PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Blair ontkent snel vertrek coalitie NOW OR NEVER H Vastgoedmagnaat geliquideerd Vroegpensioen blijft twistappel i Massachusetts heeft primeur VS op echt homohuwelijk Ssst, niet storen MSI 19 t/m 21 j UW CADEAU (Advertentie) leider van Iraakse regeringsraad gedood door autobom in Bagdad Delta raakt vertrouwen klant kwijt Thomas Dekker slaat aanval af Krol meldt bedreiging via moslim-website VS krijgen gegevens passagiers 246e jaargang no. 117 dinsdag 18 mei 2004 |0S nummer 1,20 Veel zon Veel zon, droog en opnieuw warm. Maxima tussen 20 en 23 graden. Matige westelijke wind. Opril Grote Markt 1Goes 0113-252400 internet: www.pzc.nl van onze redactie binnenland DEN BLAAG - Biet overleg tus sen premier Balkenende, minis ter De Geus (Sociale Zaken), werkgeversvoorman Schraven en FNV-leider De Waal over vroegpensioen en verlofsparen heeft gisterochtend geen resul taat opgeleverd. Hoewel de partijen het erover eens waren dat zij inhoudelijk niets zijn opgeschoten, bena drukten zij nog steeds in ge sprek te zijn over een mogelijk akkoord. De Geus ziet een 'klei ne kans' om er vanavond tijdens het Voorjaarsoverleg uit te ko men, hoewel hij geen nieuw voorstel namens het kabinet heeft gedaan. De Geus wordt in zijn lichte op timisme gesteund door voorzit ter Schraven van werkgeversor ganisatie VNO-NCW. FNV'er De Waal toonde zich somberder. Volgens hem zitten de werkge vers bijna op een lijn met het ka binet. De discussie draait om de leef tijd waarop werknemers kun nen stoppen met werken.Ligt er vanavond geen akkoord, dan valt het kabinet terug op zijn oude plannen, waarin werkne mers pas met hun 65e kunnen stoppen met werken. Wel kun nen mensen dan individeel spa ren om eerder afscheid van hun baan te nemen. ANP Advertentie A/P) I Accountants- en I /XI I Adviesgroep Rijkse I Uw partner in zakelijke dienstverlening Op vrijdag 21 mei (dag na hemelvaart) zijn onze kantoren gesloten. Middelburg Goes Serooskerke www.aar.nl,info@aar.nl (Advertentie) «•wwbr*** v it, ft Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14.50 Ik geef daarbij éénmalig toestei PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegeve treft u nadere miotmatie aan 8 711688"555530 I l Noteer mij voor een al De eerste t\ ik de ki Daarna wil ik bi O per maand met automati- i sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa- tische incasso 56,60). I D per jaar met automatische j incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis' 0800 - 0 231 231 doorBart Middelburg AMSTERDAM - Justitie heeft gisteren het kantoor van de ver dorde Amsterdamse vastgoed magnaat Willem Endstra leegge- naald op zoek naar bewijsmate riaal, enkele uren nadat hij voor datzelfde kantoor was doodge schoten. De twee mogelijke schutters zijn ondanks de inzet tan politiehelikopters nog niet ponden. jjndstra (52) werd rond het mid daguur neergeschoten na het blaten van zijn kantoor aan de Amsterdamse Apollolaan, waar hij in zijn gepantserde BMW wil de stappen. Hij overleed kort na de aanslag in het VU-zieken- huis. David Denneboom, zoon van vastgoedhandelaar Uli Den neboom die Endstra vergezelde, werd in zijn been geschoten. De politie hield hem aanvankelijk als verdachte aan, maar na ver hoor is hij vrijgelaten. De liquidatie van Endstra volg de op een voor hem tumultueuze week. Vorige week werd bekend dat justitie in Amsterdam hem wilde vervolgen wegens malver saties en wiswassen van crimi neel geld. Endstra tekende te gen de strafvervolging beroep aan en kreeg deels gelijk. Justi tie mocht hem wel vervolgen, al dus de rechtbank donderdag, voor dubieuze onroerend-goed- transacties met het Bouwfonds van ABN Amro. In het tv-programma Business Class van makelaar Harry Mens ontkende Endstra zondag alle beschuldigingen, ook dat hij de Heineken-ontvoerder kende, met wie hij was gefotografeerd op een bankje aan de Apollo laan. „Volstrekte lariekoek", al dus Endstra voor de camera. Kerstboom In het door de politie leeggehaal de kantoor bevindt zich de piek van Endstra's wijdvertakte kerstboom aan bv's. Een buurtbewoner zag Endstra 's ochtends rond een uur of tien nog door de straat lopen. De avond ervoor zag hij, bij het uit laten van zijn honden, een zwar te BMW-cabriolet met twee mannen erin een tijdlang lang zaam door de straat rijden. Ze bekeken de omgeving heel aan dachtig, eentje was aan het bel len, aldus de bewoner. Willem Endstra kwam de afgelo pen vijftien jaar herhaaldelijk in het nieuws, meestal als be weerde witwasser van geld voor grote criminelen. De eerste keer gebeurde dat begin jaren negen tig, toen het toenmalige Interre gionaal Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht een xtc-bende oprolde. Een aantal kopstukken werd veroordeeld, een aantal anderen geliqui deerd. Justitie zag Endstra als de wit wasser van de groep, maar na ja renlang juridisch gesteggel kwam Endstra via een schik king met justitie weg. In 1995 werd een inval gedaan in End stras kantoor in een onderzoek naar een internationale hasjben- de. GPD pagina 4 Endstra was bekende zakenman zonder gezicht (Advertentie) promotie t/m 30 mei i„ jsk Bij aankoop van - 2 producten van jean Paul Gaultier flgpj fl^ Tijd: 18.00 tot 21.00 uur A locatie. Ravensteijmvegl te Middelburg 7y come in and find out wwwroczeeland nl I De achtjarige Annie danst thuis van vreugde over het huwelijk van haar moeders Julie en Hillary Goodridge foto Elise Amendola/AP door Ans Bouwmans CAMBRIDGE - Homoparen stonden gis teren te dringen om te kunnen trouwen in Massachusetts, de eerste Amerikaan se staat die een huwelijk toestaat tussen twee mensen van gelijke sekse. In de Verenigde Staten woedt een hefti ge politieke en maatschappelijke strijd over het homohuwelijk, en voor de Ame rikaanse homobeweging vormden de eerste échte huwelijken een historische doorbraak. De zeven homoparen die er met hun rechtszaak voor zorgden dat het hoogge rechtshof van Massachusetts vorig jaar 'ja' zei tegen het homohuwelijk - want 'nee' betekende discriminatie - zijn ook getrouwd. Drie jaar-geleden kregen ze geen trouwvergunning, nu wel. „Opnieuw hebben we een barrière ge slecht", zei de burgemeester van de uni versiteitsstad Cambridge tegen Hillary en Julie Goodridge, het koppel dat het juridische gevecht leidde. „Samen met de geboorte van onze dochter Annie is dit de gelukkigste dag van ons leven", reageerde Julie Goodridge. GPD pagina 4 homohuwelijk belangrijk thema bij verkiezingen VS yanonze redactie buitenland BAGDAD - De Britse pre mier Blair heeft gisteren ontkend dat de Amerikaan se en Britse regering wer ken aan een plan om de troe pen van de internationale coalitie zo snel mogelijk uit Irakte halen. Jat vandaag in Irak is ge leurd, onderstreept het feit: we raan geen snelle exit maken, we breken niet op en we lopen niet weguit Irak", zei Blair. Hij ver wees met zijn uitspraak naar de dodelijk aanslag op de voorzit ter van de Iraakse regerings raad, Izzedin Salim. De Britse kranten The Times en The Daily Telegraph meldden gisteren op gezag van hoge Brit se regeringsfunctionarissen dat Londen en Washington werken aan een strategie, die het moge lijk moet maken de macht zo snel mogelijk aan de Irakezen over te dragen. Landen van de coalitie zouden Irak daarom hei- ren bij het versneld opzetten wn onder meer politiekorpsen n; inlichtingendiensten. Een Lauwe soevereine Iraakse rege ring moet onder de voorwaar- cen van een VN-resoIutie op 1 juli de macht in handen hebben, voorzover het Bush en Blair be- trert. Autobom Het tijdelijk hoofd van de Iraak se regeringsraad, Izzedin Salim, werd gisteren in Bagdad gedood bij een zelfmoordaanslag met een autobom. De bom ging af bij de ingang van het hoofdkwar tier van de coalitietroepen in Bagdad, toen Salim in zijn auto zat te wachten om naar binnen te mogen. Bij de explosie kwa men naast Salim nog vijf men sen om het léven, onder wie zijn waarnemer als voorzitter, Taleb Kassim al Haji. Hij was geen lid van de regeringsraad. De Ameri kanen denken dat de Jordaanse extremist Abu Musab al Zarqa- wi achter de aanslag zit. De VS beschouwen Al Zarqawi als het brein achter de operaties van het terreurnetwerk Al Qaeda in Irak. Salim was lid van de sjiitische partij Dawa en leidde de rege ringsraad sinds 1 mei. Het voor zitterschap van de raad rouleert per maand. Salim is het tweede lid van de raad dat sinds de op richting door de Amerikanen vo rig jaar juli is vermoord. In sep tember werd een van de drie vrouwen in de raad, Aquila al Hasimi, omgebracht. De Amerikaanse generaal Kim- mitt maakte gisteren melding van de vondst van een artillerie granaat gevuld met het dodelij ke zenuwgas sarin. Het projec tiel zou een paar dagen eerder zijn ontploft, nadat militairen het hadden gevonden. Twee le den van de explosievenoprui mingsdienst zijn voor lichte ver wondingen behandeld na de ont ploffing van de granaat. Het gas heeft zich over een klein gebied verspreid, aldus Kimmitt. Het is de eerste keer dat mel ding wordt gemaakt van de vondst van een chemisch wapen in Irak. ANP/AFP/RTR pagina 4 missie in Irak is gedoemd te mislukken VEERE - De vlet bij het sluizencomplex in Veere kan voorlopig niet worden gebruikt. Een broedend waterhoen houdt de boot aan de kant. Kantonniers vaarwegen Rinus Trimpe en Chris Hoek voelen er niets voor het aanstaande geluk te verstoren. In Vlissingen ligt een tweede boot klaar voor het geval onderhoudswerkzaamheden nodig zijn aan het Kanaal door Walcheren of het Arnekanaal. De twee kantonniers gebruiken de boot bij Veere onder meer om zwerf vuil uit het kanaalwater te halen. Een kleine twee weken geleden werd een grote balk aangetroffen. Het gevaarte was te zwaar om uit het water te tillen. Trimpe en Hoek besloten de balk met twee tou wen langszij de boot te bevestigen. Tot hun verbazing had een wa terhoen de balk een paar dagen later uitgekozen om een nestje te bouwen. „We hebben geen idee hoe lang zij al broedt", vertelt Trim pe, „maar we laten haar rustig zitten." De kantonniers hebben de beschikking over twee boten. De vlet in Veere kan voorlopig niet worden gebruikt. „Een keer in de twee weken maken we een ronde door het kanaal om zwerfvuil weg te halen. Als we nu een melding krijgen van bijvoorbeeld het waterschap dat schapen te dichtbij het water komen, pakken we gewoon de boot uit Vlissingen." foto Ruben Oreel De Europese Commissie is gisteren na maanden van on derhandelen akkoord gegaan met een overeenkomst met de Amerikaanse regering over het verstrekken van gege vens over luchtreizigers. Het Europees Parle ment is fel tegen, omdat daarmee de privacy van die passagiers wordt geschonden. Nutsbedrijf Delta NV verspeelt het krediet dat het heeft bij zijn Zeeuwse klanten in hoog tempo. Hogere vergoe dingen voor commissarissen, verkeerde rekeningen en te hoge voorschotten deden de onvrede toenemen. En de consument kan vanaf 1 juli in de vrije .r energiemarkt een ander nutsbedrijf kiezen. De Rus Dmitri Koz- ontsjoek schreef gisteren de tweede etappe van Olym piad Tour op zijn naam, maar Thomas Dekker bleef leider in het algemeen klas sement. Het talent sloeg een aanval van de buiten- 4 "Ti landse concur rentie af. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 10, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17; Buitengebied: 19, 20 en 21 BEST - Gay Krant-hoofdredac- ïeur Henk Krol heeft bij het Openbaar Ministerie in Amster dam melding gedaan van bedrei- fhigop een moslim-website. Op de internetsite' zegt de web master volgens Krol dat hij en Kamerlid Boris Dittrich (D66) gebood moeten worden omdat jze homoseksueel zijn. De websi te is gisteren uit de lucht ge told. Krol heeft naar eigen zeg gen ook een e-mail met een soortgelijke tekst ontvangen via |de website. Justitie in Amsterdam doet al ionderzoek naar de webmaster, ibevestigt een woordvoerster. De speciale discriminatie-officier onderzoekt of er sprake is van istrafrechtelijke feiten. GPD 4T Symbool van de lente: fluitekruid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1