Delta verspeelt krediet klant PZC Theessink haalt het beste boven liven Theaterworkshop De Werf nieuwtje op Straatfestival Bob-poster voor scholieren in eindexamenjaar lezers schrijven Hoek SGP V ZMF kunst Teja van Hoften vangt verwantschap in beelden Heeft u een knellend probleem' LlNDESSA dinsdag 18 mei 2004 TERNEUZEN - Alle Zeeuwse eindexamenkandidaten in het voortgezet onderwijs krijgen deze week de Bob-raamposter toegestuurd. Verkeersveilig heidsorganisatie 3VO houdt die zogenoemde veel-succes-cam- pagne in samenwerking met het Regionaal Orgaan Verkeerveilig- heid dit jaar voor de achtste maal. In totaal 4201 Zeeuwse eindexa menkandidaten krijgen de pos ter en worden succes gewenst met hun examen. Dit jaar worden alleen jongeren van het voortgezet onderwijs be naderd, omdat daar de hoogste respons is op de actie die aan de raamposter is gekoppeld. Jongeren die de poster ophan gen, maken kans op één van de dertig WV-Irischeques die be schikbaar worden gesteld. Dit jaar wordt bovendien in de tekst op de raamposter het ac cent gelegd op rijden onder in vloed op de bromfiets. Onder jongeren van 16 en 17 jaar zijn in de periode tussen 1998 en 2002 vijf jongeren om het leven gekomen en 144 zwaar gewond geraakt. Het aantal ge relateerde alcoholslachtoffers in Zeeland ligt gemiddeld voor alle leeftijdscategorieën in de buurt van de 20 procent. Bromfietsers zijn sowieso al erg kwetsbaar. Alcohol in combina tie met hard rijden maakt deel name aan het verkeer voor deze groep levensgevaarlijk. Het happy hour zoals dat aan het eind van de werkweek ge bruikelijk is onder volwassenen, krijgt ook onder scholieren na volging, aldus 3VO en ROVZ. „Na afloop van het happy hour of een avondje stappen met vier, vijf biertjes of meer achter de kiezen op je bromfiets naar huis is echter levensgevaarlijk. Dat de frisse wind door de haren je nuchter maakt is een sprookje." Regionaal projectleider Bas Vroonland van de succes-cam pagne noemt het cafébezoek aan het einde van de schoolweek 'een ontwikkeling met risico's'. Dergelijke sprookjes over alco hol en verkeer gaan volgens bei de organisaties meer rond als ex cuus om onder invloed aan het verkeer deel te nemen. Nutsbedrijf Delta is het kre diet van veel Zeeuwen in rap tempo aan het verspe len. Tot niet geringe zorg van de grootaandeelhouder, de provincie Zeeland. Die dringt aan op betere commu nicatie, om het geschonden vertrouwen te herstellen. De tijd daarvoor is wel erg kort geworden, nu huishou dens vanaf 1 juli een ander energiebedrijf kunnen kie- door Maurits Sep MIDDELBURG - Hogere sala rissen voor de commissarissen, een veelbesproken waterfusie, ondeugdelijke watermeters, ver keerde rekeningen en te hoge voorschotten. De affaires rond Delta rijgen zich de laatste maanden aaneen. Met elke kwes tie groeit de onvrede onder de Zeeuwse huishoudens. Die hun grieven vervolgens maar moei lijk kunnen uiten, omdat zo veel mensen bellen dat de telefoon centrale regelmatig niet of nau welijks bereikbaar is. Delta is van oorsprong een nuts bedrijf, dat voorzieningen voor algemeen nut levert: gas, stroom, water, televisiesignalen. Het geld is verdiend met de ver koop van die diensten aan de Zeeuwen, die zich daardoor ver eenzelvigen met het bedrijf en dat als 'van ons' beschouwen. Dit verklaart de grote betrok kenheid bij wat Delta doet. Een betrokkenheid die zich recent uit in vele en felle kritieken. Betrokken klanten zijn een groot goed voor een onderne ming. Zeker voor Delta, dat zich als kleine speler binnenkort staande moet zien te houden op een commerciële energiemarkt waar grote concurrenten als Es- sent, Nuon en Eneco de dienst uitmaken. Van klanten die zich iets aantrekken van het wel en wee van het bedrijf, mag wor den verwacht dat ze het niet zo maar de rug toekeren. Delta moet zich desondanks zor gen maken over de trouw van de Zeeuwse huishoudens. De be trokkenheid van velen slaat om Goedbedoelde promotionele acties, zoals hetklantenvoordeelprogramma of het uitdelen van gratis spaarlampen, werken averechts als Del ta de primaire taken laat versloffen. foto Lex de Meester in aversie. Op een markt waarin iedereen kan veranderen van le verancier, wordt meer waarde gehecht aan een goed product te gen een goede prijs en een klant vriendelijke benadering, dan aan een jarenlange band. Pogingen om Zeeuwse afnemers aan zich te binden, zijn niet zon der succes. Aan het klantenvoor- deelprogramma - dat onder meer recht geeft op kortingen bij attracties - doen ruim 51.000 van de 180.000 klanten mee. Die zelfde actie ontlokt bij anderen echter de tegenovergestelde reactie: laten ze het werk maar naar behoren doen in plaats van dure acties op te zetten, nota be ne van 'ons' geld. Of geef des noods korting op de rekening in plaats van korting op de toe gang tot het Arsenaal. Onder normale omstandigheden zou den mensen er wellicht hun schouders over ophalen, nu wekt het klantenvoordeelpro- gramma wrevel. Juist omdat er in relatief korte tijd veel is mis gegaan. Het is de optelsom van affaires die zich wreekt. analyse De provincie Zeeland, die de helft van de aandelen bezit, maakt zich zorgen over wijze waarop het bedrijf de laatste maanden met de klanten om gaat. De communicatie moet be ter, vindt de grootaandeelhou der. Delta is er niet in geslaagd echt duidelijk te maken waarom de voorschotten zo veel hoger moesten worden, net zomin als het is gelukt te verklaren waar om de commissarissen zo veel meer moesten verdienen en al helemaal niet waarom dat moest in een tijd waarin gewone werknemers er niks bij krijgen. Het vertrouwen is beschaamd en moet worden hersteld. Directeur D. Luteijn beaamt dat veel dingen beter kunnen. Maar bang dat afnemers massaal zul len weglopen, is hij niet. Delta peilt regelmatig hoe zij over het bedrijf denken en de signalen zijn nog steeds dat ze klant zul len blijven. En van mensen die inmiddels groene stroom bij een ander kopen, hoort hij dat Delta het bij nader inzien niet zo slecht doet. Het signaal van de grootaandeelhouder valt even wel niet te veronachtzamen. Delta is inderdaad niet het eni ge energiebedrijf dat in de aan loop naar de vrije markt met (imago)problemen kampt. Ook andere bedrijven lopen dus het risico dat klanten naar een con current zullen overstappen. Daar is Delta echter nog niet mee geholpen. Het verschil tussen Delta ener zijds en Essent, Nuon en Eneco anderzijds, is dat de grote drie al geruime tijd landelijk recla me maken. Hun naamsbekend heid is daardoor groter. Wie bij Delta weg wil, weet bij wie hij terecht kan. Wie bij één van de grote drie weg wil, zal eerder kiezen voor een ander uit die top-drie dan voor Delta. Delta wil graag Zeeuws en zelf standig blijven. Dat lukt alleen als de Zeeuwen het bedrijf trouw blijven. Maar zoals de grootaandeelhouder vaststelt: het vertrouwen van veel Zeeuw en is geschaad. En zo kort voor de vrijmaking van de markt is dat een bedreiging voor het zelf standig voortbestaan van een Zeeuws energiebedrijf. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in dePZC^ schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. Dereacfe tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietij de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word* niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.^ redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overgi weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het verhaal dat Patrick Naudts afsteekt in de PZC van dinsdag 11 mei, bevat nogal wat onwaar heden. Ik heb er persoonlijk geen problemen mee als mijn naam in een artikel gebruikt wordt, maar ik wens mij wel te distantiëren van uitspraken die hij in mijn mond legt. Hij zegt: „Angelo Nijskens wilde graag dat ik naast hem op de bank zat tijdens wedstrijden, omdat hij mijn ervaring als speler erbij wilde hebben." Ten eerste heb ik bij mijn aanstelling als trai ner samengewerkt met Ad Roovers en die samenwerking wilde ik voortzetten. Maar er werd om budgettaire redenen voor een andere oplossing geko zen die ik niet als ideaal be schouwde. In mijn laatste jaar als trainer heb ik zelfs het be stuur verzocht om Patrick Naudts uit de technische staf te weren omdat zijn functioneren ten koste van de resultaten zou gaan werken. Hij heeft het ook over Nijskens die om verster king vroeg en zegt: „Ik ging naar de sponsors om het te vra gen en kreeg een volmondig nee. Maar ik moest wel naar Angelo toe om het te vertellen." Ik heb nooit om versterking gevraagd, maar om vervanging van spe lers, die er na aanvang van de competitie om verschillende re denen niet meer bij waren. En op die vraag heb ik het ant woord, vier weken na de vraag stelling, niet van Patrick gekre gen, maar uit de krant moeten vernemen. Dat wilde ik graag even rechtzetten. Angelo Nijskens Denen 80a Lochristi (België) In de brieven die zijn ingezon den naar aanleiding van de zaak Van Heukelom wordt het begrip democratie nogal lichtvaardig gebruikt. Zo ook door Van Heukelom zelf. Dèmos (volk) en kratein (macht) vormden iv Griekse woord democrats g dat wil zeggen: alle mach! aai, het volk. Dat betekent date een echte democratie geen e-jj le hogere macht boven die het volk behoort te worden kend. Henk Barend Koudekerkseuqï, Biggekeb Op vrijdag 14 mei stond ei artikel in de PZC overderte. plannen van de ZMF die het nodige geld zullen gaanscs- ten. Zelf woon ik in het buite- gebied van Kapelle. Tot c® grote ergernis zijn daar von« week de bermen gemaaid en sloten uitgebaggerd! Net nu 3 bermen op zijn mooist zijne; volop eenden, waterhoentjese zovoort zitten te broeden! f jaren worden trouwens de te men bij ons al rond 14 mei 5. maaid! Als de ZMF, insams- spraak met het Waterschap, e- voor zorgt dat de onds- houdswerkzaamheden op g gunstiger tijdstip plaatsvinè kost dat niets extra en de tsg sen, flora en fauna varen ente bij. Dat de boeren een grots* rol moeten gaan spelen in 2 landschapsbeheer, lijkt mi] k zo'n goed idee: heel wat boes en tuinders houden van kelijks gemaaide bermen a langs de boomgaarden zie steeds meer windschermen coniferen, zodat je in voorjaar steeds minder kangj. nieten van bloeiende fmiih men. Oude fruitbomen en ffl- jarige notenbomen enzo worden zonder pardon c zaagd, ook al staan ze aan rand van een perceel. Dus II kijk eerst naar de mog den die niets extra kosten, ra er weer dure projecten 0 gaan worden! H.J. Hundersmd Zanger/gitarist Hans Theessink treedt samen met de Zeeuwse roots- formatie Champagne Charlie op 10 juni op in het Spiegeltheater in Middelburg. foto Mechteld Jansen door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Wie zijn ogen dichtdoet, waant zich op een ve randa in het zuiden van de Vere nigde Staten. Een klaaglijke blues klinkt op, vingers glijden over gitaarsnaren, de mondhar monica huilt. Maar plaats van handeling is de schoolbiblio theek van basisschool De Vos- senburch in Middelburg. De Zeeuwse rootsformatie Champagne Charlie oefende daar vorige week met de in We nen woonachtige zanger/gitarist Hans Theessink. Donderdag 10 juni treden ze gezamenlijk op in het Spiegeltheater in Middel burg. Het publiek krijgt een mu zikale reis voorgeschoteld door de geschiedenis van de jugband- en de skifflemuziek. Het is om meerdere redenen een bijzonder concert. Om te begin nen is de in Enschede opgegroei de Theessink een van de meest gewaardeerde en gerespecteerde rootsmuzikanten ter wereld. Met zijn akoestische gitaren reist hij de wereld rond om op te treden in grote en kleine clubs, solo of met andere gezelschap pen, niet zelden wereldbe roemd. Zo noemde Bo Didley hem ooit one helluva guitar player en voelde de blazerssec tie van James Brown zich niet te groot hem te begeleiden. Het is niet de eerste keer dat Champagne Charlie met Thees sink samenspeelt, alleen waren het in het verleden meer jamses sies dan voorbereide concerten. Ditmaal is via intensief e-mail- verkeer een lijst van te spelen nummers samengesteld. „Sjef heeft er vijfentwintig bedacht en ik heb er nog een stuk of vijf aan toegevoegd", zegt Thees sink. Hij laat een print zien van een rij titels, met daaronder wat handgeschreven krabbels. Sjef is Sjef Hermans, zanger en drijvende kracht achter Cham pagne Charlie. Nu Theessink er bij is, heeft hij zijn gitaar thuis- gelaten. Champagne Charlie be schikt met Geert de Heer en Theo de Koning immers ook over twee begaafde gitaristen. Het gezelschap werd tijdens de repetitie in De Vossenburch ge completeerd door bassist René Verhage en mondharmonicaspe ler Gait Klein Kromhof. Het blijft niet bij één repetitie. Een dag voor het Middelburgse con cert komt de drukbezette Thees sink nog een keer repeteren. Wat het samenwerkingsproject ook bijzonder maakt is dat zo wel Theessink als Champagne Charlie op twee manieren terug keert naar de roots. Theessink heeft in de loop van dertig jaar twintig albums uitgebracht. Hij schrijft zijn eigen nummers, ge baseerd op oude Amerikaanse bluesmuziek. Champagne Char lie heeft zich de laatste jaren zelfs op het pad begeven van de Nederlandstalige rootsmuziek. Tijdens het concert in het Spie geltheater putten de muzikan ten rechtstreeks uit hun oor spronkelijke bron. Ze gaan num mers spelen van muzikanten als Leadbelly, Mississippi John Hurt en Woody Guthrie. Oorsprong „Hans heeft een repertoire van eigen nummers en wij ook", al dus Hermans. „In de loop der tijd zijn we steeds verder van de oorsprong afgeraakt. Die oor sprong is onze ontmoetingsplek. We spreken een zelfde muzikale taal. Aan die muziek gaan we een hommage brengen." Theessink: „Het is muziek die met één stem en één gitaar ge maakt kan worden en dan ook heel mooi klinkt. Maar diezelfde liedjes kun je ook met meerdere instrumenten aankleden. Tij dens repetities als deze kijken we wat de beste aanpak is. We proberen het simpel te houden. Je moet alleen iets toevoegen als het een meerwaarde heeft. In al le eenvoud kun je wel veel diep te aanbrengen. Dat is waar het in deze muziek om gaat. De men sen die deze liedjes hebben ge maakt, konden met één akkoord meer zeggen dat iemand die blik semsnel honderdduizend noten door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Hel Straatfestival Vlis- singen heeft de ambitie zich ook als werkplaats te manifesteren. Aan dat streven wordt dit jaar inhoud gegeven door het Zeeuwse gezelschap Het Be drijf v/h. Dat is op zoek naar mensen die mee willen doen aan De Werf, een workshop die uitmondt in de afsluiten de voorstelling van het Straatfestival. Het Bedrijf v/h, vroeger bekend als theatergroep Flup Ju, heeft een jaren lange ervaring in het maken van straat theater. Via educatieve projecten en workshops wordt die op onder anderen scholieren overgebracht. Dit keer gaat Het Bedrijf v/h een stap verder. „We streven naar een zo volwaardig mogelij ke presentatie", zegt artistiek leider Rob Maaskant. „We willen nog hele maal open houden hoe die eruit gaat zien. Wat mij betreft wordt het niet een voorstelling die precies lijkt op wat wij doorgaans doen. We zijn op zoek naar creatieve mensen, vooral jongeren, in alle disciplines. Ook streetdancers of rappers, die normaal gesproken nooit in onze voorstellingen figureren, zijn van harte welkom. Het liefst worden we zelf verrast door het eindresultaat." Er zijn al contacten gelegd met diverse Zeeuwse scholen, zoals Scheldemond in Vlissingen, Nehalennia in Middel burg en het Regionaal Opleidingscen trum. De afdeling watertechniek van de laatstgenoemde opleiding gaat aller lei bijzondere waterinstrumenten bou wen. Bedoeling is via het ROC ook al leenstaande minderjarige asielzoekers (AMA's) voor het project te interesse ren. De workshop vindt plaats tijdens de dagen waarop het Straatfestival wordt gehouden, van 6 tot en met 11 juli. De Werf wordt ingericht op het ter rein naast de Oranjemolen in Vlissin gen. Het publiek van het Straatfestival kan dagelijks een kijkje nemen bij de vorderingen.Maaskant: „We richten een kleine tentoonstelling in, we bou wen er dingen, we maken kostuums, we repeteren spelsituaties. We hebben com ponist Dies le Due, die vroeger deel uit maakte van Flup Ju, gevraagd met muzikanten aan de gang te gaan." Zondagavond 11 juli vormt de door Het Bedrijf v/h begeleide voorstelling de af sluiting van het Straatfestival. Om geïnteresseerden over de streep te trekken, hebben het Straatfestival en Het Bedrijf v/h aanstaande zondagmid dag in het Arsenaaltheater een kennis De voorstelling voor het Straatfestival hoeft niet precies te lijken op wat Het Be drijf v/h doorgaans doet. uit zijn mouw schudt." Cham pagne Charlie bestaat groten deels uit leerkrachten die van muziek hun hobby hebben ge maakt. Theessink is opgeleid als onderwijzer, maar hij heeft van muziek zijn beroep gemaakt. Naast veel overeenkomsten met Champagne Charlie zit daar het cruciale verschil. „Ik ben een moderne troubadour", erkent Theessink. „Ik heb geen baas, ik kan mijn eigen ideeën uitvoe ren, maar ik heb natuurlijk wel een agenda vol verplichtingen. Ik heb mijn magere jaren gehad, maar nu kan ik doen wat ik leuk vind en ik word er goed voor be taald. De tijd dat ik in cafés speelde waar maar vijf procent van de aanwezigen luisterde, is allang voorbij." Hermans: „Hans is doordrenkt van honderd jaar blues en roots. Hij speelt de muziek precies zo als wij die graag horen. Dat hij de moeite neemt met ons samen te spelen en dat het zo goed blijkt te klikken, is voor ons bui tengewoon vererend. Onze con certen krijgen een extra dimen sie als hij meespeelt. Hij is heel dwingend. Hij bepaalt wie wan-' neer een solo speelt en haalt daarbij het beste in ons boven. Concert: Hans Theessink en Cham pagne Charlie, don 10 juni in het Spiegeltheater in Middelburg. Aan vang: 20.30 uur. Info en kaarten: www.champagnecharlie.nl. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Teja van Hoften uit Burgh-Haamstede is de vijf de beeldend kunstenaar op rij die de komende zomer centraal staat in de seizoenexpositie in de Vierschaar van het stadhuis in Zierikzee. Deze zomerten- toonstellingen zijn ingevoerd om naast de rijk gevarieerde his torische collectie in de gemeente lijke musea ook aandacht te ge ven aan het werk van heden daagse Schouwse kunstenaars. Teja van Hoften presenteert zich dit seizoen hier met de ex positie 'Familie'. Rode draad in haar werk is de enorme rijkdom van de natuur, het steeds op nieuw in verwante, maar unieke vorm verschijnen van leven. Zij laat processen zien die zich zowel op macro- als micro-ni veau afspelen. Daarmee weet zij haar werk een meerduidige ge laagdheid mee te geven. De ten toonstelling 'Familie' gaat over de verwantschappen tussen het biologisch functioneren van mens, plant en dier en bestaat uit bronzen en keramische beel den en grafiek. De expositie vormt het verrii op haar gelijknamige boek ft milie'. Daarin volgt VanHofe in vijf hoofdstukken de pro» sen van groei, stromingen ié energie en bloedsomloop, te senactiviteiten, ademhaling s voortplanting. Die process voltrekken zich los van de si! diep in het binnenste vans mens, Hoewel de aanleiding voorin creëren van boek en exposé heel persoonlijk was voorls Hoften is de uitvoering sa bijna documentair wetenschs- pelijk. Zij streeft naar een spanne^ vermenging van het subjects en het objectieve, van het ine:" duele en het algemene en vac:- timiteit en afstandelijkheid Eerdere exposities in deze:; merreeks werden gewijd aart Braat, David Vandekop, Berkulin en Marinus van Di£ De tentoonstelling van Teja Hoften is vanaf zondag 21 p tot en met zondag 29 augu£ in De Vierschaar te zien maandag tot en met zateój van 10.00 tot 17.00 uurffi'i zondag zijn de van 12.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) verborgen klasse van Chantelle. Vrijblijvend ondersteunend advies tijdens onze bh 10-daagse van donderdag 13 t/m zaterdag 22 mei makingsbijeenkomst gepland. Daar wordt meer over het project verteld, maar ook al een beperkte workshop ge geven. Deelname is gratis, net als aan de vijfdaagse workshop tijdens het fes tival. Aanvang: 14 uur. Bezoek ook onze website www.livera.nl of www.lindessa OPRIL GROTE MARKT 11. GOES OPRIL GROTE MARKT 11. <#5 PLEIN 1940-2, MIDDELBURG I WATT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24