Paardebloem lokt de bijtjes PZC Alles kon, je fiets maken en een pan solderen Nieuwe Raadkaart Jie ei vandaege zeker nog nie op de Polderse bris h'oad dinsdag 18 mei 2004 De paardebloem. Door de een verguisd en door de ander feestelijk ont haald. Bij de paardebloem gaan de wegen van de na tuurliefhebber en de buur met het idee 'hou je straatje schoon' uiteen. Het is maar wat je wilt of waar je van houdt. In goede grasweiden staan geen paardebloemen. In een slecht onderhouden berm of dijk ook niet, maar zodra een goed zogenaamd schraallandbe- heer wordt toegepast, zie je de stengels van de paardebloemen zich tussen het gras reikhalzend naar het zonlicht uitstrekken. Plof... Een grasbijtje (Andrena flavipes) laat zich pardoes in de bloemen vallen en vergaart er stuifmeel voor de eerste sessie broedcellen in de grond. Als je geluk hebt en de berm is echt open en schraal, wordt de in de grond gegraven schacht voor de cellen, daar aangelegd. Een door koeien afgetrapt kantje is soms ook al goed. Er zijn nog veel meer bijtjes, die zich te goed doen aan die eerste gele voorjaarsbloeiers, zoals de kleine groefbijtjes. Soms zijn ze mooi koperkleurig. Omdat ze zo klein zijn, vallen ze niet op. An ders is dat met de aan de grasbij verwante zandbij, het roodgatje (Andrena haemorrhoa). Een bij op honingbijgrootte, maar dan mooier en kleuriger. Bor deauxrood van boven, prachtig zilvergrijs opzij en op het laat- De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. ste achterlijfssegment, het type rende rode gatje. Als de weg- of bermbeheerder goed beheert, is er voor hem een heuse verrassing in petto: de weidebij (Andrena gravida). Het is een grotere en voor het oog mooiere versie van de grasbij, met mooie witte haarbandjes langs elk achterlijfssegment. De bodemverschraling moet dan wel zover zijn doorgezet, dat er kleine klavertjes, ooievaarsbek ken en hoombloemen in groeien. We zien dat niet zo vaak. daarom is de weidebij nog een zeldzame verschijning. Wat minder zeldzaam in de schraallandgebiedjes zijn de kla- verdikpoten (Melitta leporina). De naam is meteen veelzeggend. In Nederland gaat het wat min der goed met deze bij, maar in Zeeland is het bijtje aan het toe nemen. Trouwens als het om bij Paardebloemen zijn geliefd bij diverse soorten grasbijtjes. foto archief Zeeuws Landschap lijk verhaal. De grashommel vliegt graag op schraallanddij- ken en bermen en komt nergens zo veel voor als hier in Zeeland. Herkennen is vrij gemakkelijk, het achterlijf is getooid met een fraai dieprood broekje. De rest is zwart. De enige verwarring die overblijft is de grote gelijke nis met de steenhommel. Deze heeft ook zo'n donker dieprood broekje. In de traditionele natuurgebie den zijn nog meer bijensoorten te vinden. Elk gebied heeft wel zijn eigen specifieke soort. Crème de la crème in het buiten dijkse schor is de schorzijdebij. Het is een bijensoort, die inter nationaal gezien, in Zeeland het meest voor komt in duingebie den, zoals Oranjezon, vinden we verder onder meer de duinzijde- bij (Colletes cunicularis). Deze heeft er nu overigens zijn lang ste tijd al op zitten, De bijen soort vliegt namelijk op vroeg in het duin bloeiende wilgen. Pas volgend jaar bij het naderende voorjaar, komt de soort weer te voorschijn. Op dit moment bloeien in het duin andere plan ten, zoals rolklaver en paarse do- venetel. Een andere specifieke bijen soort is de klokjesbij (Chlecho- ma). Deze kleine donkere soort bezoekt uitsluitend klokjesbloe- men en, meer regel dan uitzonde ring, ook in uw tuin. Tenminste als u er klokjes (Campanula) in hebt staan. Ron Brouwer Ron Brouwer is medewerker Ex terne Betrekkingen bij Het Zeeuwse Landschap. De uitdrukking vandaege Scherpenisse en merge Smaerdiek was aanleiding voor de vraag om uitdrukkingen met daarin Zeeuwse plaatsnamen verwerkt. D'n oest was goed, er kwamen heel wat reacties. Maar eerst nog een fout goedmaken. Over een reactie van de heer van der Vlugt uit Sint Maartensdijk schreef ik de vorige keer dat het woord remelen (zit toch nie zo te reêmelen) niet in het dialec tenwoordenboek zou staan. Ik heb op een verkeerde plaats ge zocht, want de heer Raats uit Le- wedorp wijst erop dat het er wel degelijk in staat. Remele(n) staat voor trappelen, schomme len. Joe remelteste, zit nie zö op je stoel te remelen. Zelfs een Smaerdieks zinnetje wordt gegeven: zit nie te reme len az 'n hortekoente. Nu naar de uitdrukkingen toe met een plaatsnaam. De meest bekende is wel een Bathse reize met de betekenis van een lange, moeizame reis. Vanuit verschil lende hoeken van de provincie werd deze uitdrukking ge noemd. Vergelijkbaar is 'een Kasse reize', een uitspraak van Noord Beveland, die werd door gegeven door de heer Van der Heyde wiens grootouders woon den op Kamperland. Met 'Kas se' wordt Kats bedoeld. 'Ik komme van Bru en ik weet van niks' hoort zeker ook in de top tien. Je kom zeker van Bru? is dan ook een vraag aan ie mand wiens naam haas is of van Lillo komt. De heer Raats deed de moeite om op zoek te gaan in de diverse woordenboeken en stuurde een aardige opsomming met onder andere de volgende. Over Baths nae Bossele, bedoeld voor een omslachtige reis. Ie zieter uut as de zeune van d'n Bathse boer. Dit gezegde kende ik niet en betekent dat iemand er rijk en prachtig uitziet. Zö lïrööt as aolf Iesse, staat voor een overdreven aanduiding van iets dat groot is. In de volks mond staat Yerseke bekend om een wat grootse aanpak van za ken. Het is dus niet voor niks dat de uitdrukking juist gekop peld is aan die plaats. Hoewel, mevrouw Doeleman uit Schou- wen-Duiveland schrijft dat als iets erg groot is de aanduiding wordt gebruikt 'van ier toet Zie- pe'. Die ei een pooke van ier toet Ziepe. 't Is de waereld uut en de Krao- jers in, betekent dat je een verre reis gaat maken. Met de Krao- jers worden de Kraaijertpolders bedoeld die tussen het oude Zuid Beveland liggen en het Sloe. D'n Oek is van de karre gevalle- nis een plagerige uitdrukking tegenover de inwoners van Hoek. Raats: „In de tijd van Na poleon (1798) kwamen de boe ren van Hoek in opstand tegen de Fransen. De opstand werd on derdrukt en de torenklok werd als straf uit de toren gehaald. Tijdens het transport viel de klok van de kar. Maar het trans port ging gewoon door. Het ver lies van de klok was smadelijk voor de inwoners van Hoek." Me zien nog verre van Kaprijke is weliswaar geen Zeeuwse Op goed verschraalde grond tiert de paardebloem welig. foto archief Zeeuws Landschap en gaat, is dat in Zeeland meer dan eens het geval. Soorten die het in de rest van ons land maar matig of slecht doen, doen het in Zeeland beter, dankzij onze bloemrijke dijken en weiden. Niet alleen paardebloemen, ook het hoogopschie.tende fluite- kruid langs de vele wegen blijkt een waar eldorado voor velerlei insecten en weer is het een bij, die er in Zeeland zijn voordeel mee doet. Ja, hoe kan het ook an ders, de fluitekruidbij(Andre na proxima). Een klein donker zandbij tje met mooie kleine wit te haarbandjes op het achterlijf. Je moet er wel oog voor hebben! Slechts in Limburg vliegt de soort in redelijke aantallen, daarnaast slechts in enkele de len van ónze provincie. Op bloemrijke dijken treffen we vaak een variatie aan planten aan. Heeft u het geluk katte- doorn op een dijk of berm aan te treffen, dan is de kans groot dat op de blauwpaarse vlinderbloe men de behangersbij Megachi- lee ericetorum vliegt. Een bij die zijn naam dankt aan het feit dat die zijn broedcellen be kleedt met stukjes blad. Er zijn meerdere soorten van in Zee land. Voor hommels geldt een soortge plaatsnaam, maar in gebruik bij de inwoners van Zeeuws-Vlaan deren, het Land van Axel. Tenslotte geeft hij nog een uit drukking met De Schelde erin verwerkt: nou gaot 't over de Schelde. Deze uitdrukking komt uit het land van Hulst en betekent: nou zal alles aan het licht komen. Jolande Sinke uit Kruiningen komt met een leuke uitdrukking die haar moeder wel eens ge bruikte als ze iemand zag lopen in te korte broek: die kom zeker van d'n Oostdiek. Ze voegt er aan toe dat 'die lopt op oog wae- ter' dezelfde betekenis heeft. Die uitdrukking ken ik alleen in de situatie dat iemand hoogno dig een plasje moet doen. 'Mijn opa gebruikte nog al eens de uitdrukking 'jie ei vandaege zeker nog nie op de Polderse bris h'oad', waarbij hij je dan plagerig over de knie legde', schrijft mevrouw Abrahamse uit Serooskerke. Met Polderse wordt Vrouwenpolderse be doeld. Een bris is een achter werk en brisse is een pak slaag geven. Han de Vos uit Kwadendamme Agenda In het Kerkje van Ellesdiek geeft het Valcoogh-ensemble zondagmiddag (14.30 uur) een concert met fluitmuziek. Sonore brengt vervolgens operaliede ren. komt ook met verschillende uit drukkingen. Die èe ze in Middelburg zö graag, gezegd tegen iemand die beweert van niets te weten. D'r is gin puut in de Poel die a zö eêt, zeg je als iemand een erg vreemde naam heeft. Bost bloot Aerremue wordt schertsend gezegd over de kle derdracht van Arnemuiden. Ook met zijn woonplaats heeft de Vos een uitdrukking: mie de Kwaèdamse kermisse ku me wee nieuwe petaten ete. De ker mis op Kwadendamme valt in het eerste weekend van juli. Ook geeft hij nog enkele Zeeuw se uitdrukkingen door met een niet Zeeuwse plaatsbepaling. Zegge lig een ure achter Bergen voor als iemand zit te zeuren. En wien ken t'r m'n gat in Span je, dat je zegt als je weet of ver onderstelt dat niemand je kent en dus je gang kan gaan. Zelf herinner ik me nog de uit drukking 'die kom zeker van Terneuzen' voor iemand die een grote neus heeft. En de laatste: de Goese taele is de mooiste taele van aolemaelle. Zullen we van Goese maar Zeeuwse maken? Erkend of niet erkend! Engel Reinhoudt Mijn geboortedorp Gapinge, meldt M. Kesteloo uit Vrouwenpolder over de raad kaart van vorige week. ,,Ik ben er in 1927 geboren als dochter van de dorpssmid in het huis waarvan het hoge dak rechts op de foto zichtbaar is. Ervoor de smederij met afdak voor het be slaan van de paarden. Op de voorgrond staat Jan de Visser, paardenknecht op het Hof Ga pinge. Dan een onbekend ie mand en de derde persoon is smid W. Kesteloo." Deze inzender situeert de bo- menkap omstreeks 1926. Koster W. Bakker van de net zichtbare hervormde kerk staat erbij te kij ken. Naast de kerk en pastorie de toegangspoort tot de openba re lagere school, die achter de onderwijzerswoning stond. Dat huis werd later door de familie Kesteloo bewoond. „Dan het huis van de koster en het huis waarin Wisse van Zorgde woon de en helemaal rechts de Opka mer, waarin een café gevestigd was. Dit huis is in oude glorie gerestaureerd. Aan de zijgevel is nog het plakkebord te zien voor mededelingen van de gemeente Vrouwenpolder." Het grote huis was de oude pas torie, schrijft C. F. Stevense uit Middelburg. Die is in 1953 is af gebroken. Nu staat er het vereni gingsgebouw. Links op de foto de winkel van bakker Bartel Wattel. Naast de smederij woon den onder anderen de families Luitwieler, De Rijke en Suur- land. Op de achtergrond van de foto bevinden zich de Schotse hoek en de Dorpsstraat, weet M. Hoogerheide uit Middelburg. Deze inzender geeft aan dat de pastorie bij het ontbreken van een dominee, bewoond werd door twee gezinnen, een familie aan de voorkant en een andere, Hoogerheide, aan de achterzij de. Onderwijzers op de school, die in 1933 werd opgeheven, waren meester Malsake en Den Ouden. „Een deel van de leerlingen ging met de bus van Adriaan de Bue naar de openbare school in Veere en een deel naar de school met de bijbel in Gapinge zelf. Naast de meesterswoning, die later gemeentehuis werd, woon de de familie Bakker en daar naast de dames Van Sorge en la ter de familie Mesu", aldus Hoo gerheide. „Boven de smidse hing een groot bord met 'rijwielhan del en reparatie-inrichting' van de familie Kesteloo. Het waren heel aardige mensen. Alles kon, je fiets maken, maar ook een pan solderen." L. de Wild uit Kats wijst ook op het huis waar Wattel een bakke rij begon, links vooraan op de hoek van de weg naar het Schel lach. „De bakkerij is later voort gezet door bakker Louwerse, die de zaak verkocht aan Rirtus Lu- teijn (de broer van mijn moe- dei-), die naast de bakkerij een VeGewinkel had. Mijn vader was de schoenmaker van het dorp en hij was vooi'al bekend om zijn vaax-digheid in het ma ken van paai-dentuigen en gare len." Tweemaal werd Biggeker- ke genoemd. De waardebonnen zijn gewon nen door: J. Minderhoud, Seroos- kerke (W), W. Louwerse, Gapin ge en M. Janse, Vrouwenpolder. Rinus Antonisse De nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh blijft in dorpssfeer. Vx-aag is: wat is de naam van het dorp. Nadere informatie over de afgebeelde situatie en omgeving, toen en nu, is welkom. Oplossingen moeten uiterlijk zaterdag 22 mei bin nen zijn bij: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4463 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl Voor inzenders van goede oplossingen zijn drie waardebonnen beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20