Extra betonning Grevelingenmeer Brandweer onder nieuw dak Struinen langs grafzerken Trouwen in geur van rook, olie en stoom Blij met eigen jeu de boulesbaan Uy Wisse voor fVD in Goes n Oostkapelle icooters laten ik's brullen ip meeting 11 Rijkswaterstaat neemt maatregelen na protesten Deelnemer knokpartij gewond Boete voor plassen in bloembak Schooldammers veertiende op NK Bestuurder moet rijbewijs afstaan K4 —jtoz&ni onaftlW8Ctie@pzc.nl nüDus 31,4460 AA Goes jie-exploitatie: I Midden-Zeeland: 0113-315520; Diaanderen: 0114-372770; 020-4562500. 17 mei 2004 editie Walcheren ERlKiJEE - Rijkswaterstaat K(t dc betonning op het Greve- Dgenmeer aangepast. In de oord-oostelijke hoek van het )cer zijn extra tonnen neerge- H ermee komt Rijkswater- ilaatecn beetje tegemoet aan de jlroom an protesten over bezui- igingeti op de recreatiebeton- jig in het Grevelingenmeer en rlVeerse Meer. japrif maakte Rijkswaterstaat dcendidat de reereatiebeton- Tfit Grevelingenmeer en p'ineer drastisch terug- j zou worden. Van de hen die vorig jaar nog de markeerden zouden feren. Van die 315 ligt pte deel in het Veerse leer. In het Grevelingenmeer lijven;80 tonnen over. Dit leid- e tot veel protesten. Belangen- roepen als de Hiswa en ANWB laar ook het Grevelingenschap {OES - De VVD in Goes houdt ndaag een politieke avond in Mythe in Goes. Aly Wisse, «r.didate voor het Europees irlement, zal spreken over de rerdreven Europese regelge- Dg. De bijeenkomst, die aan- it op de ledenvergadering, be lt om 20.45 uur. jrgen houdt Aly Wisse een le ng in Oostkapelle. Deze bijeen- irnst in Zeelandia aan de torpsstraat 39 bijeenkomst be ntom 20.30 uur. If Freek Janssen BMHLDINGE - Het was een bettende herrie, zaterdagmid- ig op de Loswal in Wemeldin- Scooterliefhebbers uit heel Hland kwamen daar bijeen tij- ms een legale meeting: een ooterbijeenkomst. met als cen- rale punt de rollerband. rollerband is eigenlijk een istrument van de politie, waar in je het vermogen van een oertuig kan meten. Tijdens een ontrole 'gaan brommers en poters op de band, door ma- gas te geven kan de ent op het schermpje zien wat vermogen is. Vandaar ook berrie: de meeste scooters op meeting waren uiteraard raar npge oerd. Anders is er en iol aan om je vermogen te üen bijeenkomst opgezet door D paar jongeren uit het dorp. ^Groenendijk: „We zijn al- met jongens bij elkaar die tl met scooters bezig zijn. We «den hier ook wel eens een ooteimeeting hebben, maar illegaal. We zijn superblij dat igemeente daaraan heeft mee werkt. Ook Rijkswaterstaat n we dankbaar: het terrein is to RWS Dienstkring Schel lijn. We mogen niet alleen i kade gebruiken, maar ook éktriciteit." usje ichel Bernaards (18) was zater- helemaal uit Helmond geko- 68 voor de meeting in Wemel- "Niet met de scooter »r. we zijn met zijn vieren in töusje gekomen." maards heeft een Gilera Run- ingaat daarmee op de roller- fid Het belooft wat te wor- Jk heb hem helemaal opge- Alleen het frame, de voor- Ren de wielen zijn nog origi- el. De eigenaar van de roller- neenrl de scooter van de timonder ter hand, zet gehoor- I ermers op en geeft gas. ëas. Er lopen een paar ka- s van de band naar een com- die een wijzertje laat L'. Waarop het vermogen Pt aangegeven. Ppcemonster blijkt 22,1 pk l/ n- Bernaards: „Een niet scooter heeft 2,5 pk. F met deze scooter rijd ik Pop de weg, hoor. Die is al- ^voor de meetings. Als de po- f Pa^t met zoveel vermo- oen je alles kwijt." protesteerden heftig bij Rijkswa terstaat. Door het aantal tonnen terug te brengen komt volgens de organisaties de veiligheid van de scheepvaart in gevaar. Ook de raad van Schouwen-Dui- veland mengde zich in de discus sie. Alle fracties in de gemeente raad ondersteunden onlangss nog een motie waarin de raadsle den hun zorg uitspraken over de situatie. Volgens de raadsleden onstaat er een onveilige situatie en ook een grote druk legt op de hulpverleningsinstanties. De raad heeft Rijkswaterstaat per brief gewaagd het besluit te her overwegen. Hoofd dienstkring deltawateren H. Jager meldde in april echter geen andere keu ze te hebben omdat de dienst fors moet bezuinigen. Destijd is wel afgesproken dat nieuwe si tuatie regelmatig geëvalueerd zou worden. De eerste evaluatie heeft inmid dels plaatsgevonden en nu is ge bleken dat met name in het noord-oostelijke deel van het meer een gevaarlijke situatie is ontstaan. Daar waren te weinig tonnen om de veiligheid van de scheepvaart te garanderen. „Daar hebben ze ons van over tuigd", zegt woordvoerder E. de Feijter van Rijkswaterstaat. „Ex- zijn onlangs tonnen bijgeplaatst het gaat daarbij om ongeveer een tiental tonnen." De pai-tijen hebben afgespi-oken na het Pinksterweekend de si tuatie opnieuw te bekijken. „,Dan hebben we een hele druk ke periode gehad en kunnen we door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Met het weg halen van een doek hebben bur gemeester K. Schouwenaar en stadsgewestelijk brandweercom mandant R. Maljaars zaterda gochtend de nieuwe brandweer kazerne aan de Torenweg in Middelburg geopend. Bij wijze van stunt reden een oude Opel blusvoertuig uit 1958 en een nieuw blusvoertuig ver volgens twee piepschuimen deu ren kapot. In de nieuwe kazerne wei-ken 21 mannelijke en vrou welijke vrijwilligers. In de post Torenweg is ook een meet- en waarnemingsvoertuig van de re gionale brandweer en het gas- pakkenteam gestationeerd. De post Torenweg werd bijna zes jaar geleden geopend, na op heffing van de brandweer in Nieuw- en Sint-Joosland. De vrijwilligers en hun voertuig ver huisden naar De Overloper, de oude boerenschuur van de ge meentelijke plantsoenendienst. De oude boerenschuur was func tioneel, maar ook niet meer dan dat, vertelt waarnemend ploeg- chef Ron Catsman. „Het was een beetje behelpen, maar het ging goed." De nieuwe kazerne bestaat uit een grote remise voor twee voer tuigen, een magazijn voor oefen materiaal, schoonmaakmidde len en blusmiddelen. Voor de bluskleding van de brandweermannen en -vrouwen zijn aparte ruimtes. Iedere vrij williger heeft een eigen kast voor persoonlijke spullen. In het verlengde van de verkleedruim tes zijn douches en toiletten te vinden. In de nieuwe kazerne heeft de ploegchef ook een eigen kantoortje voor zijn administra tieve bezigheden. De kantine, voorzien van een keuken, is tevens leslokaal. „In de oude boerenschuur", vertelt Catsman, „hadden we een hele, leuke en gezellige kantine. Hier moeten we de sfeer nog zelf ma ken. Maar, alles bij elkaar, zij we uitermate tevi-eden. Het is heel mooi geworden. Ook het ter rein om de kazeime is perfect om te oefenen." door Freek Janssen GOES - Trouwen op een bij zondere locatie: het mag sinds kort in de gemeente Goes. Zaterdag werd het eer ste huwelijk voltrokken op een andere plek dan het stad huis of de Grote Kerk in Goes: Hans Streuper en Nol- lie van Rijswijk gaven elkaar het ja-woord in Uitspanning De Goederenloods op het mu seumterrein van de Stoom trein Goes-Borsele. Het was een mooi gezicht. Om kwart over drie kwam de stoomtrein aan vanuit Hoede- kenskerke, waar het bruids paar samen met familie en vi'ienden was opgestapt. De bruidsmeisjes en een aantal gasten waren gekleed in de stijl van de jaren dertig, ge heel in stijl'met het museum. De keuze voor deze trouwloca tie was niet toevallig. Bruide gom Streuper is al sinds zijn vijftiende een fervent verza melaar van speelgoedtreinen. De geboren Zwollenaar be steedde veel vrije uren bij de stoomtram Hoorn-Meden- blik. Via internet leerde hij zijn bruid uit Baarland ken nen, waar ze na hun huwelijk ook gaan wonen, ze waren al lebei al eens eerder getrouwd. Het huwelijk werd gesloten door wethouder C. Linssen. Toen het echtpaar hem vroeg, kon hij naar eigen zeggen geen 'nee' zeggen: hij was in 1970 één van de zes initiatief nemers van de stoomtrein. De liefde voor de romantiek van de oude treinen klonk door in zijn speech: „In de lekkere geuren van rook, olie en stoom en het geluid van rol lende wielbanden, piepende remmen en krakende veren nog in de ox*en, schuift Hans de ring aan de vinger." Verzoek Volgens bediijfleidster H. Ae- rtssen van De Goederenloods is het niet de bedoeling dat de horeca-gelegenheid een vaste trouwlocatie wordt: „Ze mo gen van ons wel, maar we gaan het niet aanmoedigen." Bovendien moeten toekomsti ge bruidsparen eerst een ver zoek indienen bij de Stoom trein Goes-Borsele. Een voor waarde voor een alternatieve trouwlocatie is dat het geld te rechtkomt bij een nietcom- merciële instelling. het leuk om op een baan te spe len. Het werk is ons flink tegen gevallen. We hebben flink moe ten sjouwen en aanvankelijk konden we de piketpaaltjes met de grond inkrijgen voor de juis te afmetingen van de baan." De bewoners van het Kievithof spe len een onderlinge competitie op de dinsdag- en donderdaga vond. Op de woensdagavond ma ken de bewoners van het Watei'- sniphof gebruik van de baan. De bewoners hebben nog één grote wens: nog een paar bank jes langs de kant van de baan. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het is aan twee hardwerkende mannen te danken dat het Middelburgse Kievithof sinds zaterdag een of ficiële jeu de boulesbaan heeft. Burgemeester K. Schouwenaar opende het bewonersinitiatief door een balletje te gooien. Als dank kreeg hij een eigen set jeu de boulesballen. Hij beloofde na veelvuldig trainen nog eens te- rug te komen. De bewoners van het Kievithof speelden al een jaar of drie jeu de boules op het binnenterx-ein. Illegaal, zoals de burgemeester het uitdrukte. Eén van hen kwam op het idee de baan een officieel tintje te geven door toe stemming te vragen aan woning- bouwvereniging Woongoed voor een officiële baan. Woongoed ging akkoord en betaalde de baan, inclusief twee bankjes. Bewoners W. Zwigtman en G. Altena legden de baan zelf aan. „We speelden hier als sinds het begin gewoon op het grind", ver telde Altena. „Maar we vonden Praalgraf overleefde 17 mei '40 kijken hoe het gegaan is." Deze evaluatie geldt oveirigens alleen voor de situatie dit seizoen. Hoe het volgend jaar verder gaat, is afwachten. Woordvoerder De Feijter laat weten dat het aller minst zeker is dat er volgend jaar recreatietonnen worden ge plaatst omdat daarvoor het geld ontbreekt. „Over 2005 hebben wij nog grote zorgen." TERNEUZEN - Een 39-jai*ige Temeuzenaar is zater dagnacht i'ond dxrie uur gewond geraakt bij een vechtpar tij in de Nieuwstraat in Terneuzen. Twee gi'oepjes raakten met elkaar slaags. Een 25-jax'ige man uit Terneuzen gooide een bierfles naar zijn 39-jaxrige plaatsgenoot. Deze moest in het ziekenhuis aan een hoofd wond worden behandeld. De 25-jarige man, een 24-jarige vrouw en de 39-jarige man uit Terneuzen zijn aangehouden, evenals een 25-jari- ge man uit het Duitse Guben. De 25-jarige is in verzeke- ring gesteld. De anderen werden met een proces-verbaal vrijgelaten. De anleiding van de vechtpartij is nog onbe kend. VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is in de zater dagochtend op de bon geslingerd voor wildplassen, open bare di-onkenschap en belediging. De man wex'd aangehouden op de Zeilmarkt in zijn woon plaats toen hij in een bloembak stond te plassen. De Vlis singer begon te schelden, nadat hij een boete had gekre gen. VLISSINGEN - Het damteam van de Theo Thijssen-Paau- wenburgschool uit Vlissingen is zaterdag als veertiende geëindigd bij het Nederlands Kampioenschap schooldam- men in Hoogblokland bij Gorinchem. Aan de finale deden achttien scholen mee. Het team uit Vlissingen was het eni ge Zeeuwse team dat doordrong tot de finale. Leerkracht/coach J. Swiers toonde zich na afloop niet echt teleurgesteld. Volgens Swiers was het NK voor zijn dammers in ieder geval een goede leerschool. „Het is voor hen natuurlijk ook leuk om te zien hoe andere kinderen spelen." Hij voelt er weinig voor om het schooldammen al te fana tiek te benaderen. „Welnee, als het mooi weer is, dan moe ten kinderen buiten spelen en niet gaan dammen. We wa ren al met al bij de beste achttien van Nederland en dat is toch wel heel erg knap." ZOUTELANDE - Een 33-jai~ige inwoner van 's Graven polder moest zatei'dagochtend i-ond zes uur zijn rijbewijs afgeven. De man werd aangehouden op de Westkapelse- weg in Zoutelande voor rijden onder invloed. Hij had meer dan tweeënhalf maal de toegestane hoeveel heid alcohol gedronken. De inwoner van 's-Gravenpolder kreeg ook een dagvaarding. Hij zal voor de rechter moe ten verschijnen. Bij wijze van stunt reden tijdens de opening van de nieuwe brandweerkazerne aan de Torenweg in Middelburg een Opel blusvoertuig uit 1958 en een nieuw blusvoertuig twee piepschuimen deuren kapot. foto Ruben Oreel door Anita Janse MIDDELBURG - De begraaf plaats aan de Westelijke Oude Havendijk in Middelburg leent zich prima voor een wandeling. Achter de hoge hagen schuilt een verrassend stukje groen. Op de open dag die zaterdag werd gehouden kreeg het publiek een rondleiding langs oude graf zerken en bijzonder natuur schoon. Steeds meer mensen weten de Middelburgse begraafplaats te waardex-en als een rustpunt in het stadsgewoel. Het verkeersla waai is hier gereduceerd tot een laag gebrom, verder hangt er een waardige stilte. Vandaag wordt die rust lichte lijk verstoord door de bezoekers van de open dag. Aanleiding voor deze dag is de toegenomen belangstelling voor de begraaf plaats en de hex-nieuwde aan dacht voor rituelen rondom de dood. Medewerkers geven tekst en uit leg over de gang van zaken tij dens een begrafenis of crematie. Johan Antheunisse geeft een spe ciale rondleiding over de be graafplaats. „Toen ik hier kwam werken vroeg ik me af waar ik aan was begonnen, maar ik wist niet dat het zo mooi kon zijn", begint Antheu nisse. Door de variatie van groen is de begraafplaats inder daad niet luguber of saai te noe men. Oude loofbomen zoals de beuk en kastanje zorgen voor veel schaduwrijke plekken. De groene taxushagen, die symbool staan voor het eeuwige leven, zorgen voor een intieme sfeer. Antheunisse kan boeiend vertel len. Grillig gevormde acacia's en bomen met toepasselijke na men als treurwilg en zakdoek boom passeren de revue. Toch dwalen de ogen onwille keurig langs de grafstenen. Hier vonden duizenden Middelbur- gers hun laatste rustplaats Het is een plaats waar scheidslijnen wegvallen. Jong en oud, katho liek en protestant, xïjk en arm, liggen hier naast elkaar. Dat laatste was overigens wel een punt van discussie tijdens de aanleg van de begi'aafplaats. In 1827 besloot Willem I dat er niet langer in en om de kerk be graven mocht worden. Dat was tegen het zere been van veel rij ken, omdat zij tot die tijd een ex-eplaats in de graftombes on der de kerk kregen. Daar komt ook het gezegde 'rijke stinkei'd' vandaan. „Van kit hadden ze in die tijd nog niet gehoord zodat er bij warm weer een sterke geur uit die grafkeldei-s kon ont snappen", vertelt Antheunisse Mensen die minder te besteden hadden kregen een gewoon graf. Omdat de rijken dat te min von den kreeg de Middelburgse be graafplaats een speciale grafkel der. Die kelder ligt er nog steeds en wordt gemarkeerd door een aantal grote, platte grafzerken. Grafgraven Ook het grafgraven behoort tot de wei'kzaamheden van Antheu- nissen. Daar heeft hij absoluut geen moeite mee. „Het is prach tig om met je handen een graf te graven", vertelt hij. „Je komt van alles tegen zoals oude mun ten, tegeltjes en potten." Antheunisse voelt zich thuis op de begraafplaats. „Hij is het niet eens met mensen die zeggen dat hij zijn werk buiten het hek moet vergeten. „Het is een dood gewoon beroep. Mensen hebben veel vei'driet als een diei'bai'e overlijdt. Het is voor die mensen een troost als het graf er netjes bij ligt. Dan heb ik toch een mooi beroep?" Burgemeester Schouwenaar opent de jeu de boulesbaan in de Veersche Poort in Middelburg. foto Ruben Oreel zeeuwse almanak Stephanie is een groot fan- van de Belgische zangeressen Karin, Kathleen en Kristel, beter bekend als K3. Stepha nie wil later net zo beroemd worden als haar idolen. Als het haar ligt. wordt het trio een kwartet. Een artiesten naam heeft ze al voor zichzelf bedacht: Kephanie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7