euro, terwijl in voorgaande jaren telkens meer dan 200 miljoen euro in de 28 Temeuzense fabrieken werd gestopt. Ook gaf Dow in Zeeuws-Vlaan- deren slechts 76 miljoen euro uit aan het inhuren van perso neel en dergelijke. Een jaar er voor bedroeg dit nog 81 miljoen euro. Tevens werd het mes gezet in het donatiebedrag aan vereni gingen. Het werd gehalveerd tot een ton. Dow-topman Van Harten is niet negatief gestemd over de groei kansen van Dow in de Benelux. „Uit recent onderzoek is geble ken dat Nederland - met het Vlaamse achterland - het beste Europese vestigingsland is voor basischemie. Dat is een goed uit gangspunt om tegenwicht te bie den aan de enorme aantrek kingskracht van Zuidoost-Azië. De overheid kan in verdere: groei een belangrijke rol spe len", meent hij. Energieprijzen Volgens de Dow-bestuursvoor- zitter moet de rol van die over heid zich toespitsten op twee aandachtspunten: de lagere energieprijzen en wet- en regel geving. Grootverbruiker Dow (goed voor 1,5 procent van het totale energieverbruik in Nederland) betaalt voor stroom 20 tot 25 procent meer dan concurrenten in andere EU-landen. „Deze fac tor zal zwaar wegen bij toekom stige investeringsbeslissingen meldt hij. Ook regels als de Vo gel- en Habitatrichtlijnen, die een groot deel van Dows terrein onbruikbaar dreigen te maken, zitten het bedrijf dwars. BIERVLIET - Iioerderijtuin Ha zelaarshof in Biervliet staat za terdag in het teken van de eerste fietstocht van de serie 'Cultuur in de schuur'. De bedoeling van de tochten is fietsliefhebbers te laten kennis maken met het boerenleven an no 2004. Het startpunt is telkens de Markt in IJzendijke. Boerderij Hazelaarshof ligt in de Helena- polder. ten noorden van Bier vliet. Deze hofstede dateert uit 1720 en is één van de weinige boerderijen die tijdens de Twee de Wereldoorlog overeind ble ven staan. De familie Uitdewilli- gen wil het huis en de schuur zo veel mogelijk in de oorspronke lijke staat houden. Inclusief bak- keet, braskot, kamhuis, de koer, veedrinkputten, watergang door het erf en een milieuvriendelijke oever. Ook is er een vleermuis kelder. De boerderij is open van 13.00 tot 17.00 uur. Informatieboekjes zijn verkrijgbaar bij de WV.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31